TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

О`Нил: Да продолжи соработката со НАТО и дијалогот со Грција

А1 - 06.04.2008

Да продолжи соработката со НАТО, дијалогот со Грција и барањето поддршка за влез во Алијансата од земјите членки, се трите клучни чекори што треба да ги преземе македонската Влада по самитот во Букурешт, смета поранешниот преговарач за името на Македонија, амбасадорот Робин О`Нил.

95% Грци го одобруваат ветото

А1 - 06.04.2008

Ветото за Република Македонија од страна на Грција го одобруваат мнозинството грчки граѓани, покажуваат најновите истражувања кај јужниот сосед. Во весникот „Катимерини“ резултатите од социолошкото истражување велат дека повеќето Грци или поточно дури 95% ја прифаќаат одлуката на премиерот Костас ...

Мнозинство Грци го одобруваат ветото за Македонија во НАТО

Канал5 - 06.04.2008

Мнозинството граѓани на Грција го одобруваат ветото, дадено од премиерот Костас Караманлис на самитот на НАТО во Букурешт против членството на Македонија во Алијансата, покажуваат резултатите на социолошкото истражување објавено во весникот „Катимерини“.

О`Нил: Македонската Влада да ги продолжи соработката со НАТО и дијалогот со Грција

Канал5 - 06.04.2008

Да продолжи соработката со НАТО, дијалогот со Грција и барањето поддршка за влез во Алијансата од земјите членки, се трите клучни чекори што треба да ги преземе македонската Влада по самитот во Букурешт, смета поранешниот преговарач за името на Македонија, амбасадорот Робин О`Нил.

ДУИ: Македонија да продолжи со ангажманите за влез во НАТО и почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 06.04.2008

Централното раководство на Демократската унија за интеграција вчера оддржа состанок, каде беше разгледана политичката состојба во земјава по Самитот во Букурешт и развојот на процесите по самитот. Тетово, 6 април (МИА) - Централното раководство на Демократската унија за интеграција вчера оддржа ...

Ветото на Грција е чекор назад за Македонија и Алијансата

Канал5 - 06.04.2008

Поранешниот директор на Меѓународната кризна група Едвард Џозеф порачува дека Македонија не треба да се откаже од реформите што ги бараат НАТО и ЕУ зашто само така може да се изврши притисок врз Грција. Џозеф предлага да се одработи нова стратегија со која ќе се убеди светот дека членството на ...

Рајс – Македонија во НАТО веднаш по решение за името

Макфакс - 06.04.2008

Вашингтон Нема дилеми дека Македонија ќе биде дел од НАТО веднаш откако ќе бидат надминати разликите со Грција околу името, порача синоќа американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. „Жално е што Македонија не можеше да биде примена (на самитот на НАТО во Букурешт), но, веднаш откако ќе се реши ...

Кацин: Македонија е победник

А1 - 05.04.2008

Македонија е победник, а не губитник и покрај тоа што не доби покана за прием во НАТО. Атина со ветото самата си изврши политичко самоубиство, кој допрва ќе се рефлектира врз грчка политичката сцена. Ова е ставот на европарламентарецот Јелко Кацин.

Mитинг „Зa НАТО, против Бериша“ во Тирана

А1 - 05.04.2008

Лидерот на албанските опозициски социјалисти, Еди Рама побара оставка од премиерот Сали Бериша, поради, како што рече, неговата неспособност и корумпираност. „Задоволни сме од поканата добиена за зачленување во НАТО, но повеќе од загрижени сме за иднината, поради неспособната и корумпирана влада“, ...

„Та Неа“: Саркози да посредува во спорот

А1 - 05.04.2008

Грција однапред смета на француската дипломатија при натамошните активности за решавање на спорот со Скопје за името на Македонија, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“. Атина планира да го насочи своето внимание кон нови иницијативи и да обезбеди евентуално посредништво на францускиот ...

Дорис Пак: Компромис за името

А1 - 05.04.2008

Македонија треба да избере дали сака во НАТО и ЕУ или да го задржи уставното име и да остане надвор од овие институции, порача во интервјуто за А1 Дорис Пак, член на Европскиот парламент. Македонија не доби покана за прием во НАТО, што би можеле сега да очекуваме? Мислам дека не е крај на светот.

Караманлис бара јасна додавка пред Македонија

Утрински - 05.04.2008

Реакции околу непоканувањето на Македонија вчера имаше и од страна на бугарскиот премиер Станишев Од нашиот известувач Слободанка Јовановска БУКУРЕШТ - Грчкиот премиер Константин Караманлис вчера на прес-конференција во Букурешт навести менување на ставот во однос на името на Македонија, т.е.

Македонија се созема по шокот од Букурешт

Утрински - 05.04.2008

Доминира ставот дека имаме капацитет да продолжиме со евроатлантската агенда без дефетизам Оливера Војновска Македонската политичка елита полека се созема од шокот што го доживеа на Самитот на НАТО во Букурешт. Во политички кругови доминира ставот дека државата има капацитет да продолжи понатаму со ...

Италија не ја поддржала грчката позиција

Време - 05.04.2008

Амбасадата на Италија во Македонија ги демантира пишувањата на грчките весници дека Италија, божем, се спротивставила на влегувањето на Македонија во НАТО. „Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијанса со Албанија, Хрватска и со Република Македонија.

НАТО ја навреди Македонија

Вест - 05.04.2008

"ЊУЈОРК ТАЈМС" ЗА САМИТОТ ВО БУКУРЕШТ Угледниот американски весник "Њујорк тајмс" вчера со уводник "Срам за Грција: Се закача со Македонија" го коментира самитот на НАТО во Букурешт. "Македонската делегација завчера си замина од самитот на НАТО и не може да ја обвинуваме за тоа.

Атина сака преговори, но ако може без Вашингтон

Време - 05.04.2008

ТРИУМФ И СТРАВ КАЈ ЈУЖНИОТ СОСЕД Грчките власти сакаат преговорите за името во ООН што поскоро да продолжат, но во страв од Вашингтон, се обидуваат САД во нив да немаат посредничка или набљудувачка улога. Додека нивните политичари на големо се фалат со „успехот“ во Букурешт, истовремено, но без да ...

Тирана се нуди да посредува меѓу Скопје и Атина во спорот со името

Канал5 - 05.04.2008

Официјална Тирана е подготвена да посредува меѓу Атина и Скопје, за постигнување брзо решение околу прашањето за името, со цел Македонија што побрзо да ја добие поканата за членство во НАТО. Лично шефот на албанската држава Бамир Топи ја искажа подготвеноста на неговата земја да биде, како што рече ...

Ја поддржавме Македонија во Букурешт

Вест - 05.04.2008

ИТАЛИЈАНСКАТА АМБАСАДА ГИ ДЕМАНТИРА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ Италијанската амбасада во Македонија ги демантира грчките медиуми дека Италија ја поддржала Грција во ставот за Македонија. Вчера амбасадата испрати известување во кое се вели дека Италија до последен Италијанската амбасада во Македонија ги ...

„Њујорк тајмс“: Грција треба да се засрами

Дневник - 05.04.2008

Со одлуката за вето Грција треба да се срами и тоа е нечесно спрема НАТО, кој има многу посериозни проблеми со кои се соочува и предизвици поради кои треба да биде загрижена, пишува „Њујорк тајмс“ во уреднички коментар. „Македонците си заминаа од Самитот на НАТО во четвртокот и за тоа, ние не ...

Се повидливо влијанието на Русија врз Алијансата

Време - 05.04.2008

СОСТАНОК НА СОВЕТОТ НАТО - РУСИЈА ВО БУКУРЕШТ Рускиот претседател Владимир Путин вчера се сретна со лидерите на НАТО на состанокот на Советот НАТО - Русија, со кој заврши дводневниот самит на Алијансата во Букурешт, кој ја истакна длабоката поделеност во Алијансата.

Македонија не е виновна што не доби покана

Дневник - 05.04.2008

Македонија, всушност, е поканета штом ќе го реши прашањето за името, порача американската државна секретарка Кондолиза Рајс од Самитот во Букурешт Македонија и македонскиот народ не се виновни што не беа поканети во НАТО, а алијансата навистина смета дека Македонија треба да се придружи што е можно ...

Та Неа: Грција сака Саркози да посредува во спорот со Македонија

Канал5 - 05.04.2008

Грција однапред смета на француската дипломатија при натамошните активности за решавање на спорот со Скопје за името на Македонија пишува денеска грчкиот весник „Та неа“. Атина, 5 април (МИА) - Грција однапред смета на француската дипломатија при натамошните активности за решавање на спорот со ...

Кацин огорчен од Грците

Време - 05.04.2008

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ Известувачот на Европскиот парламент Јелко Кацин изрази огорченост поради тоа што Македонија на самитот на НАТО во Букурешт не доби покана за приклучување кон Алијансата. - Македонија е дел од решението, а не дел од проблемот на Балканот и затоа длабоко жалам поради ставот на ...

Норвешка ТВ: Скандал во Букурешт

Дневник - 05.04.2008

Норвешката државна телевизија вчера објави коментар под насловот „Скандалот Македонија“, во кој се прави осврт за одлуката на Самитот на НАТО во Букурешт да не и' даде покана на Македонија, само поради спорот за името.Авторот на коментарот, водечкиот надворешнополитички новинар Јан Ото Јохансен, го ...

Македонија ќе најде вистински одговор

Утрински - 05.04.2008

5 ПРАШАЊА Грција одбра да остане заробеник на 19 век, вели Илинка Митрева , поранешен шеф на дипломатијата Димитар Чулев Како го доживеавте Букурешт како граѓанин на Македонија и како поранешен министер за надворешни работи? Од Букурешт не го добивме она што го заслуживме - покана за членство во ...

Македонија го загуби НАТО,но ги доби САД

Време - 05.04.2008

ДЕНОТ ПО ЛОШАТА ВЕСТ ОД БУКУРЕШТ Поголемиот дел од светската јавност, но и нивните политичари ден по ветото за Македонија во НАТО со осуда кон Грција внимателно ја следи состојбата во регионот. Најголемата поддршка, но и утеха дојде од Соединетите Американски Држави.

Време за лидери

Дневник - 05.04.2008

Нашите американски пријатели очигледно се загрижени за нашата стабилност и сакаат да ни помогнат во периодот што не' дели од зачленувањето во НАТО, за кој никој во овој момент не може да каже колку ќе трае Грција ни го затвори патот во НАТО и од алијансата успеа да издејствува да не' услови со ...

Путин сака пријателство со НАТО

Вест - 05.04.2008

НА САМИТОТ ВО БУКУРЕШТ БУКУРЕШТ, 5 април (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин побара од НАТО да работи на компромис за споровите околу проширувањето, контролата на вооружувањето и противракетниот штит на вчерашниот срдечен саем за разделба.

По вечерата

Вест - 05.04.2008

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Со пријатели како Грците, не ни требаат непријатели 1 Не добивме покана за НАТО. И сега најчесно е да се каже дека нема да добиеме ни датум за преговори со ЕУ. Со пријатели како Грците, можеме пак само да снимаме рекламен спот од типот: "Кажи како беше на ...

Пријателски тон на Путин пред колегите од НАТО

Дневник - 05.04.2008

Да бидеме пријатели, луѓе, да бидеме искрени и отворени - изјави Путин,отфрлајќи ги претпоставките за нова студена војна Рускиот претседател Владимир Путин вчера побара од НАТО да придонесе за компромисно решение за споровите во врската со експанзијата на алијансата, контролата на оружјето и ...

Ах, тој Букурешт

Утрински - 05.04.2008

Мислења Филип Петровски Треба да продолжи продлабочувањето на стратегиските односи со САД и со НАТО, да се искористи моментот за офанзива и лобирање Грција и официјално ни стави вето за влез во НАТО на самитот во Букурешт. Се повторува нашата тажна историја.

Грција немаше право на вето

Дневник - 05.04.2008

Грција триумфира, но што ако тоа излезе - Пирова победа? Се експонира како крајно нерационална држава, за која немаат значење ниту интересите наНАТО ниту регионалната безбедност,ниту меѓународно прифатените обврски, ниту... Меѓутоа, грчката политика е прецизна: која и да биде цената, не смее да се ...

Владата да понуди платформа

Време - 05.04.2008

ПРАТЕНИЦИТЕ БАРААТ ОТЧЕТ Ана Велјановска По одлуката на самитот во Букурешт Македонија да не добие покана за НАТО, пратениците порачуваат да ги продолжиме преговорите за компромис со Грција со цел што поскоро да станеме дел од НАТО.

Украинскиот претседател разреши двајца амбасадори по Самитот на НАТО во Букурешт

Канал5 - 05.04.2008

Украинскиот претседател Виктор Јушченко се одлучи на драстични чекори откако на Букурешкиот самит на Украина не и беше понудено пристапување кон акцискиот план, јави Итар-тасс. Киев, 5 април (МИА) Украинскиот претседател Виктор Јушченко се одлучи на драстични чекори откако на Букурешкиот самит на ...

Путин предупредува на последици од проширувањето на НАТО

Утрински - 05.04.2008

Рускиот претседател обвини неколку земји од НАТО дека ја демонизираат неговата држава БУКУРЕШТ - Лидерите на НАТО вчера одржаа двочасовен самит со рускиот претседател Владимир Путин за кој двете страни се надеваат дека ќе ги затопли односите и ќе ја подготви сцената за соработка со идниот лидер на ...

Македонците од егејскиот дел на Грција се разочарани од грчкото вето

Канал5 - 05.04.2008

Од грчкото вето за влез на Македонија во НАТО, разочарани и Македонците од егејскиот дел во Грција. Малкумина веруваа дека официјална Атина ќе се надмине себеси и нема да стави вето. Нивното животно искуство ги научило: на Грците да не им веруваат ниту кога ќе даваат подарок, ниту кога ќе пружат ...

Демант_ Италија не ја поддржала Грција во ветото

Утрински - 05.04.2008

Во врска со вестите што се однесуваат на исходот од Самитот на НАТО во Букурешт, амбасадата на Италија во Македонија вчера испрати известување во кое се вели дека Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијанса со Албанија, Хрватска и Македонија.

Рајс бара брзо решение на спорот со Грција

Утрински - 05.04.2008

„Њујорк тајмс“ во уредничкиот коментар го осуди како срамно однесувањето на Грција Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома Сити - Охрабрувачки пораки од шефицата на американската дипломатија до Македонија по неуспехот на Самитот на НАТО во Букурешт.

Ветото не може да н’ скрши

Дневник - 05.04.2008

Ако Караманлис смета дека сега со ова не' ставил во агол и може да добие се' што ќе посака, набрзо ќе се увери во својата заблуда. Ветото ќе му се врати како бумеранг, порано или подоцна Убеден дека Македонија има сила да ја надмине пат-ситуацијата по грчкото вето, премиерот Никола Груевски вчера ...

Грција не испраќа засилување во Авганистан

Вест - 05.04.2008

Букурешт, 5 април - Грција нема да го зголеми својот контингент во Авганистан, изјави вчера грчкиот премиер Костас Караманлис. "Грција ќе продолжи да ги поддржува напорите кои се првата во Авганистан со силите кои веќе ги има испратено", дециден беше Караманлис.

Букурешт можеше да се предвиди

Утрински - 05.04.2008

Анализа Од нашиот известувач Слободанка Јовановска Македонија дојде на Самитот на НАТО без стратегија да ја дочека срамната одлука БУКУРЕШТ - Македонија изминатите три дена ја доби поддршката од највлијателната светска држава, но се покажа дека таа не беше доволна, бидејќи и од САД и од другите ...

Јелко Кацин: За евроатлантската интеграција на Македонија неопходен компромис

Канал5 - 05.04.2008

Република Македонија е одличен сојузник кој тоа го покажува давајќи континуиран придонес кон мирот и стабилноста на регионот и нејзината европска и авроатлантска перспектива не е загрозена и покрај грчкото вето во НАТО, но неопходен е компромис во спорот за името, оценува Јелко Кацин пратеник во ...

ЕУ - Македонија да гледа на Запад и покрај одлуката на НАТО

Макфакс - 05.04.2008

Брисел Европската унија (ЕУ) ја повика Македонија да не се откажува од стратегијата за приближување кон Западот, откако државата не ја доби поканата за НАТО. Претседателството на ЕУ ја повикува Македонија да не ја губи од вид нејзината национална цел за придружување во Евроатлантските интеграции, ...

Македонија не се откажува од НАТО, стратегија за името

Макфакс - 05.04.2008

Загреб Македонија не се откажува од членството во НАТО; продолжува ќе продолжи со реформите и ќе изгради стратегија за решавање на разликите за името. Ова го посочија претседателот и премиерот на Македонија, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, во освоени изјави за новинарите по заедничката средба ...

Караманлис за тесна соработка со Берлускони

Макфакс - 05.04.2008

Атина Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска експресно му ја честиташе изборната победа на Силвио Берлускони, изразувајќи надеж дека ќе имаат засилена соработка. Во писмото до новиот италијански премиер, Караманлис изразува надеж за тесна соработка со Берлускони, како во билатералните односи, ...

Албанија се нуди за посредник за името

Макфакс - 05.04.2008

Тирана Албанскиот претседател Бамир Топи изрази подготвеност официјална Тирана да посредува во грчко – македонскиот спор околу името, пренесува албанскиот весник ,,Старт,, во своето денешно електронско издание. Според истиот извор, како што јави дописникот на Макфакс, Топи вели дека покрај ...

Вонредни избори во Македонија?!

Вечер Прес - 05.04.2008

Државниот врв се уште ги анализира идните чекори по завчерашното грчко вето за влез на Македонија во НАТО. Се вршат консултаци што по прекршувањето на времената спогодба од Грција, дали и на кој начин треба да продолжат преговорите за разликите околу името.

Путин ги искара колегите

Вечер Прес - 05.04.2008

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ги искритикува лидерите на НАТО за нивната желба да ја прошират организацијата на исток, без да ги земат предвид интересите на неговата земја. Русија е подготвена да соработува со Алијансата, но само како рамноправни партнери", подвлече тој на седницата на ...

НАТО ја послуша Москва

Вечер Прес - 05.04.2008

Рускиот претставник во НАТО Дмитриј Рогозин задоволен што Алијансата ги слушнала аргументите на Москва Одбивањето на НАТО сега да ги вклучи Украина и Грузија во Акциониот план за членство покажува дека Алијансата ги слушнала аргументите на Москва, изјави рускиот претставник во НАТО Дмитриј Рогозин.

Ветото на насловните страници во Грција

А1 - 04.04.2008

Вето за Македонија и бакнежите на Саркози со Бакојани и Караманлис. Ова утрово се најде на насловните страници на грчките весници. И повторно коментарите за пофалби на грчката дипломатија. А токму Саркози, кој пред самитот најави дека ќе ја поддржи Грција со ветото, и овој пат потврдил дека има ...

Италијанската амбасада демантира дека Италија ја поддржала Грција

А1 - 04.04.2008

Во врска со вестите кои се однесуваат на исходот од самитот на НАТО во Букурешт, амбасадата на Италија во Македонија денеска испрати известување во кое се вели дека Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијанса со Албанија, Хрватска и Република Македонија.

„Њујорк тајмс“: Срамота за Грција

А1 - 04.04.2008

Уреднички коментар на „Њујорк тајмс“ во врска со ветото што Грција го стави на приемот на Македонија во НАТО. „Македонците си заминаа од самитот на НАТО во четвртокот и за тоа, ние не можеме да ги обвинуваме. Хрватска и Албанија добија членство во западната Алијанса на средбата во Букурешт, но ...

Грчката блокада не смее да предизвика апатија

А1 - 04.04.2008

Грчката блокада на македонскиот прием во НАТО не смее да предизвика апатија меѓу политичките субјекти и граѓаните. Обесхрабрувањето може да биде контрапродуктивно, оценува дел од странскиот дипломатскиот кор. Во наредниот период конструктивноста, флексибилноста и единството меѓу лидерите треба да ...

И Украина и Грузија извисија во Букурешт

А1 - 04.04.2008

На самитот на НАТО во Букурешт на извиси само Македонија, туку и Украина и Грузија. Овие две земји ги исполнија критериумите за започнување акционен план за реформи неопходни за идно членство но, станаа колатерална штета на НАТО поради добивање на согласност од Русија за инсталирање на ...

Заврши самитот на НАТО

А1 - 04.04.2008

Заврши самитот на НАТО во Букурешт. Требаше да биде историски, но ќе остане запаметен како еден од помалку успешните. Една од причините е одлуката на лидерите на 26-те земји членки на Алијансата Македонија да не ја добие поканата за прием.

Рајс: Македонија не е виновна за неуспехот во Букурешт

А1 - 04.04.2008

Македонија и македонскиот народ не се виновни што не беа поканети во НАТО, а Алијансата навистина смета дека Македонија треба да се придружи во најскоро можно време. Ова, ноќеска од Букурешт го порача американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

Миловановиќ: Сите сфатија дека сте подготвени за НАТО

А1 - 04.04.2008

„Спорот за името ви е проблем со години. Ако е можно да најдете решение, ќе ви се отворат многу врати“, изјави во интервјуто за А1 Џилијан Миловановиќ, амбасадор на САД во Македонија. Како Вие ја коментирате одлуката за вето за Македонија во НАТО? Ние и Претседателот на САД, лично, бевме разочарани ...

Со или без НАТО, економијата треба да функционира

Утрински - 04.04.2008

За повеќе инвестиции и вработеност најголем придонес можеме да дадеме самите Маја Томиќ Недобивањето покана за членство во НАТО нема да има значително влијание врз натамошното движење на македонската економија, ниту позитивно ниту негативно, сметаат домашни експерти.

„Њујорк тајмс“: Срамота за Грција:Се пречка со Македонија

Канал5 - 04.04.2008

Уреднички коментар на „Њујорк тајмс“ во врска со ветото што Грција го стави на приемот на Македонија во НАТО. Њујорк, 4 април (МИА) - Уреднички коментар на Њујорк тајмс во врска со ветото што Грција го стави на приемот на Македонија во НАТО.

Вето и ветување!

Време - 04.04.2008

МАКЕДОНИЈА НЕ ДОБИ ПОКАНА ЗА НАТО, НО ВРАТАТА СЕ УШТЕ Е ОТВОРЕНА Жарко Јорданоски Самитот на НАТО во Букурешт се претвори во кошмар за Македонија и шлаканица за американската дипломатија откако, поради грчкото вето, Македонија не доби покана за прием во Алијанса, туку само ветување дека вратата и е ...

Добро утро, Македонијо, главата горе

Утрински - 04.04.2008

Си велам... Ерол Ризаов Мораме да им докажеме на светот и на Грција дека Букурешт 2008 е нивна Пирова победа Не' изеде туѓиот срам. Грците се враќаат од Букурешт исто како пред сто години со голема победа. Македонија е соочена повторно со голема неправда.

Албанија и Хрватска добија покана

Вест - 04.04.2008

Лидерите на НАТО вчера и официјално ги покани Албанија и Хрватска да станат членки на Алијансата. Генералниот секретар на Алијансата Јаап де Хоп Шефер ги поздрави идните држави членки на НАТО Албанија и Хрватска. "Вратите на Алијансата се отворени за демократските држави во Европа", изјави Шефер, ...

НАТО и Русија потпишаа договор за транзит на невоена опрема преку руска територија

Канал5 - 04.04.2008

НАТО и Русија денеска во Букурешт потпишаа договор согласно кој преку руска територија ќе може да се транспортира невоена опрема наменета за силите на НАТО во Авганистан. Букурешт, 4 април (МИА) - НАТО и Русија денеска во Букурешт потпишаа договор согласно кој преку руска територија ќе може да се ...

Голема неправда, што ќе ја преживееме

Време - 04.04.2008

ДРЖАВНИОТ ВРВ СО ЕДНОГЛАСНА РЕАКЦИЈА НА ГРЧКОТО ВЕТО На Македонија и е нанесена историска неправда, но тоа нема да ја поколеба да отстапи од зацртаниот пат за интегрирање во НАТО и во ЕУ - порачаа претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски по средбата со американскиот претседател ...

Кацин огорчен поради тоа што Македонија не доби покана за членство во НАТО

Канал5 - 04.04.2008

Известувачот на Европскиот парламент Јелко Кацин изрази огорченост поради тоа што Македонија на самитот на НАТО во Букурешт не доби покана за приклучување во Алијансата. Љубљана, 4 април (МИА) - Известувачот на Европскиот парламент Јелко Кацин изрази огорченост поради тоа што Македонија на самитот ...

Франција се враќа во командата на НАТО

Вест - 04.04.2008

Букурешт, 4 април - Претседателот Никола Саркози вчера на самитот на НАТО во Букурешт најави дека до крајот на годината сака да го заврши процесот на враќање на Франција во воената команда на Алијансата. Франција Ќе испрати и дополнителни трупи од еден батаљон во Авганистан.

Караманлис: Не направивме ништо што не го најавивме

Канал5 - 04.04.2008

“Не направивме ништо што не го најавивме” изјави грчкиот премиер Караманлис во Букурешт. Повика повторно да се седне на маса и да се најде решение за спорот. Не направивме ништо што не го најавивме” изјави грчкиот премиер Караманлис во Букурешт.

За британските бизнисмени не е пресудно членството во НАТО

Утрински - 04.04.2008

Во Македонија постои политичка стабилност, а за бизнис-секторот тоа е единствено важно Александрија Стевковска На странските инвеститори во Македонија не им е важно членството на земјава во НАТО. Според нив, најважен е фактот дека земјата е политички стабилна и дека бележи економски раст.

И НАТО ја прекрши Времената спогодба

Вест - 04.04.2008

ПРЕКРШЕНА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ЗА ИМЕТО ПОТПИШАНА ВО ОН Грција со ветото за прием на Македонија во НАТО ја прекрши Времената спогодба за името, потпишана под покровителство на Обединетите нации. Домашните правни експерти препорачуваат дека Македонија треба да реагира и да ја тужи Грција пред ...

Не смееме да се откажеме од НАТО

Дневник - 04.04.2008

Да се обединиме во напорите за зачленување во НАТО, да ја формализираме поддршката од САД и да изградиме стратегија во спорот за името со Грција, советуваат правници и дипломати Со внатрешно единство, Македонија треба да остане на патот кон НАТО и да подготви стратегија за спорот со Грција, ...

Срам за Грција, пораз за НАТО

Утрински - 04.04.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Димитар Чулев Грција не го доби спорот околу името со Македонија иако блокадата на приемот на нашата земја во НАТО Атина го распродаде во домашната јавност како „триумф“ на грчката дипломатија над Скопје. Во Букурешт, тандемот Караманлис-Бакојани демонстрираа врвна дипломатска вештина ...

Црвенковски: Не' спречија фрустрациите на јужниот сосед

Дневник - 04.04.2008

Единствената пречка зошто Македонија денеска не доби покана за во НАТО се фрустрациите на нашиот јужен сосед Грција, кој својата ирационална позиција ја издигна на такво ниво да го злоупотреби правото на вето како членка на алијансата, изјави македонскиот претседател Бранко Црвенковски по средбата ...

Вујко Сем не го спаси Скопје

Дневник - 04.04.2008

Грчкото „не“ за обидите на САД да го внесат Скопје во НАТО од задна врата буквално ги уништија плановите на администрацијата на Буш воено да го контролира Балканот Зачленувањето на ПЈРМ се одложува поради моќната позиција на Грција на средбата на врвот на НАТО во Букурешт, пишува вчера во насловот ...

Безбедносни импликации по НАТО

Канал5 - 04.04.2008

Само со мудро политичко маневрирање Македонија ќе се спротивстави на безбедносните ризици кои можат да ескалираат по студениот туш за Македонија во Букурешт- предупредуваат домашните аналитичари. Во тој контекст мора да се консолидира политичката елита во државата и да се концентрира само на ...

Veni, vidi, VETO, vici

Дневник - 04.04.2008

Букурешт втор пат стана кобен за Македонија. Земјава не доби покана за зачленување во НАТО, а најавуваниот „историски самит“ на алијансата се претвори во меѓународен жур на политичката хипокризија . Дваесет и пет земји-членки на НАТО сега може да и' честитаат на Грција што успеа својата ...

Меркел: За приемот на Македонија не мора да се чека нов самит

Вест - 04.04.2008

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози на заедничка прес-конференција во Букурешт изјавија дека Македонија има свое место во НАТО, но откако ќе биде решен спорот за името. "Македонците се добредојдени, но првин треба да биде решено прашањето.

Путин го победи НАТО

Вест - 04.04.2008

БУКУРЕШТ, 4 април (АП) - Со минирање на аспирациите за членството во НАТО на двете прозападни соседи на Русија, Владимир Путин ја извојува најголемата дипломатска победа уште пред да пристигне на Самитот на алијансата. Планот на НАТО да се прошири на територии на поранешниот Советски Сојуз пропадна ...

Не ја загубивме целата војна

Време - 04.04.2008

ПРАТЕНИЦИТЕ ЗА ОДЛУКАТА Ана Велјановска Македонија да најде сили да ја надмине актуелната политичка ситуација. Да не ја фаќа неизвесност и страв и да изгради долгорочна стратегија за понатамошните државни интереси, порачаа вчера пратениците во Собранието, по одлуката на самитот во НАТО државата да ...

Хрватска и Албанија задоволни и благодарни

Време - 04.04.2008

ПО ДОБИЕНАТА ПОКАНА ВО БУКУРЕШТ Хрватска и Албанија на седницата на Советот на Алијансата вчера во Букурешт и официјално добија покани за членство во НАТО. Ваквата одлука беше соопштена директно од генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер.

Милибанд: Покана ќе следи

Вест - 04.04.2008

Британскиот министер за надворешни работи Давид Милибанд вчера во Букурешт изјави дека иако вчера не доби покана, Самитот беше јасен дека покана до Македонија ќе биде испратена. "Денес НАТО самитот ја поздрави посветеноста на Македонија кон заедничките вредности на НАТО и поддршката кон мисиите на ...

Во интерес на Бугарија е Западен Балкан во НАТО и ЕУ

Канал5 - 04.04.2008

Во интерес на Бугарија е сите држави од Западен Балкан да бидат интегрирани во НАТО и Европската унија со што би се надминале сите историски аспирации, изјави премиерот на Бугарија Сергеј Станишев. Букурешт, 4 април (МИА) - Во интерес на Бугарија е сите држави од Западен Балкан да бидат интегрирани ...

Лондон_ Грција ја раздели балканската тројка

Утрински - 04.04.2008

„Фајненшел тајмс со жалење констатира дека поканата се одлага за некое друго време Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Блокадата од Грција ја остави Македонија надвор од НАТО и покрај целосната согласност на сите други земји-членки дека оваа поранешна југословенска република треба да се ...

Америка нуди безрезервна поддршка и зајакнување на стратешкото партнерство

Канал5 - 04.04.2008

Македонија има безрезервна поддршка од САД што поскоро да ја добие поканата за членство во НАТО, што според Америка значи поддршка за брзо затворање на прашањето за името. Стратешкото партнерство и соработката меѓу Вашингтон и Скопје може уште повеќе да се засилат.

Со внатрешна слога и ладни глави да се реши како понатаму

Дневник - 04.04.2008

Опозицискиот СДСМ најостро ја осуди одлуката на Грција да го блокира зачленувањето на Македонија во НАТО и смета оти им се направи директна штета на земјава и на безбедноста и перспективите на регионот Со осуда кон Грција, но и со пораки дека сега ни е најпотребна државна стратегија со целосен ...

Милошоски: пораз за принципите на НАТО

Вест - 04.04.2008

Македонија сериозно ќе ја преиспита Времената спогодба за името со Грција, која со грчкото вето за влезот во НАТО е сериозно прекршена. Македонија со недобивањето покана за НАТО е казнета не за стореното туку за она што е. Ние сме Македонци, нашата држава е Република Македонија, и така ќе остане ...

Ветото на Грција - шлаканица за САД и за НАТО

Утрински - 04.04.2008

Експертите единствени во осудата за одлуката за НАТО и повикуваат на политичко единство во државава Светлана Унковска Грчката влада им удри шлаканица и на Американците и на НАТО, ваквата одлука е некоректна поради која е можно да има последици и за безбедноста и за стабилноста на Македонија и на ...

Прво решение за името, па членство во НАТО

Утрински - 04.04.2008

НАТО ја повика Македонија да не ги прекинува преговорите во ОН Од нашите известувачи Слободанка Јовановска Тамара Грнчароска БУКУРЕШТ - Грција вчера го доби од НАТО она што го сакаше - виртуелна покана за Македонија или како што го крстија тоа странските медиуми „не покана денес“.

Црвенковски: Грција го злоупотреби правото на вето

Вест - 04.04.2008

"Разочарани сме. Ова е неправда какви што македонскиот народ искусил многу низ историјата. Сепак, ова разочарување не треба да не измести од зацртаниот курс и сега со целиот државен капацитет треба да се насочиме кон нашите цели.... "Разочарани сме.

Казнети сме оти сме Македонци

Вест - 04.04.2008

ГРЦИЈА ЈА БЛОКИРАШЕ ПОКАНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО Вчера Северноатлантскиот совет не и врачи покана на Македонија за прием во НАТО. На 20. самит членките на Советот одлучија Алијансата да се прошири само со Хрватска и Албанија. Одбивањето на НАТО да и упати покана за членство...

Средбата на Советот Русија - НАТО помина во позитивен дух, но без позначајни резултати

Канал5 - 04.04.2008

На средбата на Советот НАТО-Русија, што се одржа денеска во рамките на самитот на врвот на НАТО во Букурешт, немаше конфронтации, изјави генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер по 90-минутниот состанок на кој за прв пат учествуваше и рускиот претседател Владимир Путин.

Путин го обвини НАТО дека се проширува, без да ги земе предвид интересите на Русија

Канал5 - 04.04.2008

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги искритикува лидерите на НАТО за нивната желба да ја прошират организацијата на исток, без да ги земат предвид интересите на неговата земја. Букурешт, 4 април (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги искритикува лидерите на НАТО за нивната ...

Италијанската Амбасада ги демантира грчките медиуми дека Италија ја поддржала Грција

Канал5 - 04.04.2008

Во врска со вестите кои се однесувват на исходот од Самитот на НАТО во Букурешт, Амбасадата на Италија во Македонија денеска испрати известување во кое се вели дека Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијанса со Албанија, Хрватска и Република Македонија.

Тврда дипломатска битка

Време - 04.04.2008

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ОД ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ Франција, Италија, Шпанија, Луксембург и Исланд ја поддржале позицијата на Грција, а зад Македонија застанале САД, Турција, Словенија, Чешка, Естонија и Литванија. Германија, Холандија, Унгарија, Словачка и Белгија биле воздржани.

Лошата вест од Букурешт го парализира Собранието

Утрински - 04.04.2008

Парламентот не заседаваше, немаше атмосфера за работа, пратениците го следеа пресот на Шефер Оливера Војновска Лошата вест од Букурешт дека Македонија не доби покана за членство во НАТО поради тоа што Грција стави вето вчера беше топ-тема во Собранието.

Украина и Грузија еден ден ќе влезат во Алијансата

Утрински - 04.04.2008

БУКУРЕШТ - Лидерите на НАТО вчера постигнаа согласност поранешните советски републики Украина и Грузија еден ден да се приклучат во НАТО и покрај спротивставувањето од поранешниот советски господар Русија. „Денес се согласивме дека тие земји ќе станат членки на НАТО“, изјави генералниот секретар на ...

Инвеститорите не ни прашуваат за НАТО

Вест - 04.04.2008

БРИТАНСКАТА БИЗНИС ГРУПАЦИЈА ВЕРУВА ВО ЕКОНОМСКИОТ РАСТ НА МАКЕДОНИЈА На британските инвеститори не им е битно дали Македонија ќе добие или нема да добие покана за членство во НАТО. На вчерашното прво генерално собрание на Британската бизнис група, нејзиниот претседател Реј Пауер потенцираше дека ...

Груевски: Грција ја прекрши спогодбата од 1995

Вест - 04.04.2008

Во своето прво појавување на Самитот, премиерот Никола Груевски вчера по средбата со Буш рече дека Македонија и покрај ваквиот исход ќе опстои. "Сите членки на НАТО како никогаш досега беа на страната на Македонија, освен една држава, Грција.

Се' уште сме интересни за инвеститорите

Дневник - 04.04.2008

НАТО е воена организација, а бизнис-секторот е тој што го прави просперитетот на една држава, вели Реј Пауер, претседател на Британската бизнис-група Недобивањето покана за во НАТО нема да ги одврати странските инвеститори да вложуваат во Македонија, ниту ќе ги прекине деловните активности на ...

Грчко вето за Македонија

Дневник - 04.04.2008

Наместо покана за зачленување, Македонија доби ветување дека тоа ќе биде направено штом ќе се реши спорот за името Македонија не доби покана за зачленување во НАТО вчера во Букурешт, туку само ветување дека тоа ќе биде направено штом ќе се реши спорот за името со Грција.

Завршен ден на НАТО самитот

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Состанок на Комисијата НАТО-Украина и самит НАТО-Русија ќе се одржат денеска, на последниот ден од самитот на Алијансата во Букурешт. Се очекува на состанокот да учествува рускиот претседател Владимир Путин, кој со НАТО претставниците ќе разговара за повеќе отворени прашања.

Членството на Украина во НАТО не е насочено против Русија

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Евентуалното членство на Украина во НАТО нема да биде насочено против Русија, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на самитот на НАТО во Букурешт. „Нашиот интерес кон Алијансата не е насочен против ниту една трета држава“, изјави Јушченко пред лидерите на 26 земји членки на НАТО, ...

Топи:Македонија заслужи да ја добие поканата за НАТО

Макфакс - 04.04.2008

Тирана Албанскиот претседател Бамир Топи изрази жалење за недобивањето на поканата за Македонија во Букурешт, искажувајќи уверување дека сепак тоа наскоро ќе се случи. „Сите посакувавме поканата за НАТО да ја добие целата Јадранска група, која работеше подолг период заедно“, рече Топи, додавајќи ...

Италија за прием на Македонија во НАТО

Макфакс - 04.04.2008

Скопје Италијанската Амбасада во Скопје денеска демантираше дека Италија се спротивставила на покана за влез на Македонија на Самитот во Букурешт. “Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Атлантската Алијанса со Албанија, Хрватска и Република Македонија“, се наведува ...

Летонија – Името го спречи влезот на Македонија во НАТО

Макфакс - 04.04.2008

Рига Летонија изрази денеска жалење што Македонија не доби покана за влез во НАТО поради прашањето за името и надеж дека тоа ќе се случи во најскора иднина, пренесува Макфакс. „Летонија изразува жалење што недостигот од прогрес во билатералните разговори меѓу Македонија и Грција за прашањето на ...

Заврши самитот на НАТО

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт НАТО ќе продолжи да се трансформира заедно со новите држави членки и да одговара се подобро на предизвиците пред меѓународната заедница. Ова, како што пренесува Макфакс, се наведува во завршната декларација од самитот на НАТО, на кој во периодот од 2 до 4 април учествуваа над 3,000 ...

Станишев – условната покана за Македонија е заслуга на Бугарија

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Заслуга на Бугарија е што во завршната декларација на самитот во Букурешт е запишано дека Македонија ќе добие покана за во НАТО, веднаш откако го реши прашањето за името со Грција. Ова, како што пренесува Макфакс, го изјави денеска во Букурешт, бугарскиот премиер Сергеј Станишев, додавајќи ...

Грција не испраќа засилување во Авганистан

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Грција нема да го зголеми својот контингент во Авганистан, изјави денеска грчкиот премиер Костас Караманлис. „Грција ќе продолжи да ги поддржува напорите кои се првата во Авганистан со силите кои веќе ги има испратено“, дециден беше Караманлис.

Бакојани - решение за името најдоцна до декември

Макфакс - 04.04.2008

Атина Официјална Атина се надева дека прашањето за разликите со Македонија околу името ќе биде решено најдоцна до декември. Ова го посочи шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во интервју за денешното издание на атинскиот весник „Та Неа“, пренесува Макфакс.

Рајс - Македонија не е виновна за неуспехот во Букурешт

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Македонија и македонскиот народ не се виновни што не беа поканети во НАТО, а Алијансата навистина смета дека Македонија треба да се придружи во најскоро можно време. Ова, како што пренесува макфакс, ноќеска од Букурешт го порача американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

Путин сака соработка со НАТО и покрај проблемите

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт Русија сака подобра соработка со Алијансата, изјави во Букурешт рускиот претседател Владимир Путин, кој потенцираше дека сепак Москва се противи на проширувањето на организацијата. „НАТО не може да гарантира сигурност за сметка на безбедноста на другите“, посочи Путин пред лидерите на 26 ...

Грција зависна од рускиот гас

Макфакс - 04.04.2008

Атина Грција до крајот на 2015 година ќе има потреба од седум милијарди кубни метри природен гас, од кои 80 насто ќе бидат набавени од Русија. Ова го најави грчкиот премиер Костас Караманлис, пред претстојната посета на Русија.

Договор за транзит меѓу НАТО и Русија

Макфакс - 04.04.2008

Букурешт НАТО и Русија постигнаа договор, со кој што се олеснува железничкиот транзит на невоени материјали за меѓународните сили во Авганистан преку руска територија. Договорот треба да биде потпишан денеска во Букурешт, на последниот ден од НАТО самитот, соопшти претставник на НАТО.

Државен врв: Грчкото вето нема да ја поколеба Македонија

Макфакс - 04.04.2008

Скопје Македонскиот државен врв е категоричен дека грчкото вето за приемот на Македонија во НАТО, нема да ја поколеба земјата во нејзините евроинтеграциски процеси. “Некои работи во стратегијата на нашата држава ќе се редефинираат, не поместувајќи ги или менувајќи ги стратешките цели и определби.

Британски инвестиции ќе има и без влез во НАТО

Вечер Прес - 04.04.2008

Недобивањето на поканата за НАТО за нас како инвеститори нема значење, бидејќи британските компании, како што е Џонсон Мети, веќе се тука - потенцира Реј Пауер, претседател на Британската бизнис група Бизнисот и странските инвестиции нема да трпат последици поради одложувањето на влезот на ...

Не се потребни радикални чекори

Вечер Прес - 04.04.2008

Најпогубно за Македонија ќе биде ако неуспехот на НАТО се префрли на домашен терен и почнат меѓусебни обвинувања и барање на виновникот - вели професорот Ванковска Откако Македонија не доби покана за НАТО, односно не помина целиот пакет - Јадранската група, мора да се настапува претпазливо, сметаат ...

Македонија не е во НАТО, но останува со САД

Вечер Прес - 04.04.2008

Ние Македонските новинари, ги напуштивме прес-конференциите на грчката министерка за надворешни Дора Бакојани и на генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хоп Шефер, во знак на протест по нивните воведни излагања. Македонската делегација предвреме го напушти Самитот во Букурешт! Македонија не доби ...

Јанша: Македонија ги исполнува сите критериуми

А1 - 03.04.2008

Словенија е убедена дека Македонија во наредните неколку месеци ќе стане членка на НАТО. За жал, не успеавме нашите сојузници да ја поканат Македонија на овој самит, но добро е што успеавме да постигнеме согласност дека поканата ќе и биде испорачана веднаш штом ќе се реши спорот со Грција, вели ...

Грчките партии се борат за заслугите за ветото

А1 - 03.04.2008

Во Атина почнаа и првите реакции на политичките партии. Сега власта и опозицијата се борат кој да ги има придобивките за ветото над Македонија. ПАСОК се јави со коментар дека ова е всушност патот што тие го врвеле со години. Според портпаролот на оваа партија, ова е црвената линија што ја зацртала ...

Македонија не доби покана за НАТО

А1 - 03.04.2008

Македонија не доби покана за прием во Алијансата. Земјите членки не постигнаа консензус, поради грчкото вето, се додека не биде постигнато заеднички прифатливо решение за спорот со името. Ова на новинарите им го соопшти генералниот секретар на НАТО, Шефер.

Граѓаните го сметаат ветото за недемократско

А1 - 03.04.2008

Веста дека Македонија не е примена во НАТО, поради спорот со Грција за името, граѓаните на земјава ја дочекаа на нож. Сметаат дека одлуката е неправедна, недемократска, контрапродуктивна, која покажува дека НАТО нема своја константна политика.

Бакојани: Ќе бидеме среќни кога ќе може да ја поканиме ПЈРМ

А1 - 03.04.2008

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, изрази жалење што Македонија не добила покана за НАТО и изрази поддршка на македонските аспирации за влез во Алијансата. „Грција е задоволна поради влезот на Албанија и Хрватска, ќе бидеме задоволни кога ќе ја поканиме ФИРОМ да биде дел од ...

Македонија остана без покана, САД ќе ја гарантираат безбедноста

А1 - 03.04.2008

Нема покана за Македонија за прием во НАТО на самитот во Букурешт. Грчкото вето беше пречката која лидерите на 26-те земји членки на Алијансата не успеаја да ја прескокнат. Проблемот со името беше причината поради која немаше договор околу приемот на Македонија.

Груевски: Сите земји, освен една, ја поддржаа Македонија

А1 - 03.04.2008

Сите земји членки на НАТО, освен една држава беа на страната на Македонија, изјави во Букурешт македонскиот премиер Никола Груевски. „Денеска сите земји членки на НАТО, како никогаш досега, беа на страната на Македонија, освен една држава, тоа е Република Грција.

Црвенковски: Грција го злоупотреби правото на вето

А1 - 03.04.2008

Грција го злоупотреби правото на вето, изјави во Букурешт македонскиот претседател Бранко Црвенковски. „Можеме да кажеме дека денеска тука на самитот на НАТО во Букурешт, се реализира најлошо можно сценарио за Република Македонија.

Власта и опозицијата обединети по грчкото вето

А1 - 03.04.2008

И власта и опозицијата се обединија по грчкото „не“ за влез на Македонија во НАТО. Едногласни се во оценката дека не треба да се откажеме од патот кон НАТО и ЕУ, дека ни треба политички и етнички консензус за остварување на државните интереси, но и длабока анализа за тоа каде сме згрешиле во ...

Македонската делегација го напушта Букурешт

А1 - 03.04.2008

Македонската делегација го напушта Самитот во Букурешт ден порано, објави министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, веднаш по средбата со американскиот претседател Џорџ Буш која е во тек, заедно со новинарите, ќе го ...

Караманлис: Грција со ветото ги штити своите интереси

А1 - 03.04.2008

Сите ТВ станици во Атина вечерва ја прекинаа програмата, емитувајќи го обраќањето на Караманлис, во кое коментира дека тоа што се случи денеска во Букурешт, мислејќи на ветото, било со цел Грција да ги заштити своите интереси.

Ветото на Грција пораз на НАТО

А1 - 03.04.2008

Ветото на Грција за Македонија му нанесе најтежок пораз на НАТО во историјата, го урна митот за водечката улога на САД и ја покажа индиферентноста на ЕУ. Ова се главните содржини на светските медиуми, според кои најголем губитник од ветото е всушност Грција, која што ја потврди својата деструктивна ...

Влезот во НАТО е најважен акт во албанската историја

А1 - 03.04.2008

Најважен акт во албанската историја, крај на минатото и транзицијата, Албанија во своето природно семејство. Вакви се оценките во Тирана на денешната покана за влегување во НАТО. Покрај долгогодишното нетрпение, власта и опозицијата за првпат направија една заедничка слика пред албанското Собрание, ...

Бериша: Македонија требаше да ја добие поканата

А1 - 03.04.2008

Македонија е многу важна за стабилноста на регионот и за нејзиното соседство, затоа Македонија требаше да ја добие поканата во пакет со Албанија и Хрватска. Ова е официјалната реакција на албанскиот премиер Сали Бериша во интервјуто за А1. „Мислам дека Македонија ќе добие покана.

Петнаесет години на пат кон НАТО

Дневник - 03.04.2008

* 23 декември 1993 - Собранието усвојува Одлука за пристапување на Македонија во НАТО, со која го задолжува претседателот Киро Глигоров да поднесе барање за зачленување во северноатлантската договорна организација. *15ноември 1995Македонија потпишува Рамковен документ за пристапување во програмата ...

НАТО Букурешт 2008 - Грција го блокира приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Грција не се согласува на Македонија да и биде упатена покана за членство во НАТО се додека не биде решено прашањето за името, изјави вечерва на прес-конференција портпаролот на Алијансата Џејмс Апатурај. Букурешт, 2 април (МИА) Грција не се согласува на Македонија да и биде упатена покана за ...

„Фајненшел тајмс“: Македонија најмногу заслужува зачленување

Дневник - 03.04.2008

Македонија најмногу заслужува да биде меѓу членките на НАТО, меѓу кандидатките за приклучување во алијансата, но тешко дека тоа ќе се случи овој пат поради нерешениот спор со Грција за името, пишува британскиот весник „Фајненшел тајмс“.

Бакојани: Република Македонија (Скопје) не е име

Канал5 - 03.04.2008

Република Македонија (Скопје) не е име. Ако сакаме да го решиме проблемот, тогаш мора да имаме име кое ќе биде користено, кое ќе биде вистинско име, кое ќе биде име кое ќе даде одговори на сите овие иредентистички и националистички логики на минатото, изјави грчкиот министер за надворешни работи ...

Меркел - Саркози: Македонија има свое место во НАТО, но откако ќе биде решен спорот

Канал5 - 03.04.2008

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози на заедничка прес-конференција во Букурешт истакнаа дека Македонија има свое место во НАТО, но откако ќе биде решен спорот за името. Букурешт, 3 април (МИА) - Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател ...

Алијансата со своја ТВ

Дневник - 03.04.2008

НАТО од вчера има своја интернет-телевизија (natochannel.tv). Свеченоста по повод отворањето на телевизијата се одржа во рамките на Самитот.Портпаролот на алијансата Џејмс Апатурај соопшти дека во почетокот заинтересираните ќе може да гледаат по десет емисии неделно, посветени на мировната ...

НАТО Букурешт 2008 - Во Букурешт започна сесијата на Северноатлантскиот совет

Канал5 - 03.04.2008

Во Букурешт утрово започна сесијата на Северноатлантскиот совет со учество на шефовите на држави и на влади на 26-те земји-членки на НАТО. Букурешт, 3 април (МИА) - Во Букурешт утрово започна сесијата на Северноатлантскиот совет со учество на шефовите на држави и на влади на 26-те земји-членки на ...

НАТО Букурешт 2008 - АНА-МПА: Грција наложи вето на Македонија за прием во НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Грчкиот премиер Костас Караманлис синоќа наложи вето врз поканата на Македонија да се присоедини кон НАТО, за време на самитот на Алијансата кој што се одржува во Букурешт, јави грчката агенција АНА-МПА. Атина, 3 април (МИА) - Грчкиот премиер Костас Караманлис синоќа наложи вето врз поканата на ...

Картата на голема Македонија осамна на Самитот на НАТО

Утрински - 03.04.2008

Kако автор на „рекламата“, објавена во повеќе весници, е потпишана грчката дијаспора БУКУРЕШТ - Фотографијата на премиерот на Македонија Никола Груевски како полага цвеќе на гробот на Гоце Делчев на кое е поставена карта на голема Македонија вчера беше објавена на цела страница во повеќе европски и ...

НАТО Букурешт 2008 - Димитров: Казнети сме поради македонскиот идентитет

Канал5 - 03.04.2008

Одбивањето на НАТО да упати покана за членство на Македонија ќе ја поткопа стабилноста на Балканот, изјави за Асошиејтед прес главниот преговарач за спорот со името Никола Димитров. Букурешт, 3 април (МИА) - Одбивањето на НАТО да упати покана за членство на Македонија ќе ја поткопа стабилноста на ...

Грција ни го блокира влезот во НАТО

Дневник - 03.04.2008

Албанија и Хрватска добија покани, а Македонија ќе добие шанса за пристапни преговори што е можно побрзо, изјави по вечерата портпаролот на НАТО, Џејмс Апатурај Поканата за зачленување на Македонија во алијансата ќе биде одложена, а конечната одлука ќе биде донесена денеска, соопшти портпаролот на ...

Густа агенда за делегациите

Време - 03.04.2008

МАКЕДОНСКИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ ВЕЌЕ ГИ ОДРЖАА ПРВИТЕ НЕФОРМАЛНИ СРЕДБИ Ирина Гелевска Поголемиот број од делегациите од 55 држави-членки, партнери и набљудувачи пристигнаа вчера и завчера на самитот на НАТО во Букурешт. На секои пет минути на аеродромот во Букурешт слетува по еден авион со делегации.

Македонската делегација засега останува на Самитот, но не ја исклучува можноста да замине предвреме

Канал5 - 03.04.2008

Македонската делегација останува во Букурешт, но не ја исклучува можноста предвреме да го напушти Самитот доколку Македонија не добие покана за членство во НАТО заедно со Албанија и Хрватска, изјави владниот портпарол Ивица Боцевски.

Британските бизнисмени смируваат, НАТО членството не влијае на странските инвестиции

Канал5 - 03.04.2008

Смирувачки тонови од странските инвеститори во земјава откако Македонија не доби покана за членство во НАТО Алијансата. Британската групација вели дека бизнисмените нема да ги променат деловните планови за земјава. Македонија има стабилност и нуди одлични можности за инвестирање, вели Реј Пауер ...

Црвенковски: Фрустрациите и ирационалната позиција на Грција ја спречија поканата на Македонија

Канал5 - 03.04.2008

Единствената пречка зошто Македонија денеска не доби покана за членство во НАТО се фрустрациите на нашиот јужен сосед Грција која својата ирационална позиција ја издигна на такво ниво да го злоупотреби правото на вето како членка на Алијансата, изјави македонскиот претседател Бранко Црвенковски по ...

Грција ликува, Караманлис извојувал победа

Канал5 - 03.04.2008

Грчките медиуми од Букурешт со доза на триумфализам го истакнуваат настапот на премиерот Караманлис на вечерата на која на сојузниците им го соопштил конечниот став дека Грција се противи на испраќањето покана за Македонија, се додека не биде решен спорот за името.

НАТО Букурешт 2008 - Македонија не доби покана за НАТО во Букурешт

Канал5 - 03.04.2008

Македонија не доби покана за членство во НАТО на Самитот во Букурешт. Лидерите на Алијансата на денешниот состанок на Северноатланскиот совет се согласиле покана да и биде упатена штом се реши прашањето за името. Букурешт, 3 април (МИА) - Македонија не доби покана за членство во НАТО на Самитот во ...

НАТО Букурешт 2008 - Македонската делегација предвреме го напушта Самитот во Букурешт

Канал5 - 03.04.2008

Македонската делегација и официјално го напушта Самитот во Букурешт, ден порано. Букурешт, 3 април (МИА) Македонската делегација и официјално го напушта Самитот во Букурешт, ден порано. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, веднаш по средбата со американскиот ...

НАТО Букурешт 2008 - Македонија ќе добие покана за НАТО кога ќе се реши проблемот со името

Канал5 - 03.04.2008

Македонија нема да добие покана за НАТО на Самитот во Букурешт. НАТО лидерите нe постигнале консензус, но се согласиле дека за неа вратите на Алијансата остануваат отворени откако ќе го реши проблемот за името со Грција. Букурешт, 3 април (МИА) Македонија нема да добие покана за НАТО на Самитот во ...

Буш Велики се бори за Македонија

Време - 03.04.2008

ЗГОЛЕМЕНИ ШАНСИТЕ ЗА ДОБИВАЊЕ ПОКАНА ЗА НАТО Сафет Бишевац, специјален известувач од Букурешт Шансите на Македонија да добие покана за членство во НАТО делумно се подобрија, откако американскиот претседател Џорџ Буш на првиот ден од самитот упати енергична порака до своите сојузници дека сака да ги ...

Историски самит со многу пропусти

Дневник - 03.04.2008

НА СОБИРОТ ВО БУКУРЕШТ Наместо беспрекорна организација учесниците се соочија со голем сообраќаен метеж, немање такси превоз, а многу новинари останаа без пропусници Букурешт од вчера е домаќин на досега најголемиот, но и најлошо организиран самит во историјата на северно атлантската алијанса, ...

НАТО лидерите не постигнале консензус за Македонијa

Канал5 - 03.04.2008

НАТО лидерите на постигнаа консензус за упатување покана за Македонија на Самитот во Букурешт, потврдија неименувани претставници на Алијансата пред прес-конференцијата на генералниот секретар Јаап де Хоп Шефер на која треба да ги објави заклучоците од состанокот на Северноатлантскиот совет.

НАТО Букурешт 2008 - Бакојани: Прво решение за името, па НАТО и ЕУ

Канал5 - 03.04.2008

Грција сака да ја види „ПЈРМ“ во НАТО и ЕУ, но за да се постигне тоа мора најпрво да го решиме прашањето за името, изјави грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани на прес-конференција во Букурешт. Букурешт, 3 април (МИА) Грција сака да ја види ПЈРМ во НАТО и ЕУ, но за да се постигне ...

Милибанд: Вистинското место на Македонија е во НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Иако денеска не ја доби поканата во НАТО, вистинското место на Македонија е во Алијансата, изјави во Букурешт британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд. Букурешт, 3 април (МИА) - Иако денеска не ја доби поканата во НАТО, вистинското место на Македонија е во Алијансата, изјави во ...

Грција н’ условува со резолуција на ОН

Дневник - 03.04.2008

Грција нема да се согласи со покана за Македонија за зачленување во НАТО без резолуција на Советот за безбедност на ОН за решение на спорот за името, соопштија вчера грчки дипломатски извори во Букурешт. Дури и ако Караманлис и Груевски дојдат до заедничко решение за името, поканата за во НАТО би ...

Сергеј Станишев: Бугарија жали што Македонија не доби покана за членство во НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Бугарија жали што Македонија не доби покана за членство во НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Сергеј Станишев во Букурешт. Букурешт, 3 април (МИА) - Бугарија жали што Македонија не доби покана за членство во НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Сергеј Станишев во Букурешт.

Пратеници лути оти премиерот Груевски не ги поканил во Букурешт

Дневник - 03.04.2008

Нема оправдување што ги нема пратениците кои дадоа голем придонес за зачленување на Македонија, смета Догани, шеф на собраниската Комисија за соработка со НАТО Премиерот Никола Груевски целосно го девалвира Собранието, бидејќи во македонската делегација што престојува на Самитот на НАТО во Букурешт ...

Недобивањето покана е само поради фрустрираноста на една земја, оцени македонскиот политички врв

Канал5 - 03.04.2008

Недобивањето покана за членство во Алијансата е само поради фрустрираноста на една земја. На Македонија денеска и е нанесена неправда, оцени претседателот Бранко Црвенковски. И тој и премиерот Груевски се согласуваат дека сите други 25 земји-членки на Алијансата го поздравиле напредокот во ...

Руски рулет за единството на НАТО

Време - 03.04.2008

РАЗЛИКИТЕ ПРВИ ИЗЛЕГОА НА ВИДЕЛИНА НА САМИТОТ На првиот ден на самитот на НАТО, кој почна вчера во Букурешт, на површина излегоа спротивставените ставови меѓу Алијансата и Русија околу можниот прием на Украина и на Грузија, како и поделбата во НАТО за истото прашање, пренесуваат светските агенции.

Путин без микрофон во Букурешт

Утрински - 03.04.2008

БУКУРЕШТ - Амбасадорот на Русија во НАТО, Дмитриј Рогозин, смета дека форматот на средбата на врвот Русија-НАТО, закажан за последниот ден од средбата на врвот на Алијансата, е замислен на таков начин што на рускиот лидер нема да му биде овозможена говорница за јавни изјави.

НАТО Букурешт 2008 - Шефер ги поздрави идните членки на НАТО - Албанија и Хрватска

Канал5 - 03.04.2008

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ги поздрави идните членки на НАТО - Албанија и Хрватска, јави германската новинска агенција ДПА. Букурешт, 3 април (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ги поздрави идните членки на НАТО - Албанија и Хрватска, јави германската новинска ...

60 отсто Хрвати се за влез во НАТО

Вест - 03.04.2008

ЗАГРЕБ, 3 април (Ројтерс) - Хрватите повеќе од било кога ги поддржуваат напорите на државата да стане членка на НАТО, според анкетата објавена неделава, додека бившата југословенска република очекува да добие покана за влез во алијансата.

НАТО Букурешт 2008 - Милошоски: Неупатувањето покана на Македонија е пораз на принципите на НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Одлуката да не и се даде покана на Македонија за членство во НАТО е пораз за принципите на Северноатлантската алијанса и многу тежок момент за мала земја како нашата во која НАТО имаше поддршка од 90 проценти, рече шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски на прес-конференција во Букурешт.

Ангела Меркел: За приемот на Македонија во НАТО не е неопходно да се чека нов самит

Канал5 - 03.04.2008

За приемот на Македонија во НАТО не е неопходно да се чека нов самит на Алијансата. Македонија може да биде примена во НАТО веднаш откако ќе го реши спорот со името со Грција, истакна гермаснкито канцелар Ангела Меркел. Букурешт, 3 април (МИА) - За приемот на Македонија во НАТО не е неопходно да се ...

Буш ја напиша поканата

Вест - 03.04.2008

АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НАЈАВИ ИСТОРИСКО ПРОШИРУВАЊЕ НА НАТО Специјално од Букурешт: Дарко Дуридански Вчера рано изутрина, претседателот на САД испрати јасен сигнал дека на Самитот на НАТО ќе биде донесена историска одлука за проширување на Алијансата со три нови земји - Хрватска, Албанија и ...

Како реагираа македонските граѓани?

Канал5 - 03.04.2008

Воопшто не е коректно што Македонија не доби покана за членство, од причина што доколку се исполнети сите услови го очекувавме спротивното. Не може една политика што ја води Грција, со апсолутно непризнавање на македонскиот народ, да влијае врз одлуките на НАТО.

Невладините организации бараат консензус

Време - 03.04.2008

ЗА ПРИЕМОТ НА НАТО И ЗА ИМЕТО Сите амбасади и дипломатски претставништва во Македонија деновиве добија писма и електронски пораки за да се зачува уставното име и за меѓународна употреба, а истовремено Македонија да стане членка на НАТО и на ЕУ.

Грција ја запре поканата за Македонија

Утрински - 03.04.2008

Ни условена покана не било прифатлива опција за Грција, изјави портпаролот на грчкото МНР, Јоргос Кумуцакос Web Update 12:26 ч. Македонија ќе добие покана за НАТО кога ќе се реши проблемот со името Македонија нема да добие покана за НАТО на Самитот во Букурешт.

Пратениците лути зашто Груевски не ги зел во Букурешт

Утрински - 03.04.2008

Парламентарците сметаат дека со такви потези уште повеќе се деградира улогата на Собранието Пратениците вчера беа лути зашто во составот на македонската делегација на Самитот на НАТО во Букурешт, освен еден пратеник од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, нема други претставници од парламентот.

НАТО Букурешт 2008 - Шефер: Македонија не доби покана поради нерешениот спор со Грција

Канал5 - 03.04.2008

Македонија не доби покана за членство во НАТО поради нерешениот спор со Грција за името на земјата. Се одложува членството на Грузија и на Украина во Акциониот план за членство, соопшти денеска во Букурешт генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.

Украина и Грузија не влегоа во акцискиот план за членство во НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Дебакл на американскиот претседател Џорџ Буш на самитот во Букурешт - Русија ја доби битката со сад околу можноста Украина и Грузија да бидат примени во акцискиот план за членство во НАТО. Неколку земји членки на Алијансата, пред се Германија, Франција и Британија, ја отфрлија можноста поранешните ...

НАТО Букурешт 2008 - Боцевски: Засега остануваме во Букурешт

Канал5 - 03.04.2008

Македонскиот владин портпарол Ивица Боцевски утрово за програмата на Би-Би-Си на македонски јазик ја коментираше информацијата од самитот на НАТО дека Македонија ќе треба да чека друга прилика за покана за членство во Алијансата, откако ќе го реши билатералниот спор околу името на државата со ...

НАТО Букурешт 2008 - НАТО лидерите ја носат конечната одлука за Македонија

Канал5 - 03.04.2008

Северноатлантскиот совет на состанокот што почна изутринава во Букурешт треба да ја донесе финалната одлука кои земји ќе бидат поканети да му се приклучат на НАТО. Букурешт, 3 април (МИА) Северноатлантскиот совет на состанокот што почна изутринава во Букурешт треба да ја донесе финалната одлука кои ...

За шефот на дипломатијата нема место во авионот на Груевски

Утрински - 03.04.2008

Скандал: Груевски си ги зеде другарите во авиончето, а Милошоски го качи на чартер-лет Соња Крамарска Кога во своето најблиско опкружување ќе ги ставиш министерот за здравство, Имер Селмани, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Зоран Ставрески, шефот на својот кабинет и генерален секретар ...

Атињаните обединети за ветото

Време - 03.04.2008

РЕАКЦИИ ВО СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ Грција се обедини и застана зад владата на премиерот Костас Караманлис, која се погласно се заканува дека ако не се најде итно решение за името, ветото ќе биде неизбежно. „Сите Грци го поддржуваат премиерот Костас Караманлис“, објавуваат повеќето весници во кои се ...

Грција единствен непријател на Македонија

Вест - 03.04.2008

СИЛЕЏИСКИ ПРЕКРШЕНА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА Нема покана за влез на Македонија во НАТО, се додека не биде решен проблемот за името со Грција е заклучокот од вчерашната работна вечера на лидерите на НАТО, одржана во рамките на 20. самит во Букурешт.

НАТО - нов почеток за нас

Утрински - 03.04.2008

Мислења Ермира Мехмети Како членка на НАТО, Македонија од генератор на криза ќе се претвори во генератор на стабилност и траен мир Овој текст го пишувам во вторник навечер. Ќе биде објавен во четврток. До неговото објавување многу работи ќе бидат поинакви.

Според САД се уште се дискутира под кое име Македонија ќе влезе во НАТО

Утрински - 03.04.2008

Web Special 09:20 ч. Не е донесена конечна одлука за проширувањето на Алијансата, изјави висок неименуван американски дипломат Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома Сити - Не е донесена конечна одлука за проширувањето на Алијансата, изјави висок неименуван американски дипломат, доцна ...

Македонската делегација на три пати се истовари во Букурешт

Вест - 03.04.2008

Завчера, на самитот на НАТО во Букурешт, македонската делегација пристигна со дури три авиони. Во владиниот авион првин полета премиерот Никола Груевски со вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за здравство Имер Селмани и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков.

Грчки печат за одложувањето на приемот на Македонија за член на НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Членството на ПЈРМ се одлага по моќната позиција на Грција на средбата на врвот на НАТО во Букурешт“, пишува денеска во насловот Адезмефтос типос. Медиумот наведува дека непоколебливото однесување на премиерот Костас Карманлис на синоќешната вечера на 25-те лидери на земјите членки на Алијансата, ...

Станишев: Жалам за Македонија

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Бугарија жали што Македонија не доби покана за прием на Македонија во НАТО на Самитот на Алијансата. Ова денеска во Букурешт го изјави бугарскиот премиер Сергеј Станишев, откако Македонија не доби покана за прием во Алијансата поради грчкото вето.

Топи: Членството во НАТО најважен чин во историјата на албанскиот народ

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Поканата за зачленување во НАТО е најважен чин во историјата на албанскиот народ, изјави денеска во Букурешт албанскиот претседател Бамир Топи. „Важните еконмски и политички реформи кои се остварени се придонес на сите (политички структури во Албанија).

Шефер: Македонија не доби покана за прием во НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Македонија не доби покана за членство во НАТО, изјави денеска на прес-конференција во Букурешт, генералниот секретар на Алијансата Јаап де Хоп Шефер. “Алијансата ги цени сите напори на државата и сето она што го направи во реализација на реформите“, изјави Шефер, но додаде дека причината ...

Продолжи самитот на НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Раководителите на НАТО изутрината во Букурешт ја продолжија работата, на вториот ден од средбата на врвот на Алијансата. Се очекува главна тема денеска да биде проширувањето на Алијансата и засилување на нејзините активности во Авганистан.

Одлуката на НАТО не влијае на Британските бизнисмени

Макфакс - 03.04.2008

Скопје Покана или не за влез на Македонија во НАТО за британските бизнисмени нема никакво значење, бидејќи од водечките светски лидери добивме уверување дека е политички стабилна земја. Ова денеска во Скопје го изјави претседателот на Британската бизнис група во Македонија, Реј Пауер на Годишното ...

Македонија ќе го редефинира начинот за одбрана на интересите

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Македонија ќе треба да го редефинира концептот на функционирање, без да ги промени клучните стратешки цели, туку да ги заштити и одбрани националните интереси. Ова денеска во Букурешт го изјави шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, откако НАТО не ја покани Макеоднија поради ...

Шансите на Македонија за покана блиски до нула

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Засега нема особено голем напредок по прашањето за евентуалната покана од НАТО за Македонија, јави претпладнево агенцијата Бгнес, повикувајќи се на добро информирани дипломатски извори на самитот во Букурешт. Информацијата е од утринската работна средба на Северноатлантскиот совет, во ...

Македонија и официјално не доби покана

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Лидерите на НАТО одлучија да не ја поканат Македонија за влез во Алијансата, за време на самитот што денеска продолжи во Букурешт. Претседателот Латвија Владис Затлерс изјави дека лидерите на НАТО се согласија оти Македонија може да се приклучи на Алијансата, откако ќе го реши спорот за ...

Македонија извиси за НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Лидерите на државите членки на НАТО не успеаа да постигнат согласност за покана на Македонија, откако Грција изјави дека се уште не е решен спорот за името, соопшти европски дипломат. „Поканата ќе биде одложена“, изјави синоќа дипломатот, коментирајќи го резултатот од разговорите на 26-те ...

НАТО ја казни Македонија поради идентитетот

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Одлуката на НАТО да не ја покани Македонија е против стабилноста на Балканот и казна поради нејзиниот идентитет, изјави денеска во Букурешт, преговарачот за името, амбасадорот Никола Димитров. „Ние сме казнети не затоа што не ја исполнивме нашата задача, туку поради тоа кои сме.

Милошоски – Ние сме Македонија и така ќе остане

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Македонија со недобивањето покана за НАТО е казнета не за стореното, туку за она што е. Ние сме Македонци, нашата држава е Република Македонија и така ќе остане засекогаш. Ова попладнево на маргините на самитот на Алијансата во Букурешт го соопшти шефот на македонската дипломатија Антонио ...

НАТО и Грција ја прекршија Времената спогодба

Макфакс - 03.04.2008

Скопје Грција со ветото за прием на Македонија во НАТО ја прекрши Времената спогодба за името потпишана под покровителство на Обединетите нации (ОН). НАТО, Европската унија (ЕУ) и Соединетите Американски држави (САД) стануваат соучесници во прекршувањето на Спогодбата, дозволувајќи и на Грција да ...

НАТО со нова концепција за сајбер-одбрана

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт НАТО денеска донесе нова концепција за сајбер-одбрана, соопшти дипломатски извор што учествува на самитот на Алијансата во Букурешт. Партнерите во Алијансата признаа дека сајбер заканата се јавува сè повеќе и претставува една од најголемите опасности за безбедноста и НАТО треба да изнаоѓа ...

Македонската делегација го напушта Самитот

Макфакс - 03.04.2008

Скопје Македонската делегација попладнево заминува од Самитот на Букурешт, дознава Макфакс од сигурни извори. Напуштањето на Самитот, што завршува в петок, беше најавено синоќа откако Грција стави вето на приемот на Македонија во Алијансата.

Грција го блокира приемот на Македонија во НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Грција со вето го блокира приемот на Македонија во НАТО. Ова доцна синоќа на прес конференција во Букурешт го соопшти портпаролот на Алијансата Џејмс Апатурај. Две држави Хрватска и Албанија ќе добијат покана за членство во НАТО изјави Апатурај, посочувајќи дека Грција е против поради ...

Македонија казнета

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Македонија е казнета со недобивањето покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт, соопштија денеска извори во македонската делегација. „Тоа е големо разочарување.Ни рекоа дека сме направиле се што требаше во врска со реформите и воениот придонес.

НАТО, за проширувањето, Авганистан, Косово, штитот...

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Состанок на Советот на НАТО на кој ќе се расправа за проширувањето на Алијансата, ќе се одржи денеска, во рамки на Самитот на НАТО што се одржува во Букурешт. Самитот во романската престолнина треба да им донесе покани за членство на Албанија, Хрватска и на Македонија, на кои тоа им беше ...

Јанша: Ветото за Македонија би било лош знак и за ширењето на ЕУ

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Недобивањето на покана за членство во НАТО за Македонија, би било лош знак и за проширувањето на Европска унија(ЕУ). Ова синоќа во Букурешт го изјави словенечкиот премиер Јанез Јанша. „Би било штета Македонија да не добие покана, и се надевам дека проблемот кој постои само со оваа една ...

Министерска средба

Капитал - 03.04.2008

На брдо кај Крањ во Словенија минатата недела се одржа министерска средба на земјите од ЕУ, која меѓудругото беше и во функција на предстојниот НАТО самит во Букурешт. Европските земји се обидоа да ја убедат грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани да и дозволи на Македонија влез во ...

Бакојани: Добрососедските односи важни за сојузничките

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Грција смета дека за да се изгради заедничка иднина врз цврста база, треба да се избришат сите проблеми што им припаѓаат на други генерации и немаат врска со иднината. Ова денеска на прес-конференција во Букурешт го изјави шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако Грција стави ...

Без покана, Македонија го напушта Самитот

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Одлуката на македонската делегација да го напушти Самитот во Букурешт ќе зависи од тоа какви ќе бидат заклучоците на Северноатлантскиот совет на средбата што започна изутрината. “Во зависност од тоа какви ќе бидат заклучоците на Северноталнатскиот совет така ќе биде и одлуката на ...

Грчкото вето – најголем пораз на НАТО, САД и ЕУ

Макфакс - 03.04.2008

Скопје Грција со ветото за прием на Македонија му нанесе најтежок пораз на НАТО во историјата, го урна митот за водечката улога на САД, ја покажа индиферентноста на ЕУ. Овие оценки се содржани во електронското издание на ревијата „Macedaonija/In/ Eu“ на агенцијата Макфакс, што ќе биде објавено ...

НАТО ги покани Албанија и Хрватска

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Лидерите на НАТО денеска и официјално ги поканија Албанија и Хрватска да станат членки на Алијансата за време на средбата на Северноатлантскиот совет во Букурешт. Генералниот секретар на Алијансата Јаап де Хоп Шефер претпладнето ги поздрави идните држави-членки на НАТО - Албанија и ...

Груевски – Грција е во заблуда

Макфакс - 03.04.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски и порача денеска на Грција дека е во заблуда ако мисли дека со ветото за влезот во НАТО ќе ја натера Македонија да ги прифати нејзините уцени. „Секој оној што мисли дека со овој потег ќе ја натера земјата да прифати нешто што тој сака да го прифати, мислам дека ...

Франција, Италија и Шпанија го поддржаа грчкото вето

Макфакс - 03.04.2008

Атина/Букурешт Лидерите на Франција, Италија и Шпанија, како и на Луксембург и Исланд ја поддржале грчката позиција Македонија да не биде поканета за влез во НАТО, поради разликите за името. Поддршката од петте сојузници на Грција била изразена на работната вечера на која премиерот Костас ...

Влеговме во мртва трка!

Вечер Прес - 03.04.2008

Грција е дојдена во Букурешт за Вето по секоја цена. Грчката делегација дури воопшто нема никаква комуникација со нашата. Тие не прифаќаат ниедно од понудените решенија за името. Ниту оние на медијаторот Метју Нимиц, ниту американските предлози Со сите сили и средства кои му се на располагање, ...

Реакции за македонската делегација во Букурешт

А1 - 02.04.2008

Додека македонската делегација ја чека одлуката на самитот од Букурешт за македонското членство во Алијансата, во Парламентот лавина реакции за нејзиниот состав. По ДУИ, кои вчера реагираа дека Албанците ги нема во доволен број на списокот, но и дека нема собраниски претставници, денеска на истата ...

„Фајненшл тајмс“: Македонија најмногу заслужува членство

А1 - 02.04.2008

Македонија најмногу заслужува да се најде меѓу членките на НАТО, меѓу кандидатите за приклучување во Алијансата, но тешко дека тоа ќе се случи овој пат поради нерешениот спор што таа го има со Грција околу името, пишува британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Атина не го менува ставот за вето

А1 - 02.04.2008

Последни подготовки во Атина пред вечерашниот состанок со претставниците на останатите земји членки на Алијансата на самитот во Букурешт. Владата на Караманлис не попушта. На состанокот со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани и министерот за одбрана Меимаракис Грција не го менува ни за ...

Шефер: Преговорите за името траат предолго

А1 - 02.04.2008

Многу комплексно прашање, преговорите за спорот со името траат предолго, но се уште нема решение. Вака претпладнево генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, ја коментираше неизвесноста околу македонската покана за членство во НАТО.

Грција ја блокираше поканата за Македонија

А1 - 02.04.2008

Грција ја реализираше својата закана дека ќе употреби вето за приемот на Македонија во НАТО. Тоа се случи вечерва на работната вечера на лидерите на Алијансата. Шефицата на грчката дипломатија Бакојани, соопшти дека Грција не може во моментов да се согласи со приемот на Македонија во Алијансата.

Грчката јавност обединета за вето

А1 - 02.04.2008

Во сите грчки медиуми главна тема е самитот на НАТО во Букурешт, каде е се погласна поддршката на властите во Атина да стават вето на поканата за влез на Македонија во Алијансата. „Сите Грци го поддржуваат премиерот Костас Караманлис“, објавуваат повеќето весници, во кои се нагласува дека Владата, ...

Северноатлантската Алијанса е формирана 1949 во Вашингтон

А1 - 02.04.2008

Со потписот на 12 министри за надворешни работи на четврти април 1949-та во Вашингтон е формирана Северноатлантската Алијанса. САД, Канада, Данска, Франција, Исланд, Италија, Луксембург, Холандија, Велика Британија, Норвешка, Португалија и Белгија беа државите кои ги здружија своите сили, врз ...

Апатурај: НАТО сака решение за името до утре

А1 - 02.04.2008

НАТО сака денес, а најдоцна утре прашањето за името да биде решено, вели портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај. Сите 26 членки на Алијансата сакаат да го видат ова прашање затворено. Дискусијата меѓу двете страни, колку што ми е познато, е во тек, но тоа не е прашање на НАТО.

Грчкото вето ќе предизвика криза на Балканот

А1 - 02.04.2008

Грчкото вето за влез на Македонија во НАТО ќе предизвика криза на Балканот, пишува во влијателниот „Хералд Трибјун“. Според овој весник плановите на НАТО се Албанија и Хрватска да и се придружат на Алијансата. Грција ќе стави вето за влез на Македонија, доколку земјата во последен момент не се ...

Грчките медиуми јавија за ветото

А1 - 02.04.2008

Вето за прием на Македонија во НАТО, ова го јавија речиси сите медиуми во Атина, прекинувајќи ја својата програма, за да го чујат извештајот од Букурешт. Проширувањето може продолжи доколку се најде решение во иднина за спорот, но засега во Атина нема информација, каков би бил завршниот документ од ...

Висока тензија за името на самитот

А1 - 02.04.2008

Висока тензија во врска со македонското име и евентуалната покана за влез во Алијансата на првиот официјален ден од самитот на НАТО. Македонската делегација се уште молчи за евентуалниот исход од самитот на НАТО, но затоа пак, од американска и грчка страна доаѓаат спротивставени ставови.

Шефер нема одговор дали трите земји ќе добијат покани

А1 - 02.04.2008

Пред стартот на самитот во Букурешт генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, немаше одговор дали трите земји Македонија, Хрватска и Албанија ќе добијат покана за членство. „Искрено се надевам дека во текот на самитот во Букурешт ќе биде најдено решение за прашањето со името, затоа што ни е ...

Реакции од Албанија за грчкото вето за Македонија

А1 - 02.04.2008

Во Албанија одекна бомбастично информацијата за ставање вето за Македонија од страна на Грција. Медиумите пренесуваат и реакција од албанскиот Премиер Сали Бериша, кој наводно излегол со многу остра осуда на еден ваков чекор.

Меркел ги повикала Груевски и Караманлис да најдат решение

А1 - 02.04.2008

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговори со премиерите на Македонија и на Грција ги повикала двете држави да најдат решение за спорот со името, јави грчката новинска агенција „АНА“. Според информацијата, германските власти ја поддржале идејата Македонија да добие покана за ...

Нема разврска за македонскиот влез во НАТО

А1 - 02.04.2008

Засега нема видлива разврска во спорот околу името и македонскиот влез во НАТО. На неколку часа пред почетокот на самитот, сите опции за македонскиот влез се отворени. Наспроти грчките брифинзи кои говорат за зацементирана позиција на јужниот сосед за вето, стојат пораките на неколку членки на ...

Самитот на НАТО, главен настан во Албанија

А1 - 02.04.2008

Главен настан во Албанија е самитот на НАТО во Букурешт, го оценуваат како историски не само за Албанија, туку и за целиот Балкан. Повеќе телевизиски екипи директно известуваат за најновите случувања на самитот. Албанија не е вознемирена од утрешниот ден, за нив поканата е сигурна.

Кумуцакос: Грција не може да дозволи прием на Македонија

А1 - 02.04.2008

Портпаролот на грчкото МНР објави дека Грција жали но, во моментов не може да дозволи Македонија да добие покана за НАТО. Остануваат само минимални шанси во следниве 24 часа да се дојде до некое решение, кое што ќе биде прифатливо за двете страни.

Делегациите пристигнаа во Букурешт

А1 - 02.04.2008

Во тримилионската престолнина на Романија пристигнаа речиси сите претставници на вкупно 55-те земји членки на НАТО, партнери и набљудувачи, кои ќе бидат дел од овој самит. Сцената на Алијансата е поставена во т.н. „Куќа на граѓаните“, монументалната палата на најомразениот човек во Романија, ...

Неизвесноста за приемот на Македонија продолжува до утре

Канал5 - 02.04.2008

Ден пред формалната одлука на лидерите на НАТО на Самитот во Букурешт за проширувањето на Алијансата останува отворено прашањето дали Македонија ќе добие покана. Атина, според тврдењата на грчките владини претставници, останува на позицијата да стави вето.

Западниот печат за самитот на НАТО во Букурешт

Канал5 - 02.04.2008

Самитот на НАТО во Букурешт, кој почнува денеска, а ќе трае до 4 април е една од главните теми во денешните изданија на западните весници. Скопје, 2 април (МИА) - Самитот на НАТО во Букурешт, кој почнува денеска, а ќе трае до 4 април е една од главните теми во денешните изданија на западните ...

Алијансата во потрага по идентитет за 21 век

Време - 02.04.2008

САМИТОТ ВО РОМАНИЈА НАЈГОЛЕМ ВО ИСТОРИЈАТА НА НАТО Трансформацијата и предизвиците на Северноатлантската алијанса како глобална безбедносна коалиција за ефикасно соочување со кризни ситуации, нејзиниот ангажман во Авганистан и во Косово, проширувањето со нови членки и зацврстувањето на односите со ...

Апатурај: Имаме доволно седишта за сите што треба да седат на масата

Канал5 - 02.04.2008

Генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер се надева дека во последните неколку часа пред да се донесе одлуката се уште има доволно време за да се постигне решение. Неговиот портпарол Џејмс Апатурај во интервју за Канал 5 вели дека на утрешниот состанок на Северноатлантскиот совет ќе има ...

ЕРТ: Заеднички фронт

Канал5 - 02.04.2008

Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска пристигнува во Букурешт на клучниот самит на НАТО со целосна поддршка од лидерите на сите политички партии во Грција, јави грчката телевизија ЕРТ. Атина, 2 април (МИА) - Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска пристигнува во Букурешт на клучниот самит на ...

Оптимизам меѓу македонските граѓани за влезот на земјава во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Оптимизам меѓу македонските граѓани за влезот на земјава во НАТО, на првиот ден од самитот во Букурешт. Велат дека тема на муабет деновиве им е НАТО. Нивните позитивни очекувања ги снимаа и грчките новинари. Оптимизам меѓу македонските граѓани за влезот на земјава во НАТО, на првиот ден од самитот ...

Буш со намера да ја внесе Македонија во НАТО

Дневник - 02.04.2008

Американскиот претседател вели дека Македонија ги исполнува условите за зачленување и верува дека спорот со Грција ќе биде решен, но грчката делегација на самитот доаѓа со вето во џебот Американскиот претседател Џорџ Буш на самитот во Букурешт, последен во неговата претседателска кариера, ...

Апатурај: НАТО сака денеска или утре да биде решено прашањето за името

Канал5 - 02.04.2008

Сакаме денеска или утре да биде решен проблемот со името. Сите 26 членки на Алијансата сакаат да го видат прашањето затворено колку што е можно побрзо, рече портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај на денешната прес-конференција во Букурешт.

„Фајненшл тајмс“: Македонија најмногу заслужува да се најде во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Македонија најмногу заслужува да се најде меѓу членките на НАТО, меѓу кандидатите за приклучување во Алијансата, но тешко дека тоа ќе се случи овој пат поради нерешениот спор што таа го има со Грција околу името, пишува британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Бакојани: Нема време за нов предлог за спорот со Македонија

Канал5 - 02.04.2008

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани изјави денеска дека нема време за нов предлог за спорот со Македонија. Атина, 2 април (МИА) - Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани изјави денеска дека нема време за нов предлог за спорот со Македонија.

Букурешт три дена ќе биде центарот на светот

Утрински - 02.04.2008

Делегациите од 55 држави во светот пристигнуваат во Букурешт Од нашиот известувач Тамара Грнчароска Букурешт - Делегациите од 55 држави во светот вчера и денеска пристигаат во Букурешт, Романија, на 20. самит на НАТО, најголем досега.

Во Букурешт не чекаат и поканата и ветото

Време - 02.04.2008

СПОРОТ ЗА ИМЕТО ВО ФОТОФИНИШ Коле Чашуле Македонија ќе живее во неизвесност се до последниот момент. Денеска во Букурешт почнува долгоочекуваниот самиот на НАТО, во ситуација кога решение за проблемот со името се уште нема, а над државата опасно виси заканата на Грција дека ќе стави вето за приемот ...

Груевски: Заминувам со надеж за покана во НАТО

Вест - 02.04.2008

ПОЧНУВА САМИТОТ НА АЛИЈАНСАТА ВО БУКУРЕШТ Премиерот Никола Груевски изрази оптимизам дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО. Специјално од Букурешт, Дарко Дуридански Премиерот Никола Груевски изрази оптимизам дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО.

Букурешт по вторпат судбински за Македонија

Време - 02.04.2008

МАКЕДОНСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ПАТУВА НА САМИТОТ СО ГОЛЕМА НЕИЗВЕСНОСТ Со голема неизвесност поради можно вето од Атина и со голем оптимизам поради високите оценки за постигнатиот напредок во реформите во одбраната и успешните мисии, 45-члена делегација на македонскиот политички врв замина вчера на ...

Вето или експресно решение на спорот со Скопје

Канал5 - 02.04.2008

Се очекува САД да извршат притисок за експресно решение на македонско-грчкиот спор со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтерос типос“, во напис насловен како „Вето или...експресно решение“. Атина, 2 април (МИА) - Се очекува САД да извршат притисок за експресно решение на македонско-грчкиот ...

ДУИ лута зашто не е поканета во Букурешт

Дневник - 02.04.2008

Меѓу 46 претставници што отпатуваа на Самитот на НАТО во Букурешт има само еден Албанец, потпретседателот на Владата Имер Алиу, кој, бидејќи е во оставка, не сме сигурни ни дали воопшто отпатувал, обвини вчера пратеникот од ДУИ Агрон Буџаку.

Невлегувањето во НАТО - политички пораз

Утрински - 02.04.2008

Веб-коментар Секое решение кое нема да резултира со покана за членство во НАТО ќе значи пораз за Република Македонија. Политичката одговорност за таа ситуација ќе биде неизбежна. Самитот во Букурешт со загриженост, но и со надеж го очекуваме.

Неизвесна поканата за Македонија на Самитот во Букурешт

Канал5 - 02.04.2008

Ден пред формалната одлука на лидерите на НАТО на Самитот во Букурешт за проширувањето на Алијансата останува отворено прашањето дали Македонија ќе добие покана. Атина, според тврдењата на грчките владини претставници, останува на позицијата да стави вето и покрај спротивните убедувања на повеќето ...

Груевски замина во Букурешт со многу помпа и надеж

Утрински - 02.04.2008

Од пистата на „Александар Велики“ премиерот упати оптимистички пораки Оливера Војновска Македонскиот премиер Никола Груевски вчера од пистата на аеродромот „Александар Велики“ упати смирувачки пораки до нацијата дека „во Букурешт заминува горд, полн со надеж и верба дека самитот на Алијансата ќе ...

НАТО клучни датуми

Време - 02.04.2008

4 април 1949 година - Во Вашингтон е потпишан Северноатлантскиот договор, основачкиот документ на НАТО. 6 мај 1955 година - Западна Германија влегува во НАТО. Осум дена подоцна СССР и уште седум источноевропски земји го формираат Варшавскиот пакт.

Зошто нема собраниска делегација во Букурешт?

Канал5 - 02.04.2008

Пратениците револтирани затоа што Собранието нема официјален парламентарен тим во составот на македонската делегација во Букурешт. Одговор – зошто, побараа од спикерот Георгиевски. Пратениците револтирани затоа што Собранието нема официјален парламентарен тим во составот на македонската делегација ...

Албанците убедени дека ќе ја добијат поканата за членство во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Албанскиот државен врв, политичките партии и граѓаните убедени се дека ќе ја добијат поканата за членство во НАТО, а тоа како што изјави премиерот Сали Бериша го заслужуваат и другите две земји од Јадранската група, Хрватска и соседна, пријателска Македонија.

Атина останува на ставот за вето за приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Шансите на Македонија да добие покана за членство во НАТО на Самитот во Букурешт се минимални по вчерашната најава на грчката Влада дека Атина не прифаќа прием на северниот сосед ниту под референцата ПЈРМ, ниту под последното предложено име од медијатотот Метју Нимиц „Република Македонија ...

Шефер: Трите земји од Јадранската група треба да влезат во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Сакам вашата земја да биде во НАТО. Сметам дека сите три држави од Јадранската група треба да влезат во Алијансата и на тоа работам, се трудам тоа да се случи. Ова го изјави генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер во одговорот на прашањето на македонскиот пратеник и претседател на ...

Путин без микрофон во Букурешт

Канал5 - 02.04.2008

На повидок е скандал по повод учеството на рускиот претседател Владимир Путин на средбата на врвот на НАТО во Букурешт, пишува денеска романскиот весник „Евениментул зилеј". Букурешт, 2 април (МИА) - На повидок е скандал по повод учеството на рускиот претседател Владимир Путин на средбата на врвот ...

Ставови на странски известувачи од Букурешт за шансите на Македонија за НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Македонија дефинитивно треба да ја добие поканата за членство во Алијансата, а разликите околу името со Грција се чисто билатерално прашање, сметаат дел од новинарите кои ги следат случувањата на Самитот на НАТО во Букурешт. Букурешт, 2 април (МИА) Македонија дефинитивно треба да ја добие поканата ...

Буш: Во Букурешт ќе биде донесена одлука за проширување на НАТО со Македонија, Албанија и Хрватска

Канал5 - 02.04.2008

На НАТО Самитот во Букурешт ќе биде донесена „историска одлука“ за проширување на Алијансата со три нови земји – Македонија, Албанија и Хрватска. САД силно го поддржуваат приемот на трите земји во НАТО, нагласи американскиот претседател Џорџ Буш во обраќањето на Трансатлантскиот форум, што се ...

Македонија најмногу заслужува членство во НАТО

Макфакс - 02.04.2008

Лондон Македонија, најмногу од државите од централна и источна Европа, заслужува да биде членка на НАТО. Ова денеска го објави британскиот весник “Фајненшл тајмс“, во анализата под наслов “Мапата на НАТО е малку корисна за Македонија“.

Грција жали, но не може да дозволи прием на Македонија во НАТО

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Грција жали, но во моментот не може да дозволи Македонија да добие покана за НАТО, изјави вечерва во Букурешт портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. Според Кумуцакос, остануваат уште само минимални шанси во наредните 24 часа да се изнајде заемно ...

Бакојани – ветото не е цел на Грција

Макфакс - 02.04.2008

Атина Ветото не цел на Грција, изјави денеска во Атина, шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Секое дејствие има свое противдејствие, го објасни Бакојани ветото со кое Грција се заканува да го блокира влезот на Македонија во НАТО.

Мали шанси за покана за членство

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Мали се шансите Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт да добие покана за членство. Ова денеска го јави словенечката новинска агенција СТА, повикувајќи се на извори во македонската делегација Шансите, според истите извори се намалиле, по вчерашната најава на Грција дека е против приемот ...

Бериша оптимист за добивање покана од НАТО

Макфакс - 02.04.2008

Тирана Оптимизам за добивање покана за прием на Албанија во НАТО изрази синоќа албанскиот премиер Сали Бериша, јави дописникот на Макфакс. “Официјална Тирана со оптимизам го очекува Самитот во Букурешт за добивање покана за прием во Алијансата“, изјави Бериша пред да замине во Романија.

Сите Грци со Караманлис

Макфакс - 02.04.2008

Атина Самитот на НАТО денеска е главната тема на грчкиот печат, во кој преовладува поддршка на намерата на властите во Атина да стават вето на поканата за влез на Македонија. „Сите Грци го поддржуваат премиерот Костас Караманлис“, објави наслов весникот „Адезмевтос типос“.

Опозицијата во Албанија со протести ќе го соборува Бериша

Макфакс - 02.04.2008

Тирана Големи протести на опозицијата, на кои ќе се бара оставка на премиерот Сали Бериша, се најавени за в петок во Тирана, јави дописникот на Макфакс. Лидерот на Социјалистите Еди Рама вчера изјави дека одлуката за протестите е донесена со цел да се стави крај на лошото водење на Бериша на ...

Покани за Хрватска и Албанија

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Лидерите на државите членки на НАТО неофицијално вечерва донесоа одлука Хрватска и Албанија да добијат покани за членство во НАТО. Ова вечерва го изјави шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос, кој ја повтори информацијата дека поканата за Македонија е одложена.

Македонија во НАТО, условно ?

Макфакс - 02.04.2008

Скопје/Брисел Македонија членка на НАТО, условно, со рок да се најде компромисно решение на името. Таков најверојатно ќе биде резултатот на интензивните консултации во кулоарите на самиот во Букурешт и на силните притисоци врз Атина, но и врз Скопје, изјави за Макфакс дипломат, кој побара да остане ...

Плановите на НАТО за Балканот под знак прашалник со грчкото вето

Макфакс - 02.04.2008

Брисел Плановите на НАТО за ширење на Балканот се под знак прашалник откако Грција најави вето за членството на Македонија, доколку во последен момент земјата не го промени името. Дипломатите денеска изразуваат загриженост дека македонското изземање ќе доведе до тензии на Балканот, кои и онака се ...

Започна средбата на врвот на НАТО

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Средбата на врвот на НАТО, посветена на проширувањето на Алијансата, на состојбите во Авганистан, односите со Украина и Грузија, со работна вечера започна вечерва во Букурешт. Првите луѓе на Алијансата, меѓу кои и американскиот претседател Џорџ Буш, беа примени во претседателскиот дворец ...

НАТО ја одложи поканата за членство за Македонија

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Лидерите на државите членки на НАТО не успеаа да постигнат согласност за покана на Македонија, откако Грција изјави дека се уште не е решен спорот за името, соопшти европски дипломат. „Поканата ќе биде одложена“, изјави дипломатот, коментирајќи го резултатот од разговорите на 26-те лидери ...

Караманлис повторно побара преговори за името

Макфакс - 02.04.2008

Атина - Грчкиот премиер Костас Караманлис повторно побара од македонските власти продолжување на преговорите за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот со името. Повикот Караманлис го упати на заседанието на Централниот комитет на владеачката партија Нова демократија.

Шефер се надева на решение за членството на Македонија

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска во Букурешт изрази оптимизам дека решение за поканата за членство на Македонија ќе биде најдено иако „ситуацијата е многу тешка“. Прашањето за името меѓу Македонија и Грција не смее да се решава со „конфронтација“, оцени Шефер.

Вратата на НАТО останува отворена за Украина и Грузија

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Државите членки на НАТО вечерва начелно се согласија Украина и Грузија да станат кандидати за членство на НАТО. Ова го изјави портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај, кој сепак појасни дека овие две држави на актуелниот самит на НАТО нема да бидат вклучени во Планот за присоединување.

Почна самитот на НАТО - Утре денот Д за Македонија

Вечер Прес - 02.04.2008

Македонија очекува на Самитот на НАТО да добие покана за членство во НАТО и покрај тоа што до овој момент нема позитивен сигнал од Грција дека нема да ја оствари заканата за вето, изјави премиерот Груевски, пред заминувањето за Букурешт Ведро небо со облаци...

ДУИ: Само еден Албанец во Букурешт

А1 - 01.04.2008

Еден час по полетувањето на делегацијата што ја предводи Премиерот, ДУИ се јави со реакција. Обвинува дека на списокот освен министерот за здравство Имер Селмани, немало други Албанци, но и претставници од помалите етнички заедници.

Грција останува на ставот за вето

А1 - 01.04.2008

Грција се уште си игра топло-ладно со Америка и по денешната владина седница во Атина останува на ставот од претходно, дека без решение нема покана. Само неколку часа претходно претседателот на САД, Џорџ Буш, со досега најјасна порака за Атина дека спорот за името не е криза, туку само различно ...

Се е подготвено за самитот во Букурешт

А1 - 01.04.2008

Се е подготвено за одржување на самитот на НАТО во Букурешт. Околу палатата на Парламентот каде ќе се одржуваат состаноците е формирана безбедносна зона од неколку километри, која ја чуваат околу 20.000 припадници на романските безбедносни сили.

Сите опции за НАТО остануваат отворени

А1 - 01.04.2008

Сите опции на еден ден пред почетокот на најавениот самит на НАТО се отворени. Можноста Македонија да добие покана за влез во Алијансата е исто толку голема колку и Грција да стави вето и со тоа да ја дестабилизира и Македонија, но и регионот.

Македонија и НАТО

А1 - 01.04.2008

Активната соработка со НАТО, Република Македонија ја почна на 15 ноември 1995 година, кога стана 27-та членка на програмата Партнерство за мир. Периодот по зачленувањето во Партнерство за мир до сегашните трансформации и реформи во сите општествени полиња, особено во Министерството за одбрана и во ...

НАТО Букурешт 2008: Самитот на НАТО во Букурешт во фокусот на западниот печат

Канал5 - 01.04.2008

Геманија го блокира членството во НАТО на поранешните советски републики, пишува денеска британскиот весник „Фајненшл тајмс“. Скопје, 1 април (МИА) - Геманија го блокира членството во НАТО на поранешните советски републики, пишува денеска британскиот весник Фајненшл тајмс .

Во Букурешт утре почнува најголемиот собир во историјата на НАТО

Канал5 - 01.04.2008

Букурешт, главниот град на Романија, од утре до петок ќе биде домаќин на најголемиот Самит во историјата на Северноатлантската алијанса. Првите луѓе на 26. НАТО сојузници, на земјите аспиранти за членство, државите партнери, на меѓународни организации, во наредните три дена ќе дебатираат за ...

Буш: Прашањето за името може да биде решено, најважно е дали Македонија ги исполни обврските

Канал5 - 01.04.2008

Прашањето за името може да биде решено,најважното прашање е дали Македонија ги исполни обврските за членство во НАТО - изјави американскиот претседател Буш за германскиот весник Ди Велт во пресрет на самитот во Букурешт. На прашањето што ќе се случи ако кризата меѓу Македонија и Грција поради името ...

Грчкиот владин Кабинет разговараше за спорот со името и за самитот на НАТО

Канал5 - 01.04.2008

Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска на средба со владиниот Кабинет разговараше за развојот на ситуацијата за спорт со името и за утрешниот НАТО самит во Букутрешт. Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани по средбата истакна дека разговарале за подготовките за НАТО самитот и биле ...

Се бара решение за прием на балканската тројка во НАТО

Утрински - 01.04.2008

Илустрација: „Вол стрит џорнал“ Според „Фајненшел тајмс“, САД инсистираат сите три балкански држави да влезат во пакет во Алијансата Од нашиот дописник Томислав Ивановски Лондон - Само два дена до почетокот на самитот на НАТО во Букурешт, балканската тројка што ја сочинуваат Македонија, Хрватска и ...

Шефер: Очекувам покани за три земји

Дневник - 01.04.2008

Се надевам дека решение за спорот за името ќе биде најдено и во тој случај во НАТО ќе има место за сите три земји, истакнува Јап де Хоп Шефер Тешко е да се предвиди, но јас се надевам дека сите три земји ќе добијат покани, истакнува Јап де Хоп Шефер, генералниот секретар на НАТО, во интервјуто за ...

Шефер очекува Македонија, Албанија и Хрватска да добијат покани за членство во НАТО во Букурешт

Канал5 - 01.04.2008

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер се надева дека на Атина и Скопје ќе најдат решение за проблемот со името и дека на претстојната средба на Алијансата во Букурешт, Македонија, Албанија и Хрватска ќе добијат покани за членство во Пактот.

Рајс ги брка незавршените работи

Дневник - 01.04.2008

Пред Рајс се мировниот процес на Средниот Исток, нуклеарниот договор со Северна Кореја, преговорите со Русија, цивилниот нуклеарен договор со Индија и војните во Ирак и во Авганистан Државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс во минатиот викенд повторно беше во посета на Средниот Исток, патувајќи ...

Груевски: Заминуваме со верба дека Македонија ќе ја добие поканата за членство во НАТО

Канал5 - 01.04.2008

Република Македонија очекува на Самитот на НАТО да добие покана за членство во НАТО и покрај тоа што до овој момент нема позитивен сигнал од страна на Грција дека ќе ја употреби заканата за вето, изјави премиерот Никола Груевски на аеродромот „Александар Велики“ пред заминувањето за Букурешт.

Шефер не е сигурен за три покани

Утрински - 01.04.2008

Брисел - Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, не е сосем сигурен дека трите земји од Јадранската група ќе добијат покана за членство во НАТО. Во интервјуто за изданијата на медиумската група ВАЦ, Шефер вели: „Тешко е да се предвиди, но се надевам дека трите земји ќе добијат покани.

Букурешт во последни подготовки пред најголемиот Самит во историјата на НАТО

Канал5 - 01.04.2008

Дваесет и шест претседатели и 28 премиери, меѓу кои и шефот на македонската држава Бранко Црвенковски и на Владата Никола Груевски, ќе учествуваат на тридневниот Самит на НАТО што почнува утре во романскиот главен град Букурешт.

Собранието на готовс, се чека потег од Атина

Време - 01.04.2008

САМИТОТ ПОЧНУВА УТРЕ, НЕИЗВЕСНОСТ ДО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ Македонија ќе биде во неизвесност до последен момент дали ќе ја добие поканата за членство во НАТО или, пак, ќе мора да се соочи со грчко вето, кое ќе ја остави државава во чекалницата на Алијансата.

Во Букурешт патува 40-члена делегација

Време - 01.04.2008

НА САМИТОТ НА НАТО ОД СКОПЈЕ Четириесетчлена делегација ќе ја претставува Македонија на самиот на НАТО во Букурешт, кој ќе се одржи од 2 до 4 април. Во Букурешт ќе отпатува претседателот Бранко Црвенковски, како и началникот на Генералштабот на АРМ, Мирослав Стојановски.

НАТО – од блок против комунистичката закана до глобална безбедносна коалиција

Утрински - 01.04.2008

Замислен како штит од СССР и од Варшавскиот пакт, НАТО за време на студената војна немаше никаков воен ангажман Занимливости за НАТО - Во 1954 година СССР предложи да му се приклучи на НАТО со цел да се постигне траен мир во Европа, што беше едногласно одбиено од членките на Алијансата.

Спорот со името во пресрет на самитот на НАТО - главна тема на грчките весници

Канал5 - 01.04.2008

Грчко-македонскиот спор околу името во пресрет на самитот на НАТО, кој започнува утре во Букурешт и денеска е главна тема во грчките весници. Атина, 1 април (МИА) - Грчко-македонскиот спор околу името во пресрет на самитот на НАТО, кој започнува утре во Букурешт и денеска е главна тема во грчките ...

Букурешт по втор пат историски за Македонија

Вест - 01.04.2008

САМИТОТ НА НАТО ИСТОРИСКИ ЗА МАКЕДОНИЈА Недалеку од зградата на романскиот Парламент каде што утре ќе започне најголемата безбедносна смотра - 20. самит на НАТО, во 1913 година бил потпишан Букурешкиот мировен договор од Србија, Грција и Бугарија, со кој Македонија била поделена на Специјално од ...

НАТО меѓу старата и новата Европа

Утрински - 01.04.2008

Македонија ја симболизира дилемата на НАТО во Авганистан, не е членка на Алијансата, а е дел од нејзините воени сили Духот на Доналд Рамсфелд го прогонува НАТО: од војната во Авганистан до конфронтирањето на Кремљ, САД уште еднаш имаат поголема поддршка од „нова“ отколку од „стара“ Европа.

Над 3.500 новинари ќе го следат Самитот во Букурешт

Канал5 - 01.04.2008

Најголемиот самит во историјата на Северноатлантската алијанса во Букурешт ќе го следат над 3.500 акредитирани новинари. На пет ката во дел од зградата на Парламентот во која ќе се одржува собирот, јавуваат известувачите на МИА, е лоциран Медија центар со 1.000 работни станици, 50 компјутери по две ...

Првите официјални делегации почнаа да пристигнуваат во Букурешт

Канал5 - 01.04.2008

Првите официјални делегации почнаа денеска да пристигнуваат во Букурешт, каде утре започнува самитот на НАТО, кој ќе трае до 4 април. Букурешт, 1 април (МИА) - Првите официјални делегации почнаа денеска да пристигнуваат во Букурешт, каде утре започнува самитот на НАТО, кој ќе трае до 4 април.

Последни часови пред стартот на самитот на НАТО во Букурешт, Македонија во неизвесност

Канал5 - 01.04.2008

Се одбројуваат последните часови од почетокот на букурешкиот самит на НАТО. Македонската делегација веќе пристигна, шефот на државата, премиерот и владините министри. Но неизвесноста и натаму трае, ќе добие ли Македонија покана за членство во НАТО? Дипломатски извори за Канал 5 не ја исклучија ...

Буш лично ќе се вмеша во решението

Утрински - 01.04.2008

Грција оди кон вето, фрлена во дипломатска самотија, пишува „Елефтерос типос“ И покрај притисокот, грчкиот премиер Костас Караманлис ќе замине за Букурешт со цврста решеност да не отстапува и да го искористи правото на вето ако дотогаш не се најде компромисно решение за спорот, пишуваше вчера ...

Грција фрлена во дипломатска самотија

Време - 01.04.2008

РЕАКЦИИ ВО АТИНА ПРЕД САМИТОТ НА НАТО Односите меѓу Грција и САД се наоѓаат на „ниско ниво“ пред самитот на НАТО во Букурешт, на кој Македонија се надева дека ќе добие покана за членство, а Атина се заканува дека ќе го запре ако не се постигне компромис околу името, објави атинскиот весник ...

Премиерот Груевски замина за Букурешт со воздржан оптимизам

Канал5 - 01.04.2008

Премиерот Груевски замина за Букурешт со верба дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО. Во изјавата дадена на пистата на аеродромот “Александар Велики” непосредно пред поаѓањето за Романија, Груевски изрази надеж дека реформите што ги направи Македонија ќе го донесат посакуваниот ...

Фифти-фифти за покана или вето во Букурешт

Дневник - 01.04.2008

Ќе помине извештајот дека Македонија е подготвена за во НАТО, но во завршниот заклучок најверојатно ќе се побара и решавање на спорот со Грција Македонија ќе добие одложена покана за зачленување во НАТО на самитот во Букурешт, тврдат дипломатски извори во Брисел.

Груевски и Црвенковски не кажаа кој ќе биде шеф во Букурешт

Вест - 01.04.2008

ОФИЦИЈАЛНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА НА САМИТОТ ЌЕ БРОИ 40 ЛУЃЕ Со специјален лет денеска заминуваат премиерот Никола Груевски, членови на Владата, претставници од Генералштабот на АРМ и новинарите, а со владиното авионче претседателот Бранко Црвенковски и четворица Денеска со чартер лет ...

Бакојани: Изборите не може да бидат алиби за името

Макфакс - 01.04.2008

Атина Изборите во ФИРОМ не може да бидат алиби за непродолжување на процедурата за решавање на спорот со името, смета шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани. „Ако македонските партии постигнат согласност за спорот со името, преговорите би можеле да продолжат со специјалниот посредник Метју ...

Украина и Грузија започнуваат интензивна соработка со НАТО

Макфакс - 01.04.2008

Брисел Украина и Грузија започнуваат процес на интензивна соработка со воената Алијанса, како резултат на одлуките донесени на самитот во Букурешт, соопшти портпаролот на НАТО, Џејмс Апатурај. Тој истакна дека наскоро во Киев и Тбилиси ќе заминат високи делегации на НАТО.

Средба на Бакојани со висок американски дипломат

Макфакс - 01.04.2008

Атина Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ќе се сретне денеска со американскиот заменик на државниот секретар, задолжен за европски и евроазиски прашања Метју Брајза, јавија грчките гласила. Според истите извори, тема на средбата со американскиот претставник најверојатно ќе биде прашањето ...