TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контроверзна одлука на Кривичниот совет за Кочан

24 Вести - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, за дел од адвокатите претставува уште еден пример за двојните стандарди на судството.

Кочан останува на слобода, одбиена жалбата на СЈО

Р.С.Европа - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е осомничен во случајот „Труст“. Кочан претходно даде гаранција од речиси милион евра за да може да се брани од слобода.

СЈО со прес-конференција утре на пладне

Р.С.Европа - 21.05.2017

Специјалното јавно обвинителство за утре на пладне најави прес-конференција. Настанот кратко без дополнителни детали беше објавен на фејсбук страна на СЈО. Засега не се знае што ќе биде темата на новата прес-конференција и дали СЈО ќе отвори некоја ...

Давидовиќ: Одлуката за Кочан пример за двојни стандарди на судството

Алсат-М - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М.

Давидовиќ: Лесно да земете 20 милиони евра и да дадете два како гаранција

+инфо - 21.05.2017

Ова е коментарот на адвокатот за Алсат-М, за одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода. Многу е лесно да земете 20 милиони евра и да дадете два милиони евра како гаранција.

Утре на пладне нова пресконференција на СЈО

+инфо - 21.05.2017

Во меѓувреме Кривичниот совет во меѓувреме ја одби жалбата на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан. Специјалното јавно обвинителство за утре на пладне најави прес-конференција. Настанот кратко без дополнителни детали беше објавен на фејсбук ...

Кочан ќе се брани од слобода, одбиено е барањето на СЈО

Кајгана - 21.05.2017

Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1 го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на ...

Давидовиќ за Сеад Кочан: Лесно е да земете 20 милиони евра и да дадете два како гаранција

Фокус - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М.

Сеат Кочан ќе се брани од слобода

Сител - 21.05.2017

Бизнисменот Сеат Кочан останува да се брани од слобода. Кривичниот совет доцна попладне ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) со која се бараше притвор за осомничениот Кочан кој е првоосомничен во случајот "Труст" што го отвори ...

Кочан останува на слобода, одбиена жалбата на СЈО

Тера - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е осомничен во случајот „Труст“. Кочан претходно даде гаранција од речиси милион евра за да може да се брани од слобода.

Давидовиќ: Одлуката на Кривичниот совет за Кочан е пример за двојни стандарди во судството

Макфакс - 21.05.2017

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи ...

Одбиена жалбата на СЈО, Кочан ќе се брани од слобода

Канал5 - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО. Сеад Кочан кој даде гаранција од 900 000 евра, останува да се брани од слобода. Обвинителите на Специјалното обвинителство Гаврил Бубевски и Артан Ајро побараа притвор за Кочан бидејќи, според нив, постои ...

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Макфакс - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

Одбиена жалбата на СЈО, Кочан ќе се брани од слобода

Мета - 21.05.2017

Кривичниот совет синоќа ја одби жалбата на Специјалното обвинителство покрената поради укинувањето на мерката притвор за бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случјот „Труст“. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на вчера ...

Давидовиќ: Одлуката за Кочан пример за двојни стандарди на судството

Либертас - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М .

Сеад Кочан останува на слобода, Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Локално - 21.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет донесе одлука со која ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор ...

Кочан останува на слобода - Кривичен ја отфрли жалбата на СЈО

Фактор - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан. Со тоа Кочан останува на слобода.

СЈО најави прес-конференција за утре на пладне

Локално - 21.05.2017

Специјалното јавно обвинителство за утре точно на пладне најави своја прес-конференција. Соопштението без дополнителни детали беше објавено на фејсбук страна на СЈО. Засега не се знае што ќе биде темата на новата прес-конференција.

Давидовиќ: Одлуката на Кривичниот совет за Кочан е е доказ за двојни стандарди во судството

Позитив.мк - 21.05.2017

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи ...

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Репортер - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

Одбиена жалбата на СЈО – Кочан ќе се брани од слобода

Позитив.мк - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на Кочан. Така, осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода.

Давидовиќ: Одлуката на Кривичниот совет за Кочан е пример за двојни стандарди

Репортер - 21.05.2017

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи ...

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Либертас - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

НОВА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА СЈО: Што ќе соопшти тимот на Јанева?

Фактор - 21.05.2017

Специјалното јавно обвинителство утре напладне ќе одржи прес-конференција. Прес-конференцијата е објавена на Фејсбук страната на СЈО. Засега не се знае што ќе биде темата на новата прес-конференција.

Одбиена жалбата на СЈО, Сеад Кочан останува на слобода

Слободен Печат - 21.05.2017

Од Кривичен суд ја одбиле жалбата на СЈО за притворот на Сеад Кочан. Според Специјалното јавно обвинителство, гаранцијата со милион евра и одземен пасош не била доволна и дека постоеле индиции дека бизнисменот може да го повтори делото.

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

Канал 77 - 21.05.2017

Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на ...

Одбиена жалбата на СЈО: Кочан ќе се брани од слобода

еМагазин - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), со што бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Тој даде гаранција од околу 900.000 евра за да може да се брани од ...

Кривичниот совет одлучува за притворот на Кочан

Телма - 20.05.2017

СЈО бара притвор за Сеад Кочан. За обвинителството не е доволна гаранцијата во имот тешка речиси 900 илјади евра која ја одобри судија на претходна постапка, па денеска тоа го кажа и пред совет од судии на седница која траеше околу час и половина.

Кочан останува на слобода

Телма - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

Кривичен суд денеска одлучува за жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Нова ТВ - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судија на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, објави „ Мета “.

СЈО инсистира за притвор на Кочан

Алсат-М - 20.05.2017

СЈО не отстапува од барањето да му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен, Сеад Кочан, во случајот „Труст“. На денешната расправа обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски вели дека истакнал оти понудената парична гаранција која бизнисменот ја ...

Се чека одлука на Кривичен за жалбата на СЈО

24 Вести - 20.05.2017

Заврши состанокот на обинителите од Специјалното јавно обвинителство и од Кривичниот суд. На расправата и двете страни ги образложија аргументите во врска со жалбата на СЈО за неопределување на мерката притвор на Кочан.

СЈО инсистира на притвор за Сеад Кочан

Нова ТВ - 20.05.2017

Паричната гаранција која осомничениот Сеад Кочан ја понудил до Кривичниот суд не е доволен доказ дека тој нема да го повтори делото, рекол обвинителот Гаврил Бубевски на денешната расправа по жалбата на СЈО за притворот на Кочан, објави „Алсат“.

Последен обид на СЈО да обезбеди притовор за Сеад Кочан

Алсат-М - 20.05.2017

Кривичниот совет на скопска Единица денеска заседаваше по жалбата на Специјалното обвинителство кое инсистира осомничениот Сеад Кочан да оди во притвор. Откако Врховен суд го врати предметот на повторно одлучување, судија на претходна постапка во ...

Кривичен суд пред одлука, СЈО бара притвор за осомничениот Сеад Кочан

24 Вести - 20.05.2017

Час и половина Кривичниот суд заседавеше по жалбата на Специјалното јавно обвинителство кое не отстапува од барањето за одредување притвор за осомничениот бизнисмен Сеад Кочан. Според обвинителите од СЈО, гаранцијата од еден милион што ја понуди ...

Кочан ќе се брани од слобода, одбиена жалбата на СЈО

Алсат-М - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, пренесува Телма . Од Кривичниот совет посочуваат дека течат роковите за жалба, но само во однос на висината на гаранцијата од скоро еден ...

Сеад Кочан останува на слобода, Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

24 Вести - 20.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет донесе одлука со која ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор ...

Осомничениот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, жалбата на СЈО одбиена

Нова ТВ - 20.05.2017

Кривичниот совет денес донесе ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на Кочан.

Сеад Кочан на слобода, Кривичниот совет не ја прифати жалбата на СЈО

МКД - 20.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода, бидејќи Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на Кочан.

За СЈО парите од 1 милион евра не се гаранција дека Кочан нема пак да избега

МКД - 20.05.2017

Паричната гаранција која осомничениот Сеад Кочан ја понудил до Кривичниот суд не е доволен доказ дека тој нема повторно да избега, изјави денеска Гаврил Бубевски, обвинител на Специјалното јавно обвинителство на денешната расправа по нивната жалба ...

СЈО смета пасошот и парите не се доволна гаранција за Кочан да се брани од слобода

+инфо - 20.05.2017

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода.

По жалбата на СЈО, денеска се одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во 11 часот ја почна средбата со обвинителите од СЈО, откако поднесе жалба за неопределување мерка притвор. Кривичниот совет на Основниот суд 1 во 11 часот ја почна средбата со обвинителите од СЈО, откако ...

Сеад Кочан останува на слобода

+инфо - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги изнеле аргументите дека постојат индиции Кочан да го повтори делото. Кривичниот совет при Кривичниот суд кој одлучуваше по жалбата на СЈО , ја отфрли и го потврди решението на ...

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

А1 On - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот Сеад Кочан, дознава Макфакс . Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ...

СЈО: Кочан мора во притвор, може да го повтори делото

Кајгана - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен, е фактот дека „Трансмет“ сѐ уште добива тендери од ...

Обвинители од СЈО на средба со Кривичниот совет за притворот на Кочан

Фокус - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеат Кочан, пренесува Макфакс.

СЈО бара притвор за Кочан, паричната гаранција е неприфатлива

ТВ21 - 20.05.2017

Со оглед на околностите дека осомничениот Сеад Кочан добива тендери може да го повтори делото, Специјалното јавно обвинителство бара да не се прифати таквата гаранција, смета дека не постои гаранција и осомничениот може да го повтори делото, рече ...

Кривичниот совет одлучува дали ќе има притвор за Кочан

Фокус - 20.05.2017

Откако СЈО поднесе жалба на неодредувањето притвор за бизнисменот Сеад Кочан, Кривичниот совет денеска имаше седница на која обвинители од СЈО и одбраната на Кочан ги соочија своите аргументи.

СЈО стравува дека Сеад Кочан пак ќе избега, се жали во Кривичниот суд

Сакам да кажам - 20.05.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поднесе жалба до Кривичниот суд за одлуката за одбивање на мерката притвор и дадената гаранција за газдата на „Трансмет“ Сеад Кочан. „Бараме да се преиначи одлуката и да не се прифати гаранцијата бидејќи ...

Кривичниот совет ја отфрли жалбата на СЈО за Сеад Кочан, нема притвор

ТВ21 - 20.05.2017

Кривичниот совет при Кривичниот суд кој одлучуваше по жалбата на СЈО ја отфрли истата и го потврди решението на судија на претходна постапка во делот на неопределувањето на предлогот за притвор.

Кривичниот совет одлучи Кочан да остане на слобода

Фокус - 20.05.2017

Кривичниот совет вечерва ја одби жалбата на СЈО и го потврди решението на судија на претходна постапка, со што Сеад Кочан ќе остане на слобода. Денеска се одржа седница на која аргументите ги соочија СЈО и одбраната на Кочан.

Кривичен совет одлучува за „Труст“, за СЈО, парите не се гаранција дека Кочан нема да избега

ТВ21 - 20.05.2017

Паричната гаранција од речиси милион евра, понудена од бизнисменот Сеад Кочан како првоосомничен во предметот „Труст“ не е доволен доказ дека нема пак да избега, смета Специјалното јавно обвинителство.

Сеад Кочан останува на слобода, не е исклучено СЈО да бара гаранција повисока од милион евра оти добил нов тендер од ...

Сакам да кажам - 20.05.2017

Одбиена е жалбата што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ја поднесе до Кривичниот суд за одлуката за одбивање на мерката притвор и дадената гаранција за газдата на „Трансмет“ Сеад Кочан, потврдија од Основниот суд Скопје 1.

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

Макфакс - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ...

СЈО: Кочан мора во притвор-може да го повтори делото

Тера - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е фактот дека „Трансмет“ сеуште добива тендери од ...

Се чека одлука на Кривичниот совет за притворот на Кочан...

Н.Македонија - 20.05.2017

Се чека одлука на Кривичниот совет за притворот на Кочан Откако СЈО поднесе жалба на одлуката на судијата на претходна постапка да не му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Кривичниот совет денеска имаше седница на која ...

Обвинителите на СЈО во судот-се одлучува за притворот на Кочан

Макфакс - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеат Кочан.

СЈО инсистира за притвор на Кочан – може да го повтори делото

Макфакс - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ги повториле барањата, за определување мерка притвор, за бизнисменот Сеад Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е ...

По жалбата на СЈО седница на кривичен совет за притворот на Кочан

Канал5 - 20.05.2017

Кривичниот совет одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство за неодредувањето на притвор на бизнисменот Сеад Кочан. Обвинителот од СЈО , Гаврил Бубевски, по седницата која се одржа денесканапладне во Кривичниот суд, истакна дека бараат ...

ОДБИЕНА ЖАЛБАТА НА СЈО: Кочан останува на слобода

Телеграф - 20.05.2017

Кривичниот совет при Кривичниот суд имаше рок од 48 часа за да донесе одлука Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението за неопределување на мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан.

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Локално - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Press24 - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

СЈО инсистира за притвор на Кочан – Може да го повтори делото

Репортер - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ги повториле барањата, за определување мерка притвор, за бизнисменот Сеад Кочан. Еден од наодите, поради кои не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е ...

СЈО: Кочан е опасен на слобода-може да добие нов тендер

Локално - 20.05.2017

Додека истекува рокот од 48 часа во кој судот конечно треба да одличи дали бизнименот ќе остане на слобода, обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан.

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

СЈО: Кочан мора во притвор - може да го повтори делото

Точка - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е фактот дека „Трансмет“ сè уште добива тендери од ...

Ќе оди ли Кочан во притвор или не – ќе се знае за 48 часа

Позитив.мк - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

Кривичниот совет денеска повторно ќе решава за притворот на Кочан

Позитив.мк - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Обвинителите на СЈО во судот - се одлучува за притворот на Кочан

Точка - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

Кочан останува на слобода откако Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, објави Телма . Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

СЈО инсистира повтроно на притвор, кривичниот се размилува за Сеад Кочан !

Локално - 20.05.2017

СЈО не отстапува од барањето да му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен, Сеад Кочан, во случајот „Труст“. На денешната расправа обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски вели дека истакнал оти понудената парична гаранција која бизнисменот ја ...

Кривичниот совет одлучи Кочан да остане на слобода

Стандард - 20.05.2017

Кривичниот совет вечерва ја одби жалбата на СЈО и го потврди решението на судија на претходна постапка, со што Сеад Кочан ќе остане на слобода. Денеска се одржа седница на која аргументите ги соочија СЈО и одбраната на Кочан.

Кочан останува на слобода откако Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, објави Телма . Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Мета - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниоччен во ...

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Мета - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

СЈО поднесе жалба на судската одлука за Сеад Кочан

Алфа - 20.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд со која се укина притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд со која се укина притворот за бизнисменот ...

Кривичен суд денеска одлучува за жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Канал 77 - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судија на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан – информира агенцијата Мета.

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

24 Вести - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан

МКД - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за одлуката да не му определи мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, дознаваме неофицијално. Кривичниот совет треба да донесе одлука по жалбата од СЈО во рок од 48 часа, но не се ...

СЈО поднело жалба на одлуката за притворот на Кочан

+инфо - 19.05.2017

Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан на слобода. Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

ТВ21 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс . Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Правдико - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднело жалба на одлуката за притворот на Кочан

Фокус - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан , дознава Макфакс . Според информациите на медиумот, Кривичниот совет треба да го преиспита решението што вчера го доби ...

СЈО поднесе жалба за прекинувањето на притворот на Кочан

А1 On - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд за одлуката на Даниела Димовска да не биде определена мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Кривичниот суд сега треба да го преиспита решението на Димовска, како ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Кајгана - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија на претходна ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Тера - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба до Кривичниот суд за ослободувањето на Сеад Кочан од притвор

Канал5 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Судот ќе треба да го преиспита решението со кое кочан беше пуштен на слобода.

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Макфакс - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поденло жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан...

Н.Македонија - 19.05.2017

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан Специјалното јавно обвинителство ја обжали одлуката на судија на претходна постапка за барањето за притвор за бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничениот во случајот „Труст“.

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Репортер - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Локално - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Стандард - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, пренесе Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Точка - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

МРТ - 19.05.2017

Вчера судија на предходна постапка одлучи на првоосомничениот во случајот „Труст“ да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од 785 илјади евра. Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка ...

„Платена слобода„: Близу милионче гаранција да нема притвор за Кочан

Локално - 19.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

СЈО го обжали укинувањето на притворот на Кочан

Позитив.мк - 19.05.2017

СЈО поднесе жалба до Кривичен суд, откако беше одлучено да се укине одлуката за притвор на Сеад Кочан. Наместо притвор, на бизнисменот му е одземен пасошот и е прифатена гаранцијата од милион евра дека нема да ја напушти државата.

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Бриф - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Press24 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе жалба за до Кривичниот Суд по одлуката да не му биде одреден притвор на Сеад Кочан поради здравствената состојба. Кривичниот совет има рок од 48 часа да одлучи по жалбата на СЈО.

СЈО поднесе жалба за притворот на Сеад Кочан

Слободен Печат - 19.05.2017

Од СЈО поднеле жалба до Кривичен суд, откако беше одлучено да се укине одлуката за притвор на Сеад Кочан. Наместо притвор, на бизнисменот му е одземен пасошот и е прифатена гаранцијата од милион евра дека нема да ја напушти државата.

Макфакс: СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Канал 77 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан – дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

Еден милион евра гаранција за слободата на Кочан

Телма - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство. Судија на претходна постапка одлучи да му го одземе пасошот, за да не ја напушти земјава и дал гаранција во износ од 1 милион евра.

Гаранција од 900.000 евра наместо притвор за Кочан

Нова ТВ - 18.05.2017

Со гаранција од речеиси 900.000 илјади евра Кривичниот суд го ослободи Сеад Кочан од притвор, потврдија од судот. На Кочан му биле определени и мерки за претпазливост, како одземање на патната исправа и обврска еднаш неделно да се јавува кај ...

Сеад Кочан останува на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Одземен пасош и гаранција од 1 милион евра , Сеад Кочан останува на слобода, ова, неофицијално, е одлуката на судијата на претходна постапка кој не го прифати барањето на СЈО за притвор за бизнисменот осомничен во случајот „Труст“.

Судот се уште ја нема објавено одлуката за притворот на Кочан

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 се уште ја нема соопштено одлуката за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Од Судот велат дека решението на судијата на претходна постапка ќе биде објавено веднаш кога ќе биде испратено до странките во постапката, односно до ...

Судот ја објави одлуката за Кочан, не одредил притвор поради здравствената состојба

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 официјално соопшти дека бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Судија на претходна постапка му одредил гаранција на Кочан и одземање на пасошот поради неговата здравствена состојба.

Додевски: Понудивме гаранција дека Кочан нема да ја напушти државата

Нова ТВ - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, објави „Фокус“. Според медиумот на Кочан, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Кочан ќе се брани од слобода со гаранција од речиси милион евра

Р.С.Европа - 18.05.2017

Судот денеска ја прифати понудената гаранција на осомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на СЈО во вредност од речиси еден милион евра. Според соопштението од Основниот суд Скопје 1 по барањето на вчерашното рочиште од СЈО за дополнителни ...

Кочан си ја купи слободата со безмалку 1 милион евра

Алсат-М - 18.05.2017

Со 875 илјади евра гаранција во движен и недвижен имот, довчерашниот бегалец Сеад Кочан, се спаси од притвор. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска по втор пат не му определи притвор.

Сеад Кочан куртули од притвор

Призма - 18.05.2017

Судијката на претходна постапка, Даниела Димовска по вторпат решава да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, и покрај тоа што тој беше во бегство 2 месеци. Таа одлучила да одреди мерки за гаранција, односно одземен му бил пасошот и има ...

Осомничениот Сеад Кочан со кауција од еден милион евра - на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на „службен пат“ ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Одземен пасош и гаранција од близу милион евра за Сеад Кочан

МКД - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 му определи гаранција од 875.298,56 евра во движен и недвижен имот за осомничениот Сеад Кочан и истовремено одлучи да му се определат мерки на претпазливост, и тоа одземање на патната исправа и обврска истиот да се јавува ...

За Кочан нема притвор, се бара гаранција од милион евра и одземање на пасошот

МКД - 18.05.2017

Судија на претходна постапка одлучи на Сеад Кочан да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата. Ова, неофицијално е одлуката на судијата на претходна постапка по вчерашното барање на СЈО на Кочан ...

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

+инфо - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фоку с. Според информации на порталот, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра.

Адвокатот на Кочан потврди дека понудиле гаранција за да се брани од слобода

+инфо - 18.05.2017

Според Нова Македонија, понудената гаранција е 875.298 евра. Адвокатот на Кочан, Никола Додевски за Нова ТВ потврди дека одбраната понудила парична гаранција за бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода.

Нема притвор за Кочан, дал 875 илјади евра како гаранција

ТВ21 - 18.05.2017

Кривичен определил мерка одземање на патна исправа на Сеад Кочан, а тој понудил гаранција однад 875 илјади евра. Ваква одлука донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, по одлуката на Врховниот суд со кој се укинаа решенијата на ...

Нема притвор за Кочан, дал гаранција од милион евра

А1 On - 18.05.2017

Како што дознава Макфакс, судот определил мерка да му биде одземен пасошот на Сеад Кочан, а тој понудил гаранција од еден милион евра. Ваква одлука донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, по одлуката на Врховниот суд со кој се ...

Судијката признава дека Кочан може да избега, ама поради нарушено здравје го спаси од притвор

Фокус - 18.05.2017

Судијката Даниела Димовска , која денеска донесе одлука бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода, во решението напишала дека постои опасност Кочан да избега, но поради неговата здравствена состојба, одлучила да му го одземе пасошот и да му ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Правдико - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Кајгана - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Со кауција од речиси милион евра Сеад Кочан на слобода

Таратур - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на службен пат ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Сеад Кочан останува на слобода, дал гаранција од милион евра

Фокус - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра. Ваква одлука денеска донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, откако ...

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Сакам да кажам - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Сител - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

НА СЛОБОДА ЗА 900.000 ЕВРА: Сеад Кочан нема да оди во притвор

Телеграф - 18.05.2017

Во решението, судија на претходна постапка навел дека постои основано сомнение дека Кочан го сторил кривичното дело за кое се товари, а имајќи го предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка, судијата смета дека постои опасност од ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Макфакс - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од милион евра. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот.

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан

Канал5 - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Кривичниот суд наложи на Кочан да му биде одредена гаранција во износ од над 875 илјади евра со движен и недвижен имот, да му биде одземена патната исправа и го обврза еднаш неделно да се јавува во суд, со ...

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од скоро милион евра, во движен и недвижен имот. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот, а ...

Нема притвор за Кочан, гарантира со имот дека нема да бега, само кога ли ја подготви гаранцијата?

Сведок - 18.05.2017

Одлуката на судијката на претходна постапка да не му определи притвор на Сеад Кочан, иако констатирала дека има елементи дека го сторил делото и постои опасност од бегство, може да се толкува како продолжување на дговорот суд - одбрана, што го следи ...

Судијката признава дека Кочан може да избега, ама поради нарушено здравје го спаси од притвор

Репортер - 18.05.2017

Судијката Даниела Димовска , која денеска донесе одлука бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода, во решението напишала дека постои опасност Кочан да избега, но поради неговата здравствена состојба, одлучила да му го одземе пасошот и да му ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Точка - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Република - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 евра, да му биде одземен пасошот и ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Нетпрес - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Алфа - 18.05.2017

Против решението да нема притвор, странките имаат право на жалба до Кривичниот совет во рок од 24 часа, а рок од три дена во однос на определната гаранција и мерките, информираат од Кривичниот суд.

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

Точка - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нивните информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Сеад Кочан дал гаранција од милион евра за да остане на слобода?!

Репортер - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус . Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Сеад Кочан дал гаранција од милион евра за да остане на слобода?!

Либертас - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус . Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

Бриф - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фоку с. Според информации на порталот, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра. Ваква одлука денеска донела судијката на претходна постапка Даниела Димовска.

СЈО ја стави под сомнеж , здравствена состојба на Кочан – бара притвор!

Локално - 18.05.2017

Повеќе од три часа Специјалното јавно обвинтелство и одбраната на Сеад Кочан вчера пред судија на претходна постапка ги бранеа своите позиции – првите зошто бизнисменот треба да биде во притвор, вторите дека треба да му се почитува правото на ...

Кочан со милион евра си ја купи слободата

Позитив.мк - 18.05.2017

Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска, одлучи дека нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство. Одземен му е пасошот, што би значело дека не би можел да оди на „службен пат“ надвор од земјава и дал ...

Кочан ќе остане на слобода откако дал гаранција од 1 милион евра

Стандард - 18.05.2017

Судија на претходна постапка денеска донесе решение на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“ да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата.

Сеад Кочан ќе заборави на „службени патувања“ ама слободата си ја плати 1 милион евра

Фактор - 18.05.2017

Главниот осомничен бизнисмен Сеад Кочан во случајот „Труст“ на СЈО си ја купи слободата. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска, одлучила дека нема притвор за Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство.

Сеад Кочан не оди во притвор

МРТ - 18.05.2017

Имајќи ја пред сѐ во вид здравствената состојба на осомничениот, определена му е гаранција во износ од 875 илјади евра во движен и недвижен имот и мерка на претпазливост, односно одземање на патната исправа и обврска еднаш неделно да се јавува ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот

Мета - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Сеад Кочан останува на слобода, понудени 900.000 евра гаранција

еМагазин - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Канал 77 - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

Судот повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Телма - 17.05.2017

Обвинителите на СЈО денеска пред судија на претходна постапка повторно ќе го образложуваат барањето за притвор на прво осомничениот во случајот „Труст“ Сеад Кочан. Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Сеад Кочан

Телма - 17.05.2017

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Сеад Кочан па побара лекар да ја докаже пред судот. Документот кој го донесе адвокатот на Кочан бил непрецизен, вели специјалниот обвинител Гаврил Бубевски.

Судот повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

24 Вести - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на Специјалното јавно обвинителство за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО бара притвор, адвокатот Додевски вели Кочан е сериозно болен

Нова ТВ - 17.05.2017

Адвокатот на сопственикот на телевизијата Нова, Никола Додевски, кој постојано тврдеше дека Сеад Кочан е на службен пат а не во бегство, денеска пред Кривичниот суд рече дека здравствената состојба на Кочан била главната причина зошто тој бил надвор ...

Кривичен повторно ќе одлучува за притворот на Кочан

Алсат-М - 17.05.2017

Судија на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

Одбраната на Кочан тврди дека е во тешка здравствена состојба, СЈО се сомнева

24 Вести - 17.05.2017

Одбраната на бизнисменот Сеад Кочан презентирала медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба. Ваквата документација отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство и обвинителот Гаврил Бубевски побарал ...

СЈО повторно побара притвор за Кочан

Алсат-М - 17.05.2017

Специјалното јавно обвинителство се сомнева во тоа дека бизнисменот Сеад Кочан е сериозно болен. Обвинителот Гаврил Бубевски побара судот да ја преиспита медицинската документација која била доставена од адвокатите на Кочан.

СЈО и натаму бара притвор за Кочан

Р.С.Европа - 17.05.2017

Документација на одбраната со која се тврди дека бизнисменот е во тешка здравствена состојба, отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство, па СЈО останува на барањето за определување мерка притвор за Кочан.

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Кочан - бара притвор

24 Вести - 17.05.2017

Повеќе од три часа Специјалното јавно обвинтелство и одбраната на Сеад Кочан денеска пред судија на претходна постапка ги бранеа своите позиции - првите зошто бизнисменот треба да биде во притвор, вторите дека треба да му се почитува правото на ...

СЈО побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

МКД - 17.05.2017

По три часа кај судија на претходна постапка, обвинителите од Специјалното јавно обвинителство излегоа од Судот, а обвинителот Гаврил Бубевски информираше дека рочиштето се одржало без присуство на Сеад Кочан.

Судот пак ќе одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 17.05.2017

Сеад Кочан од минатиот викенд е на лекување на Клинката за кардиологија во Скопје, каде вчера му беше извршена коронографија. Oбвинителите на СЈО денеска ќе појават во Кривичниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот ...

СЈО пак бара притвор за Кочан, адвокатите тврдат дека е тешко болен

+инфо - 17.05.2017

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната. Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски.

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Правдико - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Кајгана - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Кајгана - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Кривичниот суд ќе донесе нова одлука за притворот на Кочан

Фокус - 17.05.2017

Кривичниот суд во Скопје денеска ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на бизнисменот Сеад Кочан , првоосомничен во случајот „Труст“. Сослушувањето е закажано за во 10 часот.

Додевски: Сеад Кочан е во сериозна здравствена состојбa

ТВ21 - 17.05.2017

Адвокатот на Сеад Кочан изјави дека пред судот презентирале медицинска документација која говори дека Кочан е во сериозна здравствена состојба. Според Гаврил Бубевски, обвинител од СЈО, нејасна е медицинската документација, па затоа од Судот побарал ...

СЈО: Сомнителна е приложената документација за здравствената состојба на Кочан

А1 On - 17.05.2017

Гаврил Бубевски, обвинителот од СЈО, изјави дека приложената медицинска документација од страна на адвокатите на бизнисменот Кочан, отворила сомнеж кај обвинителството па тие побарале лекарот кој го лекува Кочан да биде повикан пред судијата на ...

Судот му дава втора шанса на Кочан да не избега на службен пат

Сакам да кажам - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе треба одново да решава дали ќе му даде притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, кој им докажа на судијката, Основниот суд Скопје 1, Специјалното јавно обвинителство, ...

Притворот на Кочан повторно пред Кривичен суд

А1 On - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан. И покрај жестоките негативни реакции кај експертската јавност, Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата ...

СЈО повторно бара притвор за Кочан, адвокатите тврдат дека е во тешка здравствена состојба

Фокус - 17.05.2017

Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, тврди неговиот адвокат, Никола Додовски. Според одбраната на Кочан тој е во тешка здравствена состојба и истото го презентирале и пред судот каде барале да ...

Одбраната тврди, здравствената состојба на Кочан е нарушена – СЈО се сомнева

ТВ21 - 17.05.2017

Здравствената состојба на Сеад Кочан е сериозна, вели неговиот адвокат Никола Додевски. Пред судот, одбраната на бизнисменот презентирала медицинска документација, тврдејќи дека никој не смее да го загрози правото на здравје на Кочан.

Осомничениот Кочан остaнува во Македонија, чека нова мерка од кривичниот суд

Сакам да кажам - 17.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, поранешен сопственик на компанијата „Трансмет“, останува во Македонија, откако се врати од бегство во саботата. До крајот на денот судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 треба да донесе нова ...

СЈО и адвокатот на Кочан ги соочија аргументите пред судија на претходна постапка

Сител - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО ПАК БАРА ПРИТВОР ЗА КОЧАН: Одбраната тврди дека е сериозно болен

Телеграф - 17.05.2017

Адвокатот на Кочан, Никола Додевски, изјави дека здравствената состојба на Кочан била исклучително сериозна и оти тоа е причината што бизнисменот бил повеќе од два месеца надвор од државата Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска ...

(ВИДЕО) СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Макфакс - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО пак побара притвор, одбраната тврди Кочан е болен...

Н.Македонија - 17.05.2017

СЈО пак побара притвор, одбраната тврди Кочан е болен Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Макфакс - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Канал5 - 17.05.2017

Судот попладнево одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. На одржаното рочиште во Кривичниот суд, одбраната доставила медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба и затоа не можел да присуствува на ...

Судијката Даниела Димовска одлучува за определување притвор на Сеад Кочан

Сведок - 17.05.2017

Младата судијка во одделот на претходна постапка на скопска единица денеска треба да одлучи по барањето за определување притвор против Сеад Кочаб, откако Кривичниот совет и го врати предметот на повторно одлучување.

Судот повторно одлучува за притворот на Кочан

Позитив.мк - 17.05.2017

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, и адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, утрово пристигнаа во Основниот суд Скопје 1, каде судија на претходна постапка повторно треба да одлучува по барањето на СЈО за притвор на ...

Судот по барање на СЈО денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан

Мета - 17.05.2017

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, и адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, утрово пристигнаа во Основниот суд Скопје 1, каде судија на претходна постапка повторно треба да одлучува по барањето на СЈО за притвор на ...

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Репортер - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Точка - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

Кривичен повторно ќе решава за притворот на Кочан

Стандард - 17.05.2017

Судија на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Репортер - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Точка - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Судот не одобри ниту лекарот да сведочи во каква состојба е Кочан по сомнежот на СЈО

Фактор - 17.05.2017

СЈО не верува дека Кочан е во здравствена состојба која ја претставува неговиот доктор и затоа побарале од судот да се испита медицинската документација. Исто така од СЈО побарале и лекарот кој е задолжен за негата на Кочан да сведочи и образложи ...

СЈО пак побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Либертас - 17.05.2017

Како „драматична деструкција на вредностите на уставниот поредок на државата“, обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ја оцени одлуката на Врховниот суд со која беа укинати решенијата за притвор на бизнисменот Сеад Кочан.

Судот денес повторно ќе одлучува за притворот на Сеат Кочан

Локално - 17.05.2017

Обивнителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеат Кочан денеска повторно ќе се појават пред судијата на претходна постапка. Судијките Моника Бахчовановска – претседател на советот и Љубинка Башеска и Весна Костова Спасеска експресно одлучија ...

Вангеловски не одговари за притисоците и за ослободувањeто на Кочан!?

Локално - 17.05.2017

Му го укинаа притворот на Сеад Кочан, ама пред камери претседателот на Врховен суд не сака да зборува за ова, информира Телма. Јово Вангеловски, кого го има и во прислушкуваните разговори како се договара за доказ за случајот „Глобал“ во Струмица со ...

СЈО: Сомнителна е приложената документација за здравствената состојба на Кочан

Репортер - 17.05.2017

Гаврил Бубевски, обвинителот од СЈО, изјави дека приложената медицинска документација од страна на адвокатите на бизнисменот Кочан, отворила сомнеж кај обвинителството па тие побарале лекарот кој го лекува Кочан да биде повикан пред судијата на ...

Судот му дава втора шанса на Кочан да не избега на службен пат

Либертас - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе треба одново да решава дали ќе му даде притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, кој им докажа на судијката, Основниот суд Скопје 1, Специјалното јавно обвинителство, ...

Одбраната на Кочан тврди дека е во тешка здравствена состојба, СЈО се сомнева

Локално - 17.05.2017

Одбраната на бизнисменот Сеад Кочан презентирала медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба. Ваквата документација отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство и обвинителот Гаврил Бубевски побарал ...

Судот денеска повторно одлучува за притворот на Сеад Кочан

Press24 - 17.05.2017

Oбвинителите на СЈО денеска повторно ќе се појават пред судии на претходна постапка, за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Кривичен повторно треба да одлучува за притворот на Кочан

Слободен Печат - 17.05.2017

Денес повторно ќе се разгледуваат доказите и аргументите на СЈО во случајот „Труст“ и ќе се донесе нова одлука во врска со тоа дали Сеад Кочан ќе оди во притвор. Првата одлука за притвор на бизнисменот беше донесена во март, но оттогаш се сменија и ...

СЈО остана на барањето за притвор за Кочан

МРТ - 17.05.2017

Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за притвор за Сеат Кочан. Неговата одбрана тврди дека е сериозно болен... По неколкучасовно соочување на аргументите и доказите специјалните обвинители и бранителот на осомничениот Сеад Кочан ...

СЈО пак побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Мета - 17.05.2017

Како „драматична деструкција на вредностите на уставниот поредок на државата“, обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ја оцени одлуката на Врховниот суд со која беа укинати решенијата за притвор на бизнисменот Сеад Кочан.

Кривичен на потег: Ќе му се прегледа ли низ прсти на бизнисменот Сеад Кочан?

Фактор - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан кој што пред неколку дена се врати во земјава откако Врховен му го укина притворот а тој пред три дена според информации на медиумите е хоспитализиран на клиниката на ...

СЈО останува на барањето за притвор, Додевски тврди дека Кочан е сериозно болен

Стандард - 17.05.2017

СЈО остана на барањето за определување мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Од тимот на Катица Јанева се сомневаат дека тој е сериозно болен, па затоа обвинителот Гаврил Бубевски побара судот да ја преиспита медицинската документација која беше ...

СЈО побара притвор за Кочан - одбраната тврди дека е сериозно болен

Press24 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО повторно побара притвор за Кочан

Канал 77 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

еМагазин - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО побара притвор за Кочан - одбраната тврди дека е сериозно болен

Пулс24 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО повторно бара притвор за Кочан, се сомнева во тврдењата на одбраната

Пулс24 - 17.05.2017

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната. Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски.

Кривичниот суд денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

еМагазин - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

Вангеловски не одговара за притисоци за Кочан

Телма - 16.05.2017

Му го укинаа притворот на Сеад Кочан, ама пред камери претседателот на Врховен суд не сака да зборува за ова. Јово Ванѓеловски, кого го има и во прислушкуваните разговори како се договара за доказ за случајот „Глобал“ во Струмица со поранешниот ...

Сеад Кочан се вратил во Македонија во петокот на полноќ

Телма - 16.05.2017

Полициски извори за Телма потврдија дека бизнисменот Сеад Кочан во државата се вратил преку граничниот премин Табановце, минатиот петок (12-ти мај) десетина минути пред полноќ. Ден претходно (во четврток) Врховниот суд односно кривичниот совет ...

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

МКД - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Судот утре повторно ќе одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 16.05.2017

Повторното одлучување е по барање на Врховен кој ги укина претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје. Кривичниот суд во Скопје утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на ...

Кривичниот суд утре одново ќе одлучува дали ќе му одреди притвор на Кочан

Фокус - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, пренесе ПлусИнфо . Сослушувањето е закажано за во 10 часот.

Судот утре пак ќе одлучува за притвор на Кочан по барање на СЈО

Сакам да кажам - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, пренесе „Мета“.

Судијката Димовска, со само осум месеци искуство, ќе решава за притворот на Кочан

Фокус - 16.05.2017

Одлуката дали бизнисменот Сеад Кочан , осомничен во случајот „Труст“ во секој момент треба да ја донесе судијката на претходна постапка, Даниела Димовска , која пред повеќе од два месеци веќе еднаш донесе одлука Кочан да не оди во притвор, односно ...

Кочан со болки и стегање во градите бил примен на Kардиологија

Канал5 - 16.05.2017

Со болки и стегање во градите, бизнисменот Сеад Кочан пристигнал во Клиниката за кардиологија, потврдуваат извори оттаму за Канал 5. Официјално, од кардиологија не коментираат, поради законот за заштита на правата на пациентите.

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Позитив.мк - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „Мета“.

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Репортер - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „ Мета “.

Политичките притисоци на површина - Врховен констатираше повреди на постапката за притвор на Сеад Кочан

Алфа - 16.05.2017

Излегуваат на површина политичките притисоци во случајот на Сеад Кочан. Одлуката на Врховен за укинување на решенијата со кои на бизнисменот му беше одреден притвор, е само уште една потврда за политичкиот притисок.

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Либертас - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „ Мета “.

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

Press24 - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Одлуката на Врховен потврда за политичкиот притисок врз бизнисменот Кочан

Република - 16.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз бизнисменот кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО.

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Репортер - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Политичките притисоци излегоа на површина: Врховен констатираше повреди на постапката во изрекувањето притвор за Кочан

Курир - 16.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз Кочан кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО.

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Мета - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „Мета“.

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

Канал 77 - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Ваши коментари: Бомба кај Милошоски и укинување на притворот на Кочан

Р.С.Европа - 15.05.2017

Поставената бомба во куќата на таткото на пратеникот Антонио Милошоски, укинувањето на притворот на бизнисменот Сеад Кочан и барањето нови избори се најкоментирани теми од нашите читатели. Многу се интересни социјалните мрежи, меѓу нив и Фејсбукот.

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Призма - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Сеад Кочан се врати во Македонија, хоспитализиран на кардиологија

Алсат-М - 15.05.2017

Шест минути пред полноќ, во петокот, бегалецот Сеад Кочан се вратил во Македонија. Алсат М преку свои извори дознава дека преку граничниот премин Табановце влегол во земјва од Србија. Кочан најверојатно знаел дека Врховниот суд го поништил притворот ...

Сеад Кочан од бегство, директно во болница

24 Вести - 15.05.2017

Барањето на СЈО за притвор за Сеад Кочан се враќа на почеток. Судија на претходна постапка одново ќе одлучува дали бизнисменот осомничен во „Труст“ треба да добие притвор. Ова доаѓа откако Кривичниот совет ја разгледал одлуката на Врховниот суд кој ...

За притворот на Сеад Кочан повторно ќе одлучува судија на претходна постапка

МКД - 15.05.2017

По донесената одлука на Врховниот суд за укинување на мерката притвор за Сеад Кочан, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, донесе одлука со која го врати предметот на повторно одлучување на судија на претходна постпака.

Судијки блиски на ВМРО-ДПМНЕ одново ќе одлучуваат за притворот на Кочан

+инфо - 15.05.2017

Сеад Кочан од вчера е на Клиниката за кардиологија во Скопје, каде бил задржан на прегледи и испитувања. Судијките Моника Бахчовановска, Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат повторно за притворот на осомничениот бизнисмен Сеат Кочан, ...

Сеад Кочан ноќеска бил примен како итен случај на државните клиники во Скопје

Сакам да кажам - 15.05.2017

Сеад Кочан, избеганиот бизнисмен што полицијата до петокот го бараше со потерница затоа што е осомничен во еден од случаите на Специјалното јавно обвинителство, ноќеска бил примен како итен случај во една од клиниките на Клиничкиот центар Мајка ...

Од сајтот на Кривичниот суд е избришано решението со кое му беше одреден притворот на Кочан

Фокус - 15.05.2017

Решението со кое Кривичниот совет му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан , мистериозно исчезна од веб сајтот на Основниот суд Скопје 1. Решението беше објавено на 10 март годинава, во кое на долго и на широко Кривичниот совет ја образложи ...

Нови судијки ќе одлучуваат одново за притворот на Кочан

Сакам да кажам - 15.05.2017

Судијките Моника Бахчовановска, Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат повторно за притворот на осомничениот бизнисмен Сеат Кочан, откако Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски во петокот му го укина, а тој веднаш го ...

За притворот на Кочан ќе одлучуваат „сваровски“ судијки

Фокус - 15.05.2017

Кривичниот совет, составен од судијките Моника Бахчовановска , Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат дали бизнисменот Сеат Кочан ќе оди во притвор, откако Врховниот суд во петокот ги укина решенијата на кривичниот совет и Аплеациониот суд ...

Сеад Кочан примен на Кардиологија во прединфарктна здравствена состојба

Таратур - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Укинати притворот и потерницата по Сеад Кочан

Тера - 15.05.2017

В.Д. Претседателот на Кривичен, Стојанче Рибарев за Телевизија 24 потврди дека одлуката на Врховен со која е укинат притворот на Сеад Кочан пристигнала доцна попладнето во петокот и Кривичниот совет само доставил известување до МВР за повлекување на ...

СЈО ја чека одлуката од Врховен, нов Кривичен совет ќе одлучува за Кочан...

Н.Македонија - 15.05.2017

СЈО ја чека одлуката од Врховен, нов Кривичен совет ќе одлучува за Кочан Новото одлучување за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на првоосомничениот во „Труст“, Сеад Кочан ќе го врши нов Кривичен совет при Основниот суд Скопје 1.

За притворот на Кочан ќе одлучуваат Лаличиќ, Башевска и Бахчовановска

Макфакс - 15.05.2017

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 кој одлучи да му одреди мерка притвор на Кочан, што потоа ја потврди Апелацискиот суд Скопје, со новиот распоред од претседателот Стојанче Рибарев, веќе не постои.

Врховниот суд го укина решението за притвор на Сеад Кочан

Канал5 - 15.05.2017

Со болки и стегање во градите, доцна синоќа бизнисменот Сеад Кочан пристигнал во Клиниката за кардиологија, потврдуваат извори од Клиниката за Канал 5. Официјално, од кардиологија, не сакаат да дадат информации, повикувајќи се на законот за заштита ...

КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ЈА УВАЖИ ЖАЛБАТА НА СЈО: Притворот на Кочан повторно пред судија

Телеграф - 15.05.2017

Ова значи дека се укина решението на судијата на претходна постапка да не му се определи притвор на Кочан кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Решението со кое судијата не му определи притвор на Кочан било нејасно Кривичниот совет на ...

Софија Лаличиќ, Моника Бахчовановска и Љубинка Башевска ќе одлучуваат за притворот на Кочан

Сведок - 15.05.2017

Кривичниот совет, составен од судијките Моника Бахчовановска , Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат дали Сеат Кочан ќе оди во притвор, откако Врховниот суд во петокот ги укина решенијата на Кривичниот совет на скопска единица и на ...

За притворот на Кочан повторно ќе одлучува судијката на претходна постапка

Сведок - 15.05.2017

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека Кривичниот совет го укинал решението на судијката на претходна постапка Даниела Димовска и предметот за притворот на Сеад Кочан го вратил на повторно одлучување.

Лаличиќ, Бахчовановска и Башевска ќе одлучуваат за притворот на Кочан

Либертас - 15.05.2017

Врховниот суд денеска испрати соопштение со кое известува дека решенијата на Кривичниот и Апелацискиот суд со кои се определува притвор на Сеад Кочан биле укинати во четвртокот. „По вака донесената пресуда, Кривичниот совет на Основен суд Скопје I ...

„Сваровски“ судијки ќе одлучуваат за Кочан

Стандард - 15.05.2017

Судијките Софија Лаличиќ, Моника Бахчовановска и Љубинка Башевска ќе одлучуваат дали бизнисменот Сеад Кочан ќе оди во притвор, откако Врховниот суд ги укина решенијата на кривичниот совет и Аплеациониот суд според кои осомничениот од Специјалното ...

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Либертас - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Лаличиќ, Бахчовановска и Башевска ќе одлучуваат за притворот на Кочан

Репортер - 15.05.2017

Врховниот суд денеска испрати соопштение со кое известува дека решенијата на Кривичниот и Апелацискиот суд со кои се определува притвор на Сеад Кочан биле укинати во четвртокот. „По вака донесената пресуда, Кривичниот совет на Основен суд Скопје I ...

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Репортер - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Судијки поврзани со ВМРО-ДПМНЕ ќе го „спасуваат“ Кочан

Позитив.мк - 15.05.2017

Судијките Моника Бахчовановска, Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат повторно за притворот на осомничениот бизнисмен Сеат Кочан, откако Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски во петокот му го укина, а тој веднаш го ...

Кочан заврши на Кардиологија со вграден стент

Позитив.мк - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, јавува „ БИРН “ од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Еве што најавува СЈО за денес

Бизнис Вести - 15.05.2017

По веста за укинувањето на притворот на Сеад Кочан од страна на Врховниот суд, а по барање на обинителството на Марко Зврлевски, од СЈО најавија реакција за денес, понеделник. “Исцрепени се сите правни средства околу притворот, ќе се изнесеме ...

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Канал 77 - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...