TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ ќе расправа за визната либерализација

А1 - 14.06.2009

ЕУ ќе расправа за визната либерализација Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за визната либерализација

Алсат-М - 14.06.2009

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен Балкан кои ги исполниле потребните услови.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за визната либерализација

Канал5 - 14.06.2009

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен Балкан кои ги исполниле потребните услови.

Министрите од земјите членки на ЕУ утре ќе разговараат за визната либерализација

Канал5 - 14.06.2009

Министрите од земјите членки на ЕУ утре во Луксембург ќе разговараат за визната либерализација за земјите кои ги исполниле потребните услови.

Министрите на ЕУ утре за одлуката за укинување на визи за Балканот

Нетпрес - 14.06.2009

Шефовите на дипломатија на Европската унија утре, во Луксембург, на Европската комисија ќе и препорачаат да предложи укинување на визите до крајот на оваа година за оние држави од западен Балкан кои ги ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за визната либерализација

Сител - 14.06.2009

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен Балкан кои ги исполниле потребните услови.

Либералдемократите најавија ефикасно опозициско дејствување, надвор од политички групирања

Сител - 14.06.2009

Како во изминатите години така и сега проблемите со корупцијата и криминалот не само за Македонија него и за сите соседни земји се клучните проблеми за оспорувањето на визната либерализација рече германскиот ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за визната либерализација

Кирилица - 14.06.2009

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен Балкан кои ги исполниле потребните услови На ...

Визниот режим пред Европските шефови на дипломатијата

Сител - 14.06.2009

Европските шефови на дипломатијата утре ќе дебатираат за укинување на визите за земјите од Западен Балкан. Седницата на Советот ќе се одржи во Луксембург, каде министрите за надворешни се очекува да донесат ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за визната либерализација

Вечер Прес - 14.06.2009

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија утре во Луксембург ќе разговараат за либерализацијата на визниот режим за земјите од Западен Балкан кои ги исполниле потребните услови.

Македонија пред министрите од ЕУ

Вечер Прес - 14.06.2009

Денес пред Советот на министри ќе биде презентиран извештајот на Европската комисија во кој се наведуваат оценките за напредокот за секоја земја од регионот.

Студентите бараат визно олеснување, ЕУ порачува дека е фер

Утрински - 13.06.2009

Европската унија е строга, но е фер, порачаа вчера од трибината за визната либерализација во организација на младинските здруженија и студентски организации „Виза?! Нема шанса!“ претставниците на амбасадите на ...

Атина воведе визна либерализација за јужна Албанија

Дневник - 13.06.2009

Грчкиот конзулат во Ѓирокастро воведе либерализација на визниот режим за одредена категорија граѓани што живеат во јужниот дел на Албанија, најавувајќи можност за нивно укинување во скоро време.

Европската унија не може без Македонија

Време - 13.06.2009

Укинувањето на визите за Македонија е за добро на Европската унија, која ќе биде посилна со вас отколку без вас, истакна финскиот европратеник Хенрик Лакс на вчерашната трибина „Македонската младина сака да ...

Укинувањето на визите е за добро на ЕУ

А1 - 12.06.2009

Укинувањето на визите е за добро на Европската унија, која ќе биде посилна со вас отколку без вас. Ова денеска во Скопје на трибина за визна либерализација го изјави финскиот европратеник Хенрик Лакс, ...

Љубезен фашизам на ЕУ кон Македонија

Време - 12.06.2009

Македонија ги исполни условите за визна либерализација, кои ги побара Европската унија, но уметниците се уште мора да вадат визи ако сакаат да патуваат низ светот, што е понижувачки и фрустрирачки.

Визите ќе паднат годинава

Време - 12.06.2009

Можно е укинување на визите за дел од земјите од западен Балкан до крајот на 2009 година, порача вчера еврокомесарот за проширување Оли Рен, по средбата со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ во Брисел, ...

Неизвесно е дали на почетокот од следната година македонските граѓани ќе патуваат без визи во ЕУ

Канал5 - 12.06.2009

Неизвесно е дали на почетокот од следната година македонските граѓани ќе патуваат без визи во ЕУ, бидејќи можно е одолговлекување на процедурата за визна либерализација, поради внатрешни прашања со кои ќе се ...

Холандија се изјаснила против укинувањето на визите за Албанија

Нетпрес - 12.06.2009

Холандската влада се изјаснила против укинувањето на визите за Албанија, иако одлуката за укинување на визите за земјите од западен Балкан сеуште не е објавена.

Хенрик Лакс: Визната либерализација за Македонија е желба и на ЕУ

МРТ - 12.06.2009

Амбициите на Македонија за визна либерализација се желби и на Европската унија, истакна Хенрик Лакс, фински пратеник во Европскиот парламент, на денешната дебата „Визна либерализација и зголемена соработка ...

Трибина за визна либерализација

Макфакс - 12.06.2009

Трибина посветена на визната либерализација по повод службената посета на европратеникот од Финска Хенри Лекс во Македонија, денеска ќе се одржи во Скопје.

Укинувањето на визите е за добро на ЕУ

Макфакс - 12.06.2009

Укинувањето на визите е за добро на Европската унија(ЕУ), која ќе биде посилна со вас отколку без вас. Ова денеска во Скопје на трибина за визна либерализација го изјави финскиот европратеник Хенрик Лакс, ...

Амбициите на Македонија за визна либерализација се желби и на ЕУ

Форум - 12.06.2009

Амбициите на Македонија за визна либерализација се желби и на Европската унија, истакна Хенрик Лакс, фински пратеник во Европскиот парламент, на денешната дебата „Визна либерализација и зголемена соработка ...

ЕУ ќе биде посилна со Македонија

Вечер Прес - 12.06.2009

Хенри Лакс кој до одржувањето на изборите за Европскиот парламент беше европратеник од Финска изрази загриженост во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, но смета дека тоа не треба да ја загрози визната ...

Танјуг : Во понеделник ќе се разговара за укинувањето на визите за западен Балкан

Канал5 - 11.06.2009

Министрите за надворешни работи на Европската Унија во понеделник ќе ја повикаат Европската Комисија, што побрзо да го подготви предлогот за укинување на визниот режим за земјите од западен Балкан - јавува ...

Рен најави можност за укинување на визите

Телма - 11.06.2009

Можно е укинување на визите за дел од земјите од западен Балкан до крајот на 2009 година, порача денеска еврокомесарот за проширување Оли Рен.

Германија ја поддржува визната либерализација за Македонија

Deutsche Welle - 11.06.2009

Државниот секретар во македонското министерство за надворешни работи, Абдулкадар Мемеди, во Берлин, водеше разговори околу визната либерализација.

Директори и уметници дебатираат за визната либерализација

Вест - 11.06.2009

Денес во 12 часот во Културно -информативниот центар ќе се одржи јавна дебата "Уметниците ЗА визна либерализација" . Во дискусијата ќе учествуваат министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска, ...

Македонските уметници дебатираа за визна либерализација

Алсат-М - 11.06.2009

Уметниците се само дел од граѓаните кои при секое учество на фестивали и уметнички настани во европските земји се приморани да вадат визи.

2009 - година на визната либерализација за Балканот

Алсат-М - 11.06.2009

Европскиот комесар за проширување Оли Рен, во Брисел повтори дека 2009-та треба да биде година на визна либерализација за балканските земји, кои најмногу напредувале во овој процес.

Дебата “Уметниците ЗА визна либерализација“

Нетпрес - 11.06.2009

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска во Културно -информативниот центар, ќе има свое обраќање во јавната дебата ,,Уметниците ЗА визна либерализација“.

Македонските уметници: Визна либерализација за Македонија

МРТ - 11.06.2009

Македонските уметници имаат потреба од визна либерализација за да можат полесно да ја презентираат македонската култура надвор од државата.

Препорака за визна либерализација од ЕК пред летните одмори?

Алфа - 11.06.2009

Ќе добие ли Македонија, како и некои од земјите од Западен Балкан препорака за визна либерализација од Европската Комисија пред летните одмори? Ова прашање беше отворено на денешната средба меѓу комесарот Оли ...

Уметниците ЗА визна либерализација

Макфакс - 11.06.2009

Јавна дебата на тема „Уметниците ЗА визна либерализација“ ќе се одржи денеска во Културно - информативниот центар - Скопје. Дебатата, според најавите, ќе ја отвори министерката за култура, Елизабета Канческа ...

Побрзо завршување на предлогот за визна либерализација

Нетпрес - 11.06.2009

Министрите за надворешни работи на Европска унија во понеделник ќе ја повикаат Европската комисија што побрзо да го подготви предлогот за укинување на визите за земјите на западен Балкан.

Рен – Без визи годинава

Макфакс - 11.06.2009

Можно е укинување на визите за дел од земјите од западен Балкан до крајот на 2009 година, порача денеска еврокомесарот за проширување Оли Рен.

Македонските уметници: Визна либерализација за Македонија

Макфакс - 11.06.2009

Македонските уметници имаат потреба од визна либерализација за да можат полесно да ја презентираат македонската култура надвор од државата.

Препорака за укинување на визите пред летниот одмор?

Вечер Прес - 11.06.2009

Еврокомесарот Оли Рен изјави дека Европската комисија "пред летната пауза" ќе го подготви извештајот во кој треба да упати препорака до Европскиот совет која земја ги исполнила условите и за која ќе следи ...

Новиот Европски парламент за визите наесен

Утрински - 10.06.2009

Стразбур - Визната либерализација за земјите од Западен Балкан, кои ќе добијат препораки од Европската комисија, се очекува наесен да се најде на дневен ред на новиот состав на Европскиот парламент (ЕП).

Macedonia/In/EU: Македонија лидер во визната либерализација

МРТ - 10.06.2009

Изборите за Европскиот парламент и нивното влијание врз евроинтеграцијата на Македонија е е насловна тема во денешното издание на ревијата Macedonia/In/EU.

Дачиќ во Берлин- разговори за визна либерализација

Р.С.Европа - 10.06.2009

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска ќе престојува во Берлин. Како што е најавено, тој ќе разговара со германски официјални претставници за визната либерализација за ...

Лајчак: Либерализација на визниот режим на почеток од идната година

Кирилица - 10.06.2009

Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак вчера во Подгорица изјави дека либерализацијата на визниот режим за Црна Гора, за Македонија и за Србија најверојатно ќе се реализира на почетокот од ...

Европарламентот за визите наесен

Дневник - 09.06.2009

Визната либерализација за земјите од Западен Балкан кои ќе добијат препораки од Европската комисија, се очекува наесен да се најде на дневен ред на новиот состав на Европскиот парламент (ЕП).Конститутивната ...

Западен Балкан пред уште еден тест

Deutsche Welle - 09.06.2009

Во новиот состав на Европскиот парламент распоредот на силите нема многу да се промени, што би требало да значи продолжување на досегашната политика кон Западен Балкан.

Дебата за визната либерализација

Сител - 09.06.2009

Ученици од скопската гимназија „Никола Карев“ и владини претставници денеска дебатираа за либерализацијата на шенегенскиот визен режим за граѓаните на Република Македонија.

Маргарас: Новиот состав на Европскиот парламент ќе ја продолжи политиката на приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Кирилица - 09.06.2009

Новиот состав на Европскиот парламент ќе ја продолжи политиката на приближување на Западен Балкан кон ЕУ и покрај тоа што во него ќе има повеќе претставници од десничарски партии кои не се приврзаници на ...

Визниот режим пред европратениците на есен

Сител - 09.06.2009

Новиот Европски парламент за визната либерализација ќе расправа на есен. Укинувањето на визите ќе биде прво прашање кое се однесува на Западен Балкан, а ќе се најде на агендата на европратениците, кој ...

Новиот ЕП за визите на есен

Макфакс - 09.06.2009

Визната либерализација за земјите од западен Балкан кои ќе добијат препораки од Европската комисија, се очекува наесен да се најде на дневен ред на новиот состав на Европскиот парламент (ЕП).

Гимназијалците ќе дебатираат за “Либерализација на визниот режим“

Нетпрес - 09.06.2009

Средношколците од гимназијата „Никола Карев“ денеска ќе дебатираат на тема “Либерализација на визниот режим“. Покрај средношколците, учество во дебатата ќе земат претставници од министерството за образование и ...

Новиот ЕП за визите на есен

Алфа - 09.06.2009

Визната либерализација за земјите од западен Балкан кои ќе добијат препораки од Европската комисија, се очекува наесен да се најде на дневен ред на новиот состав на Европскиот парламент (ЕП).

Маргарас - ќе продолжи политиката на Европскиот приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Сител - 09.06.2009

Новиот состав на Европскиот парламент ќе ја продолжи политиката на приближување на Западен Балкан кон ЕУ и покрај тоа што во него ќе има повеќе претставници од десничарски партии кои не се приврзаници на ...