TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатка на Асанж: Еквадор шири лаги

Нова ТВ - 14.04.2019

Џенифер Робинсон, адвокатка на уапсениот основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон во која се криеше од 2012 година.

Адвокатката на Асанж: Еквадор ширеше лаги за Асанж

МКД - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, рече дека владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон денеска на Скај њуз изјави дека еквадорската влада ги ширела скандалозните ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Вечер - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатката на Асанж тврди дека Еквадор шири лаги

А1 On - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно место

Вечер - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави организацијата на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата на Амбасадата во средината на ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Н.Македонија - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

+инфо - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, ме шокираше како изгледа

+инфо - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Минситерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Таткото на Асанж ги моли властите да го вратат во Австралија

А1 On - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, бара од од австралиските власти да го вратат Асанж во Австралија. Тој рекол дека е шокиран од тоа како изгледа Асанж во моментов. “Видов како полицајците мораа да го носат до крајот на скалите.

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

+инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

Макфакс - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Нови детали од амбасадата на Еквадор: Како Асанж го поминувал времето ФОТО

+инфо - 14.04.2019

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше седум години. Во просторијата седи консултантката Стела Морис која го посматра Асанж, ...

Адвокатката на Асанж: Еквадор шири лаги

Независен - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Опсервер - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Либертас - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

1tv - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Либертас - 14.04.2019

-Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на октомври. Тие повторно ќе се сретнат на слобода, напиша Викиликс.

Мачорот на Асанж е на безбедно

Опсервер - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Адвокатка на Асанж: Еквадорските власти давале скандалозни обвиненија

24Инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, изгледа шокирачки

Либертас - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Министерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

ММС - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

24Инфо - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Каде е мачката на Џулијан Асанж?

Локално - 14.04.2019

Каде е мачката на Џулијан Асанж? Ова е прашањето што многумина си го поставуваат откако основачот на контроверзниот сајт “Викиликс” беше изведен насилно од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што се криеше во последните 7 години, пишува “Спутник ...

Син ми не изгледа добро- таткото на Асанж бара тој да биде вратен во Австралија

Магазин - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на Џулијан Асанж ги моли властите да го вратат неговиот син, основачот на Викиликс во Австралија. Џон побарал денес од австралиската влада Асанж да биде вратен во Австралија и изјавил дека е шокиран од неговиот изглед при ...

Таткото на Асанж бара Џулијан да биде вратен во Австралија: Видов како го носат, не изгледаше добро! Тоа е шокантно

Точка - 14.04.2019

Таткото на основачот на Вилиликс побарал денес од австралиската влада да го врати неговиот син во Австралија и рекол дека е шокиран од неговиот изглед при апсењето во четвртокот во Лондон.

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Фактор - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Фактор - 14.04.2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон. Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Локално - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Асанж не информираше за самракот на нашата слобода. Ние сме се што му остана

Либертас - 14.04.2019

Конечно и тоа се случи – Џулијан Асанж беше одвлечен од амбасадата на Еквадор и уапсен. Не беше изненадување: многу сигнали укажуваа на ова. Пред една или две недели, Викиликс го предвиде апсењето, а еквадорското Министерство за надворешни работи ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

MakPress - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

еМагазин - 14.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна ...

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Сител - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

ОН загрижени дека Асанж во САД не би имал праведно судење

МКД - 13.04.2019

Известувачот на Обединетите нации за мачење изрази стравување дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да има праведно судење во Соединетите Држави кои побараа негова екстрадиција поради информатичко хакирање.

„Му однесов шише со вода од Јадранот на Асанж, а она што го направи кажува колку му беше тешко“

Факултети - 13.04.2019

Лондонската полиција во четвртокот го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон. Асанж има пријател од Балканот - хрватскиот филозоф Среќко Хорват, кој последен пат ...

Сопрете ја вистината!

Оff.net - 13.04.2019

Сè што Џулијан Асанж и Викиликс објавија е вистина и ништо друго освен вистина. Тоа е вистина за она што САД го прават ширум светот во име на американскиот народ, притоа истото го кријат од американскиот народ, но и од целиот свет.

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Вечер - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

+инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Република - 13.04.2019

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон.

Ова е последната слободна генерација

Н.Македонија - 13.04.2019

Пред домаќините во Амбасадата на Еквадор да му ја прекинат интернет-врската со остатокот од светот на 28 март 2018 година, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, го даде последното интервју за тоа како технолошкиот прогрес го менува човештвото и за ...

Обвиненијата против Асанж се напад врз слободата на медиумите

Н.Македонија - 13.04.2019

Обвиненијата против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за вмешаност во криминална кражба на државни тајни на САД претставуваат директен напад врз основните слободи на медиумите и може да имаат катастрофални последици врз новинарството, ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Бриф - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Би-Би-Си: Апсење на Асанж – што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Либертас - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Локално - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Опсервер - 13.04.2019

Би-Би-Си (српска редакција) – Лондон Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор.

Зошто единствено РТ го сними апсењето на Асанж

Фактор - 13.04.2019

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски ...

Кратка биографија – кој е Џулијан Асанж?

Таратур - 13.04.2019

Основачот на фамозната „Викиликс“, Џулијан Асанж, завчера беше уапсен во Лондон, откако еквадорската амбасада му го укина азилот кој го имаше добиено кај нив, каде што живееше изминативе седум години.

Апсењето на Асанж е опасен преседан

Либертас - 13.04.2019

Пристапот во случајот со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде мерило за тоа колку ни се битни – и во конфликт со САД – медиумската и слободата на говорот И тоа се случи. Често се шпекулираше.

Пенс го поддржува Помпео: Викиликс може да дејствувал во интерес на Русија

Локално - 13.04.2019

Американскиот потпретседател Мајк Пенс го поддржува ставот на поранешниот шеф на ЦИА на САД (ЦИА), Мајк Помпеја , кој сега го зазема должноста на државен секретар дека WikiLeaks може да дејствува во интерес на Русија , коментира Пенс за СНН, цитиран ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите”

24Инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Дајте им го Асанж на Шведска ако си го бараат!

Фактор - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од Владата да и се овозможи на Шведска да и го испорачаат Џулиен Асанж ако за тоа има барање. Во писмото се бара од министерот за внатрешни работи да направи се Асанж да биде изваден пред лицето на правдата.

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Точка - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Британски пратеници сметаат дека на Асанж треба да му се суди во Шведска, ако бара екстрадиција

Нетпрес - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници се потписници на писмото упатено до министерството за внатрешни работи во кое го повикуваат министерот да осигури соочување на Џулијан Асанж со властите во Шведска ако оваа земја реши да упати барање за екстрадиција.

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

MakPress - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Што откри Викиликс: Зошто Хилари Клинтон му е лута на Асанж

еМагазин - 13.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. ХИЛАРИ ФАВОРИЗИРАНА ПРЕД БЕРНИ САНДЕРС Во 2016 година Викиликс објави речиси 20.000 мејлови од вработени во Демократската национална комисија кои ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Сител - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Сител - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Фокус - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Нова ТВ - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Уапсен еден од главните програмери на Асанж

Алсат-М - 12.04.2019

Соработник на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, уапсен е на аеродромот во главниот град на Еквадор, Кито. Министерката за внатрешни работи на Еквадор наведе оти имаат докази дека приведениот одржувал контакти со поранешниот министер за ...

Лабуристите бараат Меј да ја спречи екстрадицијата на Асанж во САД

Сител - 12.04.2019

Британската влада треба да се спротистави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во Соединетите држави смета лидерот на британската опозиција. Според Корбин, тој ги открил ѕверствата на Американците во Ирак и Авганистан.

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Сител - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Асанж се соочува со екстрадиција во САД и пет години затвор

Сакам да кажам - 12.04.2019

Водечките британски опозициски политичари ја повикаа владата да ја спречи евентуалната екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, откако тој вчера беше извлечен од еквадорската амбасада во Лондон и одведен во притвор.

Клинтон: „Асанж мора да одговора за она што го направи“, на Твитер ѝ возвратија: „Ти би требало да си зад решетки“ ...

МКД - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД Хилари Клинтон радосна дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж вчера беше уапсен во Лондон, тој „мора да одговора за она што го направи".

Дали Асанж ќе биде испорачан на САД?

Телма - 12.04.2019

Додека се чека одлуката дали Велика Британија ќе го екстрадира Џулијан Асанж во САД аргументи за или против започнаа да испливуваат од двете страни на океанот. Британската опозиција е против екстрадиција и смета дека единствената причина поради која ...

Апсењето на Асанж е опасен преседан

Deutsche Welle - 12.04.2019

Пристапот во случајот со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде мерило за тоа колку ни се битни - и во конфликт со САД - медиумската и слободата на говорот, оценува Матијас фон Хајн. И тоа се случи. Често се шпекулираше.

Зошто по ниедна цена не смее да дојде до екстрадиција на Џулијан Асанж

МКД - 12.04.2019

Криминалното гонење на Асанж поставува многу опасен преседан. Ова е гонење на нашата демократија, која ја задушува слободата на изразување на сите во светот, се вели во колумна на Антивор .

Франција не разгледувала опции да му понуди азил на Асанж

Р.С.Европа - 12.04.2019

Француската државна секретарка за европски прашања, Амели де Моншалан, денеска изјави дека француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа.

Како РТ го сними единственото видео од апсењето на Асанж

Оff.net - 12.04.2019

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски ...

САД бараат екстрадиција на Асанж

Глас на Америка - 12.04.2019

47-годишниот Асанж живееше во еквадорската амбасада во Лондон од 2012-та за да избегне екстрадиција во Шведска поради обвиненија за сексуален напад, но во последно време стана непосакуван гостин во дипломатското претставништво на Еквадор.

Уапсен соработникот на Асанж

24 Вести - 12.04.2019

Водечките британски опозициски политичари ја повикаа владата да ја спречи евентуалната екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, откако тој вчера беше извлечен од еквадорската амбасада во Лондон и одведен во притвор.

Опасен бездомник, па хакер со снимки од американски војници што убиваат цивили - кој е Асанж?

Факултети - 12.04.2019

Асанж, основачот на „Викиликс“, беше уапсен вчера во Лондон, а веста за неговото апсење го заобиколи светот. По 6,5 години еквадорската амбасада му го укина политичкиот азил, а „Викиликс“ напоменува дека Асанж воопшто не ни излегол од амбасадата, ...

Асанж е Че Гевара на нашето време

Окно - 12.04.2019

Добро, деца. Ако од перење ви избелеле маиците со ликот на Че Гевара, набавете ги оние со ликот на Џулијан Асанж. Зашто тој е Че на вашето време. Сакате херој? Не мора да одите сè до Куба, не мора да одите 60, 70 или 80 години нананзад.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Вечер - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж, прво ќе го праша

Вечер - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Н.Македонија - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

А1 On - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

А1 On - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Н.Македонија - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

А1 On - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

+инфо - 12.04.2019

Најголемиот предавник во еквадорската и латиноамериканската историја, Ленин Морено, и дозволи на британската полиција да влезе во нашата амбасада во Лондон за да го уапси Асанж. Морено е корумпиран човек, но ова што го стори е злосторство што ...

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

+инфо - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Се огласи мајката на Џулијан Асанж, има само една молба за судиите и полицајците

Press24 - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Вечер - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

А1 On - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Асанж го влечеа од амбасадата, а тој повторувал само една реченица: Еве што извикувал

Република - 12.04.2019

Додека десетина полицајци на сила го извлекуваа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, Асанж цело време викал на глас Велика Британија нема стабилост – викал Асанж. Инаку додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Курир - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Се огласи мајката на Џулијан Асанж, има само една молба

Курир - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Вечер - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

+инфо - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Република - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Ова многумина не го забележаа: Додека го апсеа Асанж во рацете држеше книга, еве што носеше со себе (ФОТО)

Курир - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Уапсен шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж

+инфо - 12.04.2019

Висок официјален претставник на Еквадор тврди оти шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж бил уапсен на аеродромот во Кито. Тој се подготвувал да полета за Јапонија, пренесува „ Вашингтон тајмс “.

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Макфакс - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

ИЗБОР: Посебен прилог за Асанж

Н.Македонија - 12.04.2019

Читајте во печатеното издание на Нова Македонија Во викенд прилогот ИЗБОР Во две интервјуа, основачот на Викиликс вели дека генерацијата што се раѓа сега е последната слободна генерација. Со развојот на технологијата се движиме кон глобален модел на ...

Што ќе се случи со Асанж сега, светските медиуми со претпоставки

+инфо - 12.04.2019

Апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во амбасадата на Еквадор, каде што живееше од 2012 година, се најде на голем број насловни страници ширум светот. „The Guardian“ пренесува оти на Асанж му се закануваат до пет години затвор во САД.

Додека го апсеа, Асанж во рацете држеше книга

Макфакс - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

+инфо - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Песков: Апсењето на Асанж е спротивно на принципите за слобода на медиумите

Макфакс - 12.04.2019

Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е против идејата за слободата на медиумите и додаде дека Москва очекува дека законските права на Асанж да бидат ...

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Макфакс - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Австралија на страната на САД, нема да го штити својот државјанин

Вечер - 12.04.2019

Австралискиот премиер Скот Морисон пред новинарите изјави дека Асанж ќе биде третиран како и сите други државјани на Австралија кои го имаат прекршено законот во странство – и дека Австралија нема да интервенира при негова екстрадиција во САД.

Што ни е познато за сега за судбината на Џулијан Асанж

Вечер - 12.04.2019

– Џулијан Асанж е прогласен за виновен за прекршување на условното пуштање во 2012 година откако беше уапсен во амбасадата на Еквадор во четвртокот. Пресудата ќе му биде изречена следниот месец.

Асанж уапсен

Н.Македонија - 12.04.2019

Британската полиција го уапси основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, откако Еквадор ја повлече одлуката со која му беше доделен азил. Група полицајци влегле во еквадорската амбасада во Лондон и насила го извлекле Асанж, кој речиси седум години ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Либертас - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барањe за екстрадиција на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

1tv - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Либертас - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Поранешниот претседател на Еквадор го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Антропол - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Локално - 12.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Опсервер - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Франција засега не добила барање од Асанж за азил

Нетпрес - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Либертас - 12.04.2019

Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син. Џулијан Асанж вчера беше извлечен од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што помина седум години и му се заканува екстрадиција во САД.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

24Инфо - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс”, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Независен - 12.04.2019

Франција – Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де ...

Асанж додека го апсеа во рацете држеше книга, која пред судот во Вестминстер во тишина ја читал

Скопје1 - 12.04.2019

Додека полицијата го апсеше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете држеше книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Опсервер - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Точка - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Centar - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, мора да одговара за она што го сторил.

Поранешниот еквадорски претседател го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Независен - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Точка - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

Додека го апсеа Асанж во рацете држеше книга

24Инфо - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Независен - 12.04.2019

Англија – Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја” поради апсењето на ...

Овој детаљ многумина не го забележаа: Погледнете што држеше Асанж во рацете додека го апсеа (ФОТО)

Магазин - 12.04.2019

Откако вчера основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, беше исфрлен од амбасадата на Еквадор во Лондон, британската полиција го уапси, но додека полицијата буквално го извлекуваше Асанж од амбасадата никој не забележа дека тој во рацете цврсто држи една ...

Експресна прва пресуда за Асанж по неговото сензационално апсење

Таратур - 12.04.2019

На Џулијан Асанж му се закануваат 12 месеци затвор, откако веднаш после апсењето во еквадорската амбасада во Лондон, од судот беше прогласен за виновен за избегнување на плаќање на кауција.

Адвокатката на Асанж и уредникот на Викиликс порачале: Тој не оди никаде, ќе се бори до победа

Точка - 12.04.2019

Тужбата и прогонот на Џулијан Асанж би требало да ги замолчи другите кои зборуваат против злоупотребата на власта, изјавиле уредникот на Викиликс Кристин Храфнсон и адвокатката на Асанж, Џенифер Робинсон, ветувајќи дека ќе возвратат. "Ова е преседан.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

24Инфо - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Локално - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Песков: Апсењето на Асанж е спротивно на принципите за слобода на медиумите

Centar - 12.04.2019

Дмитриј Песков, портпаролoт на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е против идејата за слобода на медиумите и додаде дека Москва очекува законските права на Асанж да бидат ...

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

24Инфо - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Уапсен еден од главните програмери на Асанж

Бриф - 12.04.2019

Соработник на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, уапсен е на аеродромот во главниот град на Еквадор, Кито. Министерката за внатрешни работи на Еквадор наведе оти имаат докази дека приведениот одржувал контакти со поранешниот министер за ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

1tv - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Уапсен и соработникот на Асанж: Еквадор тврди дека се обиделе да ја оштетат нивната влада

Фактор - 12.04.2019

Соработникот на Џулијан Асанж, е уапсен на аеродромот во главниот град на Еквадор, изјави министерот за внатрешни работи Марија Паула Ромо. Таа рече дека близок соработник на Асанж живеел во Еквадор и имал докази дека бил во контакт со поранешниот ...

Падна првата пресуда за Асанж по спектакуларното апсење

Фактор - 12.04.2019

Џулијан Асанж се соочува со 12 месеци затвор, откако беше прогласен за виновен за избегнување на плаќање на кауција. Основачот на Викиликссе појави во британскиот суд синоќа откако беше сензационално уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ...

Адвокатот на Асанж и уредничка на „Викиликс“ порачуваат: Никаде нема да оди тој, ќе се бори се до победа! (ВИДЕО)

ММС - 12.04.2019

Тужбата и прогнот на Џулијан Асанж би тербало да ги замолчи другите кои говорат против злоупотребата на власта, изјавил уредникот на „Викиликс“, Кристин Храфнсон и адвокатката на Асанж, Џенифер Робинсон, ветувајќи дека тие ќе возвратат.

Видео од убивањето ирачки цивили заради кое е уапсен Асанж

Антропол - 12.04.2019

Вчера беше уапсен Асанж, основачот на непрофитната организација Викиликс, преку кои информации целата светска јавност дозна за злосторставата на американската влада и нејзините сојузници во таканаречените хуманитарни интервенции.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Независен - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс”, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Асанж, со сила, го терале да се избања

Независен - 12.04.2019

По седум години поминати во амбасадата на Еквадор во Лондон, познатиот основач на Викиликс Џулијан Асанж, 47, во четвртокот беше уапсен од британската полиција, а изгледаше уморно и остарено од последниот пат кога беше „на слобода“ во 2012 година.

Асанж заслужува Нобелова награда, а не затвор

Антропол - 12.04.2019

Ден по контроверзното и срамно апсење на новинарот и основач на ,,Викиликс’’, Жулиан Асанж, реакциите на светската јавност не стивнуваат. Напротив, лишувањето од слобода на Асанж, ги стави пред вистински тест концептите на денешниот неолиберален ...

Зошто Америка сака да му суди на Асанж?

Репортер - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Жулијан Асанж (47) е уапсен поради американскиот налог за испорачување, објавил „Викиликс“ на „Твитер“. Ваквата информација ја потврдила и лондонската полиција. „Асанж е уапсен на 11 април во име на владата на САД во 10:53 ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

MakPress - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

MTM - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс" Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Еквадор: Немавме информации за барањето за екстрадиција на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

MTM - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

MakPress - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Уапсен шведски програмер близок на Асанж

CivilMedia - 12.04.2019

Висок официјален претставник на Еквадор тврди оти шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж бил уапсен на аеродромот во Кито. Тој се подготвувал да полета за Јапонија, пренесува „ Вашингтон тајмс “.

(Вознемирувачко видео): Што открија Асанж и Викиликс: Како американската војска уби новинари и цивили

еМагазин - 12.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. „КОЛАТЕРАЛНИ УБИСТВА“ Во 2010 година Викиликс објави класифицирано видео кое покажува како хеликоптер на американската војска пука и убива двајца ...

Се огласи Трамп по апсењето на Асанж: Еве што изјави претседателот на САД

Бизнис Вести - 12.04.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека нема мислење за апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, иако претходно многу често беше критикуван од владата на САД. Вчера Асанж беше уапсен од британската полиција, на барање на САД, каде што ...

Кој е Џулијан Асанж и како го создава Викиликс ?

Бизнис Вести - 12.04.2019

Џулијан Пол Асанж австралиски новинар и семрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на мрежното место Викиликс, каде е портпарол и уредник. Студирал физика и математика, а се занимавал и со програмирање.

За некоj е херој, а за друг криминалец: Што работел Џулија Асанж во минатато?!

Бизнис Вести - 12.04.2019

“Овој човек е син, татко и брат. Заработи е десетици награди за новинарство. Номиниран е за добитник на Нобеловата награда за мир секоја година по 2010 година. Вчера на 11 април, по седумгодишен егзил во Еквадорската амбасада во Лондон, основачот и ...

Викиликс – еден од најголемите безбедносни кошмари во Америка

Бизнис Вести - 12.04.2019

Викиликс е меѓународна непрофитна организација коjа издава преданија на приватни, тајни и доверливи медиуми од анонимни извори на известување и пропусти на вестите. Нејзината веб страна пуштена во 2006 година и раководена од страна на Саншајн Прес ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Нова ТВ - 11.04.2019

За приврзаниците, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува „Би-Би-Си“ во текст по повод неговото денешно апсење.

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Фокус - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дека ...

Асанж е уапсен по барањето за екстрадиција од САД

Нова ТВ - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

Сител - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Детали за апсењето на Асанж

Сител - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Портпаролот на Кремљ: Се надевам дека правата на Асанж ќе бидат испочитувани

Фокус - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Уапсен е Џулијан Асанж

Фокус - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж е уапсен денеска во Лондон, откако ја напуштил амбасадата на Еквадор во главниот град на Англија. Ројтерс пренесува дека еквадорскиот претседател, Ленин Морено, објавил дека на Асанж му се укинува дипломатскиот ...

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

Фокус - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Британската полиција го уапси Асанж

Сител - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Сител - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Скотланд Јард: Еквадор му го укина азилот, Асанж наскоро пред суд

Нова ТВ - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

(ВИДЕО) Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Алсат-М - 11.04.2019

Британската полиција соопшти дека денеска го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, објавија светските новински агенции. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше ...

Џулијан Асанж уапсен во амбасадата во Лондон (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2019

Основачот на Викиликс е уапсен во амбасадата во Лондон, каде што беше засолнет седум години. Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што на основачот на Викиликс му беше даден азил во 2012 година.

Коосновачот на Викиликс Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Сакам да кажам - 11.04.2019

Коосновачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што живееше во последните седум години. Тој доби азил во амбасадата со цел да избегне екстрадиција во Шведска, каде што против него беше отворен случај за ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон

Телма - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, уапсен е денеска во амбасадата на Еквадор во Лондон, соопшти британската полиција. Полициските претставници влегле во амбасадата на Еквадор, каде Асанж живееше минатите 7 години, во обид да ја избегне ...

ВИДЕО „Велика Британија мора да се спротивстави“, извикуваше Асанж додека го апсеа

Фокус - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен е денеска во амбасадата на Еквадор во Велика Британија, соопшти лондонската полиција. Асанж, според наводите на полицијата, бил однесен во притвор и што е можно побргу ќе биде изведен пред истражен судија.

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен во Лондон (видео)

Канал5 - 11.04.2019

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. Како што јавува „БиБиСи“, тој е уапсен после седум години поминати во амбасадата на Еквадор која му одобри азил.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент за слободата на печатот

Фокус - 11.04.2019

Британската полиција официјално соопшти дека е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Апсењето го прокоментира и свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа во азил во Русија.

Претседателот на Еквадор: Британија ми вети дека нема да го екстрадира Асанж во земја каде му се заканува смртна казна

Фокус - 11.04.2019

Велика Британија гарантирала дека основачот на „Викиликс“, Џулијен Асанж, нема да го екстрадира во земја, каде би можел да биде мачен или осуден на смртна казна, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, во видео обраќање, откако британската ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

Сител - 11.04.2019

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон,поради тоа што не се појавил на суд, како и по барање за екстрадиција од страна на САД.. Акцијата уследи кратко откако по речиси 7 години Еквадор го повлече политичкиот ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Нова ТВ - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Deutsche Welle - 11.04.2019

Речиси седум години Џулијан Асанж живееше во амбасадата на Еквадор во Лондон, за да избегне апсење. Сега јужноамериканската земја му го одзема азилот а британската полиција делуваше веднаш.

Асанж го чекаат само пет години затвор, вели американското Министерство за правда (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2019

Американското Министерство за правда поднесе обвинение против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за заговарање со Челси Менинг да пробијат во доверлив владин компјутер. Министерството за правда на САД потврди дека издало барање за екстрадиција на ...

Британскиот суд пресуди дека Асанж е виновен за непочитување кауција

МКД - 11.04.2019

Лондонски судија го прогласи Џулијан Асанж за виновен поради тоа што не ги почитувал условите за кауција во 2012 година. Пресудата за основачот на Викиликс ќе биде соопштена на 2 мај. Судијата рече дека Асанж покажал „нарцисистичко однесување на ...

„Моќни актери, вклучувајќи ја ЦИА, учествуваа во операцијата за дехуманизација, делегитимизација и апсење на Асанж“

МКД - 11.04.2019

Викиликс во соопштение обвини „моќни актери“, вклучувајќи ја американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), за софистицирани активности за дехуманизација на нејзиниот основач Џулијан Асанж, кој денес беше уапсен во амбасадата на Еквадор во ...

Захарова за апсењето на Асанж: Раката на „демократијата“ го стега грлото на слободата

МКД - 11.04.2019

Раката на „демократијата“ го стега грлото на слободата – вака го искоментира на Фејсбук портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова апсењето на новинарот Џулијан Асанж.

Памела Андерсон бесна поради апсењето на нејзиниот пријател Асанж

Канал5 - 11.04.2019

Лондонската полиција денеска го упаси основачот на Викиликс , Џулијан Асанж , кој речиси пред седум години доби азил во амбасадата на Еквасдор во Лондон. Асанж е уапсен откако еквадорските власти му го укинаа азилот.

Еквадор му го одзеде државјанството на Асанж

МКД - 11.04.2019

Министерот за надворешни работи на Еквадор објави дека земјата му го одзела еквадорското државјанство на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кое му беше доделено на крајот од 2017 година.

Апсењето на Асанж е „мрачен момент за слободата на печатот“, „екстремно морничаво“

МКД - 11.04.2019

Поддржувачите на Асанж низ целиот свет го осудија апсењето на основачот на Викиликс. Рафаел Кореа, кој беше претседател на Еквадор кога му беше даден азил на Асанж, својот наследник го нарече предавник.

(ВИДЕО) Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

Нова ТВ - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јавија агенциите, Асанж бил изнесен од амбасадата на Екцадор, каде престојуваше изминативе седум години, при што извикувал „Отпор“.

Трамп: Не знам ништо за Викиликс. Не ме интересирало (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2019

Доналд Трамп, кој често го фалеше Викиликс за време на претседателската кампања во 2016 година, и чиј син си пишуваше пораки со таа организација на Твитер, и чиј соработник Роберт Стоун комуницираше со Асанж за материјалите што Викиликс планира да ...

Најпознатиот свиркач во светот Асанж соочен со барање за екстрадиција во САД

Телма - 11.04.2019

„Велика Британија мора да се спротивстави“, ова беа последните зборови на азилантот со бела брада и долга бела коса при обидите на четворицата полициски агенти присилно да го внесат во комбето.

Уапсен е основачот на Викилиск Џулијан Асанж

Канал5 - 11.04.2019

По седум години од срдечното добредојде, Еквадор го откажа своето гостопримство за Џулијан Асанж, а со тоа заврши и ловот на 47-годишниот медиумски Петар Пан. Мора да пружите отпор, забележително остарен, извикуваше Асанж при апсењето, откако ...

Уапсен Асанж

Факултети - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Асанж престојуваше во зградата на еквадорската амбасада во Лондон изминативе седум години. На објавените снимки може да се види дека Асанж буквално е ...

Уапсен е основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

24 Вести - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (47). Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Уапсен е основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ова се деталите од апсењето

24 Вести - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (47). Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Репортери без граници: Апсењето на Асанж е опасен преседан за новинарите

Р.С.Европа - 11.04.2019

Организација „Репортери без граници” смета дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претставува опасен преседан за новинарите, напиша на Твитер генералниот секретар на организацијата, Кристоф Делоар.

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж денеска е уапсен во Лондон

IRL - 11.04.2019

Британската полиција денеска го упаси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Тој е притворен во централната полициска станица во Лондон, каде што ќе остане до појавувањето пред судот во Вестминстер ...

Џулијан Асанж уапсен од британската полиција

Оff.net - 11.04.2019

Основачот на Викиликс е уапсен во објектот на еквадорската амбасада во Лондон. Апсењето од страна на британската полиција следува откако Еквадор одлучи да му го укине азилот на Асанж. Според канадски медиуми полицијата била поканета во амбасадата ...

Уапсен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс

Р.С.Европа - 11.04.2019

Британската полиција соопшти дека денеска го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, објавија светските новински агенции. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

Академик - 11.04.2019

Британската полиција соопшти дека денеска во Лондон е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Светските медиуми пренесуваат дека Асанж бил уапсен откако му бил укинат азилот. Претседателот на Еквадор, Ленин Морено, претходно соопшти дека ќе ...

[Видео] Уапсен Џулијан Асанж од еквадорската амбасада во Лондон

Радио МОФ - 11.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, е уапсен во еквадорската амбасада во Лондон каде 7 години, преку одобрен политички азил, беше засолнет од притвор поради обвинение дека извршил сексуален напад во Шведска.

Уапсен Џулиан Асанж по 7 години „криење“ во Амбасадата на Еквадор во Лондон

Smartportal - 11.04.2019

Познатиот „свиркач“ и сопственик на WikiLeaks, Џулиан Асанж, е уапсен во Амбасадата на Еквадор од страна на британската полиција. Апсењето е направено по добиената покана од страна на амбасадорот на Еквадор и прекинувањето на азилот од страна на ...

Уапсен Џулијан Асанж во Лондон

Глас на Америка - 11.04.2019

Полицијата во Лондон го уапси поради „непојавување на суд во јуни 2012-та“, откако еквадорската влада му го одзема азилот на Асанж. Британската полиција го уапси основачот на Викиликс Џулијан Асанж, последен чекор од правната драма која трае седум ...

Асанж изведен пред судот во Лондон, САД го објавија обвинението

Р.С.Европа - 11.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е виновен за непојавување во судот во 2012 година, кога Шведска поднесе барање за негова екстрадиција поради сомнежи за сексуално злоставување. Ова, како што јавува агенцијата Ројтерс, го смета судот во Лондон по ...

Британската полиција го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж

24 Вести - 11.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, е уапсен во еквадорската амбасада во Лондон каде 7 години, преку одобрен политички азил, беше засолнет од притвор поради обвинение дека извршил сексуален напад во Шведска.

Вашингтон го поздрави апсењето на Асанж

Глас на Америка - 11.04.2019

Американските законодавци го поздравија апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Велика Британија и побараа брза екстрадиција со цел тој да се соочи со обвиненија во САД. „Време беше“ изјави за Гласот на Америка републиканскиот сенатор од ...

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

Вечер - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Полицијата во Лондон ги држи Асанж, ако го екстрадира може да добие и смртна казна

+инфо - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Асанж уапсен, изнесен на раце од амбасадата на Еквадор во Лондон (ВИДЕО)

+инфо - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Асанж е изнесен на раце од британските полицајци, а на рацете има лисици. Тој е изнесен од зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Вечер - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

А1 On - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Британската полиција го уапси Асанж

Курир - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

+инфо - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Република - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Вечер - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Вечер - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Алфа - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

А1 On - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

А1 On - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

Република - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Памела Андерсон во одбрана на Асанж

Алфа - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

+инфо - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Уапсен Џулијан Асанж

Република - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

+инфо - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дека ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Вечер - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

САД поднесоа обвинение против Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

Алфа - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Еквадор ѝ го предаде Асанж на Британија

+инфо - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Н.Македонија - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Асанж уапсен од британската полиција

+инфо - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

А1 On - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Вечер - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

А1 On - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Детали за апсењето на Асанж

А1 On - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Обвинувањата од минатото претставуваат нова закана за Асанж

Н.Македонија - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

А1 On - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . „Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

А1 On - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Еквадор тврди дека не знаел за барањата за екстрадиција на Асанж

Н.Македонија - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Н.Македонија - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

+инфо - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

А1 On - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

А1 On - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

+инфо - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

ВИДЕО: Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Курир - 11.04.2019

Еден од главните основачи на Викиликс, Џулијан Асанж, е уапсен во Лодон, во просториите од амбасадата на Еквадор, каде ги помина последните седум години. Асанж доби азил во еквадорската амбасада за да избегне екстрадиција во Шведска, каде што го ...

Сноуден за апсењето на Асанж - „ќе влезе во историја“

Press24 - 11.04.2019

Свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа на азил во Русија, се огласи по апсењето на Џулијан Асанж од страна на британската полиција. – Слики од амбасадорот на Еквадор како ја поканува тајната полиција на Велика Британија во амбасадата да го извлече ...

Сноуден: Апсењето на Асанж е мрачен момент за слободата на медиумите

Н.Македонија - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . -Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

+инфо - 11.04.2019

– Како можеше Еквадоре?, запраша актерката, а потоа одговори: „Затоа што ве разоткри?“. Истото прашање ѝ го постави и Велика Британија. Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и ...

ФОТО: Го доведоа до суд, но тој не се предава- со еден гест го воодушеви светот

Курир - 11.04.2019

Основачот на Викилис, Џулијан Асанж кој беше уапсен утринавао во Лондон се појави пред Вестминистерскиот суд. Тој со насмевка од прозорот на полициското возило покажа „кренат палец“ Асанж е уапсен откако Еквадор му го укина аилот, па британската ...

Џен Робинсон: Асанж е уапсен поради барањето за екстрадиција од САД

Република - 11.04.2019

Адвокатот на дојавувачот Џулијан Асанж потврди дека основачот на „Викиликс“ е уапсен делумно поради барањето за екстрадиција од САД, пренесува РТ. Џен Робинсон, пишувајќи на Твитер, изјави дека апсењето на Асанж во Лондон е не само поради ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барање за екстрадиција на Асанж

Вечер - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Н.Македонија - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би-Би-Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

Н.Македонија - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

Н.Македонија - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

ВИДЕО: Уапсен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс

Press24 - 11.04.2019

Основачот на Викиликс е уапсен во објектот на еквадорската амбасада во Лондон. Апсењето од страна на британската полиција следува откако Еквадор одлучи да му го укине азилот на Асанж. Според канадски медиуми полицијата била поканета во амбасадата ...

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

+инфо - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

ВИДЕО: Британската полиција го уапси Џулијан Асанж-„Велика Британија мора да се спротивстави“, извикуваше Асанж додека ...

Алфа - 11.04.2019

Британската полиција соопшти дека денеска во Лондон е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Светските медиуми пренесуваат дека Асанж бил уапсен откако му бил укинат азилот. Претседателот на Еквадор, Ленин Морено, претходно соопшти дека ќе ...

ВИДЕО: Додека го апсеа Асанж извикуваше „Велика Британија мора да се спротивстави“

Press24 - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен е денеска во амбасадата на Еквадор во Велика Британија, соопшти лондонската полиција. Асанж, според наводите на полицијата, бил однесен во притвор и што е можно побргу ќе биде изведен пред истражен судија.

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен во Лондон (видео)

Тера - 11.04.2019

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. Како што јавува „БиБиСи“, тој е уапсен после седум години поминати во амбасадата на Еквадор која му одобри азил.

Претседателот на Еквадор: Британија ми вети дека нема да го екстрадира Асанж во земја каде му се заканува смртна казна

Press24 - 11.04.2019

Велика Британија гарантирала дека основачот на „Викиликс“, Џулијен Асанж, нема да го екстрадира во земја, каде би можел да биде мачен или осуден на смртна казна, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, во видео обраќање, откако британската ...

НАЈНОВА ВЕСТ: Уапсен Џулијан Асанж и отстранет од амбасадата на Еквадор

Вечер - 11.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен предмалку од британската полиција во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд јард соопшти дека полицајците само го спровеле налогот за апсење на 47-годишниот Асанж.

ВИДЕО: Британската полиција го уапси Асанж

А1 On - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Непрепознатливиот Асанж изнесен од еквадорската амбасада

Н.Македонија - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж денес насилно беше изнесен од амбасадата на Еквадор во Велика Британија од полицијата. Како што се забележува на видеото, Асанж сосема го има променето имиџот и е скоро непрепознатлив за ...

ФОТО: Го доведоа до суд, но тој не се предава- со еден гест го воодушеви светот

Press24 - 11.04.2019

Основачот на Викилис, Џулијан Асанж кој беше уапсен утринавао во Лондон се појави пред Вестминистерскиот суд. Тој со насмевка од прозорот на полициското возило покажа „кренат палец“ Асанж е уапсен откако Еквадор му го укина аилот, па британската ...

Џен Робинсон: Асанж е уапсен поради барањето за екстрадиција од САД

Макфакс - 11.04.2019

Адвокатот на дојавувачот Џулијан Асанж потврди дека основачот на „Викиликс“ е уапсен делумно поради барањето за екстрадиција од САД, пренесува РТ. Џен Робинсон, пишувајќи на Твитер, изјави дека апсењето на Асанж во Лондон е не само поради ...

На Асанж ќе му се суди во Шведска поради сексуален напад?

+инфо - 11.04.2019

Откако британската полиција го уапси Џулијан Асанж, можно е да му се суди во Шведска поради сексуален напад. Адвокатот на жената која тврди оти била нападната од Асанж вети дека ќе побараат случајот да се отвори повторно.

Еквадор ја поништи одлуката за доделување државјанство на Асанж

Макфакс - 11.04.2019

Властите на Еквадор ја укинаа одлуката да му дадат државјанство на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, рече министерот за надворешни работи на Еквадор, Хозе Валенсија, на прес-конференцијатапопладнево, пренесува ТАСС.

Сноуден за апсењето на Асанж вели дека ќе влезе во историја

+инфо - 11.04.2019

Свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа на азил во Русија, се огласи по апсењето на Џулијан Асанж од страна на британската полиција. – Слики од амбасадорот на Еквадор како ја поканува тајната полиција на Велика Британија во амбасадата да го извлече ...

Адвокатот на Асанж смета дека неговиот клиент може да биде екстрадиран во САД

Макфакс - 11.04.2019

Постои значителен ризик основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во САД, изјави шведскиот адвокат на Асанж, Пер Самуелсон, за каналот СВТ ТВ, пренесува ТАСС. „Секако дека ова е целосно неприфатливо.

Асанж ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа

Макфакс - 11.04.2019

Мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, повикувајќи се на информации од адвокатот на нејзиниот син, изјави дека Асанж најверојатно ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа, додавајќи дека Велика Британија најверојатно ќе побара ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

А1 On - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (Британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Светските сили се конфронтираат по апсењето на Асанж(видео)

AKO - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, буквално беше изнесен на раце од британската полиција по 7 години егзил во еквадорската амбасада. Официјален Лондон соопшти дека никој не е над законот и дека секој мора да одговара за своите дела.

„Репортери без граници“: Апсењето на Асанж е опасен преседан за новинарите

Макфакс - 11.04.2019

Непрофитната организација „Репортери без граници” смета дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претставува опасен преседан за новинарите, напиша генералниот секретар на организацијата, Кристоф Делоар на Твитер, пренесува ТАСС .

Песков: Москва се надева дека правата на Асанж ќе бидат почитувани

Макфакс - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека се надева дека сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој е уапсен денеска во Лондон, ќе бидат почитувани. „Ако тврдењата на медиумите се вистинити, тој е уапсен во Лондон, па ...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Н.Македонија - 11.04.2019

 Основачот на „Викиликс“ е уапсен во Лондон, каде престојуваше во еквадорската амбасада како азилант во период од седум години Џулијан Асанж е уапсен во еквадорската амбасада во Лондон, каде што основачот на „Викилис“ доби азил во 2012 година, ...

Трамп за апсењето на Асанж: „Тоа не е моја работа“

Press24 - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакал да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж велејќи дека не знае ништо за тоа. -Тоа не е моја работа - им рекол Трамп на новинарите во Овалната соба.

(Видео) Асанж уапсен по исфрлањето од еквадорската амбасада

Макфакс - 11.04.2019

Џулијан Асанж е уапсен, објави агенцијата „Ројтерс“. Претседателот на Еквадор соопшти дека државата го повлекла азилот што му бил додeлен на Асанж. Веста за апсењето е потврдена и од британската полиција.

ВИДЕО: Полицијата пуштена во амбасадата на Еквадор, Асанж уапсен

Вечер - 11.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, денес е уапсен во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што му беше дадено засолниште и азил во 2012 година, откако започна судење по барањето од Шведска за негова екстрадиција поради обвинување за наводно ...

Од „златен кафез“ во неизвесна иднина: Каде ќе заврши Асанж?

Н.Македонија - 11.04.2019

Повлекувањето на азилот за Џулијан Асанж од страна на амбасадата на Еквадор во Велика Британија доведе до апсењето на основачот на „Викиликс“. На тој начин заврши неговиот тензичен седумгодишен престој во амбасадата, но Австралиецот допрва се ...

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

+инфо - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Асанж може да добие билет само за во земја без смртна казна

+инфо - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор, Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Едвард Сноуден: Апсењето на Асанж е мрачен момент за слободата на медиумите

Макфакс - 11.04.2019

Американскиот дојавувач Едвард Сноуден, кој доби азил во Русија, реагираше на апсењето на Џулијан Асанж во Лондон, нагласувајќи дека сликите од властите на Еквадор додека го предаваат Асанж на британската полиција се мрачен момент за слободата на ...

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

+инфо - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Шведска размислува за повторно отворање на истрагата за сексуален напад против Асанж

Макфакс - 11.04.2019

Шведското обвинителство размислува за повторно отворање на истрагата почната врз основа на тврдењето на една жена дека била сексуално нападната од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. „Го разгледуваме ова прашање и ќе ја објавиме нашата одлука во ...

Детали за апсењето на Асанж

Курир - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

ВИДЕО: Влезе како момче, излезе како старец - Асанж целосно го промени изгледот за 6 години

Press24 - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој денеска е уапсен во амбасадата Еквадор во Лондон, во изминатите 6 години целосно го промени изгледот. Кога доби привремен азил во амбасадата тој изгледаше прилично младолико, но денес може да се забележи ...

Поранешниот претседател Кореа го нарече Морено најголем предавник во историјата на Еквадор по апсењето на Асанж

Макфакс - 11.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, жестоко го критикуваше својот наследник Ленин Морено затоа што дозволи британската полиција да го уапси Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон, нарекувајќи го потегот злосторство што ...

Лондонскиот суд го осуди Асанж за кршење на условите за кауција од 2012

Макфакс - 11.04.2019

Судот во Лондон пресуди дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е виновен за крешење на условите за кауција во Велика Британија. На основа на пресудата, на Асанж му се заканува кзна затвор до 12 месеци, но тој се соочува со можно екстрадирање во ...

Британската полиција и Хоум Офисот потврдија: Асанж е уапсен по барањето за екстрадиција од САД

Макфакс - 11.04.2019

Скотланд Јард потврди дека Асанж бил уапсен откако добил барање за негова екстрадиција од САД, пренесува „Гардијан“ . Во соопштението од полицијата се вели: „Џулијан Асанж денеска, четвртокот 11 април, беше уапсен по барање на властите на САД, по ...

Памела Андерсон распали по апсењето на Асанж: Како можевте? Вие сте ѓаволи, лажговци и крадци

Макфакс - 11.04.2019

Холивудската актерка, Памела Андерсон, денеска ги нарече САД, Велика Британија и Еквадор ѓаволи, лажговци и крадци, во врска со апсењето на нејзиниот пријател и основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во Лондон. „Вие ќе пропаднете.

Животот на Асанж како „Шоуто на Труман“

Н.Македонија - 11.04.2019

Истражувачкиот новинар и главен и одговорен уредник на „Викиликс“ Кристин Храфнсон вели дека има уценувачи кои твдат дека поседуваат некакви компромитирачки документи за Асанж и се закануваат дека ќе ги објават, доколку не добијат плаќања од три ...

САД го обвинија Асанж за заговор за хакирање владин компјутер

Макфакс - 11.04.2019

САД го обвинија основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, за заговор за хакирање владин компјутер поврзан со неговата улога во објавувањето на тајните американски документи во 2010 година, покажува кривичната пријава која беше отворена денеска само ...

Еве по кој основ е уапсен Асанж

Република - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Еквадорските власти: Асанж ставаше измет по ѕидовите на амбасадата

Макфакс - 11.04.2019

Еквадорскиот претседател Ленин Морено порача дека Еквадор не се плаши и дека заканите и агресијата нема да вродат со плод. Тој објасни дека Еквадор едноставно изгубил трпение со господинот Асанж.

Асанж прогласен виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Н.Македонија - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

1tv - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

Опсервер - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Опсервер - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

Либертас - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Британската полиција го уапси Асанж

iPortal - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

(ВИДЕО) Британската полиција го уапси Асанж

Бриф - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Локално - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дека ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Опсервер - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

Либертас - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

(Видео) Британската полиција го уапси Асанж

Независен - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

1tv - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Детали за апсењето на Асанж

Опсервер - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Бриф - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој во текот на својата претседателска кампања во 2016 година изјави дека го сака Викиликс, затоа што во неколку наврати објави маилови на неговата ривалка Хилари Клинтон, не сакаше да го коментира денешното ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Бриф - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Портпаролот на Кремљ: Се надевам дека ќе бидат испочитувани правата на Асанж

Либертас - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

Опсервер - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

Либертас - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Опсервер - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Независен - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

Опсервер - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Опсервер - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

Опсервер - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

Независен - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

Локално - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

(ВИДЕО) Британската полиција го уапси Асанж

Опсервер - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Локално - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

1tv - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Опсервер - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

ВИДЕО: Уапсен основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Скопје1 - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

1tv - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Независен - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Локално - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Најнова вест – Британската полиција го уапси Асанж, на сила го извлечка во полициско комбе

Магазин - 11.04.2019

Британската полиција го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, откако е исфрлен од амбасадата на Еквадор во Лондон. Британската полиција го изнесе Асанж на раце и го стави во комбе. Британските медиуми веднаш го објавија видеото од апсењето со ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

4NEWS - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж е уапсен денеска во Лондон, соошти британската полиција. Асанж бил уапсен откако ја напуштил амбасадата на Еквадор во главниот град на Англија. Тој таму минал неколку години од страв од екстрадиција во САД.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

Опсервер - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . „Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Либертас - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

Независен - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Џен Робинсон: Асанж е уапсен поради барањето за екстрадиција од САД

Точка - 11.04.2019

Адвокатот на дојавувачот Џулијан Асанж потврди дека основачот на „Викиликс“ е уапсен делумно поради барањето за екстрадиција од САД, пренесува РТ. Џен Робинсон, пишувајќи на Твитер, изјави дека апсењето на Асанж во Лондон е не само поради ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

24Инфо - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Песков: Москва се надева дека правата на Асанж ќе бидат почитувани

Точка - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека се надева дека сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој е уапсен денеска во Лондон, ќе бидат почитувани. „Ако тврдењата на медиумите се вистинити, тој е уапсен во Лондон, па ...

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

Локално - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Сноуден: Предавањето на Асанж на британската полиција е „мрачен момент за слободата на медиумите”

Скопје1 - 11.04.2019

Едвард Сноуден, американски разузнавачки агент кој доби азил во Русија, го осуди апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Според него сликите од властите на Еквадор додека ѝ го предаваат Асанж на британската полиција се мрачен момент за ...

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

24Инфо - 11.04.2019

– Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Шведска размислува за повторно отворање на истрагата за сексуален напад против Асанж

Centar - 11.04.2019

Шведското обвинителство размислува за повторно отворање на истрагата почната врз основа на тврдењето на една жена дека била сексуално нападната од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. „Го разгледуваме ова прашање и ќе ја објавиме нашата одлука во ...

Лондонскиот суд го осуди Асанж за кршење на условите за кауција од 2012

Centar - 11.04.2019

Судот во Лондон пресуди дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е виновен за крешење на условите за кауција во Велика Британија. На основа на пресудата, на Асанж му се заканува кзна затвор до 12 месеци, но тој се соочува со можно екстрадирање ...

Еквадорските власти: Асанж ставаше измет по ѕидовите на амбасадата

Локално - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж „ставаше измет на ѕидовите од еквадорската амбасада“ во Лондон, пред денеска од таму да биде изнесен, и да биде уапсен од британските власти. Оваа информација ја сподели министерот за внатрешни работи на Еквадор, ...

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Опсервер - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Независен - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

ВИДЕО: Снимено апсењето на Асанж во Лондон

Либертас - 11.04.2019

Погледнете го апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во ...

Џен Робинсон: Асанж е уапсен поради барањето за екстрадиција од САД

Centar - 11.04.2019

Адвокатот на дојавувачот Џулијан Асанж потврди дека основачот на „Викиликс“ е уапсен делумно поради барањето за екстрадиција од САД, пренесува РТ. Џен Робинсон, пишувајќи на Твитер, изјави дека апсењето на Асанж во Лондон е не само поради ...

Асанж ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа

Точка - 11.04.2019

Мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, повикувајќи се на информации од адвокатот на нејзиниот син, изјави дека Асанж најверојатно ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа, додавајќи дека Велика Британија најверојатно ќе побара ...

Репортери без граници: Апсењето на Асанж е опасен преседан за новинарите

Точка - 11.04.2019

Непрофитната организација „Репортери без граници” смета дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претставува опасен преседан за новинарите, напиша генералниот секретар на организацијата, Кристоф Делоар на Твитер, пренесува ТАСС.

Песков: Москва се надева дека правата на Асанж ќе бидат почитувани

Centar - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека се надева дека сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој е уапсен денеска во Лондон, ќе бидат почитувани. „Ако тврдењата на медиумите се вистинити, тој е уапсен во Лондон, па ...

Асанж уапсен откако беше исфрлен од еквадорската амбасада(видео)

Денар - 11.04.2019

Џулијан Асанж е уапсен, објави агенцијата „Ројтерс“. Претседателот на Еквадор соопшти дека државата го повлекла азилот кој му бил додeлен на Асанж. Веста за апсењето е потврдена и од британската полиција.

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

24Инфо - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

Едвард Сноуден: Апсењето на Асанж е мрачен момент за слободата на медиумите

24Инфо - 11.04.2019

Американскиот дојавувач Едвард Сноуден, кој доби азил во Русија, реагираше на апсењето на Џулијан Асанж во Лондон, нагласувајќи дека сликите од властите на Еквадор додека го предаваат Асанж на британската полиција се мрачен момент за слободата на ...

Шведска размислува за повторно отворање на истрагата за сексуален напад против Асанж

Точка - 11.04.2019

Шведското обвинителство размислува за повторно отворање на истрагата почната врз основа на тврдењето на една жена дека била сексуално нападната од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. „Го разгледуваме ова прашање и ќе ја објавиме нашата одлука во ...

(Видео) Детали за апсењето на Асанж

Независен - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Лондонскиот суд го осуди Асанж за кршење на условите за кауција од 2012

Точка - 11.04.2019

Судот во Лондон пресуди дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е виновен за крешење на условите за кауција во Велика Британија. На основа на пресудата, на Асанж му се заканува кзна затвор до 12 месеци, но тој се соочува со можно екстрадирање ...

Британската полиција и Хоум офисот потврдија: Асанж е уапсен по барањето за екстрадиција од САД

Точка - 11.04.2019

Скотланд јард потврди дека Асанж бил уапсен по добивањето барање за негова екстрадиција од САД, пренесува „Гардијан“ . Во соопштението од полицијата се вели: „Џулијан Асанж, денеска, четврток, 11 април, беше уапсен по барање на властите на САД по ...

Памела Андерсон распали по апсењето на Асанж: Како можевте? Вие сте ѓаволи, лажговци и крадци

Centar - 11.04.2019

Холивудската актерка Памела Андерсон денеска ги нарече САД, Велика Британија и Еквадор ѓаволи, лажговци и крадци по апсењето на нејзиниот пријател и основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во Лондон. „Вие ќе пропаднете.

Еквадорските власти: Асанж ставаше измет по ѕидовите на амбасадата

Centar - 11.04.2019

Еквадорскиот претседател, Ленин Морено, порача дека Еквадор не се плаши и дека заканите и агресијата нема да дадат плод. Тој објасни дека Еквадор едноставно изгубил трпение со господинот Асанж.

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

Независен - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Сноуден за апсењето на Асанж: Мрачен момент за слободата на печатот

Либертас - 11.04.2019

Британската полиција официјално соопшти дека е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Апсењето го прокоментира и свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа во азил во Русија.

Претседателот на Еквадор: Британија ми вети дека нема да го екстрадира Асанж во земја каде му се заканува смртна казна

Либертас - 11.04.2019

Велика Британија гарантирала дека основачот на „Викиликс“, Џулијен Асанж, нема да го екстрадира во земја, каде би можел да биде мачен или осуден на смртна казна, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, во видео обраќање, откако британската ...

Непрепознатлив: Еве како изгледа Асанж по апсењето во Лондон (ВИДЕО)

4NEWS - 11.04.2019

Денеска во Лондон беше уапсен основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Нему му беше укинат азилот од амбасадата на Еквадор, и веднаш по напуштањето на објектот, беше пречекан од британската полиција.

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

24Инфо - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Апсење на Асанж, одложен Брегзит, формирање преодна влада во Судан – анализа во Студио 1

Либертас - 11.04.2019

Во денешната анализа на светските случувања главно место зазема апсењето на Асанж, одлагањето на Брегзит и формирањето на преодна влада во Судан. Апсењето на Џулијан Асанж е главна тема во светските медиуми, откако Амбасадата на Еквадор во Лондон му ...

Еквадор ја поништи одлуката за доделување државјанство на Асанж

24Инфо - 11.04.2019

Властите на Еквадор ја укинаа одлуката да му дадат државјанство на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, рече министерот за надворешни работи на Еквадор, Хозе Валенсија, на прес-конференцијатапопладнево, пренесува ТАСС.

Адвокатот на Асанж смета дека неговиот клиент може да биде екстрадиран во САД

Centar - 11.04.2019

Постои значителен ризик основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во САД, изјави шведскиот адвокат на Асанж, Пер Самуелсон, за каналот СВТ ТВ, пренесува ТАСС. „Секако дека ова е целосно неприфатливо.

Асанж ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа

24Инфо - 11.04.2019

Мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, повикувајќи се на информации од адвокатот на нејзиниот син, изјави дека Асанж најверојатно ќе биде изведен пред судот во рок од 24 часа, додавајќи дека Велика Британија најверојатно ќе побара ...

Репортери без граници: Апсењето на Асанж е опасен преседан за новинарите

Centar - 11.04.2019

Непрофитната организација „Репортери без граници” смета дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претставува опасен преседан за новинарите, напиша генералниот секретар на организацијата, Кристоф Делоар на Твитер, пренесува ТАСС .

Песков: Москва се надева дека правата на Асанж ќе бидат почитувани

24Инфо - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека се надева дека сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој е уапсен денеска во Лондон, ќе бидат почитувани. „Ако тврдењата на медиумите се вистинити, тој е уапсен во Лондон, па ...

Асанж уапсен откако беше исфрлен од еквадорската амбасада

Centar - 11.04.2019

Џулијан Асанж е уапсен. Претседателот на Еквадор соопшти декадржавата го повлекла азилот кој му бил додлен на Асанж. Веста за апсењето е потврдена и од британската полиција. Полициски службеници, како што пишува „Ројтерс“, биле повикани во ...

Едвард Сноуден: Апсењето на Асанж е мрачен момент за слободата на медиумите

Centar - 11.04.2019

Американскиот дојавувач Едвард Сноуден, кој доби азил во Русија, реагираше на апсењето на Џулијан Асанж во Лондон, нагласувајќи дека сликите од властите на Еквадор додека го предаваат Асанж на британската полиција се мрачен момент за слободата на ...

Шведска размислува за повторно отворање на истрагата за сексуален напад против Асанж

24Инфо - 11.04.2019

Шведското обвинителство размислува за повторно отворање на истрагата почната врз основа на тврдењето на една жена дека била сексуално нападната од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. „Го разгледуваме ова прашање и ќе ја објавиме нашата одлука во ...

Поранешниот претседател Кореа го нарече Морено најголемиот предавник во историјата на Еквадор по апсењето на Асанж

24Инфо - 11.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, жестоко го критикуваше својот наследник Ленин Морено затоа што дозволи британската полиција да го уапси Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон, нарекувајќи го потегот злосторство што ...

Лондонскиот суд го осуди Асанж за кршење на условите за кауција од 2012

24Инфо - 11.04.2019

Судот во Лондон пресуди дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е виновен за крешење на условите за кауција во Велика Британија. На основа на пресудата, на Асанж му се заканува кзна затвор до 12 месеци, но тој се соочува со можно екстрадирање ...

Британската полиција и Хоум Офисот потврдија: Асанж е уапсен по барањето за екстрадиција од САД

24Инфо - 11.04.2019

Скотланд Јард потврди дека Асанж бил уапсен откако добил барање за негова екстрадиција од САД, пренесува „Гардијан“ . Во соопштението од полицијата се вели: „Џулијан Асанж денеска, четвртокот 11 април, беше уапсен по барање на властите на САД, по ...

Памела Андерсон распали по апсењето на Асанж: Како можевте? Вие сте ѓаволи, лажговци и крадци

24Инфо - 11.04.2019

Холивудската актерка, Памела Андерсон, денеска ги нарече САД, Велика Британија и Еквадор ѓаволи, лажговци и крадци, во врска со апсењето на нејзиниот пријател и основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во Лондон. „Вие ќе пропаднете.

САД го обвинија Асанж за заговор за хакирање владин компјутер

Centar - 11.04.2019

САД го обвинија основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, за заговор за хакирање владин компјутер поврзан со неговата улога во објавувањето на тајните американски документи во 2010 година, покажува кривичната пријава која беше отворена денеска само ...

(Видео) Британската полиција го уапси Асанж

1tv - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Еквадорските власти: Асанж ставаше измет по ѕидовите на амбасадата

Точка - 11.04.2019

Еквадорскиот претседател, Ленин Морено, порача дека Еквадор не се плаши и дека заканите и агресијата нема да дадат плод. Тој објасни дека Еквадор едноставно изгубил трпение со господинот Асанж.

Сноуден за апсењето на Асанж: Мрачен момент за слободата на печатот

1tv - 11.04.2019

Британската полиција официјално соопшти дека е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Апсењето го прокоментира и свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа во азил во Русија.

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

24Инфо - 11.04.2019

– Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

На уапсениот Асанж му се заканува долгогодишна затворска казна

OhridNews - 11.04.2019

Откако Еквадор соопшти дека му го укинува азилот поради прекршување на меѓународните конвенции, денес, пред амбасадата на Еквадор во Лондон беше уапсен Џулијан Асанж, најпознатиот свиркач во светот.

(ВИДЕО) Снимка од апсењето на Асанж во Лондон

iPortal - 11.04.2019

Погледнете го видеото од апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан ...

Непрепознатлив: Еве како изгледа Асанж по апсењето во Лондон (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.04.2019

Денеска во Лондон беше уапсен основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Нему му беше укинат азилот од амбасадата на Еквадор, и веднаш по напуштањето на објектот, беше пречекан од британската полиција.

(Видео) Британската полиција го уапси Асанж

24Инфо - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Според лондонската полиција, Асанж бил уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. Еквадорскиот амбасадор им дозволил влез на полицајците откако Владата на ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

ТВ21 - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж е уапсен денеска во Лондон, соошти британската полиција. Асанж бил уапсен откако ја напуштил амбасадата на Еквадор во главниот град на Англија. Тој таму минал неколку години од страв од екстрадиција во САД.

(ВИДЕО) Погледнете како е уапсен Асанж: Додека се противел седуммина го изнесувале – Британската полиција ја повикал ...

Екран - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж е уапсен, рекол денес британскиот министер за внатрешни работи, Саџид Давид. „Можам да потврдам дека Асанж е во притвор и дека е соочен со правосудството на Велика Британија“, рекол Давид.

Џулијан Асанж уапсен во Лондон (видео)

Таратур - 11.04.2019

Еден од главните основачи на Викиликс, Џулијан Асанж, е уапсен во Лодон, во просториите од амбасадата на Еквадор, каде ги помина последните седум години. Асанж доби азил во еквадорската амбасада за да избегне екстрадиција во Шведска, каде што го ...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Мета - 11.04.2019

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги мина изминатите седум години без да излегува надвор.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

Локално - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Сноуден го осуди апсењето на Асанж: Ова е мрачен ден за слободата на медиумите

Бриф - 11.04.2019

Едвард Сноуден, американски разузнавачки агент кој доби азил во Русија, го осуди апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. На својот профил на Твитер, Сноуден напиша дека видеото од предавањето на Асанж на британската полиција е „мрачен ...

(ВИДЕО) Асанж уапсен во еквадорската амбасада во Лондон

Фактор - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е уапсен од британската полиција во амбасадата на Еквадор во Лондон. Полицијата ја спроведе наредбата откако Еквадор му го укина дипломатскиот азил. Асанж живееше седум години во амбасадата на Еквадор и не се ...

Москва се надева дека правата на Асанж ќе бидат почитувани по неговото апсење

Независен - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека се надева оти сите права на основачот на „Викиликс3 Џулијан Асанж, кој денеска е уапсен во Лондон, ќе бидат почитувани. „Ако наводите во медиумите се точни, тој е упасен во Лондон, така што немам што ...

(ВИДЕО) Додека го апсеа, Асанж даваше отпор ама праќаше и пораки

Фактор - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој беше уапсен денеска во амбасадата на Еквадор, даде значителен отпор за време на апсењето, и како резултат на тоа, седум лица мораа да го однесат во полицискиот автомобил, пренесува Русија денес.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

Локално - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . „Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Викиликс: Асанж ќе биде испорачан на САД

ММС - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е уапсен за да биде екстрадиран во САД, соопшти Викиликс. Велика Британија веќе склучила договор за негова екстрадиција и на база на овој документ ќе биде предаден на американските власти.

(ВИДЕО) Асанж изнесен на раце, медиумите со остра реакција: Умре демократијата во Британија

Бриф - 11.04.2019

Британската полиција го уапси основачот на Викеликс, Џулијан Асанж, откако е исфрен од амбасадата на Еквадор во Лондон. Британската полиција го изнесе Асанж на раце и го стави во комбе. Британските медиуми веднаш го објавија видеото од апсењето со ...

(ВИДЕО) Момент на апсењето на Асанж

ММС - 11.04.2019

Британската полиција го објави видео од апсењето на Џулијан Асанж и трансферот од Амбасадата на Еквадор во центарот на Лондон. “Џулијан Асанж, 47, беше уапсен денеска, четврток 11 април, во Амбасадата на Еквадор од службеници од Метрополитен ...

Ова го извикувал Асанж додека го апселе: Мора да се спротивставите, можете да се спротивставите

Точка - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој денес бил уапсен во амбасдата на Еквадор, пружил приличен отпор во текот на апсењето, па поради тоа дури седум лица морале да го внесат во полициското возило.

Еквадорскиот претседател Морено по апсењето на Асанж: Британија вети дека нема да биде екстрадиран

Независен - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на „Викиликс“ Жулијан Асанж нема да биде екстрадиран во земјата која со закон предвидува смртна казна, изјави претседателот на Еквадор. „Во согласност со нашата силна посветеност на човековите права и ...

Одземено еквадорското државјанство на Асанж

Нетпрес - 11.04.2019

На основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WikiLeaks, Австралиецот Џилијан Асанж, уапсен во четвртокот во Лондон откако му беше ускратен дипломатскиот азил, одземено му е и еквадорското државјанство, изјави во Кито, еквадорскиот министер за ...

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Независен - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

Локално - 11.04.2019

Креаторот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денес беше уапсен од британската полиција. Полицијата била поканета во Еквадорската амбасада во Лондон, каде што Асанж живее од 2012 година. Еквадорската држава го повлече азилот, што претходно му го обезбеди ...

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

Опсервер - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

(ВИДЕО) Џулијан Асанж уапсен во амбасадата во Лондон

Нетпрес - 11.04.2019

Основачот на Викиликс е уапсен во амбасадата во Лондон, каде што беше засолнет седум години. Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што на основачот на Викиликс му беше даден азил во 2012 година.

Џулијан Асанж се соочува со казна затвор од пет години

Независен - 11.04.2019

Од Министерството за правда на САД соопштија дека Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, може да се соочи со пет години казна затвор ако се докаже неговата вина. Во меѓувреме, Асанж се изјасни дека не е виновен затоа што не се јавил во полиција, ...

Уапсен Асанж од британската полиција

Антропол - 11.04.2019

Денес беше уапсен основачот на ВикиЛикс, организацијата за откривање на владини криминали – Џиулијан Асанж. Еквадорскиот претседател (иронично крстен) Ленин Морено му го укина азилот, по што британските џандари влегоа во еквадорската амбасада во ...

Мрачен момент! Се огласи Едвард Сноуден после апсењето на основачот на Викиликс

Точка - 11.04.2019

Едвард Сноуден кој исто како и Џулијан Асанж ги разоткри тајните на американската влада, се огласи после апсењето на основачот на Викиликс денес во Лондон. „Фотографиите на еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна полиција да го ...

Апсење на Асанж, одложен Брегзит, формирање преодна влада во Судан – анализа во Студио 1

1tv - 11.04.2019

Во денешната анализа на светските случувања главно место зазема апсењето на Асанж, одлагањето на Брегзит и формирањето на преодна влада во Судан. Апсењето на Џулијан Асанж е главна тема во светските медиуми, откако Амбасадата на Еквадор во Лондон му ...

Основачот на „Викиликс“ – Џулијан Асанж, уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон (ВИДЕО)

365 - 11.04.2019

Денеска во амбасадата на Еквадор во Лондон е уапсен основачот на „Викиликс“ – Џулијан Асанж. Тој пред 7 години побара и доби азил во амбасадата, со што избегна испорачување во Шведска поради обвиненија за сексуален напад кои во меѓувреме беа ...

Уапсен Асанж! Еквадор го исфрлил од амбасадата по шест години, веднаш го привела британската полиција

Точка - 11.04.2019

Џулијан Асанж бил уапсен во Лондон, соопштила британската полиција. Асанж бил изнесен од еквадорската амбасада во Лондон, каде минал 6 години во страв од екстрадиција во САД. Полицијата во официјалното соопштение навела дека Асанж бил уапсен бидејќи ...

Жените кои го обвинија Асанж за силување ќе бараат повторно отворање на случајот

Независен - 11.04.2019

Адвокатот на жените од Шведска кои го обвинија Џулијан Асанж за силување во 2010 година во четврток рече дека неговите клиенти ќе побараат од Шведското обвинителство да ја отвори повторно истрагата што беше прекината во 2017 година.

Памела Андерсон бесна поради апсењето на Асанж: Ќе скапете!

365 - 11.04.2019

Холивудската актерка Памела Андерсон, како што може да се види на нејзиниот Твитер профил, е многу вознемирена од апсењето на Џулијан Асанж – основачот на Викиликс. Андерсон, која му е пријател и поддржувач на Асанж, САД, Велика Британија и Еквадор ...

Сите ќе скапете, сите сте ѓаволи, крадци и лажговци: Памела плукала на сè живо поради апсењето на Асанж! Не штедела ...

Точка - 11.04.2019

Холивудската актерка Памела Андерсон, денес САД, Велика Британија и Еквадор ги нарекла "ѓаволи, лажговци и крадци", откако нејзиниот пријател, основач на Викиликс, Џулијан Асанж, бил уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. "И вие ќе скапете.

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

24Инфо - 11.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс” Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

САД го обвинија Асанж за заговор

Нетпрес - 11.04.2019

Американското обвинителство објави во четвртокот дека Џулијан Асанж, еден од оснивачите на ресурсот WikiLeaks, е обвинет за заговор поради обидот да пристапи до таен компјутер на американската влада заедно со поранешниот воено-разузнавачки ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

24Инфо - 11.04.2019

– За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Асанж - борец за вистината или непријател за светскиот поредок

Фактор - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулиан Асанж, кој денеска беше уапсен од британската полиција откако Еквадор му го укина дипломатскиот азил во нивната амабсада во Лондон, барем има на што да се повика пред неговото судење - дека има позитивно мислење од ...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

MTM - 11.04.2019

Оние кои работеле со него го опишуваат како способен и многу интелигентен човек со исклучителна способност да „разбива" компјутерски шифри. Асанж го основа Викиликс, кој објавуваше доверливи документи и фотографии од 2006 година, а во 2010 година се ...

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

MakPress - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

MTM - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му овозможи да остане седум години во Амбасадата на таа земја во Лондон. – Тоа не е моја работа, им изјави Трамп на новинарите во Овалната соба.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

MakPress - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

MTM - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . „Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Детали за апсењето на Асанж

MakPress - 11.04.2019

Британската полиција денеска го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Скотланд Јард соопшти дека дека бил поканет во Амбасадата од страна на еквадорскиот амбасадор, откако неговата земја го укинала азилот на ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

MakPress - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

MakPress - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

MakPress - 11.04.2019

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

MakPress - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент

MakPress - 11.04.2019

Поранешниот американски разузнувач и „свиркач“ Едвард Сноуден оцени дека апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж претставува „мрачен момент за слободата на печатот“ . „Фотографиите од еквадорскиот амбасадор кој ја повика британската тајна ...

Самуелсон: Постои значителен ризик од екстрадиција на Асанж во САД

MakPress - 11.04.2019

Постои голем ризик основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за објавување на доверливи воени и дипломатските документи, изјави адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон за шведската државна телевизија СВТ.

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

MakPress - 11.04.2019

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации, пишува Би Би Си во текст по повод неговото денешно апсење.

Вестминстерскиот суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

MakPress - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

MTM - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

Британската полиција го уапси Асанж

MakPress - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

MakPress - 11.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Британската полиција го уапси Асанж

MTM - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Детали за апсењето на Асанж

MTM - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

MakPress - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

(ВИДЕО) Во Лондон уапсен основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

еМагазин - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојуваше седум години, откако му беше даден азил во 2012 година. Еквадор реши да го повлече азилот што му го имаше дадено.

Приведен Џулијан Асанж

CivilMedia - 11.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс денеска е приведен од британската полиција. Приведувањето на Асанж се случило во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што престојува од 2012 година, по прекинувањето на азилот од Еквадор, заради објавувањето на ...

„Го уапсија Асанж за да го одвлечат вниманието од изборите во Македонија„: Твитер реакции

еМагазин - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојуваше седум години, откако му беше даден азил во 2012 ...

По апсењето на Асанж: Што објави „Викиликс“ за Црвенковски, Груевски, Глигоров, Димитров…

еМагазин - 11.04.2019

Апсењето на контроверзниот основач на Викиликс Џулијан Асанж кој на светот му ги отвори очите за тајната дипломатија не навраќа на документите што беа објавени за нашата земја, за македонските политичари, а пред се во однос на преговорите за промена ...

Викиликс: Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

+инфо - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. – Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Откриена опширна операција за шпионирање на Асанж во еквадорската амбасада

Макфакс - 10.04.2019

Главниот уредник на „Викиликс“, Кристин Храфнсон, тврди дека била спроведена голема шпионска операција против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, за време на неговиот престој во Еквадорската амбасада во Лондон, пренесува РТ.

Викиликс: Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

Опсервер - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. -Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Викиликс: Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

24Инфо - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. -Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Викиликс: Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

Локално - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. -Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Може да биде исфрлен од амбасадата во секој момент: Откриена е обемна шпионска операција против Асанж

Точка - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж бил мета на софистицирани шпионски операции во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што живее од 2012-та година, соопштија од Викиликс. „Викиликс откри обемна шпионска операција против Џулијан Асанж во ...

Џулијан Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

еМагазин - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. -Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Викиликс: Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

MakPress - 10.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс. -Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата ...

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

А1 On - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

Вечер - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

+инфо - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Асанж под истрага поради објавување информации за претседателот Морено

Н.Македонија - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

Локално - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

Опсервер - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

Бриф - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

24Инфо - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување” на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

1tv - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Службеник на еквадорската амбасада во Лондон добил отказ поради пријателството со Асанж

Точка - 09.04.2019

До отпуштањето на службеникот дошло по порастот на тензиите меѓу Еквадор и Асанж. Владата на Еквадор отпуштила еден службеник од амбасадата во Лондон кој бил обвинет дека одржувал блиски врски со основачот на "Wikileaks", Џулијан Асанж.

Еквадор ќе покрене истрага против Асанж поради објавување информации за Морено

MakPress - 09.04.2019

Шефот на еквадорската дипломатија Хозе Валенсија синоќа изјави дека Еквадор го задржува правото да спроведе истрага за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради наводно „протекување“ на информации за приватниот живот на претседателот Ленин Морено.

Асанж пред судот во Еквадор изјавил дека е изложен на ризик од атентат

Макфакс - 08.04.2019

„Викиликс“ објави транскрипт од говорот на Џулијан Асанж на сослушувањето зад затворени врати во еквадорскиот суд, каде што се пожалил дека новите ограничувања што му се наметнати ги кршат неговите уставни права, пренесува „Спутник“.

Асанж изјавил пред судот во Еквадор дека е под ризик од атентат

24Инфо - 08.04.2019

„Викиликс“ објави транскрипт од говорот на Џулијан Асанж на сослушувањето зад затворени врати во еквадорскиот суд, каде што се пожалил дека новите ограничувања што му се наметнати ги кршат неговите уставни права, пренесува „Спутник“.

Асанж изјавил пред судот во Еквадор дека е под ризик од атентат

Точка - 08.04.2019

„Викиликс“ објави транскрипт од говорот на Џулијан Асанж на сослушувањето зад затворени врати во еквадорскиот суд, каде што се пожалил дека новите ограничувања што му се наметнати ги кршат неговите уставни права, пренесува „Спутник“.

Асанж пред судот во Еквадор изјавил дека е изложен на ризик од атентат

Centar - 08.04.2019

„Викиликс“ објави транскрипт од говорот на Џулијан Асанж на сослушувањето зад затворени врати во еквадорскиот суд, каде што се пожалил дека новите ограничувања што му се наметнати ги кршат неговите уставни права, пренесува „Спутник“.