TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балканот е од стратешко значење за интересите на Германија

А1 - 24.07.2010

Германија не крие дека Балканот е од стратешко значење за нејзините интереси. Кој би биле пиковите на германската надворешна политика во однос на трите земји кандидати за членство Унијата, мислам на ...

Исланд ги почнува преговорите за прием во ЕУ

Н.Македонија - 24.07.2010

Исланд наредната седмица ќе ги почне пристапните преговори со Европската Унија, откако во Брисел беше постигнат договор со исландските власти, пренесува Б92 Одлуката на Одборот на постојани ...

Нема старт на преговори со ЕУ

А1 - 23.07.2010

Македонија ќе ги започне преговорите за членство со ЕУ во вторник. Ова ќе беше денешната ексклузивна добра вест доколку спорот за името беше решен, како што се надеваа сите 27 членки на Унијата.

Исланд почнува преговори следната недела

Канал5 - 23.07.2010

Исланд на 27-ми јули ќе започне преговори со ЕУ. Островската земја за која се проценува дека лесно ќе напредува во евроинтеграциите се соочува со притисок за промена на политиката на рибарство и да ...

Исланд ги започнува пристапните преговори со ЕУ

eReporter - 23.07.2010

Исланд наредниот вторник треба да ги започне пристапните преговори со Европската унија откако земјите членки на унијата вчера постигнаа согласност за тоа.

Македонија - Црна Гора ќе преговара со ЕУ пред Македонија

Време - 20.07.2010

Игор Чавески Доколку Македонија не постигне компромис со Грција за спорот за името, Црна Гора, по Исланд, би можела да биде следниот кандидат за преговори со Европската унија, изјави вчера ...

Црна Гора го подготвува тимот за преговори со ЕУ

Макфакс - 20.07.2010

Најсериозен кандидат на Подгорица за главен преговарач со Европската унија(ЕУ) е доскорешната амбасадорка на Црна Гора во Париз, Милица Пејановиќ-Ѓуришиќ.

Црна Гора го подготвува тимот за преговори со ЕУ

МРТ - 20.07.2010

Најсериозен кандидат на Подгорица за главен преговарач со Европската унија(ЕУ) е доскорешната амбасадорка на Црна Гора во Париз, Милица Пејановиќ-Ѓуришиќ.

Ако не влезе Македонија во ЕУ, следна ќе биде Црна Гора

Н.Македонија - 20.07.2010

Ако Македонија не биде во состојба да се одлучи за компромис за името, со што би можела да стане членка на НАТО и да ги почне преговорите за влегување во Унијата, тогаш Црна Гора може да биде ...

Кацин: Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

А1 - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околу спорот за името Црна Гора, по ...

Кацин:Црна Гора може да ја претрка Македонија

Алсат-М - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа, Јелко Кацин, смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција за спорот за разликите околу името ...

Кацин: Ако Македонија не го реши името, преговори со ЕУ да почне Црна Гора

Канал5 - 19.07.2010

Доколку Македонија не направи напредок во преговорите за името и не почне преговори со ЕУ, дел од функционерите во Брисел размислуваат за план Б.

Кацин: Црна Гора следна за преговори со ЕУ

Кајгана - 19.07.2010

Словенечкиот европратеник Јелко Кацин смета дека Црна Гора ќе биде следната земја што ќе започне преговори со Европската Унија, доколку не дојде до решение на македонско-грчкиот спор со името.

Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

МРТ - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околу спорот за името, Црна Гора, по ...

Јелко Кацин: Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

Алфа - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околи спорот за името Црна Гора, по ...

Јелко Кацин: Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

Сител - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околи спорот за името Црна Гора, по ...

Кацин: Црна Гора следна за преговори со ЕУ

Нетпрес - 19.07.2010

Црна Гора би можела да биде следната земја од Западен Балкан која ќе ги започне преговорите со Европската Унија, изјавил за подгорички “ Вијести“ Јелко Кацин, потпретседател на Европскиот парламент ...

Кацин: Црна Гора следна за преговори со ЕУ

Макфакс - 19.07.2010

Словенечкиот европратеник Јелко Кацин смета дека Црна Гора ќе биде следната земја што ќе започне преговори со Европската Унија, доколку не дојде до решение на македонско-грчкиот спор со името.

По Исланд, Црна Гора следна за преговори со ЕУ?

Р.С.Европа - 19.07.2010

Доколку Македонија не постигне компромис за името со Грција, по Исланд следниот кандидат за преговори би можело да биде Црна Гора, изјавил потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за ...

Кацин: По Исланд, Црна Гора кандидат за преговори со ЕУ

Кирилица - 19.07.2010

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа, Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околи спорот за името, Црна Гора по ...

Кацин - Ако не успее Македонија, Црна Гора може да биде следен кандидат за ЕУ

Inpress - 19.07.2010

Брисел, 19. јули (ИНПРЕС) Црна Гора по Исланд може да биде следниот кандидат за преговори со Европската Унија, смета потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна ...

По Исланд, Црна Гора во преговори со ЕУ

Вечер Прес - 19.07.2010

Доколку Македонија не постигне компромис со Грција околи спорот за името, Црна Гора е земјата која по Исланд би можела да биде следниот кандидат за преговори со Европската унија, оцени Јелко Кацин, ...

Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

Идивиди - 19.07.2010

Подгорица, 19 јули 2010 (МИА) - Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција ...

Црна Гора следна во ЕУ, ако нема решение за името

eReporter - 19.07.2010

Црна Гора е следната земја кандидат за преговори за членство во ЕУ, ако нема решение за името на Македонија, порача потретседателот на Европскиот парламент за односи со ЈИЕ, Јелко Кацин.