TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови ветрови во турско - грчките односи

Inpress - 09.04.2010

Вашингтон/Скопје, 9. април (ИНПРЕС) Турција и Грција соопштија серија мерки за градење на меѓусебна доверба што би помогнало да се надминат долгогодишните ...

Визија за подобри односи наместо закани меѓу Анкара и Атина

Н.Македонија - 09.04.2010

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу и грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас вчера изразија надеж дека подобрувањето на ...

Друцас контра Нимиц со „Северна Македонија“

Утрински - 08.04.2010

Западните медиуми погрешно ја протолкуваа понудата на Атина за „Северна Македонија“ како „пријателска и помирувачка“, пишува чешкиот информативен портал ...

Став - Име, кажи како се викаш?

Време - 08.04.2010

Георги Барбаровски За Грција е прифатливо името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор, повтори деновиве грчкиот заменик-министер за надворешни ...

Друцас во посета на Турција

Р.С.Европа - 08.04.2010

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас ја продолжува посетата на Турција.

Турско – грчки мерки за доверба

eReporter - 08.04.2010

Турција и Грција, двата ривалски соседи, денеска објавија серија мерки за градење доверба, пренесува еРепортер.

Друцас во посета на Турција

А1 - 07.04.2010

Заменик шефот на грчката дипломатија Димитис Друцас почнува денеска дводневна посета на Турција при што со високи официјални претставници во Анкара ќе ...

Предлогот на Друцас погрешно протолкуван

А1 - 07.04.2010

По апелот на специјалниот претставник на ЕУ во Македонија Фуере оваа земја да го забрза решавањето на речиси 20-годишниот спор со јужниот сосед за името, ...

Поделени мислења за најновите изјави од Грција

Алсат-М - 07.04.2010

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Димитрис Друцас, деновиве постојано порачува дека „република северна Македонија“ е име кое тие го сметаат за ...

Нимиц токми априлски пакет

Дневник - 07.04.2010

Дипломати велат дека посредникот Нимиц на средбата во Њујорк со амбасадорите Јолевски и Василакис ќе излезе со идеи, кои повеќе би можеле да се наречат ...

Грција притиска, Македонија во дефанзива

Утрински - 07.04.2010

Грција ја притисна до ѕид Македонија околу спорот за името, но во Владата се' уште се однесуваат како ној, одбивајќи да сфатат дека проблемот не се решава кај ...

Северна Македонија - атрактивен предлог за името

Канал5 - 07.04.2010

Западните медиуми најверојатно погрешно ја протолкуваа реакцијата на грчката страна како „пријателска понуда за помирување“, пишува денеска чешкиот ...

Давутоглу и Друцас за спорните прашања

МРТ - 07.04.2010

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас денеска во Анкара, треба да се сретне со турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Спорот за гребенот може да дојде на Меѓунардниот суд на правдата

Нетпрес - 07.04.2010

Заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас со надеж дека зборовите ќе се претворат во дела во однос на грчко-турските спорови, ...

Друцас во Турција

Шпиц - 07.04.2010

Заменик шефот на грчката дипломатија Димитис Друцас почнува денеска дводневна посета на Турција при што со високи официјални претставници во Анкара ќе ...

Давутоглу и Друцас за спорните прашања

Макфакс - 07.04.2010

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас денеска во Анкара, треба да се сретне со турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Друцас во посета на Турција

Кирилица - 07.04.2010

Заменик шефот на грчката дипломатија Димитис Друцас почнува денеска дводневна посета на Турција при што со високи официјални претставници во Анкара ќе ...

Друцас бил погрешно толкуван

Кирилица - 07.04.2010

„Северна Македонија“ не е „пријателска понуда за помирување“ од страна на Грција По апелот на специјалниот претставник на ЕУ во Македонија Ерван Фуере оваа ...

Друцас во дводневна посета на Турција

Inpress - 07.04.2010

Анкара, 7. април (ИНПРЕС) Заменикот министер за надворешни работи на Грција, Димитри Друцас од денеска е во дводневна посета на Турција.

Еурактив: Изјавата на Друцас - нецелосно пренесена

Макфакс - 07.04.2010

Изјавата на алтернативниот шеф на грчката дипломатијa Димитрис Друцас, дека Грција би се согласила со терминот „Северна Македонија“ како решение на спорот со ...

Предлогот на Друцас „Северна Македонија“ погрешно протолкуван

Сител - 07.04.2010

По апелот на специјалниот претставник на ЕУ во Македонија Ерван Фуере оваа балканска земја да го забрза решавањето на речиси 20- годишниот спор со јужниот ...

Грција ќе гласа за новото име на Македонија?!

Канал5 - 06.04.2010

Зошто Друцас ја презеде одговорноста тој да соопшти дека за Грција е прифатливо името Северна Македонија, а не Папандреу, кој е министер за надворешни работи? ...

За Атина, завршила играта за името

Дневник - 06.04.2010

„Република Северна Македонија“ е име што Атина го прифаќа, вели Друцас, а од македонското МНР изјавуваат оти во преговори секогаш има и друга страна Република ...

Македонија - Грција сака брзо решение

Време - 06.04.2010

Грција би можела да го прифати називот „Северна Македонија“ како „брзо решение“ за спорот меѓу Скопје и Атина, ја пренесе „Бета“ изјавата на грчкиот ...

Дипломатски извори: „Настапите на Друцас не му помагаат на процесот во ООН“

Макфакс - 06.04.2010

Настапите на грчките политичари не му помагаат на процесот што се води под покровителство на Обединетите Нации.

Настапите на Друцас не му помагаат на процесот во ООН

Форум - 06.04.2010

Настапите на грчките политичари не му помагаат на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации, вака неофицијално извори од Министерството за ...

Зголемен притисок за името

Р.С.Европа - 06.04.2010

МНР не ги коментира зачестените изјави на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас дека Северна Македонија може да биде решение ...

Друцас: Грција може да го прифати името „Северна Македонија“

Кирилица - 06.04.2010

Грција може да го прифати името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави грчкиот заменик-министер ...

Друцас - Официјална Атина се сложува со името Северна Македонија

Inpress - 06.04.2010

Загреб, 6. април (ИНПРЕС) Заменикот грчки министер за надорешни работи, Димитрис Друцас изјави дека Атина е решена да го прифати името Северна Македонија во ...

Тупурковски: “Република Северна Македонија” е најдобро решение за Грција

Сител - 06.04.2010

Република Северна Македонија е најдобар предлог за Грција – вака професорот по меѓународно право Васил Тупурковски го толкува грчкото протежирање на ова ...

Македонско - грчкиот спор на пат да биде решен пред јуни!

Вечер Прес - 06.04.2010

Во меѓувреме грчката страна најчесто преку заменик-министерот за надворешни работи Димитрис Друцас повторува дека Северна Македонија е прифатливо за нив.

Друцас со „формула“ за промена на македонскиот устав

Н.Македонија - 06.04.2010

Грција призна дека при евентуално решавање на спорот за името од Македонија најверојатно ќе бара да го промени Уставот и да го вметне новото компромисно име ...

Грција може да го прифати името „Северна Македонија“

Идивиди - 06.04.2010

Атина, 5 април (МИА) - Грција може да го прифати името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави ...

Друцас: Не само името соседот и уставот ќе мора да го смени

Канал5 - 05.04.2010

Северна Македонија може да биде решение за името, доколку е потребно земјата ќе треба да направи уставни промени – вели Димитрис Друцас.

Грција предложи „Северна Македонија“

Телма - 05.04.2010

Грција може да го прифати името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави грчкиот заменик-министер ...

Друцас: Атина е за „Северна Македонија“

Форум - 05.04.2010

Грција би можела да го прифати името „Северна Македонија“ како решение за две-деценискиот спор за името меѓу Скопје и Атина, изјави алтернативниот шеф на ...

Друцас: Грција може да го прифати името „Северна Македонија“

Шпиц - 05.04.2010

Грција може да го прифати името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави грчкиот заменик-министер ...

Друцас: Атина е за „Северна Македонија“

Макфакс - 05.04.2010

Грција би можела да го прифати името „Северна Македонија“ како решение за две-деценискиот спор за името меѓу Скопје и Атина, изјави алтернативниот шеф на ...

Друцас: Грција може да го прифати името „Северна Македонија“

Сител - 05.04.2010

Грција може да го прифати името „Северна Македонија“ како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави грчкиот заменик-министер ...

Грција може да го прифати името "Северна Македонија"

Вечер Прес - 05.04.2010

Грција може да го прифати името "Северна Македонија" како решение на 19-годишниот спор со поранешната југословенска република, изјави грчкиот заменик-министер ...