TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Египет продолжува борбата меѓу народот и власта

А1 - 30.01.2011

Во Египет продолжува борбата меѓу народот и власта, а расне и бројот на жртвите. Вкупно 102 загинати и илјадници повредени од почетокот на протестите во вторникот.

Најмалку 102 загинати во немирите во Египет

Алсат-М - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Не се откажува ниту Мубарак, ниту демонстрантите

Deutsche Welle - 30.01.2011

Протестите во Египет продолжија и во текот на ноќта, и покрај масовното присуство на полицијата и армијата на улиците на поголемите египетски градови. Утрово (30.01.) состојбата е мирна.

102 лица загинаа во немирите во Египет

Канал5 - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на жестоките антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, поради смена на режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак.

Западот апелира за реформи и смирување на тензиите во Египет

Канал5 - 30.01.2011

Велика Британија, Германија и Франција во заедничка декларација повикаа на реформи во Египет, додека САД апелираа за смирување на состојбите во оваа африканска земја.

Најмалку 102 загинати во немирите во Египет

Утрински - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Египет - медицинските извори говорат за 102 загинати лица

Телма - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Египет ја забрани работата на Ал Џезеира

Канал5 - 30.01.2011

Египетските власти ја забранија работата на Ал Џезеира и ги укинале акредитациите на новинарите кои доаѓаат од оваа медиумска куќа, пренесува Бета.

Демонстрантите го зазедоа центарот на Каиро

Канал5 - 30.01.2011

Се помалку време и простор за египетскиот претседател, Хосни Мубарак. По 6-дневни протести, демонстрантите денеска го зазедоа центарот на Каиро.

Беззаконието царува во Египет

Deutsche Welle - 30.01.2011

Продолжија протестите против режимот на Мубарак во Египет. Државата полека ја губи контролата врз состојбата, полицијата речиси целосно се повлече од Каиро, а редот го оддржуваат армијата и ...

Анархија во египет - главната улога ја презема војската

Телма - 30.01.2011

Египетските опозициски партии го овластија Ел Барадеј да преговара со шефот на државата Мубарак. Илјадници луѓе во Каиро и во другите поголеми градови и денеска протестираат и бараат заминување на ...

Викиликс: Мубарак одбива да спроведе реформи

Press24 - 30.01.2011

Најновите американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс, покажуваат дека Вашингтон безуспешно се обидувал да го убеди својот арапски сојузник, египетскиот претседател ...

Викиликс: Мубарак не е за реформи во Египет

Курир - 30.01.2011

Вашингтон безуспешно се обидувал да го убеди својот арапски сојузник, египетскиот претседател Хосни Мубарак да ја подобри состојбата со почитувањето на човековите права во Египет, покажуваат ...

Египет ја забрани работата на Ал Џезира

Сител - 30.01.2011

Египетските власти ја забранија работа на телевизијата Ал Џезира во Египет и ги укинале акредитациите на новинарите, соопштиле денеска официјалната египетска новинска агенција Мена.

Кина го блокира зборот “Египет“ на интернет

Сител - 30.01.2011

Кина го блокирала зборот “Египет“ на своите микроблогови бидејќи кинеската влада е загрижена дека протестите со кои се бара политичка реформа во земјата би можеле да се прелеат во кинескиот интернет ...

Хилари Клинтон: САД сакаат слободни и демократски избори во Египет

Press24 - 30.01.2011

САД сакаат Египет да се трансформира во демократска држава и да организира слободни и демократски избори, изјави денеска американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Најмалку 102 загинати во немирите во Египет

МРТ - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Илјадници затвореници избегаа од затвор во Египет

Inpress - 30.01.2011

Каиро, 30. јануари 2011 (ИНПРЕС) Илјадници затвореници избегаа од затворот во градот Вади Натур, кој се наоѓа на север од египетската престолнина Каиро, пренесува АФП, повикувајќи се на претставник ...

Најмалку 102 жртви во нередите во Египет

Нетпрес - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа, а илјадници се повредени, е новиот биланс од почетокот на антивладините протести во Египет, соопштиле денеска службите за безбедност, додека светските медиуми известуваат ...

Египетската влада го забрани емитувањето на Ал Џезеира

Inpress - 30.01.2011

Каиро, 30. јануари 2011 (ИНПРЕС) Египетската влада го забрани емитувањето на арапската телевизија Ал Џезеира, пишува Зидојче Цајтунг.

Безредие на улиците низ Египет

Р.С.Европа - 30.01.2011

Египетските безбедносни сили соопштија дека синоќа илјадници затвореници избегале од затворот Вади Натурн, откако на полицијата по немирите и било наредено да остане во станиците.

Турција испраќа два авиона за своите граѓани во Египет

Нетпрес - 30.01.2011

Турските власти соопштиле дека ќе испратат два авиона до Египет кои треба да пренесат во земјата турските државјани, јавува новинската агенција “Анадолија“.

Западните земји апелираат за смирување на тензиите во Египет

Курир - 30.01.2011

Германија, Франција и Велика Британија во своја заедничка декларација повикаа на реформи во Египет, додека пак САД апелира за смирување на демонстрациите во оваа африканска земја.

Масовно бегство од егиептски затвор

Форум - 30.01.2011

Илјадници затвореници во организирано бегства побегнале во саботата навечер од затворот Вади Натру, околу 100 километри северно од Каиро, соопшти извор од безбедносните сили Според него, илјадници ...

Продолжуваат антивладините протести во Египет

МРТ - 30.01.2011

Над 1.000 лица се собраа денеска на протестен митинг во центарот на Каиро, од кој беше побарана оставка од египетскиот претседател Хосни Мубарак и беше порачано дека не го признаваат именувањето на ...

Повеќе од 100 загинати - во Египет владее хаос

Алфа - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Со песна против насилството во Египет (Видео)

Inpress - 30.01.2011

Каиро, 30. јануари 2011 (ИНПРЕС) Деновиве на интернет е поставена снимка на млада жена која на сред најголемите протести во Каиро со преубав глас пее песна со која го освои светот.

Египетките власти со поголеми безбедносни мерки на улиците

Р.С.Европа - 30.01.2011

Египетските безбедносни сили повторно се распоредени низ улиците на земјата, по синоќешните грабежи за време на анти-владините протести.

Египет ја забрани работата на Ал Џезира

Нетпрес - 30.01.2011

Египетските власти ја забранија работа на телевизијата Ал Џезира во Египет и ги укинале акредитациите на новинарите, соопштиле денеска официјалната египетска новинска агенција Мена.

Викиликс: Мубарак одбива да спроведе реформи

Сител - 30.01.2011

Најновите американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс, покажуваат дека Вашингтон безуспешно се обидувал да го убеди својот арапски сојузник, египетскиот претседател ...

Најмалку 102 загинати во немирите во Египет

Сител - 30.01.2011

Најмалку 102 лица загинаа за време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет, што започнаа во вторникот, соопштија египетски медицицнски извори.

Преку 100 загинати во Египет

Курир - 30.01.2011

За време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет најмалку 102 лица го загубија животот, соопштија денеска египетски медицински извори.

Турција испраќа два авиона за своите граѓани во Египет

Сител - 30.01.2011

Турските власти соопштиле дека ќе испратат два авиона до Египет кои треба да пренесат во земјата турските државјани, јавува новинската агенција “Анадолија“.

Во Египет забранета Ал-Џезира откако јави за над 150 мртви

Форум - 30.01.2011

Најмалку 150 лица загинаа во немирите во поголемите градови во Египет, а околу четири илјади луѓе се повредени, соопшти во неделата катарската телевизиска мрежа Al Jеzeera Претходно оваа телевизија ...

Кина го блокира зборот “Египет“ на интернет

Нетпрес - 30.01.2011

Кина го блокирала зборот “Египет“ на своите микроблогови бидејќи кинеската влада е загрижена дека протестите со кои се бара политичка реформа во земјата би можеле да се прелеат во кинескиот интернет ...

И во Истанбул протести против Мубарак

Нетпрес - 30.01.2011

Околу 200 лица се собрале на повик на неколку турски исламистички организации да протестираат пред египетската амбасада во Истанбул против владеењето на претседателот на Египет Хосни Мубарак, јавува ...

Илјада затвореници ослободени во Египет

Р.С.Европа - 30.01.2011

Вооружена група на мажи нападнала најмалку четири затвори во Египет со што помогнала да бидат ослободени стотици муслимански милитанти и други затвореници, бидејќи полицијата синоќа не ги ...

Египетската опозиција го овласти Ел Барадеј да води преговори со властите

МРТ - 30.01.2011

Египетските опозициски партии постигнаа договор да го овластат поранешниот претседател на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Мохамед ел Барадеј да преговара во нивно име со властите ...

Египетска партија бара Барадеј да преговара со Претседателот

Р.С.Европа - 30.01.2011

Египетската најголема опозициска група Братството на муслиманите соопшти денеска се сложила преговарач со режимот на Претседателот Хосни Мубарак да биде нобеловецот Мухамед ел Барадеј.

Клинтон бара одржување на фер и демократски избори во Египет

Р.С.Европа - 30.01.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска го повика египетскиот претседател Хосни Мубарак да одржи фер и демократски избори во земјата.

Ниту Мубарак попушта, ниту демонстрантите

Сител - 30.01.2011

Египетскиот народ не се смири со новите луѓе кои претседателот на Државата ги назначи за премиер и потпретседател. Очигелдно е дека до Хосни Мубарк не допира гласот на демонстрантите - нова влада е ...

И богатството на Тутанкамон во опасност – Египет гори

Алфа - 30.01.2011

Насилствата и хаосот во Египет не стивнуваат и на шестиот ден од почетокот на демонстрациите против режимот на Хосни Мубарак.

Нобеловецот Барадеј бара оставка на египетскиот претседател

Р.С.Европа - 30.01.2011

Египетскиот нобеловец и опозиционер Мухамед ел Барадеј изјави дека Претседателот Хосни Мубарак мора денеска да поднесе оставка од функцијата, за да се формира влада на национално единство.

Хилари Клинтон: САД сакаат слободни и демократски избори во Египет

Сител - 30.01.2011

САД сакаат Египет да се трансформира во демократска држава и да организира слободни и демократски избори, изјави денеска американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Мохамед ел Барадеј: За Египет нема враќање назад

Сител - 30.01.2011

Нема враќање назад од востанието на Египќаните против претседателот Хосни Мубарак, изјави египетскиот опозициски лидер Мохамед ел Барадеј во обраќањето пред неоколу илјади лица собрани на ...

"Мубарак, Мубарак, авионот те чека“

Press24 - 30.01.2011

Со вакви пароли демонстрантите ги продолжија антивладините протести во Египет. Н ад 1.000 лица се собраа денеска на протестен митинг во центарот на Каиро, од кој беше побарана оставка од египетскиот ...

Најдени 14 мртви тела во џамија во Египет

Точка - 30.01.2011

Четиринаесет тела се пронајдени во една џамија во близина на затворот во Абу Заабал, 40 километри североисточно од Каиро, каде во саботата имаше бунт на затворениците и организирано бегство.

Кина го блокираше зборот „Египет“ на микроблоговите

Точка - 30.01.2011

Кина го блокираше зборот „Египет“ на своите микроблогови бидејќи кинеската влада, како што пренесува Ројтерс, е загрижена дека протестите со кои се бара политичка реформа во земјата можат да се ...

Војската го брани Музејот во Каиро

Вечер Прес - 30.01.2011

Египетската војска го обезбедува познатиот музеј во Каиро за да ги спаси скапоцените артефакти од крадците. Меѓу артефактите е златната посмртна маска на фараонот Тутанкамон.

"Мубарак, Мубарак, авионот те чека!"

Вечер Прес - 30.01.2011

За време на досегашните жестоки антивладини протести во Египет загинале најмалку 102 лица, а повредени се околу 2.000. Државните медиуми јавија дека за време на протестите имало пријавено најмалку 60 ...

Египет - Мирни промени или насилно уривање на режимoт на Мубарак

eReporter - 30.01.2011

Претседателот Хосни Мубарак соочен со повиците по 30 години да се повлече од власта се сретна со генералите кои веројатно го држат клучот на иднината на Египет, а демонстрантите и покрај полицискиот ...

Омер Сулејман е именуван за вицепретседател на Египет

А1 - 29.01.2011

Египетската влада поднесе оставка, само неколку часа по говорот на претседателот Хосни Мубарак во кој вети смена на владата и реформи во земјата во обид да ги запре немирите ширум земјата, на кои се ...

Владата на Египет поднесе оставка

А1 - 29.01.2011

Владата на Египет поднесе оставка на барање на претседателот Хосни Мубарак, но револтот не престанува. На улиците тенкови и мртви тела - вкупно 53 жртви на „денот на гневот“ во Египет - 23 во ...

Зошто во Египет?

Утрински - 29.01.2011

Египет е во хаос и можеби пред преврат. Насилни протести по улиците со човечки жртви, додека во државата не функционираат Интернетот и мобилната мрежа.

Свет - Врие во арапскиот свет

Време - 29.01.2011

Револуцијата во арапскиот свет, која почна од Тунис и полека се шири низ другите арапски земји со автократски режими, ја ставаат американската политика во регионот на големо искушение.

Египетската влада даде оставка

Deutsche Welle - 29.01.2011

Протестите во египетскиот главен град Каиро продолжуваат и денеска (29.01.), иако според информации на државната телевизија, владата дала оставка по барање на претседателот на Египет, Хосни Мубарак.

Владата на Египет поднесе оставка, истото се бара и од претседателот

Алсат-М - 29.01.2011

Илјадници демонстранти повторно се собраа во центарот на Каиро да побараат оставка од претседателот Хосни Мубарак. Денешниот протестот доаѓа само неколку часа откако Мубарак ја разреши неговата влада ...

Мубарак побара оставка од египетската Влада

Алсат-М - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во синоќешното интервју за државната телевизија побара од Владата да поднесе оставка. Тој најави социјални, економски и политички реформи во Египет.

Распуштена владата, Мубарак без оставка

Утрински - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ја распушти владата, но не ја понуди и својата оставка, што е основно барање на демонстрантите во Каиро и во други египетски градови.

Барадеј: „Неопходно е Мубарак да замине од функцијата“

Телма - 29.01.2011

Владејачкиот режим во Египет предводен од претседателот Хосни Мубарак не успеа да ги исполни барањата на својот народ и треба да си замине, изјави лидерот на египетската опозиција Мохамед ел Барадеј.

За два дена во Египет загинаа Најмалку 62 лица

Телма - 29.01.2011

Најмалку 62 луѓе загинаа во антивладините протести во Египет последните два дена, соопшти египетската полиција. Во судирите меѓу демонстрациите и полицијата повредени се 2.000 луѓе.

Египет: Владата поднесе оставка, нема затекнати Македонци во кризните региони

Канал5 - 29.01.2011

Во Амбасадата на Република Македонија во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски државјанин со барање за помош за враќање во земјава, по ескалацијата на нередите во Египет.

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во египетскиот град Исмалија

Канал5 - 29.01.2011

Нови судири помеѓу полицијата и демонтрантите во египетскиот град Исмалија, откако побараа оставка од претседателот Хосни Мубарак.

Египетската полиција стрелаше врз демонстрантите во Каиро

Алсат-М - 29.01.2011

Египетската полиција стрелаше врз демонстрантите, кои се насобрани во споредните улици кои водат кон централниот плоштад во Каиро, изјавија очевидци.

Мубарак вети реформи, Обама бара да се воздржи од насилство

Телма - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во синоќешното интервју за државната телевизија побара од Владата да поднесе оставка. Тој најави социјални, економски и политички реформи во Египет.

Свет - Нобеловецот ел Барадеј во притвор

Вест - 29.01.2011

КАИРО, 29 јануари (АП) - Десетици илјади антивладини демонстранти вчера излегоа на улиците низ Египет и фрлаа камења соочувајќи се со полицијата која возврати со гумени куршуми и солзавец во ...

Египет е во состојба на готовност

Утрински - 29.01.2011

КАИРО - Египетските безбедносни сили се во состојба на зголемена готовност, бидејќи се очекува илјадници луѓе да се приклучат кон антивладините митинзи по петочните молитви.

Мубарак именуваше потпретседател на Египет

Р.С.Европа - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска го именуваше Омар Сулејман за потпретседател на земјата и со тоа за прв пат по 30 години се воспоставува таа функција во Египет.

Војна на улиците во Египет

Алфа - 29.01.2011

Египетската полиција им забрани на туристите да ги посетуваат пирамидите, но странците всушност на секој начин се обидуваат што побрзо да го напуштат Египет.

Омер Сулејман е именуван за вицепретседател на Египет

Сител - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој од неговото доаѓање на власт во 1981 година никого не поставил на местото вицепретседател, денеска за таа функција го именува началникот на египетското ...

Ахмед Шафик именуван за мандатор на новата египетска влада

Сител - 29.01.2011

Претседателот на Египет, Хосни Мубарак денеска му додели мандат на министерот за цивилна авијација Ахмед Шафик да состави нова влада.

Драматични фотографии од Каиро - бебиња против Мубарак

Сител - 29.01.2011

Демонстрантите по улиците на Каиро ги носеа и своите бебиња и малечки деца против тридеценискиот режим на претседателот Хосни Мубарак.

Ниту еден Македонец не побарал помош во македонската Амбасада во Египет

Press24 - 29.01.2011

МНР апелира до граѓаните да ги одложат планираните патувања во оваа земја до смирување на состојбите Во Амбасадата на Република Македонија во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски ...

Ахмад Шафик е именуван за егиептски премиер

Форум - 29.01.2011

Министерот за авијација, генералот Ахмад Шафик во сабота е ополномоштен од претседателот Хосни Мубарак за составување на новата египетска влада и на оваа функција го заменува Ахмад Назиф, соопшти ...

Кина го цензурираше зборот "Египет"

Press24 - 29.01.2011

Земјата со комунистички режим го забрани зборот Египет на повеќе интернет сајтови и социјални мрежи. Пекинг се обидува да спречи жителите на Кина да се инспирираат за кревање на граѓански бунтови и ...

Повеќе илјади демонстранти повторно се собраа во центарот на Каиро

МРТ - 29.01.2011

Неколку илјади демонстранти кои бараат оствка од египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска повторно се собраа во центарот на Каиро, а полицијата стрелаше во близина на насобраниот народ.

Ахмед Шафик именуван за мандатор на новата египетска влада

МРТ - 29.01.2011

Претседателот на Египет, Хосни Мубарак денеска му додели мандат на министерот за цивилна авијација Ахмед Шафик да состави нова влада.

Најмалку 73 загинати во Египет

Форум - 29.01.2011

Најмалку 73 луѓе ги загубија животите а илјадници се ранети во петокот и саботата во судирите меѓу демоснтрантите и полицијата со што бројката загинати во петдневните протести во Египет се зголеми на ...

Мубарак побара оставка од египетската Влада

Сител - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во синоќешното интервју за државната телевизија побара од Владата да поднесе оставка. Тој најави социјални, економски и политички реформи во Египет.

Повеќе илјади демонстранти повторно се собраа во центарот на Каиро

Сител - 29.01.2011

Неколку илјади демонстранти кои бараат оствка од египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска повторно се собраа во центарот на Каиро, а полицијата стрелаше во близина на насобраниот народ.

Мубарак побара оставка од египетската Влада

МРТ - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во синоќешното интервју за државната телевизија побара од Владата да поднесе оставка. Тој најави социјални, економски и политички реформи во Египет.

Мубарак не си поднесува оставка, ја распушти египетската влада

Р.С.Европа - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ја распушти владата, но не ја понуди и својата оставка, што е основно барање на демонстрантите во Каиро и во други египетски градови.

Мубарак не се повлекува

Р.С.Европа - 29.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ја распушти владата, но не најави и сопствена оставка, што е едно од главните барања на масовните демонстрации во Египет, кои продолжуваат и покрај полицискиот ...

Мубарак - Владата да поднесе оставка

Inpress - 29.01.2011

Каиро, 29. јануари 2011 (ИНПРЕС) Полицијата стрела во демонстрантите во Каиро, јавија дел од агенциите, повикувајќи се на очевидци.

Распуштена египетската влада

Курир - 29.01.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак ја бранеше улогата на безбедносните сили во државата, во сузбивањето на антивладините протести кои ја потресоа земјата.

Египет - Мобилната телефонија делумно функционира, интернетот во прекин

Р.С.Европа - 29.01.2011

Во Египет денеска делумно функционираат мобилните телефони, а интернетот сеуште е во прекин. Вчера беа прекинати и мобилната телефонија и интернетот бидејки властите сметаа дека преку овој вид ...

Полицијата во Египет убива демонстранти

Курир - 29.01.2011

Полицијата во Египет стрелаше врз луѓето кои излегоа на демонстрациите, оние кои се насобрани во споредните улици кои водат кон централниот плоштад во Каиро, изјавија очевидци.

Египетската полиција стрeлаше врз демонстрантите во Каиро

Сител - 29.01.2011

Египетската полиција стрелаше врз демонстрантите, кои се насобрани во споредните улици кои водат кон централниот плоштад во Каиро, изјавија очевидци.

Египетскиот претседател денеска ќе го соопшти името на новиот премиер

Форум - 29.01.2011

Состанокот на кој формално ќе бидат усвоени оставките на владиниот кабинет и ќе биде именуван новиот египетски премиер, треба да се случи во следните неколку часа, дознава Reuters од извори во ...

Мубарак побара оставка од својата влада

Нетпрес - 29.01.2011

Египтескиот претседател Хосни Мубарак синоќа побара владата да поднесе оставка. По појавувањето на државаната телевизија прв пат откако почнаа протестите во Египет со кои се бара негово заминување од ...

ВИДЕО: Протестите во Каиро продолжуваат

Нетпрес - 29.01.2011

Илјадници луѓе и денеска излегоа на антивладини протести во центарот на Каиро, барајќи оставка од претседателот Хосни Мубарак, пренесува агенцијата АП.

Жестоки протести во Египет

Inpress - 29.01.2011

Вашингтон/Каиро, 29. јануари 2011 (ИНПРЕС) Египетските безбедносни сили се во состојба на висока готовност низ државата додека илјадници опозициони поддржувачи излегуваат на протести по петочните ...

Продолжуваат протестите во Каиро

Форум - 29.01.2011

Илјадници луѓе и во саботата се собраа во центарот на Каиро на антивладините протести, барајќи оставка од претседателот Хосни Мубарак Претседателот на Египет Хосни Мубарак во петокот навечер ја ...

Владата на Египет поднесе оставка

Сител - 29.01.2011

Египетската Влада поднесе оставка на барање на претседателот Хосни Мубарак, јави државната телевизија. Кабинетот на премиерот Ахмед Назиф пред неколку часа поднесе оставка откако Мубарак под притисок ...

Египетската влада поднесе оставка

Press24 - 29.01.2011

Кабинетот на премиерот Ахмед Назиф пред неколку часа поднесе оставка откако Мубарак под притисок на масовните демонстрации против неговиот режим, најави дека ќе ја разреши Владата Египетската Влада ...

Падна владата во Египет, протестите продолжуваат

Кирилица - 29.01.2011

Египетската Влада поднесе оставка на барање на претседателот Хосни Мубарак, јави државната телевизија Кабинетот на премиерот Ахмед Назиф пред неколку часа поднесе оставка откако Мубарак под притисок ...

Хаос и жртви во Египет

Алфа - 29.01.2011

Стотици демонстранти се судирија со полицијата во египетскиот град Исмалија, кој се наоѓа на Суецкиот Канал. Демонстрантите бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак откако тој ја разреши Владата.

Барадеј-Граѓаните на Египет бараат Мубарак да даде оставка

Р.С.Европа - 29.01.2011

Нобеловиот лауреат и опозционер Мухамед ел Барадеј изјави денеска дека египетскиот претседател Хосни Мубарак мора да ја напушти функцијата.

Владата на Египет поднесе оставка

Алфа - 29.01.2011

Египетската Влада поднесе оставка на барање на претседателот Хосни Мубарак, јави државната телевизија. Кабинетот на премиерот Ахмед Назиф пред неколку часа поднесе оставка откако Мубарак под притисок ...

Туристите се обидуваат да го напуштат Египет

Форум - 29.01.2011

Странските туристи и многу Егиќани дошле денеска на аеродромот во Каиро, обидувајќи се да најдат место во летовите надвор од земјата, додека насилните протести и пресметките меѓу силите за безбедност ...

Сеуште ниту еден Македонец не побарал помош во Египет

Кирилица - 29.01.2011

Во Амбасадата на Република Македонија во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски државјанин со барање за помош за враќање во земјава, по ескалацијата на нередите во Египет Од македонското ...

Нов биланс: Над 70 жртви во нередите во Египет

Нетпрес - 29.01.2011

Над 70 лица загинаа, а околу илјада се повредени за време на жестоките судири меѓу полицијата и демонстрантите во Египет, објави телевизијата “Ал Џезеира”.

Ниту еден Македонец не побарал помош во македонската Амбасада во Египет

Сител - 29.01.2011

Во Амбасадата на Република Македонија во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски државјанин со барање за помош за враќање во земјава, по ескалацијата на нередите во Египет.

МНР апелира да не се патува за Египет

Р.С.Европа - 29.01.2011

Во македонската амбасада во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски државјанин за помош за враќање во земјава, по протестите и немирите во Египет.

Ниту еден Македонец во Египет не побарал помош во амбасадата

Курир - 29.01.2011

Ниту еден Македонец кој се наоѓа во Египет досега не се обратил со барање за помош во Амбасадата на Република Македонија во Каиро, по ескалацијата на нередите во Египет.

Војската и граѓаните на Каиро го бранат музејот од крадци

Нетпрес - 29.01.2011

Египетската војска го обезбедува познатиот музеј во Каиро, штитејќи го од крадци на вредни артефакти меѓу кои и златната посмртна маска на фараонот Тутанкамон.

Кралот на Саудиска Арабија му даде поддршка на Хосни Мубарак

Форум - 29.01.2011

Кралот на Саудиска Арабија, Абдулах, денеска му даде поддршка на египетскиот претседател, Хосни Мубарак и ги осуди „нападите врз безбедноста и стабилноста“ во Египет „Народот и владата на Саудиска ...

„Ал Џазеира“ - Бројот на жртвите во Египет надмина 70 лица

Inpress - 29.01.2011

Каиро, 29. јануари 2011 (ИНПРЕС) Повеќе од 70 лица загинаа, а над 1.000 се повредени од петокот за време на жестоки судири меѓу демонстранти и полиција во Египет, објави телевизијата „Ал Џазеира".

Протестите во Египет со поголем замав

Р.С.Европа - 29.01.2011

Десетици илјади луѓе и денеска протестираат во Египет и покрај воведувањето на полициски час, поради одбивањето на Претседателот Хосни Мубарак да даде оставка од функцијата.

Ниту еден Македонец не побарал помош во македонската Амбасада во Египет

МРТ - 29.01.2011

Во Амбасадата на Република Македонија во Каиро досега не се обратил ниту еден македонски државјанин со барање за помош за враќање во земјава, по ескалацијата на нередите во Египет.

Египет доби нов вицепретседател

Курир - 29.01.2011

Хосни Мубарак, претседателот на Египет од 1981 од кога е на власт во Египет до денес, никого не поставил на местото вицепретседател.

САД и ЕУ со реакција за протестите во Египет

Р.С.Европа - 29.01.2011

САД и ЕУ денеска ги повторија повиците за спроведување на реформи и смирување на ситуацијата во Египет, каде пет дена не престануваат демонстрациите.

Продолжуваат протестите во Каиро

Точка - 29.01.2011

Илјадници луѓе и денеска се собраа во центарот на Каиро на антивладините протести, барајќи оставка од претседателот Хосни Мубарак.

Во Египет повторно работат мобилните телефони

Точка - 29.01.2011

Ден по укинувањето на мобилните телефони и интернетот во Египет, мобилната телефонија утрово е повторно воспоставена. Како што пренесува агенцијата Франс прес, интернетот е, сепак и понатаму прекинат.

Туристите се обидуваат да го напуштат Египет

Точка - 29.01.2011

Странските туристи и многу Егиќани дошле денеска на аеродромот во Каиро, обидувајќи се да најдат место во летовите надвор од земјата, додека насилните протести и пресметките меѓу силите за безбедност ...

Египетскиот претседател денеска ќе го соопшти името на новиот премиер

Точка - 29.01.2011

Состанокот на кој формално ќе бидат усвоени оставките на владиниот кабинет и ќе биде именуван новиот египетски премиер, треба да се случи во следните неколку часа, дознава Reuters од извори во ...

Египет прежежок за Груевски

Н.Македонија - 29.01.2011

Премиерот Никола Груевски ги одложи планираната посета на Египет и средбата со претседателот Хосни Мубарак поради безредијата во африканската земја Процената била дека сега не е безбедно да се патува ...

Мубарак побара оставка од египетската Влада

Идивиди - 29.01.2011

Каиро, 29 јануари 2011 (МИА) - Египетскиот претседател Хосни Мубарак во синоќешното интервју за државната телевизија побара од Владата да поднесе оставка.

Повеќе илјади демонстранти повторно се собраа во центарот на Каиро

Идивиди - 29.01.2011

Каиро, 29 јануари 2011 (МИА) - Неколку илјади демонстранти кои бараат оствка од египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска повторно се собраа во центарот на Каиро, а полицијата стрелаше во близина ...

Ден по жестоките судири Египѓаните повторно на улица, се пребројуваат жртвите

eReporter - 29.01.2011

Илјадници луѓе и денеска излегоа на улиците во Каиро на анти-владини протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, бтаројот на загинатите се движи од 30 до над 50 зависно од изворот ...

Мубарак, за прв пат по 30 години, именуваше потпретседател на Египет

eReporter - 29.01.2011

Египетскиот претседател, Хосни Мубарак, го именуваше денеска шефот на разузнавачката служба и негов близок пријател Омар Сулејман за потпретседател, што е прв пат по 30 години во Египет да се ...

Саркози, Меркел и Камерон повикаа на промени во Египет

eReporter - 29.01.2011

Никола Саркози, Ангела Меркел и Дејвид Камерон го повикаа денеска египетскиот претседател Хосни Мубарак да започне процес на промени во Египет и да ја избегне употребата на сила над цивилите.

Од британскиот печат, 28.01

BBC - 28.01.2011

Некои утрински весници во Британија пишуваат за немирите во Египет. Насловот во ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС гласи: „Се зголемува притисокот врз Мубарак", а наднасловот го цитира претставникот на опозицијата ...

Седма жртва во судирите во Египет

А1 - 28.01.2011

Камерите ја регистрираа седмата жртва од судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Египет кои бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак.

Египет - Мохамед ел Барадеј ставен во домашен притвор

Телма - 28.01.2011

Поранешниот директор на МААЕ и опозициски египетски политичар Мохамед ел Барадеј денеска е ставен во домашен притвор, пренесоа египетските власти.

Ел Барадеј се враќа меѓу демонстрантите во Египет

Утрински - 28.01.2011

КАИРО – Прореформски ориентираниот египетски борец и добитник на Нобеловата награда за мир, Мохамед Ел Барадеј, вчера се врати дома за да учествува во антивладините протести што ја зафатија неговата ...

Груевски оди кај Мубарак и покрај безредијата

Утрински - 28.01.2011

Протестите и заканата од нивна ескалација во Египет се' уште не го премислуваат премиерот Никола Груевски идната недела да го посети Египет.

Демонстрациите во Каиро не стивнуваат, исклучен интернетот

Канал5 - 28.01.2011

Не стивнуваат антивладините демонстрации во Каиро, на чие чело стои новиот политички лидер, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Ел Барадеј.

Жестоки антивладини демонстрации во Египет

Алсат-М - 28.01.2011

Арапско антивладино домино-ефект. Исти снимки, но различни држави. Египет денеска веќе трет ден по ред го тресат жестоки антивладини демонстрации против претседателот Хосни Мубарак кој 29 години ...

Шокантно видео:Убиство на демонстрант во Египет

Канал5 - 28.01.2011

Египетската полиција се судри со илјадниците демонстанти кои веќе четврт ден бараат оставна од претседателот Хосни Мубарак.Протестите ескалираа.Полицијата употреби солзавец и водени топови да ги ...

Полициски час во Египет

Алсат-М - 28.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак воведе полициски час во сите поголеми градови во државата, почнувајќи од денеска, откако во текот на целиот ден имаше големи антивладини протести.

Елбарадеј ја презема власта од Мубарак?

Дневник - 28.01.2011

Нобеловецот и истакнат реформист Мохамед Елбарадеј денеска се враќа во родниот Египет со цел да им се придружи на протестите против претседателот Хосни Мубарак и евентуално да го смени на челото на ...

Нови протести против режимот во Египет

Deutsche Welle - 28.01.2011

Египет се наоѓа пред нова, можеби пресудна ескалација. Опозицијата повика на масовни протести против режимот на претседателот Мубарак.

Ескалираат состојбите во египет - Војската излезе на улиците

Телма - 28.01.2011

Најмалку петмина демонстранти се убиени, а 870 се повредени само во Каиро за време на денешните антивладини протести, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на медицински извори.

Арапскиот свет пред големи промени

Р.С.Европа - 28.01.2011

Продолжуваат протестите во Египет на кои се бара од претседателот Хосни Мубарак да замине од власта. Како и во другите земји во Северна Африка и на Блискиот Исток и египјаните се разочарани од ...

Шокантна снимка - Моментот кога беше убиен египетскиот демонстрант!

Inpress - 28.01.2011

Каиро, 28. јануари 2011 (ИНПРЕС) На YouTube е објавена шокантна снимка на која се гледа моментот кога е убиен еден од демонстрантите во Египет.

Најмалку 5 демонстранти се убиени, а 870 се повредени во денешните протести во Каиро

Сител - 28.01.2011

Најмалку петмина демонстранти се убиени, а 870 се повредени само во Каиро за време на денешните антивладини протести, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на медицински извори.

Закажани најголемите демонстрации во Египет

Форум - 28.01.2011

Демонстрациите и нередите во Египет продолжија и во текот на ноќта, а демонстрантите во Суец утрово се судрија со полицијата Во Египет во пресрет на досега најголемите планирани демонстрации, кој се ...

Мубарак воведе полициски час во Каиро, Александрија и Суец

Кајгана - 28.01.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак денеска воведе полициски час во Каиро, Александрија и Суец. Како што пренесува агенцијата Франс прес, полицискиот час стапува на сила од 18 часот, па се до 07 ...

Во Каиро со воедни топови врз демонстрантите

Р.С.Европа - 28.01.2011

Новинските агенции јавуваат дека египетската полиција денеска употребила воени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите во Каиро кои протестираат против режимот на претседателот Хосни ...

Мубарак: Премоќен за да падне?

Курир - 28.01.2011

До пред некое време можеше да му се прости на Хосни Мубарак што чувствуваше силна самодоверба пред претседателски избори кои ќе се одржат во септември.

ШОКАНТНО ВИДЕО: Застрелан демонстрант од Египет

Нетпрес - 28.01.2011

Протестите во Египет ескалираа! Египет не само што остана без Интернет и електрична енегрија, туку власта започна да се пресметува со демонстрантите на најлошиот можен начин.

Апсења во Египет

Алфа - 28.01.2011

Во Египет синоќа се уапсени четворица од лидерите на групата „Муслиманско братство“, изјавија адвокатите на организацијата .

Египетските власти го исклучија пристапот дo интернет

Press24 - 28.01.2011

Граѓаните на Египет останаа без интернет и без мобилни мрежи со цел да бидат замолчени и да бидат прикриени антивладините протести во државата на кои се бара од претседателот Хосни Мубарак да замине ...

Во Египет врие

Алфа - 28.01.2011

Илјадници учесници во анти-владините протести во Каиро денеска се судрија со полицијата која употреби водени топови, солзавец и гумени куршуми, за да ги растера демонстрантите.

Масовни демонстрации во Египет

Курир - 28.01.2011

Илјадници протестанти од Египет, кои се против Владата на претседателот Хосни Мубарак, се судрија денеска во Каиро со полицијата која употреби гумени куршуми, солзавец и водени топови за да ги ...

Во Египет се потребни реформи, не револуција

МРТ - 28.01.2011

Во овој момент она што е потребно во Египет се демократски и политички реформи, а не револуција, пишува „Дејли Телграф“.

Масовни демонстрации во Египет

МРТ - 28.01.2011

Повеќе илјади Египѓани кои протестираат против Владата на претседателот Хосни Мубарак се судрија денеска во Каиро со полицијата која употреби гумени куршуми, солзавец и водени топови за да ги растера ...

Домашен притвор за Мохамед ел Барадеј

Курир - 28.01.2011

Поранешниот директор на МААЕ и опозициски египетски политичар Мохамед ел Барадеј денеска е ставен во домашен притвор, пренесоа египетските власти.

Досега најголеми насилства во Египет. Барадеј во домашен притвор

Р.С.Европа - 28.01.2011

Илјадници демонстранти се судирија во Каиро и други градови со полицијата во досега најголемите насилства против режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак.

Полициски час во Каиро, Александрија и Суец

Форум - 28.01.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак денеска воведе полициски час во Каиро, Александрија и Суец Како што пренесува агенцијата AFP, полицискиот час стапува на сила од 18 часот, па се до 07 часот ...

Војската се распореди по улиците на египетските градови

Р.С.Европа - 28.01.2011

Според египетската телевизија, Претседателот Хосни Мубарк наредил воените сили да се распоредат по улиците каде демонстрантите се судија со полицијата.

Гори централата на владејачката партија во Египет

Press24 - 28.01.2011

Демонстрантите остануваат на улица и покрај тоа што власта донесе одлука за воведување полициски час Египетските демонстранти попладнево ја запалија централата на владеачката Националнодемократска ...

Полициски час во поголемите градови во Египет

Курир - 28.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак воведе полициски час во сите поголеми градови во државата, почнувајќи од денеска, откако во текот на целиот ден имаше големи антивладини протести.

Пожар во Каиро во близина на националниот музеј

Форум - 28.01.2011

Пожарот што избувна во безредијата во египетската престолнина опасно го загрозува Националниот музеј на Египет, јавија локалните медиуми Пожарот избувнал во централното подрачје на Киро, на плоштадот ...

Тројца загинати во безредијата во Суец

Форум - 28.01.2011

Три лица се убиени за време на безредијата во егиептскиот град Суец, во источниот дел на земјата, пренесе Синхуа повикувајќи се на информација на локалната телевизја Ал-Хура Претходно Reuters извести ...

Египет: Тенкови низ улиците, демонстранти ја нападнаа телевизијата во Каиро

Курир - 28.01.2011

Тенкови минуваат низ улиците на источниот египетски град Суец покрај јагленисаните остатоци на полициската станица која синоќа беше запалена од демонстранти.

Осум загинати и 870 ранети во Египет

Форум - 28.01.2011

Бројката настрадани во бранот безредија што ги зафатија градовите во Египет достигна 870 повредени, пренесува Retuters, повикувајќи се на медицински извори во Каиро Претходно бројката повредени што ...

Распуштена египетската Влада

Оn.net - 28.01.2011

видео вест На првото појавување во јавноста по крвавите немири во Египет, во кои загинаа најмалку 26 лица а стотици се повредени, претседателот Хосни Мубарак објави дека ја распушта Владата, но не и ...

Мубарак прогласи полициски час во поголемите градови во Египет

МРТ - 28.01.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак воведе полициски час во сите поголеми градови во државата, почнувајќи од денеска, откако во текот на целиот ден имаше големи антивладини протести.

Петок за паметење за Мубарак

Курир - 28.01.2011

Египетската опозиција на претседателот Мубарак му најави петок паметење, во кој насилствата на улиците би можеле да го достигнат својот врв.

Ел Барадеј: Време е Мубарак да се пензионира

Вечер Прес - 28.01.2011

Се враќам на улиците на Каиро зашто немам друг избор. Режимот, очигледно, досега не ја сфатил пораката, изјави Ел Барадеј по слетувањето во Египет Лидерот на египетската опозиција Мохамед ел Барадеј ...

Снимен моментот во кој бил застрелан египетски демонстрант

Точка - 28.01.2011

Египетските безбедносни сили се во состојба на воена готовност, поради илјадниците луѓе кои се очекуваат на денешните протести, кои треба да започнат веднаш по утринската молитва.

Египет: Протестите продолжуваат, попладнево најголеми демонстрации

Точка - 28.01.2011

Демонстрациите и нередите во Египет продолжија и во текот на ноќта, а демонстрантите во Суец утрово се судрија со полицијата.

Тунисизација, африканизација и балканизација

Н.Македонија - 28.01.2011

За африканските протести Европа смета дека се одраз на волјата за политички промени. За протестите на Западен Балкан не се изјаснила, ама страв и е дека кандидатите за евроинтеграција од ...

Врие во Египет и во Јемен

Н.Македонија - 28.01.2011

Ситуацијата во Египет и во Јемен и понатаму е тензична поради големите протести, на кои демонстрантите бараат оставка од претседателите на овие две земји Во Египет бројот на жртвите од судирите меѓу ...

Египетската војска на улиците спроведува полициски час

eReporter - 28.01.2011

Египетската полиција излезе на улиците на престолнината Каиро да го спроведе полицискиот час во текот на ноќта. Потегот следи по денешните протести и хаосот што претставува најголем преидзвик за ...

Барадеј ќе го руши Мубарак?

Идивиди - 28.01.2011

Каиро, 27 јануари 2011 (МИА) - Лидерот на египетската опозиција Мохамед ел Барадеј се врати во Египет во екот на најголемите антивладини протести во изминатите неколку години.

Протести и судири со полицијата низ цел Египет

BBC - 27.01.2011

Анти-владините протести во Египет се засилуваат, а во неколку градови дојде до нови судири меѓу полицијата и демонстрантите кои бараат оставка на претседателот Хосни Мубарак.

Во Египет продолжуваат протестите

А1 - 27.01.2011

Во Египет продолжуваат протестите и покрај вчерашната забрана. Демонстрантите и ноќеска во Каиро и во Суец фрлаа со камења и молотови коктели врз полицијата, а таа возврати со солзавец.

Ел Барадеј на антивладини протести во Египет

Алсат-М - 27.01.2011

Египетскиот добитник на Нобеловата награда за мир во 2005 година, поранешниот претседател на Меѓународната агенција за атомска енергија во Обединетите Нации, Мохамед Ел Барадеј, денеска се вмеша во ...

На протестите ќе учествува и Мохамед Ел Барадеј

Deutsche Welle - 27.01.2011

Солзавецот и палките не ги запираат демонстрантите во Египет. Владата дава знаци за отстапки. Носителот на Нобеловата награда за мир и поранешен директор на МААЕ, Мохамед Ел Барадеј, најави учество ...

Египет - демонстрантите запалија полициски пункт во Суец

Телма - 27.01.2011

Демонстрантите денеска, на третиот ден од протестите, запалија полициски пункт во Суец, како одмазда поради убиството на шестмината демонстранти во текот на протестите.

Протестно движење без лидер

Deutsche Welle - 27.01.2011

Протестите против египетскиот претседател продолжија. Демонстрантите протестираа на повеќе места, бидејќи полицијата преземаше мерки при секој обид за групирање.

Мохамед ел Барадеј се врати во Египет

Телма - 27.01.2011

Лидерот на египетската опозиција Мохамед ел Барадеј се врати во Египет во екот на најголемите антивладини протести во изминатите неколку години.

Хосни Мубарак забрани протести

Утрински - 27.01.2011

КАИРО - Египет забрани улични протести еден ден откако илјадници луѓе се приклучија на „ден на револтот“ против владата на претседателот Хосни Мубарак.

Свет - Египет по стапките на Тунис

Време - 27.01.2011

Египетската Влада вчера соопшти дека нема да дозволи одржување какви било протести и дека сите луѓе што ќе излезат да протестираат против претседателот Хосни Мубарак ќе бидат уапсени, јавија ...

Египет - Ако можеа Тунижаните...

Р.С.Европа - 27.01.2011

Денеска трет ден протести во Египет против триесетгодишното владеење на претседателот Хосни Мубарак. Аналитичарите предвидуваат дека пристигнувањето на екс-директорот на Меѓународната агенција за ...

Се бара оставка од Мубарак

Inpress - 27.01.2011

Каиро, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Десетици демонстранти влегле во судири со силите за безбедност пред зградата на египетското Министерство за надворешни работи.

Хилари Клинтон застана во одбрана на Facebook и Twitter

Press24 - 27.01.2011

Американскиот државен секретар Клинтон побара од Каиро да не ги блокира социјалните мрежи и да дозволи мирни протести Клинтон истакна дека египетските власти сега имаат голема можност да извршат ...

Трет ден протести во Египет

Р.С.Европа - 27.01.2011

Веќе трет ден се одвиваат протести во Египет против триесет годишното владеење на претседателот Хосни Мубарак. Мали групи демонстранти се насобрани во Каиро и во градот Суез.

Протестантите ја запалија зградата на Владата во Египет!

Inpress - 27.01.2011

Каиро, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Протестантите во Суез ја запалија зградата на Владата на Египет и ја опожарија локалната канцеларија на партијата на власт.

Протести во Египет: Загинале шест лица

Нетпрес - 27.01.2011

Уште две лица загинаа во протестите во централниот дел на Каиро, со што вкупниот број на жртвите во демонстрациите против претседателот Хосни Мубарак за два дена порасна на шест.

Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата во Египет

Сител - 27.01.2011

Околу 600 демонстранти се судрија денеска со полицијата за време на протестите во источниот египетски град Исмаилија. Според очевидци на настанот, полицијата ја растурла толпата со помош на солзавец.

Покренато обвинение против 40 демостранти во Египет

Курир - 27.01.2011

Против 40 лица приведени за време на уличните протести што во изминативе неколку дена се случија во Египет, главното обвинителство поднесе обвинение за обид за насилно соборување на Владата.

Вилијам Хејг ги предупреди египетските власти за протестите во Каиро

МРТ - 27.01.2011

Велика Британија денеска побара од властите во Египет да се насочат кон политички реформи за да се помогне во задоволувањето на „легитимните жалби“ на демонстрантите кои се судрија со полицијата во ...

Обвинителството на Египет покрена обвинение против 40 демонстранти

МРТ - 27.01.2011

Главното обвинителство на Египет денеска поднесе обвинение за обид за насилно соборување на Владата против 40 лица приведени за време на уличните протести во изминатите неколку дена.

Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата во Египет

МРТ - 27.01.2011

Околу 600 демонстранти се судрија денеска со полицијата за време на протестите во источниот египетски град Исмаилија. Според очевидци на настанот, полицијата ја растурла толпата со помош на солзавец.

Полицијата уби демонстрант за време на антивладините протести во Египет

Inpress - 27.01.2011

Каиро, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Египетски демонстрант бил убиен од полицијата на северниот дел на планината Синај, за време на третиот ден од националните протести во Египет, јави АФП, повикувајќи ...

Запалена владината зграда во Суец

Press24 - 27.01.2011

На стотини километри источно од Каиро, во градот Суец, демонстрантите ја запалија владината зграда. Со запалливи бомби демонстрантите вчера вечерта ја запалија владината зграда, а се обидоа да ја ...

Ел Барадеј стигна во Каиро, подготвен да учествува во протестите

Форум - 27.01.2011

Поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Ел Барадеј, се врати денеска во Египет со намера да учествува во демонстрациите против режимот на претседателот Хосни Мубарак ...

Демонстрантите ја запалија владината зграда во Суец

Алфа - 27.01.2011

Демонстрантите синоќа ја запалија владината зграда во градот Суец, на 100 километри источно од Каиро, и се обидоа да ја запалат и локалната канцеларија на владеачката Национално-демократска партија.

Заострени протестите во Каиро

Курир - 27.01.2011

Илјадници демонстранти се спротиставија на забраната за протестирање и продолжија со антивладините демонстрации во Каиро, главниот град на Египет.

Најмалку 1000 лица уапсени за време на протестите во Египет

Нетпрес - 27.01.2011

Повеќе од 1000 лица се уапсени за време на протестите во Египет против претседателот Хосни Мубарак. Ова се најсериозните протести против Мубарак од почетокот на неговото триесетгодишно управување со ...

Протести во Египет: Загинале шест лица

Точка - 27.01.2011

Уште две лица загинаа во протестите во централниот дел на Каиро, со што вкупниот број на жртвите во демонстрациите против претседателот Хосни Мубарак за два дена порасна на шест.

Дали средбата со Груевски Ќе биде проштална за Мубарак?

Н.Македонија - 27.01.2011

Засега нема најави за откажување на патувањето поради насилствата во Каиро Сите му доаѓаат: Египетскиот претседател е критикуван ама не и изолиран државник Нормално се одвиваат подготовките во ...

Египет:Илјада уапсени, протестите продолжуваат

eReporter - 27.01.2011

Најмалку илјада луѓе се уапсени во Египет од вторникот кога почнаа протестите против режимот на претседател Хосни Мубарак, изјави денеска неименуван претставмик на силите за безбедност, додека во ...

Немири во Египет

А1 - 26.01.2011

Додека по интернет се шират повиците на револуција во Египет, владата ги забрани сите улични протести откако илјадници луѓе синоќа се кренаа против владата и 3децениското автократско владеење на ...

Големи протести во Каиро - полицијата апсеше

Телма - 26.01.2011

И покрај забраната за собирања, во Египет и денеска продолжија протестите, а вкупно 860 демонтранти се приведени ширум земјата по вчерашните насилни протести, соопштија египетски безбедносни ...

Египетската Влада ги забранува сите протести

Алсат-М - 26.01.2011

Египетската Влада соопшти денеска дека нема да дозволи какви било протести и дека демонстрантите ќе бидат уапсени, јавија египетските медиуми.

Тројца загинати во антивладини протести

Утрински - 26.01.2011

Три лица загинаа синоќа за време на антивладини протести во Каиро и други египетски градови. Двајца демонстранти биле убиени во судири со полицијата во градот Суец.

Египќаните го следат Тунис

Deutsche Welle - 26.01.2011

Египетските власти имаат намера да преземат ако е потребно и жестоки мерки за да ги задушат протестите во земјата. На улиците на Каиро се поставени стотици полицајци, но демонстрации, има и денеска.

Белата куќа ја повика египетската влада да спроведе реформи

Канал5 - 26.01.2011

Белата куќа ја повика денеска египетската влада да има повеќе слух за барањата на граѓаните и да ги почитува демократските права–се нагласува во соопштението издадено по големите демонстрации во ...

Синот на Хосни Мубарак го напуштил Египет

Канал5 - 26.01.2011

46годишниот син на египетскиот претседател Хосни Мубарак,Гемал Мубарак,го напуштил Египет вчера заедно со својата сопруга и ќерката-јави Си Ен Ен.Тие отпатувале со приватен авион кон Лондон.

Двајца демонстранти и еден полицаец загинаа во антивладини протести во Египет

Алсат-М - 26.01.2011

Три лица загинаа вчера за време на антивладини протести во Каиро и други египетски градови. Двајца демонстранти биле убиени во судири со полицијата во градот Суец.

Египет - загинаа четири лица, власта забрани нови демонстрации

Телма - 26.01.2011

Египетската Влада соопшти денеска дека нема да дозволи какви било протести и дека демонстрантите ќе бидат уапсени, јавија египетските медиуми.

Крвави демонстрации во Египет

Канал5 - 26.01.2011

Двајца демонстранти и еден полицаец се убиени во масовните демонстрации во Египет. Демонстрантите признаваат дека народот во Тунис бил инспирација и тие да излезат на улиците и да го кренат својот ...

Двајца демонстранти и еден полицаец загинаа во антивладини протести во Египет

Алфа - 26.01.2011

Најмалку тројца луѓе ги загубија своите животи за време на антивладините протести во Каиро и во други египетски градови. Двајца демонстранти биле убиени во судири со полицијата во градот Суец.

Двајца демонстранти и еден полицаец загинаа во антивладини протести во Египет

Сител - 26.01.2011

Три лица загинаа вчера за време на антивладини протести во Каиро и други египетски градови. Двајца демонстранти биле убиени во судири со полицијата во градот Суец.

Опозицијата во Египет повика на нови протести

Р.С.Европа - 26.01.2011

Опозицијата во Египет упати повик за продолжување на вчерашните протести кои, според агенциите, биле најголеми во тридецениското владеење на претседателот Хосни Мубарак.

Уапсени 860 демонстранти во Египет

Р.С.Европа - 26.01.2011

Египетските безбедносни сили соопштија дека 860 демонстранти биле уапсени во последниве два дена. Најголем дел од нив околу 600 биле притворени во Каиро, а другите во Алескандрија.

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Египет, приведени 860 демонстранти

Сител - 26.01.2011

И покрај забраната за собирања, во Египет и денеска продолжија протестите, а вкупно 860 демонтранти се приведени ширум земјата по вчерашните насилни протести, соопштија египетски безбедносни ...

Полицијата и демонстрантите се судрија во Каиро

Форум - 26.01.2011

И покрај забраната за собири која ја упати египетското министерство за внатрешни работи, во Египет денеска продолжија протестите, во кои во целата земја се уапсени 860 демонстранти Египетската ...

Демонстрантите ја запалија владината зграда во Суец

Сител - 26.01.2011

Демонстрантите вечерва ја запалија владината зграда во градот Суец, на 100 километри источно од Каиро, и се обидоа да ја запалат и локалната канцеларија на владеачката Национално-демократска партија, ...

Опозицијата во Египет повика на втор ден протести

Курир - 26.01.2011

Продемократската организација Движење 6 април, денеска повика за нови демонстрации во Египет. Организацијата упати повик преку Фејсбук за протести на плоштадот Тахрир во Каиро каде вчера имаше околу ...

Египетската полиција ги растера демонстрантите

Р.С.Европа - 26.01.2011

Полицијата во Каиро употреби гумени куршуми и солзавец за растерување на демонстрантите од центарот на градот. Оваа акција е преземена по масовните протести против египетскиот претседател Хосни ...

Египетската полиција уапси 19 Арапи поврзани со Ал каеда

Курир - 26.01.2011

Египетската полиција уапси 19 Арапи кој се сомничат дека имаат блиски врски со Ал каеда. Тие биле уапсени минатиот месец во Египет, изјави египетскиот министер за надворешни работи Хабиб Ибрахим ел ...

Масовен антивладин протест во Каиро организиран преку Фејсбук

Курир - 26.01.2011

Десетици илјади протестанти зема учество во антивладините и антипретседателски демонстрации во главниот град на Египет-Каиро.

Белата куќа бара египетската влада да има слух за народот

Р.С.Европа - 26.01.2011

Белата куќа денеска ја повика египетската влада да има повеќе слух за барањата на народот и да спроведе политички и економски реформи кои ќе го подобрат животот и ќе му донесат напредок на Египет.

Египетските власти нема да дозволат понатамошни протести

Курир - 26.01.2011

Египетските власти соопштија дека сите понатамошни протести ќе бидат забранети и демонстрантите уапсени, по масовните собири во вторникот во Каиро и некои други места во Египет.

Белата куќа ја повика египетската влада да има повеќе слух за народот

Форум - 26.01.2011

Белата куќа ја повика денеска египетската влада да има повеќе слух за тенденциите на народот и да ги почитува демократските права, се нагласува во соопштението издадено по големите демонстрации во ...

Африка и арапскиот свет се демократизираат

Вечер Прес - 26.01.2011

Жителите на Тунис покажаа дека моќта на народот не смее да се потцени, смета Ел Барадеј Добитникот на Нобелова награда за мир и поранешен генерален директор на Меѓународната агенција за атомска ...

Египет забрани антивладини протести

Точка - 26.01.2011

Египетското министерство за внатрешни работи денеска објави соопштение со кое забранува секакво ново протестно собирање, по вчерашните антивладини протести во главниот град и во внатрешноста на ...

Египет ги блокира друштвените мрежи заради протестите

IT.mk - 25.01.2011

Facebook и Тwitter се блокирани во Египет каде има демонстрации против Хосни Мубарак, кој владее со земјата уште од 1981 година.

Египет - Илјадници демонстранти се судрија со полицијата

Телма - 25.01.2011

Илјадници демонстранти во Египет денеска се судрија со полицијата. Тие бараат да се стави крај на тридеценискиот режим на Претседателот Хосни Мубарак.

Протести во Каиро против Мубарак и сиромаштијата

Канал5 - 25.01.2011

На протестите во Каиро според проценките на полицијата денеска с есобраа 15 000 луѓе кои скандираа против претседателот Хосни Мубарак и повикуваа за искоренување на сиромаштијата.

Протести во Каиро против претседателот Мубарак

Курир - 25.01.2011

На улиците во Каиро денеска се собраа неколку стотина демонстранти кој извикуваа пароли против актуелниот претседател Хосни Мубарак и бараа подобрување на моменталната економска ситуација во државата.

Активности за „Јасмин“ револуција и во Египет

Р.С.Европа - 25.01.2011

Опозициони групи во Египет, инспирирани од настаните во Тунис, преку Фејсбук повикаа на масовни демонстрации за економски и политички реформи.

Судири на демонстрантите и полицијата во Египет

Р.С.Европа - 25.01.2011

Илјадници демонстранти во Египет денеска се судрија со полицијата. Тие бараат да се стави крај на тридеценискиот режим на Претседателот Хосни Мубарак.

Протести во Египет за економски и политички реформи

Р.С.Европа - 25.01.2011

Стотици жители на Египет денеска протестираат за спроведување на економски и политички реформи во земјата. Според извештаите тие ги пробиле полициските кордони во центарот на Каиро извикувајќи „Доле ...

Ел Барадеј очекува бран демократизација во Африка

МРТ - 25.01.2011

Добитникот на Нобелотва награда за мир, поранешниот генерален директор на МААЕ, Мохамед ел Барадеј изјави денеска во Виена дека по симнувањето на власта во Тунис, ќе има бран демократизација на ...

Протести во Каиро против претседателот Мубарак и за подобрување на економската ситуација

МРТ - 25.01.2011

Неколку стотина демонстранти денеска се собраа на улиците на Каиро извикувајќи пароли против претседателот Хосни Мубарак и барајќи подобрување на економската ситуација во земјата.

Тројца загинати во протестите во Египет

Форум - 25.01.2011

Две лица загиналe во градот Суец, а еден полицаец е убиен во Каиро на протестите со кои се бара оставка на претседателот Хосни Мубарак, соопштија во вторникот навечер извори од медицински и од ...

Протести во Египет

Inpress - 25.01.2011

Каиро, 25. јануари 2011 (ИНПРЕС) Стотици жители на Египет денеска излегоа на улица. Протестираат за спроведување на економски и политички реформи во земјата.

Околу 15.000 луѓе на протести во Каиро

Точка - 25.01.2011

Околу 15.000 луѓе се собраа денеска на улиците на Каиро, протестирајќи против претседателот Хосни Мубарак и повикувајќи на искоренување на сиромаштијата, јавуваат светските медиуми.

Револуцијата се шири – Десетици илјади протестираат во Каиро

eReporter - 25.01.2011

Полицијата во Каиро со солзавец и водени топови се обидува да ги растури ретките анти-владини протести. Илјадници се собраа на протестите по интернет кампањата инспирирана од востанието во Тунис, ...

Тројца убиени во протестите во Египет

eReporter - 25.01.2011

Египетската полиција соопшти дека двајца демонстранти и еден полицаец загинале во анти-владините протести во Каиро и неколку други градови. Демонстрантите биле убиени на протестите воСуец.

Палестинска група е одговорна за нападот врз црквата

Утрински - 24.01.2011

КАИРО - Мала палестинска група поврзана со Ал Каеда е одговорна за нападот што се случи на новогодишната вечер врз црква во Александрија, при што загинаа 23 лица, соопшти Египет.