TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејството на убиениот командир ги бара деталите за престрелката кај Ваксинце

Утрински - 15.09.2007

И пет дена по престрелката, се' уште ги нема телата на двајцата убиени напаѓачи ГОРАН АДАМОВСКИ „Очекувам лично министерката за внатрешни работи во четири очи да ми ја каже вистината за случувањата во Ваксинце“, вели за „Утрински“ Авни Алили, брат на убиениот полициски командир на станицата во ...

Косово ќе го екстрадира Заим Халили

Време - 14.09.2007

КОСОВСКА ПОЛИЦИЈА Косово ќе го екстрадира Заим Халили еден од напаѓачите на полициска патрола, ранет во престрелката во Ваксинце, изјави портпаролот на косовската полиција Ветон Елшани. Алили побегна во Косово откако беше ранет во престрелката со полицијата во Ваксинце.

ОБСЕ нуди олеснувачи за Ваксинце

Дневник - 14.09.2007

ОБСЕ понудил олеснувачи за истрагата за престрелката кај кумановско Ваксинце, во која пред пет дена загинаа полицискиот командир Фатмир Халили, а двајца полицајци беа ранети. Во престрелката, според полициски извори, загинале двајца напаѓачи, а ранет бил Заим Халили-Туши, кој е во приштинската ...

Командант Туши до крајот на месецов ќе биде екстрадиран

Утрински - 14.09.2007

Заим Алили се бара за убиство, убиство во обид, напад врз службено лице при вршење работи на безбедност, предизвикување опасност и насилство Дваесет и осумгодишниот Заим Алили, алијас командант Туши, до крајот на месецов би требало да биде екстрадиран во земјава, велат надлежните органи на УНМИК.

На повидок долга и неизвесна судска битка!?

Вечер Прес - 14.09.2007

"Не можам да одговорам на тоа како ќе се произнесат властите во покраината, бидејќи на целиот процес на екстрадицијата на Заим Аљили следи комплицирана правна постапка во тукашните институции", објасни портпаролот на УМНИК Александар Иванко "Барањето за екстрадиција на злосторникот Заим Аљили, кое ...

Закочена е истрагата за убиството на полицискиот командир во Матејче

Канал5 - 13.09.2007

Во Ваксинце, селото каде што се одвиваше крвавата престрелка се уште е опасно. Со вакво предупредување полицијата ја одвратила истражната судијка од кумановскиот суд Славица Спасиќ да излезе на терен и лично да се увери дали ова е трупот на Скендер Халили, еден од застреланите во престрелката и ...

Роднини на Туши се закануваат со суд

Дневник - 13.09.2007

Ќе бараме да се утврди кој во кого пукал и, ако треба, правдата ќе ја бараме во меѓународни судови, вели братучед на ранетиот Заим Халили Изрешетаниот „форд“ на Заим Халили, познат како командант Туши, е во дворот на неговата семејна куќа во Ваксинце, по престрелката пред селото, во која загина ...

Македонија од Косово бара екстрадиција на Туши

Вечер Прес - 13.09.2007

Михајло Маневски, министерот за правда, вчера го потпиша решението за барање за екстрадиција од Косово на ваксинчанецот Заим Халили, алијас командант Туши Михајло Маневски, македонскиот министер за правда, вчера го потпиша решението за барање за екстрадиција од Косово на ваксинчанецот Заим Халили, ...

Македонија побара екстрадиција за Заим Халили

А1 - 12.09.2007

Македонските власти го испратија денеска до УНМИК барањето за екстрадиција на Заим Халили, потврдија од Министерството за правда. Во барањето се наведени четири кривични дела, меѓу кои е и последниот напад на полициската патрола, кога беше убиен полицискиот командир Фатмир Халили, а двајца негови ...

Пратениците ништо не заклучија за Ваксинце

Вест - 12.09.2007

ПРАЗНА РАСПРАВА ВО СОБРАНИЕТО Собранието вчера не усвои никакви заклучоци по завчерашната расправа за безбедносната состојба во земјата по иницидентот во селото Ваксинце, Кумановско. Пратениците од власта гласаа против заклучоците на опозицијата, во кои, поради убиството на полициски командир, ...

ДУИ се сомнева дека случајот во Ваксинце е изрежиран

Утрински - 12.09.2007

За интегративците е енигма дали полицајците се повредиле меѓу себе и бараат меѓународна експертиза за случајот ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Демократската унија за интеграции се сомнева дека Министерството за внатрешни работи не ја кажува вистината за настаните во Ваксинце и се уверени дека се работи за добро ...

Фатмир Асани ги лечел ранетите напаѓачи

Дневник - 12.09.2007

Јас направив посмртница за Скендер Халили и побарав увид од истражен судија, вели Асани, лекар и поранешен пратеник на ДПА Поранешниот пратеник на ДПА, лекарот Фатмир Асани од Слупчане, прв бил повикан да ги санира повредите на ранетите напаѓачи, кои завчера во престрелка кај Ваксинце убија ...

Семејството на загинатиот командир кај Ваксинце бара одговор од министерката

Канал5 - 12.09.2007

Семејството на убиениот полициски командир Фатмир Алили бара министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска да им објасни под какви околности е загинат командирот на полицијата во Матејче. Неговиот брат се сомнева дека бил направен организациски пропуст во спроведувањето на полициската акција.

Мисијата на ЕУ на Ваксинце гледа како изолиран инцидент

Утрински - 12.09.2007

Мисијата на Европската унија во Македонија случувањата во Ваксинце ги гледа како одделен инцидент од кој не треба да се извлекуваат заклучоци за вкупната безбедносна состојба во земјава. „Мисијата на ЕУ во Скопје ја следи ситуацијата по настаните во Ваксинце за кои истрагата е во рацете на властите.

За Брисел Ваксинце е криминална пресметка

Утрински - 12.09.2007

Брисел - Европската унија и НАТО ги следат настаните во Македонија по оружениот инцидент во Ваксинце и засега не гледаат влошување на безбедносната состојба во државата, туку криминална пресметка. Според портпаролот на НАТО Џејмс Апатураи, НАТО нема да дава посебни оценки за Ваксинце, бидејќи ...

Опозицијата не успеа да го прогласи МВР за виновно

Време - 12.09.2007

СОБРАНИСКА РАСПРАВА ЗА ВАКСИНЦЕ Пратениците вчера со 52 гласа „против“ и 30 „за“ не ги усвоија заклучоците предложени од опозицијата за престрелката во Ваксинце одговорност да преземе МВР, а министерката Гордана Јанкуловска да поднесе оставка.

Полицијата во Ваксинце одела да го уапси командант Туши?

Утрински - 12.09.2007

Во родната Отља, вчера беше погребан полицискиот командир Фатмир Алили ГОРАН АДАМОВСКИ Убиениот полициски командир од станицата во Матејче не го загуби животот во случајна престрелка со оружената група на Џејми Шеј, туку во планирана акција за апсење за Заим Алили алијас командант Туши, по кого ...

Со високи почести, погребан убиениот командир

Вечер Прес - 12.09.2007

Со три истрели од пушки, посмртен марш, и со сите полициски почести, вчера попладне на гробиштата во родното село Отља, беше погребан убиениот Фатмир Алили (48) - командирот на полициската станица во Матејче. Алили беше убиен завчера при напад на трочлена вооружена група во близина на кумановското ...

Нема одговорност додека трае истрагата

Вечер Прес - 12.09.2007

Пратениците не успеаја да усогласат заклучоци по собраниската расправа за инцидентот во Ваксинце, во кој загина полициски командир и беа ранети двајца полицајци. Опозицијата инсистираше Собранието да побара одговорност од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и од пониските ешалони во ...

Погребан командирот на станицата во Матејче

А1 - 11.09.2007

Со највисоки почести, на гробиштата на родното село Отља, денеска беше погребан командирот на полициската станица во Матејче, Фатмир Алили. На церемонијата освен неговите најблиски, присуствуваа голем број на жители од Липковскиот крај, негови колеги, како и високи функционери на МВР.

Собранието не донесе заклучоци за Ваксинце

А1 - 11.09.2007

Власта и опозицијата не успеаја да се усогласат околу заклучоците за случувањата во Ваксинце, со кои опозициските партии предлагаа за настанот одговорноста да ја понесе министерката Јанкуловска, но и да се констатира дека безбедноста во Македонија е нарушена.

СДСМ незадоволен од рапортот на Јанкуловска

Дневник - 11.09.2007

Клучно е криминалот да не се доведува во контекст на безбедноста на државата и да не му се припишува политичка боја, порача вчера министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на итната собраниска седница за инцидентот кај Ваксинце и за безбедносната ситуација, која се одржа по барање на ...

Се' е под контрола?!

Утрински - 11.09.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Во време кога надлежните тврдат дека ситуацијава е мирна и тивка како во „сината лагуна“, во престрелка кај кумановското село Ваксинце е убиен командирот на полициската станица во Матејче. Уште двајца полицајци се повредени.

Во престрелка загинаа полициски командир и двајца роднини на Џејми Шеј

Утрински - 11.09.2007

Убиени се командирот Фатмир Алили, братот на Џејми Шеј - Џеладин Исени, и неговиот внук Скендер Алили ГОРАН АДАМОВСКИ ВАКСИНЦЕ - Командирот на полициската станица во кумановското село Матејче е убиен, а двајца полицајци се ранети во оружена престрелка што вчераутро се случи во близина на Ваксинце, ...

Изборниот законик падна во сенка на безбедносните случувања

Утрински - 11.09.2007

Опозицијата со поединечно гласање се избори на дебата за безбедноста во државата КАТИЦА ЧАНГОВА Новините на Изборниот законик, кои изминатата недела беа во самиот политички центар, вчера паднаа во сенка на најновите безбедносни случувања во Кумановско.

Банда уби полицаец

Вест - 11.09.2007

ВО ПРЕСТРЕЛКА КАЈ ВАКСИНЦЕ, КУМАНОВСКО Групата бандити, која го уби командирот на полициската станица Фатмир Алили (49) и рани други двајца полицајци, се поврзува со Заим Халили од Ваксинце, командант Туши, внук на Џемаил Исени - Џејми Шеј, кој успеал да побегне во Косово каде што с Фатмир Алили ...

Убиен полициски командир, двајца полицајци се тешко ранети

Време - 11.09.2007

МАСАКР ВО ВАКСИНЦЕ Емил Зафировски Полициски командир е убиен, а уште двајца полицајци биле тешко ранети завчера во кумановско Ваксинце, во престрелка со групата на озлогласениот Џемаил Исеини, познат како Џејми Шеј. Според МВР, станува збор за напад врз полициска патрола пред влезот во селото, во ...

Убиен полициски командир

Дневник - 11.09.2007

Ранетиот напаѓач Заим Халили познат како „командант Туши“ и внук на „командантот Џејми Шеј“, е уапсен на косовска територија каде избегал со џип без регистарски таблички Командирот на полициската станица во Матејче, Фатмир Халили (49) загина, а двајца полицајци беа ранети во престрелка со тројца ...

Парламентот не донесе заклучоци за Ваксинце

Канал5 - 11.09.2007

Парламентот не донесе заклучок – каква е безбедносната ситуација во земјава по инцидентот во Ваксинце. Дури ни за ова сериозно прашање парламентарците не успеаја да се обединат околу единствен став – барањето на опозицијата да се констатира дека безбедносната ситуација во земјава е нарушена и за ...

Се подготвува барањето за екстрадиција на Заим Халили

Канал5 - 11.09.2007

Заим Халили во болница во Приштина чека екстрадиција во Македонија. Во министерството за правда во Скопје го комплетираат криминалното досие за да го пратат на полицијата на УНМИК заедно со барањето за негова испорака на македонските истражни органи.

СДСМ ја повика Јанкуловска во Собранието

Време - 11.09.2007

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ИТНА СЕДНИЦА ЗА ВАКСИНЦЕ Итна информација од Владата за убиството на полицискиот командир во Ваксинце побараа вчера пратениците од опозицијата, на седницата на која требаше да се расправа за измените во Изборниот законик.

Криминален чин или безбедносна криза?!

Вечер Прес - 11.09.2007

На барање на СДСМ, Собранието вчера расправаше за нападот врз полициската контрола во Ваксинце и за влијанието на случката врз безбедносната состојба во државата. За немилиот настан пред пратениците информираше министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Убиен командирот, кој го уапси Џејми Шеј

Вечер Прес - 11.09.2007

Во нападот убиен е Фатмир Алили (48) - командирот на полициската станица во Матејче, а ранети се полицајците: Јонче Китановски и Ацо Н. Од напаѓачите убиени се Џелајдин Исени, братот на Џејми Шеј и неговиот братучед Скендер Халили, а тешко е ранет Заим Халили, алијас командант Тучи, кој е уапсен на ...

Убиен командирот на полициската станица во Матејче

А1 - 10.09.2007

Полицајци од крим техника, како и многу специјалци, денеска го пребаруваа теренот пред влезот на селото Ваксинце, на местото каде синоќа беа убиени две лица, а четворица беа ранети, во престрелката меѓу полицијата и групата на Заим Алили.

Собраниска расправа за настанот во Ваксинце

А1 - 10.09.2007

Расправата во Собранието за настанот во Ваксинце е иницирана од страна на опозициската СДСМ, која побара расправа на оваа тема, а предлогот го прифатија и дел од пратениците на владејачкото мнозинство - пратеничката група на НСДП, но и Мендух Тачи од ДПА.

Крвава пресметка во Матејче – загина командирот на полициската станица

Канал5 - 10.09.2007

Командирот на полициската станица во Матејче Фатмир Алили загина, а двајца полицајци се ранети во престрелка со роднини на Џејми Шеј – двајца од напаѓачите се мртви брат му Џеладин Хисени и внук му Скендер Халили. Третиот од групата Заим Халили внукот на Џејми Шеј кој се закани дека ќе се одмазди ...