TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тадиќ - Да не се блокира примената на договорот Белград-Приштина

Утрински - 04.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача денеска на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Тадиќ: Не ја блокирајте примената на договорот Белград-Приштина

Сител - 04.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача денеска на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Тадиќ: Србите да не го блокираат договорот

Точка - 04.12.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ, им порача на Србите од северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, дека очекува од нив да го поддржат договорот за интегрираната контрола на ...

Тадиќ: Не ја блокирајте примената на договорот Белград-Приштина

Press24 - 04.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача денеска на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Тадиќ: Договорот меѓу Белград и Приштина мора да се поддржи

Курир - 04.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача вчера на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Тадиќ: Србите да не го блокираат договорот

Нетпрес - 04.12.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ, им порача на Србите од северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, дека очекува од нив да го поддржат договорот за интегрираната контрола на ...

Тадиќ - косовските срби да го прифатат договорот за премините

Р.С.Европа - 03.12.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ ги повика вечерва во Берлин косовските срби утре да го прифатат договорот за управување со административните премини што го постигнаа преговарачките тимови на ...

Тадиќ: Да не се блокира примената на договорот Белград-Приштина

Дневник - 03.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача денеска на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Тадиќ: Да не се блокира примената на договорот Белград-Приштина

+инфо - 03.12.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача денеска на Србите на северот на Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја ...

Древс: Во случај на насилство, ќе возвратиме во иста мера

Точка - 03.12.2011

Командантот на КФОР, Ерхард Древс, изјавил дека, во случај на ескалацијата на ситуацијата на северот на Косово, како што се случи во понеделникот во Јагњеница, КФОР ќе одговори со исти средства.

Древс: Во случај на насилство, ќе возвратиме во иста мера

Нетпрес - 03.12.2011

Командантот на КФОР, Ерхард Древс, изјавил дека, во случај на ескалацијата на ситуацијата на северот на Косово, како што се случи во понеделникот во Јагњеница, КФОР ќе одговори со исти средства.

Тадиќ од Србите на северот на Косово очекува подршка за дијалогот

Sky - 03.12.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на Србите на северот на Косово им порача дека од нив очекува подршка за дијалогот постигнат во Брисел и очекува дека нема да го блокираат.

ЕУ повика на прагматизам во косовско-српските разговори

SETimes - 02.12.2011

Српските власти тврдат дека КФОР се обидува да ја попречи кандидатурата за членство во ЕУ на Србија, и покрај фактот што дијалогот Белград-Приштина продолжи и претседателот Борис Тадиќ повика на ...

Тадиќ ги повика косовските Срби да ги тргнат барикадите

SETimes - 02.12.2011

Дали Белград направи голема промена во политиката, пред очекуваната одлука за кандидатскиот статус? Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 02.12.11 На нешто повеќе од недела до ...

Приштина подготвува офанзива како "Луња"!

Вечер Прес - 02.12.2011

"Косовските сили би се вклучиле во судир за да се создаде "контролиран хаос", а се со цел српското население да се исплаши и да го напушти просторот на Северно Косово" - тврди генералот Нинослав ...

Кфор и локалните Срби без договор за отстранување на барикадите

Макфакс - 02.12.2011

Состанокот на претседателот на Општина Зубин Поток Славиша Ристиќ и командантот на германско-австриската единица на Кфор во селото Јагњеница, Франц Пиркер, заврши денеска без конечно решение.

НАТО го поздрави ставот на Тадиќ – бара отстранување на барикадите

Кајгана - 01.12.2011

НАТО и Кфор денеска во Брисел го поздравија повикот на српскиот претседател Борис Тадиќ за отстранување на барикадите на северот на Косово, што „мора да биде проследено со конкретни потези", соопшти ...

КФОР подготвен да ги отстрани српските барикади на Косово

Н.Македонија - 01.12.2011

Портпаролот на КФОР Уве Новицки денеска изјави дека КФОР ќе ги отстрани барикадите во северниот дел на Косово доколку тоа не го направат Србите - Решението може да биде на сите да им е гарантирана ...

КФОР подготвен да ги отстрани барикадите ако тоа не го направат Србите

+инфо - 01.12.2011

Портпаролот на КФОР Уве Новицки денеска изјави дека КФОР ќе ги отстрани барикадите во северниот дел на Косово доколку тоа не го направат Србите.

КФОР подготвен да ги отстрани барикадите ако тоа не го направат Србите

Сител - 01.12.2011

Портпаролот на КФОР Уве Новицки денеска изјави дека КФОР ќе ги отстрани барикадите во северниот дел на Косово доколку тоа не го направат Србите.

Доаѓаат 200 Амери обучени за борби на барикади!

Вечер Прес - 01.12.2011

Тие тренирале, покрај во Индијана, и во центарот на обука во Хоненфелс, познат по тоа што пред две недели се симулираше вежба "борба на барикади", каде српските демонстранти ги "глумеа" пензионирани ...

Ако не сакаат Србите, КФОР на готовс да ги отстрани барикадите

Курир - 01.12.2011

Уве Новицки портпаролот на КФОР денес изјави дека ќе ги отстрани барикадите доколку не го направат тоа Србите во северниот дел на Косово.

КФОР ќе ги отстрани барикадите доколку тоа не го сторат Србите

Sky - 01.12.2011

Уве Новицки, портпарол на КФОР, денеска изјави дека се КФОР се спремни да ги отстранат барикадите на северот на Косово, ако тоа не го сторат Србите.

НАТО го поздрави ставот на Тадиќ – бара отстранување на барикадите

Макфакс - 01.12.2011

НАТО и Кфор денеска во Брисел го поздравија повикот на српскиот претседател Борис Тадиќ за отстранување на барикадите на северот на Косово, што „мора да биде проследено со конкретни потези", соопшти ...

Тадиќ - Српските интереси не се заштитуваат со барикади

Inpress - 01.12.2011

Белград, 1. декември 2011 (ИНПРЕС) Српскиот национален интерес во Косово не се брани со барикади, туку со дијалог и со барање на решенија за проблемите, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ по ...

Барикадите во северно Косово ја вратија Србија неколку години назад

Inpress - 01.12.2011

Белград, 1. декември 2011 (ИНПРЕС) За да добие позитивна одлука за кандидатурата за членство во ЕУ, Србија треба да направи нешто позитивно.

Косовски Срби забетонираа барикада крај Звечан во северно Косово

24 Вести - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

УНМИК: на северот на Косово нестабилно и напнато

Р.С.Европа - 30.11.2011

Ситуацијата на северот на Косово е нестабилна и напната од средината на октомври, а голем придонес за ваквата состојба има најавеното одржување на избори во Србија во идната пролет, како и ...

Косовски Срби забетонираа барикада крај Звечан во северно Косово

Утрински - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

С` пожестоки судири на барикадите

Дневник - 30.11.2011

KФОР вчера предупреди дека ќе ги користи сите средства на располагање ако локалните Срби од северниот дел на Kосово ја исполнат заканата за поставување нови барикади и целосно блокирање на ...

Косовски Срби забетонираа барикада

Идивиди - 30.11.2011

Приштина, 30 ноември 2011 (МИА) - Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

Косовски Срби забетонираа барикада крај Звечан

Н.Македонија - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ Барикадата која е висока околу 2,5 ...

Тадиќ до косовските Срби: Повлечете се од барикадите

Н.Македонија - 30.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера ги повика Србите од северно Косово да се повлечат од барикадите зашто тие не придонесувале во одбраната на српските интереси Тој истовремено побара од КФОР да ...

Кој е виновен за насилствата на Косово?

Алфа - 30.11.2011

На Косово денеска е мирно иако доста напнато по последните инциденти меѓу Србите и војниците на КФОР во кои беа повредени десетици луѓе.

Тадиќ ги повика Србите да ги отстранат барикадите

Кајгана - 30.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ ги повика Србите од северот на Косово да ги повлечат барикадите, бидејќи не придонесуваат за одбрана на националните интереси, туку ги загрозуваат.

Косовски Срби забетонираа барикада во Звечан

+инфо - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин Kрш во општината Звечан, во северно Косово, по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

Косовски Срби забетонираа барикада крај Звечан во северно Косово

Сител - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

Косовски Срби забетонираа барикада крај Звечан во северно Косово

МРТ - 30.11.2011

Косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ.

Косовските Срби дежураат на барикадите

Точка - 30.11.2011

Изминатава ноќ на барикадите во северниот дел на Косово минала мирно, а локалното српско население дежурало во автомобили, јавува РТС, пренесува Нетпрес.

Западот, Кина и Русија поделени околу Косово

Точка - 30.11.2011

Претставниците на САД, Велика Британија, Франција и Германија на вчерашната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации повикаа на отстранување на барикадите на северот на Косово, додека ...

Косовските Срби дежураат на барикадите

Нетпрес - 30.11.2011

Изминатава ноќ на барикадите во северниот дел на Косово минала мирно, а локалното српско население дежурало во автомобили, јавува РТС, пренесува Нетпрес.

Западот, Кина и Русија поделени околу Косово

Нетпрес - 30.11.2011

Претставниците на САД, Велика Британија, Франција и Германија на вчерашната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации повикаа на отстранување на барикадите на северот на Косово, додека ...

Косовски Срби поставија 2,5 метри висока барикада

Курир - 30.11.2011

Во местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, косовски Срби поставија дополнителни зајакнувања на барикада.

Србите од Северно Косово цела ноќ дежураа крај барикадите

Sky - 30.11.2011

Српското население во Северно Косово во текот на целата ноќ дежурало на барикадите кои што ги имаат поставено. Кај местото Дудин крш во општината Звечан во северно Косово по главниот пат Косовска ...

Тадиќ ги повика Србите да ги отстранат барикадите

Макфакс - 30.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ ги повика Србите од северот на Косово да ги повлечат барикадите, бидејќи не придонесуваат за одбрана на националните интереси, туку ги загрозуваат.

Ристиќ:Изјавата на Тадиќ ги разочара Србите од северот на Косово

Макфакс - 30.11.2011

Барањето на претседателот на Србија Борис Тадиќ да се отстранат барикадите не е изненадување за косовските Срби, туку разочарување, изјави денеска Славиша Ристиќ, претседател на Општината Зубин Поток.

Србите бетонираа барикади крај Звечан

Inpress - 30.11.2011

Косовска Митровица, 30. ноември 2011 (ИНПРЕС) Косовските Срби рано утрово бетонираа барикади кои ги поставија на патот меѓу Косовска Митровица и Лепосавиќ, крај Дудин крш, во општина Звечан.

Напнат мир зад барикадите

Deutsche Welle - 29.11.2011

Советот за безбедност на ОН денеска ќе го разгледува најновиот извештај за состојбата на Косово. По вчерашните судири меѓу војниците на КФОР и локалните Срби, состојбата во текот на ноќта билa мирна, ...

На Косово уште е напнато

Deutsche Welle - 29.11.2011

Советот за безбедност на ОН го разгледува новиот извештај на Генералниот секретер на Светската оранизација, Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово.

НАТО:Околу 25 војници и 10-тина Срби повредени при судирите во Косово

Р.С.Европа - 29.11.2011

Околу 25 војници на КФОР и десетина Срби се повредени при вчерашните судири во северниот дел на Косово. НАТО соопшти дека двајца од ранетите војници се Германици а голем дел од останатите повредени ...

НАТО и ОН загрижени за Косово

Р.С.Европа - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата на северот на Косово и ги повика страните на воздржаност и на целосна соработка со меѓународните фактори.

Тадиќ ги повика косовските Срби да ги тргнат блокадите

Р.С.Европа - 29.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги повика Србите од северно Косово да ги отстранат блокадите на патиштата. Тој вели дека барикадите „не им помагаат на српските интереси, туку напротив, ги ...

КФОР ќе ја употреби целата неопходна сила да се заштити

Р.С.Европа - 29.11.2011

Силите на КФОР во Косово ќе ја употребат целата неопходна сила да се заштитат, предупреди шефот за заеднички операции на НАТО, адмирал Семјуел Локлир за време на денешната посета на Косово.

Повредени 25 војници на КФОР и десетина Срби

Утрински - 29.11.2011

До вчерашните судири дојде откако војниците на КФОР почнаа да ги отстрануваат блокадите на патиштата на северот на земјата што Србите ги поставија летоска откако владата на Косово одлучи на ...

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Утрински - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Напнат мир во северно Косово

Телма - 29.11.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, го повика денеска КФОР да ја запре акцијата на отстранување на барикадите во северно Косово, бидејќи ги загрозува животите на граѓаните, а од политичките ...

КФОР употреби солзавец на барикадата кај Јагненица

Телма - 29.11.2011

Силите на НАТО во Косово попладнево употребија солзавец против косовските Срби, додека тие растовараа камион со чакал пред војниците, кои го блокираат патот во село Јагненица во правец на Зубин поток ...

НАТО повика на воздржаност и соработка

Идивиди - 29.11.2011

Брисел, 29 ноември 2011 (МИА) - НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се ...

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Алфа - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Мирна ноќ на Јагњеница

Алфа - 29.11.2011

На барикадите кај Јагњеница, по синоќешните судири, ноќта минала мирно, јавуваат српските медиуми. Голем број граѓани од северот на Косово ја минале ноќта на барикадите, а војниците на КФОР во полна ...

Повредени 50 Срби во судири со КФОР

Н.Македонија - 29.11.2011

Во акцијата на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница на северот на Косово се повредени 50 Срби. КФОР соопшти дека се повредени и 25 припадници на меѓународните сили - Двајца војници се ...

Драшковиќ ги повика Србите да се повлечат од барикадите

Кајгана - 29.11.2011

Српскиот политичар Вук Драшковиќ, кој беше познат како главен опозиционер на почетокот од режимот на Слободан Mилошевиќ, ги повика Србите да ги напуштат барикадите на Косово, пред да се случи некоја ...

Тадиќ ги повика косовските Срби да ги повлечат барикадите

Н.Македонија - 29.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги повика претставниците на КФОР да не преземаат акции за отстранување на барикадите во северно Косово, а политичките претставници на косовските Срби да ...

КФОР со нови 120 војници во Северно Косово

Н.Македонија - 29.11.2011

Контингентот на КФОР во северно Косово ќе биде зајакнат со 120 војници, изјави денеска австрискиот министер за одбрана Норберт Дарабош За време на вчерашниот обид за отстранување на српска барикада ...

Многу повредени за време на операцијата „Слобода на движењето“ на КФОР

SETimes - 29.11.2011

КФОР ги отстрани барикадите на патот во близина на Зубин Поток, но тоа ги разлути локалните Срби, кои направија „живи штитови“ за да го спречат пробивањето на КФОР.

НАТО повика на воздржаност во северно Косово

+инфо - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Повредени 25 војници на КФОР и десетина Срби

+инфо - 29.11.2011

Во акција на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница во северниот дел на Косово се повредени 25 војници, соопштено е од командата на таа мисија.

КФОР со закана до Србите: Отстапете или ќе пукаме!

+инфо - 29.11.2011

Силите на КФОР преку мегафон ги предупредиле Србите во селото Јагњеница дека ќе пукаат ако тие се обидат да постават нова барикада на патот.

КФОР употреби солзавец против Србите кај Јагњеница

+инфо - 29.11.2011

Силите на НАТО во Косово попладнево употребија солзавец против косовските Срби, додека тие растовараа камион со чакал пред војниците, кои го блокираат патот во село Јагненица во правец на Зубин ...

Тадиќ ги повика Србите да ги повлечат барикадите

+инфо - 29.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги повика претставниците на КФОР да не преземаат акции за отстранување на барикадите во северно Косово, а политичките претставници на косовските Срби да ...

КФОР со нови 120 војници во северно Косово

+инфо - 29.11.2011

Контингентот на КФОР во северно Косово ќе биде зајакнат со 120 војници, изјави денеска австрискиот министер за одбрана Норберт Дарабош.

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Сител - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

МРТ - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Повредени 50 Срби во судирите со КФОР

Сител - 29.11.2011

Во акцијата на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница на северот на Косово се повредени 50 Срби. КФОР соопшти дека се повредени и 25 припадници на меѓународните ...

Повредени 50 Срби во вчерашните судири со КФОР

Сител - 29.11.2011

Во акцијата на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница на северот на Косово се повредени 50 Срби. КФОР соопшти дека се повредени и 25 припадници на меѓународните сили.

Тадиќ ги повика косовските Срби да ги повлечат барикадите од патиштата

Сител - 29.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги повика претставниците на КФОР да не преземаат акции за отстранување на барикадите во северно Косово, а политичките претставници на косовските Срби да ...

Силите на КФОР употреби солзавец против косовските Срби на патот кај селото Јагненица

Сител - 29.11.2011

Силите на НАТО во Косово попладнево употребија солзавец против косовските Срби, додека тие растовараа камион со чакал пред војниците, кои го блокираат патот во село Јагненица во правец на Зубин поток ...

Тадиќ: КФОР да не применува сила, Србите да ги тргнат барикадите

Канал5 - 29.11.2011

Силите на КФОР преку мегафон ги предупредиле Србите во селото Јагњеница дека ќе пукаат ако тие се обидат да постават нова барикада на патот.

Србите не се договорија со КФОР!

Вечер Прес - 29.11.2011

Србите се револтирани од лажните изјави на командантите на меѓународните сили, дека тие пукале и фрлале експлозивни направи и дека биле повредени дури 23 војници.

Повредени 25 војници на КФОР и неколку десетина Срби

Точка - 29.11.2011

Во акција на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница во северниот дел на Косово се повредени 25 војници, соопштено е од командата на таа мисија.

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Точка - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Тадиќ: Срби, повлечете се од барикадите

Точка - 29.11.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ, ги повика Србите од северот на Косово да се повлечат од барикадите, јавуваат спрските медиуми.

Во нередите во северниот дел на Косово повредени 23 војници на КФОР

Лимбо - 29.11.2011

Судирите избија во текот на отстранување на блокадата на патот кон граничниот премин Брнјак кај местото Јагњенице. Војниците морале да користат гумени метци и солзавци.

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Нетпрес - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Повредени 25 војници на КФОР и неколку десетина Срби

Нетпрес - 29.11.2011

Во акција на КФОР за отстранување на барикадите во Јагњеница во северниот дел на Косово се повредени 25 војници, соопштено е од командата на таа мисија.

По драстични мерки ќе превземаат војниците на КФОР доколку пак има немири на Косово

Sky - 29.11.2011

Вчерашниот биланс од немирите кај местото Јагњевица во Северно Косово е 25 повредени војници на КФОР и десетици косовски Срби.

НАТО повика на воздржаност и соработка во северниот дел на Косово

Таратур - 29.11.2011

НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот фактор со цел да се обезбеди слобода на движење.

Видео: НАТО се повика на соработка со Косово

Курир - 29.11.2011

Со цел да се обезбеди слобода на движење, НАТО изрази загриженост за ситуацијата во северниот дел на Косово и поради тоа ги повика сите страни на воздржаност и целосна соработка со меѓународниот ...

Тадиќ: Срби, повлечете се од барикадите

Нетпрес - 29.11.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ, ги повика Србите од северот на Косово да се повлечат од барикадите, јавуваат спрските медиуми.

Српскиот претседател ги повика Србите на северот од Косово да се повлечат од барикадите

Sky - 29.11.2011

Борис Тадиќ, претседател на Србија денеска ги Србите од северот на Косово да се повлечат од барикадите. "Барикадите не придонесуваат во одбраната на српските национални интереси.

Тадиќ побара Србите да се повлечат од барикадите

Курир - 29.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги повика претставниците на КФОР да не преземаат акции за отстранување на барикадите во северно Косово, а политичките претставници на косовските Срби да ...

Состојбата на Косово се понапната!

БезПардон - 29.11.2011

Србите денеска околу 15 часот, се истовариле на земја на стотина метри од барикадите во Јагњеници, кои од вчера наутро ги држи Кфор.

Силите на КФОР повторно се судрија со косовските Срби

Курир - 29.11.2011

Силите на НАТО во Косово попладнево употребија солзавец против косовските Срби, додека тие растовараа камион со чакал пред војниците, кои го блокираат патот во село Јагненица во правец на Зубин поток ...

Драшковиќ ги повика Србите да се повлечат од барикадите

Макфакс - 29.11.2011

Српскиот политичар Вук Драшковиќ, кој беше познат како главен опозиционер на почетокот од режимот на Слободан милошевиќ, ги повика Србите да ги напуштат барикадите на Косово, пред да се случи некоја ...

Косовските Срби прават алтернативен пат кај Јагњеница

Макфакс - 29.11.2011

Србите во Јагњеница на северот на Косово денеска довезле механизација и започнале да прават алтернативен пат со кој сакаат да го заобиколат местото каде што КФОР ја отстрани барикадата, со цел Зубин ...

ОН:Приштина и Белград придонесуваат за напнатата состојба на Косово

Макфакс - 29.11.2011

Состојбата на северот на Косово е нестабилна и напната од средината на октомври, за што во голема мера придонесува поврзаноста со изборите во Србија на пролет, како и со актуелната состојба во ...

НАТО - Околу 25 војници и 10-тина Срби повредени при судирите во Косово

Inpress - 29.11.2011

Косовска Митровица, 29. ноември 2011 (ИНПРЕС) Околу 25 војници на КФОР и десетина Срби се повредени при вчерашните судири во северниот дел на Косово.

НАТО повикува на воздржаност во северно Косово

Македонија24 - 29.11.2011

Свет - Македониjа 24, , НАТО повикува на воздржаност во северно Косово, "НАТО е загрижен за ситуацијата во северниот дел на Косово и ги повикува сите страни на воздржаност и целосна соработка со ...

Двајца војници на КФОР ранети во Косово

Deutsche Welle - 28.11.2011

Во северниот дел од Косово денеска од истрели се ранети двајца војници на КФОР во судирите со српските демонстранти. Како што соопштија од меѓународните мировни сили на Косово, нивните војници ...

Ранети двајца војници на КФОР во северно Косово

Р.С.Европа - 28.11.2011

Двајца војници на КФОР се ранети во престрелка со српските демонстранти во северно Косово, информира портпаролот на силите на НАТО во оваа земја.

Тадиќ повика на итен прекин на судирите во северно Косово

Р.С.Европа - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ повика на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин Поток–Косовска Митровица.

КФОР - Повреден припадник на меѓународните сили на Косово

Утрински - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

Војници на КФОР и Срби повредени на барикадата во јагњеница

Телма - 28.11.2011

Двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) денеска беа повредени од огнено оружје по судирите со српски демонстранти во Северно Косово.

Отстранета барикадата кај Јагњеница

Алфа - 28.11.2011

Германски и австриски војници на КФОР утрото отстраниле дел од барикадата на патот Косовска Митровица – Зубин поток, кај местото Јагњеница.

Повреден припадник на КФОР

Дневник - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

Повреден припадник на КФОР

Н.Македонија - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

Повредени двајца припадници на меѓународните сили на Косово

Алфа - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата ранети се двајца нивни ...

КФОР продолжува да фрла шок бомби и солзавец во Јагњеница

Кајгана - 28.11.2011

Војниците на КФОР кај Јагњеница денеска и понатаму преку мегафон ги повикуваат Србите да се разотидат, а повремено кон нив фрлаат шок бомби и солзавец.

Најмалку 30 повредени на северот на Косово

Кајгана - 28.11.2011

Најмалку 30 граѓани од српска националност повредени се денеска во судирите со Кфор на северот на Косово, јави агенцијата Бета, додавајќи дека никој не е во животна опасност.

Двајца војници на КФОР повредени во Северно Косово

Идивиди - 28.11.2011

Приштина, 28 ноември 2011 (МИА) - Двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) денеска беа повредени од огнено оружје по судирите со српски демонстранти во Северно Косово.

Тадиќ повика на итен прекин на судирите во северно Косово

Н.Македонија - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ инсистира на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин поток - Косовска Митровица, пишува весникот „Блиц“ во своето ...

Повреден војник на КФОР

+инфо - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

КФОР употреби шок бомби и гумени куршуми против Србите

+инфо - 28.11.2011

Акцијата на КФОР на барикадите на северот на Косово трае неколку часа и при тоа припадниците на оваа меѓународна мисија употребиле гумени куршуми, солзавец и шок бомби против Србите на барикадите, ...

Тадиќ бара итен прекин на судирите во Јагњеница

+инфо - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ инсистира на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин Поток-Косовска Митровица, соопшти електронското издание на ...

КФОР: Повреден припадник на меѓународните сили на Косово

Сител - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

Двајца војници на КФОР повредени во Северно Косово

Сител - 28.11.2011

Двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) денеска беа повредени од огнено оружје по судирите со српски демонстранти во Северно Косово.

КФОР: Повреден припадник на меѓународните сили на Косово

МРТ - 28.11.2011

Претставник на единицата на КФОР во Јагњеница, која утрово ја отстрани барикадата во тоа место, го информирал претседателот на општината Зубин Поток дека за време на акцијата е ранет еден нивен ...

Двајца војници на КФОР повредени при отстранување барикада

МРТ - 28.11.2011

Двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) денеска беа повредени од огнено оружје по судирите со српски демонстранти во Северно Косово.

Борис Тадиќ повика на итен прекин на судирите во северно Косово

Сител - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ инсистира на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин поток-Косовска Митровица, соопшти електронското издание на ...

Повредени 50 Срби и двајца Германци!

Вечер Прес - 28.11.2011

КФОР повторно тренираше строгост на северот на Косово Во Здравствениот центар во Косовска Митровица повеќето ранети Срби се сместени на интензивна нега, а ги има и на Хирургија и Ортопедија.

КФОР употреби шок бомби и гумени куршуми против Србите

Точка - 28.11.2011

Акцијата на КФОР на барикадите на северот на Косово трае неколку часа и при тоа припадниците на оваа меѓународна мисија употребиле гумени куршуми, солзавец и шок бомби против Србите на барикадите, ...

Пробиена уште една српска барикада во Косово

Sky - 28.11.2011

Германските и австриските војници ги остраниле барикадите на северно Косово поставени од страна на косовските Срби кај местото Зубин поток.

Напнатост на Косово: Србите пукале на КФОР, ранети двајца војници

Лимбо - 28.11.2011

Ранети се двајца војници припадници на КФОР. Во судирите од гумени метци се повредени двајца срби. Состојбата е напната..

Огнена престрелка на северот на Косово

Курир - 28.11.2011

Двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) денеска беа повредени од огнено оружје по судирите со српски демонстранти во Северно Косово.

Двајца војници на КФОР повредени во северно Косово

Sky - 28.11.2011

Во престрелката помеѓу косовските Срби и силите на КФОР двајца војници се повреден од огнено оружје. Инцидентот настанал кога војниците на КФОР насилно ја остраниле барикадата на Србите која што била ...

КФОР употреби шок бомби и гумени куршуми против Србите

Нетпрес - 28.11.2011

Акцијата на КФОР на барикадите на северот на Косово трае неколку часа и при тоа припадниците на оваа меѓународна мисија употребиле гумени куршуми, солзавец и шок бомби против Србите на барикадите, ...

Хаос во Северно Косово, КФОР употребува шок бомби и гумени куршуми, 15 Срби се повредени

Sky - 28.11.2011

Акција на КФОР трае веќе неколку часа и како што стојат работите војниците немаат намера да се повлечат од барикадите воЈагњеница.

Тадиќ: Итен прекин на судирите на Косово

Sky - 28.11.2011

Борис Тадиќ претседател на Србија денеска повика на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница.

Тадиќ: Итен прекин на судирите во северно Косово

Курир - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ инсистира на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин поток-Косовска Митровица, соопшти електронското издание на ...

Најмалку 30 повредени на северот на Косово

Макфакс - 28.11.2011

Најмалку 30 граѓани од српска националност повредени се денеска во судирите со Кфор на северот на Косово, јави агенцијата Бета, додавајќи дека никој не е во животна опасност.

КФОР продолжува да фрла шок бомби и солзавец во Јагњеница

Макфакс - 28.11.2011

Војниците на КФОР кај Јагњеница денеска и натаму преку мегафон ги повикуваат Србите да се разотидат, а повремено на нив фрлаат шок бомби и солзавец.

Тадиќ бара итен прекин на судирите во селото Јагњеница

Макфакс - 28.11.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска итен прекин на судирите меѓу припадниците на КФОР и граѓаните во селото Јагњеница, на патот Косовска Митровица – Зубин Поток.

Без договор меѓу Србите и КФОР во Јагњеница

Макфакс - 28.11.2011

Претседателот на општината Зубин Поток, Славиша Ристиќ и претставниците на КФОР не успеаа да се договорат околу решавањето на состојбата во селото Јагњеница каде што денеска КФОР ги отстрани ...

Двајца војници на КФОР повредени во Северно Косово

Македонија24 - 28.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Двајца војници на КФОР повредени во Северно Косово, "Во Северно Косово денеска беа повредени двајца војници од силите на НАТО на Косово (КФОР) од огнено оружје по судирите со ...