TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градовите се задушуваат, институциите допрва ќе договараат закони

Алсат-М - 12.11.2017

Институциите допрва прецизно ќе се договараат кои правилници и закони ќе се менуваат за да се намали загадувањето на воздухот. Од Министерството за економија за Алсат М велат дека во координација со другите институции ќе предложат забрана да се гори ...

ЗАГАДЕНО-Скопје на шкрги!

Локално - 12.11.2017

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажуваат енормно загадување на воздухот со високи концентрации на ПМ10 честичките во Скопје. Во Центар во 19 часот концентрацијата во воздухот со ПМ10 честичките беше 178, ...

Загадување со смртоносни размери, дали ни се заканува еколошки геноцид?

Фактор - 12.11.2017

Загадување со смртоносни размери, дали ни се заканува еколошки геноцид? Состојбата со воздухот во Скопје е смртоносна и кога е видливо во зимските месеци и кога не е видливо во летните месеци.

БиХ со најзагаден воздух во Европа

Слободен Печат - 12.11.2017

Ситуацијата со загадувањето на воздухот во многу градови во Европа е алармантна, а според последните податоци на СЗО, најзагрозени се жителите на Босна и Херцеговина. Таму веќе со години никој не спроведува контрола на квалитетот на воздухот, ...

Ситуацијата алармантна: БиХ со најзагаден воздух во Европа

Press24 - 12.11.2017

Ситуацијата со загадувањето на воздухот во многу градови во Европа е алармантна, а според последните податоци на СЗО, најзагрозени се жителите на Босна и Херцеговина. Како причини се наведуваат топлификациите кои користат мазут, домаќинствата кои се ...

Kaко денеска изгледаа ПМ 10 и ПМ 2,5 честичките од Водно (ФОТО)

МКД - 11.11.2017

Еве како изгледаше Скопје денеска од врвот на Водно. И апаратите на Министерството за животна средина во текот на денот во сите скопски населби покажуваа загадување многу над максимално дозволените концентрации со ПМ 10 и ѐѐпм 2,5 честичките.Тоа ...

Граѓаните незадоволни од предлог-мерките против загадувањето

Алсат-М - 11.11.2017

Со предлог-мерките на Владата и Градот Скопје против загадувањето на воздухот не се задоволни граѓаните со кои поразговаравме. Велат дека се потребни мерки во кои државата и општините реално ќе инвестираат и кои ќе имаат директно позитивно влијание ...

Во грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја на Водно

Окно - 11.11.2017

Водно во 1920 година Во текот на една грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон, на координативниот состанок со министерот за животна ...

Загаденоста во Скопје е ризична по здравјето!

Република - 11.11.2017

Загаденоста на воздухот е ризична по здравјето на граѓаните! Вечерва е толку загадено што најдобро е воопшто да не излезете од дома. Загадено е низ цело Скопје, но особено алармантно е во Лисиче.

Градови се задушуваат во смог, ништо од ветувањето на СДСМ за чист воздух

Нетпрес - 11.11.2017

Во недостиг од идеи, главно ветување на кандидатите за градоначалници на СДСМ пред локалните избори беше чистиот воздух, но без никакви конкретни мерки како би дошло токму до тој почист воздух.

Цели градови се гушат во смог, ветувањето на СДСМ за чист воздух доживува фијаско

Курир - 11.11.2017

Во текот на вчерашниот ден најзагадени градови во Република Македонија беа Битола и Скопје, каде концентрацијата на ПМ 10 честички беше на доста високо ниво. Во Битола тие изнесуваа 340 мг/м3, додека во скопско Лисиче тие изнесуваа 228 мг/м3.

Аерозагадувањето расте заедно со ветувањата на локалните власти- конкретни мерки нема

Exclusive.mk - 11.11.2017

ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над дозволената граница. Со започнувањето на грејната сезона,аерозагадувањето се повеќе се чувствува, особено во вечерните часови. Локалните власти пак, и натаму се без конкретни мерки за ...

Експерти: Аерозагадувањето е сложен проблем кој бара конкретни мерки

Нова ТВ - 10.11.2017

Градот Скопје, Тетово и останатите општини низ Македонија, се пред уште една предизвикувачка зима каде што ќе се соочат со загадениот воздух. Изминативе години, токму периодот кон крајот на октомври па се до февруари, мерните станици покажуваат ...

Ќе се финасираат иновативни идеи за намалување на загадувањето на воздухот

Сител - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија за намалување на загадувањето на воздухот.

O2 предизвикот за намалување на загадувањето презентиран во Тетово

Иновативност - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни идеи со што се придонесува за намалување на ...

Google Earth ќе ги означува загадените места

КадеВечер - 10.11.2017

Компанијата „Гугл“ со нова иницијатива, овојпат насочена во борбата против загадувањето и заштитата на животната средина. Во соработка со компанијата „Аклима“, „Гугл“ ќе ја мери загаденоста на воздухот и ќе ги обележи загадените средини на својата ...

Рекордното загадување е заради греењето на ќумбиња

Либертас - 10.11.2017

Не знам од што повеќе сум разочаран: дали од „мерките“ кои владата ги предлага за справување со екстремното загадување, или од неписменоста на огромното мнозинство премудри аналитичари низ коментарите, со предлози како филтри на оџаци, зеленило, ...

Во Тетово претставени можности за финансирање на микром мали и средни претпријатија

А1 On - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни идеи со што се придонесува за намалување на ...

И Гугл во борба против загадувањето на воздухот со нова услуга на Google Earth

МакМода - 10.11.2017

Нова иницијатива доаѓа од компанијата „Гугл“ овојпат насочена во борбата против загадувањето и заштитата на животната средина. Во соработка со компанијата „Аклима“, „Гугл“ ќе ја мери загаденоста на воздухот и ќе ги обележи загадените средини на ...

„Гугл“ ќе ги обележува загадените места

Факултети - 10.11.2017

„Гугл“ презема уште една иницијатива чија цел е да ја зголеми свеста за значењето на заштитата на животната средина. Компанијата соработува со фирмата „Аклима“ за да го мери аерозагадувањето во Калифорнија и да ги обележи загадените места на својата ...

Google Earth: Загадувањето на воздухот во реално време

Телефони.мк - 10.11.2017

Приоритет за Google е прочистувањето на загадениот воздух на планетата Земја. На својата платформа Google Earth , отсега ќе се прикажува состојбата со воздухот во реално време. Проектот официјално започнува во САД, каде на одредени места се ...

Рекордното загадување е заради греењето на ќумбиња

Окно - 10.11.2017

Не знам од што повеќе сум разочаран: дали од „мерките“ кои владата ги предлага за справување со екстремното загадување, или од неписменоста на огромното мнозинство премудри аналитичари низ коментарите, со предлози како филтри на оџаци, зеленило, ...

Ќе се финасираат иновативни идеи за намалување на загадувањето на воздухот

+инфо - 10.11.2017

Проектот е претставен денеска во Тетово. Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни ...

Контраспин: Аеро загадувањето не е „плукни-залепи“ проблем

Либертас - 10.11.2017

ВМРО-ДПМНЕ издаде серија соопштенија во кои дневните покачени вредности на загадување со суспендирани честички во РМ ги искористи за спин, со крајна цел критика на работата на конкурентската партија на власт, СДСМ: Контраспин : Главната партија во ...

Google го мери загадувањето на воздухот

Бизнис Инфо - 10.11.2017

Фото: Google Компанијата Google презеде уште една иницијатива којашто има за цел да ја подигне свеста за важноста на заштитата на животната средина. Google се здружи со компанијата Aclima за да ги мери нивоата на загадување на воздухот во ...

Ќе се финасираат иновативни идеи за намалување на загадувањето на воздухот

Press24 - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија за намалување на загадувањето на воздухот.

Во Тетово претставени можности за финансирање на микром мали и средни претпријатија

Орбис - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни идеи со што се придонесува за намалување на ...

Ќе им помогне ли Google на нашите власти со загадениот воздух?!

Вечер Прес - 10.11.2017

Новата услуга на платформата Google Earth би требала да ја олесни борбата против загадувањето на воздухот. Од Google соопштија дека во соработка со компанијата Aclima, која што меѓу другото се занимава со анализа на квалитетот на воздухот, наскоро ...

Аерозагадувањето расте заедно со ветувањата на локалните власти- конкретни мерки нема

Алфа - 10.11.2017

ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над дозволената граница. Со започнувањето на грејната сезона,аерозагадувањето се повеќе се чувствува, особено во вечерните часови. ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над ...

„Ендава“ прославува 3 успешни години во Скопје

еМагазин - 06.12.2017

Македонските ИТ експерти од компанијата „Ендава“ се горди на бројни успешни проекти преку соработката со повеќе од 70 клиенти од целиот свет. Британската компанија оваа година прославува повеќе од три години од отворањето на канцеларии во Скопје, а ...

Загадување, мерките на Министерството се несоодветни

Алсат-М - 09.11.2017

Претставниците на граѓанскиот сектор сметаат дека мерките на Министерството за екологија и Градот Скопје ќе бидат краткорочни и оти не го решаваат проблемот со загадувањето на подолг временски период.

Мерките против аерозагадувањето да не бидат само на хартија

Р.С.Европа - 09.11.2017

Откако мерните станици повторно покажуваат повеќекратно зголемени концентрации на аерозагадување, властите излегоа со низа мерки за решавање на проблемот. Претставници на граѓански еколошки организации велат дека властите треба да гарантираат дека ...

ВИДЕО: 24 анализа – Какви мерки ќе се преземат против загадувањето?

Либертас - 09.11.2017

Македонија се гуши во загаден воздух. Скопје живее под смог. Загадувањето на воздухот е причина за разболување на 30% од жителите на главниот град, а тоа е и причина за смрт на 20-30% од населението.

Дали „скопските“ мерки против загадувањето се слични на светските?

Сител - 09.11.2017

Едни воведуваат забрана за движење на автомобили низ градот кога загадувањето на воздухот е алармантно и го прават јавниот превоз бесплатен, други експериментираат со возење пар – непар, трети пак се фокусирани на електрични возила и планираат ...

Денеска високо загадување во центарот на Битола

Тера - 09.11.2017

Мерната станица на министерството за животна средина утрово во 10 часот покажа високо загадување со ПМ 2.5 честичките во центарот на Битола, додека средно загадување со честичките ПМ 10. За разлика од центарот на Битола каде загадувањето е високо, ...

За една грејна сезона во Скопје се горат 317.000 тони дрва!

AKO - 09.11.2017

Со денешната средба на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки и заменик министерот, Јани Макрадули, со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалниците на општините од Скопскиот плански регион, започна ...

Целосната гасификација приоритет против загадувањето...

Н.Македонија - 09.11.2017

За да придонесе кон подобрување на состојбата во однос на заштитата на животната средина, односно намалување на загадувањето на воздухот, „Нова Македонија“ презентира некои од препораките на Македонската академија на науките и уметностите што се ...

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

Скопје24 - 09.11.2017

Изминативе неколку денови измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осумпати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над ...

Со засилени инспекции и гасификација против загадувањето

Слободен Печат - 09.11.2017

Кумановскиот градоначалник рече дека загадувањето во Куманово ќе се решава преку долгорочните мерки кои беа понудени во предизборната кампања. Општинската комунална инспекција од Куманово на терен ќе утврдува кој загадува и ќе преземе соодветни ...

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје, околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух

Скопје инфо - 09.11.2017

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух. Штетните ПМ честички се една од причините за зголемениот број на лица со респираторни заболувања, срцеви и мозочни удари, тврдат од Институтот за јавно здравје.

Во Скопје воздухот мириса на смрт!

Република - 09.11.2017

Скопјани уште една ноќ дишеа отровен воздух. Мерните станици покажаа дека синоќа концентрацијата на канцерогените ПМ10 честички во воздухот речиси во сите скопски општини беше над максимално дозволените граници.

Ели Пешева: Ние сме како Индијанци, молиме дожд да ни го исчисти воздухот

Скопје инфо - 09.11.2017

Потребни се радикални мерки, а не козметички залажувања за да се реши проблемот на загадувањето, констатираа учесниците во вечерашната дебатна емисија на ТВ Нова, на тема „Воздух или отров“.

Возилата не се главен проблем - Греење на дрва има најголем удел во загадувањето

Скопје инфо - 09.11.2017

Забрана за движење на возилата во Скопје кои имаат зголемена емисија на штетни гасови. Ова е последната мерка што ја предвидуваат градските власти за намалување на аерозагаденоста во градот.

Од 5.000 починати годишно, 1.000 се од загадување?!

Вечер Прес - 09.11.2017

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје, околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух. Греењето на дрва е најголем причинител на загадувањето, греењето на гуми и други запаливи отпадни материјали.

Ние сме како Индијанци, молиме дожд да ни го исчисти воздухот

Нетпрес - 09.11.2017

Потребни се радикални мерки, а не козметички залажувања за да се реши проблемот на загадувањето, констатираа учесниците во вечерашната дебатна емисија на ТВ Нова, на тема „Воздух или отров“.

Дали исфрлањето отрови во воздухот треба да се казнува исто како обид за убиство?

Фактор - 09.11.2017

Дали кафаните на јаглен, камионите на градежните и другите стопански субјекти и автобусите од пред 50 години, загревањето на дрва, јаглен, мазут, гуми прават кривично дело? Според законот, производство и продажба на животно загрозувачки ...

Ќе има ли инспекции врата до врата за загадувачите - Што се „гори“ по домовите?

Фактор - 09.11.2017

Пред стартот на зимата со малиот пад на температурите Скопје повторно се претвори во неподнослив град за живеење со екстремно загадување на воздухот кое покрај многу климатски и инфраструктурни девијации се должи и на загревањето на домовите и ...

Ќе им помогне ли на нашите власти ова? Google ќе се бори против загадениот воздух

Точка - 09.11.2017

Новата услуга на платформата Google Earth би требала да ја олесни борбата против загадувањето на воздухот. Од Google соопштија дека во соработка со компанијата Aclima, која што меѓу другото се занимава со анализа на квалитетот на воздухот, наскоро ...

Винчини постави природни елки во Капитол Мол

еМагазин - 05.12.2017

За престoјниот празничен период, „Винчини“ постави декоративни природни елки во „Капитол мол“ кои го разубавија просторот, а воедно ќе служат и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот.

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

Exclusive.mk - 09.11.2017

Изминативе неколку денови измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осумпати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над ...

Ќе се воведуваат мерки против загадувањето во сите сегменти

Нова ТВ - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Предложени мерки за почист воздух

МКД - 08.11.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик-министерот Јани Макрадули одржаа состанок со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов и градоначалниците на општините од Скопскиот плански регион за координирање и ...

Владата со мерки против загадувањето на воздухот

Алсат-М - 08.11.2017

Македонската влада денеска ќе објави мерки против енормното загадување на воздухот, најави министерот за екологија Садула Дураку. Според него, мерките биле скапи и затоа би требало да бидат предвидени во буџетот за да се преземат чекори за ...

Владата ќе објави мерки против загадувањето на воздухот

24 Вести - 08.11.2017

Македонската влада денеска ќе објави мерки против загадувањето на воздухот, најави министерот за екологија Садула Дураку. Според него, мерките биле скапи и затоа би требало да бидат предвидени во буџетот за да се преземат чекори за намалување на ...

Владата со мерки против загадувањето на воздухот

Р.С.Европа - 08.11.2017

Македонската влада денеска ќе објави мерки против енормното загадување на воздухот, најави министерот за екологија Садула Дураку. Според него, мерките биле скапи и затоа би требало да бидат предвидени во буџетот за да се преземат чекори за ...

Владата со мерки против загадувањето

24 Вести - 08.11.2017

Ќе се прават измени на Законот за технички преглед на возилата и ќе има задолжително мерење на издувните гасови за да се категоризираат возилата како загадувачи, а ќе се мотивираат граѓаните да користат пелети за затоплување и да се зголеми бројот ...

Загадувањето ќе ги полни клиниките во декември и јануари

Алсат-М - 08.11.2017

И покрај очигледното зголемување на бројот на пациенти во болници, како резултат на загадувањето на воздухот, лекарите велат дека во декември и јануари, се очекува овој број да се зголеми уште повеќе.

Владини мерки за намалување на загадувањето

Алсат-М - 08.11.2017

Жителите на Скопје, Тетово и Велес денеска повторно се соочија со висок индекс на загадување на воздухот. Додека граѓаните мака-мачат да најдат некаква заштита, министерот за екологија Садула Дураку заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ...

Граѓаните низ загаден воздух, институциите со низа мерки

Р.С.Европа - 08.11.2017

Властите ги зголемуваат мерките против аеро загадувањето и најавуваат меѓуресорска соработка. До ова доаѓа кога мерните станици покажуваат големи загадувања на воздухот. Од УНДП се загрижени дека Скопје троши дрва за огрев колку што ги има Водно.

Како до намалување на загадувањето во Македонија

Глас на Америка - 08.11.2017

СКОПЈЕ — Ситуацијата со загадувањето во Скопје деновиве, е слична и во другите поголеми градови. Енормното аерозагадување, како и силниот притисок на јавноста ги натера новите локални власти да седнат на маса со претставници на владата за да се ...

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Либертас - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

УНДП: Греењето најмногу загадува во Скопје, по едно Водно се сече секоја зима

Радио МОФ - 08.11.2017

Според податоците од новата студија што ја изработи Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), дури 45 отсто од домаќинствата во градот се греат на огревно дрво, 30 насто на електрична енергија, а само 21 насто се приклучени на парно.

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Либертас - 08.11.2017

Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени на високи концентрации на ПМ10 четичките во воздухот.

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Радио МОФ - 08.11.2017

Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени на високи концентрации на ПМ10 четичките во воздухот.

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Сител - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Скопје ќе дише, ама кога?

+инфо - 08.11.2017

Најголеми загадувачи на воздухот во Скопје се домаќинствата што се греат на дрва, потоа автомобилите, фабриките и градежната механизација. И покрај амбициозните најави на новите градски и општински власти и ветувањата дадени во кампањата, ...

Координативен состанок за аерозагадувањето во Скопје

А1 On - 08.11.2017

Денеска во Клубот на пратеници во Скопје, министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик-министерот Јани Макрадули одржаа состанок со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов и градоначалниците на општините од ...

Мерки против аерозагадувањето

ТВ21 - 08.11.2017

Мерните станици во Скопје повторно покажуваат енормно загадување на воздухот, што иницираше состанок на кој присуствуваа централните и локалните власти за итно решавање на овој долгогодишен проблем.

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Популарно - 08.11.2017

Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени на високи концентрации на ПМ10 четичките во воздухот.

ВИДЕО: Како до намалување на загадувањето во Македонија

Либертас - 08.11.2017

Ситуацијата со загадувањето во Скопје деновиве, е слична и во другите поголеми градови. Енормното аерозагадување, како и силниот притисок на јавноста ги натера новите локални власти да седнат на маса со претставници на владата за да се разговара за ...

Утрово екстремно загадување на воздухот во Велес

Порта 3 - 08.11.2017

Екстремно загадување на воздухот во Велес утрово покажуваше мерната станица на Министерството за животна средина. Од 660 во 9 и 10 часот, во 11 часот аерозагадувањето во градот пораснало на огромни 892 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен, за на ...

Скопје: Ќе се разгледуваат мерките за намалување на аерозагадувањето

МРТ - 08.11.2017

За денеска е најавена средба на министерот за животна средина со скопскиот градоначалник и со градоначалниците на општините, на која ќе се разгледуваат мерките за намалување на аерозагадувањето. Скопјани се гушат.

Се очекува владата да ги донесе мерките против загадувањето

Макфакс - 08.11.2017

Во текот на денот ,се очекува владата да ги објави мерките против загадувањето, откако ќе заврши средбата помеѓу министерството за животна средина и градоначалниците на повеќе Општини. Според најавите како дел од мерките кои треба да бидат ...

УНДП: Греење на дрва учествува со 1/3 во загадувањето на воздухот, а со 20% учествуваат транпортот, индустријата и ...

Сител - 08.11.2017

Забрана за движење на возилата во Скопје кои имаат зголемена емисија на штетни гасови. Ова е последната мерка што ја предвидуваат градските власти за намалување на аерозагаденоста во градот.

Град Скопје ќе ги мапира возилата кои загадуваат

Канал5 - 08.11.2017

По една планина Водно, гориме секоја година за да се затоплиме. Оваа слика ја опишуваат истражувањата што се направиле од страна на УНДП. Греењето на домаќинствата кои не се на централно греење во зимскиот период е најголем загадувач.

892 ПМ10 честички во Велес – екстремното загадување стигна, како и старите препораки на властите

Радио МОФ - 08.11.2017

Екстремно загадување на воздухот во Велес утрово покажуваше мерната станица на Министерството за животна средина. Од 660 во 9 и 10 часот, во 11 часот аерозагадувањето во градот пораснало на огромни 892 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен, за на ...

Системско решение за аерозагадувањето во Скопје

МРТ - 08.11.2017

Надлежните најавија системско решение за аерозагадувањето во Скопје. Предвидени среднорочни мерки, но повлечени и чекори кои за кратко време се очекува да дадат резултат. Ќе се означуваат возилата кои најмногу загадуваат.

Алармантно: Од 5000 смртни случаи годишно во главниот град околу 1000 се поврзуваат со аерозагадувањето

Сител - 08.11.2017

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух. Штетните ПМ честички се една од причините за зголемениот број на лица со респираторни заболувања, срцеви и мозочни удари, тврдат од Институтот за јавно здравје.

Само со една мерка против загадувањето не може да се прочисти воздухот во Скопје

+инфо - 08.11.2017

Макрадули апелираше на заедничка акција на државните органи, бизнис заедницата, НВО секторот, медиумите и граѓаните. Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со ...

Во грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја на Водно

Макфакс - 08.11.2017

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон на денешниот координативен состанок со министерот за животна средина и ...

Заедничка институционална соработка за надминување на проблемот со загадувањето

Академик - 08.11.2017

На денешната средба за координирање и усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, генералниот заклучок беше дека се потребни меѓуресорска соработка и интегративен пристап за надминување на проблемот.

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

+инфо - 08.11.2017

Сообраќајот, индустријата, домаќинствата, диви депонии се сметаат за главни причини за загадувањето. Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени ...

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје...

Н.Македонија - 08.11.2017

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со ...

Најавени мерки за ублажување на загадувањето во Скопје

Build - 08.11.2017

Градот Скопје ќе иницира законски измени со кои секое возило би добило налепница за тоа колку загадува. Врз оваа основа, градските власти потоа ќе можат да ги исклучуваат оние возила што најмногу придонесуваат за загадувањето на воздухот.

Во една грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја на Водно

Скопје инфо - 07.11.2018

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно. Толкава шумска површина се сече во другите делови на земјата за жителите на главниот град и на регионот околу него да се затоплат ...

Со една мерка нема да се намали загадувањето, потребен е сеопфатен пристап

Мета - 08.11.2017

Потребен е сеопфатен пристап од централната и од локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и од домаќинствата за да се надмине проблемот со загадувањето на воздухот. Ова е заклучокот од состанокот на министерот за животна средина ...

Координативен состанок за аерозагадувањето во Скопје

Скопје24 - 08.11.2017

Денеска во Клубот на пратеници во Скопје, министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик-министерот Јани Макрадули одржаа состанок со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов и градоначалниците на општините од ...

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Скопје24 - 08.11.2017

Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени на високи концентрации на ПМ10 четичките во воздухот.

Сеопфатен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Локално - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Во грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва што е еднакво на сите дрвја на Водно

Точка - 08.11.2017

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон на денешниот координативен состанок со министерот за животна средина и ...

Скопје троши 317.000 тони дрва во една сезона, што е еднакво на сите дрвја на Водно

Денар - 08.11.2017

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон на денешниот координативен состанок со министерот за животна средина и ...

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Локално - 08.11.2017

Сообраќајот, индустријата, домаќинствата, диви депонии се сметаат за главни причини за загадувањето. Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени ...

Градот Скопје со препораки стари 5 години бара од граѓаните да се заштитат од загадувањето

Скопје инфо - 08.11.2017

Градските власти се уште немаат утврдено конкретни мерки за намалување на аерозагадувањето.. Иако мерните инструменти го запалија црвениот аларм, од Градот Скопје засега не откриваат како во претстојната зима ќе се справат со енормната загаденост.

Се очекува владата да ги донесе мерките против загадувањето

Точка - 08.11.2017

Во текот на денот ,се очекува владата да ги објави мерките против загадувањето, откако ќе заврши средбата помеѓу министерството за животна средина и градоначалниците на повеќе Општини. Според најавите како дел од мерките кои треба да бидат ...

Екстремно загадување во Велес

Точка - 08.11.2017

Екстремно загадување на воздухот во Велес утрово покажуваше мерната станица на Министерството за животна средина. Од 660 во 9 и 10 часот, во 11 часот аерозагадувањето во градот пораснало на огромни 892 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен, за на ...

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Слободен Печат - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Скопјани годинава веќе дишеле загаден воздух меѓу 79 и 139 денови

Слободен Печат - 08.11.2017

(МИА) – Жителите на Скопје во сите делови каде се мери квалитетот на воздухот веќе ги надминале максимално дозволените денови во кои може да бидат изложени на високи концентрации на ПМ10 четичките во воздухот.

Екстремно загадување во Велес

Нетпрес - 08.11.2017

Екстремно загадување на воздухот во Велес утрово покажуваше мерната станица на Министерството за животна средина. Од 660 во 9 и 10 часот, во 11 часот аерозагадувањето во градот пораснало на огромни 892 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен, за на ...

Владата со мерки против загадувањето на воздухот

Локално - 08.11.2017

Македонската влада денеска ќе објави мерки против енормното загадување на воздухот, најави министерот за екологија Садула Дураку. Според него, мерките биле скапи и затоа би требало да бидат предвидени во буџетот за да се преземат чекори за ...

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Press24 - 08.11.2017

Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и домаќинствата потребно е преку интегриран пристап и со заеднички напори да го надминат проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Загадувањето ќе ги полни клиниките во декември и јануари

Курир - 08.11.2017

Во моментов во болницата за бел одробни заболувања во Козле, бројот на хоспитализирани деца е над 60. Раководителите на оваа здравствена установа за телевизијата велат дека се зголем ува бројот на заболени кога се зголем ува нивото на загадување на ...

Макрадули на состанок ќе ги обедини инспекциите против загадувањето на воздухот

Newsroom - 08.11.2017

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, денеска ќе ги собере на состанок државниот и локалните инспекторати за животна средина со цел да се воспостави подобра координација меѓу овие тела.

Дураки и Макрадули ќе разговараат за загадувањето со скопските градоначалници

Мета - 08.11.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, и заменик-министерот Јани Макрадули со градоначалникот на Град Скопје и со градоначалниците на општините од Скопскиот Регион денеска ќе одржат состанок за координирање и за ...

Во Скопје годишно се гори шума колку цело Водно

Newsroom - 08.11.2017

Скопското загадување не е штетно само за скопјани, туку и за природата во целата држава. Дури 45 отсто од домаќинствата во градот се греат на дрва, покажуваат податоците од новата студија што ја изработи Програмата за развој на Обединетите нации ...

Во Скопје воздухот мириса на смрт!

Телевизија Нова - 08.11.2017

Скопјани уште една ноќ дишеа отровен воздух. Мерните станици покажаа дека синоќа концентрацијата на канцерогените ПМ10 честички во воздухот речиси во сите скопски општини беше над максимално дозволените граници.

Чист воздух за 10 години - краткорочни мерки допрва ќе се утврдуваат

Алфа - 08.11.2017

Повеќе работа ќе имаат и станиците за технички преглед кои ќе мора да прецизираат каков еколошки стандард има секое возило. Алармот вклучен, институциите некоординирани. Додека скопјани се гушат во канцерогениот воздух, кој за три пати ги надминува ...

Скопје ќе дише, ама кога?

Слободен Печат - 08.11.2017

Најголеми загадувачи на воздухот во Скопје се домаќинствата што се греат на дрва, потоа автомобилите, фабриките и градежната механизација. Елена Вељановска И покрај амбициозните најави на новите градски и општински власти и ветувањата дадени во ...

Во грејна сезона во Скопје се користат 317.000 тони дрва што е еднакво на сите дрвја на Водно

Sky - 08.11.2017

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон на денешниот координативен состанок со министерот за животна средина и ...

Се очекува владата да ги донесе мерките против загадувањето

Sky - 08.11.2017

Во текот на денот ,се очекува владата да ги објави мерките против загадувањето, откако ќе заврши средбата помеѓу министерството за животна средина и градоначалниците на повеќе Општини. Според најавите како дел од мерките кои треба да бидат ...

Дураки и Макрадули на средба со градоначалниците поради загадувањето

Канал 77 - 08.11.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик министерот Јани Макрадули денеска ќе одржат состанок за координирање и усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух со градоначалникот ...

СТРАШНО АЛАРМАНТНО- 892 ПМ10 честички во Велес – екстремното загадување стигна, како и старите препораки на властите

Exclusive.mk - 08.11.2017

Екстремно загадување на воздухот во Велес утрово покажуваше мерната станица на Министерството за животна средина. Од 660 во 9 и 10 часот, во 11 часот аерозагадувањето во градот пораснало на огромни 892 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен, за на ...

Загадувањето алармантно, градот советува да се користи јавниот превоз

Телма - 07.11.2017

Од безбедна зона до екстремно загадување. Еден час од денот Карпош и Центар се безбедни за прошетка, а веќе наредниот воздухот во општините станува опасен по здравјето. Мерните станици и интернет апликциите во одредени периоди од денот покажуваат ...

Весела математика во екологијата

Телма - 07.11.2017

Можат да помирисаат, но не и да го измерат аерозагадувањето. Носот е главниот мерен инструмент на државните инспектори кои треба да ги уловат и казнат загадувачите. Немаат инструменти за работа, а уште помалку каде да ги вршат анализите.

Дураки и Макрадули на средба со градоначалниците поради загадувањето

Нова ТВ - 07.11.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик министерот Јани Макрадули денеска ќе одржат состанок за координирање и усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух со градоначалникот ...

Владата утре ќе објави „скапи“ мерки против загадувањето, Град Скопје објави препораки

Фокус - 07.11.2017

Министерот за Екологија, Садула Дураку, за Алсат М изјави дека утре ќе бидат објавени мерките против загадувањето на воздухот. -Ние како министерство и Влада формиравме работна група, со кои ќе излеземе со мерки.

Загадувањето на воздухот ги полни болниците

Алсат-М - 07.11.2017

Високиот степен на загадување на воздухот го зголеми бројот на пациентите низ болниците во земјава. Лекарите велат дека во текот на месецот, бројот на пациентите се зголемил тројно. Проблемот кај сите пациенти е сличен, најчесто тоа е дишењето.

Владата утре ќе објави мерки за намалување на загадувањето

Алсат-М - 07.11.2017

Скопје, Тетово и Куманово во последните 24 часа биле градовите со најмногу загаден воздух, и тоа пет пати над дозволеното ниво. М ерните станици денеска покажуваат вознемирувачки резултати за загадувањето на воздухот во Кичево, Карпош и во Центар.

Загаденоста висока, жителите бараат инспекции на терен да утврдат кој и на што се грее

24 Вести - 07.11.2017

За затоплување на домовите граѓаните користат лакирани и обоени отпадоци од дрво, гуми и други видови синтетички материјали и не го чистат редовно оџаците. Мерните станици во Скопје речиси секојдневно регистрираат загадување на возухот кое е ...

Градоначалникот на Куманово започнува со мерки за намалување на загаденоста

А1 On - 07.11.2017

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска најави дека општинската комунална инспекција на терен ќе утврдува кој загадува и ќе презема соодветни мерки. – Преку надлежните општински служби ќе ги лоцираме загадувачите на територијата на ...

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

+инфо - 07.11.2017

На стартот на грејната сезона, како никогаш досега, мерните станици бележат високо ниво на загаденост. Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над дозволеното ниво во сите скопски ...

Куманово е предвидено за 8.000 возила, а има 27.000 возила

+инфо - 07.11.2017

Загадувањето во Куманово ќе се решава преку долгорочни мерки. Општинската комунална инспекција од Куманово на терен ќе утврдува кој загадува и ќе преземе соодветни мерки, информира денеска градоначалникот Максим Димитриевски, одговарајќи на ...

„Гугл“ ќе мапира загадувачи во Калифорнија за да им помогне на властите и локалните организации

Радио МОФ - 07.11.2017

„Гугл“ започна уште една иницијатива која има за цел да ја подигне јавната свест за заштита на животната средина. Компанијата се здружи со еколошката фирма „Аклима“ за да го мерат загадувањето на воздухот во Калифорнија и да ги мапираат резултатите ...

Градот Скопје со препораки стари 5 години бара од граѓаните да се заштитат од загадувањето

Сител - 07.11.2017

Градските власти се уште немаат утврдено конкретни мерки за намалување на аерозагадувањето.. Иако мерните инструменти го запалија црвениот аларм, од Градот Скопје засега не откриваат како во претстојната зима ќе се справат со енормната загаденост..

Куманово без загадување со засилена инспекција и ширење на гасификацијата...

Н.Македонија - 07.11.2017

Куманово без загадување со засилена инспекција и ширење на гасификацијата Општинската комунална инспекција од Куманово на терен ќе утврдува кој загадува и ќе преземе соодветни мерки, информира денеска градоначалникот Максим Димитриевски, одговарајќи ...

Градоначалникот на Куманово започнува со мерки за намалување на загаденоста

Орбис - 07.11.2017

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска најави дека општинската комунална инспекција на терен ќе утврдува кој загадува и ќе презема соодветни мерки. – Преку надлежните општински служби ќе ги лоцираме загадувачите на територијата на ...

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

МК News - 07.11.2017

Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Сепак, принудени да вдишуваат чад се најмногу жителите на Лисиче, Центар и Карпош, а во ...

Владата утре ќе објави „скапи“ мерки против загадувањето, Град Скопје објави препораки

Локално - 07.11.2017

Министерот за Екологија, Садула Дураку, за Алсат М изјави дека утре ќе бидат објавени мерките против загадувањето на воздухот. -Ние како министерство и Влада формиравме работна група, со кои ќе излеземе со мерки.

Со препораки на претходната власт од пред 5 години Град Скопје ќе ги штити граѓаните од загадениот воздух

Press24 - 07.11.2017

Градските власти се уште немаат утврдено конкретни мерки за намалување на аерозагадувањето.. Иако мерните инструменти го запалија црвениот аларм, од Градот Скопје засега не откриваат како во претстојната зима ќе се справат со енормната загаденост, ...

Град Скопје со препораки во случај на повеќедневно загадување на воздухот

Newsroom - 07.11.2017

Ефикасно користење на автомобилите, употреба на јавниот превоз, домовите да не се загреваат со отпадни материјали, како и редовно чистење на оџаците, се дел од препораките што градските власти ги даваат во случај на повеќедневно загадување на ...

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

Слободен Печат - 07.11.2017

Изминативе неколку денови измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осумпати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Елена Вељановска Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум ...

Засега само препораки против загадувањето, се чекаат мерки

Телевизија Нова - 07.11.2017

Скопје повторно се гуши во отровен воздух. Мерните станици покажуваат енормна загаденост во Центар, Ново Лисиче и Карпош до 250 микрограми на еден метар кубен, односно 5 пати над максимално дозволените граници.

Потребни се конкретни активности и решенија за загадувањето на воздухот

Република - 07.11.2017

Според извештаите за квалитетот на воздухот на веб страната на министерството за животна средина и просторно планирање, загаденост на воздухот најчесто е проблем во Скопје, Тетово, Куманово и Битола.

Чист воздух за неуки новинари

Слободен Печат - 07.11.2017

Ако случајно ме лажат сетилата, ако повторно заглавиме во смог, имам една скромна молба до скопските градоначалници. Читајте! Пишува Бранко Героски Откако разбрав дека загадувањето на воздухот ги погодува и неуките новинари и другите простосмртни ...

Загаденоста висока, жителите бараат инспекции на терен да утврдат кој и на што се грее

Exclusive.mk - 07.11.2017

За затоплување на домовите граѓаните користат лакирани и обоени отпадоци од дрво, гуми и други видови синтетички материјали и не го чистат редовно оџаците. Мерните станици во Скопје речиси секојдневно регистрираат загадување на возухот кое е ...

Скопје едвај дише!

Телма - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош.

Скопје едвај дише!

Либертас - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош.

Од почетокот на грејната сезона континуирано зголемување на загаденоста на воздухот

Сител - 06.11.2017

Од почетокот на грејната сезона, мерните инструменти покажуваат континуирано зголемување на загаденоста на воздухот. Индексот на загадување е најалармантен е во попладневните часови, кога присуството на ПМ 10 честичките во воздухот е неколкупати ...

Нови проекти за загадувањето, секоја зима граѓаните се гушат од загадениот воздух

ТВ21 - 06.11.2017

Поради зголемување на загадениот воздух, особено во зимскиот период, Град Скопје покрена аларм против загадувањето. Петре Шилегов на презентирањето на проектите кои ќе ги реализира како градоначалник на Град Скопје рече дека приоритет за него се ...

Градот Скопје до 15 ноември ќе ја објави програмата против загадувањето

Сител - 06.11.2017

Од почетокот на грејната сезона, мерните инструменти покажуваат континуирано зголемување на загаденоста на воздухот. Индексот на загадување е најалармантен е во попладневните часови, кога присуството на ПМ 10 честичките во воздухот е неколкупати ...

Ќе се дејствува координирано против загадувачите на воздухот...

Н.Македонија - 06.11.2017

Ќе се дејствува координирано против загадувачите на воздухот На Скопје му се повторува уште една тешка задушлива зима. Концентрацијата на честичките ПМ 10 секојдневно расте со секое поладно деноноќие.

Скопје едвај дише!

Скопје24 - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош.

Од почетокот на грејната сезона континуирано зголемување на загаденоста на воздухот

Орбис - 06.11.2017

Од почетокот на грејната сезона, мерните инструменти покажуваат континуирано зголемување на загаденоста на воздухот. Индексот на загадување е најалармантен е во попладневните часови, кога присуството на ПМ 10 честичките во воздухот е неколкупати ...

Скопје едвај дише- Загадувањето ги труе граѓаните

Курир - 06.11.2017

Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош како и Аеродром. Таму, во приквечеријата воздухот станува опасен по здравјето на граѓаните. Покрај скопјани, естремно загаден воздух дишат и битолчани, тетовци и кумановци.

Загадувањето ги труе граѓаните, клиниките се полнат

Република - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош како и Аеродром.

Загадувањето на воздухот во Скопје неколкукратно зголемено

Нетпрес - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопските општини Центар и Карпош, како и Аеродром.

Во Скопје едвај се дише: ПМ честичките ги надминаа дозволените вредности

Press24 - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош како и Аеродром.

Во Скопје едвај се дише: ПМ честичките ги надминаа дозволените вредности – болниците полни

МК News - 06.11.2017

Зелените полиња кои гарантираат чист воздух вчера се обоија во портокалово и виолетово. Канцерогените ПМ честички неколкукратно ги надминаа дозволените вредности. Густи магли од смог надвиснаа над скопски Центар и Карпош како и Аеродром.