TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

Канал5 - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски им порача на иселениците да ја чуваат и негуваат врската со Македонија

24 Вести - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

А1 On - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски: Опозицијата се противи на градење болници и школи

Нова ТВ - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентитет.

Груевски до иселениците: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

Сител - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски до дијаспората: Чувајте ја и негувајте ја врската со Македонија

Нетпрес - 28.07.2013

ФОТО: МИА Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски: Дијаспората e вклучена во економската промоција на Македонија

Економски - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски: Сите сме Македонци каде и да сме

Press24 - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски до дијаспората: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

Курир - 28.07.2013

И понатаму продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувување на врските со Македонија. На зачувувањето и промовирањето на нашиот национале и културен идентитет.

Груевски им порача на иселениците да не ја заборават Македонија

+инфо - 28.07.2013

Премиерот Никола Груевски им порача на македонските иселеници да ги зачуваат врските со Македонија и да го зачуваат и промовираат нашиот национален и културен идентитет, на затворањето на четвртата ...

„Никогаш не заборавајте ја Македонија“

МКД - 28.07.2013

Македонскиот премиер Никола Груевски, на годишната конференција на Обединетата македонска дијаспора, им порача на македонските печалбари никогаш да не ја забораваат Македонија.

Груевски: Нови 15-тина инвестиции оваа и следната година

Економски - 28.07.2013

Најмалку петнаесетина компании од различни делови од светот имаат неформална потврда дека ќе влезат во земјава со нови инвестиции оваа или следната година.

Груевски: Чувајте ја и негувајте ја врската со Македонија

Вечер Прес - 28.07.2013

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ИМААТ ПРАВО, НО И ОБВРСКА ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО ПРОЦЕСИТЕ ВО ЗЕМЈАВА Премиерот потенцираше дека Владата останува посветена на евроинтеграциите и нуди конкретни иницијативи за изнаоѓање ...

Груевски до иселениците: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

Вечер Прес - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

„Не заборавајте ја Македонија“ Груевски до дијаспората

Република - 28.07.2013

-И натаму продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувување на врските со Македонија, на зачувувањето и промовирањето на нашиот национален и културен идентитет.

Груевски: Чувајте и негувајте ја врската со Македонија

Денешен - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Груевски до дијаспората: Чувајте ги врските со Македонија и пренесувајте им ги обичаите на младите

Фактор - 28.07.2013

Бидете сплотени и чувајте ја традицијата, македонските песни и фолклор и пренесувајте им ги македонските обичаи на помладите.

Груевски: Бидете сплотени и чувајте ја традицијата

Локално - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

Пешевски: Врската со дијаспората за македонската економија е голема

Вечер Прес - 28.07.2013

Младите иселеници почесто да доаѓаат во Македонија Инвестициите во државава тежат над 2 милијарди евра. А само во последните 6 години во земјава биле вложени над една милијарда евра.

Груевски доби награда од иселениците

Н.Македонија - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентитет.

Груевски – Дијаспората е вклучена во економската промоција на Македонија

Lider - 28.07.2013

Продолжете да работите на она што е најважно, а тоа е зачувувањето на врските со Македонија, зачувувањето и промовирањето на македонскиот национален и културен идентититет.

До крајот на годинава ќе влезат 200 до 300 милиони евра директни странски инвестиции

Канал5 - 27.07.2013

До крај на годината се очекува директните странски инвестиции да бидат меѓу 200 и 300 милиони евра. Се очекува одливот на капитал оваа година да биде помал.

Повик до дијаспората да инвестира во Македонија

Телма - 27.07.2013

Извадете македонски пасоши и порачајте им на младите да не ја заборават својата татковина Македонија. Таа врска не смее да се изгуби, од коренот не смее да се бега.

Инвеститорите ги влече профитот, а не патриотизмот

24 Вести - 27.07.2013

Профитот, а не патриотизмот е клучен за инвестиции, а за тоа е потребна добра бизнис клима – се сложија иселениците и Владата.

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се изгуби

24 Вести - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Пешевски побара иселениците да земаат пасоши

Утрински - 27.07.2013

Многу ќе биде важно бројноста на Македонците да ја задржиме и да се зголеми во годините што доаѓаат Инсистирајте помладите генерации од дијаспората да земат македонски пасош и да ја посетуваат ...

Македонската дијаспора најавува инвестиции во земјава

Алфа - 27.07.2013

Парите од печалбарите го билдаат македонскиот брутодомашен производ. Приватните парични трансфери од странство лани изнесувале милијарда и 600 милиони евра што една петтина од БДП.

Пешевски: Улогата на дијаспората за опстанокот на Македонија се поголема

Макфакс - 27.07.2013

Улогата на македонската дијаспора за опстанокот на Македонија во идните години ќе биде се поголема, тоа ќе биде важно и за економските ефекти, изјави вицепремиерот за економски прашања Владимир ...

Дијаспората најавува повеќе инвестиции во Македонија

Економски - 27.07.2013

Приватните трансфери од странство кои изнесуваат од 18 до 20 отсто од БДП имат големо значење за македонската економија и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит, кој во последните неколку ...

Пешевски - Врската со дијаспората не смее да се изгуби

Р.С.Европа - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселеници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

ПЕШЕВСКИ: Младата дијаспора да извади македонски пасоши

Телеграф - 27.07.2013

Многу ќе биде важно бројноста на Македонија и на Македонците да ја задржиме и ја растеме во годините што доаѓаат Инсистирајте помладите генерации од дијаспората да земат македонски пасош и да ја ...

Пешевски побара иселениците да земаат пасоши

+инфо - 27.07.2013

Земете македонски пасоши и инсиситирaјте помладите генерации да земат македонски пасош, да доаѓаат и да ја посетуваат Македонија.

Македонија живее од парите од дијаспората

Нова ТВ - 27.07.2013

Според гувернерот Димитар Богов, вкупните дознаки од странство се стандардно високи и изнесуваат 18-20 проценти од БДП (околу 1,6 милијарди евра)и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит.

Четвртата Глобална конференција на ОМД: Странските инвестиции - двигател на македонската економија

Press24 - 27.07.2013

Денеска во Скопје се одржа четвртата Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора чија тема беше „Економскиот развој на Македонија -привлекување на инвестиции“.

Дебата на дијаспората за економскиот развој на Македонија и привлекувањето инвестиции

Сител - 27.07.2013

Во рамки на четвртата Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора денеска во Скопје ќе се одржи дебата на тема „Економски развој на Македонија-привлекување инвестиции“.

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се изгуби

А1 On - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Дебата на македонската дијаспора за привлекување странски инвестиции

Press24 - 27.07.2013

Денеска во рамките на четвртата Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора ќе се одржи дебата на тема „Економски развој на Македонија-привлекување инвестиции“.

Странските инвестиции остануваат двигател на македонската економија

Курир - 27.07.2013

Приватните трансфери од странство кои изнесуваат од 18 до 20 отсто од БДП имат големо значење за македонската економија и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит, кој во последните неколку ...

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се изгуби

Сител - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се загуби

Нетпрес - 27.07.2013

ФОТО: МИА Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе ...

Пешевски: Добро е младите од дијаспората да извадат македонски пасоши и да доаѓаат почесто во родната земја

Фактор - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби, порача вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, на Четвртата Годишна конференција на Обединетата македонска дијаспора, пренесува МИА.

И за иселениците е битен профитот а не патритиотизмот

Sky - 27.07.2013

Македонските иселеници и Владата се сложија дека за инвестициите е клучен профитот а не патриотизмот. Вицепремиерот Пешевски презентираќи ги бизнис-поволностите ја повика дијаспората што помасовно да ...

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се загуби

Точка - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Пешевски: Врската со дијаспората не смее да се изгуби

Локално - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Парите од печалбарите покриваат најголем дел од трговскиот дефицит

Денешен - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Пешевски: Улогата на дијаспората за опстанокот на Македонија е сѐ поголема

Канал 77 - 27.07.2013

Улогата на македонската дијаспора за опстанокот на Македонија во идните години ќе биде с ѐ поголема, тоа ќе биде важно и за економските ефекти, изјави вицепремиерот за економски прашања Владимир ...

Дебата на дијаспората за економскиот развој на Македонија и привлекувањето инвестиции

Локално - 27.07.2013

Во рамки на четвртата Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора денеска во Скопје ќе се одржи дебата на тема „Економски развој на Македонија-привлекување инвестиции“.

Странските инвестиции остануваат двигател на македонската економија

Вечер Прес - 27.07.2013

Приватните трансфери од странство кои изнесуваат од 18 до 20 отсто од БДП имат големо значење за македонската економија и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит, кој во последните неколку ...

Пешевски: Македонците од дијаспората ќе помогнат ако извадат македонски пасоши

Република - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Дебата на дијаспората за економскиот развој на Македонија

Денар - 27.07.2013

Во рамки на четвртата Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора денеска во Скопје ќе се одржи дебата на тема „Економски развој на Македонија-привлекување инвестиции“.

Пешевски:Улогата на дијаспората за опстанок на Македонија ќе биде поголема

Lider - 27.07.2013

Врската со дијаспората не смее да се изгуби. За Македонија е добро што поголем број млади луѓе од втората или третата генерација иселници да доаѓаат во земјата на нивните корени, со тоа ќе имаат ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

Канал5 - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Иванов ќе им додели признанија и медал на поединци од дијаспората

24 Вести - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Иванов ќе додели признанија на девет организации и медал на 13 поединци од дијаспората

Капитал - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Иванов ќе одликува иселенички здруженија и поединци за заслуги

Макфакс - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во петок во 18.30 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките ...

Иванов ќе ѝ додели признанија на дијаспората

Телеграф - 26.07.2013

Претседателот ќе додели признанија и одликувања на девет македонски организации од дијаспората и 13 поединци Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов , денеска ќе додели признанија и ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

Сител - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Девет организации и 13 поединци од дијаспората ќе добијат признанија од претседателот Иванов

Сител - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонијa

Курир - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Иванов ќе додели признанија и одликувања на македонски организации од дијаспората и поединци

Нетпрес - 26.07.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во 18,30 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе додели ...

Иванов ќе им дели ордени и признанија на иселениците

+инфо - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, ќе додели признанија и одликувања на девет македонски организации од ...

Иванов ќе им дели признанија на иселениците

Алфа - 26.07.2013

Девет македонски организации од дијаспората и 13 иселеници, ќе добијат признанија и одликувања од претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

ИВАНОВ ДО ИСЕЛЕНИЦИТЕ: Да се сплотиме за Македонија

Телеграф - 26.07.2013

Претседателот им врачи признанија на девет организации и на 13 поединци Организации и поединци од Европа, Канада, САД и од Австралија добија високи признанија и медали за својот ангажман за ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

+инфо - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

А1 On - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Претседателот Иванов ќе додели признанија на организации и поединци од дијаспората

Press24 - 26.07.2013

Денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Иванов ќе додели признанија на 9 македонски организации од дијаспората

Курир - 26.07.2013

Во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност ќе ...

Иванов ќе додели признанија на девет организации и медал на 13 поединци од дијаспората

А1 On - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Претседателот Иванов ќе додели признанија и одликувања на организации и поединци од дијаспората

Република - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во 18.30 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност , во рамки на Четвртата годишна конференција на ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

Вечер Прес - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Иванов ќе додели признанија и одликувања на македонски организации од дијаспората и поединци

Точка - 26.07.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во 18,30 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе додели ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

Денешен - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Иванов ќе додели признанија на девет организации и медал на 13 поединци од дијаспората

Либертас - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките организации ќе ...

Иванов ќе одликува иселенички здруженија и поединци за заслуги

Тера - 26.07.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во петок во 18.30 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, во рамки на Четвртата годишна конференција на иселеничките ...

Иванов: Посплотени да работиме на економскиот прогрес и развој на Македонија

Бриф - 26.07.2013

Девет македонски организации и 13 поединци од Европа, Канада, САД и Австралија денеска се одликувани со високи признанија и медали за нивниот ангажман за промовирањето и заштитата на македонскиот ...

Хрватска стана најважна држава за Македонија во ЕУ

Н.Македонија - 26.07.2013

Македонскиот јазик е веќе влезен во образовниот систем на Република Хрватска како изборен предмет и веќе шест години во свидетелствата на малите Македончиња гордо е впишано: изборен предмет - ...

Врската со татковината е нераскинлива и жива

Н.Македонија - 26.07.2013

На конференцијата присуствуваат 117 претставници од 154 иселенички организации од Европа, Австралија, Канада и од САД Мето Колоски Годишни конференции на Агенцијата за иселеништво и на ОМД Врската на ...

Дијаспората на собир во татковината

Телма - 25.07.2013

Обединетата македонска дијаспора е посветена на зачувување на интересите на Mакедонците во светот. Нејзините активисти велат дека нема да дозволат врската со татковината да се прекине.

Четврта Годишна конференција на иселеничките организации

Утрински - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата Годишна конференција на иселеничките организации.

Груевски - Врската со татковината е нераскинлива и жива

Утрински - 25.07.2013

На Четвртата Годишна конференција има претставници од 154 иселенички организации и од 7 организации на македонското малцинство во регионот Врската на македонската дијаспора со татковината е ...

Годишна конференција на иселеничките организации

Канал5 - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата по ред Годишна конференција на иселеничките организации.

Годишна конференција на иселеничките организации

Курир - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата по ред Годишна конференција на иселеничките организации.

ГАЛЕРИЈА: Македонските иселеници се собраа во Скопје

Press24 - 25.07.2013

Врската на македонската дијаспора со татковината е нераскинлива и жива . Премиерот Груевски со порака до ислениците, бидете обединети чувајте ги јазикот, културата и традицијата .

Груевски ќе се обрати на Четвртата Годишна конференција на иселеничките организации

Press24 - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата Годишна конференција на иселеничките организации на која учествуваат 110 претставници од 155 македонски иселенички ...

Груевски ќе се обрати на Четвртата годишна конференција на иселенички организации

Нетпрес - 25.07.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува и ќе се обрати на Четвртата годишна конференција на иселенички организации.

„Дијаспората инвестира“ во Гостивар

А1 On - 25.07.2013

Како да се зголемат надворешните инвестиции во Гостивар беше темата на која разговараа првите луѓе во Полошкиот регион за време на традиционалната Ифтар-вечера.

Груевски до иселениците: Бидете обединети, чувајте го јазикот и културата

Курир - 25.07.2013

Работете на врските со Македонија, бидете обединети, чувајте го јазикот, фолклорот и културата. Вака премерот Никола Груевски ги поздрави македонските иселеници, на денешната четврта конференција на ...

Груевски со порака до иселениците: Бидете обединети и чувајте ги јазикот фолклорот и културата

Press24 - 25.07.2013

Денеска претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски ги поздрави македонските иселеници на Четврта конференција на иселеничките организации.

Груевски: Македонија смета на дијаспората

Капитал - 25.07.2013

„Ниту далечината, ниту времето, не ве одвоија од Македонија, што е доказ дека врските со татковината се живи“, им порача премиерот Никола Груевски на отвoрањето на четвртата иселеничка конференција ...

Четвртата годишна конференција на иселеници – најголем собир на македонската дијаспора

Нетпрес - 25.07.2013

Иселеници од Македонија од целиот свет денеска се собраа во Скопје за да бидат дел од Четвртата годишна конференција на иселеници во организација на Агенцијата за иселеништво на Македонија.

Годишни конференции на Агенцијата за иселеништво и на ОМД

Сител - 25.07.2013

Врската на македонската дијаспора со татковината е нераскинлива и жива. Македонија е исправена пред нови предизвици, а ние како Влада сметаме на дијаспората во тој нашш поход кон успесите, изјави ...

Иселениците се собраа во Скопје

Сител - 25.07.2013

Врската на македонската дијаспора со татковината е нераскинлива и жива . Премиерот Груевски со порака до ислениците, бидете обединети чувајте ги јазикот, културата и традицијата .

Годишна конференција на иселеничките организации

Сител - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата по ред Годишна конференција на иселеничките организации.

Годишна конференција на иселеничките организации

Нова ТВ - 25.07.2013

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Четвртата по ред Годишна конференција на иселеничките организации.

Груевски: Врската на македонската дијаспора со татковината е нераскинлива

Sky - 25.07.2013

Премиерот Никола Груевски на отворањето на Четвртата Годишна конференција на иселеничките организации што во организација на Агенцијата на иселениците се одржува во Скопје, истакна дека врската на ...

Груевски ќе се обрати на Четвртата годишна конференција на иселенички организации

Точка - 25.07.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува и ќе се обрати на Четвртата годишна конференција на иселенички организации.

„Дијаспората инвестира“ во Гостивар

Sky - 25.07.2013

Како да се зголемат надворешните инвестиции во Гостивар беше темата на која разговараа првите луѓе во Полошкиот регион за време на традиционалната Ифтар-вечера.

Груевски: Македонија смета на дијаспората

Локално - 25.07.2013

„Ниту далечината, ниту времето, не ве одвоија од Македонија, што е доказ дека врските со татковината се живи“, им порача премиерот Никола Груевски на отвoрањето на четвртата иселеничка конференција ...

Четвртата годишна конференција на иселеници – најголем собир на македонската дијаспора

Точка - 25.07.2013

Иселеници од Македонија од целиот свет денеска се собраа во Скопје за да бидат дел од Четвртата годишна конференција на иселеници во организација на Агенцијата за иселеништво на Македонија.

Ниту далечината ниту времето не ја одвои дијаспората од Македонија

Република - 25.07.2013

-Ниту далечината, ниту времето, не ве одвоија од Македонија, што е доказ дека врските со татковината се живи. Иселениците треба да се посветени на една важна цел како зачувувањето на врските со ...

Иселениците нераскинлив дел со Македонија

Н.Македонија - 25.07.2013

Врската на македонската дијаспора со татковината е нераскинлива и жива. Македонија е исправена пред нови предизвици, а ние како Влада сметаме на дијаспората во тој наш поход кон успесите, изјави ...

Бизнис средба на Ифтар во Гостивар

Макфакс - 24.07.2013

Дијаспората од Полошкиот регион ќе се состане во Ресторан „Игнатиа" во Гостивар, во среда попладне во 18.45 часот за да разговара за она што треба да се направи со цел да се зголемат нивните ...

Дијаспората од Полошко на ифтар со локалните власти и бизнисмени

Макфакс - 24.07.2013

Дијаспората од Полошкиот регион во среда вечер ќе се состане во Ресторан Игнатиа во Гостивар за да разговара за она што треба да се направи со цел да се зголемат нивните инвестиции во Полог.

Дијаспората од Полошко на ифтар со локалните власти и бизнисмени

Канал 77 - 24.07.2013

Дијаспората од Полошкиот регион во среда вечер ќе се состане во Ресторан Игнатиа во Гостивар за да разговара за она што треба да се направи со цел да се зголемат нивните инвестиции во Полог.

Бизнис средба на Ифтар во Гостивар

Канал 77 - 24.07.2013

Дијаспората од Полошкиот регион ќе се состане во Ресторан „Игнатиа“ во Гостивар, во среда попладне во 18.45 часот за да разговара за она што треба да се направи со цел да се зголемат нивните ...