TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш најави повлекување на 20.000 војници од Ирак

А1 - 12.01.2008

САД до јули идната година од Ирак ќе повлечат околу 20.000 војници, а натамошното повлекување ќе зависи од препораката на војската, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, за време на посетата на Кувајт. „За дополнителното повлекување ќе биде одлучено врз основа на препораките на ...

Нов гаф на американскиот претседател

Канал5 - 12.01.2008

На средината од 8-дневната шатл дипломатија на Блискиот Исток, американскиот претседател Џорџ Буш, го лансираше својот прв гаф. Оддавајќи им почит на жртвите во холокаустот во меморијалниот центар Јад Вашем во Ерусалим, Буш изјавил дека САД требале да го бомбардираат Аушвиц.

Буш задоволен од преговорите со Израел

Вест - 12.01.2008

ТЕЛ АВИВ, 12 јануари (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера ја заврши мисијата во Израел и окупираните територии на Западниот Брег, и смело предвиди постигнување на мировен договор во рок од една година, иако не постигна голем напредок ТЕЛ АВИВ, 12 јануари (Ројтерс) - Американскиот ...

Буш најави повлекување на 20.000 американски војници од Ирак

Канал5 - 12.01.2008

САД до јули идната година од Ирак ќе повлечат околу 20.000 војници, а натамошното повлекување ќе зависи од препораката на војската, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, за време на посетата на Кувајт. Кувајт, 12 јануари (МИА) - САД до јули идната година од Ирак ќе повлечат околу ...

Израелците и Палестинците ги одврзаа ќесињата за Буш

Дневник - 12.01.2008

Само ручекот и сендвичите за гостинот од САД и за неговата придружба во ресторан во Рамалах чинеле околу 24.000 долари Тридневната посета на американскиот претседател Џорџ Буш на Израел и на палестинските територии чини прескапо, оценуваат израелските медиуми .Трошоците на Израел се проценети на ...

Буш пристигна во посета на Кувајт

Канал5 - 11.01.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш пристигна денеска во посета на Кувајт, во рамки на неговата блискоисточна турнеја, која започна во средата со посета на Израел и Западниот Брег, а чија последна дестинација е Египет. Кувајт, 11 јануари (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш пристигна денеска ...

Буш во мисија на смирување на Блискиот Исток

Утрински - 11.01.2008

Буш со блискоисточната мировна мисија има цел да ги вовлече Израел и Палестинците во сериозни преговори РАМАЛАХ - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера го посети Западниот Брег, пренесувајќи ги моќните симболи на израелско-палестинскиот конфликт - еврејските населби и израелската граница во ...

Буш: Договор за палестинска држава идната година

Вест - 11.01.2008

РАМАЛАХ / ЕРУСАЛИМ, 11 јануари (Ројтерс) - Палестинците ќе потпишат договор со Израел за формирање сопствена држава до истекот на претседателски мандат на американскиот претседател Џорџ Буш, во јануари наредната година. Вакво верување вчера изрази Буш, по средбата со палестинскиот претседател ...

Буш очекува држава за Палестинците

Дневник - 11.01.2008

Евентуалниот мировен договор помеѓу Израелците и Палестинците нема да значи автоматско формирање на Палестина Американскиот претседател Џорџ Буш очекува до крајот на својот мандат да присуствува на потпишување блискоисточен мировен договор, со кој Палестинците би добиле своја држава.

Договор до крајот на мојот мандат

Вечер Прес - 11.01.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамала изрази уверување дека блискоисточниот мировен договор ќе биде потпишан пред крајот на неговиот мандат во јануари 2009 година. "Со цел да има траен мир...

Буш се сретна со Абас

А1 - 10.01.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамала изрази уверување дека блискоисточниот мировен договор ќе биде потпишан пред крајот на неговиот мандат во јануари 2009 година. „Со цел да има траен мир...

Буш се надева на мир на Блиски Исток

Вест - 10.01.2008

ЕРУСАЛИМ, 10 јануари (АП) - Американскиот претседател Џорџ Буш, со намера да ги наведе Израел и Палестинците на сериозни преговори, вчера изјави дека има голема надеж оти ќе се постигне Блискоисточен договор пред да замине од функцијата следната годи ЕРУСАЛИМ, 10 јануари (АП) - Американскиот ...

Буш ќе бара визија за палестинската држава

Време - 10.01.2008

БЛИСКИ ИСТОК Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека на Блискиот Исток ќе бара визија за создавање независна палестинска држава, пренесе МИА. Пред блискоисточната турнеја, Буш предупреди дека една јасна визија е од клучно значење за спречување на активностите на групите како Хамас, кои ...

Буш во Израел за поддршка на блискоисточните мировни разговори

Утрински - 10.01.2008

Ова е прва посета на Буш на Израел и на Западен Брег откако ја презеде функцијата Олмерт, Перес и Буш на аеродромот во тел Авив ЕРУСАЛИМ - Американскиот претседател Џорџ Буш пристигна во Израел во рамките на значајната посета на регионот што ќе помогне да стартуваат мировните разговори меѓу ...

Буш се надева дека блискоисточниот мировен договор ќе биде потпишан пред крајот на неговиот мандат

Канал5 - 10.01.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамала изрази уверување дека блискоисточниот мировен договор ќе биде потпишан пред крајот на неговиот мандат во јануари 2009 година. - Со цел да има траен мир...

Буш во своја мисија на помирување на Израелците и Палестинците

Канал5 - 10.01.2008

На првиот ден од својата тридневна турнеја по Блискиот Исток американскиот претседател Џорџ Буш ги презеде заслугите за поттурнување на мировните преговори меѓу Израелците и Палестинците. Своето доаѓање го нарече „историски момент, историска шанса“.

Ова е прва посета на Буш на Израел откако е претседател

Дневник - 10.01.2008

Ова е прва посета на Буш на Израел откако е претседател Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека „гледа нова можност за мир во Светата земја“ отако пристигна во тридневна посета на Израел. Ова е прва посета на Џорџ Буш на Израел откако тој е претседател на САД.

Буш пречекан со ракетен напад

Вечер Прес - 10.01.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш по пристигнувањето во историска тридневна посета на Израел, на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив изјави дека гледа нова можност за мир на Светата земја. Тоа е прва посета на Џорџ Буш на Израел откако тој е претседател на САД.

Буш во посета на Блискиот Исток

А1 - 09.01.2008

Блискиот Исток, односно израелско палестинскиот проблем, со децении е приоритет на американската надворешна политика и затоа речиси неверојатно звучи податокот дека Џорџ Буш Јуниор е еден од само четворицата американски претседатели, кои биле во официјална посета на Израел.

Буш сака Турција да биде примена во ЕУ

А1 - 09.01.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш изрази желба Турција да биде примена во членство во ЕУ, оценувајќи дека тоа би било во „интерес на мирот“. „Турција е фантастичен пример за народите ширум светот дека демократијата може да опстои со една голема религија, каква што е исламот“, изјави синоќа Буш на ...

Нова можност за мир на Светата земја, изјави Буш по пристигнувањето во Израел

Канал5 - 09.01.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш по пристигнувањето во историска тридневна посета на Израел, на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив изјави дека гледа нова можност за мир на Светата земја и го потврди ангажманот на САД да ја гарантираат безбедноста на Израел.

Буш во посета на Блискиот исток

Макфакс - 09.01.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш со денешната посета на Израел ќе ја започне својата повеќедневна блискоисточна турнеја. Според најавите, главните цели на турнејата ќе бидат постигнување на мировниот договор меѓу Израел и Палестинците до крајот на мандатот на Буш.

Последен говор на Буш за состојбата на нацијата

Макфакс - 09.01.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ќе го одржи последниот говор за состојбата на нацијата пред обата дома на Конгресот, пред истекот на неговиот втор претседателски мандат. Како што најави Белата куќа, Буш ќе ги повика конгресмените што поскоро да ги прифатат предложените мерки за ...

Буш претстави нов економски план за САД

Макфакс - 09.01.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш претстави план за заживување на економијата во државата, што ќе се заснова врз намалувањето на даноците. Планот треба да чини еден отсто од Бруто домашниот производ или околу 140 милијарди долари.

Последен отчет на Буш пред нацијата

Макфакс - 09.01.2008

Вашингтон Стагнацијата на економијата на домашен план и како понатаму со Ирак и Иран беа доминантни теми последното годишно обраќање на американскиот претседател Џорџ Буш. Како што јави „Гласот на Америка“, Буш го повика Конгресот да го усвои пакетот економски стимулации што Белата куќа деновиве го ...

Буш сака Турција да биде примена во ЕУ

Макфакс - 09.01.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш изрази желба Турција да биде примена во членство во Европската унија (ЕУ), оценувајќи дека тоа би било во „интерес на мирот“. „Турција е фантастичен пример за народите ширум светот дека демократијата може да опстои со една голема религија, каква што е ...

Американец повика на напад врз Буш

Време - 08.01.2008

АЛ КАЕДА Членот на Ал каеда, Американецот Адам Гадан, ги повика исламските терористи со бомби да го дочекаат американскиот претседател Џорџ Буш за време на неговата посета на Блискиот Исток, јави Си-ен-ен. - Ги повикуваме нашите браќа да го пречекаат Буш во почетокот на јануари не со цвеќиња и ...

Армија агенти ќе го штитат Буш во Ерусалим

Дневник - 08.01.2008

Американскиот милитант од Ал каеда, Адам Гадан, ги повика исламистичките милитанти „со бомби и замки, наместо со цвеќе и аплауз“ да го пречекаат Буш во Израел Дури 10.500 полицајци и агенти, односно една третина од персоналот на израелската полиција, ќе се грижат за безбедноста на американскиот ...

За безбедноста на Џорџ Буш во Ерусалим 10.500 полицајци

Утрински - 08.01.2008

Ерусалим- За безбедноста на американскиот претседател Џорџ Буш, кој в среда пристигнува во посета на Израел, ќе се грижат над една третина од израелската полиција - 10.500 полицајци и вработени во службите за безбедност, соопшти портпаролот на израелската полиција, Мики Розенфелд.

Буш од среда на блискоисточна турнеја

Макфакс - 08.01.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш во среда со посета на Израел ќе ја започне својата повеќедневна блискоисточна турнеја. Според најавите, главните цели на турнејата ќе бидат постигнување на мировниот договор меѓу Израел и Палестинците до крајот на мандатот на Буш, како и давање гаранции дека ...

Буш ќе го чуваат 10.500 полицајци!

Вечер Прес - 08.01.2008

Од аеродромот Буш со хеликоптер ќе биде префрлен во Ерусалим. Хеликоптерот, заедно со блиндирани автомобили, со товарни авиони на Ер Форс од САД ќе биде префрлен во Израел За безбедноста на Џорџ Буш, кој утре пристигнува во посета на Израел, ќе се грижат над една третина од израелската полиција - ...

Израел мобилизира 10.500 полицајци за време на посетата на претседателот Буш на Ерусалим

Канал5 - 07.01.2008

За безбедноста на американскиот претседател Џорџ Буш, кој в среда пристигнува во посета на Израел, ќе се грижат над една третина од израелската полиција- 10.500 полицајци и вработени во службите за безбедност, соопшти портпаролот на израелската полиција Мики Розенфелд.