TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Талески пак седна во градоначалничката фотелја

Сакам да кажам - 23.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески денеска по тримесечно отсуство повторно седна во градоначалничката фотелја. По четири дена откако му беше укината мерката куќен притвор тој денес се врати на работа.

Талевски се врати на работа

24 Вести - 23.09.2016

По три месеци во куќен притвор битолскиот градоначалник Владимир Талески се врати во градоначалничката фотелја. Откако пред четири дена апелација го укина домашниот притвор на Талески, тој денеска за прв пат се појавил на работа, велат за 24 Вести ...

Талески излезе од домашен притвор и отиде на работа

Телма - 23.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, денеска се појави на неговото работно место, четири дена откако Апелацискиот суд ја укина мерката домашен притвор. Од прес службата на градоначалникот кусо изјавија дека тој е на работа, но нема информација ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Репортер - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Градоначалникот Талески се врати на работа

+инфо - 23.09.2016

Извори на Мета од Општината потврдуваат дека по 10 часот Талески дошол во својот кабинет и веднаш свикал состанок со дел од вработените. Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Правдико - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Мета - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Локално - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Бриф - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Либертас - 23.09.2016

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината ...

Битолскиот градоначалник се врати на работното место

Фактор - 23.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески се врати на работа четири дена по укинувањето на мерката куќен притвор. По три месеци минати во куќен притвор тој од денеска продолжува со работа.

СЈО: Судијата кој му го укина притворот на Талески е пристрасен и требало да биде изземен

Фокус - 21.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека поднело жална на укинувањето на куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, а причината е тоа што учествувал судија кој морало да се изземе, бидејќи веќе еднаш одлучувал во ...

СЈО: Судијата што одлучувал за „Транспортер“ требало да биде изземен...

Н.Македонија - 21.09.2016

СЈО: Судијата што одлучувал за „Транспортер“ требало да биде изземен Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Врховниот суд Скопје по однос на решението на Апелацискиот суд со кое е одбиен предлогот на ова Јавно обвинителство за ...

СЈО со жалба до Врховен за одбиениот притвор за Талески

Алсат-М - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Врховниот суд за решението со кое е одбиен предлогот за продолжување на притворот на битолскиот градоначалник Владимир Талески. „Во жалбата укажавме на суштествени повреди на Законот за кривичната ...

Сјо ќе поднесе жалба до апелација за враќање на притворот за Талески

ТВ21 - 20.09.2016

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Во одлуката беше наведено дека мерката куќен притвор се укинува, а се определува ...

Талески на слобода додека трае жалбената постапка по одлуката на Апелација

Сакам да кажам - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд, со која градоначалникот на Битола Владимир Талевски наместо куќен притвор доби мерки за претпазливост – да се јавува во суд двапати неделно.

СЈО ќе поднесе жалба за укинувањето на притворот на Талески

Фокус - 20.09.2016

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

СЈО најавува жалба за Талески

24 Вести - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Врховен суд ќе достави жалба по вчерашната одлука со која му беше укинат домашниот притвор на Талески. Имаме основи за жалба по вчерашната одлука, велат од СЈО.

СЈО ја обжали одлуката на Апелација

Телма - 20.09.2016

Градоначалникот на Битола Владимир Талески иако денеска му е прв ден на слобода по два месеци притвор не се појавил на работа. Вчера Апелациониот суд реши да го пушти , но Специјалното обвинителство веќе денеска пишува жалба и бара судот да го ...

СЈО со жалба, Талески со решение

24 Вести - 20.09.2016

Додека СЈО се обидува да го задржи Владимир Талески во домашен притвор, битолскиот градоначалник веќе добил решение дека од денеска е слободен. Решението попладнево пристигнало до полицијата и неколку службеници биле задолжени лично да му го ...

И Собранието одби да се изјасни за активностите на Талески од притвор

Фокус - 20.09.2016

Собранието одби да даде објаснување за тоа дали градоначалникот на Битола, Владимир Талески, имал право да потпишува службени докуметни од куќен притвор. Од таму на барањето на советничката на ВМРО-НП, Габриела Илиевска, одговориле дека таа нема ...

СЈО поднесе жалба за укинатиот притвор на Талески

+инфо - 20.09.2016

Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го продолжи куќниот притвор. Специјалното јавно обвинителство до Апелациониот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението со кое е одбиен предлогот за продолжување на ...

СЈО ќе се жали за укинувањето на притворот на Талески

Стандард - 20.09.2016

Oткако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба, пренесе Плус Инфо. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на ...

СЈО ја обжали судска одлука во случајот Транспортер

Р.С.Европа - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Апелациониот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението на овој Суд со кое е одбиен предлогот на ова Јавно обвинителство за продолжување на притворот за градоначалникот Владимир Талески, кој е осомничениот во ...

СЈО поднесе жалба до Врховниот суд за градоначалникот Талески

Академик - 20.09.2016

Како што информираат од СЈО, во жалбата укажале на суштествени повреди на Законот за кривичната постапка, односно на тоа дека при донесување на одлуката со која е одбиен предлогот на СЈО по однос на мерката притвор, учествувал судија кој морало да ...

СЈО ќе поднесе жалба за укинувањето на притворот на Талески

Репортер - 20.09.2016

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

СЈО ќа поднесе жалба на одлуката на Апелација за градоначалникот Талески

МКД - 20.09.2016

По вчерашната одлука на Апелацискиот суд да ја укине мерката куќен притвор за градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Апелацискиот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и ...

СЈО ќе поднесе жалба на одлуката на Апелацискиот суд за Талески

Правдико - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба oткако вчера Апелацискиот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески. Апелацискиот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

Експерти: Укинувањето на притворот на Талевски доказ дека постапките на СЈО се беспредметни, неосновани и политички ...

Курир - 20.09.2016

Апелацискиот суд Скопје вчера попладне достави решение со кое жалбата на осомничениот Владимир Талески, кој е дел од предметот на Специјалното Јавно Обвинителство познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на ...

Талески ќе биде на слобода додека трае жалбената постапка во Врховен суд

Репортер - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд да не го прифати барањето на СЈО за продолжување на притворот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, и наместо тоа да му определи ...

Укинувањето на притворот на Талевски доказ дека постапките на СЈО се беспредметни, неосновани и политички мотивирани

Нетпрес - 20.09.2016

Апелацискиот суд Скопје вчера попладне достави решение со кое жалбата на осомничениот Владимир Талески, кој е дел од предметот на Специјалното Јавно Обвинителство познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на ...

СЈО денеска на Апелација ќе ја обжали одлуката за Талески

+инфо - 20.09.2016

Вчера скопска Апелација го укина домашниот притвор на Талески и му одреди само мерка на претпазливост. Специјалното јавно обвинителство денеска до скопска Апелација ќе достави жалба по вчерашната нивна одлука со која му беше укинат домашниот ...

СЈО ја обжали одлуката за „Транспортер“ поради суштествени повреди на Законот за кривична постапка

Стандард - 20.09.2016

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите до Врховниот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението на овој Суд со кое е одбиен предлогот на ова Јавно ...

СЈО ја обжали одлуката на Апелација: Ист судија не може двапати да одлучува

Репортер - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Врховниот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението на овој Суд со кое е одбиен предлогот на обвинителството за продолжување на притворот за Владимир Талески, осомничен во случајот Транспортер.

СЈО најави жалба до Апелациониот суд за Талески

Тера - 20.09.2016

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

Собранието не одговара дали Талески смеел да потпишува службени документи

Мета - 20.09.2016

Собранието на Република Македонија го одби барањето на советничката на ВМРО-НП, Габриела Илиевска, да даде толкување на член 163 од Законот за кривична постапка во врска со тоа дали градоначалникот на Битола, Владимир Талески, имал право да ...

СЈО ќе поднесе жалба за укинувањето на притворот на Талески

Либертас - 20.09.2016

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

СЈО ја обжали одлуката на Апелација – ист судија не може двапати да одлучува

Мета - 20.09.2016

Специјалното јавното обвинителство соопшти дека поднело жалба до Апелацискиот суд – Скопје бидејќи одлуката за одбивање на барањето за продолжување на притворот за осомничениот во случајот Транспортер, Владимир Талевски ја донел судија кој претходно ...

СЈО ја обжали одлуката на Апелација: Ист судија не може двапати да одлучува

Либертас - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Врховниот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението на овој Суд со кое е одбиен предлогот на обвинителството за продолжување на притворот за Владимир Талески, осомничен во случајот Транспортер.

Талески ќе биде на слобода додека трае жалбената постапка во Врховен суд

Либертас - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд да не го прифати барањето на СЈО за продолжување на притворот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, и наместо тоа да му определи ...

СЈО поднесе жалба за укинување на притворот на битолскиот градоначалник

Фактор - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Апелациониот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението со кое е одбиен предлогот за продолжување на притворот за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој е осомничениот во случајот „Транспортер“.

Укинувањето на притворот на Талевски доказ дека постапките на СЈО се беспредметни, неосновани и политички мотивирани

Пулс24 - 20.09.2016

Апелацискиот суд Скопје вчера попладне достави решение со кое жалбата на осомничениот Владимир Талески, кој е дел од предметот на Специјалното Јавно Обвинителство познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на ...

СЈО ниту води ниту ќе заврши некаква постапка: Укинувањето на притворот на Талевски е доказ дека постапките на СЈО се ...

Република - 20.09.2016

Апелацискиот суд Скопје вчера попладне достави решение со кое жалбата на осомничениот Владимир Талески, кој е дел од предметот на Специјалното јавно обвинителство познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на ...

Собранието не одговара дали Талески смеел да потпишува службени документи

Локално - 20.09.2016

Собранието на Република Македонија го одби барањето на советничката на ВМРО-НП, Габриела Илиевска, да даде толкување на член 163 од Законот за кривична постапка во врска со тоа дали градоначалникот на Битола, Владимир Талески, имал право да ...

Собранието не одговара дали Талески смеел да потпишува службени документи од куќен притвор

Либертас - 20.09.2016

Собранието на Република Македонија го одби барањето на советничката на ВМРО-НП, Габриела Илиевска, да даде толкување на член 163 од Законот за кривична постапка во врска со тоа дали градоначалникот на Битола, Владимир Талески, имал право да ...

СЈО ќе поднесе жалба за укинувањето на притворот на Талески

Локално - 20.09.2016

По вчерашното укинување на мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески,од страна на Апелациониот суд, Специјалното јавно обвинителство најави дека ќе поднесе жалба.

СЈО ќе поднесе жалба на одлуката на Апелацискиот суд за Талески

Мета - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба oткако вчера Апелацискиот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески. Апелацискиот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го ...

СЈО ја обжали одлуката на Апелација: Ист судија не може два пати да одлучува

Канал 77 - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Врховниот суд Скопје поднесе жалба по однос на решението на овој Суд со кое е одбиен предлогот на Обвинителството за продолжување на притворот за битолскиот градоначалник, Владимир Талески, осомничен во случајот ...

Талески ќе биде на слобода додека трае жалбената постапка во Врховен суд

Мета - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд да не го прифати барањето на СЈО за продолжување на притворот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, и наместо тоа да му определи ...

СЈО ниту води ниту ќе заврши некаква постапка: Укинувањето на притворот на Талевски е доказ дека постапките на СЈО се ...

Вечер Прес - 20.09.2016

Апелацискиот суд Скопје вчера попладне достави решение со кое жалбата на осомничениот Владимир Талески, кој е дел од предметот на Специјалното јавно обвинителство познат во јавноста како „Транспортер", се уважува, а решението на Кривичниот совет на ...

Апелација одлучи – укинат домашниот притвор за владимир талески

ТВ21 - 19.09.2016

Апелациониот суд во Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

СЈО чека дали Судот ќе го продолжи притворот на Талески

Фокус - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Владимир Талески излегува на слобода

Фокус - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој веќе трет месец е во домашен притвор за случајот „Транспортер” на СЈО, излегува на слобода. Апелациониот суд ја прифатил жалбата на осомничениот и мерката куќен притвор ја преиначил во мерки на ...

СЈО: Да му се продолжи притворот на градоначалникот Талески

Алсат-М - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало од судот мерката куќен притвор за битолскиот градоначалник, Владимир Талески да биде продолжена. Тој е во домашен притвор од 16 јуни. Сега за барањето на СЈО одлука треба да донесе Апелацискиот суд.

Владимир Талески ослободен од притвор

24 Вести - 19.09.2016

По три месеци поминати во домашен притвор, битолскиот градоначалник излегува на слобода. Апелација одлучи наместо куќен притвор Владимир Талески ќе треба да се јавува во судот во Битола секој понеделник и петок.

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Алсат-М - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое ...

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Канал5 - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое ...

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Сакам да кажам - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Укинат притворот за Талевски, двапати неделно мора да се пријавува во суд

Сакам да кажам - 19.09.2016

Со денешното решение на Апелацискиот суд, наместо куќен притвор градоначалникот на Битола Владимир Талевски доби мерки за претпазливост, соопшти Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се ...

Апелација го укина притворот за Талески

Репортер - 19.09.2016

Наместо куќен притвор, со денешното решение на Апелацискиот суд, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се ...

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Репортер - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „ Мета “.

СЈО побара да се продолжи притворот за градоначалникот Талески

+инфо - 19.09.2016

Ова е трето барање на СЈО за продолжување на притворот на Талески, кој му истекува денеска. Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник ...

Владимир Талески ослободен од притвор, два пати неделно треба да се јавува во суд

МКД - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, по три месеци поминати во домашен притвор, излегува на слобода. . Апелацискиот суд одлучи наместо куќен притвор Талески да се јавува во судот во Битола секој понеделник и петок.

ЌЕ МОЖЕ ДА ГО НАПУШТА ДОМОТ: Укинат притворoт за битолскиот градоначалник

Телеграф - 19.09.2016

Против осомничениот, како што се наведува во соопштението од судот, се определува мерка на претпазливост, обврска тој да се јавува секој работен понеделник и работен петок кај овластено службено лице во Основен суд Битола Апелациониот суд Скопје ...

Кежаровски: Се шокирав од одлуката на судот да го ослободи Талески од притвор

Репортер - 19.09.2016

Одлуката на судот, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да биде пуштен од притвор ме остави без текст. Не знам што да речам. Тој е обвинет за проневера на пари, а јас за напишан текст.

Укинат притворот на Владимир Талевски

Press24 - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Кривичниот суд не го продолжи притворот на Владимир Талески

Стандард - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Укинат домашниот притвор за градоначалникот на Битола, Талески

Нова ТВ - 19.09.2016

Излегува од домашен притвор градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Апелациониот суд Скопје попладнево доставило решение со кое жалбата на Талески се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција ...

СЈО бара ново продолжување на притворот на Талески

Стандард - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Укинат домашниот притвор за Владимир Талески

+инфо - 19.09.2016

Против осомничениот се определува мерка на претпазливост, известија од Основниот суд Скопје 1. Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како ...

Апелациониот суд му го укина куќниот притвор на Талески

Академик - 19.09.2016

Како што информираат од Кривичниот суд, против осомничениот се определува мерка на претпазливост, обврска истиот да се јавува секој работен понеделник и работен петок кај овластено службено лице во Основниот суд во Битола.

Укинат куќниот притвор за битолскиот градоначалник Талески

Р.С.Европа - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески излегува од куќен притвор. Кривичниот суд во Скопје соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое се уважува жалбата на Талески, кој е осомничен во предметот на СЈО познат во ...

Апелација го укина куќниот притвор на Талески

А1 On - 19.09.2016

Апелациониот суд го укина куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески Против осомничениот се определува мерка на претпазливост, тој има обврска да се јавува секој работен понеделник и работен петок кај овластено службено лице во ...

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Правдико - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Укинат куќниот притвор за битолскиот градоначалник Талески

Макфакс - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески ќе биде ослободен од мерката куќен притвор, откако во понеделникот попладнетко Кривичниот суд во Скопје соопшти дека Апелациониот суд Скопје доставил решение со кое се уважува жалбата на Талески, кој е ...

Укинат куќниот притвор за битолскиот градоначалник Талески

Кајгана - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески ќе биде ослободен од мерката куќен притвор, откако попладнево Кривичниот суд во Скопје соопшти дека Апелациониот суд Скопје доставил решение со кое се уважува жалбата на Талески, кој е осомничен во предметот ...

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Сител - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое ...

Укинат притворот на Владимир Талевски

Курир - 19.09.2016

Укинат е притворот за битолскиот градоначалник Владимир Талевски. Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на ...

Кежаровски: Владимир Талески сега не може да избега или да влијае на сведоци?

А1 On - 19.09.2016

Новинарот Томислав Кежаровски регира на укинувањето на притворот за битолскиот градоначалникот, осомничен за проневера на пари, што не беше случај и со него кого закого судот сметаше дека може да избега па две години го држеше во притвор.

Укинат куќниот притвор за битолскиот градоначалник Талески

Правдико - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник Владимир Талески ќе биде ослободен од мерката куќен притвор, откако во понеделникот попладнетко Кривичниот суд во Скопје соопшти дека Апелациониот суд Скопје доставил решение со кое се уважува жалбата на Талески, кој е ...

Талески на слобода! Апелација му определи само мерка “претпазливост”

Локално - 19.09.2016

Наместо куќен притвор, со денешното решение на Апелацискиот суд, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се ...

Укинат куќниот притвор на Талески

Тера - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Ќе остане ли Талески во куќен притвор?

Фактор - 19.09.2016

Ќе добие ли битолскиот градоначалник продолжување на притворот? Токму за ова прашање агенцијата Мета добила одговор од Специјалното јавно обвинителство. Имено, обвинителката Ленче Ристовска за погоре споменатата агенција потврдила дека во петокот до ...

Дали ќе има продолжување на куќниот притвор, ќе одлучува скопска апелација

Тера - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ја заврши истрагата за случајот „Транспортер“, наскоро се очекува ...

Апелација е надлежна за трето продолжување на притворот на Талески

Мета - 19.09.2016

За продолжување куќниот притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, треба да одлучува Апелацискиот суд затоа што судија на претходна постапка може само двапати да одреди продолжување на притвор, велат од Основен суд Скопје 1 за „Мета“.

Апелација е надлежна за трето продолжување на притворот на Талески

Либертас - 19.09.2016

За продолжување куќниот притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, треба да одлучува Апелацискиот суд затоа што судија на претходна постапка може само двапати да одреди продолжување на притвор, велат од Основен суд Скопје 1 за „Мета“.

Апелација го укина притворот за Талески, му наложи двапати неделно да се пријавува во суд

Мета - 19.09.2016

Наместо куќен притвор, со денешното решение на Апелацискиот суд, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се ...

Укинат притворот за битолскиот градоначалник

Пулс24 - 19.09.2016

Укинат е притворот за битолскиот градоначалник Владимир Талевски. Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на ...

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

еМагазин - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“ .

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Либертас - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Локално - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Апелација го укина притворот за Талески, му наложи двапати неделно да се пријавува во суд

Либертас - 19.09.2016

Наместо куќен притвор, со денешното решение на Апелацискиот суд, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се ...

Талески два пати неделно ќе се јавува во суд, притворот укинат

Фактор - 19.09.2016

Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Тој двапати неделно, секој понеделник и петок, ќе треба да се пријавува кај овластено лице во Основниот суд Битола.

Укинат притворот на Владимир Талевски

МК News - 19.09.2016

Укинат е притворот за битолскиот градоначалник Владимир Талевски. Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на ...

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Република - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое ...

Апелација е надлежна за трето продолжување на притворот на Талески

Локално - 19.09.2016

За продолжување куќниот притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, треба да одлучува Апелацискиот суд затоа што судија на претходна постапка може само двапати да одреди продолжување на притвор, велат од Основен суд Скопје 1 за „Мета“.

Кежаровски: Одлуката на судот Талески да биде пуштен од притвор ме остави без текст

Либертас - 19.09.2016

Одлуката на судот, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да биде пуштен од притвор ме остави без текст. Не знам што да речам. Тој е обвинет за проневера на пари, а јас за напишан текст.

Укинат куќниот притвор за Владимир Талески

еМагазин - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

СЈО побарало трето продолжување на куќниот притвор за Талески

Мета - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврди обвинителката Ленче Ристовска од СЈО за „Мета“.

Градоначалниот Талески излегува од куќен притвор...

Н.Македонија - 19.09.2016

Градоначалниот Талески излегува од куќен притвор Апелациониот суд Скопје попладнево доставило решение со кое жалбата на Талески се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 – ...

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Lider - 19.09.2016

Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое ...

Укинат домашниот притвор за битолскиот градоначалник

Идивиди - 19.09.2016

Скопје, 19 септември 2016 (МИА) - Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје ...