TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се самоубиле четворица граѓани

Вест - 13.09.2009

Во Скопје, Велес и во Мала Речица завчера и вчера, од засега сe уште непознати причини, се самоубиле четворица граѓани Во скопската населба Драчево, на улицата ...

Светскиот ден на превенција од самоубиства

Сител - 13.09.2009

Четри самоубиства во изминатите два дена се случија во Македонија. Во два од случаите бесење е начинот со кој си го одзеле животот.

Милион самоубиства годишно

МРТ - 13.09.2009

Секоја година во светот самоубиство извршуваат повеќе луѓе отколку што гинат во војна, терористички активности или како жртви на убиства.

Милион самоубиства годишно

Макфакс - 13.09.2009

Секоја година во светот самоубиство извршуваат повеќе луѓе отколку што гинат во војна, терористички активности или како жртви на убиства.

Самоубиствен бомбашки напад до училиште во Грозни

Алсат-М - 12.09.2009

Жена-самоубиец го активира експлозивот до полициска станица во близина на едно училиште во чеченскиот главен град Грозни.

Самоубиствен бомбашки напад до училиште во Грозни

Алфа - 12.09.2009

Жена-самоубиец го активира експлозивот до полициска станица во близина на едно училиште во чеченскиот главен град Грозни.

Седум жртви во Кавкаскиот регион

Форум - 12.09.2009

Руските власти потврдија дека седум лица загинале во напади и престрелки во Севернокавакскиот регион Еден од двајцата загинати саботава е бомбашот самоубиец во ...

Самоубиствен напад до училиште во Грозни

Кирилица - 12.09.2009

-има повредени полицајци, но и деца Жена-самоубиец го активира експлозивот до полициска станица во близина на едно училиште во чеченскиот главен град Грозни.

Самоубиствен бомбашки напад до училиште во Грозни

Канал5 - 12.09.2009

Жена-самоубиец го активира експлозивот до полициска станица во близина на едно училиште во чеченскиот главен град Грозни.

Експлозија во Грозни, повредени тројца полицајци

Inpress - 12.09.2009

Грозни, 12 септември (ИНПРЕС) Самоубиствен бомбашки напад во Грозни, главниот град на Чеченија. Во експлозијата, според првичните информации кои ги пренесуваат ...

3.000

Бизнис24 - 11.09.2009

лица во светот се обидуваат да се самоубијат секој ден, според статистиката на Светската здраствена организација.

Милион самоубиства годишно во светот

Нетпрес - 11.09.2009

Во светот секоја година се повеќе луѓе извршуваат самоубиства отколку во војна, терористички напади, било речено во четврток во седиштето на Организацијата на ...

Словенија меѓу првите десет по самоубиства

Време - 10.09.2009

Словенија по стапката на самоубиства се наоѓа меѓу првите десет земји во светот, соопшти словенечката статистичка канцеларија.

Близнаците се помалку склони на самоубиства

Форум - 10.09.2009

Група дански психијатри и психолози го завршила повеќегодишното истражување на однесувањето на близнаците и заклучила дека тие се значително поретко склони на ...

Словенија меѓу првите десет земји во светот по бројот на самоубиства

Н.Македонија - 10.09.2009

Словенија е меѓу првите десет земји во светот според стапката на самоубиства. Во изминатите 50 години во земјата се самоубиле околу 27.000 лица, што значи дека ...

ОН го одбележуваат Меѓународниот ден за спречување на самоубиства

Кирилица - 10.09.2009

Обединетите нации денеска го одбележуваат Меѓународниот ден за спречување на самоубиства Според статистиката на Свестската здравствена организација (СЗО) во ...

Еден милион лица се самоубиваат годишно

Вечер - 10.09.2009

Обединетите нации вчера го одбележаа Меѓународниот ден за спречување на самоубиства. Според статистиката на Светската здравствена организација (СЗО) во просек ...

Денеска е Светски ден на превенција против самоубиства

Inpress - 10.09.2009

Њујорк, 10 септември (ИНПРЕС) Самоубиствата се една од водечките причини за прерана смрт. Светската здравствена организација и Меѓународната асоцијација за ...

Словенија меѓу првите десет земји во светот според стапката на самоубиства

Алфа - 09.09.2009

По стапката на самоубиства Словенија спаѓа меѓу десетте први земји во светот, соопшти словенечкиот државен Статистички завод.

Словенија меѓу десетте светски земји по самоубиства

Нетпрес - 09.09.2009

Словенија по стапката на самоубиства се наоѓа меѓу првите десет земји во светот, информирала словенечката статистичка канцеларија.