TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Георгиевски го посети Љубе Бошковски

А1 - 20.03.2005

Еден ден пред приемот на обвинението од Хашкиот Трибунал, Љубе Бошковски се сретнал со Љубчо Георгиевски. Според поранешниот премиер, Бошковски бил физички исцрпен, но духовно и морално во полна кондиција. На поранешниот шеф во Владата, Бошковски му изјавил дека негова желба е што е можно побрзо да ...

Тарчуловски утре треба да се изјасни по обвинениjата

А1 - 20.03.2005

Јохан Тарчуловски, утре изутрина за првпат треба да се појави пред судскиот совет на Хашкиот трибунал за да се изјасни дали е виновен по обвиненијата за кршење на законите и обичаите на војување во врска со случајот „Љуботен“, објави Судот во Хаг.

Љубе е физички исцрпен но морално јак и подготвен да се одбрани во Хаг, Љубчо Георгиевски за Канал 5 од Пула

Канал5 - 20.03.2005

30-тина минути траела денешната средба на пријателите и политички соработници, Љубчо Георгиевски и Љубе Бошковски, во жупанискиот суд во Пула.. Разговарале во 4 очи, без вообичаените телефони, раскажува за Канал 5 георгиевски..

ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ УТРЕ ТРЕБА ДА СЕ ИЗЈАСНИ ДАЛИ Е ВИНОВЕН ЗА ХАШКИТЕ ОБВИНУВАЊА

Канал5 - 20.03.2005

Јохан Тарчуловски, поранешен телохранител на претседателот Борис Трајковски, утре изутрина во осум часот за првпат треба да се појави пред судскиот совет на Хашкиот трибунал за да се изјасни дали е виновен по обвиненијата за кршење на законите и обичаи Јохан Тарчуловски, поранешен телохранител на ...

Бошковски ќе го добие обвинението на почетокот од идната недела

А1 - 19.03.2005

Љубе Бошковски ќе го добие хашкото обвинение на почетокот од наредната недела, соопшти денеска неговиот адвокат Ненад Јаниќијевиќ. Тој преку сопругата на Бошковски ќе го советува екс министерот за внатрешни да не поднесува приговор на обвинението и веднаш самиот да замине за Хаг.

Во вторник протест пред Врховниот суд за поддршка на Бошковски

А1 - 19.03.2005

Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода, а за случајот Љуботен да решава македонското судство. Ова во вторник, на протести пред Врховниот суд во Скопје ќе го побараат роднините и пријателите на обвинетите од Хашкиот Трибунал.

Тарчуловски в понеделник на сослушување пред хашките судии

Утрински - 19.03.2005

По екстрадицијата на првиот Македонец обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал Првиот Македонец обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства поради ,,случајот Љуботенни, Јохан Тарчуловски, в понеделник ќе се појави на сослушување на кое би требало да се изјасни дали е виновен по ...

Ходак: Хаг не сака да ја плати одбраната на Бошковски

Време - 19.03.2005

РАМКА ЗА ЉУБЕ - Бошковски најдоцна за една недела би требало да биде испорачан од Хрватска во Хаг бидејќи нема да се жали на обвинението. Мислам дека станува збор за финансии бидејќи од Трибуналот не известија дека тие нема да ја плаќаат одбраната, поради што и Бошковски сака сето тоа што побргу да ...

Џелатите во Хаг, слобода за Љубе и за бранителите

Време - 19.03.2005

МАКЕДОНЦИТЕ ПРОТЕСТИРАА ВО ТЕТОВО Слобода за Љубе Бошковски и за бранителите, а затвор и Хаг за вистинските џелати, бандити и терористи од ОНА, порачаа на вчерашните протести околу 1.000 Македонци што вчера попладне се собраа на плоштадот во Тетово.

Неприродна соработка

Дневник - 19.03.2005

Милан Банов Соработката со Хашкиот суд, се разбира, не е и не може да биде спорна, дури и во случај да не сме се обврзале на неа, зашто цивилизираните земји, едноставно, не смеат да останат рамнодушни на злосторствата. Но, соработка бездруго значи и рамноправна комуникација со Судот; комуникација ...

За бранителите апс, за џелатите власт

Дневник - 19.03.2005

ТЕТОВО ВО ОДБРАНА НА БОШКОВСКИ Слобода за Љубе Бошковски и за притворените бранители побараа неколку стотици демонстранти вчера на плоштадот во Тетово. Со слоганот "Не признаваме борба за Македонија без конечен триумф", револтирани од "предавничката политика на власта", тие порачаа дека нема да ...

Бранителите на слобода, терористите во Хаг

Вест - 19.03.2005

ПРОТЕСТ ЗА ПОДДРШКА НА БРАТ ЉУБЕ ВО ТЕТОВО "Слобода за Брат Љубе и за бранителите, терористите од власта во Хаг", порачаа вчера тетовчани од протестот во центарот на Тетово, организиран за поддршка на екс министерот Љубе Бошковски и бранителите.

Тарчуловски в понеделник ќе се изјасни за обвинението

Вест - 19.03.2005

ПРВ МАКЕДОНЕЦ ПРЕД ХАШКИТЕ СУДИИ Јохан Тарчуловски, пред судиите на Меѓународниот трибунал во Хаг, в понеделник треба да се изјасни дали е виновен или невин по обвинението за воени злосторства со кое го товари Хашкото обвинителство. Јохан Тарчуловски беше екстрадиран во Хаг во средата.

Извештај на ИВПР за Бошковски и Тарчуловски

Канал5 - 19.03.2005

,,Обвинението против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски може да го продлабочи постоечкиот јаз меѓу македонците и албанците и да ја разниша кревката коалициска влада,,, анализира лондонскиот институт за воено и мирнодопско известување..

Пак обвинуваат и апсат додека се бројат гласовите

Време - 19.03.2005

СОПРУГАТА НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ, ВИОЛЕТА, ТВРДИ Диана Младеновска Повторно го направија истото како со „Раштански Лозја“. Тогаш ги објавија обвиненијата и ги апсеа луѓето додека се броеја гласовите од претседателските избори, а сега го направија тоа додека се бројат гласовите од локалните избори.

Љубчо утре кај Љубе

Дневник - 19.03.2005

ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕТО ВО ХАГ Љубчо Георгиевски, неформалниот лидер на ВМРО-Народна, утре во Пула ќе го посети Љубе Бошковски, министер за внатрешни работи во неговата влада, дознава "Дневник". Информацијата ја потврди Жупанскиот суд во Пула, кој ја одобрил посетата и му дозволил на Георгиевски 15 ...

Обвинетите да се бранат од слобода

Вечер Прес - 19.03.2005

ТЕТОВО. - Ние, обичните граѓани сме сигурни во тоа дека се работи за политичка монтажа врз невини луѓе, а не сторители на злосторство и затоа бараме власта да преземе најсериозни мерки брат Љубе, Јохан, Александар, Горан, Мите и други да се бранат од слобода.

Ублажување на осаменоста

Вечер Прес - 19.03.2005

Најавата на премиерот Владо Бучковски дека Владата на Република Македонија ќе овозможи правна помош и финансиска поддршка за адвокатите на ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошковски пред Трибуналот во Хаг, сигурно ќе го намали притисокот што го чувствува семејството Бошковски со месеци во ...

Владата ќе ја помогне одбраната на обвинетите во Хаг

А1 - 18.03.2005

Парична помош и пристап до официјалните документи потребни за одбраната - на тој начин Владата ќе ја помогне одбраната на обвинетите во Хаг, Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски. Владата на вчерашната седница го задолжила Министерството за правда да одговори на сите барања на правните застапници на ...

Тарчуловски в понеделник ќе се изјасни за обвинението

А1 - 18.03.2005

Јохан Тарчуловски, пред судиите на Меѓународниот трибунал во Хаг треба в понеделник да се изјасни дали е виновен или невин по обвинението за воени злосторства за што го товари хашкото обвинителство. Првиот Македонец обвинетиот за воени злосторства од страна на судот во Хаг, Јохан Тарчуловски беше ...

Протест во Тетово за поддршка на Бошковски

А1 - 18.03.2005

Целосна морална и психолошка поддршка на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски пред неговото одење во Хаг, како и на четворицата притворени за случајот Раштански лозја, беше главна цел на денешниот мирен протест на главниот плоштад во Тетово.

Протести за поддршка на Љубе Бошковски

Време - 18.03.2005

ДЕНЕСКА ВО ТЕТОВО Семејството на киднапираните и убиени Македонци и роднините на Љубе Бошковски денеска во Тетово ќе организираат протести со кои ќе бараат „слобода за Љубе и казна за вистинските злосторници од војната во 2001 година“.

Тарчуловски е грабнат

Дневник - 18.03.2005

ПРАВНИЦИТЕ ГО ОСПОРУВААТ "ТРАНСФЕРОТ" на второобвинетиот од скопЈе во хаг Апсењето и испораката на Тарчуловски се класично "противправно лишување од слобода", бидејќи немаме закон за соработка со Хашкиот трибунал, вели адвокатот Александар Тортевски Јохан Тарчуловски е незаконски уапсен и испорачан ...

Државата ќе обезбеди помош за Љубе Бошкоски во Хаг

Утрински - 18.03.2005

Тарчуловски идната недела на прв распит, неговиот адвокат подготвува приговор на обвинението Ексминистерот се уште не одлучил кој ќе го брани пред трибуналот Борис Георгиевски Владата ќе овозможи правна помош и финансиска поддршка за бранителите на ексминистерот Љубе Бошкоски пред Трибуналот во ...

Не може брат Љубе во затвор, убијците на слобода

Дневник - 18.03.2005

ДЕНЕСКА ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО Роднините на киднапираните и убиени Македонци и на Љубе Бошковски ги повикаа граѓаните од Тетово и од тетовските села на општонароден мировен протест за морална поддршка на брат Љубе, на тетовскиот плоштад денеска во 13 часот.

Во Хаг и се суди на Македонија

Вест - 18.03.2005

СПОРЕД СЕСТРАТА НА ЉУБЕ БОШКОСКИ На прес-конференцијата на роднините на киднапираните и убиени Македонци присуствуваа и роднините и приврзаниците на ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски. Стојанка Настовска, сестрата на Љубе Бошкоски, рече: "Во Хаг се наоѓа Република Македонија, се суди ...

Македонија ќе обезбеди правна помош за Љубе во Хаг

Време - 18.03.2005

Државата ќе понуди правна помош за Љубе Бошковски, поранешниот министер за внатрешни работи, против кого има обвинение од Хашкиот трибунал, најави вчера премиерот Владо Бучковски. Тој рече дека Владата ќе понуди и финансиска помош за неговите бранители, имајќи ги предвид начелото за претпоставка на ...

Власта му се одмаздува на Бошковски преку Хаг

Дневник - 18.03.2005

КОАЛИЦИЈА "ТРЕТИОТ ПАТ" Власта повеќе од две години собираше докази за настаните во Љуботен во 2001 година за да ги уценува и да ги компромитира Љубе Бошковски и другите полициски функционери што ја бранеа државата, рече Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз.

Државата да ги штити своите службеници Бошкоски и Тарчуловски

Време - 18.03.2005

ВМРО-НП ПОБАРА Македонија е должна на своите службеници, бившиот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски и членот на обезбедувањето на претседателот Борис Трајковски Јохан Тарчуловски, да им даде гаранции да се бранат од слобода и да овозможи нивно квалитетно застапување пред Судот во Хаг.

Бошковски идната недела во Хаг

Вечер Прес - 18.03.2005

Во попладневните часови завчера на Љубе Бошковски кој се наоѓа во Истражниот затвор во Пула, му било врачено обвинението од Хашкиот трибунал. Така вчера за "Вечер" тврдеше истражниот судија во Жупанискиот суд, Ивица Станиќ. Сопругата, пак, на Бошковски, Виолета Бошковска вели дека вчера успеала да ...

На Бошковски му е прочитано хашкото обвинение во Пула

А1 - 17.03.2005

На Љубе Бошковски денеска во притворот во Пула му е прочитано хашкото обвинение за случајот Љуботен, потврди за А1 неговиот адвокат Звонимир Ходак. Според Ходак, Бошковски смета дека не е виновен и е подготвен тоа да го докаже и во трибуналот во Хаг.

ВМРО-НП бара гаранции Бошковски и Тарчуловски да се бранат од слобода

А1 - 17.03.2005

ВМРО-Народна бара државата да даде гаранции Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода, и најави дека ќе покрене постапка пред Меѓународниот Кривичен суд и за направените злосторства против човештвото. „Сведоштвата постојат и ги повикуваме нивните семејства да ни се придружат, ги ...

Граѓанска непослушност поради Љубе и Јохан

Вест - 17.03.2005

ПРОТЕСТИ ВО СКОПСКО ЉУБАНЦИ ПРОТИВ ИСПОРАКАТА НА БОШКОСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ ВО ХАГ "Нашиот грев е што сме Македонци, убијците станаа министри, не ги даваме хероите Јохан и Љубе". Ова беа пораките на жителите од скопското село Љубанци кои завчера попладне протестираа против обвинението на Хашкиот суд за ...

Бошкоски за десетина дена ќе биде испорачан во Хаг?

Утрински - 17.03.2005

Адвокатите на ексминистерот ќе поднесат приговор на обвинението од Трибуналот Ходак: Врховниот суд на Хрватска досега не одбил ниту едно барање од Хаг, но доколку не поднесеме приговор, тоа ќе значи дека признаваме оти обвинението е точно Борис Георгиевски Љубе Бошкоски ќе замине за Хаг за две-три ...

Тарчуловски во Шевенинген

Дневник - 17.03.2005

ЕКСПЕДИТИВНА СОРАБОТКА НА ВЛАДАТА СО ХАГ Експресниот трансфер на Тарчуловски во Хаг се должи на претпоставките дека со тоа ќе запрат протестите на сите што сметаат дека тој е неправедно обвинет Јохан Тарчуловски, кого Хашкото обвинителство го обвини за случајот "Љуботен", заедно со Љубе Бошковски, ...

Некој го мести Тарчуловски дека не сака да соработува со Трибуналот

Вест - 17.03.2005

ТЕЛОХРАНИТЕЛОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ ЕКСПРЕСНО ЕКСТРАДИРАН ВО ХАГ Екстрадицијата се случила рано изутрина, далеку од очите на јавноста, а по пристигнувањето во Хаг во 11,15 часот тој бил префрлен во затворот Шевенинген. Правни експерти објаснуваат дека целата постапка на исп Само два дена по ...

ВМРО-ДПМНЕ бара поддршка од државата за обвинетите во Хаг

Утрински - 17.03.2005

ИНИЦИЈАТИВА Владата е должна да покаже достојна грижа и почит спрема своите државјани, обвинети од Хашкиот трибунал за кршење на законите или обичаите на војувањето, е ставот на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата смета дека државата треба со закон да ги утврди сопствените обврски спрема лицата за кои Трибуналот ...

Трет пат за Бошковски и Тарчуловски

Канал5 - 17.03.2005

Во Хаг нема да им се суди само на Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски, туку ќе и се суди на Македонија, која преку своите легални инситутции се обиде да ги заштити граѓаните од тероризмот и насилството - обвиниија денеска од Третиот пат..

Незавршениот хашки филм

Време - 17.03.2005

Дејан Николовски Хаг го испорача обвинението против македонските актери во настаните од 2001 година. Со тоа можеби сака да му се стави точка на воениот конфликт што заврши таа година. Но, со тоа не смее да заврши судскиот расплет за нашите јунаци и полујунаци.

Тарчуловски испорачан во Хаг

Утрински - 17.03.2005

Обвинетиот Македонец од вчера се наоѓа во затворот Шевенинген Обвинетиот бил преземен од претставници на Трибуналот Јохан Тарчуловски, обвинет за воени злосторства за "случајот Љуботенни, вчера пристигна во Хаг и е сместен во притвор во Шевенинген.

Владата ќе плати за одбраната на Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски

Канал5 - 17.03.2005

Владата ќе плати за одбраната на Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски.. Ќе преземе и мерки за посоодветна правна заштита, бидејќи бошковски е обвинет како тогашен министер за внатрешни работи и така треба да биде и заштитен - смета премиерот Владо Бучков Владата ќе плати за одбраната на Љубе ...

Државата да застане зад обвинетите во Хаг

Време - 17.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата да застане зад Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, против кои Хашкиот трибунал поднесе обвиненија, и да им помогне во одбраната пред судот. - Владата е должна да покаже достојна грижа и почит кон своите државјани.

БОШКОВСКИ - ТАРЧУЛОВСКИ

Канал5 - 17.03.2005

Брат ми е невин, тој само ја работеше својата работа како министер за внатрешни работи, бранејќи ги притоа сите граѓани на Македонија, вели Стојанка Настоска, сестрата на Љубе Бошковски. 7 месеци го држеа невин во Хрватска, а сега го праќаат невин и во Ха Брат ми е невин, тој само ја работеше ...

ВМРО-ДПМНЕ бара државата да им помогне на Љубе и Јохан

Вест - 17.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Македонија треба да донесе закон со кој ќе ги утврди сопствените обврски кон лицата за кои Трибуналот во Хаг има поднесено обвинение. "Собранието да донесе закон за соработка со Хашкиот трибунал, во кој ќе биде предвидено покривање на целокупните трошоци на одбраната, како и ...

Дел Понте на тенок мраз со доказите против Бошковски и Тарчуловски

Време - 17.03.2005

СЛУЧАЈ „ЉУБОТЕН“ Дејан Николовски Обвинението против поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и против Јохан Тарчуловски хашката обвинителка Карла дел Понте го покренала врз основа на изјави на жители на скопското село Љуботен, тврди одбраната на двајцата обвинети.

Владата ќе соработува со Трибуналот

Вечер Прес - 17.03.2005

Во врска со покренатото обвинение против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски од страна на судот во Хаг, премиерот Бучковски вчера од Истанбул даде изјава во која вели дека Владата на Република Македонија ќе соработува со Хашкиот трибунал како и досега.

Бројот на Македонците во Хаг ќе биде поголем!?

Вечер Прес - 17.03.2005

Неколку месеци се вртеа најразлични информации во врска со третманот на случајот "Љуботен" од Трибуналот. Од шпекулациите дека обвинение нема да биде покренато против ниеден граѓанин на Македонија , па се до такви информации, според кои, можно е дури дваесетина Македонци да се најдат пред хашките ...

Јохан Тарчуловски го испратија во Хаг

Вечер Прес - 17.03.2005

Вчера, рано изутрина, Јохан Тарчуловски, едниот од засега двајцата обвинети Македонци од Трибуналот е транспортиран во Хаг. Тој од Меѓународниот суд за воени злосторства е обвинет за "кршење на законите или обичаите на војување", поврзано со случајот "Љуботен".

Ахмети не е Љубе!

Вечер Прес - 17.03.2005

ПИШУВА: Емил СТЕРЈЕВСКИ Ако некој друг намерно и ги врзал очите на божицата на правдата тоа мора да бил Македонец. И тоа не за да не и шараат очите, туку за да може да се вади пред своите дека, ете, божицата не гледа ништо околу неа.

Јохан Тарчуловски екстрадиран во Хаг

А1 - 16.03.2005

Јохан Тарчуловски во 11 и 15 пристигнал во Шевенинген, притворот на Хашкиот Трибунал. Рано утрово тој со специјален лет е префрлен од Скопје за Холандија. Министерството за правда соопшти дека трансферот е направен со полициска асистенција.

Љубе во Хаг, оти бил авторитет

Вест - 16.03.2005

ОБЈАВЕНО ХАШКОТО ОБВИНЕНИЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА Во обвинението против Љубе Бошкоски се товари за "вина заради авторитет, убиство на 7 етнички Албанци, безобsирно уништување на градови, гратчиња и на села, како и сурово постапување со цивили", а второоб "Вина заради авторитет, убиство на 7 етнички ...

Љубе се товари за командна одговорност, а Јохан за убиство на цивили

Време - 16.03.2005

СПОРЕД ОБВИНЕНИЕТО НА КАРЛА ДЕЛ ПОНТЕ Дејан Николовски Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски е обвинет од Хашкиот трибунал дека во август 2001 година за време на своето министерување знаел оти неговите подредени се подготвуваат да извршат кривично дело, а не презел ништо за да го ...

ВМРО-Народна бара помош од државата за Бошкоски и за Тарчуловски

Утрински - 16.03.2005

Апел ВМРО-Народна партија побара од државава да им ги овозможи на обвинетите од Хашкиот трибунал, Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, сите правни лекови и да им ги плати трошоците за одбрана пред Меѓународниот суд. Оваа партија најавува и "широка дипломатска офанзивааи со цел да им овозможат правна ...

Жителите на љубанци лути –јохан е екстрадиран

Канал5 - 16.03.2005

Жителите на Љубанци,огорчени од екстрадирањето на нивниот сограѓанин Јохан Тарчуловски во Хаг велат дека не им гарантираат безбедност на припадниците на државните институции и органи во нивното село. Тие велат дека сега низ Љубанци е небезбено да поминува Жителите на Љубанци,огорчени од ...

Во Хаг уште четворица обвинети од Македонија?

Утрински - 16.03.2005

"Утрински весник" дознава Хашкото обвинителство повело обвиненија за уште четворица македонски државјани за “случајот Љуботеннн”, дознава “Утрински весниккк” од судски извори. Неофицијално се дознава дека листата на обвинети за Хаг е подолга и на неа се наоѓаат дури 25 имиња, меѓу кои и на ...

МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ ГО ИСПОРАЧАА ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ ВО ХАГ

Канал5 - 16.03.2005

Македонското Министерството за Правда рано утрово од скопскиот аеродром со специјален лет го испорачало Јохан Тарчуловски во судот во Хаг. Тарчуловски беше уапсен пред два дена откако против него и против Љубе Бошковски обвинителите од Хашкиот Трибунал по Македонското Министерството за Правда рано ...

Хаг ќе им суди на Бошкоски и на Тарчуловски за убиство на цивили во Љуботен

Утрински - 16.03.2005

Трибуналот поднесе обвинение за убиства, безобѕирно разорување и сурово постапување за „случајот Љуботен" Обвинителниот акт против Бошкоски вчера пристигна во Загреб, а денеска ќе биде испратен во судот во Пула Борис Георгиевски Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски ќе одговараат пред Хашкиот трибунал ...

ОБВИНЕНИЕ

Дневник - 16.03.2005

МЕЃУНАРОДЕН КРИВИЧЕН СУД ЗА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА - ОБВИНИТЕЛОТ НА СУДОТ ПРОТИВ ЉУБЕ БОШКОСКИ И ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, во согласност со своите овластувања според Член 18 од Статутот на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија ...

Љубе со писмо се збогува од Македонија

Дневник - 16.03.2005

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА ХАШКОТО ОБВИНЕНИЕ Министерството за правда го информирало Хашкиот суд дека Јохан Тарчуловски е уапсен и дека чекаат понатамошни инструкции Љубе Бошковски не сакал да приговара на обвинението од Хаг, туку барал веднаш да биде екстрадиран во Шевенинген за да ја докаже својата ...

Во Љубанци непожелни МВР, АРМ, поштарите и ЕСМ

Дневник - 16.03.2005

Полицијата, војската, поштата, ЕСМ и сите други државни органи и институции се непожелни во скопското село Љубанци, чии жители вчера прогласија граѓанска непослушност. Љубанчани се незадоволни поради апсењето на нивниот сожител Јохан Тарчуловски, еден од обвинетите за случајот Љуботен.

Мери Младеновска ги згази правата на обвинетите

Дневник - 16.03.2005

вмро-народна Зошто државата ги чувала во тајност информациите дека Хашкиот суд ги прифатил обвиненијата против Љубе Бошковски и против Јохан Тарчуловски. Зошто не ги извести обвинетите за да тие да ги преземат сите правни лекови - праша вчера Ѓорѓи Трендафилов од ВМРО-народна.

Нема официјални коментари

Вечер Прес - 16.03.2005

Со образложение кое гласи: "кршење на законите или обичаите на војување" завчера пристигна официјална информација во Македонија дека Хашкиот трибунал покренува обвинение против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски. За Бошковски во обвинението на 23 страници кое вчера беше и јавно објавено на ...

Љубанци прогласи граѓанска непослушност во поддршка на Бошковски

А1 - 15.03.2005

Од денеска во Љубанци непожелни се полицијата, армијата и сите други државни служби. Револтирани поради обвиненијата против Јохан Тарчуловски и Љубе Бошковски жителите на ова село ги предупредуваат државните органи да не доаѓаат таму.

Хаг ги објави обвиненијата за Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 15.03.2005

Хашкото Обвинение против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски утрово е отворено во Трибуналот. Попладнево во Хрватска стигнал и поединечниот акт против првообвинетиот Бошковски, кој е притворен во Пула. „Можам само да ви ја пренесам и последната вест на крајот на работното време.

ВМРО-НП презема дипломатски активности за Бошковски

А1 - 15.03.2005

ВМРО Народна партија од вчера презема широка дипломатска активност и комуникација, со цел да му се излезе во пресрет на Љубе Бошкоски и да му се овозможат сите правни лекови согласно уставните категории за правата на граѓаните на Република Македонија, изјави на денешната прес - конференција Ѓорѓи ...

Првото обвинение од Хаг за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски

Време - 15.03.2005

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ЈА ЗАВРШИЛ ИСТРАГАТА ЗА ЉУБОТЕН <> Дејан Николовски Мери Јордановска <> Меѓународниот кривичен суд во Хаг викендов доставил обвиненија за случајот „Љуботен“ против поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и против Јохан Тарчуловски, бивш телохранител на ...

Во Хаг одат Љубе Бошкоски и телохранител на Борис

Вест - 15.03.2005

СТИГНАА ОБВИНЕНИЈАТА ОД КАРЛА ДЕЛ ПОНТЕ Вчера во Скопје беше уапсен Јохан Тарчуловски поранешен телохранител на починатиот преседател Борис Трајковски кој заедно со Љубе Бошкоски кој е во притвор во Пула ќе одговараат за "кршење на законите и обича За случајот Љуботен во Хаг ќе одат ексминистерот ...

Бошкоски и Тарчуловски одат во Хаг

Утрински - 15.03.2005

Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски се товарат за кршење на законите и на обичаите на војување Трибуналот ги обвини за интервенцијата во селото Љуботен ЉубиШа СТАНКОВИЌ Меѓународниот суд за воени злосторства на територијата на поранешна Југославија поднесе обвинение за тогашниот министерот за ...

ХРВАТСКА ГО ДОБИ ОБВИНЕНИЕТО ОД ХАГ ЗА ЉУБЕ БОШКОВСКИ

Канал5 - 15.03.2005

Портпаролката на Хрватското министерство за правда Весна Довраниќ попладнево за Канал 5 потврди дека хрватската амбасада во Хаг, денеска го добила отпечатеното обвинение против поранешниот македонски министер Љубе Бошковски, за извршени кривични дела ,,кр Портпаролката на Хрватското министерство за ...

Љубе и Јохан во Хаг

Вечер Прес - 15.03.2005

Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски се лицата од Македонија против кои Меѓународниот кривичен суд во Хаг покрена обвинение. Во актот од Трибуналот се вели дека тие се обвинети "за кршење на законите и оби- чаите на војување". Обвиненијата против Бошковски и Тарчуловски, во текот на викендот, биле ...

Хаг покрена обвинение против Бошковски и Тарчуловски

А1 - 14.03.2005

Љубе Бошковски е обвинет од Хашкиот Трибунал. Покрај него, за случајот Љуботен обвинение доби и Јохан Тарчуловски, вработен во агенција за заштита и поранешен член на обезбедувањето на загинатиот претседател Трајковски. Тарчуловски утрово е уапсен во Скопје.

Љубе Бошковски дефинитивно патува за Хаг, откако трибуналот покрена обвинение против него..

Канал5 - 14.03.2005

Информацијата е официјално потврдена со соопштение на македонското министерство за правда.. Со Бошковски, пред Хашкиот суд за случајот Љуботен ќе одговара и Јохан Тарчуловски, тогашен телохранител на претседателот Трајковски и директно вклучен во љуботенс Информацијата е официјално потврдена со ...