TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рели Дакар: Низ пустините во Мавританија се загубија повеќе учесници

А1 - 10.01.2004

Кошмарната беше деветата најдолга етапа на релито Париз Дакар во која низ пустините во Мавританија се загубија повеќе од половина учесници. На целта сите почести за Хироши Масуока со Мицубиши и Сирил Деспре на КТМ. Но веста на денот од релито е одложувањето на следните две етапи.

Петерхансел убедливо води

Утрински - 10.01.2004

Со победата во 8. етапа од "Париз Дакар" Францускиот возач Стефан Петерхансел е голем добитник на осмата етапа од релито "Дакар 2004" возена од Атара до Тидикје во Мауританија во должина од 355 километри. Со оваа победа Петерхансел го презеде водството во вкупниот поредок со повеќе од еден час ...

Откажани 10 и 11 етапа од релито Дакар 2004

А1 - 09.01.2004

Откажувањето на 10 и 11 етапа кои требаше да се возат викендов ги фрлија во сенка резултатите од денешната 9 етапа на релито Дакар 2004. Организаторот мораше да ги пренасочи натпреварувачите откако било констатирано дека поради безбедносни причини неможе да се возат пласнираните етапи низ Мали.

Масуока ја зголеми предноста пред конкурентите

Утрински - 09.01.2004

Со третата едноподруга победа на екстремното рели Дакар 2004 Минатогодишниот победник на екстремното и најпознато рели во светот, Париз - Дакар, Јапонецот Хироши Масуока, со третата последователна победа на годинашново, јубилејно 25.

Петерхансел го презеде водството на релито Дакар 2004

А1 - 08.01.2004

Французинот Стефан Петерхансел го презеде водството во генералниот пласман на релито Дакар 2004, откако неговиот тимски партнер од Мицубиши, победникот од претходните две години, Јапонецот Хироши Мацуока загуби над еден час поради Механички проблеми во осмата етапа.

Рели - Дакар: Хироши Масуока го презеде врвот во конкуренција на автомобили

А1 - 06.01.2004

По триумфот на денешната 6 етапа на релито Дакар 2004 од Урзазате до Тан Тан во Мароко, Јапонецот Хироши Масуока го презеде врвот во конкуренција на автомобили. Тој делницата од 351 километар ја мина за 2 минути и 57 секунди побрзо од Јужноафриканецот Де Вилерс од тимот на Нисан.

Де Вилиерс најбрз на третата етапа

Вест - 05.01.2004

РЕЛИ ДАКАР Јужноафриканецот Жиниел де Вилиерс ја освои третата етапа од релито Дакар, што во должина на девет километри се возеше околу плажите на Кастелон во Шпанија. Де Вилиерс со својот Нисан оствари време од шест минути и 22 секунди, четири секунди побрзо од Белгиецот Де Мевиу од БМВ.

Преку Гибралтар кон нови авантури

Утрински - 05.01.2004

Со третата етапа заврши европскиот дел од екстремниот Парис - Дакар 2004 Карванот на екстремното рели Париз - Дакар го продолжи патештествиоето на африканскиот континент, откако со третата европска станица беше спуштена завесата на воведниот дел.

Триумф за Де Вилие и Фретиње

Дневник - 05.01.2004

РЕЛИ ПАРИЗ ДАКАР - ТРЕТА ЕТАПА Јужноафриканецот Жиниел де Вилие победи на третата етапа од релито Париз - Дакар, извозувајќи ја најбргу патеката околу плажите на Кастелон ( 9 км.) во конкуренција на автомобили. Кај мотористите прв се пласира Французинот Давид Фретиње.