TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците од ВМРО—ДПМНЕ ќе го чекаат гласот на избирачите

Дневник - 18.08.2001

ПратениЧките групи за уставните промени Централниот одбор на СДСМ донесе одлука нивните пратеници да го поддржат Рамковниот договор, а ним сигурно ќе им се придружат и народните избраници од редовите на ПДП и ДПА Пратеничките групи на СДСМ, ПДП и ДПА ќе ги поддржат уставните промени предвидени во ...

Освојување на мирот

Дневник - 18.08.2001

Ѓорѓи Варошлија - Цел Македонија, по се што преживеа во овие шест месеци, по сите жртви и страдања што ги поднесе, не може да си дозволи повторно да губи. А тоа несомнено ќе се случи ако не успее да го спроведе Рамковниот договор Би било крајно апсурдно и недозволено наивно ако некој, се уште, се ...

"АНА ќе се неутрализира со целосната примена на рамковниот договор"

Дневник - 17.08.2001

Имер Имери, лидер на ПДП Лидерот на ПДП, Имер Имери, смета дека новопојавената Албанска национална армија (АНА) нема да успее да го загрози спроведувањето на рамковниот договор, но под услов тој целосно да биде спроведен. Во изјавата за "Дневник" тој наведува дека тоа ќе биде најдобар начин за ...

Македонската дијаспора против рамковниот договор

А1 - 15.08.2001

Македонската дијаспора го осуди „предавничкиот договор на водачите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со расистичките сепаратисти од ПДП и ДПА кој воопшто не предвидува спречување на тероризмот и етничкото чистење“. Македонците од Македонско Американската Дијаспора го сметаме овој мировен договор за нелегитимен ...

Турција го подржува рамковниот договор

А1 - 15.08.2001

Турција го подржува и одобрува рамковниот договор потпишан како резултат на дијалогот што се водеше во Македонија и се надева дека ќе претставува основа за решавање на кризата и ќе донесе стабилност во земјата. Во соопштението на турското министерство за надворешни работи се изразува надеж дека ...

за два месеца ќе ги избркаме терористите од заземените територии

Вест - 15.08.2001

Ѓуровски за белградска "фонет" портпаролот на македонското министерство за одбрана марјан Ѓуровски во изјавата за белградската агенција "фонет" реЧе дека потпиШаниот договор за мирно реШавање на судирите Ќе овозмоЖи стабилизирање ...

За ВМРО-ВМРО договорот е неприфатлив

Вест - 15.08.2001

ПАРТИСКИ РЕАКЦИИ Рамковниот документ потпишан од лидерите на четирите партии и од меѓународните олеснувачи, за ВМРО-вистинска е неприфатлив и претставува платформа за разградување на Македонија, рече Оливер Ромевски, портпарол на ВМРО-вистинска на вчерашната прес-конференција.

За едни договор за мир, за други договор за велепредавство

Дневник - 15.08.2001

ПАРТИСКИ РЕАКЦИИ Политичките партии имаат спротивставени ставови во врска со договорот што го потпишаа лидерите Политичките партии и граѓанските здруженија го поддржуваат, но и го отфрлуваат рамковниот договор за излез од кризата што беше потпишан завчера.

Домашни реакции околу договорот

А1 - 14.08.2001

Рамковниот документ преставува платформа за разградување на Македонија и инструмент за менаџирање на воениот конфликт и како таков е целосно неприфатлив пишува во декларацијата на ВМРО Вистинска. Ставот на оваа парттија е дека Македонија единствено може да опстане како унитарна држава со целосно ...

Потпишан мировниот договор

Вест - 14.08.2001

ВЧЕРА ВО РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАКЕДОНИЈА НА ВОДНО Договорот за разрешување на повеќемесечната полоитичка и безбедносна криза го потпишаа претседателот на Македонија Борис Трајковски, медијатор и покровител на политичкиот дијалог, лидерот на ВМРО-...

Македонија го даде Уставот, дали Албанците ќе го дадат оружјето?

Дневник - 14.08.2001

ЛИДЕРИТЕ ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА УСТАВНИ ПРОМЕНИ "Голем ден за Македонија", оценија странските емисари и олеснувачи, но нивното задоволство не можеше да се забележи на лицата на домашните потпишувачи Лидерите на четирите најголеми политички партии - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП, Љубчо Георгиевски, ...

Нема да има мир ако не се спроведува договорот

Дневник - 14.08.2001

ПАРТИИТЕ ЗА РАМКОВНИОТ ДОГОВОР Парламентарните политички партии главно го поддржаа вчерашното потпишување на рамковниот договор, при што се бара негово целосно спроведување како услов за стабилизација на состојбите во земјава.

Потпишан договорот за мир

А1 - 13.08.2001

Лидерите на четирите партии доцна попладнево во резиденцијата на претседателот Трајковски на Водно го потпишаа рамковниот договор за решавање на кризата, парафиран во Охрид. Тие непосредно по потпишувањето на договорот дадоа свои изјави.

Георгиевски овластен од партијата да го потпише рамковниот договор

А1 - 13.08.2001

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски на состанокот на извршниот комитет на партијата на кој учествуваше и пратеничката група на партијата доби овластување да го стави својот потпис на рамковниот договор. "Премиерот ги извести членовите на извршниот комитет и пратениците за принципите и мотивите ...

Ако има потпишување, тоа ќе биде скришум

Вест - 13.08.2001

ПОД БУДНОТО ОКО НА РОБЕРТСОН, СОЛАНА, ЏОАНА И МИШЕЛ, ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА СЕ "ЗАВЕРИ" ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР Лидерите на четирите партии се очекува да го потпишат договорот попладне, а на чинот на потпишувањето ќе претходи средба со Робертсон, Солана и актуелните претседавачи на ОБСЕ Мирчеа Џоана и на ЕУ...

Денеска или в среда на тајна локација ќе се потпише рамковниот договор

Дневник - 13.08.2001

ЛИДЕРИТЕ ОСТАНУВААТ НА ВЕТУВАЊАТА На церемонијата на потпишувањето ќе пристигнат Робертсон (НАТО), Солана (ЕУ), Џоана (ОБСЕ) и Мишел (ЕУ) Се очекува денеска претседателот на државата Борис Трајковски и лидерите на четирите политички партии, СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ПДП и ДПА, Бранко Црвенковски, Љубчо ...