TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повредени двајца Ирачани во судир со американски војници

А1 - 04.05.2003

Двајца Ирачани се повредени денеска во Багдад при судири меѓу американски војници и група лица кои ограбувале куќи на блиски соработници на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин. Според очевидци, ограбувачите влегле и во куќите на синовите на поранешниот ирачки лидер, Кусај и Удај, како и на ...

Уапсен уште еден приврзаник на Хусеин

А1 - 02.05.2003

Американската војска денеска соопшти дека вчера уапсила уште еден висок претставник на поранешниот ирачки режим за кој се тврди дека бил многу близок на Садам Хусеин. Во соопшението на штабот на Петтиот корпус на американската војска се вели дека Мизбан Кадр Хади, член на Хусеиновиот Совет на ...

Повредени седум американски војници во Ирак

А1 - 01.05.2003

Повеќе од седум американски војници се повредени синоќа во ирачкиот град Фалуџа откако две непознати лица фрлија две гранати врз објект во кој се наоѓаат припадници на армијата на САД. Според американскиот капетан Франк Ризенблат, двајцата напаѓачи се приближиле до зградата околу 1 часот по локално ...

Убиени нови двајца Ирачани од американските сили

А1 - 30.04.2003

Двајца Ирачани беа убиени, а четворица повредени кога американските војници отвориле оган врз маса антиамерикански демонстранти во градот Фалуџа, на околу 50 километри западно од Багдад, јави катарската телевизија „Ал Џезира“.

Садам Хусеин се огласи со писмо

А1 - 30.04.2003

„Ирачаните не треба да се делат на Шиити и Сунити бидејќи нивната задача е ослободување на Ирак од окупацијата. Бојкотирајте ги окупаторите, тоа е вашата должност кон исламот, верата и нацијата“, се наведува во писмото за кое се верува дека е потпишано од Садам Хусеин, објавено денеска во водечкиот ...

Американски војници убија 13 Ирачани и ранија 75

Дневник - 30.04.2003

ИНЦИДЕНТ ВО ГРАДОТ ФАЛУЏА Американски војници прексиноќа стрелале во демонстранти во ирачкиот град Фалуџа и убиле 13 лица, а раниле уште најмалку 75, јави Ројтерс. Американски офицери тврдат дека војниците отвориле оган затоа што биле цел на рафали од автоматски пушки.

Американски војници убиле 20 ирачки протестанти

А1 - 29.04.2003

Дваесет Ирачани загинаа, а околу 70 се повредени кога врз нив во текот на ноќта американски војници отвориле оган во близина на градот Фалуџа, 50 километри западно од Багдад, објави денеска катарската телевизија „Ал Џазира“. Новинарот на телевизијата извести дека американските војници околу полноќ ...

Гарнер и 200 делегати на средба за нов Ирак

Вест - 29.04.2003

БАГДАД, 29 април, (Ројтерс) - Американскиот генерал Џеј Гарнер, администратор на повоен Ирак, вчера се сретна со неколку стотици влијателни Ирачани за да разговара со нив за иднината на земјата по падот на режимот на Садам Хусеин, како и за изборот на нова влада во оваа земја.

Од Гарнер ќе зависи историската пресуда за настапот на САД во Ирак

Утрински - 29.04.2003

Џеј Гарнер, главен американск??виле?администрато?во Ирак Секретарот за одбран?Доналд Рамс?лд ?генера?Томи Френкс добија по?лб? за нивнот?спроведува??на војната¬ но историскат?пресуд?за нивнио?настап во Ирак, не помалк???зависи од работата на Џеј Гарнер.

Ирачаните предупредуваат од граѓанска војна

Утрински - 29.04.2003

Продолжуваат разговорите меѓу Ирачаните и Американците за политичката иднина на Ирак БАГДАД - Пензионираниот американски генерал Џеј Гарнер, кој ќе ја води администрацијата во поствоен Ирак, вчера вети дека ќе ја изгради демократијата во колепката на цивилизацијата, откако се сретна со истакнати ...

Американците започнуваат демократски процес за децата во Ирак

А1 - 28.04.2003

Водечките политички претставници на Ирак по десетчасовниот состанок со американскиот администратор за земјата, Џеј Гарнер денеска се договорија во рок од четири недели да се одржи национална конференција на која ќе биде избрана привремена влада.

Нападнати американски војници во Мосул

А1 - 28.04.2003

Непознати лица денеска во Мосул отвориле жесток оган врз американски војници кои одговориле со артилериско оружје, по што во помош пристигнале и воени хеликоптери. Американски воен претставник изјави дека претходно биле добиени сигнали оти воени групи, лојални на поранешниот ирачки претседател ...