TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Работиме за интересите на младите

Кирилица - 11.12.2010

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Стефановски денеска на прес-конференција го честита денот на македонските студенти и посочи дека неговата партија постојано работи за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Работиме за интересите на младите

Сител - 11.12.2010

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Стефановски денеска на прес-конференција го честита денот на македонските студенти и посочи дека неговата партија постојано работи за ...

СДСМ - Дрскоста и лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници

Inpress - 11.12.2010

Скопје, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) На денот на македонските студенти се јави партијата што го предизвика тоталниот хаос во образованието, почнувајќи од скандалозните учебници, пропаднатите проекти, ...

ВМРО-ДПМНЕ - Инвестициите во образованието, се инвестиции во нашата иднината

Inpress - 11.12.2010

Скопје, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Дозволете во името на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, како нејзин претседател, но и како млад човек, да го честитам денот посветен на македонските студенти 11 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Работиме за младите

Курир - 11.12.2010

Сашо Стефановски, Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција го честита денот на македонските студенти и посочи дека партијата постојано работи за интересите ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ го честита денот на македонските студенти

Нетпрес - 11.12.2010

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ им го честита денот посветен на македонските студенти 11 декември. “Еден од приоритетите на Владата на Република Македонија е токму вложувањето во високото ...

Британските студенти ќе продолжат со демонстрации

Курир - 11.12.2010

Лидерите на британското студентско движење најавија денеска дека ке продолжат со демонстрациите и протестите против владиното решение за тројно зголемување на школарината.

СДСМ: Образованието не е приоритет на Владата

Нетпрес - 11.12.2010

Дрскоста и лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. На денот на македонските студенти се јави партијата што го предизвика тоталниот хаос во образованието, се наведува во писмената реакција на СДСМ.

СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за хаос во образованието

Курир - 11.12.2010

СДСМ во соопштение испратено до медиумите смета дека политиките на владеачката партија во образованието доживеале дебакл.

Свечена академија за Денот на македонските студенти

Курир - 11.12.2010

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) денеска во Скопје го одбележа 11 Декември, Денот на македонските суденти со свечена академија, на која присуствуваше ...

ВМРО ДПМНЕ - СДСМ треба да се срами, да говори за образованието

Inpress - 11.12.2010

Скопје, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Најдобар демант на невистините искажани во нервозната реакција на СДСМ, се бројките и фактите, а тие се немилосрдни за СДСМ.

Ден на македонските студенти - бараат подобри услови и квалитет

Сител - 11.12.2010

Бесплатно образование, нови студентски домови, повисок студентски стандард - проблеми има, но има и решение. Македонските студенти на својот ден побараа поголема грижа од надлежните.

Пасивност на денот на македонските студенти

Алфа - 11.12.2010

Студентска пасивност го одбележа денот на македонските студенти. На денешната свеченост , претседателот на студентскиот парламент ја истакна според него добрата соработка со министерството за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бројките и фактите се најдобар демант на невистините на СДСМ

Сител - 11.12.2010

Најдобар демант на невистините искажани во нервозната реакција на СДСМ, се бројките и фактите, а тие се немилосрдни за СДСМ, се наведува во дописот на ВМРО-ДПМНЕ која реагира на обвинувањата на ...

Британија загрижена за безбедноста на кралското семејство

Н.Македонија - 11.12.2010

Британските студенти, кои протестира против тројното зголемување на школарината, завчера го нападнаа автомобилот на принцот Чарлс, кој со сопругата Камила се движел низ улиците на Лондон Англискиот ...

Лондон десетици повредени во студентските демонстрации

Телма - 10.12.2010

Вкупно 12 полицајци се полесно и потешко повредени, како и 43 демонстранти побарале медицинска помош, по вчерашните петти по ред студентски протести во текот на еден месец во Лондон поради владиниот ...

Вкупно 12 полицајци и 43 демонстранти се повредени во студентските протести во Лондон

МРТ - 10.12.2010

Вкупно 12 полицајци се полесно и потешко повредени, како и 43 демонстранти побарале медицинска помош, по вчерашните петти по ред студентски протести во текот на еден месец во Лондон поради владиниот ...

Вкупно 12 полицајци и 43 демонстранти се повредени во студентските протести во Лондон

Сител - 10.12.2010

Вкупно 12 полицајци се полесно и потешко повредени, како и 43 демонстранти побарале медицинска помош, по вчерашните петти по ред студентски протести во текот на еден месец во Лондон поради владиниот ...

Масовни студентски маршеви и протести низ Велика Британија против поскапувањето на школарина

МРТ - 10.12.2010

Масовни студентски протести во британскиот главен град и низ внатрешноста на Велика Британија се одржуваат денеска, против контроверзниот владин предлог за тројно зголемување на студентската ...

ВИДЕО:Студенти бараат "кралски глави" заради високите школарини

eReporter - 10.12.2010

Лутите британски студенти во налет на бес го нападнаа автомобилот во кој биле Принцот Чарлс и сопругата Камила, протестирајќи против зголемување на школарините на универзитетите во Велика Британија.

Политичките партии ставаат капа врз студентите во Грција

Утрински - 09.12.2010

Од нашиот дописник Атина - Студентското организирање и солидаризирање на младите во Грција со домашните, но и меѓународните проблеми, изгледа импресивно.

Масовни студентски маршеви и протести низ Велика Британија против поскапувањето на школарина

Алфа - 09.12.2010

Масовни студентски протести во британскиот главен град и низ внатрешноста на Велика Британија се одржуваат денеска, против контроверзниот владин предлог за тројно зголемување на студентската ...

Со копруција се соочуваат ученици, студенти и нивните родители

Алфа - 09.12.2010

Корупција има и во образованието, со неа се соочуваат учениците студентите и нивните родители. Дека корупцијата може да се искорени најмалку веруваат студентите бидејќи на свој грб и со свои очи ...

Нов марш на студентите

Вечер Прес - 09.12.2010

Вчера во Лондон и низ цела Британија повторно беа одржани масовни студентски протести против контроверзниот владин предлог за тројно зголемување на студентската школарина и за менување на ...

Нови протести против тројното зголемување на студентската школарина

Макфакс - 08.12.2010

Илјадници студенти денеска повторно протестираа во неколку британски градови, еден ден пред претставувањето на владиниот план пред парламентот за у..

Британските студенти пак протестираат против зголемувањето на ценат ана студиите

Форум - 08.12.2010

Илјадници студенти денеска повторно протестираа во неколку британски градови, еден ден пред претставувањето на владиниот план пред парламентот за универзитетските реформи кој предвидува тројно ...

Британските студенти со нови протести

Курир - 08.12.2010

Нови протести на британските студенти против тројното поскапување на школарината. Студентите во Лондон и ширум Велика Британија денеска по четврти пат во изминатите 40-на денови демонстрираат против ...

Нови протести на британските студенти

Кирилица - 08.12.2010

Студентите во Лондон и ширум Велика Британија денеска по четврти пат во изминатите 40-на денови демонстрираат против намерата на коалициската Влада на премиерот Дејвид Камерон за тројно зголемување ...

Отчет за факултетите, електронски индекс за студентите

Вечер Прес - 08.12.2010

Сите кои станале магистри пред воведувањето на Болоњската декларација до крајот на следната година ќе пријавуваат докторат според стариот систем Комитет за подобрување на високото образование во ...

Тодоров призна, квалитетот на високото образование опаѓа

Канал5 - 07.12.2010

Министерот за образование признава дека квалитетот на високото образование опаѓа, со што ги потврди ставовите на универзитетски професори, кои велат дека секоја година се запишуваат се послаби ...

Проект на МОН за поквалитетно високо образование

Кирилица - 07.12.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров формирал Комитет за подобрување на високото образование во Македонија, со експерти, академици и професори.

Формиран Комитет за подобрување на квалитетот на високото образование

Макфакс - 07.12.2010

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров денеска објави дека е формиран Комитет за подобрување на квалитетот на високото ...

Студенти на размена присилени да работат во стриптиз барови

Точка - 07.12.2010

Студентите кои во САД ја користат студентската виза често се бунат дека биле искористени во текот на летната програма за работа.

Студентите бараат државата да им ги плаќа студиите

Н.Македонија - 07.12.2010

До 2002 година студентите студираа бесплатно на државните универзитети, па ако можело тоа дотогаш да функционира, може и сега, заклучија претставници на студентското движење „Слободен индекс“ на ...

Бесплатни факултети, со повисоки критериуми за студирање

Канал5 - 06.12.2010

Бесплатни студии по примерот на универзитетите во соседните држави, но и како во развиените европски земји, побараа повторно студентите.