TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турбуленција - можна причина за падот на турскиот авион

А1 - 28.02.2009

Турбуленцијата предизвикана од слетувањето на еден поголем авион непосредно пред доаѓањето на патничкиот авион на „Туркиш Ерлајнс“ на амстердамскиот аеродром би можела да биде причината за уривањето.

Турбуленција е можната причина за падот на турскиот авион

Алсат-М - 28.02.2009

Турбуленција предизвикана од слетување на голем авион само две минути пред пристигнувањето на неодамна урнатиот турски авионот на аеродромот Шипол во Амстердам може да биде причината за несреќата Здружението ...

Турбуленција е можната причина за падот на турскиот авион

Макфакс - 28.02.2009

Турбуленцијата предизвикана од слетувањето на еден поголем авион непосредно пред доаѓањето на патничкиот авион на „Туркиш Ерлајнс“ на амстердамскиот аеродром би можела да биде причината за уривањето.

Недостаток на гориво можна причина за падот

Вест - 27.02.2009

АМСТЕРДАМ, 27 февруари (АП) - Иследниците вчера направија детални фотографии од урнатиот авион "боинг 737" на "Туркиш ерлајнс" и ги анализираа снимките од црната кутија за да утврдат зошто авионот паднал во ...

Турскиот авион изгледал како да едри без гориво

Алсат-М - 27.02.2009

Боингот 737, кој се урна во нива на аеродромот Скипол во Амстердам, бил поправан поради дефект само два дена пред несреќата. Како што соопшти компанијата Туркиш Ерлајнс, авионот во понеделникот привремено бил ...

Три хипотези за паѓањето на турскиот „боинг“ во Амстердам

Утрински - 27.02.2009

Анкара - Турскиот весник „Заман“ наведува дека има три хипотези за причината за завчерашната несреќа на авионот „боинг 737-800“ на турската авиокомпанија на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, во која девет ...

Авионот се урнал поради недостиг од керозин

Време - 27.02.2009

Недостиг од керозин е причината поради која авионот на турската компанија „Туркиш ерлајнс“ се урна завчера во близина на аеродромот во Амстердам, тврди холандскиот весник „Де Телеграф“.

Дефектен авионот што се урна во Амстердам?

Н.Македонија - 27.02.2009

Авионот на „Туркиш ерлајнз“, кој завчера се урна на аеродромот во Амстердам, двапати бил на поправка поради дефекти една недела пред несреќата, во која загинаа девет лица.

Турскиот авион останал без керозин!?

А1 - 26.02.2009

Има три хипотези за причината за вчерашната несреќа на авионот „ Боинг 737-800“ - истекување гориво од авионот, паѓање на моторот, како и можноста првиот пилот да обучувал некој од копилотите, кој, пак, ...

Турскиот „боинг“ останал без капка керозин?

Дневник - 26.02.2009

Главните тези за причината на несреќата се истекување на гориво, откажување на моторите поради влетување во јато птици или дефект по минатонеделниот ремонт Празниот резервоар за гориво, според првичните ...

Хипотези во турскиот печат за причините за падот на турскиот патнички авион „Боинг 737-800“

Канал5 - 26.02.2009

Девет лица, вклучувајќи ги и тројцата пилоти, загинаа, а 84 лица се повредени, од кои шестмина тешко, во вчерашната несреќа на авионот „ Боинг 737-800“ на турските авиолинии на аердоромот Шипхол во Амстердам, ...

Tурски патнички авион се преполови во Амстердам, деветмина загинати

Утрински - 26.02.2009

АМСТЕРДАМ - Турски патнички авион со 135 патници вчера се урна при слетување на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, при што загинаa девет, а 50 лица се повредени од кои 25 потешко, соопштија властите и турските ...

Куртулија 126 патници од распарчен авион

Дневник - 26.02.2009

По ударот во земјата, авионот се распарчил на три дела, но загинале само девет патника Деветмина од вкупно 135 патници и членови на екипажот загинаа при уривање на турски патнички авион на амстердамскиот ...

„Хуриет“: Урнатиот турски авион поради дефекти минатата недела два пати бил на ремонт

Канал5 - 26.02.2009

Технички дефекти биле откриени во авионот на турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“, што вчера се урна при слетување на аеродромот Шипхол во Амстердам, соопшти електронското издание на турскиот весник.

Турски авион се сплеска на аеродром во Амстердам

Време - 26.02.2009

Најмалку девет луѓе загинаа, а 50 се повредени кога турски патнички авион со 134 патници и членови на екипаж вчера се урна при слетувањето на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам.

Чудо е што нема повеќе мртви

Вест - 26.02.2009

АМСТЕРДАМ, 26 февруари (Ројтерс/АП) - Патнички авион на "Туркиш ерлајнс" со 135 патници се урна вчера додека се обидувал да слета на аеродромот "Схипхол" во Амстердам при што загинаа 9 луѓе, соопшти официјален ...

Урнатиот авион на „Туркиш Ерлајнс“ два пати бил на ремонт

Алсат-М - 26.02.2009

При вчерашното уривање на авионот на „Туркиш Ерлајнс“ при слетување на амстердамскиот аеродром „Схипхол“ загинаа девет лица, а 121 се здобиле со полесни или посериозни повреди.

„Де Телеграф“: Турскиот авион се урнал поради недостиг на керозин

Макфакс - 26.02.2009

Недостиг на керозин е причината поради која авионот на турската компанија „Туркиш Ерлајнс“ се урна вчера во близина на аеродромот во Амстердам, објави холандскиот „Де Телеграф“.

Хипотези за причините за падот на турскиот „Боинг 737-800“

Кирилица - 26.02.2009

Десет лица, вклучувајќи ги и тројцата пилоти, загинаа, а 84 лица се повредени, од кои шестмина потешко, во вчерашната несреќа на авионот „Боинг 737-800“ на турските авиолинии на аердоромот Шипхол во Амстердам, ...

Местото во авионот може да ве спаси од смрт

Кирилица - 26.02.2009

Авионската несреќа во Амстердам, се чини, ја потврдува теоријата дека најсигурните места во модерните авиони се блиску до принудните излези над крилата, пишува британскиот весник „Тајмс“ Корпусот на ...

Хипотези во турскиот печат за причините за падот на турскиот патнички авион „Боинг 737-800“

Алфа - 26.02.2009

Девет лица, вклучувајќи ги и тројцата пилоти, загинаа, а 84 лица се повредени, од кои шестмина тешко, во вчерашната несреќа на авионот „ Боинг 737-800“ на турските авиолинии на аердоромот Шипхол во Амстердам, ...

„Тајмс“ : Местото во авионот може да ве спаси од смрт

Алфа - 26.02.2009

Авионската несреќа во Амстердам, се чини, ја потврдува теоријата дека најсигурните места во модерните авиони се блиску до принудните излези над крилата, пишува британскиот весник „Тајмс“.

Урнатиот турски авион неодамна два пати бил на ремонт поради дефекти

Кирилица - 26.02.2009

Технички дефекти биле откриени во авионот на турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“, што вчера се урна при слетување на аеродромот Шипхол во Амстердам, соопшти електронското издание на турскиот весник ...

„Хуриет“ - урнатиот турски авион поради дефекти минатата недела два пати бил на ремонт

Сител - 26.02.2009

Технички дефекти биле откриени во авионот на турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“, што вчера се урна при слетување на аеродромот Шипхол во Амстердам, соопшти електронското издание на турскиот весник.

„Туркиш Ерлајнс“ не го одржувале урнатиот авион

Алфа - 26.02.2009

Авионската компанија „Туркиш Еирлајнс“ е обвинета дека имале игнорантски однос кон одржување на авионот и со тоа буквално ја поканиле несреќата.

Авион се урна во Амстердам, најмалку деветмина мртви

Н.Македонија - 26.02.2009

Патнички авион на турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнз“ вчера се урна и се распарчи на три дела при слетување на аеродромот „Схипхол“ во Амстердам.

Над 9 загинати - авион се урна кај Амстердам

А1 - 25.02.2009

Најмалку 9 лица загинаа, а 50 се повредени кога турски патнички авион со над 130 патници и членови на екипажот се урна денеска при слетувањето на аеродромот во Амстердам „Шипол“, разделувајќи се на три дела, без да се запали.

Избегната огромна трагедија при уривањето на Боинг 737 на Туркиш Ерлајнс

Канал5 - 25.02.2009

Избегната огромна трагедија при уривањето на авионот Боинг 737 на турската авиокомпанија Туркиш Ерлајнс кај аеродромот Шипхол во Амстердам. Бројот на жртви е релативно мал, со оглед на тежината на падот.

Девет загинати при падот на турскиот патнички авион кај Амстердам

Канал5 - 25.02.2009

Девет лица загина при денешната несреќа на турскиот патнички авиони со 127 патници и осум членови на екипажот, кој се урна при слетувањето на амстердамскиот аеродром „Схипхол“, соопштија холандските власти.

Амстердам - се урна Турски авион со 135 патници

Телма - 25.02.2009

Турски патнички авион со 135 патници и членови на екипажот се урна денеска во 10.40 часот при слетувањето на аеродромот „Схипхол“ во Амстердам, разделувајќи се на три дела.

Турски авион се урна во Амстердам, 9 загинати

Алсат-М - 25.02.2009

Девет патници загинаа, а повеќе од 50 се повредени кога авион на турската компанија Туркиш Ерлајнс со 135 патници денеска при слетувањето на аеродромот во Амстердам се скршил на три дела.

Турски авион се урна на аеродромот во Амстердам

Алфа - 25.02.2009

Турски авион се урна на главниот аеродром во Амстердам. „Има мртви, повредени и преживеани патници“ изјави портпаролот на аеродромот. Турските медиуми јавуваат дека авионот носел 135 патници.

Девет загинати при уривање на турски авион

Алфа - 25.02.2009

Авионот на „Туркиш ерлајнс“, со 134 патници и членови на екипажот, се урнал недалеку од аеродромот Шипхол во Амстердам, кршејќи се на три дела.

Десет загинати и 50 повредени во авионската несреќа крај Амстердам

Сител - 25.02.2009

Десет лица загинаа и 50 се повредени откако авион на Туркиш ерјалнс се урна во момент на слетување на аеродромот Шипхол во Амстердам. Меѓу жртвите се и двајцата пилоти на авионот Боинг 737-800.

Најмалку девет загинати при пад на турски патнички авион кај амстердам

Сител - 25.02.2009

Најмалку девет лица загина при денешната несреќа на турскиот патнички авиони со 127 патници и осум членови на екипажот, кој се урна при слетувањето на амстердамскиот аеродром „Схипхол“, јави Холандската телевизија (НТВ).

Амстердам: Авионска несреќа, според очевидци има преживеани лица

Р.С.Европа - 25.02.2009

Турски авион со 135 патници паднал на аеродромот Шипхол во Амстердам при намерата да слета. Според турските и холандските медиуми, авионот се распаднал на три дела.

Падна турски авион во близина на Амстердам

Форум - 25.02.2009

Патнички авион на “Туркиш Ерлајнс“, падна денеска, при слетување, во Амстердам, со 135 патници, при што едно лице загина а 20 се повредени, јавува Ројтерс.

Патнички авион се урна кај Амстердам, најмалку петмина загинати

Кирилица - 25.02.2009

Најмалку пет лица загина при денешната несреќа на турскиот патнички авиони со 127 патници и осум членови на екипажот, кој се урна при слетувањето на амстердамскиот аеродром „Схипхол“, јави Холандската телевизија (НТВ) Претходно, телевизија Си-Ен-Ен Турк ...

Авион се искрши при слетување во Амстердам

Макфакс - 25.02.2009

Авион на компанијата Туркиш Ерлајнс со 135 патници при слетувањето на аеродромот во Амстердам денеска се скршил на три дела. Според првичните информации на западните агенции барем 50 патници во воздухопловот останале неповредени.

Девет загинати во несреќата на авионот на Туркиш Ерлајнс

Макфакс - 25.02.2009

Девет патници загинаа, а повеќе од 50 се повредени кога авион на турската компанија Туркиш Ерлајнс со 135 патници денеска при слетувањето на аеродромот во Амстердам се скршил на три дела.

ВИДЕО: Авион на “Туркиш Ерлајнс” се урнал при обид дa слета на аеродромот во Амстердам

Нетпрес - 25.02.2009

Авион од типот Боинг 737 на турскиот авиопревозник “Туркиш Ерланјс” се урнал утрово при обидот за слетување на аеродромот во Амстердам во 10.48 минути по локално време.

Патнички авион се урна кај Амстердам, девет загинати

Кирилица - 25.02.2009

Девет лица загина при денешната несреќа на турскиот патнички авион со 127 патници и осум членови на екипажот, кој се урна при слетувањето на амстердамскиот аеродром „Схипхол“, соопштија холандските власти На прес-конференција денеска официјални ...

Девтмина загинати во парчосан авион!

Вечер Прес - 25.02.2009

Голема среќа во несреќата е, што авионот имал малку гориво во резервоарите при паѓањето, поради што не дошло до пожар и експлозија која би предизвикала уште поголема трагедија Најмалку девет лица загина при ...