TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пренџов: Извештајот на СЈО стана бестселер

24 Вести - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија ја обвини Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе - „Таа отворено и ...

ГРОМ ја обвинува Јанева за тенденциозно работење

ТВ21 - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) денеска ја обвини специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе, „таа ...

Извештајот на СЈО низ бројки

еМагазин - 18.09.2016

Пред неколку дена од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го објавија својот втор извештај, за периодот од 15 март до 15 септември 2016 година. Ви пренесуваме дел од некои интересни бројки во извештајот: 16 -толку страни има извештајот 34 -ул.

ГРОМ ја обвинува Јанева за тенденциозно работење

Lider - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) денеска ја обвини специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе, „таа ...

Ѓорчев: Физичките и вербални напади врз новинари кои не им се допаѓаат на СДСМ и Јанева

Вест - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева, изјави пратеникот и член на Извршниот комитет на партијата, Влатко Ѓорчев.

Измени на закон за заштитени сведоци : Јанева да одлучува кого ќе заштити како сведок?!

ТВ21 - 17.09.2016

Во измените за Законот за заштита на сведоци кои уште во април ги достави СЈО, Специјалната обвинителка Катица Јанева побара за случаите што ги води СЈО, таа да одлучува кој од сведоците ќе го стави под заштита.

Ѓорчев: Физичките и вербални напади врз новинари кои не им се допаѓаат на СДСМ и Јанева

24 Вести - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева, изјави денеска пратеникот и член на Извршниот комитет на партијата, Влатко Ѓорчев.

ВМРО-ДПМНЕ: Срамно и недолично е да се нарачуваат хајки против новинарите на Сител и Република што професионално си ја ...

Фокус - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева , изјави Влатко Ѓорчев , член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Срамно и недолично е да се нарачуваат хајки и ...

Ѓорчев: Нападите на СДСМ врз новинари ја покажуваат тоталитарната матрица на оваа партија!

Нетпрес - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева, посочи Влатко Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Јанева да престанат да се однесуваат кон медиумите како во ИСИС

+инфо - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на ...

Ѓорчев: Физичките и вербални напади врз новинари кои не им се допаѓаат на СДСМ и Јанева

А1 On - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева, изјави денеска пратеникот и член на Извршниот комитет на партијата, Влатко Ѓорчев.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Јанева да престанат да се однесуваат кон медиумите како во ИСИС и Северна Кореја

Курир - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева. Во продолжение следува интегрален текст од прес конференција на Влатко Ѓорчев, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди нападите од СДСМ и СЈО врз новинарите

Макфакс - 17.09.2016

Владејачката партија ги повикува најголемата опозициска партија СДСМ и челничката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Катица Јанева да им се извинат на медиумите и да престанат кон нив да имаат однос каков што имаат џихадистичката организација ...

Климовски: Начинот на кој Јанева поведува постапки е срам за СЈО

Курир - 17.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

ВЛАТКО ЃОРЧЕВ: За СДСМ се добри само новинарите над кои имаат целосна контрола

Телеграф - 17.09.2016

Срамно и недолично е, наведе Ѓочев, да се нарачуваат хајки и физички да се напаѓаат новинари само затоа што на СДСМ и на Катица Јанева не им се допаѓа тоа што професионално ја вршат својата работа ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални ...

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ ги осудува нападите на новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и Јанева

Стандард - 17.09.2016

„ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева. Срамно и недолично е да се нарачуваат хајки и физички да се напаѓаат новинари само затоа што на СДСМ ...

Ѓорчев: СДСМ и Катица Јанева да им се извинат на новинарите на Република и Сител

МКД - 17.09.2016

СДСМ и Катица Јанева треба да им се извинат на медиумите и да престанат кон нив да имаат однос каков што имаат во ИСИС и во Северна Кореја, изјави денеска Влатко Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, по повод физичките и вербални напади ...

„Специјалка“ за СЈО од Уставниот суд?

Фактор - 17.09.2016

Уставниот суд тактизира. По завршување на колективниот одмор на судот, се уште нема абер дали оценувањето на уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство ќе биде ставено на дневен ред.

ВМРО-ДПМНЕ: Не однесувајте се кон новинарите како ИСИС и Северна Кореја

Република - 17.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува физичките и вербални напади врз новинарите на Република и Сител од страна на СДСМ и соработниците на Катица Јанева. Срамно и недолично е да се нарачуваат хајки и физички да се напаѓаат новинари само затоа што на СДСМ и ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува СДСМ и Катица Јанева да им се извинат на медиумите

Пулс24 - 17.09.2016

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, која се одржа денес (17.09.2016), во просториите на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, при што се обрати г. Влатко Ѓорчев, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

МАН до амбасадите: Запрете ги правниците на СЈО да им се закануваат на новинарите на Сител

Република - 17.09.2016

Како одговор на навредите и заканите кои со месеци ги упатуваат Специјалното јавно обвинителство и правните експерти на СЈО до новинарите и уредниците на телевизијата Сител и до членови на нивните семејства, а предводени од правниот експерт на СЈО ...

Климовски: Јанева со начинот на кој поведува постапки е срам за СЈО

Пулс24 - 17.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

МАН до Амбасадите: Запрете ги правниците на СЈО да се закануваат кон СИТЕЛ

Вечер Прес - 17.09.2016

Како одговор на навредите и заканите кои со месеци ги упатува Специјалното јавно обвинителство и правните експерти на СЈО до новинарите и уредниците на СИТЕЛ ТВ и до членови на семејствата, предводени од правниот експерт на СЈО Александар Тортевски, ...

Судот за една недела може да закаже рочиште за првите две обвиненија на СЈО

еМагазин - 17.09.2016

Судот во наредните седум дена може да закаже рочиште за првите две обвиненија што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. „Тие се во скратена постака, а рокот на закажување е осум дена.

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

Вест - 16.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации, информира денеска ВМРО-ДПМНЕ како реакција ...

Кривичен во рок од 8 дена треба да закаже судење по обвиненијата на СЈО

24 Вести - 16.09.2016

Првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе СЈО во наредните 8 дена треба да се најдат како предмети со датум пред судија во Кривичен. Првото обвинение е за уништување на доказите за прислушување познато како Тврдина за кои се товарат ...

СЈО не е на дневен ред на Уставен суд

24 Вести - 16.09.2016

По двоипол месечниот одмор на првата седница на Уставниот суд што треба да се одржи на 28 септември, нема да се разгледува законот за Специјално јавно обвинителство. Меѓу точките на првата седница се најде одлуката за давање дозвола за поставување ...

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски не доби покана да сведочи за „Пуч”

Фокус - 16.09.2016

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ја обвини опозицијата дека манипулира со јавноста кога вели дека денешната расправа за случајот „Пуч” била одложена бидејќи единствениот сведок, Никола Груевски не се појавил да сведочи.

Судот има рок од осум дена да закаже судење за обвиненијата на СЈО

Фокус - 16.09.2016

Во наредните осум дена Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. -Обвиненијата се стигнати во судот од каде согласно електронски систем се распоредуваат ...

Спремни сме за судење на Груевски веднаш, вели специјалната обвинителка Јанева

Сакам да кажам - 16.09.2016

За двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, Кривичниот суд може да закаже рочиште во наредните осум дена, вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева „Тие се во скратена постака, а рокот на закажување е осум дена.

Уставниот суд ја закажа првата седница – иницијативата за СЈО не е, ама крстот е на дневен ред

ТВ21 - 16.09.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

Канал5 - 16.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации, информира денеска ВМРО-ДПМНЕ како реакција ...

Сведоците на СЈО ќе останат незаштитени оти Собранието се распушта на 11 октомври

Сакам да кажам - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера апелираше Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци, но пратениците, дури ни оние од опозицијата не сторилe ништо да се донесат овие измени.

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Сакам да кажам - 16.09.2016

Собранието ќе се распушти на 11 октомври, сведоците на СЈО ќе останат незаштитени Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се ...

Уставен закажа седница, нема да расправа за СЈО

Фокус - 16.09.2016

По пауза од два ипол месеци, Уставниот суд денеска на својата веб страница објави дека 29 септември ќе одржи седница. На дневниот ред не е иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО не е на дневниот ред на Уставниот суд

Телма - 16.09.2016

Уставниот суд не брза да се изјасни за законитоста на Специјалното јавно обвинителство. На првата седница по двоипол месечниот одмор, што треба да се одржи на 28 септември, нема да се разгледува ова прашање.

Детали од извештајот на Специјалното обвинителство

Алсат-М - 16.09.2016

И во последните шест месеци Специјалното јавно обвинителство има отежната соработка со останатите државни институции – се наведува во Извештајот на ова обвинителство кој се однесува за периодот од март до септември годинава.

Адвокатите за „Монструм“ и „Сопот“ со поддршка за барањето на СЈО

Алсат-М - 16.09.2016

Адвокатите за случаите „Монструм“ и „Сопот“ го поддржаа барањето на Специјалното јавно обвинителство за измена на Законот за заштита на сведоци, со цел да се отвори пат за нивно обелоденување.

Тортевски по налог на Катица Јанева се пресметува со новинари кои не се по мерак на СЈО

Курир - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на специјалното обвинителство.

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Нова ТВ - 16.09.2016

Дали ДУИ бара изговори за да не ја поддржи работата на Специјалното обвинителство преку блокирање на измените на законот за заштита на сведоци? „Обвинителката Катица Јанева ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за ...

Јанева: Подготвени сме за судење за првите обвиненија

Нова ТВ - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Обвинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

Судот има рок 8 дена да закаже судење по обвиненијата на Јанева

+инфо - 16.09.2016

Првото обвинение e за уништување докази за прислушување, а второто се однесува на нападот на Општина Центар. Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното ...

Закажано судење за „Пуч“, Катица Јанева ќе се појави во суд

Кајгана - 16.09.2016

Денеска треба да почне судскиот процес за случајот „Пуч“ во кој што е обвинет лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Судењето беше закажано за во 10 часот, но почетокот е неизвесен иако од Специјалното јавно обвинителство најавија дека во судот ќе се појави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев повторно лаже, Груевски не добил покана да сведочи за „Пуч“

Курир - 16.09.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една ...

ФАРСА ОД СУДЕЊЕ: Катица Јанева не слушнала дека сопругата на Верушевски му заблагодарила на Заев што го ослободила ...

Курир - 16.09.2016

Нема крај на пристрасното и непрофесионално однесување на Катица Јанева. Обвинетите за најтешки дела против државата во случајот „Пул“, Зоран Заев и Зоран Верушевски, по завршување на денешното рочиште се упатија на заеднички ручек во ресторанот „Ла ...

Уставен суд на првата седница ќе расправа за крстот во Бутел, не за СЈО

+инфо - 16.09.2016

Иницијативата за оценување на уставноста на одлуката за поставување на 55-метарскиот крст во Бутел во март годинава ја поднесе Зијадин Села. Уставниот суд на првата седница закажана за 28 септември ќе расправа за поставувањето на крстот во Бутел, ...

Јанева: Кривичен има осум дена рок да закаже судења за првите две обвиненија

Репортер - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното јавно обвинителство. – Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

За обвиненијата од СЈО може да се закаже рочиште за осум дена

МКД - 16.09.2016

Во рок од осум дена Судот може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, а обивинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста

А1 On - 16.09.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една ...

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски не добил покана од судот да сведочи за „Пуч“

МКД - 16.09.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една ...

Закажана првата седница на Уставен по одморите, СЈО не е на дневен ред

Нова ТВ - 16.09.2016

Првата седница на Уставниот суд по летните одмори е закажана за 28 септември. На дневен ред ставени се единаесет иницијативи, меѓу кои и иницијативата за поставувањето крст во Бутел, но меѓу точките на дневен ред не е и уставноста на Специјалното ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

Телеграф - 16.09.2016

Од партијата наведуваат дека политичкото слепило и непознавањето на процедурите од страна на Зоран Заев и Катица Јанева добиваат драматични размери Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Кајгана - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена постапка ...

Закажано судење за „Пуч“, Катица Јанева ќе се појави во суд

Правдико - 16.09.2016

Денес (петок) треба да почне судскиот процес за случајот „Пуч“ во којшто е обвинет лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Судењето е закажано за во 10 часот, но почетокот е неизвесен иако од Специјалното јавно обвинителство најавија дека во судот ќе се појави ...

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Репортер - 16.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Репортер - 16.09.2016

Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова , Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до законодавниот дом ...

Уставните судии прво нешто за што се фатија по одморот е Крстот – СЈО на мирување

Репортер - 16.09.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно ...

Јанева не слушнала дека сопругата на Верушевски му заблагодарила на Заев што го ослободил од притвор

Нетпрес - 16.09.2016

Обвинетите за најтешки дела против државата во случајот „Пуч“, Зоран Заев и Зоран Верушевски, по завршување на денешното рочиште се упатија на заеднички ручек во ресторанот „Ла Тераца“ на скопскиот плоштад, уживајќи во ноншалантноста на Катица ...

Катица Јанева денеска ќе присуствува на главната расправа за „Пуч“'

+инфо - 16.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој е четвртообвинет, се товари за насилство спрема претставници на највисоките државни органи. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска ќе присуствува на главната расправа за случајот „Пуч“.

Закажано судење за „Пуч“, Катица Јанева ќе се појави во суд

Макфакс - 16.09.2016

Во петок треба да почне судскиот процес за случајот „Пуч“ во којшто е обвинет лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Судењето е закажано за во 10 часот, но почетокот е неизвесен иако од Специјалното јавно обвинителство најавија дека во судот ќе се појави ...

Заев и Верушевски се појавија во судот за „Пуч“, се очекува и Јанева

Стандард - 16.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веќе е во судот заедно со Зоран Верушевски и неговата сопруга, во очекување да започне судскиот процес против нив, кој се води поради „шпионажа“ и „насилство спрема државни функционери“.

Уставен суд на првата седница ќе расправа за крстот во Бутел, но не и за СЈО

МКД - 16.09.2016

Уставниот суд на првата наредна седница закажана за 28 септември ќе расправа за поставувањето на крстот во Бутел, но не и за уставноста на законот за СЈО. На интернет страницата на Уставен суд денеска е најавена наредната седница по пауза од два ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Макфакс - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што во четвртокот ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста

+инфо - 16.09.2016

Заев е комотен затоа што знае дека има заштита од Катица Јанева, велат од партијата. Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така ...

Фронтот на СДСМ се шири на социјалните мрежи: Правниот советник на Јанева ниско и дрско се пресметува со новинари

Република - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на Твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на Специјалното обвинителство.

ФОТО: Катица Јанева на Фејсбук објави фотографија со целиот тим на СЈО

Локално - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера, на својот Фејсбук профил , објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена како фемил фото веднаш по ...

Подготвени сме за судење за првите обвиненија

Тера - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Обвинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Локално - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Катица Јанева не слушнала дека сопругата на Верушевски му заблагодарила на Заев што го ослободила Верушевски од притвор

Пулс24 - 16.09.2016

Нема крај на пристрасното и непрофесионално однесување на Катица Јанева. Обвинетите за најтешки дела против државата во случајот „Пуч“, Зоран Заев и Зоран Верушевски, по завршување на денешното рочиште се упатија на заеднички ручек во ресторанот „Ла ...

Специјален циркус од Обвинителството: Катица не слушнала за благодарницата на Верушевска

Република - 16.09.2016

Обвинетите за најтешки дела против државата во случајот „Пуч“, Зоран Заев и Зоран Верушевски, по завршување на денешното рочиште се упатија на заеднички ручек во ресторанот „Ла Тераца“ на скопскиот плоштад, уживајќи во ноншалантноста на Катица ...

СЈО не е, ама крстот е на дневен ред – Уставниот суд закажа прва седница по одморите

Либертас - 16.09.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно ...

Повторно ТВ патриотизам! Уставниот суд ја закажа првата седница по одморите: СЈО не е, ама крстот е на дневен ред

Локално - 16.09.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно ...

Уставниот суд ја закажа првата седница по одморите: СЈО не е, ама крстот е на дневен ред

Мета - 16.09.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно ...

Закажано судење за „Пуч“, Катица Јанева ќе се појави во суд

Точка - 16.09.2016

Денес треба да почне судскиот процес за случајот „Пуч“ во којшто е обвинет лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Судењето е закажано за во 10 часот, но почетокот е неизвесен иако од Специјалното јавно обвинителство најавија дека во судот ќе се појави ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Точка - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што во четвртокот ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена ...

Талат Џафери категоричен - Јанева не може да бара никакви закони

Фактор - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева повторно побара да се донесат неопходните измени во законот за заштитени сведоци со цел да се спроведат сите истраги и да се добијат соодветните докази, но од владејачката коалиција засега нема слух за ...

Јанева ни под разно не може да бара измена на закони

Република - 16.09.2016

Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа, дециден е координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери во врска со изјавата на Јанева, која вчера ...

Судот има рок 8 дена да закаже судење по обвиненијата на Јанева

Либертас - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното јавно обвинителство. – Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста

Пулс24 - 16.09.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Бриф - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

Локално - 16.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации, информира денеска ВМРО-ДПМНЕ како реакција ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Либертас - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е главен статист во фарсата која ја играат со Катица Јанева

Мета - 16.09.2016

Аболираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во ...

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Либертас - 16.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

(ФОТО) Целиот тим на Катица Јанева

еМагазин - 16.09.2016

Специјалното јавно обвинителство, вчера го презентираше својот втор извештај за досегашното работење, со што се се заокружи една година од неговото постоење. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на својот Фејсбук профил објави фотографија од ...

Можен е пресврт и други обвинети во случаите Нешковски, Монструм и Сопот?

Фактор - 16.09.2016

„Пред целата јавност апелирам законодавниот дом да ги донесе поднесните од моја страна измени на Законот за заштита на сведоци, за да може СЈО да навлезе во сржтта на предметите како што се Мартин Нешковски, Монструм и Сопот“, оваа порака ја упати ...

Тортевски по налог на Катица Јанева се пресметува со новинари кои не се по мерак на СЈО

Пулс24 - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на специјалното обвинителство Очигледно за хонорарот кој го добива од СЈО, ...

Работи ли нешто Уставниот суд: Молк за СЈО и за сите уставни прашања

еМагазин - 16.09.2016

Дали Уставниот суд си го продолжи одморот и во септември е прашање кое заслужува одговор со оглед на тоа што според веб-сајтот на судот последната одлука судиите ја донеле во јули, годинава, што значи дека веќе цели два месеци нема никакви видливи ...

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Либертас - 16.09.2016

„Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова, Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до законодавниот дом ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

еМагазин - 16.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации, информира денеска ВМРО-ДПМНЕ како реакција ...

Сведоците на СЈО ќе останат незаштитени оти Собранието се распушта на 11 Октомври

Локално - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера апелираше Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци, но пратениците, дури ни оние од опозицијата не сторилe ништо да се донесат овие измени, информира порталот СакамДаКажам .

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Локално - 16.09.2016

„Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова, Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до Собранието да ги ...

Катица потроши 4 милиони евра за политичка хајка

Република - 16.09.2016

Ненад Мирчевски Една година по формирањето на Специјалното јавно обвинителство граѓаните сѐ уште не добија ниту еден конкретен одговор ниту за начинот на кој обвинителството трошеше четири милиони евра народни пари, ниту за основната цел на ...

СДК: Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Канал 77 - 16.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Мета - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ: Манипулација дека причина за одложување на „Пуч“ е неприсуството на Груевски

Lider - 16.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации, информира денеска ВМРО-ДПМНЕ како реакција ...

Јанева побара да се донeсат измените на Законот за заштита на сведоци за СЈО да работи на „Смилковско Езеро“ и ...

Фокус - 15.09.2016

На почеткот на денешната прес конференција, специјалната обвинителка Катица Јанева упати апел до Собранието што побрзо да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци за СЈО да може да работи на предметите „Монструм“ односно „Смилковско ...

Јанева бара парламентот да изгласа заштита на сведоци за да влезе во сржта на случаите за Мартин Нешковски, Монструм и ...

Сакам да кажам - 15.09.2016

„Апелирам Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци кои ги поднесов јас како Специјален јавен обвинител, за да влезе ова јавно обвинителство во сржта на предметите за Мартин Нешковски, Монструм и Сопот“, рече специјалната ...

Катица Јанева подготвена да го презентира Извештајот на СЈО во Собрание

Фокус - 15.09.2016

Откако денеска Специјалното јавно обвинителство го објави вториот Извештај за неговата работа од периодот 15.03-15.09.2016, специјалната обвинителка Катица Јанева соопшти дека е подготвена истиот да го образложи и во Собранието.

Јанева во извештајот: Каде што има кривични дела мора да има и казни за сторителите

Фокус - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави извештајот за работата во периодот од 15.03 до 15.09.2016, во кој специјалната јавна обвинителка ја образложува работата. Во него се вели дека СЈО се соочувало со одредени потешкотии од аспект на ...

Втор шестмесечен извештај на СЈО

24 Вести - 15.09.2016

Четири нови истраги против 40 лица, сослушани 264 сведоци и 60 осомничени, поднесени 2 обвинителни предлози - ова меѓу другото е нотирано во вториот шестмесечен извештај на Специјалното обвинителство.

Сослушани 264 сведоци, преслушани само 12 отсто од снимките

Утрински - 15.09.2016

Даниела Трпчевска Специјалното јавно обвинителство една година по започнувањето на неговата работа досега има отворено четири истраги против 40 лица и поднесено два обвинителни предлози против 21 лице.

Нво и експерти во поддршка на СЈО – да се врати правдата во Македонија

ТВ21 - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство, ги презема основните чекори за враќање на правдата во земјава, бидејќи Македонија е далеку од владеењето на правото, вели Малинка Ристевска – Јорданова, директорка на Институтот за европска политика.

Една година од формирањето на СЈО

Фокус - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на нејзиниот Фејсбук профил, објави фотографија oд целиот тим на Специјалното јавно обвинителство. Фотографијата најверојатно е направена по денешната прес-конференција во новите канцеларии на СЈО.

СЈО со втор извештај за својата работа

Алсат-М - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

Катица Јанева подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Вест - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

Јанева подготвена да го презентира извештајот

Утрински - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Канал5 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

По една година, СЈО со серија истраги, но без обвинение

Утрински - 15.09.2016

Тимот на Катица Јанева денеска ќе го поднесе вториот извештај за работата на СЈО На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на оваа институција, Катица Јанева, денеска треба да го достави до Собранието вториот ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата

ТВ21 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за денеска закажа прес конференција, накоја ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Ова ќе биде е втор шестмесечен извештај на Специјалното обвинителство и ...

СЈО реферира, Уставниот суд тактизира

Deutsche Welle - 15.09.2016

Уставниот суд сѐ уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија Уставниот суд, чиј ...

СЈО Денеска поднело два обвинителни предлога до кривичниот суд

Сакам да кажам - 15.09.2016

Денеска СЈО поднело 2 обвинителни предлога до Основниот суд Скопје 1, стои во извештајот што треба во 11 часот да го го презентира Специјалната обвинителка Катица Јанева на прес конференција.

Втор шестмесечен извештај на СЈО

Телма - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за сработеното. Како и првиот и овој шестмесечен извештај СЈО треба да го достави до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

А1 On - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО по една година – многу очекувања, многу отворени случаи, обвиненија нема

Макфакс - 15.09.2016

Помина една година откако јавноста дозна за Катица Јанева, кога преку ноќ сите четири политички партии се согласија токму таа да биде Специјален јавен обвинител кој треба да го расчисти криминалот во државава по објавувањето на прислушуваните ...

ВТОР ИЗВЕШТАЈ НА СЈО: Дали Јанева ќе се појави пред пратениците

Телеграф - 15.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го поднесе вториот шестмесечен извештај до Собранието и до ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Курир - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО со извештај за сработеното во изминативе 6 месеци

Стандард - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес­конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО: Една година од формирањето и втор извештај

Нова ТВ - 15.09.2016

Согласно Законот за Специјално јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ќе го поднесе вториот извештај за работата на СЈО. Како што соопштија од СЈО во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство ...

Јанева ќе го претстави новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО

Капитал - 15.09.2016

Во 11:00 часот, во просториите на Специјалното јавно обвинителство, на прес конференција ќе биде претставен новиот извештај за работата на тимот на Катица Јанева во претходниве шест месеци.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Алфа - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

СЈО ќе поднесе две обвиненија

+инфо - 15.09.2016

Јанева апелираше Собранието да ги донесе поднесените измени од неа на Законот за заштита на сведоци. Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека ќе поднесе две нови обвиненија. Едното е поврзано со случајот за уништување на опремата за ...

Утре главна расправа за „Пуч“

+инфо - 15.09.2016

На расправата ќе присуствува и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Утре е закажана главна расправа за предметот „Пуч“, соопшти денеска СЈО. На расправата ќе присуствува и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Катица Јанева ќе го презентира извештајот во Собрание и во Советот на јавни обвинители

МКД - 15.09.2016

Катица Јанева изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во Собранието на Република Македонија, на денешната прес конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на ...

(ВИДЕО) Јанева: За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ потребно Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

А1 On - 15.09.2016

Обвинителката Катица Јанева упати апел до законодавниот дом да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“. Апелот Јанева го упати од прес конференцијата на која најави ...

СЈО денеска ќе реферира за сработеното

Нетпрес - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО реферира, Уставниот суд тактизира

Репортер - 15.09.2016

тавниот суд сe уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија, пишува Дојче веле.

Јанева: Собранието да ги донесе поднесените измени на Законот за заштита на сведоци

Репортер - 15.09.2016

Катица Јанева на денешната прес-конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на Специјалното јавно обвинителство изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во ...

Катица Јанева ќе реферира за извештајот на СЈО во Собранието

Нова ТВ - 15.09.2016

Откако Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е изготвен втор извештај за неговата работа во период од шест месеци (15.03-15.09.2016), Катица Јанева вели дека е подготвена да го презентира лично пред пратениците во Парламентот.

За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

Репортер - 15.09.2016

Обвинителката Катица Јанева упати апел до законодавниот дом да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“. Апелот Јанева го упати од прес конференцијата на која најави ...

СЈО вработи 74 лица, отвори 4 истраги против 40 лица, поднесе 2 обвиненија, а во тек се 38 предистражни постапки

МКД - 15.09.2016

Досега од годишниот буџет се потрошени само 28,75 отсто, а продолжува тенденцијата на отежната соработка на државните органи со ова обвинителство, како и другите бројни предизвици со кои обвинителството се соочи во извештајниот период, пишува во ...

КАТИЦА ЈАНЕВА: Шестмесечниот извештај ќе го презентирам во Собранието на РМ и во Советот на јавните обвинители

Академик - 15.09.2016

„Целата македонска јавност треба да биде уверена дека СЈО ќе продолжи со својата работа со цел граѓаните на РМ да ја дознаат вистината кој и на каков начин, во приодот од 2008 до 2015 година, извршил кривично дело кое произлегува од содржината на ...

ВТОР ИЗВЕШТАЈ НА СЈО: Катица Јанева лично ќе го презентира пред пратениците

Телеграф - 15.09.2016

Првиот извештај, Катица Јанева само го поднесе до Собранието и до Советот на јавни обвинители, но не го презентираше лично иако имаше повици за тоа од претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев и од претседателот на Советот, Петар ...

Утре главна расправа за „Пуч“ со Катица Јанева

Репортер - 15.09.2016

Утре е закажана главна расправа за предметот „Пуч“, соопшти денеска СЈО. На расправата ќе присуствува и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во случајот „Пуч“ се товарат лидерот на СДСМ Зоран Заев, како и поранешниот директор на Управата за ...

СЈО НЕ КАЖАЛО, А ЦЕЛ ФЕЈСБУК ЗНАЕ: „Специјалните“ не открија како им протекуваат чувствителни информации

Телеграф - 15.09.2016

Не можеме да ги знаеме мотивите на другите лица што соопштуваат одредени информации во јавност поврзани со наши предмети, рече Ристоска оградувајќи се од тоа што протекуваат информации Преку социјалните мрежи цела македонска јавност во неколку ...

Јанева: Граѓаните ќе дознаат кој се богател на нивна сметка

Макфакс - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во четврток го изготви вториот шестмесечен извештај за неговата работа, а за разлика од првиот извештај, Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, најави дека овој извештај ќе го презентира во Собранието пред ...

СЈО со втор извештај за неговата работа

Р.С.Европа - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

Јанева спремна да го презентира својот извештај пред пратениците -досега 264 сослушани сведоци и 60 осомничени

Капитал - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција соопшти дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и рече дека е подготвена од 19-ти до 30-ти септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО без одговор колку експерти плаќа

Нетпрес - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и денеска без прецизни одговори кој се’ се наоѓа на нивниот список на експерти и стручни лица за кои се одвојуваат високи хонорари од буџетот на институцијата финансирана со државни пари.

Освен бомби, СЈО има сведоци и документи за власта

Нова ТВ - 15.09.2016

Адвокатот и советник на СЈО, Александар Тортевски и адвокатот Звонко Давидовиќ дебатираат за најновите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство; дали судиите се подготвени на највисоките функционери да им изрекуваат евентуални пресуди? какви ...

СЈО - втор 6 месечен извештај објави Јанева

Алфа - 15.09.2016

Ја изразувам својата подготвеност во периодот од 19 до 30 септември, извештајот да го презентирам пред Собранието и Советот на јавни обвинители рече Катица Јанева. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го објави вториот 6 месечен ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Сител - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

Целиот тим на Јанева (ФОТО)

+инфо - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното обвинителство. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се ...

Јанева: Граѓаните ќе дознаат кој се богател на нивна сметка

Кајгана - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска го изготви вториот шестмесечен извештај за неговата работа, а за разлика од првиот извештај, Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, најави дека овој извештај ќе го презентира во Собранието пред ...

Катица Јанева ги информира Собранието и Советот на јавни обвинители дека лично ќе им го презентира извештајот

МКД - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по денешната прес-конференција и официјално ги извести Собранието и Советот на јавни обвинители дека е подготвена да го презентира вториот извештај на СЈО во двете институции.

Обвинителката Катица Јанева го покажа целиот свој тим

МКД - 15.09.2016

На годишнината од именувањето на Катица Јанева за специјална јавна обвинителка, таа денеска на својот фејсбук профил го покажа целиот свој тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на месецов.

(ФОТО) Катица Јанева со целиот тим на СЈО на Фејсбук

Репортер - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена по денешната прес ...

Катица Јанева објави фотографија со целиот тим на СЈО

Стандард - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Репортер - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

Јанева денеска ќе го презентира извештајот за работењето на СЈО

+инфо - 15.09.2016

Обвинителката ќе треба извештајот да го достави и до Собранието, но сè уште не се знае дали таа ќе го презентира пред пратениците. Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

МРТ - 15.09.2016

Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на Република Македонија и до Советот на јавни обвинители... Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

Јанева: Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

еМагазин - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција на која беше презентиран шестмесечниот извештај за работата на СЈО, апелира Собранието да го прифати нивниот предлог за измена на Законот за заштита на сведоци, со што според неа ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Вечер Прес - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО денеска поднело два обвинителни предлози

Локално - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело два обвинителни предлози, пишува во најновиот извештај на СЈО, кој обвинителите денеска ќе го презентираат пред новинарите и за кој постои голем интерес.

Јанева апелира Собранието да ги донесе поднесените измени на Законот за заштита на сведоци

Либертас - 15.09.2016

Катица Јанева на денешната прес-конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на Специјалното јавно обвинителство изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во ...

СЈО ќе го презентира својот шестмесечен извештај

Пулс24 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

Јанева е подготвена извештајот за работата на СЈО да го презентира во Собранието

Фактор - 15.09.2016

СЈО денеска го објави вториот извештај за неговата работа во периодот од 15 март до 15 септември годинава. „Во оваа насока, а со цел интензивирање на воспоставената соработка меѓу Собранието на Република Македонија и ова Јавно обвинителство, ја ...

Утре главна расправа за „Пуч“ – на расправата ќе присуствува и Катица Јанева

Либертас - 15.09.2016

Утре е закажана главна расправа за предметот „Пуч“, соопшти денеска СЈО. На расправата ќе присуствува и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во случајот „Пуч“ се товарат лидерот на СДСМ Зоран Заев, како и поранешниот директор на Управата за ...

СЈО го објави вториот извештај, очекува непречена работа во интерес на правдата

Мета - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, кое беше формирано пред точно една година. Извештајот, кој е на 16 страници, е поделен на шест глави, во ...

Уставен нема закажано седница, а СЈО денеска ќе реферира

Тера - 15.09.2016

Уставниот суд сѐ уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија.

СЈО го слави првиот роденден: Јанева го презентира и вториот извештај

Канал 77 - 15.09.2016

Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе одржи прес-конференција на која ќе го презентира шестмесечниот извештај на ова обвинителство – соопштија од СЈО.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Република - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО денеска поднело два обвинителни предлози

Мета - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело два обвинителни предлози, пишува во најновиот извештај на СЈО кој обвинителите денеска ќе го презентираат пред новинарите и за кој постои голем интерес.

ВО ЖИВО: Нова со директен пренос на прес конференција на Специјалното обвинителство

Либертас - 15.09.2016

Следете ја прес-конференција на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во живо на НОВА. Настанот е закажан за 11 часот, а Јанева ќе го презентира вториот извештај од работата на ...

Обвинителката Јанева: За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ потребно Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

Локално - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева упати апел до Собранието да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“.

DW: СЈО реферира, Уставниот суд тактизира

Локално - 15.09.2016

Уставниот суд сѐ уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија Уставниот суд, чиј ...

СЈО по една година – многу очекувања, многу отворени случаи, обвиненија нема

Точка - 15.09.2016

Помина една година откако јавноста дозна за Катица Јанева, кога преку ноќ сите четири политички партии се согласија токму таа да биде Специјален јавен обвинител кој треба да го расчисти криминалот во државава по објавувањето на прислушуваните ...

Јанева е подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Канал 77 - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

ФОТО: Катица Јанева на Фејсбук објави фотографија со целиот тим на СЈО

Либертас - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена по денешната прес ...

СЈО со втор извештај за неговата работа

Либертас - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

СЈО реферира, Уставниот суд тактизира

Либертас - 15.09.2016

Уставниот суд сe уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија, пишува Дојче веле.

Јанева на „Фејсбук“ објави фотографија со целиот тим на СЈО

Мета - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на ...

Што направија? СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Локално - 15.09.2016

СЈО откако беше формирано за една година отвори пет истраги: „Титаник“, „Тортура“, „Тврдина“, „ТНТ“ и „Транспортер“, и ниту едно комплетирано покренато обвинение. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај...

Н.Македонија - 15.09.2016

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Јанева подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Lider - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Идивиди - 15.09.2016

Скопје, 15 септември 2016 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Lider - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија

Фокус - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија, а се најавуваат и нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Извештајот за сработеното во изминатите шест месеци, СЈО утре ќе го достави до ...

Јанева утре ќе даде отчет за сработеното

Фокус - 14.09.2016

Вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева ќе го презентира утре, односно на годишнината од формирањето на СЈО. Јанева извештајот ќе го презентира на утрешната прес-кофнеренцијa во 11 часот во новите простории на ...

СЈО ќе го објави вториот полугодишен извештај

Телма - 14.09.2016

Буквата Т ја одбележа годината од функционирањето на специјалното обвинителство. 5 отворени случаи на СЈО почнуваат на Т, засега се отворени истраги Титаник, Тврдина, Тортура, Транспортер и ТНТ, но нема напишан ниту еден обвинителен акт.

СЈО утре ќе го обелодени вториот шест месечен извештај за работата

Канал5 - 14.09.2016

Според најавите Специјалното јавно обвинителство утре до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа. Од СЈО , не прецизираат дали Катица Јанева лично ќе се појави во Собранието и пред ...

Една година СЈО - куп истраги, ниту едно обвинение

+инфо - 14.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, утре до Собранието треба да го достави вториот шестмесечен извештај за нејзината работа. Утре, на 15 септември се навршува една година од формирањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

ПЦЕР бара Уставен итно да се изјасни за СЈО

+инфо - 14.09.2016

Партијата ПЦЕР смета дека власта тоа го посакува за изборите да се закажат заедно со локалните во 2017 година. Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) бара Уставниот суд итно да одржи седница на која ќе се изјасни околу уставноста на ...

СЈО утре пред новинарите ќе го презентира извештајот, за пред пратениците сѐ уште не е потврдено

МКД - 14.09.2016

Утре во 11 часот во новите простории Специјалното јавно обвинителство ќе одржи конференција за печатот на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај. Утре СЈО, на годишнината од своето формирање, ќе го достави вториот шестмесечен извештај за ...

(ВИДЕО) Интервју со Заев: Ако Уставен го укине СЈО ќе се случи поголем земјотрeс од сегашните

Репортер - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за НОВА зборува за изборите на 11 декември, позицијата на СЈО, стратегијата на опозицијата во предизборието, како и односите со албанскиот полтички блок. Видео – НОВА loading..

ПЕТ „Т“, МНОГУ ОПТИМИЗАМ И НИТУ ЕДНО ОБВИНЕНИЕ: Што сработи тимот на Катица?

Репортер - 14.09.2016

За еден ден се очекува вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, финансиите, кадровската екипираност и активностите, вклучувајќи го и напредокот во истрагите, пишува Фактор .

Една година на СЈО – многу фама и дефиле пред камера, ниту едно обвинение

Алфа - 14.09.2016

Јавноста чека многу одговори, кои треба да ги даде обвинителството на Јанева, кога ќе биде првото обвинение, кој се е на платниот список на Обвинителство, какви совети даваат експертите на Јанева, кои не ретко ја фалат оваа институција во медиумите ...

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Репортер - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

СЈО утре поднесува извештај - Ќе биде ли овој пат транспарентно?

Сител - 14.09.2016

Утре изминува една година од основањето на Специјалното јавно обвинителство и донесувањето на Законот за специјално обвинителство, период во кој СЈО отвори неколку предистражни и истражни постапки, но не поднесе ниту едно обвинение за кои има ...

СЈО утре ќе даде отчет за шестмесечното работење

+инфо - 14.09.2016

СЈО најавува одговори на сите прашања кои беа актуелни во јавноста во изминатиот период. Специјалното јавно обвинителство информира дека утре во 11 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија

Репортер - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија, а се најавуваат и нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Извештајот за сработеното во изминатите шест месеци, СЈО утре ќе го достави до ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги

Правдико - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

ДРАМАТУРШКИ НАЈАВИ БЕЗ ЕПИЛОГ: Помина една година, а од СЈО нема ниту едно обвинение

Телеграф - 14.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение. Според законот за СЈО, тимот на Катица Јанева има рок од 18 месеци од формирањето да поднесе обвиненија На 15 ...

Јанева во 11 часот на новинарите ќе им го презентира извештајот за работењето на СЈО

Мета - 14.09.2016

Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе одржи прес-конференција на која ќе биде презентиран шестмесечниот извештај на ова обвинителство, соопштија од СЈО.

Многу театар, а без резултати: Што сработија Катија Јанева и СЈО за една година врз грбот на граѓаните

Република - 14.09.2016

На 15 септември Специјалното јавно обвинителство треба да го поднесе во Собранието и во Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за сработеното. Една година по основањето на ова обвинителство започнати се повеќе предистражни и ...

ПЕТ „Т“, МНОГУ ОПТИМИЗАМ И НИТУ ЕДНО ОБВИНЕНИЕ: Што сработе тимот на Катица?

Фактор - 14.09.2016

За еден ден се очекува вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, финансиите, кадровската екипираност и активностите, вклучувајќи го и напредокот во истрагите. Според Законот за Специјално јавно обвинителство, СЈО е обврзано ...

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Бриф - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

Помина една година, а од СЈО наместо обвиненија има само театрални најави

Пулс24 - 14.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение. Според законот за СЈО, тимот на Катица Јанева има рок од 18 месеци од формирањето да поднесе обвиненија.

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Либертас - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги?

Либертас - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

СЈО утре ќе даде отчет за шестмесечното работење

Локално - 14.09.2016

СЈО најавува одговори на сите прашања кои беа актуелни во јавноста во изминатиот период. Специјалното јавно обвинителство информира дека утре во 11 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот ...

Утре нов извештај на СЈО по една година од формирањето...

Н.Македонија - 14.09.2016

Утре нов извештај на СЈО по една година од формирањето Специјалното јавно обвинителство утре ќе го достави вториот шестмесечен извештај за своите работни активности до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги

24 Вести - 13.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

СЈО никако да стаса пред уставните судии

24 Вести - 13.09.2016

И покрај постигнатиот политички договор СЈО да се најде на дневен ред на седница на Уставниот суд, од судот велат дека за сега нема таква точка, иако додаваат дневниот ред не е конечен. Според информациите ниту следната недела нема да биде одржана ...

Заев: Ако Уставен го укине СЈО ќе има поголем земјотрeс од сегашниот ВИДЕО

+инфо - 13.09.2016

Погледнете го интервјуто на лидерот на СДСМ Зоран Заев за порталот Нова. Претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за НОВА зборува за изборите на 11 декември, позицијата на СЈО, стратегијата на опозицијата во предизборието, како и за односите со ...

Заев: Ако Уставен го укине СЈО ќе има поголем земјотрeс од сегашниот

Нова ТВ - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за НОВА зборува за изборите на 11 декември, позицијата на СЈО, стратегијата на опозицијата во предизборието, како и односите со албанскиот полтички ...

Јанева потврди дека извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Либертас - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

(ВИДЕО) Интервју со Заев: Ако Уставен го укине СЈО ќе се случи поголем земјотрeс од сегашните, 200 илјади ќе излезат на ...

Либертас - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за НОВА зборува за изборите на 11 декември, позицијата на СЈО, стратегијата на опозицијата во предизборието, како и односите со албанскиот полтички блок.

(ВИДЕО) Интервју со Заев: Ако Уставен го укине СЈО ќе се случи поголем земјотрeс од сегашните, 200 илјади ќе излезат на ...

Локално - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за НОВА зборува за изборите на 11 декември, позицијата на СЈО, стратегијата на опозицијата во предизборието, како и односите со албанскиот полтички блок.

Јанева потврди дека Извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Локално - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

Јанева потврди дека извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Мета - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

Катица од СЈО ѝ го продолжи одморот на гошева од уставен суд

Сакам да кажам - 12.09.2016

Само за да не ја стави на дневен ред иницијативата против Законот за Специјално обвинителство, Уставниот суд веќе втора недела воопшто не закажува седница и за други иницијативи. Последниот датум за седница на вебстраната на Судот уште е 30 јуни, а ...

Катица Јанева в четврток треба да го поднесе вториот извештај за СЈО

МКД - 12.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 15 септември треба да го поднесе вториот извештај за работата на СЈО. Според Законот за Специјално јавно обвинителство, СЈО е обврзано на секои шест месеци да дава отчет пред Собранието и Советот на ...

Продолжен одморот на уставните судии – Целта да не се одлучува за СЈО

Репортер - 12.09.2016

Само за да не ја стави на дневен ред иницијативата против Законот за Специјално обвинителство, Уставниот суд веќе втора недела воопшто не закажува седница и за други иницијативи. Последниот датум за седница на вебстраната на Судот уште е 30 јуни, а ...

Јанева неделава ќе го поднесе вториот Извештај за работата на СЈО

Нова ТВ - 12.09.2016

Согласно Законот за Специјално јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева неделава треба да го поднесе вториот извештај за работата на СЈО. СЈО е обврзано на секои шест месеци да даде отчет до Собранието и Советот на јавните ...

Гошева го продолжува одморот на уставните судии, само за да не одлучуваат за СЈО

Либертас - 12.09.2016

Само за да не ја стави на дневен ред иницијативата против Законот за Специјално обвинителство, Уставниот суд веќе втора недела воопшто не закажува седница и за други иницијативи. Последниот датум за седница на вебстраната на Судот уште е 30 јуни, а ...

Неделава нов извештај од СЈО и судење за „Пуч“

Тера - 12.09.2016

Новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември и закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за специјална јавна обвинителка и ...