TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет

+инфо - 11.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) ...

Македонските кошаркари гостуваат во Луксембург

+инфо - 11.09.2016

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечер од 19 часот и 30 минути против домашната селекција на Луксембург ќе го одигра четвртиот натпревар. Кошаркарската репрезентација на Македонија вечер од 19 часот и 30 минути против домашната селекција ...

Кошаркарите извадија победа во Луксембург

Кајгана - 11.09.2016

Македонија победи во Луксембург 74-82 (13-21, 21-27, 31-16, 9-18) во рамките на четвртото коло од кошаркарските квалификации за пласман на Европското првенство. По четири одиграни натпревари македонските кошаркари имаат две победи и исто толку ...

Македонската кошаркарска репрезентација го победи Луксембург

Стандард - 11.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година. Ова беше дуел од 4.коло во квалификациите од групата Г на кој ...

Македонија победи кај Луксембург

Телма - 10.09.2016

После поразот Унгарија , Македонската кошаркарска репрепезентација вечерва успешно го одигра 4-тиот меч од тековниот квалификациски циклус.Македонија гостуваше кај Луксембург и победи со 82-74.Со вториот триумф во групата,избраниците на селекторoт ...

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет

Утрински - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година. Ова беше дуел од 4.коло во квалификациите од групата Г на кој ...

По сламка за спас во Луксембург

Утрински - 10.09.2016

Поразот од Унгарија во Кавадарци и' наметна на Македонија императив да слави во сите три преостанати меча и да се надева на чудо Возвратниот натпревар со Луксембург вечерва од 19:30 часот на теренот на аутсајдерот во групата Г од квалификациите за ...

Добар финиш за победа – Кошаркарите го победија по втор пат Луксембург

СуперСпорт - 10.09.2016

Кошаркарите на Македонија во четвртото коло од групната фаза за пласман на Евробаскетот го совладаа Луксембург на гости со 74:82. Македонските кошаркари започнаа доминантно во првата четвртина и ја доби со осум поени предност, 13:21.

Без изговори, Луксембург мора да се победи!

Екипа - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва (19.30 часот) во Луксембург го игра четвртиот натпревар од квалификациите за Евробаскет 2017. Шансите за пласман на континенталниот собир се сведени на минимум, но сепак за одржување на истите ...

Тешка победа над Луксембург за задржување на сонот за настап на ЕП

МКД - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација избегна бламажа и славеше со 82-74 на гостувањето кај Луксембург за да ги задржа шансите за пласман на Европското првенство Избраниците на Раца се намачија против аутсајдерот Луксембург, и во последната ...

„Математика“: За Евробаскет 2017 потребно ни е чудо

Екипа - 10.09.2016

Македонија со многу мака го совлада Луксембург во рамките од четвртото коло од квалификациите за Евробаскет 2017, а во прилог ни оди и резултатот од Лондон, каде Велика Британија загуби пред своите гледачи од Унгарија со резултат 80-88.

Избегната бламажа, со многу мака совладан Луксембург

Екипа - 10.09.2016

Македонија ја прекина серијата од два порази во квалификациите за Евробаскет 2017, триумфирајќи на гостувањето против Луксембург со 74-82. Иако стануваше збор за меч против тотален аутсајдер, „црвено-жолтите“ со очајната трета четвртина во која ...

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет

А1 On - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година. Ова беше дуел од 4.коло во квалификациите од групата Г на кој ...

Македонските кошаркари гостуваат во Луксембург

А1 On - 10.09.2016

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечер од 19 часот и 30 минути против домашната селекција на Луксембург ќе го одигра четвртиот натпревар во квалификациите за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година.

Победа во Луксембург или тотален срам за кошаркарите!

Gol.mk - 10.09.2016

По дебаклот против Унгарија и вториот пораз во квалификациите за Евробаскетот, сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија денес ќе го одигра четвртиот натпревар во квалификациите.

Да се врати самодовербата, да се врати и атмосферата!

SportMedia - 10.09.2016

Со лет од Скопје преку Истанбул, македонската експедиција брзо пристигна во Луксембург каде во петокот попладне, одработи еден тренинг а пред вечерашниот меч (19.30 часот) , во „Националниот дом на спорт и култура", со кој имаа можност да се ...

Македонија се намачи, но го победи Луксембург

Дерби - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација се намачи за да стигне до победа (82:74) на гостувањето кај Луксембург во натпревар од квалификациите за Европското првенство. Избраниците на селекторот Драган Раца добро го започнаа натпреварот, по првиот ...

Теоријата останува во игра: Костоски спречи огромен срам во Луксембург

Спортклуб - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација избегна огромен срам на гостувањето кај Луксембург во рамките на квалификациите за Европското првенство во 2017 година. Само благодарение на добрата игра на Александар Костоски во финишот, избраниците на ...

Дури и со Луксембург се препотувавме: Тесна победа на кошаркарите против аутсајдерот

Gol.mk - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација дојде до втората победа во квалификациите за ЕП, повторно над Луксембург, но сега на гости со резултат од 74-82. Но, сепак мора да се издвои дека повторно избраниците на Драган Раца одиграа изразито лошо ...

Костоски, за „мир во куќа“!

SportMedia - 10.09.2016

ЛУКСЕМБУРГ - МАКЕДОНИЈА 74:82 (13-21; 21-27;31-16;9-18) Тоа е најважниот детал од 40. минути игра во Луксембург. Оние во кои Македонија на крајот не дозволи уште едно изненадување во оваа Г квалификациска група.

Унгарија не остави во игра: Македонија уште има шанси за пласман на Евробаскетот

Спортклуб - 10.09.2016

Репрезентацијата на Унгарија вечерва ја совлада Велика Британија како гостин и ни помогна да останеме во игра за пласман на Европското кошаркарско првенство. Унгарците славеа како гости со 88-80 и уште сега можат да се промовираат како сигурни ...

Кошаркарите едвај до победа против Луксембург

Курир - 10.09.2016

Македонија ја прекина серијата од два порази во квалификациите за Евробаскет 2017, триумфирајќи на гостувањето против Луксембург со 74-82. Иако стануваше збор за меч против тотален аутсајдер, „црвено-жолтите“ со очајната трета четвртина во која ...

Македонските кошаркари гостуваат во Луксембург

Курир - 10.09.2016

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечер од 19 часот и 30 минути против домашната селекција на Луксембург ќе го одигра четвртиот натпревар во квалификациите за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година.

„Несигурна“ победа во Луксембург

Сител - 10.09.2016

Македонија победи во Луксембург 74-82 (13-21, 21-27, 31-16, 9-18) во рамките на четвртото коло од кошаркарските квалификации за пласман на Европското првенство. По четири одиграни натпревари македонските кошаркари имаат две победи и исто толку ...

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет...

Н.Македонија - 10.09.2016

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во ...

КОШАРКАРИТЕ ВЕЧЕРВА НА ГОСТИ ВО ЛУКСЕМБУРГ: Македонија без право на кикс

Телеграф - 10.09.2016

Аутсајдерот е можност за задржување на теоријата во игра за ЕП 2017, но и за самодоверба пред решавачките дуели со Велика Британија во Кавадарци и со Унгарија во Шолнок Македонската кошаркарска репрезентација вечерва (19,30 ч.

Кошаркарите гостуваат кај Луксембург по победа за самодоверба

Алфа - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Луксембург со селекцијата од земјата ќе го одигра натпреварот од четвртото коло во квалификациите за настап на Европскиот шампионат. Двата порази во низа создадоа неповолна ситуација за нашиот ...

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет

Канал5 - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година. Ова беше дуел од 4.коло во квалификациите од групата Г на кој ...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2017: Македонија се измачи, но го совлада Луксембург

Телеграф - 10.09.2016

Кошаркарите од Македонија имаа тежок дуел и особено потфрлија во третата четвртина, но на крајот дојдоа до трумф од 82:74 Македонија дојде до 2. победа во квалификациите за Европското првенство во кошарка кое се одржува следната година.

Македонија го победи Луксембург и ги задржа шансите за пласман на Евробаскет

Дневник - 10.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација го победи Луксембург со 82:74 (21:13, 27:21, 16:31 и 18:9) и остана во комбинација за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година. Ова беше дуел од 4.коло во квалификациите од групата Г на кој Македонија ...

Кошаркарите мора да го победат Луксембург

Вечер - 10.09.2016

По дебаклот против Унгарија и вториот пораз во квалификациите за Европското првенство во 2017 година, кошаркарска репрезентација на Македонија денес од 19:30 часот ќе го одигра четвртиот натпревар во квалификациите.

Кошаркарите се намачија за да го совладаат Луксембург

Република - 10.09.2016

Македонија ја прекина серијата од два порази во квалификациите за Евробаскет 2017, триумфирајќи на гостувањето против Луксембург со 74-82. Иако стануваше збор за меч против тотален аутсајдер, „црвено-жолтите“ со очајната трета четвртина во која ...

Со победа над Луксембург да се сочуваат теоретските шанси

Дневник - 10.09.2016

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија вчера замина за Луксембург, каде што вечерва (19.30) против домашната селекција ќе го одигра натпреварот од четвртото коло, во квалификациите за пласман на Европскиот шампионат во 2017 година.

Кошаркарите извадија победа во Луксембург

Макфакс - 10.09.2016

Македонија победи во Луксембург 74-82 (13-21, 21-27, 31-16, 9-18) во рамките на четвртото коло од кошаркарските квалификации за пласман на Европското првенство. По четири одиграни натпревари македонските кошаркари имаат две победи и исто толку ...

Кошаркарите се намачија против Луксембург

Вечер - 10.09.2016

Кошаркарите на Македонија на мускули славеа на гостувањето против аутсајдерот Луксембург со 82:74 , со што ја остварија втората победа во четвртиот натпревар во квалификациите за Евробаскетот во 2017.

Кошаркарите во Луксембург по победа

Алфа - 09.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација е во Луксембург каде во сабота со соодветната селекција од земјата ќе го одигра четвртиот натпревар во квалификациите за Европскиот шампионат Серијата од два порази, Велика Британија на гости и Унгарија во ...

Македонија шансите за пласман на Евробаскетот ги сведе на теорија

Дневник - 09.09.2016

Kошаркарската репрезентација на Македонија во Kавадарци го претрпе вториот пораз во квалификациите, а прв на домашен терен. Македонија загуби од Унгарија со 76-66 (15-17, 17-18, 16-13 и 28-18).

Македонија загуби од Унгарија, евробаскетот го сведе на теорија

Телма - 07.09.2016

Македонската кошаркарска репрезентација не го поправи впечатокот и втора средба по ред доживеа пораз во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2017 година. На домашен терен во салата „Јасмин“ во Кавадарци беше надиграна од Унгарија со ...

Британците си ја завршија „мисијата“ Луксембург и стигнаа до втората победа

Gol.mk - 07.09.2016

Кошаркарската репрезентација на Велика Британија ја запиша и втората победа во квалификациите за Евробаскетот следната година. По убедливиот триумф против Македонија во саботата, Британците и вечерва во Лондон стигнаа до двоцифррена победа.

Немаме сили за големи работи: Унгарија ни го згасна европскиот сон

SportMedia - 07.09.2016

Голема штета, македонската репрезентација имаше одлична атмосфера и огромна поддршка во салата „Јасмин“, но тоа не беше доволно да се добие Унгарија која не совлада со 66:76 (17-15, 18-17, 13-16, 18-28) и ни одзема европскиот сон.

Македонија загуби од Унгарија, шансите за европско се минимални

Стандард - 07.09.2016

Кошаркарската репрезентација на Македонија во третиот натпревар од групната фаза за пласман на Евробаскетот го доживеа и вториот пораз, овој пат од репрезентацијата на Унгарија со 66:76 (35:32).

Малер по малер се ниже за „црвено-жолтите“

Дневник - 06.09.2016

Македонската репрезентација доцна прексиноќа се врати во Скопје откако „црвено-жолтите“ имаа непланирано одолговлекување на патот од Лондон кон нашата земја. Летот од Загреб за Скопје траел подолго од очекуваното, иако нашата експедиција имала ...

По високиот пораз, во игра влегува и математиката...

Н.Македонија - 05.09.2016

Откако Македонија загуби со 79-96 од В. Британија, сега потребни се барем две победи дома и над Луксембург на гости, но Унгарија да ги победи Британците и на гости или, пак, Македонија да ги совлада Островјаните со барем 18 разлика...