TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милутиновиќ не се враќа како херој од Хаг

Дневник - 01.03.2009

Политичките лидери се загрижени дека затворски казни за офицерите ќе имаат негативно влијание врз дипломатската битка за статусот на Косово Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ наскоро ќе се врати ...

Милутиновиќ оди дома, за Павковиќ и уште четворица Срби 90 години затвор

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Поранешниот претседател на Србија, Милан Милутиновиќ, пред Хашкиот трибунал е ослободен од одговорноста за злосторства што српските сили ги направија врз косовските Албанци во текот на судирите ...

Белград разочаран, Приштина задоволна

Време - 28.02.2009

Голем дел од политичарите во Србија смета дека пресудата во Хаг за петтемина поранешни српски функционери е престрога и неправедна, додека политичкиот врв на Косово изрази задоволство од пресудата за петтемина ...

Милутиновиќ се врати во Србија

Алсат-М - 28.02.2009

Поранешниот претседател на Србија, Милан Милутиновиќ се врати доцна синоќа во Србија откако хашкиот трибунал го прогласи невин за сторени воени злосторства на Косово По враќањето Милутиновиќ им се заблагодари ...

Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ се врати во Србија

Канал5 - 28.02.2009

Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ се врати во Србија, откако завчера беше ослободен од обвиненијата од Хашкиот трибунал.

Хаг го ослободи српскиот експретседател Милутиновиќ

Вест - 28.02.2009

Хаг, 28 февруари - Вкупна казна затвор од 96 години изрече завчера Хашкиот трибунал на пет поранешни високи српски политички и воени претставници за злосторства на Косово во 1999 година.

Реакции

BBC - 27.02.2009

Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ вчера беше ослободен од Судот за воени злосторства во поранешна Југославија. Но петмина други високи српски претставници беа прогласени за виновни за воени ...

Хаг го ослободи Милан Милутиновиќ

Утрински - 27.02.2009

ХАГ - Милан Милутиновиќ е ослободен, а Никола Шаиновиќ, Небојша Павковиќ, Драгољуб Ојданиќ, Владимир Лазаревиќ и Сретен Лукиќ се обвинети во Хаг за злосторства во Косово.

Сејдиу - хаг потврди одговорност на српскиот режим

Телма - 27.02.2009

Пресудата на Хашкиот трибунал со која петмина бивши српски високи претставници се прогласени за виновни ја потврди одговорноста на српскиот режим за злосторствата кои се сторени на Косово.

Пресуда за поранешниот српски претседател

Време - 27.02.2009

Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија вчера требаше да ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ и петмина други лица, обвинети заедно со него за ...

Сејдију: Потврдена одговорноста на српскиот режим за злосторствата

Алсат-М - 27.02.2009

Пресудата на Хашкиот трибунал со која петмина бивши српски високи претставници се прогласени за виновни ја потврди одговорноста на српскиот режим за злосторствата кои се сторени на Косово.

Хаг: Ослободен Милан Милутиновиќ

Р.С.Европа - 27.02.2009

Хашкиот трибунал го солободи поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ од обвинението дека извршил злосторства над косовските Албанци во 1999 година.

Сејдију - Потврдена одговорноста на српскиот режим за злосторствата

Макфакс - 27.02.2009

Пресудата на Хашкиот трибунал со која петмина бивши српски високи претставници се прогласени за виновни ја потврди одговорноста на српскиот режим за злосторствата кои се сторени на Косово.

Милутиновиќ ослободен - генералите изгореа!

Вечер Прес - 27.02.2009

Томислав Николиќ единствен,индиректно,се посомнева во ослободителната пресуда за Милитиновиќ, велејќи дека: "Не е можно некои да добијаат 15,20 или 25 години затвор, а некој да биде ослободен и покрај тоа што ...

Хаг го ослободи бившиот претседател на Србија

Н.Македонија - 27.02.2009

Хашкиот трибунал вчера го ослободи бившиот српски претседател Милан Милутиновиќ од сите обвиненија за воени злосторства во војната на Косово, но осуди други пет високи српски функционери на вкупно 96 години ...

Хаг го ослободи Милутиновиќ, останатите во затвор

А1 - 26.02.2009

Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ денеска од Хашкиот трибунал е ослободен од сите обвиненија за воени злосторства извршени на Косово.

Ослободен Милан Милутиновиќ

BBC - 26.02.2009

Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ е ослободен од Судот за воени злосторства на поранешна Југославија. Тој беше обвинет дека учествувал во систематска кампања на терор и насилство против ...

Милутиновиќ ослободен, за командантите 96 години

Дневник - 26.02.2009

Хашкиот трибунал го ослободи поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ од обвиненијата за воени злосторства, но им изрече казни од вкупно 96 години затвор на другите петмина српски функционери и офицери ...

Хаг - Милутиновиќ ослободен, за шаиновиќ,павковиќ и Лукиќ по 22 години

Телма - 26.02.2009

Хашкиот трибунал го ослободи денеска поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ од сите точки во обвинението за воени злосторства, извршени на Косово.

Трибуналот во Хаг денеска ќе ги соопшти пресудите за Милан Милутиновиќ и петмина други

Канал5 - 26.02.2009

Меѓународниот трибунал за воени злостроства во поранешна Југославија денеска ќе ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ и петмина други лица, обвинети заедно со него за воени ...

Судот во Хаг ја изрече пресудата за шестината поранешни српски лидери

Канал5 - 26.02.2009

Судот во Хаг ја изрече пресудата за шестината поранешни српски лидери, обвинети за воените злосторства на Косово за време на војната во 1999-та.

Хаг: Милутиновиќ невин за злосторствата во Косово

Алсат-М - 26.02.2009

Хашкиот Трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија денеска ја донесе одлуката во случајот на поранешниот претседател на Србија, Милан Милутиновиќ и пет други високи српски претставници за воени ...

Хаг: Пресуди за поранешниот српски претседател Милутиновиќ и пет високи функционери

Алсат-М - 26.02.2009

Меѓународниот трибунал за воени злостроства во поранешна Југославија денеска ќе ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ и петмина други лица.

Денеска ќе се знае пресудата за Милан Милутиновиќ

Кирилица - 26.02.2009

Меѓународниот трибунал за воени злостроства во поранешна Југославија денеска ќе ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ и петмина други лица, обвинети заедно со него за воени ...

Хашкиот трибунал осуди пет Срби на 96 години затвор

Макфакс - 26.02.2009

Вкупна казна затвор од 96 години изрече денеска Хашкиот трибунал на пет поранешни високи српски политички, воени и полициски претставници за злосторства на Косово во 1999 година.

Трибуналот во Хаг денеска ќе ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ

Алфа - 26.02.2009

Меѓународниот трибунал за воени злостроства во поранешна Југославија денеска ќе ги соопшти пресудите за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ и петмина други лица, обвинети заедно со него за воени ...

Ослободен поранешниот српски претседател, Милутинови

Форум - 26.02.2009

Милан Милутиновиќ, поранешниот српски претседател, ослободен е денеска од сите точки во обвинението за воени злосторства, извршени на Косово, од Хашкиот трибунал.

Милан Милутиновиќ ослободен од сите обвиненија

Кирилица - 26.02.2009

Хашкиот трибунал го ослободи денеска поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ од сите точки во обвинението за воени злосторства, извршени на Косово Останатите петмина кои беа судени заедно со ...

Милутиновиќ ослободен од Хашкиот трибунал

Алфа - 26.02.2009

Хашкиот трибунал го ослободи Бившиот српски претседател Милан Милутиновиќ од обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото на Косово.

Хаг: Денеска пресуда за поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ

Р.С.Европа - 26.02.2009

Хашкиот трибунал денеска ќе изрече пресуда за поранешниот претседател на Србија Милан Милутиновиќ и уште на петмина политички, воени и полициски функционери на Србија и Сојузна Република Југославија.