TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан: Претседателот да додели мандат на партиите што имаат мнозинство во собранието

24 Вести - 26.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на „кандидатот од партиите што имаат мнозинство во собранието, согласно Уставот“. Откако ДУИ одлучи да му ги даде потписите за добивање мандат на ...

Заев со 67 потписи в понеделник ќе бара мандат за влада од Иванов

Сакам да кажам - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев со 67 пратенички потписи в понеделник ќе оди кај претседателот Ѓорге Иванов да побара мандат за влада. Централниот одбор на партијата вчера со акламација донесе одлука Зоран Заев да биде мандатар за состав на новата Влада.

Влада со агенда од сеалбанска платформа?

Вест - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги доби потписите од Албанците, по што очекува да му се додели мандат за состав на влада, оставајќи ги мнозинството и мултиетничноста во аут. Следен чекор е формирање на влада.

Заев утре ќе ги поднесе потписите кај Иванов

Алсат-М - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во понеделник ќе ги поднесе потписите кај Претседателот и од него ќе побара мандат за формирање нова влада. Централниот одбор на СДСМ вчера му даде зелено светло на лидерот на оваа партија Зоран Заев да побара мандат од ...

Заев утре ќе го бара мандатот – Иванов не го открива следниот чекор

ТВ21 - 26.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се уште размислува како да го побара мандатот за формирање Влада од Иванов, велат извори од партијата за ТВ 21. Неофицијално, во игра се две опции.

В понеделник, Заев ќе бара мандат за влада од Иванов

Слободен Печат - 26.02.2017

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, со 67 пратенички потписи, во понеделник ќе го посети претседателот Иванов за да побара мандат за влада. Централниот одбор на СДСМ донесе одлука Зоран Заев да биде мандатар за составување на новата влада, пренесува ...

Хан: Мандатот да се додели на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Макфакс - 26.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во саботата го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат мнозинство во ...

Заев утре ќе го бара мандатот од Иванов

Репортер - 26.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев в понеделник ќе ги достави потписите на пратениците на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците кај претседателот Ѓорге Иванов.

Заев со 67 потписи утре ќе бара мандат од Иванов

Нова ТВ - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев утре ќе ги поднесе потписите кај Претседателот, Ѓорѓе Иванов, и од него ќе побара мандат за формирање нова влада. „Следува период каде ќе се посветиме на поставување на квалитетна владина програма која ќе ја реализираат ...

Хан: Мандатот да се додели на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Кајгана - 26.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат мнозинство во новото македонско ...

Заев утре ќе го бара мандатот од Иванов

А1 On - 26.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев в понеделник ќе ги достави потписите на пратениците на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците кај претседателот Ѓорге Иванов.

Заев вели дека утре ќе носи потписи кај Иванов, од претседателскиот кабинет велат дека нема таква најава

МКД - 26.02.2017

Немаме никаква најава од СДСМ, ниту пак од Собранието дека утре некој ќе го бара мандатот со обезбедени најмалку 61 пратенички потпис, брифираат од кабинетот на претседателот на државата по најавите дека утре Зоран Заев, лидерот на ...

Заев утре ќе бара мандат од Иванов

Канал 77 - 26.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев со 67 пратенички пoтписи утре ќе побара од претседателот на државата, Ѓорге Иванов мандат за формирање влада. Централниот одбор на партијата вчера донесе одлука Заев да биде мандатар за состав на новата Влада, а ...

Зоран Заев ќе ја составува новата македонска влада

Локално - 26.02.2017

Централниот одбор на СДСМ го утврди Зоран Заев за мандатар за составување на новата македонска влада. Одлуката беше донесена на вонредна седница на централното раководството на партијата. За прв пат по речиси 11 година имаме можност да формираме ...

Очекуваме Иванов да го даде мандатот на Заев

Тера - 26.02.2017

Откако се собраа доволно потписи, ние ги чекаме следните чекори. Очекуваме Претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот, се вели во изјавата на ...

Заев утре ќе бара мандат од Иванов

Фактор - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев со 67 пратенички пoтписи утре ќе оди кај претседателот на државата, Ѓорге Иванов за да побара мандат за формирање влада. Централниот одбор на партијата вчера донесе одлука Заев да биде мандатар за состав на новата Влада.

Професор Науновски: Според Уставот претседателот не смее да му даде мандат на Заев

Република - 26.02.2017

Се разбира дека Претседателот на РМ, согласно so Уставот, нема да даде мандат за спроведување на антиуставна програма односно закони, како овој за целосна двојазичност, и со тоа ќе се распишат нови избори кои нема да бидат нелегални како претходниве ...

Хан: Мандатот да се додели на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Точка - 26.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во саботата го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат мнозинство во ...

Заев утре ќе ги поднесе потписите кај Иванов

Локално - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во понеделник ќе ги поднесе потписите кај Претседателот и од него ќе побара мандат за формирање нова влада, потсетува на процедурата Алсат М. Централниот одбор на СДСМ вчера му даде зелено светло на лидерот на оваа партија ...

Заев утре ќе го бара мандатот од Иванов

Тера - 26.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев в понеделник ќе ги достави потписите на пратениците на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците кај претседателот Ѓорге Иванов.

Заев утре ќе го бара мандатот – Иванов не го открива следниот чекор

Локално - 26.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се уште размислува како да го побара мандатот за формирање Влада од Иванов, велат извори од партијата за ТВ 21 . Неофицијално, во игра се две опции.

Професор Науновски: Според Уставот претседателот не смее да му даде мандат на Заев

Вечер Прес - 26.02.2017

Се разбира дека Претседателот на РМ, согласно so Уставот, нема да даде мандат за спроведување на антиуставна програма односно закони, како овој за целосна двојазичност, и со тоа ќе се распишат нови избори кои нема да бидат нелегални како претходниве ...

Заев утре ќе го бара мандатот од Иванов...

Н.Македонија - 26.02.2017

Заев утре ќе го бара мандатот од Иванов Со 67 пратенички потписи, лидерот на СДСМ Зоран Заев во понеделник ќе се упати кај претседателот Ѓорге Иванов, да ги достави собраните потписите на пратениците на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците.

Следен на потег е Ѓорге Иванов

Телма - 25.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев од денеска поседува 67 пратенички потписи кои ќе му бидат предадени на претседателот Ѓорге Иванов. Ова Иванов го побара откако првиот мандатар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не успеа да обезбеди мнозинство од ...

Заев најави реформска влада

Фокус - 25.02.2017

-Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Р.Македонија- изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев, на седницата на Централниот одбор на која доби целосна поддршка да биде ...

Седница на Централниот одбор на СДСМ

Алсат-М - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија попладнево одржува седница на Централниот одбор по вчерашната одлука на ДУИ да им ги даде потписите за добивање мандат. На седницата присуствува раководството на партијата, а според најавите се очекува да се ...

СДСМ го избра Заев за мандатар, следи одлука кога ќе бараат мандат од Иванов

Сакам да кажам - 25.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе биде мандатар за состав на новата Влада, утврди денеска едногласно Централниот одбор, соопшти партијата. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада ...

Хан: Иванов да го даде мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Телма - 25.02.2017

Eврокомесарот за проширување Jоханес Хан очекува претседателот Иванов, во согласност со уставот, да му го даде мандатот на кандидатот на партиите, кои имаат мнозинство во Собранието. Во пишана изјава, Хан вели дека промените во демократските ...

Заев мандатар

Телма - 25.02.2017

Лидерот на Сдсм Зоран Заев најверојатно во понеделник ќе му ги достави потписите за мандат на Претседателот Иванов. Централниот одбор едногласно го утврди Заев за мандатар давајќи му овластување да влезе во преговори за владина програма и за новиот ...

По добиените потписи од ДУИ – Централниот одбор на СДСМ одлучи – Заев мандатар

ТВ21 - 25.02.2017

Со овации и довикувања беше поздравен лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната седницата на Централниот одбор, која беше свикана за назначување на мандатар. По два часа заседавање, зад затворени врати, партиското раководството донесе едногласна ...

Јоханес Хан: Очекуваме Иванов да постапи согласно уставот

ТВ21 - 25.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во писмената изјава порача дека Европската унија очекува претседателот Ѓорге Иванов да постапи според уставот и да го додели мандатот на партијата која успеала да обезбеди мнозинство во Собранието.

Груевски на тајна средба со Иванов?

Фокус - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов, јави А1он. Оваа тајна посета доаѓа откако Зоран Заев успее да собере 67 пратенички потписи, со што го исполни условот за ...

ЦО на СДСМ го утврди Заев за мандатар за состав на влада

Алсат-М - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата влада на Република Македонија. – Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме ...

Хан очекува Иванов да му го даде мандатот за влада на Заев

Сакам да кажам - 25.02.2017

Еврокомесарот за добрососедски односи и проширување Јоханес Хан очекува претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот за влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, откако ДУИ најави дека ќе му ги даде потписите за мнозинство во Собранието.

Хан со порака: Очекуваме Иванов да го даде мандатот

Канал5 - 25.02.2017

Очекуваме претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во собранието, во согласност со уставот, се вели во изјавата на еврокомесарот, Јоханес Хан промените во демократските општества се ...

Хан: Иванов да му го даде мандатот на Заев

Фокус - 25.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан го повика претседателот Ѓорге Иванов, мандатот за состав на влада да му го додели на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. -Бидејќи се собраа доволно потписи, ги очекуваме следните чекори.

Хан: Иванов да му го додели мандатот на Заев и да се формира влада

Вест - 25.02.2017

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат ...

СДСМ: Заев мандатар

Вест - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата влада на Република Македонија. - Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме ...

СДСМ официјално го избра Заев за мандатар

Deutsche Welle - 25.02.2017

По вчерашната одлука на ДУИ да му ги даде потписите неопходни за добивање на мандатот за состав на владата, Зоран Заев денеска и официјално беше избран за мандатар од страна на неговата партија.

Врвот на СДСМ денеска бира мандатар

Фокус - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар. Ова следува откако синоќа, по десетчасовна дебата, ДУИ одлучи да ги ...

Заев пречекан со овации на Централниот одбор на СДСМ

Фокус - 25.02.2017

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар. Присутните го поздравија лидерот со долг аплауз и овации, скандирајќи „Зоки, Зоки!” А1 он објави видео од атмосферата, а дознава дека освен ...

Заев мандатар

Фокус - 25.02.2017

СДСМ на денешната седница на Централниот одбор, одлучи мандатар за состав на новата влада да биде лидерот на партијата Зоран Заев. Тој на средбата беше пречекан со аплауз и овации и доби акламативна поддршка од сите членови на одборот.

„Бомбата” пак во рацете на Иванов

Фокус - 25.02.2017

Откако Зоран Заев и официјално беше избран од врвот на СДСМ за мандатар за состав на влада, очите на јавноста повторно се вперени кон претседателот Ѓорге Иванов, кој сега треба да му го додели тоа овластување.

СДСМ го утврди Заев за мандатар за состав на влада

Телеграф - 25.02.2017

Заев рече дека следува период во кој ќе се посветат на поставување квалитетна владина програма Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата ...

СДСМ напладне ќе го избере Заев за мандатар

Макфакс - 25.02.2017

СДСМ во сабота на пладне ќе одржи централен и извршен одбор на кои официјално претседателот на партијата Зоран Заев ќе биде избран за мандатар. ДУИ во петокот доцна ноќта донесе одлука да му ги даде потписите од десетте свои пратеници на СДСМ за да ...

Централен и извршен одбор на СДСМ, официјално ќе се бира Заев за мандатар

А1 On - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи централен, а потоа и извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар. Иако портпаролот на ДУИ, Бујар Османи најави официјални информации од ...

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ ЗАЕВ МАНДАТ: Покрај потписи, Иванов ќе бара и гаранции дека е заштитен унитарниот карактер на државата

Телеграф - 25.02.2017

Со пораката што вчера ја испрати Заев, во која тој отиде над Уставот и го прогласи албанскиот јазик за втор службен јазик, прашање е дали лидерот на СДСМ воопшто ќе го добие мандатот со кој ќе може да состави влада Откако ДУИ вчера објави дека ќе му ...

Раководството на СДСМ денеска ќе одржи централен и извршен одбор

Нова ТВ - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи централен, а потоа и извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар. Раководството на ДУИ синоќа, по десет часа разговори, синоќа одлучи да ...

СДСМ денес бира мандатар

+инфо - 25.02.2017

На состаноците се очекува да биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за таа функција. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор. На состаноците се очекува да биде избран партискиот лидер, Зоран ...

Хан: Очекуваме Иванов да го даде мандатот на Заев

+инфо - 25.02.2017

Очекуваме Претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, порача Хан. Откако се собраа доволно потписи, ние ги чекаме следните чекори.

СДСМ во 12 часот ќе одржи Централен одбор

Слободен Печат - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат oд Бихачка. На состанокот ќе одлучуваат кој ќе биде мандаторот за составување на новата влада, откако партијата синоќа ги доби ...

Ќе се избира Заев за мандатар, попладнево централен и извршен одбор на СДСМ

МКД - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи состанок на централниот, а потоа и на извршниот одбор, на кои официјално за мандатар ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев.

ЦО на СДСМ го утврди Заев за мандатар за состав на влада

Сител - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата влада на Република Македонија. - Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме ...

Заев ги обезбеди потписите, Иванов на потег

Р.С.Европа - 25.02.2017

СДСМ денеска одржува седници на Централниот и на Извршниот одбор на партијата, откако синоќа ДУИ одлучи да им ги даде потписите за мандат. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе се спротивстават на законот за јазиците и на обидите да се игнорира волјата на ...

ВИДЕО: СДСМ го избра Заев за мандатар на новата влада

А1 On - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ го избере лидерот напартијата Зоран Заев за официјален мандатар. Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, по што следуваат преговорите со албанските партии за ...

Хан: Очекуваме Иванов да му го даде мандатот на кандидатот што има мнозинство

МКД - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи, ние ги чекаме следните чекори. Очекуваме претседателот мандатот за состав на следната влада да му го даде на кандидатот од партиите што има мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот, се вели во изјавата на ...

Заев: По 11 години режим, чест е да формираме демократска влада

Нова ТВ - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ едногласно го утврди претседателот Зоран Заев за мандатар за состав на новата Влада. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Р.Македонија.

Заев е мандатар, одлучи СДСМ

+инфо - 25.02.2017

Тој доби акламативна поддршка од сите членови на Централниот одбор на партијата. Централниот одбор на СДСМ за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев.

СДСМ на пладне ќе бира мандатар

Кајгана - 25.02.2017

СДСМ на пладне ќе одржи централен и извршен одбор на кој официјално претседателот на партијата Зоран Заев ќе биде избран за мандатар. ДУИ донесе одлука да му ги даде потписите од десетте свои пратеници на СДСМ за да го добие мандатот за формирање ...

СДСМ го избра Зоран Заев за мандатар за состав на новата влада

Стандард - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на денешната седница на Централниот одбор одлучи за мандатар за состав на влада да го утврди лидерот, Зоран Заев. Ова се случува по вчерашната одлука на ДУИ да им ги даде потписите за добивање мандат.

Централен одбор на СДСМ во 12 часот, ќе се избира мандатар за влада

Репортер - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат од партијата. На состанокот ќе биде одлучено кој ќе биде мандатар за состав на нова влада, откако синоќа ДУИ одлучи да ги даде ...

СДСМ го избра Заев за мандатар

Слободен Печат - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев. Тој доби акламативна поддршка од сите членови на Централниот одбор на партијата.

Хан: Иванов да го даде мандатот, промените се природни во демократските општества

Репортер - 25.02.2017

Откако се собраа потписите ги чекаме следните чекори. Очекуваме претседателот да го даде мандатот за состав на Влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, вели еврокомесарот, Јоханес Хан .

ВИДЕО Почна Централниот одбор на СДСМ

+инфо - 25.02.2017

Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Почна Централниот одбор на СДСМ, на кој се очекува партискиот врв да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар.

Заев: По 11 години режим добив можност да направам демократска влада

МКД - 25.02.2017

„Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата влада на Република Македонија“, соопштија од партијата. Од СДСМ известија дека претседателот Заев со поддршката и ...

(ВИДЕО) СДСМ на Централен одбор го бира Заев за мандатар

Нова ТВ - 25.02.2017

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар. Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, по што следуваат преговорите со албанските ...

(ВИДЕО) „Зоки, Зоки, Зоки…“ – Вака изгледаше почетокот на ЦО на СДСМ

Репортер - 25.02.2017

чна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар, објави А1он . Како што дознава А1он, на Централниот одбор освен мандатар ќе се бираат и владин кабинет и владина програма.

СДСМ ќе се обиде да состави влада, ДУИ ги даде потписите

Алфа - 25.02.2017

Зоран Заев ќе се обиде да ја состави идната влада. Највисокото партиско тело на СДСМ, Централниот Одбор едногласно одлучи нивниот лидер да биде мандатар. По 10-те потписи од ДУИ, со 5-те на БЕСА и 3 на Алијансата на Албанците, со 67 потписи, Заев ...

Хан: Очекуваме Иванов да го даде мандатот на Заев

Нова ТВ - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи, ние ги чекаме следните чекори. Очекуваме Претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот, се вели во изјавата на ...

Претседателот Иванов нема да комплицира, ќе му го даде мандатот на Заев

+инфо - 25.02.2017

Од добро упатени партиски извори, Плусинфо дознава дека шефот на државата нема да влета во пучистички сценарија, иако е под притисок така да постапи. Претседателот Ѓорге Иванов ќе му го довери мандатот за составот на новата влада на Зоран Заев и ...

Хан очекува Иванов да му го додели мандатот на Заев

Стандард - 25.02.2017

„Oткако доволно потписи од пратеници се собрани, очекуваме претседателот Иванов да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот“, се вели во денешното соопштение на ...

Хан бара од претседателот Иванов да му го даде мандатот на Заев

Р.С.Европа - 25.02.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на „кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, согласно Уставот“.

Хан: Очекуваме претседателот да го даде мандатот на Заев

Слободен Печат - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи за пратеници, со нетрпение ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со ...

Груевски во тајна посета кај Иванов

+инфо - 25.02.2017

Посетата на Груевски вечерва доаѓа токму во моментот кога лидерот на СДСМ, Зоран Заев собра 67 потписи и Иванов мора да му го даде мандатот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во ...

Хан: Иванов да го даде мандатот, промените се природни во демократските општества

А1 On - 25.02.2017

Откако се собраа потписите ги чекаме следните чекори. Очекуваме претседателот да го даде мандатот за состав на Влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, вели еврокомесарот, Јоханес Хан.

Ц.О на СДСМ акламативно го потврди Зоран Заев за мандатар

Сител - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ едногласно го утврди партискиот лидер Зоран Заев за мандатар за состав на Влада. Оваа информација Социјал-демоктарскиот сојуз ја пренесе преку партиско соопштение, откако денешната седница на Централниот одбор заврши без ...

ХАН: Иванов да додели мандат на партиите што имаат мнозинство, да се формира влада

Телеграф - 25.02.2017

Прифаќање и почитување на изборните резултати и правото на лидерите да се обидат да формираат влада е знак на зрела демократија. Попречување и поткопување на таквите напори немаат место во демократскиот процес, вели Хан во соопштението Еврокомесарот ...

Хан: Претседателот да додели мандат на партиите што имаат мнозинство во Собранието и да се формира влада

Алфа - 25.02.2017

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат ...

Хан: Иванов да го даде мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Нетпрес - 25.02.2017

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат ...

Груевски кај Иванов во тајна посета

А1 On - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов. Со него бил и Кирил Божиновски. Посетата на Груевски вечерва доаѓа токму во моментот кога лидерот на ...

Груевски вечерва кај Иванов во тајна посета

Репортер - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов. Со него бил и Кирил Божиновски. Посетата на Груевски вечерва доаѓа токму во моментот кога лидерот на ...

ЦО на СДСМ едногласно одлучи – Заев е мандатар за состав на влада

Репортер - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев. Тој доби акламативна поддршка од сите членови на Централниот одбор на партијата.

СДСМ го избра Зоран Заев за мандатар за состав на новата влада

МКД - 25.02.2017

Состанокот на Централното претседателство на СДСМ заврши, и по два часа заседавање, раководството на партијата одлучи мандатар за состав на новата влада да биде лидерот на партијата Зоран Заев.

ВИДЕО: Централниот одбор на СДСМ едногласно го утврди Зоран Заев за мандатар за состав на новата Влада!

А1 On - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

СДСМ едногласно го избра Заев за мандатар за состав на нова Влада

Макфакс - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ Зоран Заев за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја ...

СДСМ едногласно го избра Заев за мандатар за состав на нова Влада

Кајгана - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ Зоран Заев за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја ...

СДСМ ЕДНОГЛАСНО ОДЛУЧИ: Нов мандатар ќе биде Зоран Заев

Телеграф - 25.02.2017

Претседателот Заев, со неговото утврдување за мандатар за состав на новата Влада, доби поддршка и овластување од Централниот одбор да влезе во преговори за владината програма и за новиот владин состав Централниот одбор на СДСМ на денешната седница ...

Заев пред ЦО: Ќе формираме реформска Влада која ќе обезбеди квалитетен живот на сите граѓани

Репортер - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Заев: Реформска влада во којашто приоритет број 1 се интересите на граѓаните на Македонија (Фото)

Слободен Печат - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Заев: По 11 години режим, добиваме можност да формираме нова демократска Влада на Македонија

Стандард - 25.02.2017

„Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска Влада во којашто приоритет број еден се интересите на граѓаните на ...

Со потписите кои му ги даде ДУИ, Заев е нов мандатар – допрва ќе знаеме дали ќе состави Влада

Таратур - 25.02.2017

Централното претседателство Демократската унија за интеграција вчера вечер одлучи да му ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев со цел тој да стане мандатар. Сепак, тоа не значи дека со оваа одлука ДУИ станува дел од владата, а официјална ...

СДСМ го предлага Заев за мандатар за состав на нова влада

Р.С.Европа - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ едногласно го утврди партискиот претседател Зоран Заев за мандатар за состав на новата Влада. Тој доби поддршка и овластување од Централниот одбор да влезе во преговори за владината програма и за новиот владин состав.

Груевски вечерва во тајна посета кај Иванов

Либертас - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов. Со него бил и Кирил Божиновски. Посетата на Груевски вечерва доаѓа токму во моментот кога лидерот на ...

РСЕ: Заев ги обезбеди потписите, Иванов на потег

Локално - 25.02.2017

СДСМ денеска одржува седници на Централниот и на Извршниот одбор на партијата, откако синоќа ДУИ одлучи да им ги даде потписите за мандат. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе се спротивстават на законот за јазиците и на обидите да се игнорира волјата на ...

Заев ќе биде мандатар за состав на влада

Фактор - 25.02.2017

СДСМ денеска на седница на Централниот и на Извршниот одбор, одлучи за мандатар за состав на влада да биде лидерот на партијата, Зоран Заев. Присутните го поздравија Заев со долг аплауз и овации.

Се огласи еврокомесарот Хан: Еве што побара од претседателот Иванов

Бизнис Вести - 25.02.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на „кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, согласно Уставот“, објави Радио Слободна Европа .

ЦО на СДСМ едногласно одлучи – Заев е мандатар за состав на влада

Либертас - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев. Тој доби акламативна поддршка од сите членови на Централниот одбор на партијата.

Заев избран за мандатар, на потег претседателот Иванов

Кумановски м. - 25.02.2017

На денешната сеница на Централниот и Извршен одбор на Социјалдемократскиот сојуз падна одлуката мандатар за состаување на Влада да биде првиот човек на партијата, Зоран Заев. Доцна вчеравечер Али Ахмети одлучи потписите за составување ВЛада да ги ...

Груевски вечерва во тајна посета кај Иванов

Локално - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов. Со него бил и Кирил Божиновски. Посетата на Груевски вечерва доаѓа токму во моментот кога лидерот на ...

Централниот одбор на СДСМ заврши, партијата одлучи мандатар да биде Заев

Мета - 25.02.2017

Состанокот на Централниот одбор на СДСМ заврши, и по два часа заседавање, раководството одлучи мандатар за состав на новата влада да биде лидерот на партијата Зоран Заев. Никој од СДСМ не даде изјави по завршувањето на состанокот, само накратко ...

Централниот одбор на СДСМ го утврди Заев за мандатар за состав на влада

Канал 77 - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија – информира а1он. „Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја ...

Заев мандатар! Пречекан со овации на Централниот одбор на СДСМ

Точка - 25.02.2017

Лидерот на СДСМ најави нова влада до почетокот на март. Неговиот ривал пак, Никола Груевски изјавил дека неговата партија "ќе преземе мерки" против оваа влада (не знаеме зошто?!) и најави дека се можни немири.

Заев пред ЦО на СДСМ: Ќе формираме реформска Влада која ќе обезбеди квалитетен живот на сите граѓани

Либертас - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Иванов освен потписи ќе бара и гаранции за сочувување на унитарниот карактер на државата!

Пулс24 - 25.02.2017

Со пораката што вчера ја испрати Заев, во која тој отиде над Уставот и го прогласи албанскиот јазик за втор службен јазик, прашање е дали лидерот на СДСМ воопшто ќе го добие мандатот со кој ќе може да состави влада Откако ДУИ вчера објави дека ќе му ...

Заев станува мандатар!СДСМ денеска ќе одржи централен и извршен одбор

Локално - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи централен, а потоа и извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар. Раководството на ДУИ синоќа, по десет часа разговори, синоќа одлучи да ...

Заев: По 11 години режим, ќе формираме демократска и реформска влада

Мета - 25.02.2017

Чест е, моја и на СДСМ, што по речиси 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска Влада на која, приоритет број еден се интересите на граѓаните на ...

ЦО на СДСМ го утврди Заев за мандатар

Тера - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Еврокомесарот Хан: Очекуваме претседателот Иванов да го даде мандатот за состав на нова Влада

Локално - 25.02.2017

Очекуваме Претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, а е во согласност со Уставот, се посочува во изјавата на еврокомесарот, Јоханес Хан објавена на сајтот на Европската ...

Заев: По 11 години режим, ќе формираме демократска и реформска влада

Локално - 25.02.2017

Чест е моја и на СДСМ, што по речиси 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска Влада на која, приоритет број еден се интересите на граѓаните на ...

СДСМ денес бира мандатар

Бриф - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор. На состаноците се очекува да биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за таа функција. Вчера портпаролот на ДУИ, Бујар Османи соопшти дека ДУИ одлучила да ...

Заев: По 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада

Фактор - 25.02.2017

Откако Централниот одбор на СДСМ едногласно го утврди лидерот, Зоран Заев за мандатар за состав на новата Влада, тој изјави дека му претставува чест што по скоро 11 години режим ќе формира демократска влада.

Двапати аболицираниот Зоран Заев е мандатар од СДСМ за составување влада

Република - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. – Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

ВИДЕО: „Зоки, Зоки, Зоки…“ – вака изгледаше почетокот на ЦО на СДСМ

Либертас - 25.02.2017

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар, објави А1он . Како што дознава А1он, на Централниот одбор освен мандатар ќе се бираат и владин кабинет и владина програма.

СДСМ одлучува за мандатар и кога од Иванов ќе го побара мандатот за влада

Тера - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи состанок на централниот, а потоа и на извршниот одбор, на кои официјално за мандатар ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев.

ЦО на СДСМ го утврди Заев за мандатар за состав на влада

Вечер Прес - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев. Тој доби акламативна поддршка од сите членови на Централниот одбор на партијата, соопшти СДСМ.

Хан очекува Иванов да му го даде мандатот на Заев

еМагазин - 25.02.2017

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување и за соседска политика во писмена изјава соопшти дека очекува сега откако се собраа потписите, претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за создавање на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Хан: Откако се собраа доволно потписи очекуваме претседателот да го даде мандатот

Мета - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи за пратеници, со нетрпение ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со ...

Заев пред ЦО на СДСМ: Ќе формираме реформска Влада која ќе обезбеди квалитетен живот на сите граѓани

Бриф - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Ќе добие ли Заев мандат од Иванов да формира нова влада?

еМагазин - 25.02.2017

Денеска во СДСМ ќе одлучуваат кој ќе биде мандаторот за составување на новата влада, откако партијата синоќа ги доби потписите од ДУИ, а претходно и од Беса и Алијансата за Албанците. Мандатар ќе биде Зоран Заев, од кого претседателот Ѓорге Иванов ...

Хан: Очекуваме Иванов да го даде мандатот на Заев

Бриф - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи, ние ги чекаме следните чекори. Очекуваме Претседателот да го даде мандатот за состав на следната влада на кандидатот од партиите кој има мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот, се вели во изјавата на ...

И Хан очекува Иванов да му го даде мандатот на Заев

Фактор - 25.02.2017

Со став околу мандатот и формирањето на идната Влада се јави и комесарот Јоханес Хан. Тој очекува Владата да ја формира кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието. Во пишана изјава, Хан вели дека промените во демократските општества ...

Заев ги обезбеди потписите, Иванов на потег

Бриф - 25.02.2017

СДСМ денеска одржува седници на Централниот и на Извршниот одбор на партијата, откако синоќа ДУИ одлучи да им ги даде потписите за мандат. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе се спротивстават на законот за јазиците и на обидите да се игнорира волјата на ...

Заев е мандатар на новата Влада

Локално - 25.02.2017

СДСМ на денешната седница на Централниот одбор, одлучи за мандатар за состав на новата влада да биде лидерот на партијата Зоран Заев. Тој на средбата беше пречекан со аплауз и овации и доби акламативна поддршка од сите членови на одборот.

СДСМ напладне ќе го бира Заев за мандатар

Фактор - 25.02.2017

Напладне опозициската партија ќе одржува централен и извршен одбор на кој што ќе го избира лидерот на партијата Зоран Заев за мандатар. СДСМ официјално ќе предложи Заев да биде предводник на новата Влада доколку мандатот го земе опозицијата.

Хан: Откако се собраа доволно потписи очекуваме претседателот да го даде мандатот

Либертас - 25.02.2017

Откако се собраа доволно потписи за пратеници, со нетрпение ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со ...

Централниот одбор на СДСМ напладне ќе одржи состанок

Мета - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат оттаму. На состанокот ќе одлучуваат кој ќе биде мандаторот за составување на новата влада, откако партијата синоќа ги доби потписите од ...

Лидерот на ВМРО ДМПНЕ на тајна посета кај Иванов?

Фактор - 25.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов, но бил во придружба на Кирил Божиновски. Оваа посета следи откако опозицискиот лидер е избран за ...

Погледнете како го пречекаа Зоран Заев во Централниот одбор на СДСМ

Бизнис Вести - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата ...

Науновски: Според Уставот претседателот не смее да му даде мандат на Заев

Вечер Прес - 25.02.2017

Политичкиот аналитичар и универзитетски професор Тони Науновски, на неговиот фејсбук профил објави дека претседателот на државата би го прекршил уставот толколку му го додели мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Професор Науновски: Ако СДСМ и Беса направат влада, претседателот ќе прогласи воена состојба

Република - 25.02.2017

„Ако случајно оние од СДСМ и Беса, Села (па и ДУИ) се обидат сами да свикаат седница на Собрание и направат влада (што им е планот од поодамна, според мои извори од СДСМ), тогаш тоа ќе биде државен удар и претседателот на државата (врховен командант ...

Заев: Чест ми е да формирам демократска влада која ќе работи во интерес на граѓаните

еМагазин - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада. - Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска Влада на ...

(ВИДЕО) Почна Централниот одбор на СДСМ

Локално - 25.02.2017

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар. Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, по што следуваат преговорите со албанските ...

СДСМ му ја даде довербата на лидерот Зоран Заев за мандатар на новата влада

еМагазин - 25.02.2017

Состанокот на Централното претседателство на СДСМ заврши, и по два часа заседавање, раководството одлучи мандатар за состав на новата влада да биде лидерот на партијата Зоран Заев. Никој од СДСМ не даде изјави по завршувањето на состанокот, само ...

(ВИДЕО) Следен на потег е Ѓорге Иванов

Локално - 25.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев од денеска поседува 67 пратенички потписи кои ќе му бидат предадени на претседателот Ѓорге Иванов, информира Телма. Ова Иванов го побара откако првиот мандатар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не успеа да обезбеди ...

Централен одбор на СДСМ во 12 часот, ќе се избира мандатар за влада

Либертас - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат од партијата. На состанокот ќе биде одлучено кој ќе биде мандатар за состав на нова влада, откако синоќа ДУИ одлучи да ги даде ...

СДСМ денес бира мандатар: Ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор!

Точка - 25.02.2017

Вчера портпаролот на ДУИ, Бујар Османи соопшти дека ДУИ одлучила да ги дадат потписите на Заев за тој да формира парламентарно мнозинство. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор.

СДСМ избира мандатар за формирање Влада

Кумановски м. - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи состанок на централниот и извршниот одбор на партијата, на кој треба да се избере мандатар за сотавување Влада, а според најавите тоа ќе биде претседателот на партијата и актуелен ...

(ВИДЕО) ЦО на СДСМ едногласно го утврди Зоран Заев за мандатар за состав на новата Влада!

Локално - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија, информира а1он. -Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја ...

Централниот одбор на СДСМ почна да заседава, се очекува избор на Заев за мандатар

Мета - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ почна да заседава во седиштето на партијата, каде што се очекува членството на партијата да го избере претседателот Зоран Заев за мандатар за состав на новата влада.

Хан: Претседателот да додели мандат на партиите што имаат мнозинство во Собранието на Македонија и да се формира влада

Вечер Прес - 25.02.2017

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат ...

Заев мандатар, одлучи ЦО на СДСМ

Бриф - 25.02.2017

Централниот одбор на СДСМ за мандатар за состав на Влада на РМ го утврди претседателот на партијата Зоран Заев. Тој доби акламативна поддршка . Број на прегледи: ...

Централниот одбор на СДСМ го назначи Заев за мандатар...

Н.Македонија - 25.02.2017

Заев назначен за мандатар за состав на новата влада Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата влада на Република Македонија.

СДСМ денес ќе го назначи Заев за мандатар...

Н.Македонија - 25.02.2017

СДСМ денес ќе го назначи Заев за мандатар Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска одржува Централен, а потоа и Извршен одбор, на кои се очекува лидерот на партијата Зоран Заев да биде избран за мандатар.

Сите очи повторно вперени во претседателот Иванов...

Н.Македонија - 25.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан го повика претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, порачувајќи дека промените во демократските општества се природни и треба да бидат прифатени кога се резултат на ...

Фрчковски: Претседателот нема мандат да побара сигурни потписи

Телма - 24.02.2017

Од Беса и од Алијансата за Албанците, кои заедно имаат осум пратеници, веќе најавија дека тие ќе им ги дадат потписите, а потоа ќе преговараат за Влада. Со собраните минимум 61 потпис, Заев треба да го побара мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, ...

Експерти: Ако Иванов не му го додели мандатот на Заев ќе предизвика длабока уставна криза

Алсат-М - 24.02.2017

Од кабинетот на Претседателот не одговoрија дали шефот на државата Ѓорге Иванов ќе му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ако собере 61 потписи потребни за формирање на новата влада.

СДСМ го чека исходот од централното претседателство на ДУИ

24 Вести - 24.02.2017

СДСМ закажа централен и извршен одбор за утре. Ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на влада, но веќе е јасно дека тоа ќе биде Зоран Заев. Во ситуација кога се надминати разликите со ДУИ и за спорните прашања, се очекува ...

СДСМ закажа седници на Централниот и Извршниот одбор

Фокус - 24.02.2017

Додека ја чекаат одлуката на ДУИ, СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор. Во Мала Речица пак, вечерва заседава централното претседателство на ДУИ, каде дебатираат за тоа дали ќе бидат дел од новата влада или ќе се повлечат во ...

Анализа на Дојче Веле; Има ли право Иванов да не го годели мандадот на мнозинството?

Алсат-М - 24.02.2017

Може ли претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот за состав на влада и покрај обезбедено парламентарно мнозинство? Ова е прашањето што се отвора во јавноста, откако станува се поизвесно дека СДСМ е на чекор да ги добие потписите од ДУИ, а ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ, Заев мандатар

А1 On - 24.02.2017

Централното претседателство Демократската унија за интеграција вечерва одлучило да ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев со цел тој да стане мандатар. Сепак, тоа не значи дека со оваа одлука ДУИ станува дел од владата, а официјална одлука ...

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор

Репортер - 24.02.2017

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор. Ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на влада. Во ситуација кога се надминати разликите со ДУИ и за спорните прашања, се очекува веќе следната недела Заев да ги ...

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор

+инфо - 24.02.2017

Ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на влада, но веќе е јасно дека тоа ќе биде Зоран Заев. СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор. Ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на ...

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор

Либертас - 24.02.2017

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор. Ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на влада. Во ситуација кога се надминати разликите со ДУИ и за спорните прашања, се очекува веќе следната недела Заев да ги ...

Шкариќ: Ако потписите се собрани, еве што треба претседателот Иванов да направи

Бизнис Вести - 24.02.2017

Потписите се гаранција за обезбедено мнозинство и претседателот со ништо не смее да го условува доделувањето на мандатот за состав на влада, вели за Дојче веле професорот по уставно право Светомир Шкариќ.

Фрчковски: Претседателот нема мандат да побара сигурни потписи

Канал 77 - 24.02.2017

Со собраните минимум 61 потпис, Заев треба да го побара мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, кој постави и уште два услова, заштита на државните интереси на Македонија, и системска реформа, во која ќе бидат опфатени субјектите на системот за ...

СДСМ утре ќе одлучува кој ќе биде мандатор од партијата за составување на нова влада

еМагазин - 24.02.2017

СДСМ за утре закажа седници на Централниот и Извршниот одбор. На седниците според најавите ќе се одлучува кој ќе биде мандатар во партијата за составување на влада. Од ДУИ во меѓувреме посочија дека дали ќе бидат дел од новата влада ќе одлучат во ...

(ВИДЕО) Фрчкоски: Претседателот нема мандат да побара сигурни потписи

Локално - 24.02.2017

Од Беса и од Алијансата за Албанците, кои заедно имаат осум пратеници, веќе најавија дека тие ќе им ги дадат потписите, а потоа ќе преговараат за Влада, информира Телма. Со собраните минимум 61 потпис, Заев треба да го побара мандатот од ...

Заев потврди: Завршен работа е , за една недела ќе има нова влада !

Локално - 24.02.2017

Лидерот на СДСМ од Сараево кажа дека веќе го има потребниот број потписи за формирање на новата влада и докомплетирање и ставање во функција на парламентот.Тоа ќе значи дека по 10 години власт ВМРО ДПМНЕ заминува во опозиција, а СДСМ на чело со Заев ...

Заев убеден дека за 15 дена ќе направи Влада-Можно е или не?

Фактор - 24.02.2017

Опозицискиот лидер Зоран Заев изјави дека веќе се обезбедени потписите за добивање на мандат за нова влада. Според него останува уште помалку од преговорите со најголемата албанска партија Демократска унија за интеграција (ДУИ) за формирање влада и ...

Заев: Обезбедени се потписи за мандат за нова влада

Алсат-М - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за формирање нова влада. Според него, останува уште мал дел од преговорите со Демократската унија за интеграции околу формирање влада.

Заев: Обезбедени се потписите за мандат за нова влада

Вест - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за формирање нова влада. Според него, останува уште мал дел од преговорите со Демократската унија за интеграции околу формирање влада.

Заев: Потписите се обезбедени, нова влада ќе има во првата половина на март

ТВ21 - 23.02.2017

Претседателот на македонските Социјалдемократи Зоран Заев денеска од Сараево најави дека новата влада во земјата ќе биде формирана во првата половина на март. Финишираат преговорите со ДУИ, пренесува Дојче веле .

Заев: новата влада ќе биде формирана во март

Deutsche Welle - 23.02.2017

Лидерот на македонските Социјалдемократи Зоран Заев денеска од Сараево најави дека новата влада во земјата ќе биде формирана во март. Финишираат преговорите со ДУИ СДСМ и политичките партии на етничките Албанци во Македонија ги договориле клучни ...

Заев: Владата ќе се формира на почетокот на март, потписите се обезбедени

Фокус - 23.02.2017

Потписите за мандатот се веќе обезбедени и дека Македонија во првата половина на месец март ќе добие нова влада предводена од СДСМ, изјави денеска Зоран Заев од Сараево каде е на работна посета, а воедно ќе ја прими наградата за најдобар ...

Потписите се обезбедени, влада ќе има за 10-15 дена, порача Заев од Сараево

Сакам да кажам - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев кажа дека ги има обезбедено потребните потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов и е убеден дека за 10-15 дена Македонија ќе добие нова влада, предводена од неговата партија.

Заев: Потписите се обезбедени, Македонија за 10-15 дена ќе има нова Влада

24 Вести - 23.02.2017

Постигнат е договор со албанските партии за клучните прашања, а новата Влада ќе биде формирана во март, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој моментално е во Сараево. „Синоќа знам дека раководството на ДУИ донесе одлука да ги обезбедат потписите и ...

Заев: Обезбедени се потписи за мандат за нова влада

Телма - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за формирање нова влада. Според него, останува уште мал дел од преговорите со Демократската унија за интеграции околу формирање влада.

Архива/Шкариќ: Иванов не може да условува за мандатот!

Deutsche Welle - 23.02.2017

Потписите се гаранција за обезбедено мнозинство и претседателот со ништо не смее да го условува доделувањето на мандатот за состав на влада, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ Може ли претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот ...

Заев испрати абер од Сараево: СДСМ ќе формира Влада за две недели!

ТВ21 - 23.02.2017

Потписите се обезбедени, Македонија ќе има Влада за две недели, изјави лидерот на СДСМ . Зоран Заев во Сараево на новинарско прашање дали е тој идниот македонски премиер, и дали има договор со ДУИ, одговори дека најзначајните прашања се усогласени а ...

Заев од Сараево: Потписите се обезбедени, верувам дека 10-15 дена Македонија ќе има нова Влада

Канал5 - 23.02.2017

Еве што вели Заев на прашање новинарите во Сараево, дали има договор со ДУИ. - Дали сте вие идниот премиер на Македонија, дали има договор со ДУИ и дали е тоа готова работа? - Еве вака, синоќа знам дека раководството на ДУИ донесе одлука да ги ...

ДУИ го прифати предлог – законот на СДСМ за албанскиот јазик

Алфа - 23.02.2017

Заев очекува влада за десетина дена, на ДУИ не им се брза. Додека лидерот на СДСМ смета деке веќе ги обезбедил потписите на интегративцити, од ДУИ велат затворањето на прашањето за јазикот не значи поддршка за влада со СДСМ.

Заев: Новата влада ќе биде формирана во првата половина на март

Репортер - 23.02.2017

Лидерот на македонските Социјалдемократи Зоран Заев денеска од Сараево најави дека новата влада во земјата ќе биде формирана во првата половина на март. Финишираат преговорите со ДУИ, пренесува Дојче веле .

Заев: За две недели ќе има нова влада предводена од СДСМ

Таратур - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денес од Сараево порача дека неговата партија ги собрала неопходните потписи за формирање на влада и дека ова најверојатно ќе биде официјализирано во првата половина од следниот месец.

Заев: За две недели ќе има нова влада предводена од СДСМ

Р.С.Европа - 23.02.2017

Верувам дека за некои 10-15 дена ќе има нова Влада предводена од СДСМ, изјави претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев во Сараево, каде престојува во работна посета. Тој вели дека најзначајните прашања за идната влада се усогласени, ...

Потписите од ДУИ извесни, а мандатот од Иванов?

Р.С.Европа - 23.02.2017

По синоќешната одлука на претседателството на ДУИ да го овласти лидерот на партијата да донесе одлука за потписите со кои претседателот на СДСМ треба да го добие мандатот, од партијата денеска велат дека остануваат и други прашања до конечната ...

Заев: СДСМ ќе формира влада за две недели

Стандард - 23.02.2017

Потписите се обезбедени, Македонија ќе има Влада за две недели, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев во Сараево. На новинарско прашање дали е тој идниот македонски премиер, и дали има договор со ДУИ, одговори дека најзначајните прашања се усогласени а ...

Заев: Македонија во март ќе има влада предводена од СДСМ

Макфакс - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во четвртокот од Сараево порача дека неговата партија ги собрала неопходните потписи за формирање на влада и дека ова најверојатно ќе биде официјализирано во првата половина од следниот месец.

(ВИДЕО) Заев: Потписите за мандат се обезбедени, нова Влада во првата половина на март

А1 On - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, од Сараево изјави дека потписите за мандат се веќе обезбедени и дека Македонија во првата половина на март ќе добие нова Влада предводена од СДСМ. Тој потврди дека идната владина програма, платформата на СДСМ и ...

Заев: Македонија во март ќе има влада предводена од СДСМ

Кајгана - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев од Сараево порача дека неговата партија ги собрала неопходните потписи за формирање на влада и дека ова најверојатно ќе биде официјализирано во првата половина од следниот месец.

Заев од Сараево: Нова влада на почетокот од март (Видео)

Слободен Печат - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Сараево ја прими наградата за најдобар градоначалник во Југоисточна Европа каде изјави дека за 10-15 дена ќе има нова влада во Македонија. „Синоќа знам дека раководството на ДУИ донесе одлука да ги даде ...

Заев од Сараево: Обезбедени се потписите за добивање на мандатот (ВИДЕО)

Стандард - 23.02.2017

„Синоќа раководството на ДУИ донесе одлука да ги обезбедат потписите и да ни ги дадат, затоа што како второрангиана партија бевме условени од Претседателот Иванов за да го добиеме мандатот.

Заев: Потписите се обезбедени, новата влада ќе биде формирана во март (ВИДЕО)

МКД - 23.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, од сараево порача дека новата влада ќе биде формирана за 10-15 дена и ќе биде предводена од македонските социјалдемократи. На новинарско прашање дали тој ќе биде идниот премиер на ...

Заев од Сараево: Потписите се обезбедени, на почетокот на март ќе има нова влада ВИДЕО

+инфо - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ од Сараево порача дека вече го има потребниот број потписи за да го добие мандатот на состав на новата влада, од претседателот Иванов Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска е во работна посета на Босна и Херцеговина каде покрај ...

Преговорите за нова влада влегуваат во финале

МРТ - 23.02.2017

ДУИ ја прифати верзијата на Законот за употреба на албанскиот јазик. Се очекува партијата утре, на седницата на претседателството, да донесе одлука дали ќе влезе во владата. Потписите за мандатот се веќе обезбедени, Македонија во првата половина на ...

Заев уверен дека ќе формира влада, од ДУИ се уште воздржани

Р.С.Европа - 23.02.2017

Обезбедени се потписите за добивање на мандатот, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи, пак, рече дека вчерашната партиска одлука не значела по автоматизам поддршка за формирање влада, туку имало уште прашања ...

(ВИДЕО) Заев од Сараево: За 10-15 дена ќе има влада предводена од СДСМ

Нова ТВ - 23.02.2017

Верувам дека за некои 10-15 дена ќе има нова Влада предводена од СДСМ, изјави претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев во Сараево, каде престојува во работна посета. Тој вели дека најзначајните прашања за идната влада се усогласени, ...

Заев: Потписите се обезбедени, на почеток на март нова влада

Бриф - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска е во работна посета на Босна и Херцеговина каде покрај другите обврски треба да прими награда за најградоначалник. Тој на пресконференцијата во Сараево изјави дека потписите за мандатот се веќе обезбедени и ...

(ВИДЕО) Заев: Новата влада ќе биде формирана во март

еМагазин - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Сараево, изјави дека нова влада предводена од СДСМ ќе има на почетокот на март. „Синоќа знам дека раководството на ДУИ донесе одлука да ги обезбедат потписите и да ги дадат, поради тоа што како второ рангирана ...

Зоран Заев најави во март формирање нова Влада

Бизнис Вести - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од Сараево порача дека Македонија во март ќе добие нова Влада. СДСМ и политичките партии на етничките Албанци во Македонија ги договориле клучни точки и се очекува да формираат влада во март годинава, порача лидерот на ...

Заев: Потписите се обезбедени, да ги договориме и министрите за новата влада

Фактор - 23.02.2017

Зоран Заев, претседателот на СДСМ е во официјална посета на БиХ со сестринската социјал-демократска партија каде имаат работен состанок, по кој изјави дека е многу блиску до формирање на нова влада во Македонија.

Заев: Македонија во март ќе има влада предводена од СДСМ

Точка - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска од Сараево порача дека неговата партија ги собрала неопходните потписи за формирање на влада и дека ова најверојатно ќе биде официјализирано во првата половина од следниот месец.

Заев од Сараево: Потписите се обезбедени, на почетокот на март ќе има нова влада ВИДЕО

МК News - 23.02.2017

Верувам дека за 10-15 дена Македонија ќе има нова влада предводена од СДСМ. Останува да седнеме со престедателите на другите партии и да се договориме за ресорите, за кадрите во делот на владата.

(ВИДЕО) Заев: новата влада ќе биде формирана во март

Локално - 23.02.2017

Лидерот на македонските Социјалдемократи Зоран Заев денеска од Сараево најави дека новата влада во земјата ќе биде формирана во март. Финишираат преговорите со ДУИ, информира DW. СДСМ и политичките партии на етничките Албанци во Македонија ги ...

РСЕ: Потписите од ДУИ извесни, а мандатот од Иванов?

Локално - 23.02.2017

По синоќешната одлука на претседателството на ДУИ да го овласти лидерот на партијата да донесе одлука за потписите со кои претседателот на СДСМ треба да го добие мандатот, од партијата денеска велат дека остануваат и други прашања до конечната ...

Потписите се обезбедени

Тера - 23.02.2017

Постигнат е договор со албанските партии за клучните прашања, а новата Влада ќе биде формирана во март, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој моментално е во Сараево. „Синоќа знам дека раководството на ДУИ донесе одлука да ги обезбедат потписите и ...

Очите вперени кон Иванов откако Заев посочи дека ќе ги добие потписите

Фактор - 23.02.2017

Откако Зоран Заев посочи дека ќе ги добие потребните потписи со кои ќе докаже дека има ново парламентарно мнозинство од најмалку 61 пратеник очите на јавноста се вперени во претседателот Иванов кој е последната пречка за формирање на новата влада.

Заев: Потписите се обезбедени, во март ќе има нова влада

Република - 23.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Сараево изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за формирање нова влада. Според него, останува уште мал дел од преговорите со Демократската унија за интеграции околу формирање влада.

DW: Ако Заев има мнозинство, Иванов е должен да го даде мандатот!

Локално - 23.02.2017

Потписите се гаранција за обезбедено мнозинство и претседателот со ништо не смее да го условува доделувањето на мандатот за состав на влада, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ за DW.

Ако Заев има мнозинство, Иванов е должен да го даде мандатот!

Либертас - 23.02.2017

Потписите се гаранција за обезбедено мнозинство и претседателот со ништо не смее да го условува доделувањето на мандатот за состав на влада, вели за Дојче веле професорот по уставно право Светомир Шкариќ.

Заев: Новата влада ќе биде формирана во првата половина на март

Либертас - 23.02.2017

Лидерот на македонските Социјалдемократи Зоран Заев денеска од Сараево најави дека новата влада во земјата ќе биде формирана во првата половина на март. Финишираат преговорите со ДУИ, пренесува Дојче веле .

Заев: На почеток на март ќе имаме нова влада предводена од СДСМ

Мета - 23.02.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера донесе одлука да ни ги даде потписите за добивање мандат за составување влада, која ќе биде формирана во првата половина на март, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при посетата во Сараево, на ...

Заев: Македонија ќе добие нова влада во март...

Н.Македонија - 23.02.2017

Заев: Македонија ќе добие нова влада во март Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, кој во моментов престојува во Сараево, соопшти дека е постигнат договор со албанските партии за клучните прашања и дека новата влада ќе ...

Заев: Обезбедени се потписи за мандат за нова влада

Идивиди - 23.02.2017

Скопје, 23 февруари 2017 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за формирање нова влада. Според него, останува уште мал дел од преговорите со Демократската унија за интеграции околу ...

Потписите поизвесни, за влада има време

Р.С.Европа - 22.02.2017

Првата средба Заев-Ахмети по неуспехот ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да формираат влада, според дел аналитичари е сигнал дека Заев ќе ги добие потписите за мандат. Но што ќе се случува понатаму, ќе треба да се види од исходот на преговорите за формирање влада.

РСЕ: Потписите поизвесни, за влада има време

Локално - 22.02.2017

Првата средба Заев-Ахмети по неуспехот ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да формираат влада, според дел аналитичари е сигнал дека Заев ќе ги добие потписите за мандат, информира РСЕ. Но што ќе се случува понатаму, ќе треба да се види од исходот на преговорите за ...