TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додека верниците се чудат, бизнисот цвета во „Свети Димитрија“

МКД - 13.04.2012

Црквата „Свети Димитрија“ и денес е претесна за да ги собере посетителите и верниците, кои веќе четири дена го окупираат овој црковен храм, откако во неделата излезе сензационална информација дека ...

Чудо се прогласува со „амин“ од соборот на црквата

МКД - 13.04.2012

„За да се процени дали станува збор за чудо или не, секако дека постојат пократкотрајни методи што даваат брзи резултати, но доколку се покажат неефикасни и не дадат резултат, се продолжува со ...

Дневен печат - Чудо ли е или луѓе ги чистеле фреските?

Р.С.Европа - 12.04.2012

Прочистувањето на фреските во црквата Свети Димитрија во Скопје - главна тема во весниците во изминативе неколку дена. Јавноста во Македонија има уште една тема за расправии по медиумите и ...

Чудото во „Свети Димитрија“ било повик за покајание

Утрински - 12.04.2012

„Чудото со самопрочистувањето на фреските во црквата ’Свети Димитрија’ е повик на македонскиот народ за покајание“, оцени вчера во Велес, митрополитот повардарски Агатангел.

Време на чуда - црквата полна со народ.

Телма - 12.04.2012

Време на чуда. Луѓето сакаат да ги доживеат, но пред се да поверуваат во нив. Никогаш порано не била исполнет до последно место просторот во црквата Свети Димитриј каде утринава богослужеше литургија ...

Светнатите фрески темнеат од различни претпоставки

Дневник - 12.04.2012

Kуп претпоставки за причината за прочистувањето на фреските во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“ деновиве се намножија, додека експертите по конзервација прават анализа на ...

Атеистите ја злоупотребуваат науката за негирање на чудото

Н.Македонија - 12.04.2012

Тоа е чудо. Јас верувам дека е чудо. Според моето разбирање, тоа е повик да се покаеме, да се сплотиме како нација, да не се напаѓаме едни со други вели г.

Презумпција на чудо

Н.Македонија - 12.04.2012

Скептиците си се унапредија, се самопрогласија за експерти што можат да си дозволат да тврдат дека станува збор за измама, само затоа што е крајно неверојатно дека фреските сами се исчистиле, без ...

И Ватикан и Вселенската патријаршија заинтересирани за чудото во Свети Димитрија

Канал5 - 12.04.2012

МПЦ ќе остави на времето да се утврди Божјото чудо во храмот Свети Димитрија и ги повикува оние кои не веруваат да се воздржат од злобни коментари.

Како експертите си го објаснуваат чудото од Св. Димитрија!?

24 Вести - 11.04.2012

Експертите не сакаат да зборуваат пред камера за она што се случи во Свети Димитрија. Чекаат повеќе информации од Конзерваторскиот центар - Скопје, чиј тим вчера зел примероци и допрва ќе утврдува ...

Фреско-лустрација

Утрински - 11.04.2012

Слободанка Јовановска Операција „реставратор“, „фреските се лустрираат“, „зошто не се случи чудо и да се наполни буџетот на Македонија“ - се некои од забавните и сурово реалистички реакции по веста ...

„Свети Димитрија“ станува свето место

Дневник - 11.04.2012

Своевидно свето место на кое се слева река верници стана скопската црква „Свети великомаченик Димитрија“ во која минатата недела се забележа феноменот на прочистувањето на фреските.

Чудо!

Дневник - 11.04.2012

Според речникот на православната теологија, чудото е натприроден знак на Божјото откровение, „појава или настан извршени со божја сила“.

Народ во Свети Димитрија

Алфа - 11.04.2012

Во Свети Димитрија и натаму голем број верници доаѓаат и чекаат со часови за сами да видат што се случува со иконите. Поради градежните работи покрај влезот на црквата, верниците се жалат дека тешко ...

„Филип Втори“ и фонтаната пред Свети Димитрија готови во Септември

БркајРабота - 11.04.2012

Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги палат верниците, на празникот Цветници почнаа самите се прочистуваат и да ја добиваат својата природна боја, ...

И да е чудо, науката никогаш нема да престане да бара рационално објаснување

Капитал - 11.04.2012

Додека науката сe уште без резултат се обидува да го демистифицира самочистењето на фреските во црквата Свети Димитрија, духовниците веќе имаат конкретно толкување на чудото, имајќи ја предвид ...

Туристичкиот потенцијал на чудото во црквата Св. Димитрија

Факултети - 11.04.2012

Чудесното освежување на фреските во Свети Димитрија за кое пишуваа и светските медиуми, не е исклучено дека може да го претвори Скопје во нов центар на верскиот, поклонички туризам.

Црквата „Свети Димитрија“ стана ново светилиште

Н.Македонија - 11.04.2012

Историските записи сведочат за тоа дека најголем дел од сегашниот фрескоживопис, правен по земјотресот, е авторство на зографот Крсте Колески од Лазарополе. Се споменува и името на Димитар Папрадишки.

Бог сака да ни покаже дека постои

Н.Македонија - 11.04.2012

Ова е период кога не ни ја признаваат црквата и кога сме негирани во православието. Има и такви што не ја познаваат православната вера и се приклонуваат кон разни секти.

Фрески што сами се возобновуваат само во Русија и Македонија

Штипка - 11.04.2012

Црквата Св. Димитрија која што деновиве предизвика голема радост помеѓу верниците е првиот храм на возобновената Охридска архиепископија во Македонската Православна Црква.

И да е чудо, науката никогаш нема да престане да бара рационално објаснување

Идивиди - 11.04.2012

Додека науката сe уште без резултат се обидува да го демистифицира самочистењето на фреските во црквата Свети Димитрија, духовниците веќе имаат конкретно толкување на чудото, имајќи ја предвид ...

По осветлувањето на фреските во Свети Димитрија

Алфа - 11.04.2012

Научниците и експертите не треба да коментираат за чуда, зашто тоа е работа на верниците и на свештениците. Вака директорот на управата за заштита на културно наследство, Паско Кузман изјави за Алфа ...

ВИДЕО: Непознати честички летаат во Свети Димитрија!?

+инфо - 11.04.2012

Непознати честички летаат во црквата Свети Димитрија во Скопје, тврдат луѓе кои постирале и видео на Јутјуб. Тие велат дека навистина нешто чудно се случува во овој храм, а тоа го покажуваат и белите ...

ВИДЕО: Уште едно чудо во Свети Димитрија-бели честички летаа наоколу?

Вечер - 11.04.2012

Дека навистина нешто необично се случува во храмот Свети Димитрија покажува и ова видео поставено на Јутјуб вчера. -Чудесна илуминација на иконите во Свети Димитрија во Скопје.

ВИДЕО: Невидливи честички за човечкото око во Свети Димитрија

Сител - 11.04.2012

Дека навистина нешто необично се случува во храмот Свети Димитрија покажува и ова видео поставено на Јутјуб вчера. -Чудесна илуминација на иконите во Свети Димитрија во Скопје.

Видео од Чудото во Св.Димитрија

Кирилица - 11.04.2012

Чудото од свети Димитрија ги руши сите рекорди на читаност. Оние кои не ја посетиле црквата имаат можност да погледнат како изгледа црквата на видеото кое вчера е објавено на YouTube Канал 5 синоќа ...

Агатангел: Бог не повикува да се покаеме

Кирилица - 11.04.2012

Појдете, видете поклонете се и верувам ќе ја почувствувате таа духовна радост, убавина и ќе почувствувате колку е добар, колку е благ и колку не милува Господ нас Македонците- порачува митрополитот ...

Нови промени на фреските во Свети Димитрија

Сител - 11.04.2012

Нови промени на фреските во Свети Димитрија биле евидентиорани синиќа и утрово. На едена од фреските во олтарот јасно се гледаат лирилјата на ангелите. Полниот сјај почнал да се појавува од синоќа.

Чудото во Свети Димитрија е повик нацијата да се сплоти

МРТ - 11.04.2012

Митрополитот на Повардарската епархија Агатангел изјави дека тоа што деновиве се случува во црквата Свети Димитрија е чудо и претставува повик да се сплотиме како анција. -Тоа е чудо.

Митрополит Агатангел: промените со иконостасот во Св. Димитрија за мене се чудо- треба да ги сфатиме сериозно

Канал5 - 11.04.2012

Промените со фрескоживописот во црквата Свети Димитрија за мене се чудо. И секој оној кој верува во чуда и го читал стариот и новиот завет знае дека чудата во христијанството се можни и се случуваат ...

Фреските не се пипнати од човечка рака!

Вечер - 11.04.2012

Црквата "Свети Димитрија" во Скопје прераснува во вистинско светилиште. Верници од сите страни на државава доаѓаат да се помолат и да го видат чудесното самочистење на фрескоживописот.

ВИДЕО: Невидливи честички за човечкото око во Свети Димитрија

Курир - 11.04.2012

Дека навистина нешто необично се случува во храмот Свети Димитрија покажува и ова видео поставено на Јутјуб вчера. -Чудесна илуминација на иконите во Свети Димитрија во Скопје.

ВИДЕО: Непознати честички во внатрешноста на црквата Свети Димитрија

Sky - 11.04.2012

Видео на кое се гледа како непознати честички летаат кон црквата Свети Димитрија во Скопје. Според авторите кои го постирале видеото на Јутјуб во црквата се случува нешто чудно.

Нов ден, ново чудо!

ТВ Пакет - 11.04.2012

Чудото во Св. Димитрија добива нова димензија, сега непознати бели честички летаат насекаде околу црквата. Изгледа дека колку повеќе луѓето ја негираат чудната појава, толку повеќе Бог испраќа нови ...

Бели честички летаат во Свети Димитрија?

Фама - 11.04.2012

Луѓето кои го поставиле видеото на YouTube тврдат дека во црквата Свети Димитрија летаат бели честички, кои се невидливи за човечкото око. „Чудесна илуминација на иконите во Свети Димитрија во Скопје.

ВИДЕО: Уште едно чудо во Св. Димитрија - бели честички летаат наоколу?

Press24 - 11.04.2012

Посетители кои сакаа да го посведочат чудото во Св. Димитрија, споделиле видео клип на Јутјуб, на кој се гледаат бели честички кои летаат низ ...

ВИДЕО: сега и мистериозни бели честички летаат во "Свети Димитрија"

eReporter - 11.04.2012

Мистериозни честички летаат низ црквата Свети Димитрија во Скопје, зголемувајќи ја со тоа уште повеќе увереноста за чудо што се случува во овој скопски храм.

Митрополит Агатангел: Чудото во Св. Димитрија е повик да се покаеме

Нетпрес - 11.04.2012

Тоа е чудо. Јас верувам дека е чудо. Според мое разбирање е дека тоа е повик да се покаеме, да се сплотиме како нација, да не се напаѓаме едни со други, вели митрополитот на Повардарската епархија ...

Агатангел: Чудото во Свети Димитрија е повик нацијата да се сплоти

Курир - 11.04.2012

Митрополитот на Повардарската епархија Агатангел изјави дека тоа што деновиве се случува во црквата Свети Димитрија е чудо и претставува повик да се сплотиме како анција. -Тоа е чудо.

Митрополит Агатангел: Чудото во Св. Димитрија е повик да се покаеме

Таратур - 11.04.2012

Тоа е чудо. Јас верувам дека е чудо. Според мое разбирање е дека тоа е повик да се покаеме, да се сплотиме како нација, да не се напаѓаме едни со други, вели митрополитот на Повардарската епархија ...

Митрополит Повардарски: Чудото во црквата Св.Димитрија е повик на македонскиот народ за покајание?

Press24 - 11.04.2012

Чудото со самопрочистувањето на фреските во црквата Свети Димитрија е повик на македонскиот народ за покајание, оцени митрополитот Повардарски г. Агатангел на денешниот прес-конференција во Велес.

Свештените лица го обвинија Бранко за чудото во Св Димитрија

Sky - 11.04.2012

Свештените лица и во чудото во Свети Димитрија, како што многумина го нарекуваат, измешаа политика. Според Митрополитот повардарски Агатангел, промените на фреските се повик за освестување на ...

Поповите ја спасуваат `Преродбата`

Sky - 11.04.2012

Чудо е како народот преживува со 200 евра плата во ваква скапотија, коментираат граѓаните, на кампањата на провладините медиуми и свештените лица приврзаници на власта.

Крсте Коловски е автор на дел од фреските во Св. Димитрија

24 Вести - 10.04.2012

Четврт век по неговата смрт, семејството на Крсте Коловски се потсетуваат на 1967 година, кога, на покана на тогашниот владика – г. г. Доситеј, Крсте почнал да ја зографисува Св. Димитрија.

Ќе се прават анализи на фреските од Св. Димитрија

24 Вести - 10.04.2012

Меѓу првите посетители во Св. Димитрија, денеска биле и експерти од Националниот центар за конзервација, кои зеле примероци за испитување. Анализите ќе покажат што точно се случило.

Чуден настан во црква ја разбранува Македонија

Глас на Америка - 10.04.2012

Бројни и спротивставени оценки за прочистувањето на фреските во „Свети великомаченик Димитрија“ во Скопје. Чудо, феномен, масовна хипноза, хемиска реакција, измама...

Конзерваторите зедоа примероци од фреските во „Св. Димитрија“

МКД - 10.04.2012

Тим конзерватори утрово зедоа примероци од фрескоживописот во црквата „Свети Димитрија“, а првите резултати ги најавуваат веќе за попладнево.

Анализите по велигден, политичарите воздржани за „божјото чудо“

Телма - 10.04.2012

Анализите од фреските од црквата Свети Димитрија ќе се соопштат по Велигденските празници. Посебна комисија составена од конзерватори, хемичари и физичари утрово зеле примероци од фреско - живописот.

Чудото не доаѓа случајно

Дневник - 10.04.2012

Добива ли и Македонија свое Меѓугорје, свој Лурд, откатко и во најстарата скопска црква „Свети великомаченик Димитрија“ се случува Божјо чудо.

Божјо или земско чудо во „Свети Димитрија“

Дневник - 10.04.2012

Божјо чудо или нешто друго, за кое експерти по конзервација допрва ќе дадат стручно објаснување, е дилема што се наметна во јавноста по несекојдневната појава на самопрочистувањето на фреските и ...

ФОТО: Фреските во Свети Димитрија пред и потоа

Дневник - 10.04.2012

Благодарение на снимките на Канал 5 пред два месеци може да се направи споредба како изгледале фреските тогаш, а како изгледаат денес, по вчерашното чудо на празникот Цветници за кое пренесоа и ...

Странските медиуми за чудото во црквата „Свети Димитрија“

Дневник - 10.04.2012

Под наслови „Чудо во Скопје“ и „Чудо во Македонија“ медиумите од регионот и од целиот свет денеска ја пренесуваат информацијата за феноменот во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

Чудото на „Св. Димитрија“ ја замолкна науката

Н.Македонија - 10.04.2012

И баба Душка чека во редот заедно со уште стотина верници што сакаат да влезат во црквата и да ги видат фреските. Го носи и внучето. Вели ќе го крене во рацете за да ги допре насликаните светци.

Што се случува со иконите во Свети Димитрија ?

Алфа - 10.04.2012

Експертскиот тим од конзерваторскиот центар дури по Велигден ќе може сериозно да ја започне анализата на чистењето на фрескоживописот во Свети Димитрија.

Фото галерија: Од „Чудото“ во Свети Димитрија се офајдија продавачите на свеќи и пајак-службата

+инфо - 10.04.2012

Појавата на чистење на дел од иконите во скопската црква „Свети Димитрија“ и денеска привлече голем број верници кои дојдоа во живо да го видат она за што веќе неколку дена известуваат медиумите во ...

Земени примероци за анализа на фрескоживописот во црквата Св. Димитрија

Канал5 - 10.04.2012

Тим од конзерватори го испитуваат чудото во црквата Свети Димитрија. Посебна комисија составена од повеќе експерти, утрово зеле примероци за анализа од фреско живописот и во моментов одржувале ...

Конзерваторите по празниците ќе ги анализираат фреските во Св. Димитрија

Сител - 10.04.2012

Продолжува интересот на верниците, кои речиси од цела Македонија доаѓаа во Скопје за да ги видат промените на фреските во Црквата Св.Димитрија. Уште од рано изутринава црквата беше преполна со народ.

Конзерваторите земаа примероци од фреските во Св. Димитрија

Кирилица - 10.04.2012

Се очекуваат првите информации за тоа што всушност се случило во скопската црква Тим од конзерватори денеска го испитуваат чудото во црквата Свети Димитрија во Скопје.

Црквата Св. Димитрија во Скопје станува новото македонско светилиште

Сител - 10.04.2012

Трет ден по ред верници од цела Македонија во редици чекаат и по повеќе од половина час, за да влезат и да ги видат промените кои се случуваат на фреските.

"Филип Втори" и фонтаната пред Св. Димитрија готови во октомври

Вечер - 10.04.2012

Споменикот на Филип Втори и фонтаната пред скопската црква "Свети Димитрија" ќе бидат готови во октомври, а општина Центар ќе најде решение кое за Велигденските празници ќе овозможи поголем проток на ...

Братот на зографот вчудоневиден,боите се исти како тогаш

Сител - 10.04.2012

Од утро до мрак, една цела година 3 -цата зоографи ги сликале фреските во храмот Св.Димитрија. Главниот зограф Крсте Коловски од село Лазарополе, по препорака на тогашниот владика г.г Доситеј ја ...

Резултатот од анализата на фреските во Свети Димитрија - по Велигден

Канал5 - 10.04.2012

Конзерваторите најавија дека ќе излезат со резултат од анализите по Велигден. За луѓето од црквата ова е божја манифестација и чудо.

Што се случи во Св.Димитрија ќе се знае по Велигден

Кирилица - 10.04.2012

онзерваторите кои утрово земаа примероци од фреските во црквата велат дека се разгледани првите впечатоци, но нема да се даваат никакви информации додека не биде завршена целосната анализа Што се ...

Светнаа и фреските во олтарот на црквата Свети Димитрија

Канал5 - 10.04.2012

Вечерва во црквата Свети Димитрија се одржа акатист - света песна во чест на чудотворецот и великомаченик свети Димитрија како благодарност до бога поради појавата на самочистење на фрескоживописот и ...

Што би рекол Фокус, иконите светнаа. Да, но од радост дека некој се сетил на Црквата!

Вечер - 10.04.2012

Вчера, на третиот ден откако почна самочистењето на фескоживописот, среде утринската литургија, во златна боја засјаа и иконостасот Чудата во црквата "Свети Димитрија" не престануваат.

Која е вистината за „Чудото од Св. Димитрија“?! Измама или вистинско чудо

Кирилица - 10.04.2012

Канал 5 јави дека се исчистиле и фреските во олтарот, а дневниот весник Фокус пак на насловната страница објави дека фреските се правописно изгланцани и исчистени Што се случи во црквата Свети ...

Замисли

Окно - 10.04.2012

Си стои така г. г. Стефан пред чудотворните фрески во црквата Св. Димитрија и си вели: „Замисли бе, стварно да има господ?“ Tweet виц ...

Ќе важи ли за Св.Димитрија – Секое чудо за три дена?

БезПардон - 10.04.2012

Дали во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија навистина се случило чудо или сето ова може да се докаже научно, Конзерваторскиот центар Скопје, по велигденските празници ќе изврши истражување.

„Филип Втори“ и фонтаната пред Св. Димитрија готови во октомври

Курир - 10.04.2012

Споменикот на Филип Втори и фонтаната пред скопската црква „Свети Димитрија“ ќе бидат готови во октомври, а општина Центар ќе најде решение кое за Велигденските празници ќе овозможи поголем проток на ...

Св. Димитрија пак се чисти, свештениците занемеа

Sky - 10.04.2012

Архиепископот Стефан денес им забранил на свештениците од црквата Св. Димитрија да им даваат изјави на новинарите. Неколку свештеници откако вчера го објаснија чудото што се случува во црквата како ...

Фреските ќе се испитуваат по Велигден

Курир - 10.04.2012

Голем број верници и натаму продолжуваат да ја посетуваат црквата „Свети Димитрија“ за да го видат чудото со фреските. Токму поради многубројните граѓани кои се очекува и во наредните денови да ја ...

Црквата Свети Димитрија стана вистински хит - верници доаѓаат од сите краишта на државата

Фама - 10.04.2012

Црквата Свети Димитрија претесна за граѓаните. И денеска колона од луѓе за да го видат чудото како што го нарекуваат свештените лица. Анализите од фреските ќе се соопштат по Велигденските празници.

Нов блесок во Св. Димитрија

ТВ Пакет - 10.04.2012

Неверојатно, вечерва блеснаа и фреските во олтарот на црквата Св. Димитрија, објавува Канал 5 телевизија. Црквата во Скопје станува ново македонско светилиште, веќе три дена верниците од цела ...

Ново чудо во Свети Димитрија - светнаа и фреските во олтарот

Sky - 10.04.2012

Вечерва во црквата Свети Димитрија светнаа и фреските во олтарот и тоа токму во периодот кога во црквата беше поглаварот на МПЦ господин господин Стефан.

Чудо – Блеснаа фреските на „Свети Димитрија“

Primetime - 10.04.2012

Поради самочистењето на фрескоживописот и иконите вечерва во црквата Свети Димитрија се одржа акатист. Велигден во црквата Свети Димитрија почна да се прославува порано поради чудесната појава која ...

Светнаа и фреските во олтарот во Свети Димитрија

Курир - 10.04.2012

Вечерва во црквата Свети Димитрија во периодот кога во црквата беше поглаварот на МПЦ господин господин Стефан светнаа и фреските во олтарот.

Конзерваторите ќе ги анализираат фреските во Св. Димитрија

Inpress - 10.04.2012

Скопје, 10. април 2012 (ИНПРЕС) Продолжува интересот на верниците, кои речиси од цела Македонија доаѓаа во Скопје за да ги видат промените на фреските во Црквата Св.Димитрија.

Чудо во црквата „Св. Димитрија“

24 Вести - 09.04.2012

Уште од утринските часови редици луѓе чекаат пред црквата „Св. Димитрија“ да го видат чудото. Фреските и ореолите на светците и англеите од вчера наутро почнаа сами да се прочистуваат и изгледаат ...

Чудото во св. Димитрија привлече верници од цела Македонија

Р.С.Европа - 09.04.2012

Верници од цела Македонија доаѓаат да ја видат несекојдневната појава на самопрочистување на фреските во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија.

Прочистените фрески - магнет за верниците

Р.С.Европа - 09.04.2012

Црквата Свети Димитрија во Скопје денеска беше полна со верници дојдени да ги видат фреските кои, како што велат свештениците, ја враќаат природната боја.

ФОТО - Редици за чудото во "Св.Димитрија"

Вест - 09.04.2012

Верници од цела Македонија чекаа ред да влезат во црквата "Св.Димитрија" во Скопје за да ги видат фреските кои добија природна боја. Возбудено и низ солзи коментираа за чудната појава во храмот.

Феномен во Св. Димитрија - фреските сами се прочистуваат

Утрински - 09.04.2012

Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги ...

Фотографии од фреските во црквата „Свети Димитрија“

МКД - 09.04.2012

Фреските во црквата „Свети Димитрија“ за кои Канал 5 објави дека се самопрочистуваат, дека ореолите блескаат и дека се појавува црвена боја на места на фреските каде што претходно ја немало.

(ФОТО) Мас-хипноза или чудо во црквата „Св. Димитрија“

Утрински - 09.04.2012

Црквата, како што рече протојереј Зоран, гледа на ова како на божјо чудо и предупредување да мислиме малку повеќе на Бога Река од верници денеска нетрпеливо чекаа да влезат во скопската црква „Св.

Божјо чудо или ујдурма?

Телма - 09.04.2012

По три години маргинализација заради градежните работи околу неа, црквата „Свети Димитрија“ во Скопје од вчера е повторно откриена од верниците.Сакајќи да веруваат во чуда, голем број граѓани поитаа ...

Конзерваторите ќе му го расипат филмот на народот за чудото во „Свети Димитрија“

МКД - 09.04.2012

Мора да има научно објаснување за несекојдневната појава во црквата „Свети Димитрија“, велат конзерваторите на фрескоживописи, наспроти верувањето на свештените лица и на верниците дека светецот го ...

Тимотеј: Чуда не се прогласуваат од рекла-кажала

МКД - 09.04.2012

Самопрочистувањето на фреските во црквата „Свети Димитрија“ во Скопје, кое верниците и црковните свештеници го прогласија за божје чудо, според владиката Тимотеј треба добро да се истражи, како што ...

Чудо во црквата Свети Димитрија

Алфа - 09.04.2012

Редок и несекојдневен феномен на прочистување на фреските се случи вчера во познатата скопска црква Свети Димитрија. Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од ...

Несекојдневна појава во црквата Св. Димитрија - фреските сами се прочистуваат

Идивиди - 09.04.2012

Скопје, 9 април 2012 (МИА) - Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија.

Чудо во црквата Свети Димитрија, фреските го променија својот лик

Дневник - 09.04.2012

Редок и несекојдневен феномен на прочистување на фреските од денеска претпладне почна да се случува во внатрешноста на познатата скопска црква Свети Великомаченик Димитрија.

(ФОТО) Верници надојдоа да го видат феноменот во Св.Димитрија

Дневник - 09.04.2012

Верници од Скопје и од други градови од земјава масовно доаѓаат да го видат реткиот и несекојдневен феномен на прочистување на фреските во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

Граѓани од цела Македонија доаѓаат да го видат чудото во црквата Св. Димитрија во Скопје

Факултети - 09.04.2012

По објавувањето на веста за чудната појава во црквата Свети Димитрија во Скопје во вчерашните вести на Канал 5, голем број граѓани синоќа гледаа во чудото божјо.

Фотографии од чудото во Свети Димитрија

БркајРабота - 09.04.2012

Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија. Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги ...

Продолжува чудото во св. Димитрија

Кајгана - 09.04.2012

Верници од цела Македонија доаѓаат да го видат чудото што се случи вчера во црквата „Свети Димитрија“ во центарот на Скопје, откако медиумите јавија дека фреските започнале сами да се чистат.

Чудото во Свети Димитрија продолжува, верници чекаат во ред

Алфа - 09.04.2012

Верници од цела Македонија доаѓаат во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија и во редици чекаат да ја видат несекојденваната појава на самопрочистување на фреските.

Чудото во црквата Св. Димитрија привлекува голем број верници

Идивиди - 09.04.2012

Вчерашното чудо кое се случи во црквата Свети Димитрија во Скопје веќе привлекува големо внимание. Од рано изутрина, голем број верници и посетители ја посетуваат црквата за да ги видат фреските и да ...

Што се случува во Св. Димитрија – вистинско чудо или само ентеоманија?

Штипка - 09.04.2012

Вчера и денеска во скопската црква Св. Димитрија се случува нешто што ги обзеде сите верници од Скопје и државата да се упатат кон овој верски објект да го видат наводното чудо кое се ’случува‘.

Повторно народ во Свети Димитрија

Алфа - 09.04.2012

Бог ни испраќа порака! Ова е толкување на стотиците верници кои денеска, од целата земја, доаѓаа да видат што се случува со иконите во скопскиот храм Свети Димитрија.

ФОТО: Фреските во Свети Димитрија пред и потоа

БркајРабота - 09.04.2012

Разликата е особено очигледна на ореолите на светците кои од вчера забележливо блескаат. Погледнете ги фотографиите кои ги објави Канал 5 телевизија.

И премиерот Груевски го виде чудото во Свети Димитрија

+инфо - 09.04.2012

Чудото со фреските кои се прочистија во скопскиот храм Свети Димитрија денеска го виде и премиерот Никола Груевски. Свештениците од црквата му објаснија што и како се случило на православниот празник ...

ФОТО: Фреските во Св. Димитрија пред и потоа

+инфо - 09.04.2012

Како изгледаа фреските во црквата Свети Димитрија во Скопје пред два месеци, а како изгледаат сега. Споредба со снимки од архивата направи телевизијата Канал 5.

Уметниците воздржани за чудото во црквата Свети Димитрија

Канал5 - 09.04.2012

Канал 5 контактираше дел од уметниците кои низ македонските цркви и манастири изработуваат икони и фрескоживописи и тоа со традиционални бои кои самостојно ги изработуваат од чист природен ...

Река од граѓани во Свети Димитрија – веруваат дека со божја сила се „чистат“ фреските и иконите

Канал5 - 09.04.2012

По објавувањето на веста за чудната појава во црквата Свети Димитрија во Скопје во вчерашните вести на Канал 5, голем број граѓани синоќа гледаа во чудото божјо.

Верниците цела ноќ ја посетуваа Св. Димитрија

Кирилица - 09.04.2012

Фреските и натаму сами се чистат, а ореолите блескаат Верници постојано ја посетуваат црквата Свети Димитрија во Скопје по вчерашнаста вест дека фреските во оваа црква сами се чистат. Синоќа Св.

Чудо во Свети Димитрија

МРТ - 09.04.2012

Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија. Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги ...

Чудото во Св. Димитрија продолжува, верници во редици чекаат да го видат

Сител - 09.04.2012

Верници од цела Македонија доаѓаат во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија и во редици чекаат да ја видат несекојдневната појава на самопрочистување на фреските.

За чудото во Св. Димитрија пишуваат и светските медиуми

Канал5 - 09.04.2012

За несекојдневниот феномен во црквата Свети Димитрија пишуваат голем број медиуми и интернет сајтови во регионот и светот.

Кој бил Свети Димитрија?

МРТ - 09.04.2012

Божјото чудо во скопскиот црковен храм Свети Димитрија го привлече вниманието на граѓаните, кои денеска во редици чекаат да го погледнат феноменот и да се уверат во чудото кое се појави вчера на ...

Фото: Фреските во Св. Димитрија пред и по чудото

Канал5 - 09.04.2012

Погледнете како изгледаа фреските во Св. Димитрија пред само два месеци, споредени со нивниот блескав изглед денеска. Канал 5 направи споредба на фреските во црквата снимени само пред два месеци и ...

Божиновска: Чудото е повик за прогледување, да се вратиме веднаш кон моралните вредности, децата и семејството

Канал5 - 09.04.2012

Божјото чудо се појавува кога ќе биде изменет природниот закон од Бога. Дали чудото ќе биде објавено како чудо, како испратена порака од Бога, тоа ќе го соопшти црквата.

Странските медиуми за феноменот во црквата „Свети Димитрија“ во Скопје

Сител - 09.04.2012

Под наслови „Чудо во Скопје“ и „Чудо во Македонија“ медиумите од регионот и од целиот свет денеска ја пренесуваат информацијата за феноменот во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

Божјо чудо во црквата Свети Димитрија

МРТ - 09.04.2012

Божјо чудо во црквата Св. Димитрија. Вчера утрото верниците и свештениците останале зачудени откако ги отвориле портите.

Странските медиуми за феноменот во црквата „Свети Димитрија“ во Скопје

МРТ - 09.04.2012

Под наслови „Чудо во Скопје“ и „Чудо во Македонија“ медиумите од регионот и од целиот свет денеска ја пренесуваат информацијата за феноменот во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

Чудото во црквата Св. Димитрија ќе испитува конзерваторскиот центар

Канал5 - 09.04.2012

Конзерваторскиот центар ќе формира посебна комисија составена од повеќе експерти, кои ќе треба да извршат испитување на иконите и фреските од црквата Свети Димитрија.

Луѓето во црквата веруваат дека се случи чудо, последниот збор ќе го има МПЦ

Канал5 - 09.04.2012

За нас луѓето од црквата ова е чудо. На очигледната промена со фрескоживописот во црквата Свети Димитрија, ќе гледаме како на процес, во кој својот збор ќе го даде и науката, но за чудото да биде ...

Свето Скопје

Вечер - 09.04.2012

Феноменот на самочистење на фрескоживописот се случи завчера, на големиот христијански празник Цветници, една недела пред Христовото воскресение Црквата "Свети Димитрија" станува македонско свето ...

И светот дозна за чудото во "Св. Димитрија"

Вечер - 09.04.2012

Под наслови "Чудо во Скопје" и "Чудо во Македонија" медиумите од регионот и од целиот свет денеска ја пренесуваат информацијата за феноменот во скопската црква "Свети Великомаченик Димитрија" ...

Чудо во црква `Свети Димитрија` фреските сами се чистат и крварат

Sky - 09.04.2012

Чудо во црквата вети Великомаченик Димитрија во Скопје фреските почнаа сами од себе да се "чистат" и да ја добиваат природната боја.

ФОТО: Чудото во Св. Димитрија привлече верници од цела Македонија

Press24 - 09.04.2012

Верници од цела Македонија масовно доаѓаат да го посведочат несекојдневниот феномен на прочистување на фреските во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

Чудо во црквата Св. Димитрија, фреските сами се чистат

Нетпрес - 09.04.2012

Една од најстарите цркви во Скопје Св. Димитрија од рано утро се полни со верници откако од вчера почна да се случува вистинско чудо со фреските во храмот.

Чудо во црквата Св. Димитрија - фреските сами се прочистуваат

Таратур - 09.04.2012

Несекојдневна појава или Божје чудо се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија.

Фотографии од чудото во Свети Димитрија

Курир - 09.04.2012

Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија. Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги ...

Граѓаните масовно доаѓаат во Свети Димитрија да го видат божјото чудо

Фама - 09.04.2012

Необичната појава или божјото чудо – прочистувањето на фреските, ги натера верниците од сите градови во државата изутрина масовно да доаѓаат во црквата Свети Димитрија да бидат сведоци на овој ...

Верниците од цела Македонија ја посетуваат црквата `Св. Димитрија` каде се случува чудо

Sky - 09.04.2012

Верници од цела Македонија масовно се упатуват кон црквата "Свети Димитрија" во Скопје за да го видат со свои очи божјото чудо.

ФОТО: Чудото во Св. Димитрија продолжува, верниците го преплавија храмот

Нетпрес - 09.04.2012

Стотици верници утрово ја наполнија црквата Св. Димитрија во центарот на Скопје за да посведочат за чудото што од вчера утро почна да се случува.

ВИДЕO: Чудо пред Велигден

Курир - 09.04.2012

Стотици граѓани од цела Македонија денес доаѓаат во црквата Свети Димитрија да го видат и да се уверат во чудото кое се појави вчера на празникот Цветници.

Кој бил Свети Димитрија?

Курир - 09.04.2012

Божјото чудо во скопскиот црковен храм Свети Димитрија го привлече вниманието на граѓаните, кои денеска во редици чекаат да го погледнат феноменот и да се уверат во чудото кое се појави вчера на ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Фото и Видео од чудото во Свети Димитрија

БезПардон - 09.04.2012

Екипата на БезПардон, по веста која одекна низ медиумите за чудото кое се појави во црквата Свети Великомаченик Димитрија се упати до овој божји храм за да ви ја пренесе атмосферата која во моментов ...

Фреските - пред и потоа

ТВ Пакет - 09.04.2012

Снимките на Канал 5 од пред два месеца ни овозможуваат да го споредиме тогашниот изглед на фреските во Св. Димитрија со оној денешниот.

Светските и балканските медиуми известуваат за чудото во Скопје

Нетпрес - 09.04.2012

Дел од светските и балканските медиуми денеска известуваат за чудото кое се случи во црквата Свети Димитрија во Скопје, каде фреските и иконите почнаа сами да се пречистуваат.

За чудото во „Св. Димитрија“ пишуваат и странските медиуми

Press24 - 09.04.2012

Под наслови „Чудо во Скопје“ и „Чудо во Македонија“ медиумите од регионот и од целиот свет денеска ја пренесуваат информацијата за феноменот во скопската црква „Свети Великомаченик Димитрија“.

За чудото во Свети Димитрија дозна и светот

Курир - 09.04.2012

За несекојдневната појава која се случи вчера на празникот Цветници во црква Свети Димитрија Великомаченик, дозна и светот.

Необичниот феномен во црквата Св.Димитрија привлече верници од цела Македонија

Лимбо - 09.04.2012

Необичниот феномен привлече верници од цела Македонија. Голем број верници палат свеќи и ги допираат фреските во црквата Св.

Предвелигденското чудо го виде и премиерот

Курир - 09.04.2012

Божјото чудо прочистување на фреските во скопскиот црковен храм Свети Димитрија, ја затрепери секоја човечка душа и привлече стотици граѓани меѓу кои и премиерот на Р. Македонија, Никола Груевски.

ФОТО: Фреските во Свети Димитрија пред и потоа

Курир - 09.04.2012

Благодарение на снимките на Канал 5 пред два месеци може да се направи споредба како изгледале фреските тогаш, а како изгледаат денес, по вчерашното чудо на празникот Цветници за кое пренесоа и ...

Премиерот го виде божјото чудо

Sky - 09.04.2012

Фрескоживописот во црквата Свети Димитрија во Скопје кој се чисти сам од себе го виде и премиерот Никола Груевски. Свештениците од црквата денеска на Груевски му раскажале како се случило божјото ...

ФОТО: Пред и по чудото во Св. Димитрија

Sky - 09.04.2012

Како изгледаа фреските во црквата Свети Димитрија во Скопје пред два месеци, а како изгледаат сега. Споредба со снимки од архивата направи телевизијата Канал 5.

Чудото во Скопје одекна на светските портали – Фото

БезПардон - 09.04.2012

Чудото во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија го привлече вниманието и на светските портали. Дел нив пренесуваат за фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чад од ...

Продолжува чудото во св. Димитрија, верниците доаѓаат го видат прочистувањето на фреските

Макфакс - 09.04.2012

Верници од цела Македонија доаѓаат да го видат чудото што се случи вчера во црквата „Свети Димитрија“ во центарот на Скопје, откако медиумите јавија дека фреските започнале сами да се чистат.

Верници надојдоа да го видат феноменот во „Св.Димитрија“

Inpress - 09.04.2012

Скопје, 9. април 2012 (ИНПРЕС) Верници од Скопје и од други градови од земјава масовно доаѓаат да го видат реткиот и несекојдневен феномен на прочистување на фреските во скопската црква „Свети ...

МПЦ - Чудо во црквата на свети Димитриј

Inpress - 09.04.2012

Скопје, 9. април 2012 (ИНПРЕС) Во црквата на свети Димитриј, вчера, на празникот на Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим (Цветници), се случи настан, којшто ја затрепери секоја човечка ...