TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буџаку се повлече од владата

А1 - 12.12.2004

Буџаку нема да биде министер во владата на Бучковски, министерот за транспорт и врски денеска сам си поднесе оставка, само еден ден откако мандатарот го стави на листата нови министри. Кое е образложението? „Јас Агрон Буџаку ве известувам дека се повлекувам од листата на министри за состав на ...

НОВАТА ВЛАДА НА БУЧКОВСКИ БЕЗ АГРОН БУЏАКУ

Канал5 - 12.12.2004

Агрон Буџаку се повлече од кандидатската министерска листа.. За неговата одлука попладнето писмено го информирал мандатарот Владо Бучковски, а веднаш потоа тргнал во Тетово лично да му ја соопшти и на лидерот Али Ахмети.. Буџаку вели дека прва при Агрон Буџаку се повлече од кандидатската ...

Бучковски ја достави владината програмата до собранието

А1 - 11.12.2004

Бучковски ја достави програмата за новата влада до собранието на цели 20 страници. Реформи е најчестиот збор во програмата, но во стилот на неговиот претходник Костов и тој не ветува спектакуларни резултати на куси рокови. Приоритети на Бучковски ќе бидат приближувањето кон Европската унија и НАТО, ...

Мандатарот може да го „голтне“ Буџаку

Време - 11.12.2004

ПОСЛЕДНА РУНДА ПРЕГОВОРИ БУЧКОВСКИ - АХМЕТИ Александра М. Митевска Бучковски може да попушти и да се согласи Буџаку да остане министер за транспорт и врски, по еднонеделни надмудрувања со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој тоа меѓу редови го најавил и на вчерашната средба со пратеничката група на СДСМ.

БЛИЗНАЧКИТЕ НА БУЏАКУ

Вест - 11.12.2004

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ ДОКОЛКУ НЕКОЈ ВИ СЕ ЗАКАНИ СО УБИСТВО- И ВЕ ПРАША- КАЈ ВИ Е ПРЕТСЕДАТЕЛОТ- ВИЕ УМИРАТЕ СО ЧИСТА СОВЕСТ. НЕМАТЕ ПОЈМА Ќе станел министер за земјоделство некојси Садула Дураку. Во време на војната, 2001, истиот тој, цели 2 месеца им ја исклучи водата на Кумановчани.

На ДУИ и се нудела царината наместо Буџаку?

Време - 11.12.2004

СПОРЕД „ФАКТИ“ СДСМ ќе му ја отстапи на ДУИ функцијата директор на Царинската управа ако партијата предложи друго име за министер за транспорт и врски на местото на Агрон Буџаку, тврди дневниот весник на албански јазик „Факти“, повикувајќи се на анонимни извори.

Се ниша коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ

Утрински - 11.12.2004

Мандатарот Бучковски се уште го нема комплетниот состав на Владата и по сите преговарања Коалицијата на власт СДСМ- ДУИ сериозно е разнишана. Исцрпени се сите преговарачки можности за состав на новата влада. Мандатарот Бучковски е сў повеќе убеден дека сосила не се прави влада.

Бучковски и пратениците од СДСМ договорија сценарио за изборот на Владата

Утрински - 11.12.2004

Мандатарот во Собранието се сретна со пратеничката група на владејачката партија Мандатарот Владо Бучковски вчера во Собранието имаше едночасовна средба со пратеничката група на СДСМ, на која ги информирал пратениците дека до крајот на денот на спикерот Љупчо Јордановски ќе му ги достави владината ...

Транспорт за Буџаку

Дневник - 11.12.2004

ВЛАДИНИОТ СПИСОК ВО СОБРАНИЕТО Мандатарот Владо Бучковски доцна синоќа до Собранието требаше да го достави предлогот за состав на новиот владин кабинет, иако беше најавено дека тоа ќе се случи вчера напладне. До затворањето на весникот неизвесно беше дали на листата ќе се најде и Агрон Буџаку или ...

В СРЕДА ПАРЛАМЕНТОТ КЕ ГЛАСА ЗА УШТЕ ЕДНА МАКЕДОНСКА ВЛАДА - ОВОЈ ПАТ НА БУЧКОВСКИ

Канал5 - 11.12.2004

Ваквите декларативни определби потребно е да се преточат во конкретна и координирана активност – напишал мегу другото идниот премиер Бучковски во програмата што вчера заедно со составот на новиот владин кабинет ги достави до парламентот.

Нема скршнување од Рамковниот

Вечер - 11.12.2004

Целосно спроведување на Рамковниот договор, реформите во правосудниот систем, продолжување на процесот на децентрализација, вклучување во борбата против меѓународниот тероризам и корупцијата и постигнување на економскиот развој се врвните приоритети во програмата за работа на новата влада , што ...

Буџаку останува министер за транспорт и врски

А1 - 10.12.2004

Бучковски е поразен. Тој ја загуби битката со Ахмети. Буџаку и во неговиот владин тим ќе седи во фотељата на министер за транспорт и врски. По вечерашната средба со лидерот на ДУИ, на која е донесена ваквата одлука, Бучковски избега од новинарите.

Пред средбата со Ахмети Бучковски се консултира со СДСМ

А1 - 10.12.2004

Пред средбата со Ахмети, консултации на Бучковски и со пратеничката група на СДСМ. „Сеуште во теков на денот, во овој момент, не е затворено отвореното министерско место, кадровски, за транспорт и врски. Се очекува во текот на попладневните часови да има уште една средба на претставниците на СДСМ ...

Министерскиот список се затвора без Буџаку?

Време - 10.12.2004

БУЧКОВСКИ И ПОНАТАМУ НЕ ПОПУШТА Мандатарот Владо Бучковски синоќа требаше да го затвори списокот на министрите. Нов министер за внатрешни работи ќе биде Љубомир Михајловски-Џанго, а според последните најави, на списокот нема да се најде името Агрон Буџаку.

Се скараа кој колку да грабне од центарот на Скопје

Вест - 10.12.2004

"ВЕСТ" ОТКРИВА ЗОШТО БУЏАКУ ТЕШКО ПАЃА Владејачките партии СДСМ и ДУИ не можеле да се договорат кој колку да добие од 11-те атрактивни локации во центарот на главниот град, кои се водат како државна сопственост и се проценуваат на половина милион евра Зад жестоката битка меѓу мандатарот Владо ...

Бучко оди со листата без Буџаку

Вест - 10.12.2004

ПРОДОЛЖУВА ВОЈНАТА НА НЕРВИ Мандатарот Владо Бучковски пред Централниот одбор на СДСМ за составот на својот кабинет ќе оди без името на Агрон Буџаку како министер за транспорт и врски. Листата што ќе биде парафирана и од највисокото партиско тело, мандатарот ќе ја достави денеска напладне и до ...

Бучковски го избриша Буџаку од листата на министри

Утрински - 10.12.2004

Мандатарот и лидерот на ДУИ не се договорија за ресорот транспорт и врски Љубомир Михајловски предложен за министер за внатрешни работи КАТИЦА ЧАНГОВА Владо Бучковски го избриша името на Агрон Буџаку кого Демократскатската унија за интеграција го предложи за министер за транспорт и врски.

Џанго министер за внатрешни

Дневник - 10.12.2004

НОВАТА ВЛАДА ДЕНЕСКА ВО СОБРАНИЕ Мандатарот Владо Бучковски денеска ќе го поднесе предлогот за состав на новата влада до претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, велат од неговиот кабинет. Бучковски вчера очекувал ново име од ДУИ за ресорот транспорт и врски, на местото на предложениот Агрон ...

Епилог од серијата средби Бучковски - Ахмети: Агрон Буџаку останува министер за транспорт и врски

Канал5 - 10.12.2004

Агрон Буџаку останува министер за транспорт и врски. Епилог од серијата средби Бучковски - Ахмети, вечерва, по уште еден и последен неколкучасовен состанок во владата, на тема Буџаку. Немало ултиматум во разговорите. Кондово, а не едно кадровско решени Агрон Буџаку останува министер за транспорт и ...

Новата влада без Буџаку

Вечер - 10.12.2004

Мандатарот Владо Бучковски на синоќешната седница на Централниот одбор на СДСМ го достави списокот на новата влада во која ќе го нема името на Агрон Буџаку, министер за транспорт и врски во оставка. До почетокот на седницата на ЦО на СДСМ се очекуваше претседателот на ДУИ, Али Ахмети, да го соопшти ...

БУЏАКУ

Вечер - 10.12.2004

ПИШУВА: Зденка ПАВКОВИЌ Што се нема во оваа Македонија! Еден министер, сега во оставка, кочи формирање на една Влада. Дали тој истиот ќе биде или нема да биде во новиот владин кабинет е круцијално прашање околу кое деновиве се се врти.

ДУИ не отстапува од Буџаку

А1 - 09.12.2004

Централното претседателството на ДУИ вечерва го потврди веќе познатиот став Буџаку мора да остане во министерската фотеља. „Централното претседателството уште еднаш ќе ја разгледа ситуацијата за консолидација на новата влада и текот на разговорите со мандатарот, сите претставници од ...

Транспорт и врски останува празен

А1 - 09.12.2004

Ресорот транспорт останува празен и по вечерашните заседанија на партиските тела на владеачките партии. Централниот одбор на СДСМ не го сака Буџаку, ДУИ не дава негова смена. Него го нема на списокот со министри кои вечерва го предложи мандатарот Бучковски.

Фалат уште двајца за владата да биде цела

Време - 09.12.2004

ПАРТНЕРИТЕ НИКАКО ДА СЕ ДОГОВОРАТ Пропадна уште еден обид на мандатарот Владо Бучковски да го убеди лидерот на ДУИ Али Ахмети да предложи поприфатливо решение за министер за транспорт и врски. Коалициските партнери на вчерашната средба во Владата се договориле само да се сретнат повторно денеска ...

Изборот на Владата на Бучковски најрано в понеделник

Утрински - 09.12.2004

СОБРАНИЕ Собранието ќе ја избере новата Влада на итна седница која спикерот Љупчо Јордановски ќе ја закаже пет дена откако ќе ги добие програмата на мандатарот Владо Бучковски и предлог-составот на министрите во владиниот кабинет, а најрано в понеделник.

Бучковски денеска ќе го соопшти новиот владин кабинет

Утрински - 09.12.2004

Вчерашната тет-а-тет средба на мандатарот со лидерот на ДУИ остана без резултати Мандатарот Бучковски и лидерот на ДУИ Ахмети и натаму со различни ставови за Буџаку КАТИЦА ЧАНГОВА Владо Бучковски денеска ќе пресече и официјално ќе го соопшти составот на новата влада.

Бучковски бриши, Ахмети пиши

Дневник - 09.12.2004

САМО БУЏАКУ СПОРЕН Мандатарот Владо Бучковски и претседателот на ДУИ Али Ахмети и вчера не се договорија дали Агрон Буџаку ќе остане министер за транспорт и врски. Бучковски и Ахмети си дале рок до денеска напладне да најдат прифатливо решение.

Дуи до последен момент не се откажува од Агрон Буџаку. Бучковски и Ахмети со мандат од сопартијците дополнително да ...

Канал5 - 09.12.2004

ДУИ не се откажува од Агрон Буџаку, ова е едногласна одлука на Централното претседателство на партијата. Решението е епилог на вечерашната седница, и покрај шпекулациите дека Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се согласил со ставот на мандатарот Бучковски, дека ДУИ не се откажува од Агрон Буџаку, ова е ...

ПОСЛЕДНА РУНДА ЗА БУЏАКУ

Вечер - 09.12.2004

Заминувањето на министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку и вооружените групи во реонот на скопско Кондово беа главните теми на вчерашната средба меѓу мандатарот Владо Бучковски и Али Ахмети, претседател на ДУИ. На средбата и двајцата настапиле со уверувањето дека "Буџаку е невин", но било ...

Нема договор меѓу Бучковски и Ахмети

А1 - 08.12.2004

Бучковски си даде уште еден ден плус за да го реши проблемот со Буџаку. Ни денеска ништо не успеа да издејствува од лидерот на ДУИ Ахмети. На денешната средба, најавена како клучна, Бучковски и Ахмети не успееја да го решат спорот со челникот во ресорот транспорт.

Мандатарот чека ДУИ да попушти за Буџаку

Време - 08.12.2004

ПОСЛЕДНИ ДОГОВАРАЊА ЗА ВЛАДИНИОТ СОСТАВ Мандатарот Владо Бучковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа требаше да се сретнат повторно, во последен обид да се договорат дали Агрон Буџаку ќе министерува и во новата влада. И завчерашната средба на Бучковски и Ахмети завршила без конкретен договор.

Буџаку сепак, останува?

Вест - 08.12.2004

БУЧКО НЕ ПОПУШТА, АМА ДУИ НЕ СЕ ДАВА Судбината на Агрон Буџаку дали ќе остане во новата влада на мандатарот Владо Бучковски ќе се знае по координацијата на најтесното раководство на ДУИ што требаше да се одржи вчера. Бидејќи Бучковски не попуштал за Буџаку, ДУИ на Ахмети вчера требаше да има ...

Со ресорот транспорт ќе раководи Муса Џафери?

Утрински - 08.12.2004

Мандатарот Бучковски денеска ќе ја објави листата на кандидати за министри Со именувањето на Муса Џафери за прв човек во Министерството за транспорт треба да се надмине кризата што ги зафати коалиционите партнери КАТИЦА ЧАНГОВА Мандатарот Владо Бучковски денеска официјално треба да ја објави ...

Влада без министер за транспорт?

Дневник - 08.12.2004

буЧковски на мака Мандатарот Владо Бучковски веројатно денеска ќе го предложи составот на новата влада, дури и ако не биде постигнат договор за ресорот транспорт и врски, дознава "Дневник". Не е исклучено работата во Министерството за транспорт и врски привремено, додека не се најде соодветен ...

Обвинителството тргна по докази за корупција во Владата

Дневник - 08.12.2004

ПО СОСЛУШУВАЊЕТО НА МИНИСТРИТЕ И НА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР Само Ванѓа може да знае што изјавиле и какви докази и документи приложиле пред обвинителите сослушаните министри, изјави вчера јавниот обвинител Александар Прчевски како реакција на информациите дека одредени високи владини функционери веќе ...

Луксузирање

Дневник - 08.12.2004

Колумна - унер Исмаил Бучковски, да не беше професор на факултет, сигурно ќе помислеше дека основната работа на мандатарот е да ја реши равенката Буџаку поставена на начин како што тоа го направи прочуениот математичар и банкар - г. Костов! Жив ѓавол. Ја замати, се изнавика "држете го...

Нема компромис ни по денешната двочасовна средба на мандатарот Бучковски со лидерот на ДУИ, Али Ахмети

Канал5 - 08.12.2004

Има договор да продолжат консултациите, ако треба и телефонски. Бучковски има намера утре да го објави составот на новата влада. Мандатарот и неговиот албански партнер се вртат во круг. И двајцата и на денешниот состанок, најавен како клучен за до Има договор да продолжат консултациите, ако треба и ...

Скусен рок за собраниски владин избор

Канал5 - 08.12.2004

Собранието ќе може да ја избира новата влада по скусена постапка.. Претседателот на собранието Љупчо Јордановски ќе ја закаже седницата за избор на новиот владин состав најрано 5 дена откако ќе го добие предлогот од мандатарот Бучковски..

Бучковски уште нема решение за полицијата и транспорт и врски

А1 - 07.12.2004

На еден ден пред рокот, што мандатарот Бучковски сам си го постави за да ја состави новата Влада, се уште се празни две министерските фотељи - за полицијата и за транспорт и врски. Клучните разговори со Ахмети, владини извори ги најавуваат за утре, кога конечно велат дека ќе се реши судбината на ...

Буџаку: Јас сум склучил најмалку договори

Време - 07.12.2004

БУЏАКУ ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО Не треба да бидам обвинет за корупција по ниту една основа, затоа што јас сум склучил најмалку договори, рече министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку по сослушувањето кај јавниот обвинител Александар Прчевски.

Буџаку: Ги расчистив недоразбирањата

Вест - 07.12.2004

СПОРНИОТ МИНИСТЕР ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО ИЗЛЕЗЕ ЗАДОВОЛЕН Агрон Буџаку кандидат на ДУИ за министер на транспорт и врски смета дека не треба да биде обвинет по ниту една основа за обвиненијата за корупција Министерот за транспорт и врски во оставка Агрон Буџаку смета дека не треба да биде обвинет по ...

Груевски: Многу Македонци министри се корумпирани, а не само Буџаку

Вест - 07.12.2004

"За да се расчисти со моралните вредности на некои министри, Владо Бучковски ќе треба да смени две третини и од оваа влада што се планира сега. Не се работи само за Агрон Буџаку, Бучковски има проблем и со многу министри Македонци без кредибилитет, полни со корупциски и криминални афери и со кои ...

Стевче и Баге за Бучко се чисти

Време - 07.12.2004

ПОСЛЕДНИ ДОГОВАРАЊА ЗА НОВАТА ВЛАДА Големи се шансите Благоја Стефановски и Стевче Јакимовски да останат на министерскиот список на мандатарот Владо Бучковски, кој најави преиспитување на случаите „Пелинце“ и „Амнестија на дуќаните“.

И му ја скршија кичмата

Време - 07.12.2004

Александар Дамовски Серијалот „нова влада“ влегува во фин заплет. Сега ќе докажувале дека Буџаку е невин!! А Бучковски ќе почекал? И ако е невин, ќе си останел министер. Без оглед дали го бива или не. Онака, за инает на Хари Костов.

Џафери во владата?!

Дневник - 07.12.2004

комбинаторики Можно е мандатарот Владо Бучковски да и понуди министерско место на опозициската ДПА, ако партијата на Али Ахмети не се откаже од Агрон Буџаку, министер за транспорт и врски, односно ако ДУИ е подготвена за еден министер да ја жртвува владината коалиција.

Мандатарот Бучковски најверојатно ќе го испочитува рокот што самиот си го постави и утре до собранието ќе го достави ...

Канал5 - 07.12.2004

Но, тој се уште ги нема одговорите на двете отворени прашања – ќе биде ли Агрон Буџаку министер и во новиот состав и кој ќе раководи со МВР? И на синоќешните разговори со Али Ахмети, Бучковски цврсто останал на ставот дека Буџаку не треба да биде дел Но, тој се уште ги нема одговорите на двете ...

Буџаку се спасувал со аргументи

Вечер - 07.12.2004

Во Јавното обвинителство, Одделение за борба против организираниот криминал, вчера беше сослушан министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку во врска со обвинувањата што беа упатени на негова адреса од поранешниот премиер Хари Костов.

Мандатор и мандатори

Вечер - 07.12.2004

Македонија е можеби единствената земја во светот во која секој граѓанин си замислува дека може да биде селектор на фудбалска репрезентација и мандатор за составување на влада. Зошто да не. Кога живееме во држава во која на секои шест месеци се организираат избори, те за претседател, те за ...

Буџаку им должи два милиона евра на косоварите!

Вечер - 07.12.2004

Министерот за транспорт и врски, Агрон Буџаку во својата матична партија ДУИ меѓудругото, има и една неблагодарна функција. Извори од оваа партија тврдат дека тој не само што има задача да биде главен финансиер, туку истовремено, наводно, е и со улога на благајник, кој треба да расчистува разни ...

Буџаку: „Јас сум невин, нема од што да се плашам“

А1 - 06.12.2004

„Повеќе јас инсистирав да објаснам отколку што имаше толку прашања“, вака министерот во оставка Агрон Буџаку го опиша тричасовниот распит кај обвинителот Јован Илиевски, по обвинувањата за неговата вмешаност во корупциски скандали.

Нова рунда разговори меѓу Бучковски и Ахмети

А1 - 06.12.2004

Мандатарот Бучковски ја напушти владината седница на која се расправаше за буџетот за 2005 и како што дознава А1, попладнево во ресторанот „Кригла“ наспроти владата долго ручаше со американскиот амбасадор Батлер. Попладневните консултации на Бучковски со Батлер доаѓаат неколку часа пред неговата ...

И братот Хари имал големи уши?

Време - 06.12.2004

Диана Младеновска <> Премиерот во оставка Хари Костов пред некој ден реши да си ја олесни душичката и да пријави во Обвинителството некои од мангуплаците со кои Буџаку, како еден од неговите министри, наводно злоупотребувајќи ја службената положба, си ги полнел сопствените и партиските перници со ...

Корупцијата нема етничка димензија

Вест - 06.12.2004

БУЧКОВСКИ ВО ТЕТОВО ИЗЈАВИ ДЕКА САКА ЧИСТ СОСТАВ НА ВЛАДАТА "Разговорите со коалиционите партнери продолжуваат и денес", изјави вчера во Тетово мандатарот Владо Бучковски. Тој откри дека на завчерашната средба, лидерот на ДУИ Али Ахмети пројавил подготвеност за два "Разговорите со коалиционите ...

Двајца министри за еден Буџаку

Вест - 06.12.2004

КОАЛИЦИСКИ ПАЗАР ДУИ бара, кога веќе Буџаку не е пожелен од морални причини, Бучковски да се откаже и од Стевчо Јакимовски и Благој Стефановски кои јавниот обвинител ги повика да ги објаснат случајот "Пелинце" и незаконското от Стевчо Јакимовски и Благој Стефановски би можеле да бидат жртва што ...

Ахмети барал СДСМ да даде в.д. министер за транспорт и врски

Време - 06.12.2004

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА Се УШТЕ СЕ БЛОКИРАНИ Диана Младеновска Од вечерва ќе се интензивираат преговорите со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, околу формирање на новата влада чиј состав треба да биде познат најдоцна в среда, најави вчера мандатарот Владо Бучковски.

Прво Буџаку во обвинителство, па Бучко кај Ахмети

Дневник - 06.12.2004

МАНДАТАРОТ САКА ЧИСТИ СМЕТКИ Не се сигурни ни Стевчо Јакимовски и Благоја Стефановски Од денешното сослушување на Агрон Буџаку во Обвинителството ќе зависи неговото понатамошно учество во владиниот кабинет, дознава "Дневник".

Министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку денеска 3 часа се задржа во зградата на обвинителството

Канал5 - 06.12.2004

Толку време му требаше на Буџаку да одговори на прашањата за случаите на корупција во неговото министерство за кои обвини премиерот во оставка Хари Костов.. Министерот се задржал долго не затоа што толку прашувал шефот на одделот за борба против организир Толку време му требаше на Буџаку да ...

Средба Бучковски - Јакимовски

Канал5 - 06.12.2004

Mандатарот Владо Бучковски денеска се сретнал со Стевчо Јакимовски за од прва рака да се информира за сомнежните дека актуелниот министер за економија во оставка ги пречекорил овластувањата кога прогласи амнестија за дуќаните кои не евидентирале промет и Mандатарот Владо Бучковски денеска се ...

АХМЕТИ ГО ТРАМПА БУЏАКУ

Вечер - 06.12.2004

Мандатарот Владо Бучковски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не постигнале напредок во преговорите за смена на министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку. На завчерашните разговори, мал исчекор бил направен со тоа што Ахмети првпат изрази подготвеност за два-три месеци Министерството за транспорт и ...