TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од почетокот на офанзивата на ИД врз Кобане загинале 800 лица

24 Вести - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели наназад го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламске држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз ...

„Ако падне Кобане, насекаде ќе има војна“

Deutsche Welle - 26.10.2014

Со недели беснеат борби во сирискиот град Кобане. На неколку километри оттаму, во турскиот град Суруч, илјадници го гледаат масакрот од другата страна на границата.

КОБАНЕ: Од почетокот на офанзивата на ИД загинале 800 лица

Телеграф - 26.10.2014

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права денеска излезе со податоци дека џихадистите загубиле 481 борец, а Курдите 313 и дека бројките не ги вклучуваат загубите од воздушните напади на ...

Околу 800 загинати од почетокот на офанзивата на ИД во Кобане

Нетпрес - 26.10.2014

Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз Кобане, на 16 септември, досега на двете страни загинале повеќе од 800 лица. Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права денеска излезе со ...

Од почетокот на офанзивата на ИД врз Кобане загинале 800 лица

А1 On - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели наназад го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламске држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз ...

Повеќе од 800 жртви од почетокот на офанзивата на ИД врз Кобане

Press24 - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели наназад го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламске држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз ...

Ирак: Преземени територии од Исламска држава

Р.С.Европа - 26.10.2014

Ирачките владини сили и курдските сили ја вратија територијата заземена од бунтовниците од Исламска држава во некои северни и централни делови од земјата.

Курдите одбиле нов напад на џихадистите во Кобане

Макфакс - 26.10.2014

Курдските сили коишто цел месец одолеваат на опсадата од Исламската држава на северниот сириски град Кобане, одбиле нов напад на џихадистите во очекување на пристигнувањето на првите засилувања од ...

Од почетокот на офанзивата на ИД врз Кобане загинале 800 лица

+инфо - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламска држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз оваа ...

Иран ги обвини САД за помош на ИСИС

Република - 26.10.2014

Иранската армија ги обвини САД дека „и натаму ја потпомагаат ИСИС, односно за достава на оружје и медицинска опрема“. Од иранскиот Генералштаб тврдат дека коалициската војна против ИСИС е лажна.

Повеќе од 800 мртви за 40 дена судири во Кобани

Вечер Прес - 26.10.2014

Повеќе од 800 лица се убиени во сирискиот град Кобани до границата со Турција од почетокот на нападите на екстремистите од Исламската Држава кои почнаа пред 40 дена, соопшти сириската опозициска ...

Од почетокот на офанзивата на ИД врз Кобане загинале 800 лица

Денешен - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели наназад го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламске држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз ...

Ирачката армија успеа да освои 4 населби од џихадисти

Локално - 26.10.2014

Владата на Ирак успеа да ја поврати власта од “Исламска држава” над четири планински населби, објави “Ројтерс”. Силите за безбедност на Ирак, поддржани од шиитските единици, постигнаа компаративен ...

Исламска држава остави зад себе повеќе од 800 жртви во Кобане

Република - 26.10.2014

Курдските борци, со поддршка на американските авиони, со недели наназад го држат фронтот од нападите на џихадистите од Исламске држава околу Кобане. Од почетокот на офанзивата на борците од ИД врз ...

Исламистите го гранатираа Кобане

Канал5 - 25.10.2014

Борците на Исламската држава го гранатираа денеска сирискиот град Кобане во кој продолжуваат борбите со Курдите, соопштија денеска активисти и курдски официјални лица.

Курдите ги потиснаа екстремистите од Зумар

+инфо - 25.10.2014

Курдските безбедносни сили денеска повторно го зазедоа градот Зумар и неколку блиски села на северот на Ирак, кои се наоѓаа под контрола на екстремистичката „исламска држава“.

Џихадистите од „Исламска држава“ ја нападнаа турската граница

Телеграф - 25.10.2014

Курдските борци денеска од рацете на џихадистите ја презедоа контролата врз стратешкиот рид во Кобане по жестокиот воздушен напад на американската коалиција врз Исламска држава Џихадистите од ...

БИТКА ЗА КОБАНЕ: Исламска држава тргна во нова офанзива

Телеграф - 25.10.2014

Борбите се концентрирани во јужниот и во источниот дел на градот Групата Исламска држава покрена нова офанзива на Кобане, град во северна Сирија. Најпрво го гранатираа градот од позиции околу него , ...

Тројца турски војници убиени во провинцијата Хакари

Макфакс - 25.10.2014

Тројца припадници на турските безбедносни сили се убиени во саботата во напад со огнено оружје од две непознати лица во градот Јуксекова во југоисточната провинција Хакари, пренесува агенцијата Dogan.

Ердоган откри детали од планот за помош курдските сили во Кобане

Сител - 25.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган обелодени детали од планот за поддршка на курдските борци во Кобане, сириски град кој со недели е опколен од џихадистите, преку испраќањето дополнителни сили, ...

Курдите ги потиснаа исламистите од градот Зумар

Телеграф - 25.10.2014

Курдските борци во Ирак разно изутринава напредувале од пет правци после воздушните удари на коалициските сили Курдските безбедносни сили денеска повторно го зазедоа градот Зумар и неколку блиски ...

Курдите ги потиснаа екстремистите од ИД од Зумар

Сител - 25.10.2014

Курдските безбедносни сили денеска повторно го зазедоа градот Зумар и неколку блиски села на северот на Ирак, кои се наоѓаа под контрола на екстремистичката „исламска држава“.

Курдите ги потиснаа екстремистите од ИД од Зумар

А1 On - 25.10.2014

Курдските безбедносни сили денеска повторно го зазедоа градот Зумар и неколку блиски села на северот на Ирак, кои се наоѓаа под контрола на екстремистичката „исламска држава“.

Џихадиститете ја нападнаа турската граница кај Кобане

+инфо - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија огна кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец , чекајќи ја поддршката ...

Џихадистите ја нападнаа турската граница

Нетпрес - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија огна кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец , чекајќи ја поддршката ...

Нови напади на џихадистите на турската граница кај Кобане

Макфакс - 25.10.2014

Борците на Исламската држава стрелале во саботата наутро во насока на турската граница, северно од курдскиот сириски град Кобане, во кој сириските курдски борци цел месец одолеваат на обидите ...

Го губи ли Македонија најголемиот сојузник во aлијансата

Република - 25.10.2014

Ре­ша­ва­ње­то на важ­ни пра­ша­ња во ме­ѓу­на­род­на­та по­ли­ти­ка не­ре­тко оди во па­кет, од­нос­но по­не­ко­гаш се пра­ват оби­ди одед­наш да се за­тво­рат по­го­лем број проб­ле­ма­тич­ни ...

Џихадистите ја нападнаа турската граница

Точка - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија огна кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец, чекајќи ја поддршката ...

ИСИС Џихадиститете ја нападнаа турската граница

Денешен - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија огна кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец , чекајќи ја поддршката ...

Џихадиститете ја нападнаа турската граница за да го спречат доаѓањето на курдски борци во Кобане

Република - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија огна кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец , чекајќи ја поддршката ...

Исламистите го гранатираа Кобане

Пулс24 - 25.10.2014

Борците на Исламската држава денеска го гранатираа сирискиот град Кобане, во кој и понатаму продолжуваат да се борат против Курдите, денеска соопштија активистите.

(ВИДЕО) Конечно добри вести – коалицијата ја потиснува Исламската држава!

Фактор - 25.10.2014

Ирачките безбедносни сили, помогнати со воздушните напади од меѓународната коалиција, го постигнаа најголемиот напредок против Исламската држава во последните неколку месеци, заземајќи го во целост ...

Џихадистите од ИД отворија оган кон турската граница

Локално - 25.10.2014

Џихадистите од Исламска држава утринава отворија оган кон турската граница, северно од сирискиот град Кобане, кого курдските борци жестоко го бранат веќе подолго од еден месец , чекајќи ја поддршката ...

Нови напади на џихадистите на турската граница кај Кобане

Тера - 25.10.2014

Борците на Исламската држава стрелале во саботата наутро во насока на турската граница, северно од курдскиот сириски град Кобане, во кој сириските курдски борци цел месец одолеваат на обидите ...

Ердоган откри детали од планот за помош на курдските сили во Кобани

Вест - 24.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган обелодени детали од планот за поддршка на курдските борци во Кобани, сириски град кој со недели е опколен од џихадистите, преку испраќањето дополнителни сили, ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

Алфа - 24.10.2014

Линијата на фронтот меѓу џихадистите на ИД и курдските бранители не е поместена повеќе од една недела. Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

+инфо - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена, а курдските борци веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

Пресврт во Кобане: Џихадистите пред колапс, бегаат кога ќе слушнат воени авиони

Курир - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена. Се претпоставува дека курдските борци ќе бидат во можност да го спречат нивниот ...

Џихадистите пред колапс во Кобане

Нетпрес - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена. Се претпоставува дека курдските борци ќе бидат во можност да го спречат нивниот ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

А1 On - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена, а курдските борци веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

При воздушни напади уништено оружје на ИД во Ирак

+инфо - 24.10.2014

Минатата ноќ француски воени авиони уништиле 12 објекти во Ирак, во кои биле сместени арсенали со оружје на борците на групата Исламска држава, соопшти началникот на Генералштабот на француските ...

При воздушни напади уништено оружје на ИД во Ирак

А1 On - 24.10.2014

Минатата ноќ француски воени авиони уништиле 12 објекти во Ирак, во кои биле сместени арсенали со оружје на борците на групата Исламска држава, соопшти началникот на Генералштабот на француските ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

Сител - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена, а курдските борци веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

Ердоган откри детали од планот за помош курдските сили во Кобане

+инфо - 24.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган обелодени детали од планот за поддршка на курдските борци во Кобане, сириски град кој со недели е опколен од џихадистите, преку испраќањето дополнителни сили, ...

Американците го бомбардирале црното знаме на ИСИС, сосе осамениот стражар што го чувал! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.10.2014

Црното џихадистичко знаме на Исламска држава било разнесено во воздушен удар на американската авијација врз ридот на Кобане контролиран од страна на милитантните исламисти, пренесува Дејли мејл .

Со поддршка на САД, Курдите можат да се спротистават на ИД

МРТ - 24.10.2014

Курдските борци ќе можат да го спречат нападот на Исламска држава на пограничниот град Кобане со помош на САД и коалицијата, изјавија официјални американски претставници.

Француските авиони уништија склад за оружје на ИД

МРТ - 24.10.2014

Авиони на француското воено воздухопловство уништиле склад за оружје на џихадистите на Исламска држава во Ирак, соопшти францускиот Генералштаб. Според Централната команда на САД воздушните напади ...

Оружје на ИД уништено при воздушни напади во Ирак

Нетпрес - 24.10.2014

Француски воени авиони минатата ноќ уништиле 12 објекти во Ирак, во кои биле сместени арсенали со оружје на борците на групата Исламска држава. Франција беше прва земја која се вклучи во коалцијата ...

Ердоган - Слободната сириска армија ќе помага во Кобани

Р.С.Европа - 24.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека 1.300 борци на Слободната сириска армија ќе се приклучат на курдските сили во одбрана на градот Кобани од милитантите на Исламската држава.

Ердоган: Сириските Курди ќе добијат засилување од 1.300 борци на FSA

Макфакс - 24.10.2014

На курдските борци коишто го бранат северниот сириски град Кобане (Ајин ал-Араб, на арапски) од долгата опсадата на џихадистите од Исламската држава, на помош ќе им дојдат 1.300 припадници на ...

Меѓу Кобане и Турција: како една невооружена курдска бригада ја чува немирната граница (ВИДЕО)

МКД - 24.10.2014

Заробени помеѓу опсадениот Кобане и негостољубивата Турција, една невооружена курдска бригада ја чува границата меѓу Турција и Сирија. Проблемите на овие волонтери не се само милитантите од Исламска ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на џихадистите

Вечер Прес - 24.10.2014

Храбрите курдски борци од градот Кобане, кој е на турско-сириската граница, ја запреа офанзивата на џихадистите од Исламската држава, кои веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

При воздушни напади уништено оружје на ИД во Ирак

Денешен - 24.10.2014

Минатата ноќ француски воени авиони уништиле 12 објекти во Ирак, во кои биле сместени арсенали со оружје на борците на групата Исламска држава, соопшти началникот на Генералштабот на француските ...

Џихадистите бегаат од бомбардирањата: Запрена операцијата на ИС на Кобане

Sky - 24.10.2014

Операцијата на Исламска држава да го заземе сирискиот пограничен град Кобане е запрена и курдските бранители веројатно ќе бидат во состојба трајно да го задржат нивниот удар со помош на американските ...

Ердоган со детали од планот за помош курдските сили во Кобане

Вечер Прес - 24.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган обелодени детали од планот за поддршка на курдските борци во Кобане, сириски град кој со недели е опколен од џихадистите, преку испраќањето дополнителни сили, ...

Сурови мерки против социјалните медиуми според новиот турски закон

Локално - 24.10.2014

Предлогот се очекува да ги предвиди како кривично дело во турскиот Кривичен законик “повиците за акција” на социјалните мрежи, пишува “Хуриет”. Ако тој биде усвоен во сегашната варијанта, не само ...

Оружје на ИД уништено при воздушни напади во Ирак

Точка - 24.10.2014

Француски воени авиони минатата ноќ уништиле 12 објекти во Ирак, во кои биле сместени арсенали со оружје на борците на групата Исламска држава. Франција беше прва земја која се вклучи во коалцијата ...

Џихадистите пред колапс во Кобане

Точка - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена. Се претпоставува дека курдските борци ќе бидат во можност да го спречат нивниот ...

Ердоган откри детали од планот за помош курдските сили во Кобане

Република - 24.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган обелодени детали од планот за поддршка на курдските борци во Кобане, сириски град кој со недели е опколен од џихадистите, преку испраќањето дополнителни сили, ...

Фото+Видео: Американската воена машинерија го бомбардираше црното знаме на ИСИС

Денешен - 24.10.2014

Црното џихадистичко знаме на Исламска држава било разнесено во воздушен удар на американската авијација врз ридот на Кобане контролиран од страна на милитантните исламисти, пренесува Дејли мејл .

Курдите ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

Денешен - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена, а курдските борци веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

Курдските борци ја запреа офанзивата на ИД за заземање на Кобане

Република - 24.10.2014

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена, а курдските борци веројатно ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со ...

(ФОТО) Пентагон: Запрена офанзивата на ИСИЛ во Кобане!

Фактор - 24.10.2014

Жестоката офанзива на терористите на ИСИЛ на сирискиот пограничен град Кобане е запрена и курските бранители веројатно ќе бидат во состојба целосно да ги задржат со помош на американските авиони, ...

Американците ги засилија воздушните напади во близина на Кобане

24 Вести - 23.10.2014

Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане, во напорите да ги потисне борците на екстремистичката „Исламска држава“, ...

Турција ќе ја отвори границата за 200 курдски борци

Канал5 - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека е постигнат договор за испраќање на околу 200 курдски борци од Ирак, преку турската територија во Кобане.

Пентагон: Навистина по грешка ѝ пративме оружје на ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 23.10.2014

САД навистина случајно ги вооружиле милитантите од ИСИС, потврди вчера Пентагон. Од 28 пакети што биле фрлени во понеделникот, ветерот однел два во друг правец.

Ердоган: 200 курдски борци преку Турција одат во Кобане

Макфакс - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во четвртокот изјави дека е постигнат договор за испраќање на 200 борци на ирачките Курди кои од Ирак преку Турција ќе влезат во третиот по големина курдски ...

Се испраќаат дополнителни курдски борци во Кобане

МРТ - 23.10.2014

Парламентот на Ирачките курди одобри испаќање борци во градот Кобане, како помош за тамошното население во борба против Исламска држава. Сојузниците на САД ги продолжуваат воздушните напади.

Ердоган: 200 курдски борци се на пат за Кобане

Нова ТВ - 23.10.2014

Околу 200 борци на ирачките Курди кои од Ирак преку Турција ќе влезат во третиот по големина курдски град во Сирија, Кобане, за да им помогнат на бранителите кои цел месец опстојуваат под нападите на ...

Американците ги засилија воздушните напади во близина на Кобане

Телеграф - 23.10.2014

Во последните 48 часа се изведени 15 воздушни напади во Ирак и Сирија Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане , во ...

Еве како изгледа турската граница додека траат борите во Кобане!

А1 On - 23.10.2014

Границата меѓу Сирија и Турција кај градот Кобане се претвори во голем хаотичен паркинг откако бегалците ги напуштиле своите возила. За време на нападите на џихадистите на Исламската држава во ...

Американците ги засилија воздушните напади во близина на Кобане

А1 On - 23.10.2014

Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане, во напорите да ги потисне борците на екстремистичката „Исламска држава“, ...

Ердоган: Двеста курдски борци преку Турција одат во Кобане

Кајгана - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека е постигнат договор за испраќање на 200 борци на ирачките Курди кои од Ирак преку Турција ќе влезат во третиот по големина курдски град во Сирија – ...

Американците ги засилија воздушните напади во близина на Кобане

Сител - 23.10.2014

Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане, во напорите да ги потисне борците на екстремистичката „Исламска држава“, ...

Ирачките курди ќе испратат борци во Кобани

Р.С.Европа - 23.10.2014

Парламентот на ирачките курди одобри испраќање курдски борци во опколениот сириски град Кобани за да им помогнат на тамошните курди кои неколку недели се борат против милитантите на Исламската држава.

Ердоган - 200 ирачки Курди преку Турција ќе одат за Кобани

Р.С.Европа - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на околу 200 ирачки Курди, односно припадници на Пешмерга силите, ќе им биде дозволено да ја користат турската територија за да стигнат до ...

200 курдски милитанти “пешмерга” испратени во заштита на Коба

Локално - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека е постигнат договор за испраќање на 200 курдски милитанти “пешмерга” од Ирак преку Турција да помогнат во заштитата на сирискиот пограничен град ...

За овие фотографии го ризикуваше животот: Еве како изгледаат борбите во Кобане! (ФОТО)

Sky - 23.10.2014

Повеќе од месец дена траат жестоките судири меѓу Курдите и џихадистите на Исламската држава во Кобане, град на сириско-турската граница. Тој град е под најголемите воздушни напади предводени од САД и ...

Кобане пред и по нападите на САД

Вечер Прес - 23.10.2014

Институтот на ОН за обука и истражување објави сателитски снимки на градот Кобани пред и по конфликтот со исламистите. Од градот досега избегале неколку стотици илјади луѓе.

САД ги засилија воздушните напади врз ИД во близина на Кобане

Денешен - 23.10.2014

Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане, во напорите да ги потисне борците на екстремистичката „Исламска држава“, ...

Курдите го одбија нападот на “Исламска држава

Локално - 23.10.2014

Курдските сили за самоодбрана го анулираа нападот на “Исламска држава” која проба да го превземе контролниот пункт на сириско-турската граница, во близина на Коба, пренесе РИА Новости.

Ирачките Курди преку Турција во Кобани

Вечер Прес - 23.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на околу 200 ирачки Курди ќе им биде дозволено да ја користат турската територија за да стигнат до сирискиот град Кобани.

Американците ги засилија воздушните напади околу Кобане

Н.Македонија - 23.10.2014

Американската армија ги концентрира воздушните напади врз областите во близина на стратешки важниот сириски град Кобане, во напорите да ги потисне борците на екстремистичката „Исламска држава“, ...

Запрен напредокот на милитантите во Кобани

Алсат-М - 22.10.2014

Американската војска соопшти дека курдските бранители ја имаат контролата врз поголемиот дел на сирискиот град Кобани и оти милитантите на Исламската држава биле запрени во нивното напредување.

Американците по грешка ја наоружаа ИСИС (видео)

Канал5 - 22.10.2014

Дел од оружјето на американската војска кое требало да биде наменето за курдските борци, паднало во рацете на џихадистите, во близина на сирискиот пограничен град Кобане.

Пентагон за кампањата против ИД потроши 424 милиони долари

Сител - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Пентагон за кампањата против ИД потроши 424 милиони долари

+инфо - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

А1 On - 22.10.2014

Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-парнери од антиџихадистичката ...

Пентагон потрошил 424 милиони долари за кампања против џихадистите

Нетпрес - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак, објави МИА. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, ...

Истрага за тоа дали ИД добила дел од помошта на САД за Курдите

А1 On - 22.10.2014

Американскиот Пентагон започна истрага откако се појавија видео снимки на кои се гледа како џихадистите од групата Исламска држава (ИД) прикажуваат дел од помошта, што САД од воздух им ја доставија ...

Се истражува дали ИД добила дел од помошта на САД за Курдите

+инфо - 22.10.2014

Американскиот Пентагон започна истрага откако се појавија видео снимки на кои се гледа како џихадистите од групата Исламска држава (ИД) прикажуваат дел од помошта што САД од воздух им ја доставија на ...

Пентагон истражува дали помошта за Курдите паднала во рацете на џихадистите

Нетпрес - 22.10.2014

Американскиот Пентагон започна истрага откако се појавија видео снимки на кои се гледа како џихадистите од групата Исламска држава (ИД) прикажуваат дел од помошта што САД од воздух им ја доставија на ...

Ердоган - Погрешно е снабдувањето со оружје од воздух во Курди

Р.С.Европа - 22.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека било погрешно САД од воздух да ги снабдуваат со оружје сириските Курди, кои го штитат пограничниот град Кобани, бидејќи дел од арсеналот ...

Запрено освојувањето на милитантите на ИД во Кобани

Р.С.Европа - 22.10.2014

Американската војска соопшти дека курдските бранители ја имаат контролата врз поголемиот дел на сирискиот град Кобани и оти милитантите на Исламската држава биле запрени во нивното напредување.

ИСИС: Оружјето и опремата што САД ги фрлаат за Курдите завршуваат кај нас! (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2014

Дали САД не сакајќи ги вооружија милитантите од ИСИС? Воените власти велат дека го испитуваат видеото што покажува како милитантите поседуваат гранати и други предмети од помошта што со авион им беше ...

За два дена извршени 18 воздушни напади врз позиции на ИД во Сирија и Ирак

Сител - 22.10.2014

Меѓународната коалиција, предводена од САД, вчера и денеска изврши вкупно 18 воздушни напади против екстремистите на групата Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак, соопшти американската Централна ...

ВИДЕО: Американци по грешка ги вооружиле ИД

А1 On - 22.10.2014

Дел од оружјето на американската војска кое било наменето за курдските борци, е во рацете на џихадисти во близина на военото жариште кај пограничниот сириски град Кобане.

Нема договор за приклучување на ирачките Курди на борбите во Кобани

Глас на Америка - 22.10.2014

Ова го изјави порпаролот на сириските курски сили кои се борат против милитантите на Исламската држава. Портпаролот на сириските Курди кои се борат против Исламската држава во Кобани, Идрис Насан, ...

За два дена извршени 18 воздушни напади врз позиции на ИД во Сирија и Ирак

А1 On - 22.10.2014

Меѓународната коалиција, предводена од САД, вчера и денеска изврши вкупно 18 воздушни напади против екстремистите на групата Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак, соопшти американската Централна ...

Ердоган: Одлуката на САД за испорака на оружје на Курдите е лоша

Макфакс - 22.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја оцени како „лоша“ американската одлука за испорака на оружје и муниција на курдските бранители на сирискиот град Кобани, што е под опсада на борците на ...

Пентагон потврди дека дел од пратките со оружје завршиле кај IS

Макфакс - 22.10.2014

Пентагон во средата извести дека два пакета со оружје, муниција и воена опрема беа исфрлени од воените авиони кои беа наменети за курдските борци во северниот сириски град Кобане оделе во погрешен ...

Курдскиот парламент изгласа за испраќање сили во Кобане

Макфакс - 22.10.2014

Пратениците во северната полуавтономна ирачка покраина Курдистан во средата соопштија дека гласале за испраќање на своите воени сили пешмергите преку турската територија во курдскиот сириски град ...

Пентагон за кампањата против ИД потроши 424 милиони долари

А1 On - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Пентагон за кампањата против ИД потроши 424 милиони долари

Алфа - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Пентагон дневно троши 7 милиони долари за воздушните напади против ИД

Локално - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Пентагон потрошил 424 милиони долари за кампања против џихадистите

Точка - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак, објави МИА. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, ...

Пентагон истражува дали помошта за Курдите паднала во рацете на џихадистите

Точка - 22.10.2014

Американскиот Пентагон започна истрага откако се појавија видео снимки на кои се гледа како џихадистите од групата Исламска држава (ИД) прикажуваат дел од помошта што САД од воздух им ја доставија на ...

Скапа грешка: Погледнете како ИСИЛ дојде до американското оружје наменето за Курдите!

Точка - 22.10.2014

Маскираните џихадисти се пофалиле со конфискуваните гранати и проектили, Пентагон не може да ја потврди грешката. Дел од испораката на оружје од американската војска кое било наменето за курдските ...

ИСИС: Оружјето и опремата што САД ги фрлаат за Курдите завршуваат кај нас!

Тера - 22.10.2014

Дали САД не сакајќи ги вооружија милитантите од ИСИС? Воените власти велат дека го испитуваат видеото што покажува како милитантите поседуваат гранати и други предмети од помошта што со авион им беше ...

Ердоган: Погрешно е снабдувањето со оружје од воздух за сириските Курди

Денешен - 22.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека било погрешно САД од воздух да ги снабдуваат со оружје сириските Курди, кои го штитат пограничниот град Кобане, бидејќи дел од арсеналот ...

Истрага за тоа дали ИД добила дел од помошта на САД за Курдите

Денешен - 22.10.2014

Американскиот Пентагон започна истрага откако се појавија видео снимки на кои се гледа како џихадистите од групата Исламска држава (ИД) прикажуваат дел од помошта, што САД од воздух им ја доставија ...

Пред и потоа: Неверојатни сателитски снимки го прикажуваат Кобане еден месец по борбите!

Точка - 22.10.2014

Стотици згради биле уништени, но и голем број на улици се блокирани и отсечени. Сателитските снимки го прикажуваат сирискиот град Кобане, уништен како последица од американските воздушни напади и ...

Курдските сили тврдат дека “Исламска држава” користела отровен гас во Коба

Локално - 22.10.2014

Курдските власти и лекари тврдат дека борците на групата “Исламска држава” користеле отровен гас во источниот дел на сирискиот град Коба. Претставникот на курдските власти Ајса Абдала соопшти на ...

(ВИДЕО) Американците по грешка ја наоружале и Исламската држава

Фактор - 22.10.2014

Дел од испораката на оружје од американската војска кое било наменето за курдските борци, паднало во раце на џихадистите во близина на боиштето кај сирискиот пограничен град Кобане.

Пентагон дневно троши 8 милиони $ против ИСИС

Вечер Прес - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, адмирал Џон Карби изјави ...

Ердоган: Погрешно е снабдувањето со оружје од воздух за сириските Курди

Република - 22.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека било погрешно САД од воздух да ги снабдуваат со оружје сириските Курди, кои го штитат пограничниот град Кобане, бидејќи дел од арсеналот ...

За два дена извршени 18 воздушни напади врз позиции на ИД во Сирија и Ирак

Денешен - 22.10.2014

Меѓународната коалиција, предводена од САД, вчера и денеска изврши вкупно 18 воздушни напади против екстремистите на групата Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак, соопшти американската Централна ...

ВИДЕО: Дали САД несакајќи ја вооружуваат Исламската држава

Денешен - 22.10.2014

Дали САД не сакајќи ги вооружуваат борците на Исламската држава? Воените власти велат дека го испитуваат видеото што покажува како милитантите поседуваат гранати и други предмети од помошта што со ...

Пентагон за кампањата против ИД потроши 424 милиони долари

Lider - 22.10.2014

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак. Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби ...

Исламска држава почна нови напади врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

24 Вести - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ почнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Џихадистите во нова офанзива, Анкара дозволи премин за Курдите

Утрински - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ започнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

24 Вести - 21.10.2014

Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-парнери од антиџихадистичката ...

Терористите од ИСИС изведоа самоубиствени напади во Кобане

Канал5 - 21.10.2014

Судирот помеѓу терористичката организација ИСИС и вооружените курдски сили и понатаму продолжуваат, а терористите изведоа самоубиствени нападо со два автмобили натоварени со експлозив, јавува ...

ИД започна нови напади врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

Алфа - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ започнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Вашингтон ја поздрави одлуката на Анкара да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија

Алфа - 21.10.2014

САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина територија кон сирискиот град Кобане, кој околу еден месец е опколен од џихадистите на групата ...

ИД започна нови напади врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

Сител - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ започнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Турските власти досега не регистрирале ирачки курди да преминат турска територија кон Кобане

Сител - 21.10.2014

Турските власти објавија денеска дека ниту еден ирачки курдски борец не преминал преку границата за да влезе во Сирија преку нејзина територија. Анкара вчера соопшти дека одобрува транзитно ...

Вашингтон ја поздрави одлуката на Анкара да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија

А1 On - 21.10.2014

САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина територија кон сирискиот град Кобане, кој околу еден месец е опколен од џихадистите на групата ...

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

+инфо - 21.10.2014

Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-парнери од антиџихадистичката ...

ИД започна нови напади врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

А1 On - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ започнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Вашингтон ја поздрави одлуката на Анкара да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија

+инфо - 21.10.2014

САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина територија кон сирискиот град Кобане, кој околу еден месец е опколен од џихадистите на групата ...

Вашингтон ја поздрави одлуката на Анкара да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија

Сител - 21.10.2014

САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина територија кон сирискиот град Кобане, кој околу еден месец е опколен од џихадистите на групата ...

Џихадистите со нови напади врз Кобане

Телеграф - 21.10.2014

Во исто време, ирачки воен претставник информира дека припадници на ИД извршиле напад и врз градот Кара Тапах во северен Ирак, кој е под контрола на силите на ирачките Курди Припадници на ...

САД ја поздравија одлуката на Турција за Кобани

Р.С.Европа - 21.10.2014

Соединетите држави ја поздравија одлуката на Турција да дозволи транзит на ирачки курдски борци во Сирија за да помогнат во одбраната на Кобани. Курдите во овој сириски град се под опсада на ...

Тешки борби помеѓу Курдите и Исламската држава во сирискиот град Кобани

Нова ТВ - 21.10.2014

Борците на Исламската држава во текот на изминатата ноќ нападнале од сите страни во сирискиот град Кобани, само неколку часа откако Пентагон соопшти дека доставиле пратки со оружје и муниција за ...

ИД започна нови напади врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

+инфо - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ започнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Турските власти досега не регистрирале ирачки курди да преминат турска територија кон Кобане

+инфо - 21.10.2014

Турските власти објавија денеска дека ниту еден ирачки курдски борец не преминал преку границата за да влезе во Сирија преку нејзина територија. Анкара вчера соопшти дека одобрува транзитно ...

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

Сител - 21.10.2014

Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-парнери од антиџихадистичката ...

Џихадистите дошле до оружје кое САД им го фрлија на сириските Курди

Макфакс - 21.10.2014

Борците на џихадистичката организација Исламска држава успеале да дојдат најмалку до една пратка оружје и муниција којашто американската воена авијација од воздух ги достави на бранителите на ...

Кара Тапах е нова цел на ИД, 9.000 луѓе се протерани

Курир - 21.10.2014

Исламска држава (ИД) минатата ноќ започна нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Исламската држава има нова цел, Кара Тапах, досега протерани 9.000 лица

Нетпрес - 21.10.2014

Исламска држава (ИД) минатата ноќ започна нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Исламската држава има нова цел, Кара Тапах, досега протерани 9.000 лица

Точка - 21.10.2014

Исламската држава (ИД) минатата ноќ започна нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Еве како изгледа турската граница додека траат борбите во Кобане

Точка - 21.10.2014

Бегалците кои бегаат од Кобане зад себе оставаат напуштени автомобили. Компанијата "Digital Globe", инаку лидер во индустријата за сателитски снимки со висока резолуција, објавила фотографија од ...

Нова цел на ИД е Кара Тапах, 9 илјади луѓе протерани

Денешен - 21.10.2014

Минатата ноќ Исламска држава (ИД) започна нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Нови напади на џихадистите од Исламска држава

Вечер Прес - 21.10.2014

Веднаш по двата самоубиствени напади џихадистите започнаа офанзива на сите фронтови во градот, кој и понатаму е под контрола на Курдите - соопшти директорот на Сирискиот центар за мониторинг на ...

ХАОС: Еве како изгледа турската граница додека траат борите во Кобане! (ФОТО)

Sky - 21.10.2014

Границата меѓу Сирија и Турција кај градот Кобане се претвори во голем хаотичен паркинг откако бегалците ги напуштиле своите возила. За време на нападите на џихадистите на Исламската држава во ...

Турција им дозволи премин преку територијата на Пешмергите

Вечер Прес - 21.10.2014

Tурција ќе им дозволи на курдските сили Пешмерги од северен Ирак да ја преминат нејзината територија за да ги бранат Курдите кои се под опсада во Кобане, сирискиот град на границата со Турција кој ...

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

Локално - 21.10.2014

- Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-парнери од антиџихадистичката ...

Анкара ќе дозволи премин на ирачки курди кон Кобане

Вечер Прес - 21.10.2014

Анкара дозволи ирачки курди да ја преминуваат турската земја кон сирискиот град Кобане за да се борат против џихадистите од Исламската држава кои со недели го напаѓаат а одлуката беше поздравена од ...

Нови напади на ИД врз Кобане и ирачкиот град Кара Тапах

Република - 21.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) минатата ноќ почнаа нова офанзива врз Кобане и извршија два самоубиствени напади со автомобил-бомби во северниот дел на овој сириски град.

Нови воздушни напади врз ИД во Сирија и во Ирак

Н.Македонија - 21.10.2014

Американските воени авиони вчера и денеска извршија четири напади врз позиции на Исламска држава во Сирија и учествуваа во уште три напади во Ирак, заедно со земјите-партнери од антиџихадистичката ...

Американско оружје за Курдите и покрај протестите на Анкара

Н.Македонија - 21.10.2014

САД почнаа со доставување оружје, муниција и медицинска опрема за Курдите што војуваат во Кобане против џихадистите од Исламската држава, и покрај отвореното противење на Турција Пентагон од воздух ...

Вашингтон ја поздрави одлуката на Анкара да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија

Lider - 21.10.2014

САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина територија кон сирискиот град Кобане, кој околу еден месец е опколен од џихадистите на групата ...

Вашингтон задоволен од одлуката на Анкара

Идивиди - 21.10.2014

да дозволи премин на ирачки Курди преку турска територија Вашингтон, 21 октомври 2014 (МИА) - САД ја поздравија одлуката на Турција да го одобри преминувањето на ирачките Курди преку нејзина ...

Помош од воздух за Кобане

Deutsche Welle - 20.10.2014

Турција одби, САД го сторија тоа: Тие фрлија оружје за опколените Курди во северна Сирија. Дали е тоа пресвртница во борбата за Кобане? Американски авиони за првпат фрлија оружје за курдските борци ...

САД испрати воена помош за бунтовниците во Сирија

Канал5 - 20.10.2014

Пентагон соопшти дека по воздушен пат испратил оружје за бунтовниците во северниот сириски град Кобане на границата со Турција. Тоа е прво јавно признание од САД дека ги вооружува бунтовниците.

Американците почнаа со достава на оружје за Курдите, и покрај противењето на Анкара

Утрински - 20.10.2014

САД почнаа со префрлање оружје, муниција и медицинска опрема за Курдите кои војуваат во Кобене притив џихадистите од Исламска држава и покрај отвореното спротувставување на Турција.

Американските воени авиони доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили во Кобане

24 Вести - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

Турција ќе пропушти ирачки Курди да влезат од турска страна во Сирија

+инфо - 20.10.2014

Официјална Анкара потврди денеска дека Турција ќе им дозволи на ирачките Курди да преминат преку турската територија на пат кон во Сирија, за да војуваат со џихадистите од Исламска држава во Кобане.

Курдите во Кoбане со олеснување ја дочекаа помошта во оружје

Макфакс - 20.10.2014

Курдските борци во сирискиот град Кобане (Ајин ал-Араб, на арапски) на самата граница кон Турција, кои цел месец им одолеваат на нападите на џихадистите од Исламската држава со олеснување во ...

Бројот на убиени турски граѓани при протестите против ИД достигна 36 луѓе

+инфо - 20.10.2014

Бројот на убиени турски граѓани при протестите против Исламска држава достигна 36 луѓе, објавија турски медиуми. Бројот на жртвите од неодамнешните протести на курди во Турција во поддршка на ...

Турција информирана дека САД доставиле оружје за курдите во Кобане

Телеграф - 20.10.2014

Според Кери, доставувањето оружје не е промена на политиката на САД, туку кризна задача САД соопштија дека ја известиле Турција дека доставиле по воздушен пат оружје и муниција за сириските курди кои ...

ЕУ ја повикува Турција да овозможи снабдување на Курдите во Кобани

Р.С.Европа - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската Унија ја повикаа Турција да ја отвори границата кон Сирија за снабдување на Курдите во опседнатиот град Кобани.

Дванаесет воздушни напади нанесени врз ИД во Ирак и Сирија

Сител - 20.10.2014

Американските вооружени сили нанесоа вчера и денеска шест воздушни напади врз борци на џихадистичката група „Исламска држава“ во реонот на сирискиот град Кобане, крај границата со Турција, соопшти ...

Американските воени авиони доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили

Сител - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

САД почнаа да доставуваат оружје за Курдите и покрај противењето на Турција

Сител - 20.10.2014

САД почнаа со префрлање оружје, муниција и медицинска опрема за Курдите кои војуваат во Кобене притив џихадистите од Исламска држава и покрај отвореното спротувставување на Турција.

Во турските протести против ИД убиени 36 Курди

Нетпрес - 20.10.2014

Бројот на убиени турски граѓани при протестите против Исламска држава достигна 36 луѓе, објави МИА. Според турските медиуми бројот на жртвите од неодамнешните протести на курди во Турција во поддршка ...

САД ја информирале Турција дека доставиле оружје имуниција за курдите во Кобане

+инфо - 20.10.2014

САД соопштија дека ја известиле Турција дека доставиле по воздушен пат оружје и муниција за сириските курди кои го бранат градот Кобане од нападите на радикалната група исламска држава.

Дванаесет воздушни напади нанесени врз ИД во Ирак и Сирија

+инфо - 20.10.2014

Американските вооружени сили нанесоа вчера и денеска шест воздушни напади врз борци на џихадистичката група „Исламска држава“ (ИД) во реонот на сирискиот град Кобане, крај границата со Турција, ...

ЕУ со повик до Турција да ги отвори границите за испораки до Кобане

Сител - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија ја повикаа Турција да ги отвори границите со Сирија за испораки до сирискиот курдски град Кобане кој е под опсада.

ЕУ со повик до Турција да ги отвори границите за испораки до Кобане

+инфо - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија ја повикаа Турција да ги отвори границите со Сирија за испораки до сирискиот курдски град Кобане кој е под опсада.

Дванаесет воздушни напади нанесени врз ИД во Ирак и Сирија

А1 On - 20.10.2014

Американските вооружени сили нанесоа вчера и денеска шест воздушни напади врз борци на џихадистичката група „Исламска држава“ во реонот на сирискиот град Кобане, крај границата со Турција, соопшти ...

Американските воени авиони доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили во Кобане

+инфо - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

Американските воени авиони доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили

А1 On - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

Американскa помош од воздух за курдите во Кобани

Р.С.Европа - 20.10.2014

Американската Централна команда соопшти дека американските сили извршиле неколку летови во близина на опколениот сириски град Кобани со цел да ги снабдат курдите кои го бранат градот од милитантите ...

Американскa помош за курдите во Кобани

Р.С.Европа - 20.10.2014

Во соопштението на американската Централна команда се наведува дека помошта се состоела од оружје, муниција и медицински материјал кој бил обезбеден од курдските власти во Ирак.

Американците им доставија оружје и лекови на Курдите во Кобане

Нетпрес - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава, ...

САД им праќаат оружје и опрема на Курдите што се борат со ИСИС во Кобане (ВИДЕО)

МКД - 20.10.2014

Пентагон јавно кажа дека им испраќа оружје и опрема на курдските бунтовници во борбата против тврдокорната Исламска држава во стратегиски важниот пограничен град Кобане, кратко по веста дека ...

САД ги снабдуваат Курдите со оружје и муниција во борбата против ИСИС

Нова ТВ - 20.10.2014

Воените сили на САД доставиле оружје, муниција и медицинска помош за Курдите кои се борат против Исламската држава во сирискиот град Кобани. Според дописниците на странските медиуми, пратките на САД ...

Воени авиони од САД доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили во Кобане

Курир - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

Турција ќе дозволи ирачки Курди да помагаат во Кобани

Р.С.Европа - 20.10.2014

Турската влада ќе овозможи ирачките Курди да одат во сирискиот град Кобани, за да се помогне во борбата против милитантите на Исламската држава. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Американските авиони им доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили во Кобане

Press24 - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

САД им достави оружје на Курдите за борба против ИДИЛ

МРТ - 20.10.2014

Американската војска достави оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили кои го бранат Кобане од џихадистите на самопрогласениот калифат. Ова е прва испорака од ваков вид.

Џихадистите од Исламската држава конечно направиле фатална грешка!

Точка - 20.10.2014

Новата тактика на исламистите би можела да скапо да ги чини. Трпејќи тешки загуби на територијата Сирија и избегнувајќи ги американските бомби, терористичката организација Исламска држава, сега ...

Америка со оружје им помага на Курдите против Исламската држава

Фактор - 20.10.2014

Американската војска од водух им фрли оружје, муниција и медицинска опрема на курдските сили кои го бранат сирискиот град Кобане од екстремистите на Исламската држава.

Турција ќе дозволи премин на курдските борци до опколениот град Коба

Локално - 20.10.2014

Турција ќе го олесни преминувањето на курдски борци до опколениот од “Исламска држава” сириски град Коба, соопшти турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, цитиран од агенцијата ...

Продолжуваат воздушните напади врз ИД во Ирак и Сирија

Денешен - 20.10.2014

Американските вооружени сили нанесоа вчера и денеска шест воздушни напади врз борци на џихадистичката група „Исламска држава“ во реонот на сирискиот град Кобане, крај границата со Турција, соопшти ...

Турција им го сврте грбот на Курдите во Кобане ама САД не!

Локално - 20.10.2014

Турција нема да вооружи или да им предаде оружје на курдските борци што се противат на “Исламска држава” во сирискиот град Кобане , соопшти Voice of America.

ЕУ со повик до Турција да ги отвори границите за испораки до Кобане

Денешен - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија ја повикаа Турција да ги отвори границите со Сирија за испораки до сирискиот курдски град Кобане кој е под опсада.

Тие ја преживеаја опсадата на Кобане: Џихадистите на ИСИЛ не сејат страв, туку ужас! (видео)

Република - 20.10.2014

Припадниците на Исламската држава во Ирак и Левант се полоши од животни, им посведочија на новинарите на „Раша тудеј“ активист и новинар Базран Халил и неговата сопруга Рејшан, кои ја преживеаја ...

Американските воени авиони доставија оружје, муниција и лекови за курдските сили во Кобане

Денешен - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава.

Американците им доставија оружје и лекови на Курдите во Кобане

Точка - 20.10.2014

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава, ...

Фаталната грешка на исламистите!

Вечер Прес - 20.10.2014

-Новата тактика на ИЛ може да се покаже како фатална грешка, т.е нивна смрт и тоа бидејќи тие решија да се борат на отворено каде се изложени на воздушни напади, смета воениот аналитичар Џастин ...

ЕУ со повик до Турција да ги отвори границите за испораки до Кобане

Либертас - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија ја повикаа Турција да ги отвори границите со Сирија за испораки до сирискиот курдски град Кобане кој е под опсада.

Турција: Во протестите против ИД, животот го загубија 36 курди

Денешен - 20.10.2014

Бројот на убиени турски граѓани при протестите против Исламска држава достигна 36 луѓе, објави МИА. Според турските медиуми бројот на жртвите од неодамнешните протести на курди во Турција во поддршка ...

Во турските протести против ИД убиени 36 Курди

Точка - 20.10.2014

Бројот на убиени турски граѓани при протестите против Исламска држава достигна 36 луѓе, објави МИА. Според турските медиуми бројот на жртвите од неодамнешните протести на курди во Турција во поддршка ...

Оружје, муниција и лекови за курдските сили

Вечер Прес - 20.10.2014

Војската на САД од воздух достави оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили кои го бранат стратешки важниот град Кобане од џихадистите на Исламската држава.

САД им праќаат оружје и опрема на Курдите што се борат со ИСИС во Кобане

Тера - 20.10.2014

Пентагон јавно кажа дека им испраќа оружје и опрема на курдските бунтовници во борбата против тврдокорната Исламска држава во стратегиски важниот пограничен град Кобане, кратко по веста дека ...

Џихадистите на Исламската држава направија фатална грешка!

Пулс24 - 20.10.2014

По претрпените тешки загуби во Сирија и по воздушните напади на коалициските сили, владеењето на теророт на Исламската држава, конечно, е разнишано, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Американците им фрлија оружје на Курдите во Кобане

Локално - 20.10.2014

Американските војници за првпат се спуштиле од авиони оружје, муниција и медицински потрошен материјал на Курдите во опколениот сирискиот град Коба. Ова го соопшти Централната команда на САД, ...

БОРБА СО „ИСЛАМСКА ДРЖАВА“: Потребни се тешки одлуки!

Фактор - 20.10.2014

На 14 октомври во воздухопловната база во близина на Вашингтон, САД, се собраа високи воени претставници од 22 земји-учеснички во меѓународната коалиција за борба против организацијата “Исламска ...

Џихадистите на Исламска држава направија голема тактичка грешка!?

Република - 20.10.2014

ФОТО: ЕПА По претрпените тешки загуби во Сирија и по воздушните напади на коалициските сили, владеењето на теророт на Исламската држава конечно е разнишани, пренесува Си Ен Ен.

ЕУ ја повика Турција да ги отвори границите за испораки до Кобане

Н.Македонија - 20.10.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија ја повикаа Турција да ги отвори границите со Сирија за испораки до сирискиот курдски град Кобане кој е под опсада - ЕУ ги цени напорите на Турција ...