TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се уште неизвесен патот за излез од пост-референдумската криза

Сител - 05.10.2018

Шансите се мали но никој не се откажува. Власта ќе стори се за да ја убеди опозицијата да ги поддржи промените на Уставот. Премиерот Заев во интервју за босанска телевизија вели дека не посакува избори но ако нема договор, не гледа друго решение ...

И официјално: ДУИ не е за предвремени избори, бара да се прифати Преспанскиот договор

еМагазин - 05.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи синоќа централното претседателство на ДУИ, информираа од партијата.

ДУИ: Не е време за предвремени избори

Мета - 05.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи синоќа централното претседателство на ДУИ, информираа од партијата.

ДУИ: Не е време за предвремени избори

Centar - 05.10.2018

Демократската унија за интеграција (ДУИ) смета дека во моментот не е време за предвремени парламентарни избори. Според партијата, со изборите ќе се наруши динамиката на имплементацијата на договорот од Преспа, што, како што велат од партијата, може ...

ДУИ: Не е време за избори, да се спроведе Договорот од Преспа

Фокус - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ: Не е време за избори

Алсат-М - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

Москва обвинува за „грубо мешање“ на Западот во Македонија

Deutsche Welle - 04.10.2018

Русија денеска остро ги критикуваше водечките западни земји за отворено агитирање на референдумот во Македонија и за мешање во внатрешните работи на земјата. Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова оцени дека ...

ДУИ: Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 04.10.2018

Централното Претседателство на ДУИ на денешната седница одлучи дека во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, со кои ќе се наруши динамиката на имплементацијата на Договорот од Преспа.

ДУИ и официјално против предвремени избори

Нетпрес - 04.10.2018

Централното Претседателство на ДУИ по денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот од Преспа и донесе став дека не се ...

ДУИ: Не е време за избори, да се спроведе Преспанскиот договор

Сител - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ не е за предвремени избори, а е за Преспанскиот договор

МКД - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ: Не е време за избори

+инфо - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

Карлос Хуберијас професор по право од Шпанија: Договорот од Преспа е предавство на Меѓународното Право

Курир - 04.10.2018

Преспанскиот договор е, како прво, олицетворение на едно предавство на основните начела на меѓународното право и како второ, сосема празно ветување без никакви гаранции. Во првиот случај, бидејќи значи давање право на една земја – Грција – да се ...

ДУИ смета дека во моментов не е време за предвремени парламентарни избори

Слободен Печат - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

ДУИ смета дека не е време за предвремени парламентарни избори

Нова ТВ - 04.10.2018

ДУИ на состанокот кој беше одржан вечерва одлучи дека приоритет за државата е изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Договорот од Преспа во Парламентот. ДУИ смета дека во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, со кои ќе се ...

НАТО се сомнева дека ВМРО-ДПМНЕ сака членство

Независен - 04.10.2018

Слободанка Јовановска Наш известувач од Брисел НАТО почнува да се сомнева дека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ навистина сака членство на Македонија во Европската унија. „Она што сите треба да го прашате ВМРО-ДПМНЕ е дали се се уште за членство во ...

ДУИ: Не е време за избори

А1 On - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

Грците бараат референдум за договорот, Сириза сеуште верува во Заев

Алфа - 04.10.2018

Владата на Ципрас се држи на ветувањата на Заев дека нема да се откаже од обидите Договорот од Преспа да стапи во сила. Ќе било навистина штета доколку се изгубела оваа голема шанса. – Постојат политички опции што може да ги направи господинот Заев, ...

ДУИ: Не е време за предвремени избори

Макфакс - 04.10.2018

Централното претседателство на ДУИ на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на земјата во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот од Преспа.

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

Независен - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ - Не е време за избори, туку за спроведување на Договорот

Р.С.Европа - 04.10.2018

Централното претседателство на ДУИ на вечерашниот состанок заклучило дека во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот.

НАТО до ВМРО ДПМНЕ: Дали навистина сакате членство во ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 04.10.2018

НАТО почнува да се сомнева дека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ навистина сака членство на Македонија во НАТО и Европската унија. „Она што сите треба да го прашате ВМРО-ДПМНЕ е дали се се уште за членство во ЕУ и НАТО.

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

Вечер Прес - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

Македонија – Русија: Преспанскиот договор е билатерален, а ООН нема да одлучи за тоа

Локално - 04.10.2018

Советот за безбедност на ОН нема да одлучува ниту да дискутира за Преспанскиот договор, туку само ќе биде информиран. Ова се наведува во позицијата на македонското Министерство за надворешни работи.

По резултатите во Македонија: И Грците бараат референдум, огромно мнозинство сакаат да се отфрли преспанскиот договор

Фактор - 04.10.2018

Околу 72 отсто од Грците сакаат Грција да се повлече од договорот со Македонија, потврдија резултатите од анкетата за јавното мислење објавена од весникот Прото Тема, дистрибуирана во средата вечер.

ДУИ: Не е време за избори, да се спроведе Договорот од Преспа

iPortal - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ не поддржува предвремени парламентарни избори

Бриф - 04.10.2018

Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот од Преспа и ги донесе следниве ...

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

MTM - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

(ВИДЕО) 360˚ Што значи пораката од НАТО за ВМРО-ДПМНЕ и дали има опасност за меѓународна изолација на партијата?

Либертас - 04.10.2018

Во НАТО по ИК на ВМРО-ДПМНЕ си го поставуваат прашањето дали партијата е навистина за членство на земјава во Алијансата, како што партијата декларативно говори години наназад. Тоа е коментарот на висок претставник на НАТО по ставот на Извршниот ...

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

МК News - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

Централно претседателство на ДУИ: Не е време за предвремени избори, приоритет е да се спроведе Договорот од Преспа

Либертас - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

ДУИ не се подготвени: Не е време за предвремени избори

Република - 04.10.2018

Демократската унија за интеграција (ДУИ) смета дека во моментот не е време за предвремени парламентарни избори. Според партијата, со изборите ќе се наруши динамиката на имплементацијата на договорот од Преспа, што, како што велат од партијата, може ...

И Грците бараат референдум за преспанскиот договор

CivilMedia - 04.10.2018

Околу 72 отсто од Грците сакаат Грција да се повлече од договорот со Македонија, потврдија резултатите од анкетата за јавното мислење објавена од весникот Прото Тема, дистрибуирана во средата вечер, објави фактор .

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

Локално - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ: Не е време за предвремени избори, да се прифати Преспанскиот договор

1tv - 04.10.2018

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи вечерва централното претседателство на ДУИ.

ДУИ не поддржува предвремени парламентарни избори

AKO - 04.10.2018

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентоt

Телма - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

Канал5 - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва.

Собранието да ја заврши работата - бара меѓународниот фактор

Канал5 - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени.

Собранието да ја заврши работата - бара меѓународниот фактор

24 Вести - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

24 Вести - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Фокус - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Руско вето над перспективите на Македонија?

Deutsche Welle - 03.10.2018

Стигнуваат нови сигнали дека надворешната и внатрешна опструкција на перспективата на Македонија ќе продолжи со позасилено темпо, но и повици ЕУ, НАТО и меѓународната заедница да ѝ посветат поголемо внимание на земјата.

Руско вето за Договорот од Преспа?

Алсат-М - 03.10.2018

Со вчерашната изјава на руското МНР, Русија ја отвора можноста за ставање вето на Преспанскиот договор во ОН, пишува грчки „ Катимерини “. Во текстот, весникот се осврнува на ставовите на руското МНР во однос на резултатите и цензусот на ...

Влада на РМ :СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за договорот од Преспа, само ќе биде информиран

Канал5 - 03.10.2018

Се крие ли во вчерашното соопштение на руското МНР, најава за вето на Преспанскиот договор, ако Спогодбата се финализира и се најде на маса во Обединетите Нации. Русија се повикува на став од резолуцијата 845 на Советот за безбедност, според кој, си ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Канал5 - 03.10.2018

Ние, овој договор нема да го ратификуваме, ниту сега, ниту ако го најдеме пред нас во следниот Парламент, повторува Мицотакис. Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски ...

Што вели Договорот: Ќе расправа ли Советот на ОН за потпишаното во Преспа?

Слободен Печат - 03.10.2018

Во Македонија во неделата беше организиран референдум на кој граѓаните одговараа на прашањето „Дали сте за члнство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“.

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот

Нова ТВ - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

А1 On - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Меѓународниот фактор бара Собранието да си ја заврши работата

+инфо - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Собранието да ја заврши работата - бара меѓународниот фактор

Независен - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

А1 On - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис: Избори за да може и грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа

МКД - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нea демократиа дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нea демократиа, Кирјакос ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Стандард - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

„Катимерини“: Русија најавува блокада на преспанскиот договор во Советот за безбедност

Press24 - 03.10.2018

Додека премиерот Зоран Заев се бори бара политичка поддршка за спогодбата за името со Грција, која во неделата привлече низок одзив на референдумот, западните лидери изразија поддршка за договорот, додека Москва најави дека би можела да го блокира ...

Мицотакис: Грчкиот народ нека одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Press24 - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

НАТО: Да беше Русија пријател ќе го поздравеше референдумот

Независен - 03.10.2018

Слободанка Јовановска Наш специјален известувач Брисел - По обвинувањата од Русија дека од надвор се наметнува одлука на граѓаните во Македонија околу членството во НАТО и договорот од Преспа од алијансата порачуваат дека да ѝ беше Русија навистина ...

Ова е Балканот

МКД - 03.10.2018

Исходот од референдумот за името покажува дека поширокиот регион, чиј дел е и Грција, е зафатен од едно невообичаено расположение, секако против естаблишментот. Резултатот беше, пред сè, пораз за Западот.

И Мицотакис бара брзи избори во Грција

+инфо - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис бара изборите во Грција да бидат и своевиден референдум

Алфа - 03.10.2018

Мицотакис бара предвремени избори во Грција кои би биле своевиден референдум за името. Парламентарните избори требале да се случат во најбрз временски период – за грчкиот народ да донесе одлуката.

Лов во матно: Русија преку Македонија им контрира на НАТО и ЕУ

Глас на Америка - 03.10.2018

Ниту Иванов, ниту поддржувачите на бојкотот на референдумот, кои се декларираат како граѓански и непартиски организации, досега не излегле пред јавноста со јасно дефинирана алтернатива на Договорот со Грција, која би овозможила и евроатлантски ...

Мицотакис бара грчкиот народ да одлучи за договорот од Преспа

Сител - 03.10.2018

Со Договорот од Преспа за прв пат на соседната земја и се отстапуваат македонска националност и македонски јазик. Од таа причина ние овој договор нема да го ратификуваме, истакнал претседателот на Нова Демократија Кирјакос Мицотакис, информираат ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Алфа - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис бара избори, пред Договорот да дојде во Парламентот

Нова ТВ - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Сител - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Слободен Печат - 03.10.2018

Претседателот на Нова демократија уште еднаш ја обвини владата дека во внатрешноста има различни позиции Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што ...

Собранието да ја заврши работата - бара меѓународниот фактор

Сител - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Транскрипти од затворените преговори на македонските политичари за Преспанскиот договор објавени во „Катимерини“

Таратур - 03.10.2018

Своевиден дипломатски скандал претставува објавувањето на обемни транскрипти од интерните преговори на макдонскиот политички врв за Преспанскиот договор кои ги објави грчкиот весник „ Катимерини “, а кои биле одржувани зад затворени врати во Клубот ...

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

Слободен Печат - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн предупреди дека доколку Договорот со Грција не се изгласа во Собранието, тогаш Македонија ја чека уште една деценија тапкање во место како што беше од 2005.

Мицотакис бара брзи избори: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Курир - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Што вели Договорот: Ќе расправа ли Советот на ОН за потпишаното во Преспа?

+инфо - 03.10.2018

Откако ќе се заврши процесот на имплементација или уставните промени во Република Македонија и ратификација на договорот во грчкиот Парламент, генералниот секретар на обединетите нации ќе испрати информација до Советот за безбедност на ОН дека ...

Советот за безбедност на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

МКД - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Мицотакис бара брзи избори поради договорот од Преспа

Нетпрес - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

„Катимерини“: Русија најавува блокада на преспанскиот договор во Советот за безбедност

Фактор - 03.10.2018

Додека премиерот Зоран Заев се бори бара политичка поддршка за спогодбата за името со Грција, која во неделата привлече низок одзив на референдумот, западните лидери изразија поддршка за договорот, додека Москва најави дека би можела да го блокира ...

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

Локално - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

CivilMedia - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Мицотакис бара грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа

Фактор - 03.10.2018

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во разговор со членови на партијата, при посетата на грчкиот остров Самос ги повтори цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

CivilMedia - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Остава ли Русија остава отворена можност да стави вето на Преспанскиот договор во ОН?!

Либертас - 03.10.2018

Стигнуваат нови сигнали дека надворешната и внатрешна опструкција на перспективата на Македонија ќе продолжи со позасилено темпо, но и повици ЕУ, НАТО и меѓународната заедница да ѝ посветат поголемо внимание на земјата, пишува Дојче веле .

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

iPortal - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Брзи избори во Грција бара Мицотакис

Пулс24 - 03.10.2018

Лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис во разговор со членови на партијата, при посетата на грчкиот остров Самос ги повтори цврстите ставови на својата партија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и ...

„Катимерини“: Русија најавува блокада на преспанскиот договор во Советот за безбедност

iPortal - 03.10.2018

Додека премиерот Зоран Заев се бори бара политичка поддршка за спогодбата за името со Грција, која во неделата привлече низок одзив на референдумот, западните лидери изразија поддршка за договорот, додека Москва најави дека би можела да го блокира ...

НАТО: Да беше Русија пријател ќе го поздравеше референдумот

iPortal - 03.10.2018

По обвинувањата од Русија дека од надвор се наметнува одлука на граѓаните во Македонија околу членството во НАТО и договорот од Преспа од алијансата порачуваат дека да ѝ беше Русија навистина пријател на Македонија -и таа ќе застанеше зад ...

Меѓународниот фактор очекува македонското Собрание да ја заврши работата

MTM - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Што вели Договорот: Може ли Советот за безбедност на ОН да расправа за потпишаното во Преспа?

Либертас - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

MTM - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Локално - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

Локално - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

Либертас - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Лов во матно: Русија преку Македонија им контрира на НАТО и ЕУ

iPortal - 03.10.2018

Ниту Иванов, ниту поддржувачите на бојкотот на референдумот, кои се декларираат како граѓански и непартиски организации, досега не излегле пред јавноста со јасно дефинирана алтернатива на Договорот со Грција, која би овозможила и евроатлантски ...

Шпански професор: Преспанскиот договор е предавство на меѓународното право

Република - 03.10.2018

Преспанскиот договор е, како прво, олицетворение на едно предавство на основните начела на меѓународното право и како второ, сосема празно ветување без никакви гаранции. Во првиот случај, бидејќи значи давање право на една земја – Грција – да се ...

Мицотакис: За договорот од Преспа терба да одлучи грчкиот народ, а не грчката влада

Република - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Либертас - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

Вечер Прес - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

КАКО ЗАЕВ И ЦИПРАС ГИ ЗАОБИКОЛИЛЕ ОН: СБ на ОН нема да одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

Денешен - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Советот за безбедност на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа

еМагазин - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Н.Македонија - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Македонија – привидението исчезна

Н.Македонија - 03.10.2018

Карлос Флорес Хубериас Расположено во срцето на Балканот – и како многу други нешта во регионот – со припадност на три држави, Македонија, Грција и Албанија, Преспанско Езеро се смета за древно езеро чија старост се оценува на милиони години.

„Катимерини“: Русија може да стави вето за Преспанскиот договор

365 - 03.10.2018

Со изјавата на руското министерство за надворешни работи од вторникот, Русија ја отвора можноста за ставање вето на Преспанскиот договор во Обединетите Нации, пишува грчки „Катимерини“. Во својот говор, рускиот министер за надворешни работи ги ...

СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран

1tv - 03.10.2018

Во реакциите по референдумот во Република Македонија, покрај мноштвото пораки на поддршка за изгласување на Договорот од Преспа во македонскиот Парламент, со дијаметрално спротивен став излезе официјална Москва, која преку руското МНР порача дека ...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

1tv - 03.10.2018

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да се распишат избори за да одлучи грчкиот народ, ги повтори лидерот на Нова демократија, ...

Скандал: ,,Катимерини“ објави транскрипти од разговорите за името на македонските политички лидери зад затворени врати

AKO - 03.10.2018

Во грчкиот весник ,,Катимерини’, во денешниот број се објавени обемни извадоци од разговорите на македонските политички лидери одржани во Клуб на пратеници, се разбира зад затворени врати.

Собранието да ја заврши работата – бара меѓународниот фактор

1tv - 03.10.2018

Меѓународниот фактор по завршувањето на референдумот во Македонија на кој мнозинството граѓани кои излегоа на гласање се изјаснија за европската иднина на државата очекува македонското Собрание да ги усвои уставните измени кои произлегуваат од ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Канал5 - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

24 Вести - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. - Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Дер Мил: Мнозинство од излезените гласачи искажаа поддршка за Спогодбата од Преспа

ТВ21 - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Канал5 - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Клучните пораки испратени по завршувањето на референдумот

24 Вести - 02.10.2018

Фокусот на договорот од Преспа сега треба да се стави на оние кои излегоа и гласаа „за“, бидејќи оние кои се против и не гласаа не нудат друга алтернатива, вели медијаторот во македонско – грчкиот спор Метју Нимиц за грчката телевизија Антена.

Русија го поддржа Иванов против Преспанскиот договор

Сакам да кажам - 02.10.2018

Руското министерство за надворешни работи вели дека Преспанскиот договор им противречи на меѓународното право и на македонскиот устав, цитирајќи го говорот на претседателот Ѓорге Иванов во Обединетите Нации, во соопштението за референдумот за името ...

Русија го поддржува Иванов против Договорот со Грција

Фокус - 02.10.2018

Преспанскиот договор е спротивен на меѓународното право и на македонскиот устав, што во неколку наврати го истакна македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, вклучувајќи и од говорницата на Генералното собрание на ОН, стои во соопштението на ...

Руско МНР: Резултатите од преговорите меѓу Скопје и Атина да се разгледаат во ОН

Алсат-М - 02.10.2018

„Преспанскиот договор им противречи на меѓународното право и на македонскиот Устав“, се вели меѓудругото во соопштението од руското министерство за надворешни работи , со забелешка дека излезноста од 36,8% не дозволува да биде признаен референдумот ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на договорот

Канал5 - 02.10.2018

Македонските политички елити мораат да донесат крупни одлуки за иднината на земјата, вели медијаторот Метју Нимиц, коментирајќи ја слабата излезност на референдумот. За грчката телевизија Антена, тој вели дека е изненаден од резултатот, зашто ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Канал5 - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. - На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Телма - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Москва отворено го поддржа Иванов за Преспанскиот договор

Телма - 02.10.2018

Резултатите од преговорите помеѓу Скопје и Атина за преименувањето на Република Македонија треба да се дискутираат во Советот за безбедност на ОН. Ова се вели во коментарот на руското Министерство за надворешни работи во врска со референдумот во ...

Италија: Парламентот да ги одобри уставните измени од Договорот

Нова ТВ - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Италија очекува Парламентот да ги одобри уставните измени

+инфо - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Италија очекува Парламентот да ги одобри уставните измени

Слободен Печат - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Слободен Печат - 02.10.2018

- Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е многу важен - порача Гутереш. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со ...

„Сега Парламентот да се произнесе за уставните амандмани, врз база на резултатот од референдумот”

МКД - 02.10.2018

Официјален Париз во реакцијата по неделниот референдум во Македонија порачува дека сега Парламентот треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата, а врз основа на резултатот од референдумот.

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Press24 - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. - Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Гутереш: Да се продолжи со примената на Договорот со Грција

МКД - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е многу ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Стандард - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Нова ТВ - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесе МИА. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Press24 - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Сител - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Сител - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. - Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор, Договорот е спротивен на македонскиот Устав

МКД - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи . „Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Слободен Печат - 02.10.2018

Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во пропагадната кампања, не воздржувајќи се од мешање во внатрешните работи на земјата. Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат ...

Гутереш: Политичари, продолжете со имплементација на Договорот

+инфо - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Таратур - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Франција задоволна што мнозинството гласачи ја поддржаа Спогодбата од Преспа

Макфакс - 02.10.2018

,,Гласачкото тело на Поранешната Jугословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември да гласа на референдум за името и за иднината на земјата. Франција со задоволство констатира дека гласањето добро се одвиваше и го поздравува фактот ...

Мил: Парламентот да гласа врз основа на резултатот од референдумот

Нова ТВ - 02.10.2018

Портпаролот на Министерството за Европа и Надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил вели дека сега Парламентот треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата, а врз основа на резултатот од референдумот.

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Стандард - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

А1 On - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Независен - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Гутереш: Договорот да биде имплементиран

Независен - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на преспанскиот договор. „Фактот што огромно мнозинство од оние што гласаа го поддржаа преспанскиот договор е ...

Француско МНР: Сега Парламентот да се произнесе за уставните амандмани

+инфо - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

А1 On - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Франција очекува Собранието да се произнесе за уставните амандмани

Р.С.Европа - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил очекува Собранието да се произнесе за уставните амандмани. „Гласачкото тело на Поранешната Југословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември ...

Италија: Очекуваме Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени

Независен - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. - На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

А1 On - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Гутереш: Да продолжи спроведувањето на Договорот од Преспа

Нова ТВ - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Независен - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Гутереш: Политичарите да продолжат со имплементација на договорот од Преспа

Макфакс - 02.10.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, по референдумот во Македонија, ги повика политичарите во земјата да продолжат со имплементација на договорот од Преспа. „Фактот дека големо мнозинство од гласачите го поддржаа преспанскиот ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Стандард - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

360˚ анализа: Дали Преспанскиот договор може да „освои“ 80 пратеници во Собрание?

Таратур - 02.10.2018

Распоредот на силите во Собранието во моментов е во сооднос 72-ца пратеници на страната на владината коалиција и албанската опозиција што го поддржува договорот со 48-мина на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Парламентот ќе ја тестира одговорноста на опозицијата

iPortal - 02.10.2018

Аналитичарите препознаваат нов обид на опозицијата да го опструира Договорот со дополнителни услови. „Резултатите од референдумот треба да бидат дискутирани во парламентот“, порача Нимиц, и Генералниот секретар на ОН, пишува Дојче веле .

Гутереш: Политичарите да продолжат со имплементација на договорот од Преспа

Точка - 02.10.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, по референдумот во Македонија, ги повика политичарите во земјата да продолжат со имплементација на договорот од Преспа. „Фактот дека големо мнозинство од гласачите го поддржаа преспанскиот ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Либертас - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Локално - 02.10.2018

Италијанското Министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Руско МНР: На референдумот беа бојкотирани решенија наметнати од надвор

Мета - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Гутереш: Политичарите да продолжат со имплементација на договорот од Преспа

Centar - 02.10.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, по референдумот во Македонија, ги повика политичарите во земјата да продолжат со имплементација на договорот од Преспа. „Фактот дека големо мнозинство од гласачите го поддржаа преспанскиот ...

Јасен е јазот меѓу Заев и Иванов, „Катимерини“ објави записници од средбите

Локално - 02.10.2018

Записниците кои ги виделе новинари на весникот „Катимерини“ од лидерските средби во Македонија за преговорите со Грција пред договорот за името да биде потпишан во јуни, укажуваат на тоа политичките лидери сметале дека договорот ќе биде полесен за ...

Русија: Договорот им противречи на меѓународното право и на македонскиот устав

Република - 02.10.2018

Руското министерство за надворешни работи вели дека Преспанскиот договор им противречи на меѓународното право и на македонскиот устав, цитирајќи го говорот на претседателот Ѓорге Иванов во Обединетите Нации, во соопштението за референдумот за името ...

Ванхојте за Фактор: ВМРО-ДПМНЕ да не учествува на избори додека не се демократизира, а Владата да не „купува“ гласови ...

Фактор - 02.10.2018

Предвремените парламентарни избори не можат и не треба да бидат опција. Владата доби мандат од граѓаните и нивната работа е да продолжат до крај, без оглед на тешкотиите со кои се соочуваат, вели во интервју за Фактор Питер Ванхојте, поранешен ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

МК News - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Москва отворено го поддржа Ѓорге Иванов и се изјасни против Преспанскиот договор

Локално - 02.10.2018

Резултатите од преговорите помеѓу Скопје и Атина за преименувањето на Република Македонија треба да се дискутираат во Советот за безбедност на ОН. Ова се вели во коментарот на руското Министерство за надворешни работи во врска со референдумот во ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Локално - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Парламентот ќе ја тестира одговорноста на опозицијата

Либертас - 02.10.2018

Аналитичарите препознаваат нов обид на опозицијата да го опструира Договорот со дополнителни услови. „Резултатите од референдумот треба да бидат дискутирани во парламентот“, порача Нимиц, и Генералниот секретар на ОН, пишува Дојче веле .

Руско МНР за референдумот смета дека гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

MTM - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Јасен е јазот меѓу Заев и Иванов, „Катимерини“ објави записници од средбите

Мета - 02.10.2018

Записниците кои ги виделе новинари на весникот „Катимерини“ од лидерските средби во Македонија за преговорите со Грција пред договорот за името да биде потпишан во јуни, укажуваат на тоа политичките лидери сметале дека договорот ќе биде полесен за ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Либертас - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Москва со поддршка за Иванов

CivilMedia - 02.10.2018

Резултатите од преговорите помеѓу Скопје и Атина за преименувањето на Република Македонија треба да се дискутираат во Советот за безбедност на ОН. Ова се вели во коментарот на руското Министерство за надворешни работи во врска со референдумот во ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Франција задоволна што мнозинството гласачи ја поддржаа спогодбата од Преспа

Точка - 02.10.2018

Според неа, сега парламентот треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на спогодбата, а врз основа на резултатот од референдумот. „Гласачкото тело на поранешната југословенска Република Македонија имаше можност на 30 ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

еМагазин - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа

Локално - 02.10.2018

Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните ...

Собранието да се произнесе за уставните амандмани, велат од француското МНР

Мета - 02.10.2018

Собранието сега треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата со Грција, а врз основа на резултатот од референдумот, се вели во изјавата на портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на ...

Руското МНР застана зад Иванов: Резултатите од преговорите меѓу Скопје и Атина треба да бидат разгледани во Советот за ...

Либертас - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Либертас - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Италија очекува Македонскиот парламент да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Вечер Прес - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Парламентот ќе ја тестира одговорноста на опозицијата

Бриф - 02.10.2018

Aналитичарите препознаваат нов обид на опозицијата да го опструира Договорот со дополнителни услови. „Резултатите од референдумот треба да бидат дискутирани во парламентот“, порача Нимиц, и Генералниот секретар на ОН, пишува Дојче веле.

Зошто Грција и Македонија склучија привремена спогодба, зошто донесоа меморандуми, зошто беа на суд во Хаг?

Н.Македонија - 02.10.2018

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (8) Гордана Сиљановска-Давкова Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани.

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Н.Македонија - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

Н.Македонија - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Руско МНР: Гласачите бојкотираа решенија наметнати од надвор

1tv - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се вклучија во ...

Француско МНР: Парламентот да се произнесе за уставните амандмани

1tv - 02.10.2018

Гласачкото тело на Поранешната Jугословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември да гласа на референдум за името и за иднината на земјата. Франција со задоволство констатира дека гласањето добро се одвиваше и го поздравува фактот што ...

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени

1tv - 02.10.2018

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа. – На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа ...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

1tv - 02.10.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум, ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е ...

Руско МНР: ЕУ, САД и НАТО се решени да го вклучат Скопје во НАТО без согласност на граѓаните

AKO - 02.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија покажува дека гласачите одлучија да бојкотираат решенија наметнати од надвор, соопшти руското Министерство за надворешни работи, објави МИА. – Водечките политичари од НАТО и Европската Унија директно се ...

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Телма - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

САД ги поздрави резултатите од референдумот

Фокус - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Телма - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Сега останува Парламентот да ги преземе следните чекори

Фокус - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Канал5 - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

24 Вести - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Грчко МНР: Следните чекори напред бараат трезвеност од сите страни

24 Вести - 01.10.2018

Грција внимателно следи, иако од соодветна далечина, случувањата во пријателската земја на поранешната југословенска Република Македонија и останува посветена на Преспанскиот договор. Резултатот од референдумот во поранешна југословенска Република ...

САД го поздравија резултатот од референдумот и поддржаа целосно спроведување на Договорот од Преспа во Собранието

Сакам да кажам - 01.10.2018

САД го поздравија резултатот од референдумот за името и изразија силна поддршка за целосната имплементација на Договорот од Преспа во Собранието, оти сметаат дека тоа за Македонија ќе овозможи заслужено место во НАТО и ЕУ, што ќе придонесе кон ...

Резултатите од Македонија ја тресат Грција

Deutsche Welle - 01.10.2018

Исходот од референдумот е прва тема на насловните страници во грчките весници. Клучните поенти се дека мнозинството од над 90 % се изјаснило „за“, дека се критични следните неколку дена, а потоа - сите опции се отворени.

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

ТВ21 - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

САД, НАТО, ЕУ го поздравија високиот процент на поддршка на договорот со Грција, ЕУ и НАТО

Канал5 - 01.10.2018

Американскиот Стејт Департмент, НАТО, Европската Унија , Грција, Бугарија го поздравија високиот износ на поддршката на договорот со Грција но и за ЕУ и НАТО . Американскиот Стејт департмент ги поздрави резултатите од вчерашното референдумско ...

ЕУ бара дејствување, Русија набљудува

Deutsche Welle - 01.10.2018

Високите претставници на ЕУ, Федерика Могерини и Јоханес Хан заеднички реагираа на исходот на референдумот со порака дека на потег е парламентот. Прва воздржана реакција пристигна и од Москва.

Атина: Грција е флексибилна во поглед на роковите за Преспанскиот договор

Deutsche Welle - 01.10.2018

Грчката влада денеска уште еднаш порача дека шансата за решавање на спорот за името не смее да биде пропуштена, еден ден откако македонските граѓани на референдум ја поддржаа промената, но не излегоа во доволен број Портпаролот на грчката влада ...

Бејли: На референдумот гласаа сериозна бројка на граѓани, следен чекор е Собранието

ТВ21 - 01.10.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли даде свое видување по вчерашниот референдум во Македонија. Тој истакна дека излезноста од повеќе од 600.000 е сериозна бројка, која покажала дека земјата сака да оди напред кон НАТО и ЕУ.

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Канал5 - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор.Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт департментот.

За САД и ЕУ референдумот ја покажал волјата на мнозинството граѓани

24 Вести - 01.10.2018

Соединетите Американски Држави го поздравија референдумот и граѓаните кои изразија поддршка за НАТО и ЕУ. Во соопштението од стејт департментот се наведува дека сад силно ја поддржуваат целосната имплементација на договорот од преспа, кој и ...

Резултатите од референдумот и реакциите во Грција

Алсат-М - 01.10.2018

Вчерашниот референдум за договорот за името, беше внимателно следен и во Грција. Грчкиот премиер, Алексис Ципрас во телефонски разговор му честиташе на премиерот Заев за неговиот ангажман за спроведување на Преспанскиот договор во Собранието преку ...

Важно е што огромно мнозинство од тие што гласаа го поддржаа Преспанскиот договор, вели Генералниот секретар на он ...

Сакам да кажам - 01.10.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш ги повика сите политички сили во земјата да продолжат со имплементација на Преспанскиот договор во институциите, бидејќи, како што кажа, важен е фактот што огромно мнозинство од тие што ...

САД изрази благодарност кон граѓаните кои вчера дадоа поддршка за НАТО и ЕУ

Канал5 - 01.10.2018

САД го поздравија референдумот и граѓаните кои изразија поддршка за НАТО и ЕУ. САД ги поздравија резултатот од референдумот во Македонија на 30-ти септември, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот од ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Телма - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт ...

За САД референдумот е успешен

Фокус - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

Бејли: Гледајќи на одѕивот, она што е важно дека 660 илјади граѓани излегоа да гласаат и го поддржаа Договорот

А1 On - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: останува на Парламентот да ги преземе следните чекори

Р.С.Европа - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џес Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Слободен Печат - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

А1 On - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Бејли: Сега Собранието да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот со Грција

МКД - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Руско МНР: Сакаат Скопје да го внесат во НАТО, не им е важно мислењето на граѓаните

А1 On - 01.10.2018

Поддршката за резултатите од референдумот во Македонија од страна на Европската Унија и НАТО говори за желбата да се обезбеди забрзан влез на Скопје во Алијансата, независно од ставот на населението, велат од Министерството за надворешни работи на ...

Руска Амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

+инфо - 01.10.2018

Руската Амбасада во Скопје на Твитер сподели дека резултатот од референдумот во Македонија „сведочел дека гласачите одлучиле да бојкотираат наметнати решенија“. – Две третини од македонските граѓани не ја поддржаа Преспанската спогодба.

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Независен - 01.10.2018

САД - САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Руска амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Слободен Печат - 01.10.2018

Руската амбасада во земјата преку профилот на социјалната мрежа „Твитер“ се огласи во врска со референдумот за прифаќање на договорот со Грција. „Резултатот од референдумот во Македонија сведочи дека гласачите одлучија да бојкотираат наметнати ...

Руска амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Press24 - 01.10.2018

Руската амбасада во Македонија преку Твитер се огласи во врска со референдумот за прифаќање на договорот со Грција. „Резултатот од референдумот во Македонија сведочи дека гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија.

Стејт Департмент: Лидерите да се издигнат над партиите и да обезбедат посветла иднина

Слободен Печат - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Press24 - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

За грчкото МНР референдумот контрадикторен - остануваат посветени на Договорот од Преспа

Press24 - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Сител - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 01.10.2018

Како што пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА, Ципрас го поддржал Заев за „одлучноста и храброста да продолжи со спроведувањето на договорот“. Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Р.С.Европа - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од вчерашниот референдум во Македонија, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Заев и Ципрас синоќа разговарале телефонски

Р.С.Европа - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

Грција останува посветена на Договорот, поддршка од Хан и Столтенберг

Нова ТВ - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Стандард - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Независен - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

САД го поздравија референдумот и граѓаните кои изразија поддршка за НАТО и ЕУ

Глас на Америка - 01.10.2018

Понатаму во соопштението се подвлекува дека „САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа, кој и овозможува на Македонија загарантирано место во НАТО и ЕУ, што ќе придонесе кон регионалната стабилност, безбедност и ...

Стејт Департмент: Лидерите да се издигнат над партиската политика

Нова ТВ - 01.10.2018

-САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа, кој и овозможува на Македонија загарантирано место во НАТО и ЕУ, што ќе придонесе кон регионалната стабилност, безбедност и просперитет, се вели во соопштението од Стејт ...

САД: Граѓаните го поддржаа Договорот, лидерите да не ја испуштат шансата

+инфо - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

И по референдумот, грчката опозиција против договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

САД го поздравија референдумот и граѓаните кои дадоа поддршка за НАТО и ЕУ

Макфакс - 01.10.2018

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. ,,САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот ...

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот, со кои Македонија ќе го добие заслуженото место во НАТО и во ЕУ

МКД - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, на кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската Унија со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

Дескоски: Пак, ќе бидеме во милост или немилост на Грците

Слободен Печат - 01.10.2018

Тоа значи дека без исполнување на било кој од двата услови, Грција нема да има обврска да не поддржи за членство во НАТО Тони Дескоски, професор по меѓународно право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, кој беше застапник на Република ...

Грчките партии со непроменети позиции: од поддршка, до „Македонија била и ќе биде грчка“

МКД - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Неа демократиа и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Потами смета дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Сител - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

Сител - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Резултатите од референдумот не ги променија позициите на грчките партии

Независен - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Слободен Печат - 01.10.2018

Со непроменети позиции е Движењето за промена, а нејзиниот портпарол, Павлос Христидис во пишаната изјава за резултатите од референдумот вели дека „по грчкиот народ и граѓаните на ПЈРМ му свртеа грб на договорот на Ципрас-Заев“.

Дескоски: Грција сега ќе може во секое време да гласа против нашето членство во НАТО

МКД - 01.10.2018

Кристално јасно е дека на референдумот немаше доволен број на граѓани кои би се изјасниле на поставеното прашање. Сега, кога имаме неуспешен референдум, чувствувам потреба да укажам на една одредба од Преспанската спогодба, која во значителна мерка ...

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

Стандард - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

Независен - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Независен - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Руското МНР: НАТО и ЕУ брзаат да го внесат Скопје во алијансата независно од ставот на населението

Макфакс - 01.10.2018

Поддршката за резултатите од референдумот во Македонија од страна на Европската Унија и НАТО говори за желбата да се обезбеди забрзан влез на Скопје во алијансата независно од ставот на населението, велат од Министерството за надворешни работи на ...

Руска Амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Стандард - 01.10.2018

Руската Амбасада на Скопје на Твитер сподели дека резултатот од референдумот во Македонија „сведочел дека гласачите одлучиле да бојкотираат наметнати решенија“. „Две третини од македонските граѓани не ја поддржаа Преспанската спогодба.

Руска амбасада: Гласачите на референдумот ги бојкотираа наметнатите решенија

А1 On - 01.10.2018

Руската Амбасада во Скопје, на социјалната мрежа „Твитер“ сподели статус во кој вели дека резултатот од референдумот во Македонија сведочел за тоа дека гласачите одлучиле да бојкотираат наметнати решенија.

Руската амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Макфакс - 01.10.2018

Руската амбасада во земјата преку профилот на социјалната мрежа „Твитер“ се огласи во врска со референдумот за прифаќање на договорот со Грција. „Резултатот од референдумот во Македонија сведочи дека гласачите одлучија да бојкотираат наметнати ...

Амбасада на Русија во Македонија за референдумот: Гласачите бојкотираа наметнати решенија

МКД - 01.10.2018

Резултатот од референдумот во Македонија сведочи дека гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија. Две третини од македонските граѓани не ја поддржаа Преспанската спогодба. Таа е спротивна на македонскиот Устав и на меѓународно право.

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Стандард - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Press24 - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

+инфо - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Локално - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Резултатите од Македонија ја тресат Грција

Либертас - 01.10.2018

Исходот од референдумот е прва тема на насловните страници во грчките весници. Клучните поенти се дека мнозинството од над 90 % се изјаснило „за“, дека се критични следните неколку дена, а потоа – сите опции се отворени, пишува Дојче веле .

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Бриф - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Вашингтон: САД ги поздравуваат резултатите од референдумот за Северна

Денешен - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

По референдумот: Грција останува посветена на договорот за смена на името на Македонија

Денешен - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за договорот, кој доживеа тотален дебакл, бидејќи две третини од македонскиот народ ја бојкотираа смената ...

За САД референдумот е успешен

iPortal - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

(ВИДЕО) Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Бриф - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

САД се огласија во врска со референдумот во Македонија

Centar - 01.10.2018

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. ,,САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на договорот ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Вечер Прес - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Локално - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

МК News - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Република - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Вечер Прес - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Либертас - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Бејли: Лидерите сериозно да ја земат предвид бројката од 660 илјади гласови

Денешен - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Локално - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

Бејли: Политичарите сериозно да ги земат предвид мнозинството 660.000 граѓани кои гласаа „за“

еМагазин - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

САД го поздравија референдумот и граѓаните кои дадоа поддршка за НАТО и ЕУ

Точка - 01.10.2018

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. ,,САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот ...

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

MTM - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

САД: Лидерите да се издигнат над партиските интереси за посветла иднина на земјата

Мета - 01.10.2018

Американскиот Стејт департмент, синоќа преку соопштение ги поздрави резултатите од вчерашниот референдумот во Македонија на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

САД ги поздравува резултатите од референдумот на Република Македонија и го смета за успешен

Скопје инфо - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

ШТО ГО ЧЕКА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР: Има ли простор за разговори?

Фактор - 01.10.2018

Изненадување беше за сите, но и за меѓународната јавност што Бојкотот успеа да го „замати“ цензусот. Сега битката повторно се сели на политичката сцена – најверојатно на заедничка зелена маса.

Нова демократија нема да го поддржи Преспанскиот договор

Локално - 01.10.2018

Нова демократија ќе вложи секаков можен напор за да не стапи во сила национално штетниот Договор од Преспа, соопштуваат од грчката опозициска партија во однос на референдумот во Македонија.

САД го поздравија референдумот и граѓаните кои дадоа поддршка за НАТО и ЕУ

24Инфо - 01.10.2018

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и ...

Руска амбасада: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Точка - 01.10.2018

Руската амбасада во земјата преку профилот на социјалната мрежа „Твитер“ се огласи во врска со референдумот за прифаќање на договорот со Грција. „Резултатот од референдумот во Македонија сведочи дека гласачите одлучија да бојкотираат наметнати ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

MTM - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, ...

Пулс24 - 01.10.2018

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, со кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот потпишан во Преспа. ,,САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа, кој и ...

Сопругот на Рената Десковска, Тони го отпиша договорот! Прочитајте, се е јасно

Пулс24 - 01.10.2018

Денеска гласавме. И покрај сите полемики, моето мислење е дека прашањето беше кристално јасно. Кристално јасно е и д ека на референдумот немаше доволен број на граѓани кои би се изјасниле на поставеното прашање.

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

МК News - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

ДЕСКОСКИ: И да ги усвоиме уставните амандмани, повторно ќе зависиме од добрата воља на Грците

Вечер Прес - 01.10.2018

Кристално јасно е и дека на референдумот немаше доволен број на граѓани кои би се изјасниле на поставеното прашање. И покрај сите полемики, моето мислење е дека прашањето беше кристално јасно, напиша професорот по меѓународно право Тони Дескоски на ...

За САД референдумот е успешен: Политичките лидери да се издигнат над партиските политики

еМагазин - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

CivilMedia - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Либертас - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

еМагазин - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот во „соседната земја“

Денешен - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

Бејли контра волјата на Македонскиот народ

Пулс24 - 01.10.2018

Во типичен свој стил, надвор од контрола, надвор од вообичаено дипломатско однесување и надвор од Виенските дипломатски конвенции денеска Бејли побара да се заобиколи референдумот и да се оди на промена на името во Собранието на РМ.

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

CivilMedia - 01.10.2018

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на референдумот во Македонија за Договорот. Според нивната оценка, резултатите од референдумот се контрадикторни, бидејќи голем дел од ...

Грчките политички партии со исти ставови и по референдумот

Република - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

„Дојче веле“: Резултатите од Македонија ја тресат Грција

Република - 01.10.2018

Исходот од референдумот е прва тема на насловните страници во грчките весници. Клучните поенти се дека мнозинството од над 90 % се изјаснило „за“, дека се критични следните неколку дена, а потоа – сите опции се отворени, пишува „ Дојче веле “.

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

Локално - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Стејт Департмент: Лидерите да се издигнат над партиската политика

Локално - 01.10.2018

-САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа, кој и овозможува на Македонија загарантирано место во НАТО и ЕУ, што ќе придонесе кон регионалната стабилност, безбедност и просперитет, се вели во соопштението од Стејт ...

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

CivilMedia - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Брисел не го закопува Преспанскиот договор, вниманието свртено кон пратениците

Вечер Прес - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

За Брисел Преспанскиот договор е се уште жив, вниманието свртено кон пратениците

Либертас - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Гутереш и ОН: Оние што не гласале се воздржани, списокот е непрочистен

Фактор - 01.10.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја поздрави високата разлика во гласовите помеѓу оние кои гласале „за“ и тие „против“ на референдумот одржан вчера во Македонија за прифаќање на Спогодбата од Преспа.

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Н.Македонија - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

Н.Македонија - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

Бејли: Останува на Парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација на Договорот

Н.Македонија - 01.10.2018

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот на Стејт ...

За Брисел Преспанскиот договор е се уште жив, вниманието свртено кон пратениците

1tv - 01.10.2018

Ден по референдумот, Европската Унија, преку комесарот за проширување, Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека исходот од референдумот е знак за поддршка од граѓаните како за Преспанскиот Договор, ...

Бејли: Лидерите да бидат фокусирани кон иднината на Македонија

1tv - 01.10.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли даде свој став за вчерашниот референдум и според него излезноста од повеќе од 600.000 е сериозна бројка, која покажала дека земјата сака да оди напред кон НАТО и ЕУ.

САД: Граѓаните поддржаа членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

1tv - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, соопшти синоќа Стејт департментот.

За САД референдумот е успешен и очекуваат целосна имплементација на Договорот од Преспа

AKO - 01.10.2018

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

1tv - 01.10.2018

Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од Преспа, партијата Река потенцира дека Грција треба да го поддржи европскиот тек на ...