TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канонада од меѓусебни навреди и обвинувања

Време - 18.08.2007

ВТОР ДЕН ОД ДЕБАТАТА ЗА ПРИТВОРОТ НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ Меѓусебни обвинувања, навреди, зборови како „хохштаплери“, „кловнови“ и извинувања го одликуваа вториот ден од собраниската расправа за одлуката на мандатно-имунитетната комисија со која се одобрува изрекувањето на мерката притвор за пратеникот ...

Опозицијата го обвини Ѓорчев за главен потпалувач во парламентот

Утрински - 18.08.2007

Настапот на Ѓорчев предизвика лавина реплики и процедурални јавувања на пратениците од СДСМ, но и честитки на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Тензичната собраниска дебата за случајот „Бучковски“ ја следеше и претставник од ОБСЕ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Собранието вчера беше претворено во вистинска арена, ...

Соработниците на Бучковски пропеале!

Дневник - 18.08.2007

Саша Андоновски не е врвот на пирамидата на аферата „Бачило“ исто како што Бучковски не е врвот на пирамидата со трите милиони евра, рече Влатко Ѓорчев Во борбата против организираниот криминал и корупцијата или сте „за“ или сте „против“.

Бучко на слобода, правото во притвор

Дневник - 18.08.2007

Бучковски, кој за неколку дена ќе слави двегодишнина од денот кога сам се устоличи во узурпатор на третата власт и дискриминатор на секаков никулец на независно судство , е последниот што денес може да држи морални лекции за перформансите на правната држава Демагогијата на СДСМ се заканува длабоко ...

Истрагата за Бучко се претвора во октопод!

Вечер - 18.08.2007

- Тони е натоварен како брод. Доволна е неговата Иднина инжинеринг која требаше да го направи водоводот во Тетово за шест милиони евра. Тежи многу повеќе од сите нас. Истото е и со Борче Петровски, Владо Димов, а да не го заборавиме и Маниќ, на кој за 500 евра годишно му го дадовте Воениот базен, ...

Жестоки реплики на седницата за Бучковски

А1 - 17.08.2007

Спикерот Георгиевски со паузи го менаџираше серијалот од жолчни реплики на продолжението на седницата околу одлуката на Мандатната комисија за имунитетот на Бучковски, кои не се вклопија во неговата молба дебатата да не се вжештува.

Пратениците заглавија во процедуралните забелешки

Време - 17.08.2007

НАМЕСТО ДЕБАТА ЗА ПРИТВОРОТ НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ Процедуралните забелешки и барање за продолжување на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања беа првичните забелешки на опозициските пратеници на вчерашната седница на Собранието на која требаше да се расправа за одлуката на комисијата ...

На Бучковски му дадоа 30 минути да се одбрани

Вест - 17.08.2007

СОБРАНИСКА РАСПРАВА ЗА ОДЗЕМАЊЕ ИМУНИТЕТ НА ПРАТЕНИК Власта вчера ги ограничи на десет минути пратеничките дискусии пред отворањето на собраниската расправа за укинувањето на имунитетот на пратеникот Владо Бучковски од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Парламентот заглави во процедурата за случајот „Бучковски“

Утрински - 17.08.2007

Владејачките партии изгласаа лимитирање на дискусиите на пратениците на 10 минути: Владо Бучковски во првиот ред на пратеничката група на Социјалдемократскиот сојуз Опозицијата цел ден се надмудруваше со спикерот Георгиевски, а расправата почна во доцните попладневни часови ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА ...

Имунитетот на Бучковски ги собра пратениците

Дневник - 17.08.2007

Повеќе од еден час траеја процедуралните забелешки и надмудрувања за утврдување на дневниот ред на седницата Во докажување дали постои одлука на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања и во утврдување на дневниот ред помина вчерашната седница на Собранието посветена на одземањето на ...

Расправија за и против имунитетот на Бучко

Вечер - 17.08.2007

- Уставот вели дека пратениците може да се повикаат на имунитетот на пратеникот ако тој тоа не го направи, како што е во мојот случај. Останува само едно неодговорено прашање - зошто и пративте писмо на истражната судијка. Јас не бегам од истрага, но вие, како да жалите што нема притвор за ...

Собраниска расправа за имунитетот на Бучковски

А1 - 16.08.2007

Бучковски да го реализира она што веќе го направи, да се откаже од имунитетот, седницата да ја завршиме брзо и да им дадеме можност на судските органи без притисоци да си ја завршат работата, рече од говорницата пратеникот Николовски, за кого нема прејудицирана вина кај професорот од Правниот, но ...

Бучковски: МВР ја крие наредбата за моето приведување

Вест - 16.08.2007

Пратеникот Владо Бучковски смета дека одговорот на МВР во врска со неговата претставка за задржувањето на граничниот премин Богородица покажува дека наредбодавецот на приведувањето е многу високо во хиерархијата на полицијата. "Евидентно е дека постоела писмена наредба во форма на телеграма.

Нема кршење на правата на Бучковски туку тој е навреден

Вест - 16.08.2007

МВР ОДГОВОРИ НА ПРЕТСТАВКАТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Секторот за внатрешна контрола при МВР, по извршените проверки, констатирало оти нема повреда на слободите и правата на пратеникот Владо Бучковски на граничниот премин Богородица, при неговиот влез во Македонија, и оти против него не биле ...

Пратениците денеска ќе одлучуваат за имунитетот на Бучковски

Време - 16.08.2007

СОБРАНИЕ Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе расправаат за одлуката на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со која се одобри изрекување на мерката притвор на пратеникот Владо Бучковски.

Немало повреда на правата на пратеникот

Време - 16.08.2007

МВР ЗА СЛУЧАЈОТ НА БОГОРОДИЦА Нема повреда на слободите и правата на поранешниот премиер и актуелен пратеник Владо Бучковски при неговиот влез во Република Македонија на 1 август на граничниот премин Богородица. Против него не се преземени полициски овластувања, кои би ги нарушиле неговиот ...

Бучковски бил замолен да влезе во полициската станица за да не седи надвор

Утрински - 16.08.2007

Откако судијката го отфрли барањето за притвор на Владо Бучковски, каква одлука и да донесе Собранието, таа би имала единствено декларативна димензија Се очекува дека денешното собраниско заседание ќе се претвори во жестока политичка пресметка ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пред пленарната седница на Собранието ...

Правата на експремиерот не биле повредени, покажа истрагата во МВР

Утрински - 16.08.2007

Граничниот премин Богородица каде што беше задржан Владо Бучковски Бучковски смета дека за неговото приведување бил издаден писмен налог кој најверојатно е уништен ЉУБИША СТАНКОВИЌ Правата и слободите на поранешниот премиер и актуелен пратеник, Владо Бучковски, при неговиот влез во државава на 1 ...

Бучковски бил прописно задржан на граница

Дневник - 16.08.2007

Ова само покажува дека наредбодавецот на налогот за моето задржување е високо во хиерархијата, реагира Владо Бучковски Немало повреда на слободите и правата на пратеникот и поранешниот премиер Владо Бучковски при задржувањето на на граничниот премин Богородица, констатира Секторот за внатрешна ...

Неизвесни и кворумот и дневниот ред

Дневник - 16.08.2007

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи седницата закажана по иницијатива на СДСМ, на која се' уште не се знае која ќе биде единствената точка на дневниот ред. Од кабинетот на претседателот Љубиша Георгиевски велат дека тоа ќе биде одлуката на собраниската Комисија за ...

Расправа за одлуката на мандатно имунитетната комисија за одземање на имунитетот на Бучковски

Канал5 - 16.08.2007

Пет часа Парламентот заглави во процедура за одлуката на собраниската комисијата со која се одобри притвор за Бучковски. Пет часа Парламентот заглави во процедура за одлуката на собраниската комисијата со која се одобри притвор за Бучковски.

Собранието ќе расправа за имунитетот на Бучко?!

Вечер - 16.08.2007

- Истрагата трае и додека трае, мерката притвор може во секое време да биде изречена. Тоа не значи дека Бучковски утре ќе оди во притвор. Тоа значи дека има можност да оди во притвор тој или кој било друг, во процесот додека не заврши истрагата - го појасни писмото Тодор Пендаров, портпарол на ...

МВР: Нема повреда на правата на Бучковски

А1 - 15.08.2007

Внатрешната контрола на МВР не пронашла нерегуларности во задржувањето на Бучковски на Богородица. Според секторот, на први август при неговиот влез на граничниот премин не биле преземени полициски овластувања кои би го нарушиле неговиот интегритет и пратенички имунитет.

МВР му одговори на Бучковски

Канал5 - 15.08.2007

Нема повреди на слободите и правата на Бучковски и не се преземени полициски овластувања кои би го нарушиле неговиот интегритет и пратенички имунитет при неговиот влез во земјава на први август – ова е одговорот на внатрешната контрола на полицијата по спроведената истрага.

Бучковски: МВР уште не открило кој наредил да ме апсат

Вест - 14.08.2007

Пратеникот Владо Бучковски вчера не доби информација од МВР за тоа кој од полицијата наредил тој да биде приведен на 1 август на граничниот премин Богородица. Службени лица на Одделението за внатрешна контрола при МВР само го известиле пратеникот Бучковски дека се постапува по неговиот предмет, но ...

Судијката останува на барањето за притвор на Бучковски

Време - 14.08.2007

АФЕРА ТЕНКОВСКИ РЕЗЕРВНИ ДЕЛОВИ Истражната судијка Катица Јовановска останува на своето барање за мерка притвор на бившиот премиер и пратеник на СДСМ Владо Бучковски. Ова таа го напиша во одговорот на прашањето на претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски за тоа дали таа останува на своето ...

Бучковски на средба во МВР, генералот Стамболиски на слобода

Утрински - 14.08.2007

Судот ја прифатил гаранцијата што ја понуди притворениот генерал во петокот ЉУБИША СТАНКОВИЌ Речиси по цели две недели од инцидентот што се одигра на граничниот премин Богородица, кога пратеникот и поранешен премиер Владо Бучковски беше задржан во полициската станица, се' уште нема официјални ...

Останува во сила притворот за Бучковски

Дневник - 14.08.2007

Се' уште не е утврдено кој издал наредба за задржување на Бучковски во полициската станица на преминот Богородица Судијката Катица Јовановска и натаму ќе го држи во сила барањето за притвор на Владо Бучковски, се' додека се спроведува истрага за аферата со набавката на резервни делови за тенкови.

СДСМ и кабинетот на претседателот на собранието во полемика за барањето за притвор на Бучковски

Канал5 - 14.08.2007

СДСМ и кабинетот на претседателот на собранието во полемика за последната преписка меѓу Георгиевски и истражната судијка Јовановска за барањето за притвор на пратеникот Бучковски. Опозициската партија протестира прашува – зошто собранискиот претседател испратил ново писмо кога прашањето за ...

Многу работи не се нормални

Вечер - 14.08.2007

Експремиерот најави писмена преставка против портпаролот на МВР, Иво Котевски, поради прекршување на правото на пресумпција на невиноста Експремиерот Владо Бучковски, конечно, им одговори на ВМРО-ДПМНЕ на обвинувањата за префрлање на 50 милиони евра на сметка на МЗТ.

Власта и опозицијата се подготвуваат за седницата на 16-ти

А1 - 13.08.2007

Завршни подготовки на власта и опозицијата. Се спремаат за закажаната седница на 16 август, на која ќе се расправа за имунитетот на пратеникот Бучковски. Власта денеска зајакната од судот со информација што оди во полза на нивното тврдење, дека одлуката на Комисијата за одземање на имунитетот на ...

Бучковски не одговорил за 50-те милиони на МЗТ ФОП

Време - 13.08.2007

СПОРЕД ПРАТЕНИКОТ ЃОРЧЕВ Поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски се уште не одговори на поставеното прашање од ВМРО - ДПМНЕ за настанот во 2004 година, кога на 26 февруари се урна авионот на покојниот претседател Борис Трајковски, изјави пратеникот Влатко Ѓорчев.

Ако Бучко е маж, машки нека излезе и објасни!

Вечер - 13.08.2007

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев викендов информира дека се уште поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски не одговорил на поставеното прашање од страна на ВМРО - ДПМНЕ за настанот во 2004 година кога на 26 февруари се урна авионот на покојниот претседател Борис Трајковски Ѓорчев ...