TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добри вибрации

Либертас - 21.04.2018

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, е страствен поклоник на легендарната ...

Добри вибрации

Deutsche Welle - 21.04.2018

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа. Колумна на Љупчо Поповски. Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, е страствен ...

Добри вибрации

iPortal - 21.04.2018

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа. Колумна на Љупчо Поповски. Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, е страствен ...

Добри вибрации

Локално - 21.04.2018

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа пишува колумнистот Љупчо Поповски за Дојче Веле Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес ...

Обединување околу за националните приоритети и работа, порачува Брисел

Либертас - 20.04.2018

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор ...

Обединување за националните приоритети и работа, порачува Брисел

Канал5 - 20.04.2018

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор ...

Могерини: Време е да трчаме заедно

Н.Македонија - 20.04.2018

Македонија се врати на патот кон Европската Унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. Ова е пораката што вчера во своето обраќање пред македонскиот парламентот ја испрати Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешни ...

Обединување околу за националните приоритети и работа, порачува Брисел

Локално - 20.04.2018

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор ...

Могерини не виде обединети

Независен - 20.04.2018

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, ги повика вчера политичките лидери во Македонија да бидат горди што земјата се врати на патот каде што припаѓа и да не заборават како дојде до тука, по најтешката политичка криза досега.

Тунтев: Пораките на Хан и Могерини се јасен сигнал дека државата е во вистински правец

Фокус - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на ЕК Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во вистинскиот ...

Иванов и Црвенковски иако поканети не присуствуваа на обраќањето на Могерини

Фокус - 19.04.2018

Иако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски.

Могерини пред полно Собрание: Време е да почнеме да трчаме заедно

Фокус - 19.04.2018

Пред полно Собрание, во присуство на опозицијата и функционери од власта, на претставници од правосудството и верските заедници, високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Фредерика Могерини, одржа говор во кој изрази импресии и ...

Могерини: Македонија се врати на европскиот пат, а позитивната препорака е награда за сработеното

Глас на Америка - 19.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за проширување денеска се обрати пред македонските законодавци СКОПЈЕ — Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, пред пратениците во Парламентот ја објасни одлуката на Европската ...

Могерини: Ова е само првиот чекор од еден долг пат, потребно е поголемо единство и работа

24 Вести - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини ја пофали Владата за сработеното, но и опозицијата што се врати во Собранието

МКД - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии во денешното обраќање пред пратениците во ...

Тунтев: Препораката од Брисел е признание за сработеното, но не очекува уште многу работа

МКД - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на Европската комисија, Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

24 Вести - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе има обраќање во македонскиот парламент

Алсат-М - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија. Таа на вечерата во Скопје со премиерите на Западен Балкан изјави дека е потребно сите земји од ...

Обраќање на Могерини во македонското Собрание

24 Вести - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини им се обраќа на пратениците во Собранието на РМ. Повод е завчерашниот Извештај на ЕК за напредокот на Макеоднија и чистата препорака за почеток на ...

Денеска во 9,30 Могерини ќе се обрати пред македонските пратеници

МКД - 19.04.2018

ФедерикаМогерини, високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија денеска во 9,30 часот во Собранието на Република Македонија ќе има обраќање пред македонските пратеници.

Могерини: Време е за спринт!

Алсат-М - 19.04.2018

„…Имајте го на ум и продолжете по патот што ве доведе до тука“, рече меѓу другото високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Фредерика Могерини во своето обраќање во македонското Собрание.

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Телма - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини: Власта и опозицијата заедно за интересите на граѓаните

Алсат-М - 19.04.2018

Претставничката за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, побара од власта и од опозицијата да продолжат со соработката за правилно решавање на интересите на граѓаните.

Могерини: Работете заеднички, не заборавајте низ што поминавте

Нова ТВ - 19.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во обраќањето во македонското Собрание упати неколку пораки до политичките претставници во Македонија: -Имајте го јасно пред себе патот што се трасираше, бидете горди ...

Могерини: Следното ниво од играта е одржување и имплементација на реформите

Телма - 19.04.2018

Со идентична порака која jа упати вчера, дека Македонија заврши едно ниво од играта и дека сега треба да се освои следното, а тоа е одржување и продлабочување на реформите кои ја вратија земјата на европскиот пат, Високата претставничка за ...

Могерини се обрати пред пратениците во парламентот - уверена сум дека ќе се најде решение за спорот со Грција

24 Вести - 19.04.2018

Пред целосно неисполнета сала, високата представничка за надворешна политика на Европската унија Федерика Могерини им порача на пратениците да продолжат со реформите, законите само да не се носат, туку и да се спроведуваат и кажа дека унијата е ...

Обединување околу за националните приоритети и работа, порачува Брисел

А1 On - 19.04.2018

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор ...

(ВИДЕО) Могерини: Кога ќе се сетам што се случувше тука пред една година и што се случува сега можам да кажам дека ...

Либертас - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

ТВ21 - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини: Ова е само првиот чекор од еден долг пат, потребно е поголемо единство и работа

Сител - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Тунтев: Пораките од Могерини и Хан јасен сигнал дека државата оди во добар правец

Либертас - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на ЕК Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во вистинскиот ...

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Кајгана - 19.04.2018

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во ...

(ВИДЕО) Тунтев: Пораките од Могерини и Хан јасен сигнал дека државата оди во добар правец

А1 On - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на ЕК Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во вистинскиот ...

Иванов и Црвенковски иако поканети не присуствуваа на обраќањето на Могерини

Либертас - 19.04.2018

Иако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски, пишува Фокус ...

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Канал5 - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Тунтев за забелешките од Извештајот: Законите без имплементација се „мртво слово на хартија“

+инфо - 19.04.2018

За тоа како ќе ја контролираат Владата, пратеникот рече дека сите процеси, вклучувајќи го „Жан Моне“ во Охрид и соработката со странските експерти во делот на измени и дополнувања на Деловникот и меѓусебните договарања на најголемите партии, сето ...

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Правдико - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да се продлабочат реформите и сите да работат посветено за во јуни да има позитивни вести во ...

Косово главна тема на средбата Могерини - Вучиќ

Сител - 19.04.2018

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на ...

ВИДЕО: Обраќање на Могерини во македонското Собрание

Либертас - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини им се обраќа на пратениците во Собранието на РМ. Повод е завчерашниот Извештај на ЕК за напредокот на Макеоднија и чистата препорака за почеток на ...

Могерини ја пофали улогата на Црна Гора на Балканот

Сител - 19.04.2018

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика Федерика Могерини при денешната посета на Подгорица ја пофали улогата на Црба Гора на Балканот. - Црна Гора има исклучителна улога во опкружувањето на другите балкански држави на патот ...

Могерини ја пофали улогата на Црна Гора на Балканот

+инфо - 19.04.2018

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика Федерика Могерини при денешната посета на Подгорица ја пофали улогата на Црба Гора на Балканот. – Црна Гора има исклучителна улога во опкружувањето на другите балкански држави на патот ...

Денес во 9:30 часот, Могерини пред пратениците во македонското Собрание

Таратур - 19.04.2018

Високата ЕУ претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, денеска во 9,30 часот во Собранието на Република Македонија ќе има обраќање пред македонските пратеници. Могерини вчера имаше одвоени средби со државното раководство ...

Еве што порача Могерини пред пратениците во македонското Собрание

Таратур - 19.04.2018

Претставничката на Европската унија, Федерика Могерини, пред собраниското пратеничко тело порача дека е време да се трча заедно, да се трча и со соседи и оти верува дека така ќе се стигне многу далеку.

Могерини ќе има обраќање во македонскиот парламент

Р.С.Европа - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија. Таа на вечерата во Скопје со премиерите на Западен Балкан изјави дека е потребно сите земји од ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Макфакс - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика, Федерика Могерини, денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија. На вчерашната прес-конференција во Владата, Могерини рече дека задоволна што опозицијата се ...

Могерини ќе им се обрати на пратениците во Собранието во 9.30 часот

Сакам да кажам - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија Федерика Могерини во 9 часот и 30 минути треба да се обрати пред пратениците во Собранието. Се очекува во Собранието да бидат пратениците и од власта и од опозицијата.

Могерини: Забрзајте ги реформите граѓаните го очекуваат тоа

Канал5 - 19.04.2018

За разлика од последната препорака која беше повеќе од утешна, оваа препорака е со перспектива. Препораката е зајакната со напредокот во исполнувањето на Договорот од Пржино и итните реформски приоритет - основните принципи на владеењето на правото, ...

Иако поканети, Иванов и Црвенковски не го следеа говорот на Могерини во Собрание

+инфо - 19.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот претходник Бранко Црвенковки иако беа поканети, не се појавија во Собранието да го проследат обраќањето на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност Федерика Могерини.

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Макфакс - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието, забележа дека треба да се продлабочат реформите и сите да работат посветено за во јуни да има позитивни вести во ...

Могерини: Македонија да остане на трасираниот пат кон ЕУ

Р.С.Европа - 19.04.2018

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини во денешното обраќање во македонскиот Парламент порача дека нејзината главната порака е Македонија да го има јасно пред себе патот кој го трасирала и кој се потврдил во оваа недела.

Уверена сум дека ќе се најде решение со Грција за името, рече Могерини во Собранието

Сакам да кажам - 19.04.2018

Време е да почнете да трчате заедно едни до други, заедно со вашите соседи, и ќе стигнете далеку, рече Федерика Могерини, Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност пред пратениците во Собранието.

(Видео) Тунтев: Препораката е дополнителен мотив да продолжиме со реформите

Макфакс - 19.04.2018

Пораките кои денес ги добивме од високата претставничка за надворешна и безбедноста политика на Европската унија, Федерика Могерини, и вчера од еврокомесарот Јоханес Хан како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Република Македонија ...

Могерини: Време е да се трча заедно и да се трча со соседи

Сител - 19.04.2018

Време е да трчаме заедно, време е да трчате едно со друг, заедно со вашите соседи, сигурна сум дека така ќе стигнете далеку. Вака високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини го заврши своето обраќање пред пратениците ...

Иако поканет, на обраќањето на Могерини не присуствуваше претседателот Иванов

А1 On - 19.04.2018

Обраќањето на високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ и заменик претседател на Европската комисија Федерика Могерини го проследија народни избраници од сите пратенички групи, премиерот Зоран Заев, претставници на верските ...

Могерини задоволна од напредокот на Македонија

ТВ21 - 19.04.2018

„Дозволете ми да кажам дека до сега само изгубивме време. Прашањето е дали политичкото раководство на оваа земја е подготвено и натаму да губи време или сакаме да се движиме напред“, истакна Федерика Могерини.

Могерини пред пратениците: Време е да почнеме да трчаме заедно

Канал5 - 19.04.2018

Имајте го јасно пред себе патот кој што се трасираше и се потврди оваа недела. Бидете горди на позитивната препорака, рече високата претставничка за надворешна политика на Унијата, Могерини од собраниската говорница.

Могерини: Одговорност, прагматизам, храброст

Р.С.Европа - 19.04.2018

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во Собранието порача дека е време да се трча заедно, да се трча и со соседи и оти верува дека така ќе се стигне многу далеку. Таа го поздрави единството меѓу политичките чинители и побара тоа ...

Косово централна тема на средбата Могерини – Вучиќ

+инфо - 19.04.2018

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на ...

Зеленото светло од ЕУ - вест на неделата

Р.С.Европа - 19.04.2018

Извештајот за напредокот кон ЕУ, посетата на Могерини и Хан и нивните пораки, како и Дигиталниот самит се темите за кои пишуваат медиумите. Веста на денот, веројатно и на неделата, зазеде прво место во речиси сите онлајн изданија на дневниот печат.

Могерини: Чистата препорака е заслуга на Владата, но и на соработката на опозицијата

Н.Македонија - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии, во обраќањето пред пратениците во ...

Обраќање на Могерини во македонското Собрание

Н.Македонија - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

(ВИДЕО) Могерини се сеќава што се случуваше во Собранието до пред една година, но знае и што се случува сега

Бриф - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини: Ова е само првиот чекор од еден долг пат, потребно е поголемо единство и работа

Независен - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Обединување околу за националните приоритети и работа, порачува Брисел

Курир - 19.04.2018

- Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа.

Порака: Обединување околу националните приоритети и работа

CivilMedia - 19.04.2018

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор ...

Могерини: Ова е само првиот чекор од еден долг пат, потребно е поголемо единство и работа

Орбис - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Фактор - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Иванов и Црвенковски иако поканети не присуствуваа на обраќањето на Могерини

iPortal - 19.04.2018

ако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски, пишува Фокус.

Иванов ја „откачи“ Могерини: Иако поканет не присуствуваше на обраќањето

Бриф - 19.04.2018

Иако поканет на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, не присуствуаше.

Косово главна тема на средбата Могерини – Вучиќ

iPortal - 19.04.2018

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на ...

Косово главна тема на средбата Могерини – Вучиќ

Орбис - 19.04.2018

Mesto: Brisel Datum: 15.11.2017 Dogadjaj: EVROSERVIS/POLITIKA - susret predsednika Srbije Aleksandara Vuei?a i predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini u Briselu Licnosti: Aleksandar Vuei?, Federika Mogerini Косово и ...

Могерини ќе се обрати на пратениците во Собранието

iPortal - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Тунтев: Препораката за членство во ЕУ е признание и патоказ за идните реформски процеси што не очекуваат

iPortal - 19.04.2018

Прес конференција, Томислав Тунтев, координатор на пратеничка група на СДСМ и коалицијата Скопје, 19.04.2018 Почитувани, Пораките кои денес ги добивме од високата претставничка за надворешна и безбедноста политика на Европската унија Федерика ...

Иванов и Црвеноковски ги немаше на обраќањето на Могерини

Република - 19.04.2018

Иако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски.

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Република - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Могерини ќе се обрати во Собранието

Република - 19.04.2018

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија денеска во 9,30 часот во Собранието на Република Македонија ќе има обраќање пред македонските пратеници.

Тунтев: Препораката е дополнителен мотив да продолжиме со реформите

Точка - 19.04.2018

Пораките кои денес ги добивме од високата претставничка за надворешна и безбедноста политика на Европската унија, Федерика Могерини, и вчера од еврокомесарот Јоханес Хан како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Република Македонија ...

Голем интерес за обраќањето на Могерини во македонскиот Парламент

Локално - 19.04.2018

Обраќањето на високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ и заменик претседател на Европската комисија Федерика Могерини го проследија народни избраници од сите пратенички групи, премиерот Зоран Заев, претставници на верските ...

Могерини: Одговорност, прагматизам, храброст

iPortal - 19.04.2018

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во Собранието порача дека е време да се трча заедно, да се трча и со соседи и оти верува дека така ќе се стигне многу далеку. Таа го поздрави единството меѓу политичките чинители и побара тоа ...

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Локално - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Косово главна тема на средбата Могерини – Вучиќ

Курир - 19.04.2018

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на ...

Тунтев: Пораките од Могерини и Хан јасен сигнал дека државата оди во добар правец

Локално - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на ЕК Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во вистинскиот ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Точка - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика, Федерика Могерини, денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија. На вчерашната прес-конференција во Владата, Могерини рече дека задоволна што опозицијата се ...

Иако поканети, Иванов и Црвенковски не го следеа говорот на Могерини во Собрание

Слободен Печат - 19.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот претходник Бранко Црвенковки иако беа поканети, не се појавија во Собранието да го проследат обраќањето на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност Федерика Могерини.

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Точка - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието, забележа дека треба да се продлабочат реформите и сите да работат посветено за во јуни да има позитивни вести во ...

Тунтев: Извештајот е сигнал дека државата се движи во вистинскиот правец

Мета - 19.04.2018

Томислав Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата во Собранието, денеска на прес-конференција порача дека новиот Извештај на Европската Комисија, кој денеска пред пратениците го презентираше високата претставничка за ...

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Стандард - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Вучиќ: Не се согласувам со Могерини

Независен - 19.04.2018

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на ...

Могерини: „Играта не е завршена“

Република - 19.04.2018

Со истата порака којашто jа упати во средата на средбите со државниот врв и политичките челници, дека Македонија завршила „едно ниво од играта“ и дека сега треба „да се освои следното“, а тоа е одржување и продлабочување на реформите кои ја вратиле ...

Обраќање на Могерини во македонското Собрание

CivilMedia - 19.04.2018

Повод е завчерашниот Извештај на ЕК за напредокот на Макеоднија и чистата препорака за почеток на преговорите за членство во ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Курир - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Два магични збора од Могерини: Одржување и продлабочување на реформите!

CivilMedia - 19.04.2018

Два магични збора, одржување и продлабочување на реформите – рече Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во својот говор во македонскиот парламент утрово. „Бидете горди на постигнатото.

Могерини ја пофали улогата на Црна Гора на Балканот

Орбис - 19.04.2018

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика Федерика Могерини при денешната посета на Подгорица ја пофали улогата на Црба Гора на Балканот. – Црна Гора има исклучителна улога во опкружувањето на другите балкански држави на патот ...

Одговорност, визија, прагматизам и храброст побара Могерини во обраќањето во Собранието

Мета - 19.04.2018

Кога ќе помислам на ситуацијата на овој дом пред една година, можам да констатирам дека поминавте долг пат. Добрите вести се дека се вративте на патот, ја надминавте најлошата политичка и институционална криза и ова е големо достигнување со кое може ...

( Фото) Дипломатска мода со европски шмек: Могерини и Хан одржаа лекција по стил

Независен - 19.04.2018

Федерика Могерини (44) и Јоханес Хан (60) донесоа добри вести за Македонија, но и европска елеганција на највисоко ниво. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ и еврокомесарот за официјалните средби со македонскиот државен ...

Тунтев: Пораките од Могерини и Хан јасен сигнал дека државата оди во добар правец

Стандард - 19.04.2018

Пораките што Македонија во изминатите двa дена ги доби од високите претставници на ЕК Јоханес Хан и Федерика Могерини, како и исклучително позитивниот Извештај за напредокот на Македонија, се јасен сигнал дека државата се движи во вистинскиот ...

Тунтев: Ќе ги доближиме пратениците со министрите и премиерот

Слободен Печат - 19.04.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ рече дека позитивниот извештај е значаен успех на Македонија, која по долги години политичка криза и меѓународна изолираност се враќа на Европскиот пат.

Могерини: Се вративте на патот, а сега е време за трчање

Слободен Печат - 19.04.2018

На денешното обраќање на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини пред законодавниот дом, во Собранието присуствуваше целиот државен политички, воен и верски врв. Присутен беше и поранешниот претседател на Македонија Бранко Црвенковски.

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

24Инфо - 19.04.2018

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во ...

Иванов и Црвенковски иако поканети не присуствуваа на обраќањето на Могерини

Поглед - 19.04.2018

Иако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски, пишува Фокус ...

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Sky - 19.04.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да се продлабочат реформите и сите да работат посветено за во јуни да има позитивни вести во ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

24Инфо - 19.04.2018

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија.

Груевски Иванов, Црвенковски и Ахмети не го слушаа говорот на Могерини во Собранието

Поглед - 19.04.2018

„Знам дека процесот на интеграција во ЕУ е исполнет со многу процедури, постапки и услови што треба да се исполнат, но на крај се сведува на трансформација на општетството и на стандардите кои вашите граѓани сакаат да ги видат “, вели Федерика ...

Могерини: Власта и опозицијата да работат заедно

Фокус - 18.04.2018

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев порача дека власта и опозицијата треба да работат заедно за остварување на целите. -Мекедонија е вратена на патот кон Европската унија.

ВО ЖИВО: Прес конференција на високата претставничка на ЕУ Могерини

Нова ТВ - 18.04.2018

По објавувањето на Извештајот од Европската Комисија за Македонија, во посета на земјава е Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини. Таа имаше средба со премиерот ...

Могерини: Се вративте на вистинскиот пат кон ЕУ

Телма - 18.04.2018

Емотивно и оптимистички, шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини заклучи дека Македонија се вратила на вистинскиот пат. За разлика од состојбата во земјата од пред една година кога била во Скопје и денеска, таа гледа голем напредок, но ...

ВИДЕО: Могерини пристигна во Владата на средба со Заев

А1 On - 18.04.2018

Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини пристигна во Владата на средба со премиерот Зоран Заев. По средбата, двајцата ќе оддржат заедничка ...

„Данас“: Лидерите на Балканот во Скопје со Могерини

+инфо - 18.04.2018

Денес во Скопје ќе се одржи работен состанок на Федерика Могерини, со лидерите на државите на Западнобалканската шесторка, јавува „Данас“. Денес во Скопје ќе се одржи работен состанок на високата претставничка на Европската унија за надворешна и ...

Балканските лидери на средба со Могерини во Скопје

+инфо - 18.04.2018

Од прес-службата на Владата за Плусинфо потврдија дека таква средба ќе се одржи денеска, но не открија за кои прашања ќе се разговара на средбата. Лидерите од регионот денеска во Скопје ќе имаат работен состанок со високата претставничка на ...

ВО ЖИВО: Заеднички прес на Заев и Могерини

Либертас - 18.04.2018

Следете ја во живо заедничка прес-конференција на премиерот Заев и високата претставничка на ЕУ, ...

(Видео) Могерини пристигна во Владата на средба со Заев

Макфакс - 18.04.2018

Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини пристигна во Владата на средба со премиерот Зоран Заев. По средбата, двајцата ќе оддржат заедничка ...

(Во живо) Заедничка прес-конференција на Заев и Могерини

Макфакс - 18.04.2018

Заедничка прес-конференција на претседателот на Владата, Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна и политика и безбедност, Федерика ...

ВИДЕО: Заедничка прес-конференција на Зоран Заев и Федерика Могерини

А1 On - 18.04.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини по нивната средба одржуваат заедничка ...

Могерини побара од Тирана да ги затвори отворените прашања со Грција

Макфакс - 18.04.2018

Високата преставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини во Тирана изјави дека Албанија треба да ги реши отворените прашања со Грција. Могерини по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, истакна дека верува во решавањето на се уште ...

Мета: Препораката за Македонија е значаен стратешки чекор

Макфакс - 18.04.2018

Препораката што ја даде Европската комисија за почеток на преговорите на ЕУ со Македонија е значаен стратешки чекор за стабилноста и безбедноста на регионот. Оваа оценка ја изнесе албанскиот претседател, Илир Мета, на средбата што денеска ја имаше ...

Могерини утре на средба со Вучиќ

Макфакс - 18.04.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе се состане со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. Состанокот ќе започне во 18 часот, по што се предвидени изјави за медиумите.

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

+инфо - 18.04.2018

Дозволете да ја поздравам позитивната улога што Албанија ја имаше и ја одигра во регионот, бидејќи добрососедските односи се многу значајни за регионот, рече Могерини. Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, која ...

Могерини и Заев оптимисти за спорот за името

Р.С.Европа - 18.04.2018

Високата претставничка на Европската унија на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека може да се слави половина ден, а потоа да се вратат на работа. Таа ја пофали Македонија за постигнатиот успех и добиената препорака за ...

Могерини во Тирана: Препораката е победа за сите

Н.Македонија - 18.04.2018

Добиената препорака од Европска комисија(ЕК) е победа за сите, но има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнителни ангажирања, порача денеска Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, која ...

Претседателот Иванов ќе ја прими попладне Федерика Могерини

AKO - 18.04.2018

Кабинетот на Претседател на РМ, пред малку објави информација дека попладне, сепак, претседателот на РМ, Ѓорге Иванов , ќе ја прими Федерика Могерини, висока претставничка на ЕУ за надворешна политика.

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Независен - 18.04.2018

Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, која престојува во Тирана порача дека добиената препорака од Европска комисија е победа за сите, но оти има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнтелни ...

Могерини пристигна во Владата на средба со Заев

Точка - 18.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, пристигна во Владата на средба со премиерот Зоран Заев. По средбата, двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

Могерини во Тирана: Празнувајте, но сè уште имате многу работа

Слободен Печат - 18.04.2018

Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, која престојува во Тирана порача дека добиената препорака од Европска комисија е победа за сите, но оти има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнтелни ...

(ГАЛЕРИЈА) Могерини пристигна на средба кај Заев

Фактор - 18.04.2018

Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини, пристигна во Владата на средба со премиерот Зоран Заев. По средбата, двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

Могерини побара од Тирана да ги затвори отворените прашања со Грција

Точка - 18.04.2018

Високата преставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини во Тирана изјави дека Албанија треба да ги реши отворените прашања со Грција. Могерини по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, истакна дека верува во решавањето на се уште ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на високата претставничка на ЕУ Могерини

Локално - 18.04.2018

По објавувањето на Извештајот од Европската Комисија за Македонија, во посета на земјава е Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини. Таа имаше средба со премиерот ...

Во живо: Прес конференција на премиерот Заев и високата претставничка Федерика Могерини

Слободен Печат - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Фредерика Могерини, во моментов во Медиа-центарот на Владата во Скопје оддржуваат заедничка прес конференција.

Мета: Препораката за Македонија е значаен стратешки чекор

Точка - 18.04.2018

Препораката што ја даде Европската комисија за почеток на преговорите на ЕУ со Македонија е значаен стратешки чекор за стабилноста и безбедноста на регионот. Оваа оценка ја изнесе албанскиот претседател, Илир Мета, на средбата што денеска ја имаше ...

Заев се сретна со Могерини: Можен е датум за почеток на преговорите

iPortal - 18.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини

Република - 18.04.2018

По објавувањето на Извештајот од Европската Комисија за Македонија, во посета на земјава е Високата претставничка за европска политика и безбедност, Федерика Могерини. Таа имаше средба со премиерот ...

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Орбис - 18.04.2018

Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, која престојува во Тирана порача дека добиената препорака од Европска комисија е победа за сите, но оти има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнтелни ...

Претседателот Иванов попладне на средба со Могерини

Република - 18.04.2018

Кабинетот на Претседател на РМ, Ѓорѓе Иванов, објави информација дека тој попладне ќе ја прими Федерика Могерини, висока претставничка на ЕУ за надворешна политика. Средба со Јоханес Хан на официјалната страна не е ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на премиерот Заев и високата претставничка на ЕУ Могерини

Бриф - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Фредерика Могерини, во моментов во Медиа-центарот на Владата во Скопје оддржуваат заедничка прес конференција.

Могерини: Вие сте вратени на патот кон ЕУ

Фактор - 18.04.2018

Високата претсавничка на ЕУ, Федерика Могеирни рече дека сме вратени на патот кон ЕУ. Таа рече дека има добра вест за Македонија. Повика сите инволвирани да работат заедно и од власта и од опозицијата.

Kaко Могерини ги коментира најавите од Грција дека името не може да се реши до јуни?

Фактор - 18.04.2018

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини рече дека времето што е пред Македонија треба да се искористи позитивно и храбро, што се однесува за спорот за името и најавите од Грција дека не може да се реши спорот до јуни.

Могерини-Заев: Македонија се врати во вистинскиот колосек

CivilMedia - 18.04.2018

Претставничката на ЕК, Федерика Могерини на почетокот на заедничкото обраќање му се обрати на премиерот Зоран Заев со зборовите „Драг Зоран“ и додаде дека Македонија за само неколку месеци се врати на вистинскиот колосек.

Могерини: Се вративте на вистинскиот пат кон ЕУ

Локално - 18.04.2018

На заедничката прес конференција на високата преставничка на ЕУ за надворешна и политика и безбедност, Федерика Могерини и претседателот на Владата, Зоран Заев беа повлечени клучните прашања и потези за иднината на Македонија кон евроинтеграциите.

Могерини: Се вративте на патот кон ЕУ, славете, па вратете се на работа

Мета - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција со високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, изјави Македонија заслужено добила чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ. – За десет месеци постигнавме голем напредок во ...

(ФОТО и ВИДЕО) Средба на премиерот Заев со заменик претседателка на ЕК, Могерини: Честитки за сработеното и чистата ...

Бриф - 18.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за ...

Могерини побара од Тирана да ги затвори отворените прашања со Грција

Sky - 18.04.2018

Високата преставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини во Тирана изјави дека Албанија треба да ги реши отворените прашања со Грција. Могерини по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, истакна дека верува во решавањето на се уште ...

ЕК утре ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија се очекува утре да ја добие долгоочекуваната препорака за отворање на преговорите со Европската Унија. „Во пресрет на постигнатиот напредок, Европската Комисија препорачува отворање на преговорите со Македонија“, се вели во Извештајот за ...