TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Бојку вчера требаше да му се суди во Охрид

Утрински - 10.07.2003

На обвинителна клупа, покрај макрото од Велешта, ќе седнат и двајца охриѓани и еден стружанец СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Вчера во Основниот суд во Охрид беше одложено судењето против Дилавер Бојку- Леку за посредување за вршење проституција и против Владо Рувинов - Лац и Перо Караџоски од Охрид, за ...

Судењето на Дилавер Бојку го презема битолскиот суд

Дневник - 10.07.2003

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ВО БИТОЛА ОДЛУЧИ Постапката против Дилавер Бојку Леку е полесно да се спроведе и да заврши во Основниот суд во Битола, заклучил Кривичниот совет на Апелацискиот суд во Битола, решавајќи по барањето на вишото битолско обвинителство.

Процесот против Дилавер Бојку се сели во битолскиот суд

Утрински - 10.07.2003

Струшкиот суд изземен од надлежноста за судскиот процес против босот од Велешта Скопје - Струшкиот суд од завчера е изземен од надлежноста за судскиот процес против Дилавер Бојку-Леку, соопшти јавниот обвинител Александар Прчевски "Вишото јавно обвинителство од Битола поднесе предлог до ...

Бојку се врати од сончање, сега се планира каде ќе оди на скијање

Капитал - 10.07.2003

Полицијата подготви холивудски дочек за избеганиот затвореникБојку се врати од сончање, сега се планира каде ќе оди на скијањеБојку се врати од одмор. На државен трошок. Така им рекоа да направат на македонските власти. Сега тие чекаат да им кажат на колку треба да го осудат Бојку.

Oдложен претресот за судење на Бојку

А1 - 09.07.2003

Денеска е одложен претресот во кој требаше да му се суди на Бојку за уште еден предмет за посредување за вршење проституција. Одложувањето е поради непостоење на техничи услови да се организира негово безбедно пренесување во судот во Охрид.

На макрото од Велешта ќе му се суди во Битола?

Дневник - 09.07.2003

ПО АПСЕЊЕТО НА ДИЛАВЕР БОЈКУ ЛЕКУ На макрото од Велешта, Дилавер Бојку Леку, не треба да му се суди во Струга, туку во Битола, смета битолското Вишо јавно обвинителство. Битолскиот Апелациски суд најверојатно утре ќе одлучува за ова барање.

На Дилавер Бојку Леку ќе му суди битолскиот суд

А1 - 08.07.2003

На Дилавер Бојку Леку ќе му суди битолскиот суд, а не струшкиот, чија судијка Клементина Савеска донесе скандалозна пресуда од само 6 месеци затвор за балканскиот макро-бос. Вака денеска решил кривичниот совет на апелациониот суд во Битола под чија надлежност е Основниот суд во Струга и тоа на ...

Непотребна парада

Дневник - 08.07.2003

Коментар - Емил Зафировски Власта направи мал спектакл со повторното приведување на балканскиот макро Дилавер Бојку. Можеби се ќе изгледаше поинаку ако престапникот не побегнеше на начин како што го стори тоа, пред очите на анемичните стражари, лесно и едноставно, како да не бега од затвор, туку ...

На Леку ќе му суди истиот суд и истата судијка

Вест - 08.07.2003

ВЕЛЕШКИОТ МАКРО БОС ДИЛАВЕР БОЈКУ НА СУДЕЊЕ ЌЕ ПАТУВА ОД ШУТКА ДО СТРУГА Досега ниту одбраната на макро босот Леку ниту Обвинителството не побарале изземање на Струшкиот суд или на судијата Клементина Савеска, која во претходната постапка му изрече казна од 6 месеци затвор, први Во Основниот суд во ...

Бојку може да добие пет години за бегството од струшкиот затвор

Утрински - 08.07.2003

Еден ден по спектакуларната екстрадикција на најголемиот балкански макро од СЦГ во Македонија Томислав Кежаровски На Дилавер Бојку му се заканува да добие од една до пет години затвор само за бегството од струшкиот затвор на 20 јуни годинава.

Леку ќе одговара и за бегството и за пасошот

Дневник - 08.07.2003

ПО АПСЕЊЕТО НА МАКРОТО ОД ВЕЛЕШТА Црногорските власти го гонат Бојку за фалсификување пасош, но делото ќе биде припоено кон пријавата што против него ќе ја покрене македонската полиција Балканскиот бос на проституцијата, Дилавер Бојку-Леку, ќе одговара уште за две дела - бегство од затвор и за ...

На Леку повторно ќе му суди истaтa судијка

А1 - 07.07.2003

Деновиве во струшкиот суд ќе биде објавен датумот кога на „макро босот“ од Велешта Дилавер Бојку Леку повторно ќе му се суди за кривичното дело „посредување во вршење проституција“, за кое тој должи шестмесечна казна затвор, пресуда што потоа беше укината од Апелациониот суд од Битола.

Дилавер Бојку од вчера е во истражниот затвор во Шутка

Дневник - 07.07.2003

ВО АКЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА И ЦРНОГОРСКАТА ПОЛИЦИЈА Откако на 20 јуни избега од струшкиот затвор, Леку, балканскиот крал на проституцијата, по апсењето во Улцињ, под силна полициска придружба вчера беше вратен во земјава Со хеликоптер на македонската полиција и под силна полициска придружба вчера на ...

Леку експресно во Шутка

Вест - 07.07.2003

ПОБЕГНАТИОТ МАКРО БОС ОД ВЕЛЕШТА ДИЛАВЕР БОЈКУ - ЛЕКУ УАПСЕН ВО ЦРНОГОРСКИОТ ГРАД УЛЦИЊ Дилавер Бојку - Леку, кој пред 20-ина дена побегна од затворот во Струга, бил фатен во кафе-барот "Капетан Кук" на крајбрежјето во Улцињ, од каде што се подготвувал да побегне во Бразил.