TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОД: Oбвинетите за "Монструм" барале азил на Косово

Телма - 14.02.2016

Обвинетите за убиството на Смилковско езеро, на Косово барале азил, но биле одбиени од тамошните институции, открива КОД во вечерашното издание. Адвокатите барале да се отфрли екстрадицијата затоа што Македонија требало да ги достави сите докази од ...

Осудените за „Монструм“ пуштени на слобода на Косово, родителите на момчињата разочарани

24 Вести - 11.02.2016

Министерството за правда веќе неколку недели не изнесува во јавност за тоа дека косовските власти го отфрлиле барањето за екстрадиција на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ двајцата првообвинети во случајот Монструм.

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Канал5 - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 - Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Апелациониот Суд на Косово ја потврди одлуката за екстрадиција на осудените за „Монструм“

Алсат-М - 11.02.2016

И Апелациониот Суд на Косово ја потврди одлуката за екстрадиција на двајцата осудени за случајот „Монструм“. Според Судот, Министерството за правда веќе е известено за одлуката за Алил Демири и на Африм Исмаиловиќ.

Kазната тешко ќе ги стигне Исмаиловиќ и Демири поради заштита од Kосово

Дневник - 11.02.2016

Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, првообвинети во случајот „Монструм“ за петкратното убиство на Смилковско Езеро, за кои Kосово не дозволи екстрадиција во Македонија, па тие веќе се на слобода, се на сигурно на косовска територија .

Екстрадиција за осудените од „Монструм“, само ако го напуштат Косово

Дневник - 11.02.2016

Судот во Приштина ги ослободи од притвор Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, осудени на доживотен затвор за случајот „Монструм“ и не дозволи нивна екстрадиција во Македонија. По нив МВР има распишано меѓународна потерница, а истите ќе бидат есктрадирани ...

Косово не дозволува екстрадиција на обвинетите за „Монструм“

Утрински - 11.02.2016

Горан Адамовски Косовскиот Апелациски суд не дозволува екстрадиција на првообвинетите за петкратното убиство на Смилковско Езеро, Алил Демири (31) и Африм Исмаиловиќ (36), кои во отсуство беа осудени на доживотниот затвор во земјава.

Африм Исмаиловиќ и Алил Демири нема да бидат екстрадирани во Македонија

Макфакс - 11.02.2016

Осудените на доживотен затвор за случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ нема да бидат екстрадирани во Македонија по одлуката на Судот во Приштина да не се дозволи екстрадиција на осудените во Македонија.

Африм Исмаиловиќ и Алил Демири нема да бидат екстрадирани во Македонија

Кајгана - 11.02.2016

Осудените на доживотен затвор за случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, нема да бидат екстрадирани во Македонија по одлуката на Судот во Приштина да не се дозволи екстрадиција на осудените во Македонија.

Косово нема да ги екстрадира Исмаиловиќ и Демири

МРТ - 11.02.2016

Од судот информираат дека ако бараните се најдат во трета земја, надвор од границите на Косово, ќе се постапи по барањето за екстрадиција на Министерството за правда на Република Македонија.

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм”

Репортер - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Основниот суд во Приштина ја одби екстрадацијата на осомничените од монструм

Правдико - 11.02.2016

Со одлука на Основен суд во Приштина К.п.БР.704/2013 од 29.10.2015 за екстрадиција на бараните Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, е одлучено; – Не се дозволува екстардиција во Република Македонија, на сега бараните лица Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, ...

Косово одби екстрадиција на осудените во Монструм

Р.С.Европа - 11.02.2016

Косово го одби барањето за екстрадиција во Македонија на двајцата осудени на доживотен затвор за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро во 2012 година, познато како случај Монструм, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, соопшти денеска Основниот суд ...

Косово не дозволува екстрадиција на обвинетите за „монструм“

Репортер - 11.02.2016

Косовскиот Апелациски суд не дозволува екстрадиција на првообвинетите за петкратното убиство на Смилковско Езеро, Алил Демири (31) и Африм Исмаиловиќ (36), кои во отсуство беа осудени на доживотниот затвор во земјава.

Косовскиот суд не дозволи екстрадиција на обвинетите во случајот „Монструм“ на македонските органи

МКД - 11.02.2016

Основниот суд во Приштина уште лани на 29 октомври на барањето за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ и Алил Демири одлучи да не дозволи екстардиција во Република Македонија на овие лица кои во земјава се обвинети во случајот „Монструм“.

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Курир - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Соопштение на Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Press24 - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Судот потврди дека Приштина ги ослободила Исмаиловиќ и Демири

+инфо - 11.02.2016

Со одлука на Основниот суд во Приштина од 29.10.2015 за екстрадиција на бараните Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, е одлучено да не се дозволи екстардиција на македонските држвјани Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, извести Основниот суд Скопје 1.

Убијците од „Монструм“ ослободени бидејќи се Албанци

Пулс24 - 11.02.2016

Двајца провообвинети за случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, се ослободени од затвор откако Kривичниот суд во Приштина реши дека нема доволно докази тие да бидат екстрадирани во Македонија.

Ослободени првообвинетите Демири и Исмаиловиќ, обвинети за „Монструм“

еМагазин - 11.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесоа ТВ Алсат М и весникот на албански јазик „Коха“.

Африм Исмаиловиќ и Алил Демири нема да бидат екстрадирани во Македонија

Точка - 11.02.2016

Осудените на доживотен затвор за случајот "Монструм", Алил Демири и Африм Исмаиловиќ нема да бидат екстрадирани во Македонија по одлуката на Судот во Приштина да не се дозволи екстрадиција на осудените во Македонија.

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Денешен - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело .

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Локално - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Осудените на доживотен затвор за Смилковско Езеро се на слобода

Фактор - 11.02.2016

Двајцата првообвинети и осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, се ослобдени од затворот во Приштина уште пред Нова година. Македонија бараше тие да бидат екстрадирани во земјава, но косовскиот суд нема ...

Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

МК News - 11.02.2016

„Коха“ објави дека првообвинетите во „Монструм“ се пуштени од Косово откако било заклучено дека се неиздржани аргументите на обвинителството за сериозните кривични дела за кои се товарат Исмаиловиќ и Демири во Македонија.

Родителите на убиените деца гневни – обвинетите во „Монструм“ веќе 40 дена на слобода

МК News - 11.02.2016

Иако македонските власти бараа екстрадиција на првообвинетите во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сепак, екстрадицијата од Приштина е отфрлена. Постапката за екстрадиција не завршила, а надлежните од Македонија не добиле никакво ...

Родителите на убиените деца гневни – обвинетите во "Монструм" веќе 40 дена на слобода

Точка - 11.02.2016

Иако македонските власти бараа екстрадиција на првообвинетите во случајот "Монструм", Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сепак, екстрадицијата од Приштина е отфрлена. Постапката за екстрадиција не завршила, а надлежните од Македонија не добиле никакво ...

Кривичен суд: Косовскиот суд одлучил да нема екстрадиција на првообвинетите во „Монструм“

Локално - 11.02.2016

Основниот суд во Приштина на 29 октомври минатата година донел одлука со која не се дозволува екстрадиција на двајцата првообвинети за случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Основниот суд Скопје 1 за ослободувањето на Демири и Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм“

Lider - 11.02.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска објави соопштение во врска со ослободувањето од затвор на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело.

Осуденици за „Монструм“ ослободени од затворот во Косово

Алсат-М - 10.02.2016

Алсат дознава дека вчера од затворот Дубрава во Косово биле ослободени Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. Тие во Македонија се осудени на доживотен затвор за случајот Монструм. Двајцата беа уапсени во март 2013 година во Приштина и беа осудени на две и ...

Осудените на доживотен затвор за Смилковско се на слобода

Фокус - 10.02.2016

Двајцата првообвинети и осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, се ослобдени од затворот во Приштина уште пред… Двајцата првообвинети и осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ ...

Потврдени пишувањата на косовска „Коха“: Главните обвинети за „Монструм“ се веќе две недели на слобода

Вест - 10.02.2016

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првообвинети во случајот „Монструм“ и од македонското обвинителство посочени како директни извршители на петкратното убиство кај Смилсковски езеро, се ослободени од затворот во Косово, потврдија?за ...

Убијците од „Монструм“ ослободени зашто се Албанци

Дневник - 10.02.2016

Двајца провообвинети за случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, се ослободени од затвор откако Kривичниот суд во Приштина реши дека нема доволно докази тие да бидат екстрадирани во Македонија.

Алсат и Коха - Ослободени Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

Утрински - 10.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесоа попладнево ТВ Алсат и весникот на албански јазик „Коха“.

Алсат и Коха: Ослободени Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

Канал5 - 10.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесоа попладнево ТВ Алсат и весникот на албански јазик „Коха“.

Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ, обвинети за „Монструм“

24 Вести - 10.02.2016

Кривичниот суд во Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албански јазик „Коха“.

„Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

Телма - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албанси јазик „Коха“.

Осудените на доживотен затвор за „Монструм“ повеќе од еден месец се на слобода- Роднините на убиените во шок

Телма - 10.02.2016

Повеќе од 40 дена осудените на доживотен затвор Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се на слобода и се пуштени од косовскиот затвор, а властите во Приштина го отфрлиле и македонското барање за нивна екстрадиција.

Првообвинетите во „Монструм“ веќе 40 дена на слобода, екстрадицијата отфрлена, роднините на убиените револтирани

МКД - 10.02.2016

Иако македонските власти бараа екстрадиција на првообвинетите во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сепак, екстрадицијата од Приштина е отфрлена. Постапката за екстрадиција не завршила, а надлежните од Македонија не добиле никакво ...

Коха: Демири и Исмаиловиќ се на слобода

Нетпрес - 10.02.2016

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ се на слобода. Весникот на албански јазик „Коха“ пишува дека обвинетите во случајот „Монструм“ судот во Приштина ги ослободил од затвор. Демири и Исмаиловиќ во март 2013-та година во Косово беа осудени на две ипол ...

Коха: Ослободени Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

А1 On - 10.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесе весникот на албански јазик „Коха“.

Косовскиот суд ги ослободил двајцата првообвинети за убиствата од „Монструм“

МКД - 10.02.2016

Кривичниот суд во Приштина ги ослободил од затвор двајцата првообвинети во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, објави весникот на албански јазик „ Коха “. Според „Коха“, одлуката за ослободување била донесена по заседавањето на ...

„Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ, осудени за „Монструм“

Репортер - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албанси јазик „Коха“ пренесува ...

„Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

+инфо - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албанси јазик „Коха“, пренесе Телма.

Осудените за Монструм ослободени од затвор во Косово

Р.С.Европа - 10.02.2016

Двајцата осудени како директни извршителите на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро во 2012 година, познато како случај Монструм, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, се ослободени од судот во Косово, а властите во Приштина го отфрлиле македонското ...

Коха: Ослободени Алил Демири и Африм Исмаиловиќ во Косово

Макфакс - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободил од затвор двајцата првообвинети и осудени во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои во Косово издржуваат казна затвор во Косово за нелегално поседување на оружје, јавува весникот на албански ...

Обвинетите за „Монструм“ ослободени од косовскиот суд

Сител - 10.02.2016

Косовскиот суд ги ослободи двајцата обвинети во случакот “Монструм“, јави весникот Коха. Судот во Приштина одлучил дека Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, не може да бидат задржани во оваа земја затоа што нема доволно докази за делото за кое ги ...

„Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ, осудени за „Монструм“

Локално - 10.02.2016

Приштинскиот Кривичен суд ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албанси јазик „Коха“.

Алсат и Коха: Ослободени Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

Денешен - 10.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесоа попладнево ТВ Алсат и весникот на албански јазик „Коха“.

Наместо да се екстрадираат, убијците од Смиљковско езеро се ослободени на Косово!

Пулс24 - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм”, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јави весникот на албански јазик „Коха“.

Приштина ги ослободила Демири и Исмалиовиќ пред дваесет дена

Вечер Прес - 10.02.2016

Одлуката на приштинскиот Основен суд со кое се одбива барањето за екстрадиција на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ била донесена на 29 октомври минатата година. Судот ги известил македонските колеги дека ќе ги ослободи а тие пак ја држеле ...

„Коха“: Приштина ги ослободи Демири и Исмаиловиќ, осудени за „Монструм“

Либертас - 10.02.2016

Кривичниот суд од Приштина ги ослободи од затвор двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ,кои беа на издржување затворска казна за друго дело во затвор во Косово, јавува весникот на албанси јазик „Коха“ пренесува ...

Алсат и Коха: Ослободени Демири и Исмаиловиќ обвинети за „Монструм“

Lider - 10.02.2016

Судот во Приштина ги ослободил од затвор Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се обвинети во случајот „Монструм“, а во Косово издржуваа затворска казна за друго кривично дело, пренесоа попладнево ТВ Алсат и весникот на албански јазик „Коха“.