TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителството оди кон врвот на пирамидата

Независен - 09.12.2018

Дел од обвинетите за 27 април во судот и пред јавноста открија кој го организирал упадот во Собрание и кој ги давал командите како да дејствуваат актерите во ова сценарио. Останува да се открие главното прашање, кој ги смислил крвавото сценарио и ...

Обвинителство, Се проверува точноста на исказите на Нинџа

Алсат-М - 08.12.2018

Александар Василевски Нинџа во судница дава одбрана во својство на обвинет, а не на сведок. Токму затоа адвокатката Ружица Николовска смета дека неговите зборови не мора да се точни. Во емисијата „360 Степени“ рече дека секоја одбрана на обвинетите ...

(ВИДЕО) 360˚ Николовска: Амнестијата е акт на политичка мудрост, но не ја прифаќаат сите обвинети, некои сакаат да ја ...

Либертас - 08.12.2018

Ружица Николовска, адвокатка на обвинетиот Горан Ѓошевски во судскиот случај за настаните од 27 април, во дебата на „ 360 Степени “ зборуваше за најавениот закон за амнестија на дел од обвинетите за 27 април и за одбраната пред судот на обвинетите ...

Нинџи, самураи, курци и палци

+инфо - 08.12.2018

Пред многу години, кога бев дете и кога мислев дека сите луѓе во светот читаат Алан Форд и дека Чарлс Бронсон е најдобриот актер што некогаш се појавил на филмското платно, имав двајца познајници од маало, кои се претставуваа како Нинџа и Самурај.

27. било организиран државен удар или …?

Локално - 08.12.2018

Судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година продолжува в понеделник, на 10 декември, со сослушување сведоци предложени од одбраната. Судскиот процес го води судијката Добрила Кацарска, а застапници на обвинението се Вилма ...

Нинџа им мајчина

iPortal - 08.12.2018

Дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Кога претседателот Ѓорге Иванов ќе каже: „Нашата јавност е таква, верува на обвинет, а не на официјални институции“, на која јавност мисли? На народот на кој што постојано се повикува? На тие што го ...

Муслиу по исказот на Нинџа дека биле инсталирани камери во неговиот дом: Крајна забеганост на претходниот режим

Фокус - 07.12.2018

Аналитичарот Алберт Муслиу го коментира вчерашното сведочење на обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, кој зборувајќи за неговиот ангажман во УБК, рече дека предмет на негово следење бил и Муслиу и дека Управата инсталирала камери во ...

27 април: Упадот во Собранието координиран од ВМРО-ДПМНЕ и од УБК

Нова ТВ - 07.12.2018

Иницијативата „За заедничка Македонија“ била формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имала фиктивни водачи, а структури на УБК го организирале насилството во Собранието на 27 април 2017 година, сведочеше вчера пред судот Александар Василевски – Нинџа, еден од ...

Зошто Алберт Муслиу бил сниман од тајните служби на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 07.12.2018

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во интервју за НОВА говори за вчерашното сведочење на Александар Василевски-Нинџа, во кое и тој е посочен дека бил сниман во неговиот дом, преку камери кои биле поставени од тајната служба ...

Ексклузивно за Телма: Бришковска вели дека ќе даде исказ по тврдењата на Нинџа, доколку биде повикана од ...

Телма - 07.12.2018

Пред почетокот на денешното рочиште за „Титаник“ во кое една од обвинетите е и поранешната заменичка министерка за правда Билјана Бришковска Бошковска, пред камерата на Телма рече дека доколку биде повикана од обвинителството и таа би дала исказ по ...

Бришковска запрепастена од исказот на Нинџа: Целосно го отфрлам како неточен

Фокус - 07.12.2018

Билјана Бришковска- Бошковска демантира дека била дел од штабот на ВМРО-ДПМНЕ од кој се планирал. Таа со кратка СМС порака одговори на барањето за коментар откако обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, при својот исказ пред судот вчера ...

Бришковска за сведочењето на Нинџа: Неточен и невистинит исказ

МКД - 07.12.2018

Не бев во штабот на ВМРО-ДПМНЕ од каде што наводно се планирале настаните на 27 април минатата година. Запрепастена сум од невистинитоста на исказот на Александар Василевски-Нинџа. Целосно е неточен.

Иванов потврди дека генералниот секретар на Кабинетот Јосифовски бил во ВМРО-ДПМНЕ за време на нападот на Собранието, ...

Сакам да кажам - 07.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов потврди дека генералниот секретар на претседателскиот кабинет Борис Јосифовски за време на нападот на Собранието на 27 април лани бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на 8.

По Синиша Алексоски, и Борис Јосифовски од кабинетот на Иванов посочен како учесник во организацијата на нападот на ...

Сакам да кажам - 07.12.2018

Борис Јосифовски, генерален секретар во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, вечерта на 27 април лани бил во салата на осмиот кат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ од каде што се давале наредбите за организираниот напад на Собранието, тврдеше во ...

Поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ го демантираат Нинџа, обвинителката ќе го проверува исказот

Телма - 07.12.2018

Поранешната заменичка во ресорот правда Билјана Бришковска Бошковски, за која обвинетиот Александар Василевски Нинџа тврдеше дека на 27 април комуницирала со поранешниот претседател на Собранието Вељановски, за пратениците да ги отворат вратите од ...

Иванов потврди дека неговиот генерален секретар на 27 април бил во штабт на ВМРО ДПМНЕ

Алсат-М - 07.12.2018

Во обид да го негира сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа кој вчера за настаните од 27 април во судот изјави дека меѓу другите во партиското седиште на ВМРО ДПМНЕ бил и генералниот секретар во Кабинетот на претседателот Борис ...

Иванов го демантира сведочењето на обвинетиот Нинџа

Алсат-М - 07.12.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов е уверен дека сведочењата на обвинетите за 27 – ми април се обид да се дефокусира јавноста од вистинските креатори на крвавото сценарио лани. Шефот на државата ден по спектакуларното сведоштво на обвинетиот Александар ...

Русковска ќе бара докази за исказот на Нинџа

Канал5 - 07.12.2018

Обвинителството за организиран криминал и корупција бара докази за да го потврди вчерашниот исказ на Александар Василевски Нинџа. Дека дента на 27 април лани бил во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ каде на осмиот кат имало „командантно оперативен ...

Многу „дупки“ во одбраната на Нинџа

Deutsche Welle - 07.12.2018

Ако ист исказ како вчера Василевски дал во Обвинителството во јуни, нејасно е зошто во рамките на истрагата лицата што тој ги посочи досега не биле повикани да дадат исказ, гласи едно од клучните прашања.

Конфекциски самурај

Призма - 07.12.2018

Ако Нинџа вака ни ја открива „вистината“ за 27 април, јас таа „вистина“ не сакам ни да ја знам. Како да веруваме дека ова лице, чие „сведочење“ го заглави Љубе Бошкоски во затвор, кое на чуден начин се спасуваше со минимални казни од обиди за ...

Нинџа им мајчина

Сакам да кажам - 07.12.2018

1 Кога претседателот Ѓорге Иванов ќе каже: „Нашата јавност е таква, верува на обвинет, а не на официјални институции“, на која јавност мисли? На народот на кој што постојано се повикува? На тие што го избрале? Или на тие што го бојкотираа ...

ВИДЕО: Муслиу за сведочењето на Нинџа

Либертас - 07.12.2018

Алберт Муслиу, политички аналитичар, за сведочењето на Александар Василевски – Нинџа, обвинет во судскиот процес за обидот за државен удар на 27 април 2017 година. „Во секој случај чувството е вознемирувачко.

Многу „дупки“ во одбраната на Нинџа

Либертас - 07.12.2018

Ако ист исказ како вчера Василевски дал во Обвинителството во јуни, нејасно е зошто во рамките на истрагата лицата што тој ги посочи досега не биле повикани да дадат исказ, гласи едно од клучните прашања.

Конфекциски самурај

Либертас - 07.12.2018

Ако Нинџа вака ни ја открива „вистината“ за 27 април, јас таа „вистина“ не сакам ни да ја знам. Како да веруваме дека ова лице, чие „сведочење“ го заглави Љубе Бошкоски во затвор, кое на чуден начин се спасуваше со минимални казни од обиди за ...

Нинџа им мајчина

Либертас - 07.12.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Кога претседателот Ѓорге Иванов ќе каже: „Нашата јавност е таква, верува на обвинет, а не на официјални институции“, на која јавност мисли? На народот на кој што постојано се повикува? На ...

(ВИДЕО) „360 Степени“: Дебата за најавениот закон за амнестија на дел од обвинетите за 27 април и за одбраната пред ...

Либертас - 07.12.2018

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (7.12.2018 г.): – дебата за најавениот закон за амнестија на дел од обвинетите за 27 април и за одбраната пред судот на обвинетите Александар Василевски-Нинџа и браќата Младеновски, со: -Ружица ...

Иванов лут зошто повеќе му се верува на Нинџа, отколку на институциите

24 Вести - 07.12.2018

По повеќе од една година шефот на државата застана да одговори на новинарски прашања. Го демантираше вчерашното сведочење на Александар Василевски Нинџа дека на 27. април лани тој бил подготвен да прогласи воена состојба.

Обвинителството го проверува исказот на Нинџа

Р.С.Европа - 07.12.2018

Секој даден податок или исказ треба да биде поткрепен и со други докази, имајќи предвид дека осомничените и обвинетите во постапката можно е да не ја кажуваат вистината, велат од Обвинителството по одбраната на обвинетиот Алекасандар Василевски - ...

Бришковска за сведочењето на Нинџа: Неточен и невистинит исказ

Press24 - 07.12.2018

Не бев во штабот на ВМРО-ДПМНЕ од каде што наводно се планирале настаните на 27 април минатата година. Запрепастена сум од невистинитоста на исказот на Александар Василевски-Нинџа. Целосно е неточен, кажа поранешната заменичка министерка за правда ...

Се снимал ли тајно и нечиј друг дом освен на Муслиу?

+инфо - 07.12.2018

Сведочењето на обвинетиот за „27 април“, Александар Василевски Нинџа дека на некои таргети на УБК во домовите им биле поставени камери, како што е аналитичарот Алберт Муслиу, го отвора прашањето дали и во нечиј друг дом се снимало тајно.

Командите за упадот доаѓале од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 07.12.2018

Во уште едно шокантно сведочење на процесот за 27 април вчера беше обелоденето дека штабот на целата операција бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и дека упадот во Собранието бил добро осмислен со вклучување многу структури од Министерството за внатрешни ...

Само нарачателот на „27 април“ остана неспомнат

+инфо - 07.12.2018

Александар Василевски Нинџа, браќата Стефан и Михаил Младеновски, Захарие Симовски и Влатко Трајковки, сите обвинети за настаните од 27 април 2017, ги кажаа своите вистини. Што му претходело на „крвавиот четврток“, какви сѐ сценарија биле планирани ...

Нинџа ја посочи Бришкоска како еден од главните организатори, таа упати јасна порака

iPortal - 07.12.2018

Поранешната заменичка во министерството за правда Билјана Бришкоска – Бошковски за 1ТВ вели дека е запрепастена од невистинитоста на исказот на сведокот Александар Василевски – Нинџа, и целосно го отфрла како невистинит.

Конфекциски самурај

iPortal - 07.12.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Катерина Блажевска за Призма: Ако Нинџа вака ни ја открива „вистината“ за 27 април, јас таа „вистина“ не сакам ни да ја знам. Како да веруваме дека ова лице, чие „сведочење“ го заглави Љубе Бошкоски во ...

Муслиу за сведочењето на Нинџа

CivilMedia - 07.12.2018

Алберт Муслиу, политички аналитичар, за сведочењето на Александар Василевски – Нинџа, обвинет во судскиот процес за обидот за државен удар на 27 април 2017 година. „Во секој случај чувството е вознемирувачко.

Нинџи, самураи, курци и палци

Слободен Печат - 07.12.2018

Нормално дека на сите маалски шупаци двјацата им се чинеа како супермени. За Нинџа и Самурај секојдневно се раскажуваа разни анегдоти и секоја хипербола во приказните се чинеше како нормална.

Муслиу ќе бара правна разрешница за инсталирањето камери во неговиот дом

Фактор - 07.12.2018

Алберт Муслиу најави дека ќе бара правна разрешница во врска со вчерашното сведочење на Александар Василевски Нинџа, кој како обвинет за упадот во Собранието на 27 април изнесе тврдење дека тој и УБК инсталирале камери во домот на аналитичарот за да ...

Сведочењето на Нинџа драматично, но никој не му верува

Фактор - 07.12.2018

Правници тврдат дека сведочењето на Александар Василевски Нинџа како обвинет за упадот во Собранието на 27 април на вчерашното судско рочиште не треба да се земе здраво за готово, со оглед на неговото досие и минат труд и дека неговите искази треба ...

Инволвиран ли и е Иванов во настаните од 27 април и планирал ли прогласување воена или вонредна состојба?

еМагазин - 07.12.2018

Информацијата дека претседателот Ѓорге Иванов планирал прогласување на воена состојба во јавноста се појави уште пред да се случи „крвавиот четврток“ во македонското Собрание, кога веќе беше јасно дека ВМРО ДПМНЕ нема да успее да формира влада со ...

Твитер „зовре“ по сведочењето на Александар Василевски: „Овој Нинџа го натпеа и Дурловски“

еМагазин - 07.12.2018

Лавина реакции во јавноста предизвика сведочењето на Александар Всилевски-Нинџа на судењето за настаните во Собранието на 27 април во кое тој директно посочи дека работел за Управата за безбедност и контраразузнавање под псевдоним Самурај, како и ...

„ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД“ за обвинетите од 27 април

Фактор - 07.12.2018

Дури в понеделник ќе продолжи судењето за крвавиот четврток. Тоа значи дека обвинетите ќе имаат „продолжен викенд“ бидејќи на 10 декември ќе продолжи сослушувањето на сведоците кои ги предложи одбраната.

Обвинителството ќе го проверува исказот на Нинџа

Фактор - 07.12.2018

Обвинителството го проверува исказот на Aлександар Василевски Нинџа. Секој даден податок или исказ треба да биде поткрепен и со други докази, имајќи предвид дека осомничените и обвинетите во постапката можно е да не ја кажуваат вистината, велат од ...

Давидовиќ: Партиски структури на 27 април ја презеле командата од МВР

МКД - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партиско-полициски, рече денес адвокатот Sвонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа за настаните од ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Адвокатот на Нинџа: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

Фокус - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април: Заедно ручавме со Нинџа

Сител - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Нинџа: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

Сител - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Василевски: Упадот во собранието беше командуван од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 06.12.2018

Го разоткри ли обвинетиот Александар Василевски Нинџа целото сценарио и режисери на упадот во Собранието на 27-ми април? Сведочејќи пред судот Нинџа тврди дека сите наредби тој ден ги добивал директно координативно оперативен штаб во ВМРО ДПМНЕ ...

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

Сител - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Канал5 - 06.12.2018

„За заедничка Македонија", беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија" 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа: ВМРО-ДПМНЕ стоеше зад протестите „За заедничка Македонија“

Алсат-М - 06.12.2018

На денешното рочиште за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, обвинетиот Александар Василевски – Нинџа денеска пред судот призна дека бил ангажиран од УБК во 2015 година од страна на поранешниот началник на Петтата управа Горан ...

„Овде е хаос“, рече Чавков, одејќи кон тоалет по сведочењето на Нинџа

МКД - 06.12.2018

На кратката пауза за во тоалет што судијката Добрила Кацарска им ја даде на обвинетите во „27 април“ по двочасовното сведочење на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Митко Чавков, кој сам се симнуваше по скалите во Кривичниот суд, викна: „Горе е ...

Судскиот процес за 27-ми април се ближи кон крајот

Телма - 06.12.2018

Судскиот процес за упадот во собранието се ближи кон крајот. Во секој момент во Кривичниот суд се очекува да почне новото рочиште. Денеска ќе сведочи последниот обвинет за организираниот напад – Александар Василевски Нинџа.

Под прекар Самурај, Нинџа работел за тајната полиција и следел лица по налог на Грујевски

МКД - 06.12.2018

Под прекар Самурај, Нинџа во 2015 бил ангажиран од началникот на 5-тата Управа бегалецот Горан Грујевски за да следи лица и да собира информации за таргети што овој му ги давал. Според исказот на Нинџа, причина за следење и собирање информации било ...

Бришковска вели запрепастена е од сведочењето на Нинџа

Телма - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда Билјана Бришковска Бошковска, ја негира вистинитоста на исказот на Александар Василевски Нинџа, даден за време на денешното судење за настаните од 27 април.

Василевски-Нинџа: Упадот е смислен за да се сврти вниманието на јавноста од СЈО

Телма - 06.12.2018

Во текот на вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа судијката Добрила Кацарска го праша кој го осмислил сценариото за упадот во Собранието, на што тој одговори дека тоа смислено со цел да се одврати вниманието на јавноста од ...

Нинџа пропеа: Случувањата на 27 април беа контролирани од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 06.12.2018

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од парамилитарниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ. Вo УБК ме ангажираше Грујевски, а потоа му бев очи и уши на Бошкоски, сведочи Александар Ваислевски - Нинџа на денешното рочиште за случајот на СЈО „27 април".

Нинџа имал прекар “Самурај“ и ги прислушкувал сите полицајци

Телма - 06.12.2018

Во текот на давањето одбрана обвинетиот во случајот „27 април“, Александар Василевски- Нинџа рече дека освен Нинџа имал и друг прекар ,,Самурај“ и овој прекар му го дал началникот на Петтата управа Горан Грујевски во 2015 година, кој го ангажирал на ...

Нинџа ги видел Јовановски, Бетмен и Дамовски во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во денешното сведочење пред судот за крвавиот четврток на 27 април, рече дека во штабот на ВМРО ДПМНЕ ги водачите на „За заедничка Македонија“. Како што рече, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски излегувале ...

Сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ, тврди Нинџа

Нова ТВ - 06.12.2018

Билјана Бришкоска му се јавила на Вељаноски да се отворат вратите од Собранието сведочеше во судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа. Тој кажа дека сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ.

Нинџа: Атанасовски наредил да се уништат хард дисковите од Собранието

Нова ТВ - 06.12.2018

Тогашниот шефот на УБК Владимир Атанасовски дал наредба да се уништат хард дисковите од Собранието, рече во денешното сведочење Александар Василевски Нинџа за настаните од 27 април. Тој кажа дека бил сведок на телефонски разговор во една база на ...

Нинџа ги следел Заев, Спасовски, Верушевски и Муслиу

Нова ТВ - 06.12.2018

Во домот на аналитичарот Алберт Муслиу биле поставени камери, сведочеше Александар Василевски Нинџа во судот на рочиштето за настаните од 27 април. Тој рече дека бил ангажиран во тајната полиција од Горан Грујевски во 2015 кога опозицијата почнала ...

27 април: Нинџа бил тајно вработен во УБК од Горан Грујевски

Нова ТВ - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа ја почна својата одбрана во судот за крвавиот четврток. Тој рече дека освен Нинџа имал и друг прекар ,,Самурај“ и овој прекар му го дал началникот на Петтата управа Горан Грујевски во 2015 година.

Нинџа ја смени улогата, од обвинет „стана“ адвокат

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа кој постојано, речиси на сите досегашни рочишта за настаните на 27 април им поставува вкрстени прашања на останатите обвинети, денеска застана на пултот за сведочење каде што го даде својот исказ.

Паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова, сведочи Обвинетиот Нинџа на судењето за 27 април

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

Нинџа ги разоткри функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои давале наредби за упадот во Собранието, меѓу нив: Јанакиески, ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Под притисок на странски фактор, Иванов не прогласи воена состојба, сведочеше Нинџа

МКД - 06.12.2018

На 27 април по случувањата и насилството во Собранието, според информациите кои ги знаел обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи воена состојба, но под притисок на странски фактор тоа не се случило.

Нинџа го потсети Бетмен Велит дека едно време пишувал против политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска одговараше во вкрстеното испрашување и на прашања од обвинетиот Богдан Илиевски, или Бетмен Велит. Во одговорите Нинџа рече дека го видел обвинетиот Илиевски во неколку наврати во штабот на ВМРО ДПМНЕ ...

Нинџа бил врбуван од Горан Грујевски во петтата управа на УБК кога Заев почна со објавување на „бомбите“

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, на сослушувањето на денешното рочиште призна дека бил ангажиран во УБК и дека дејствувал како да бил вработен таму, дека имал значка, службена легитимација, пиштол магнум 38 и радио станица со ...

„Бришковска му нареди на Вељаноски да се отворат вратите на Собранието“

МКД - 06.12.2018

Првото сценарио на 27 април не било успешно, односно пратениците не успеале, бидејќи немало инцидент. Ова, според исказот на Александар Василевски-Нинџа му го кажала Билјана Бришковска на тогашниот претседавач на Собранието Трајко Вељаноски.

Нинџа до Јовановски: Видете сте каде сте биле на 27 април, може не сте биле свесен дека сте водач

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, одговараше на прашања од обвинетите при денешното вкрстено испрашување по неговиот исказ за 27 април. Обвинетиот актер Владо Јовановски, при тоа го праша Нинџа дали се согласува дека требало да биде информиран ...

Грујевски доби повик „вонредна состојба нема да има! под притисок на странски фактор кај Иванов!“, сведочи обвинетиот ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани продолжи со објаснување како пропаднал планот за воведување вонредна состојба од претседателот Ѓорге Иванов под притисок на, ...

Никола Бошкоски ги здроби на преса дисковите со снимки од Собранието и ги истури во Вардар, сведочеше обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во тајна просторија на Петтата управа околу полноќ на 27 април лани, по организираниот напад на Собранието, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа присуствувал на уништување на украдените хард дискови од Собрание. „Беа црни.

Снимките од Собрание беа уништени и фрлени во Вардар, тврди обвинетиот Нинџа

Телма - 06.12.2018

-На 27-ми април добив повик да дојдам во штабот директно од Мијалков. Не знаев дали станува збор за Мериот или за партијата, но потоа ми беше дообјаснето дека треба да дојдам во ВМРО-ДПМНЕ. Таму имаше парамилитарен штаб, командно-оперативен штаб.

На прашање од Кацарска кој го смисли сценариото за 27 април, Нинџа одговори – Оние кои сакаа да го одвлечат вниманието ...

Фокус - 06.12.2018

Со прашања од судијката Добрила Кацарска, заврши вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој претходно даде широк и детален опис на настаните од 27 април, при што откри и нoви имиња кои стоеле зад операцијата.

Хард дисковите од безбедносните камери во Собрание биле уништени во база на УБК, а потоа фрлени во Вардар

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на Водњанска.

Александар Василевски-Нинџа: Протестите во собранието на 27 април координирани од функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 06.12.2018

На 27 април сите ние бевме само статисти во филм, а за тоа никој не беше свесен.. Вака пред судот се бранеше обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Иако не бил вработен во Управата за безбедност и контра-разузнавање, поседувал значка, оружје, ...

Во УБК ме ангажираше Грујевски, а потоа му бев очи И уши на Бошкоски, го почна Сведочењето обвинетиот Нинџа на судењето ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани, објаснувајќи каква улога имал во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Дамовски, Дурловски И Бетмен беа фиктивни водачи на протестите, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ, сведочи обвинетиот Нинџа на ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието продолжи со протестите пред Државната изборна комисија кои почнаа на 17 декември 2016 година, а потоа зборуваше и за протестите на „За ...

Нинџа го нарече Чавков „исплашен“, а овој му запишуваше сѐ во тефтер

МКД - 06.12.2018

По дадениот исказ пред судот и прашањата што му беа поставени од обвинителката, па од одбраната, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа одговараше и на неколку прашања од судијката Добрила Кацарска.

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, кој во денешното сведочење откри кој во ВМРО-ДПМНЕ и во МВР командувал со организираниот напад на Собранието на 27 април лани, продолжи денес во Основниот суд Скопје 1 да одговара на прашања, сега на ...

Вработен во УБК ги уништи хард дисковите од камерите, а Бошкоски ги фрли во Вардар, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Од клупа во Градскиот парк Нинџа ноќта на 27 април патот го продолжил во база на Петтата управа на МВР. 45 минути по 22 часот, според исказот на Нинџа, Бошкоски му кажал дека ќе го земе некој инспектор.

Кој го смислил нападот на 27 април треба да ги прашате луѓето кои ви ги набројав во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, тој парамилитарен штаб, влегов во периодот меѓу 18.15 и 18.25 часот на 27 април 2017 година и никој не излезе од таму додека бев, почна да одговара обвинетиот Александар Василевски-Нинџа да одговара на прашања од судијката ...

АРМ негира каква било вклученост во настаните од 27-ми април

Телма - 06.12.2018

АРМ негира било каква вклученост во настаните од 27-ми април откако обвинети за „Крвавиот четврток“ сведочеа дека слушнале како воена полиција е поставена на патишта во западна Македонија и дека се подготвува прогласување воена состојба.

Наредби за крвавиот четврток доаѓале од ВМРО-ДПМНЕ, тврдеше Нинџа

Телма - 06.12.2018

Осми кат Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ. Тука се наоѓаше парамилитарен штаб од каде доаѓаа насоките за инцидентите на крвавиот четврток. Вака сведочеше Александар Василевски – Нинџа обвинети во процесот за настаните од 27 ми април.

Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа ги откри тајните релации што ги имал со УБК, релацијата со Сашо Мијалков, како и од каде доаѓале наредбите за тоа како да се делува во Собранието на 27 април.

Бришковска го демантира исказот на Василевски- Нинџа

Deutsche Welle - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда во изјава за Дојче Веле тврди дека денешниот исказ на еден од обвинетите за крвавиот упад во Собранието на 27 април 2017 година, Александар Василевски- Нинџа е целосно неточен Билјана Бришковска- Бошковска ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Сител - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Одговорните во УБК, од институцијата направија кочина, рече сведокот Боксер

МКД - 06.12.2018

На денешното рочиште, на предлог на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа како сведок во судница се појави Дејан Димковски-Боксер. Сведокот потврди дека обвинетиот Василевски, освен како Нинџа, го знае и како Самурај.

Брат му на Нинџа и телохранител на Груевски сведочеше за 27 април

Нова ТВ - 06.12.2018

Благоја Василевски, кој му беше телохранител на екс премиерот Груевски и кој беше со него во Виена на 27 април 2017, денеска сведочеше во Судот. Тој му е брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа и беше повикан како сведок.

Чавков не ги демантира тврдењата на обвинетиот Нинџа дека бил дел од паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ што командувал со ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност кој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста со тоа што не издал никаква наредба за дејствување на полицијата при организираниот напад на Собранието на ...

(Видео) Давидовиќ: Синџирот на командување на 27 април бил партискополициски

Либертас - 06.12.2018

Синџирот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

24 Вести - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

24 Вести - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа: Базата ни беше во „Мериот“, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова

Либертас - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

(ВИДЕО) Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партиски

А1 On - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Бришкоска – Бошковски за 1ТВ: Запрепастена сум од исказот на Нинџа, го отфрлам како невистинит!

Либертас - 06.12.2018

Поранешната заменичка во министерството за правда Билјана Бришкоска – Бошковски за 1ТВ вели дека е запрепастена од невистинитоста на исказот на сведокот Александар Василевски – Нинџа, и целосно го отфрла како невистинит.

Нинџа: Бришкоска-Бошковски му нареди на Велјаноски да ги отвори вратите на Собранието, таа го отфрла исказот како ...

Либертас - 06.12.2018

Поранешната заменичка во министерството за правда Билјана Бришкоска – Бошковски во смс порака, за 1ТВ, целосно го отфрла обвинувањата од Александар Василевски – Нинџа. Тој директно ја посочи Бришкоска – Бошковски како еден од координаторите на ...

ФОТО: Два дена пред бегството Груевски на кејот на Вардар забележан со братот на Нинџа

Либертас - 06.12.2018

До редакцијата на 1ТВ денеска пристигна фотографија од анонимен гледач на која се гледа дека екс премиерот Никола Груевски шета на кејот на Вардар. Според лицето кое ја испрати фотографијата во друштво на Груевски е братот на Александар Василевски – ...

Нинџа: ВМРО-ДПМНЕ ги постави за водачи Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

А1 On - 06.12.2018

„На протестите беа поставени фиктивни водачи кои беа контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Водачи беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски“, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа во своето сведочење за настаните во ...

Нинџа: Точно е, на 27 ми се јави брат ми, но за да ме праша како е нашата мајка

А1 On - 06.12.2018

На прашањето упатено од адвокатот Ѕвонко Давидовиќ до обвинетиот Александар Василевски – Нинџа за тоа дали на 27 април 2017 примил повик од странство, обвинетиот Василевски изјави дека околу 14-15 часот му се јавил неговиот брат Благоја Василевски ...

Судиите им ги одбија жалбите на Ќосето, Нинџа и Кољо да излезат од притвор

А1 On - 06.12.2018

Обвинетите за настаните од 27 април, Александар Василевски Ниџа и Никола Митровски Кољо и Горначе Ангелов Ќосето остануваат во притвор, потврдија од скопска Апелација за „Макфакс“. Судиите од второстепениот суд не им ги прифатиле жалбите за да се ...

Бришкоска: Запрепастена сум, исказот на Александар Василевски целосно го отфрлам како неточен

А1 On - 06.12.2018

Ексзаменичката на министерот за правда, Билјана Бришкоска Бошковски, за „Макфакс“ го негира исказот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој го даде на денешното судење за настаните од 27 април.

Нинџа: Во ВМРО беа и од кабинетот на Иванов, требаше да биде прогласена воена состојба

А1 On - 06.12.2018

,,Заменик началникот Никола Бошковски го побара директорот на УБК, Владимир Атанасовски велејќи му дека во Собранието е хаос, по што Атанасовски цинично му одговорил ,,комуњарите сакаат да бираат претседател, така им е” и го извести дека во тој ...

Нинџа: Јанакиески, Ристовски, Бришковска, Божиновски и Чавков даваа наредби за нападите во Собранието

Либертас - 06.12.2018

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Нинџа: Во УБК бев ангажиран Горан Грујевски. Ми даде псевдоним Самурај

Либертас - 06.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, на сослушувањето на денешното рочиште призна дека бил ангажиран во УБК и дека дејствувал како да бил вработен таму, дека имал значка, службена легитимација, пиштол магнум 38 и радио станица со ...

Нинџа: Дамовски, Дурловски и Бетмен беа фиктивни водачи на протестите,кои беа контролирани од ВМРО ДПМНЕ

Либертас - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието продолжи со протестите пред Државната изборна комисија кои почнаа на 17 декември 2016 година, а потоа зборуваше и за протестите на „За ...

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори Нинџа на Русковска

Либертас - 06.12.2018

На вкрстено прашање, дали биле плаќани водачите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Богдан Илиевски – Бетмен, Борис Дамовски и Владо Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, или протестите ги воделе од патриотски причини, Нинџа одговори: „Јас не сум ги ...

Иванов не прогласил воена состојба на 27 април под притисок на странски фактор, рече Нинџа

Либертас - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа во текот на денешното сведочење за насилствата во собранието на ...

Нинџа: Ми рекоа да завршам средно, па ќе влезам во УБК

Либертас - 06.12.2018

„За да ме вработат во УБК ми кажаа дека мора да завршам 4 година средно училиште, имав 3 години. За потребите на службата ми беше издадена значка со број 637, ми дадоа огнено оружје ‘магнум 38 специјал агент’ и радио станица со 16 активни канали, се ...

Нинџа: Од ВМРО-ДПМНЕ имаше насока за упад и вршење насилство во ДИК

А1 On - 06.12.2018

„Кога ВМРО-ДПМНЕ освои тесна победа на изборите, бевме во хотел „Русија“. Таму присуствуваа високи функционери на партијата, Владимир Атанасовски, Никола Бошковски, Кире Божиновски, Ивица Коневски, Спиро Ристовски.

Јовановски: Не се третирам како водач, на протестите бев како загрижен граѓанин

А1 On - 06.12.2018

При вкрстеното испрашување на Александар Василевски Нинџа, обвинетиот Владо Јовановски изјави дека не се чувствува како водач на протестите „За заедничка Македонија“, туку дека бил таму како загрижен граѓанин. – Јас не се третирам како водач.

Василевски: Никој не ја знаеше режијата, бевме статисти на игра за која не бевме свесни

А1 On - 06.12.2018

Никој не ја знаеше режијата, сите ние бевме статисти на еден фронт играјќи игри за кои не бевме свесни вклучувајќи ме и мене, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа кој беше посочен како главен оперативец на Управата за безбедност и ...

Благоја Василевски: Разговорот со брат ми беше семеен

А1 On - 06.12.2018

На 27 април 2017 година бев на службен пат во Виена. Се слушнав со Александар, разговорот беше семеен, разговаравме за здравјето на нашата мајка, рече Благоја Василевски брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа.

Сведочење на Нинџа: Наредбите за Крвавиот четврток доаѓаа од парамилитарен штаб во Белата палата

24 Вести - 06.12.2018

Сите насоки за упадот во Собрание доаѓале од 8миот кат на Белата палата-тврди Александар Василевски-Нинџа давајќи ја својата одбрана пред судот. Нинџа го нарече паравоен шатб и сведочеше дека наредбите како да се постапува на кравиотѕ летвртојк ...

Командниот штаб за насилствата на 27 април бил во ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 06.12.2018

Александар Василевски – Нинџа, обвинет за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, рече дека насилствата биле организирани од ВМРО-ДПМНЕ и дека тој работел по налог на УБК. Митко Чавков, Билјана Бришковска – Бошковски, Спиро Ристовски, ...

Прстот за „крвавиот четврток“ вперен кон УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 06.12.2018

Александар Василевски – Нинџа, обвинет за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, рече дека насилствата биле организирани од ВМРО-ДПМНЕ и дека тој работел по налог на УБК. Наредбите за упадот во Собранието на 27 април минатата година ...

Нинџа сведочи: Бошкоски ги здроби дисковите од упадот во Собрание и ги фрли во Вардар

Press24 - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

ИСКАЗОТ НА ОБВИНЕТИОТ НИНЏА ДАВА НОВА СЛИКА ЗА НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕ:27 април се координираше на осмиот кат во Белата ...

Вечер - 06.12.2018

На денешното судење обвинетиот Александар Василевски Нинџа го повтори сценариото кое на претходното рочиште го раскажаа и браќата Михаил и Стефан Младеновски кои прстот го вперија во УБК. Според Нинџа, акцијата била координирана од ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Нинџа: Протестите беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

Независен - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

Н.Македонија - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа телефонски комуницирал со брат му на 27 април

Независен - 06.12.2018

Братот на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Благоја Василевски, денеска во својот исказ пред судот потврди дека на 27 април минатата година телефонски разговарале за здравјето на нивната мајка.

Веле Петрушевски: На 27 април бев со ќерка ми во ТЦ „Сити мол“

Независен - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Нинџа: УБК ги следеше Заев, Верушевски и Спасовски

Н.Македонија - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа:Нè искористи ВМРО-ДПМНЕ и УБК, а ние бевме само статисти

Независен - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Нинџа телефонски комуницирал со брат му на 27 април

Вечер - 06.12.2018

Братот на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Благоја Василевски, денеска во својот исказ пред судот потврди дека на 27 април минатата година телефонски разговарале за здравјето на нивната мајка.

Нинџа: Од ВМРО-ДПМНЕ имаше насока за упад и вршење насилство во ДИК

Макфакс - 06.12.2018

Александар Василевски-Нинџа, еден од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, денеска на рочиштето рече дека ВМРО-ДПМНЕ давале насоки за упад во Државната изборна комисија по изборите во 2016 година.

Јовановски: Не бев водач на протестите

Макфакс - 06.12.2018

При вкрстеното испрашување на Александар Василевски – Нинџа, обвинетиот Владо Јовановски изјави дека не се чуствува како водач на протестите „За заедничка Македонија“ туку дека бил таму како загрижен граѓанин. „Јас не се третирам како водач.

Василевски: Спиро Ристовски и Кирил Божиновски ги контролираа водачите на протестите на 27 април

Макфакс - 06.12.2018

Никој не ја знаеше режијата, сите ние бевме статисти на еден фронт играјќи игри за кои не бевме свесни вклучувајќи ме и мене, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа кој беше посочен како главен оперативец на Управата за безбедност и ...

Благоја Василевски: Разговорот со брат ми беше семеен

Макфакс - 06.12.2018

Фото: Благоја Василевски-десно На 27 април 2017 година бев на службен пат во Виена. Се слушнав со Александар, разговорот беше семеен, разговаравме за здравјето на нашата мајка, рече Благоја Василевски, брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа.

Чавков тргна кон тоалет во Судот па рече: Овде е хаос

Press24 - 06.12.2018

На кратката пауза за во тоалет што судијката Добрила Кацарска им ја даде на обвинетите во „27 април“ по двочасовното сведочење на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Митко Чавков, кој сам се симнуваше по скалите во Кривичниот суд, викна: „Горе е ...

Нинџа: Имав притисоци од Горан Грујевски да не се предавам

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, пред да биде уапсен одреден период беше недостапен за органите на прогонот, а денеска давајќи ја својата одбрана посочи дека сака да му појасни на судот нешто околу тоа.

Нинџа: ВМРО ги постави за водачи Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

Макфакс - 06.12.2018

На протестите беа поставени фиктивни водачи кои беа контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Водачи беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски. Почнаа протестите, моја задача беше да ги следам и да ја известувам службата, рече ...

Нинџа распали: Упадот во Собрание беше командуван од штабот на ВМРО ДПМНЕ

Независен - 06.12.2018

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од парамилитарниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, рече Александар Ваислевски - Нинџа во својата одбрана. Пред упадот Мијалков му рекол да се упати во штабот, а таму насоките по телефон ги давале Билјана ...

Чавков го отвори тефтерот додека Нинџа сведочеше

Press24 - 06.12.2018

За настаните од 27. април денеска сведочеше Нинџа кој потоа одговараше и на прашања на Добрила Кацарска. - „Чавков беше исплашен, кај него се забележуваше страв, а зошто тоа беше така самиот нека каже“, рече Нинџа, пренесе МКД.МК.

Нинџа: Точно е, на 27 април се јави брат ми, но за да ме праша како е нашата мајка

Макфакс - 06.12.2018

На прашањето упатено од адвокатот Ѕвонко Давидовиќ до обвинетиот Александар Василевски – Нинџа за тоа дали на 27 април 2017 примил повик од странство, обвинетиот Василевски изјави дека околу 14-15 часот му се јавил брат му Благоја Василевски за да ...

Судиите им ги одбија жалбите на Ќосето, Нинџа и на Кољо да излезат од притвор

Макфакс - 06.12.2018

Обвинетите за настаните од 27 април, Александар Василевски – Нинџа и Никола Митровски – Кољо и Горанче Ангелов – Ќосето, остануваат во притвор, потврдија од скопска Апелација за „Макфакс“.

Нинџа: Ми рекоа првин да завршам средно, па ќе ме вработат во УБК

Макфакс - 06.12.2018

Во текот на 2015 година, околу јануари, февруари, во екот на политичката криза во Македонија, кога Заев почна да ги објавува бомбите, бев ангажиран од Горан Грујевски да му бидам очи и уши на Никола Бошкоски, односно да собирам информации од таргети ...

Тајната полиција го следела Спасовски додека бил технички министер, тврди Нинџа

+инфо - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во неговото денешното шокантно сведочење посочи дека во 2015 година бил ангажиран од началникот на Петтата управа Горан Грујевски кога Зоран Заев почнал да ги објавува бомбите.

Нинџа телефонски комуницирал со брат му на 27 април

Press24 - 06.12.2018

Братот на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Благоја Василевски, денеска во својот исказ пред судот потврди дека на 27 април минатата година телефонски разговарале за здравјето на нивната мајка.

Братот на Нинџа кој беше телохранител на Груевски: Од Виена имав семеен разговор со Александар

+инфо - 06.12.2018

Братот на Александар Василевски Нинџа, Благоја, попладнево влезе во судница во Кривичниот суд во Скопје за да сведочи за настаните од крвавиот четврток. Благоја Василевски е телохранителот на поранешниот премиер Никола Груевски кој на 27 април беше ...

Бришкоска: Вчудовидена сум од невистинитиот исказ на Александар Василевски

Макфакс - 06.12.2018

Eксзаменичката на министерот за правда, Билјана Бришкоска-Бошковски, за „Макфакс“ го негира исказот на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа што го даде на денешното судење за настаните од 27 април.

Бришкоска: Исказот на Нинџа е невистинит

Независен - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска денеска беше посочена од страна на Алексадар Василевски - Нинџа како една од инволвираните во настаните од 27 април при упадот во Собранието. Нинџа во својот исказ пред судот рече дека Бришковска кажала дека не поминало ...

Нинџа: Горан Грујевски ме ангажираше во УБК кога Заев почна да ги објавува бомбите

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска пред судот дава своја одбрана. Тој кажа дека покрај „Нинџа” имал и прекар „Самурај“. – Тој прекар ми го даде началникот на Петтата управа, Горан Грујевски во 2015 година.

(Видео) Давидовиќ: Партиски структури ја презеле командата врз МВР на 27 април

Макфакс - 06.12.2018

Министерството за внатрешни работи на 27 април останало обезглавено. Командата ја презеле определени партиски луѓе, изјави Ѕвонко Давидовиќ, адвокат на обвинетиот за упадот во Собранието Александар Василевски-Нинџа, кој денеска даде исказ дека ...

Нинџа: Бришкоска му кажа на Вељаноски да се отворат вратите, Чавков викаше полицијата пасивно да делува

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска во судот дава своја одбрана за случајот со настаните од крвавиот четврток. Тој во моментов одговара на прашањата на судијката Добрила Кацарска.

Нинџа: Во ВМРО беа и од кабинетот на Иванов, требаше да биде прогласена воена состојба

Макфакс - 06.12.2018

,,Заменик началникот Никола Бошковски го побара директорот на УБК, Владимир Атанасовски велејќи му дека во Собранието е хаос, по што Атанасовски цинично му одговорил ,,комуњарите сакаат да бираат претседател, така им е” и го извести дека во тој ...

Нинџа: Имаше насока да се влезе во ДИК и да се врши насилство

+инфо - 06.12.2018

Протестите пред ДИК рече Нинџа, се организирале од ВМРО-ДПМНЕ со цел да се изврши притисок да не се прифатат приговорите на СДСМ. Како организатори на протестите тој ги посочи тогашните генерален секретар и организационен секретар, Кирил Божиновски ...

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април

Вечер - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Нинџа во своја одбрана тврдеше дека на 27 април бил ,,контролор за УБК“

Алфа - 06.12.2018

Скоро 3 и пол часа траеше одбраната на Александар Василевски Нинџа, обвинет за случувањата на 27 април 2017-та година во Собранието, кој со месеци бегаше од правдата, па пред почетокот на судскиот процес, сам се предаде во Судот.

Нинџа се отвори пред судот

AKO - 06.12.2018

Еден од главноосомничените за насилството во Собрание на 27 април минатата година, Александар Василевски Нинџа, ,,пропеа“ во судот и во своја одбрана реши да ги отвори картите за сѐ на денот на нередите, но и пред тоа, за време на организорањето на ...

И Нинџа пропеа: На 8. кат во Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ се координираше 27 април

+инфо - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска комуницираше со Трајко Вељановски кој даваше насоки за состојбата внатре. Миле Јанакиески и Спире Ристевски комуницираа со Бетмен. Кирил Божиновски ги викаше сите општински комитети од цела Македонија да дојдат во Скопје ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Бриф - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа: Парламентарно-партиски штаб е координатор на „27 април“

Нетпрес - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа: Сè беше под контрола на УБК и паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 06.12.2018

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ. „За заедничка Македонија“ беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ, која ги даваше ...

Давидовиќ: Синџирот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

Локално - 06.12.2018

Синџирот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Се одмотува клопчето за „27 април“: Нинџа ги посочи ВМРО-ДПМНЕ кои нарачале сценарио на насилен протест

Бриф - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа требало да ги надгледува протестите и да ја известува службата

Нетпрес - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа имал прекар „Самурај“, значка на УБК, пиштол и радиостаница

1tv - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа: Базата ни беше во „Мериот“, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова

iPortal - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април

Бриф - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Нинџа: УБК ги следеше Заев, Спасовски, Верушевски и Муслиу – очекувавме да биде прогласена воена состојба

1tv - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

(Видео) Давидовиќ: Синџирот на командување на 27 април бил партискополициски

1tv - 06.12.2018

Синџирот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа: Водачи на протестот беа Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

Слободен Печат - 06.12.2018

На протестите пред „крвавиот четврток“ беа поставени фиктивни водачи, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Тие беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски. Почнаа протестите, а моја задача беше да ги следам и да ја известувам ...

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април

Локално - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Локално - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Бришкоска : Вчудовидена сум од невистинитиот исказ на Василевски

Слободен Печат - 06.12.2018

„Во врска со наводите пренесени во медиумите од сведочењето на обвинетото лице, Александар Василевски, можам само да изјавам дека сум запрепастена од невистинитоста на исказот на сведокот кој се однесува на мене и целосно го отфрлам како неточен“.

Благоја Василевски: Разговорот со брат ми беше семеен

1tv - 06.12.2018

Во сведочењето пред судот за упадот во Собранието, братот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа изјави дека на 27 април 2017 година бил на службен пат во Виена. -Се слушнав со Александар, разговорот беше семеен, разговаравме за здравјето на ...

Нинџа: Јанакиески, Ристовски, Бришковска, Божиновски и Чавков даваа наредби за нападите во Собранието

iPortal - 06.12.2018

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори Нинџа на Русковска

iPortal - 06.12.2018

на вкрстено прашање, дали биле плаќани водачите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Богдан Илиевски – Бетмен, Борис Дамовски и Владо Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, или протестите ги воделе од патриотски причини, Нинџа одговори: „Јас не сум ги ...

Нинџа: На Алберт Муслиу му монтиравме камери дома

1tv - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа како обвинет сведок на денешното рочиште за 27 април откри дека тој и УБК му монтирале камери на политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во неговиот дом со цел да го следат неговото движење додека траело објавувањето на ...

Нинџа: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

Локално - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа тврди дека тајната полиција го следела Спасовски додека бил технички министер

Слободен Печат - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во неговото денешното шокантно сведочење посочи дека во 2015 година бил ангажиран од началникот на Петтата управа Горан Грујевски кога Зоран Заев почнал да ги објавува бомбите.

Нинџа: Ми рекоа да завршам средно, па ќе влезам во УБК

iPortal - 06.12.2018

„За да ме вработат во УБК ми кажаа дека мора да завршам 4 година средно училиште, имав 3 години. За потребите на службата ми беше издадена значка со број 637, ми дадоа огнено оружје ‘магнум 38 специјал агент’ и радио станица со 16 активни канали, се ...

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април

1tv - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Нинџа: Бришкоска-Бошковски му нареди на Велјаноски да ги отвори вратите на Собранието, таа го отфрла исказот ...

1tv - 06.12.2018

Поранешната заменичка во Министерството за правда Билјана Бришкоска-Бошковски во смс порака за 1ТВ целосно го отфрла обвинувањето од Александар Василевски-Нинџа. Тој директно ја посочи Бришкоска-Бошковски како еден од координаторите на нередите кои ...

Нинџа имал прекар „Самурај“ и ги прислушкувал сите полицајци

Бриф - 06.12.2018

Во текот на давањето одбрана обвинетиот во случајот „27 април“, Александар Василевски- Нинџа рече дека освен Нинџа имал и друг прекар ,,Самурај“ и овој прекар му го дал началникот на Петтата управа Горан Грујевски во 2015 година, кој го ангажирал на ...

Нинџа: Базата ни беше во „Мериот“, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова

1tv - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

„27 април“: Бошкоски кажал дека има луѓе за прикриени операции и отворен прозор на првиот кат, за евакуација на ...

Бриф - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани продолжи со објаснување како пропаднал планот за воведување вонредна состојба од претседателот Ѓорге Иванов под притисок на, ...

Нинџа тајно бил вработен во УБК

Слободен Печат - 06.12.2018

Александар Василевски - Нинџа бил вработен во УБК во одделот за Оперативна техника и прикриени операции односно во Петтата управа иако имал завршено само 4 степен средно образование. Нинџа добил задача да ги следи луѓето што ќе му ги посочел ...

ВМРО-ДПМНЕ ги плаќаше организаторите на „За заедничка Македонија“, одговори обвинетиот Нинџа

ТВ21 - 06.12.2018

За случајот 27 април обвинетиот Нинџа на судењето денес, даде објаснување на прашањата на обвинителката Вилма Русковска кој давал наредби и командувал за организираниот напад во Собранието на 27 лани.

Нинџа: Сето тоа што се случи на 27 април беше координирано, а како што масата се движеше кон Собранието, наредбите беа ...

ТВ21 - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за 27 април минатата година на кој беа нападнати пратеници во Собранието, кажа дека се било организирано и координирано во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и хотелот „Мериот“ од каде ги примиле наредбите.

Странскиот фактор го спречил Иванов да прогласи воена состојба на 27 април, сведочи Нинџа

365 - 06.12.2018

Според информациите што ги имал Александар Василевски-Нинџа, како што истакна во своето сведочење на рочиштето за 27 април, претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи воена состојба, но тоа не се случило поради притисок од странскиот фактор.

Дамовски, Дурловски и Илиевски биле фиктивни водачи на протестите, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ

365 - 06.12.2018

На продолжението од сведочењето на рочиштето за 27 април, обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, кој е еден од 33-цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, зборуваше за протестите пред ДИК кои започнаа на 17 ...

Ексклузивно: Два дена пред бегството Груевски на кејот на Вардар забележан со братот на Нинџа

1tv - 06.12.2018

До редакцијата на 1ТВ денеска пристигна фотографија од анонимен гледач на која се гледа дека екс премиерот Никола Груевски шета на кејот на Вардар. Според лицето кое ја испрати фотографијата во друштво на Груевски е братот на Александар Василевски – ...

Бришковска: Запрепастена сум од исказот на Нинџа

ТВ21 - 06.12.2018

Екс заменик министерката за правда Билјана Б. Бошковска вели дека денешното сведочење на Нинџа е неточно. „Во врска со наводите во медиумите од сведочењето на обвинетото лице Александар Басилевски, можам само да изјавам дека сум запрепастена од ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа ја откри операцијата за собраниските инциденти

1tv - 06.12.2018

Александар Василевски – Нинџа од пултот на распит во кривичниот суд ја откри операцијата за собраниските инциденти. Тајната полиција имала две бази во хотелот „Мериот“ и во ВМРО ДПМНЕ. Од централниот штаб на партијата се координирале директните ...

ВМРО и УБК го организираа 27 април, Иванов требало да прогласи воена состојба

ТВ21 - 06.12.2018

Нападот во Собрание на 27 април го организирало ВМРО-ДПМНЕ заедно со УБК. Вака денеска сведочеше пред судот обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Според него, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ бил поставен кај хотелот Мериот, од каде Билјана ...

Бранителот на Нинџа, Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

еМагазин - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа во исказот пред судот: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

MTM - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 06.12.2018

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

MTM - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

MTM - 06.12.2018

Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска адвокатот Звонко Давидовиќ, бранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за ...

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

MTM - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Сведочеше кумот на Василевски: Нинџа и екс-директорот на УБК беа во штабот на ВМРО-ДПМНЕ пред упадот во Собранието

еМагазин - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Обвинетиот Нинџа за настаните од „27 април“: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ, никој не ја знаеше режијата сите ...

еМагазин - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Судење за „27 април“: Обвинетиот Нинџа работел во УБК под псевдоним Самурај, имал и значка, пиштол и радиостаница

еМагазин - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...

Нинџа: Бришковска, Ристовски, Божиновски, Јанакиески, Чавков даваа наредби на пратениците во Собранието и на водачите ...

24Инфо - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски- Нинџа на судењето за настаните во Собранието на 27 април сведочеше дека зад протестите „За заедничка Македонија“ стои ВМРО-ДПМНЕ, а Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски Бетмен и Владо Јовановски биле ...

Нинџа: ВМРО ги постави за водачи Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

Centar - 06.12.2018

На протестите беа поставени фиктивни водачи кои беа контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Водачи беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски. Почнаа протестите, моја задача беше да ги следам и да ја известувам службата, рече ...

Нинџа: Во ВМРО беа и од кабинетот на Иванов, требаше да биде прогласена воена состојба

Centar - 06.12.2018

,,Заменик началникот Никола Бошковски го побара директорот на УБК, Владимир Атанасовски велејќи му дека во Собранието е хаос, по што Атанасовски цинично му одговорил ,,комуњарите сакаат да бираат претседател, така им е” и го извести дека во тој ...

ВМРО-ДПМНЕ ги плаќаше организаторите на „За заедничка Македонија“, одговори обвинетиот Нинџа

4NEWS - 06.12.2018

За случајот 27 април обвинетиот Нинџа на судењето денес, даде објаснување на прашањата на обвинителката Вилма Русковска кој давал наредби и командувал за организираниот напад во Собранието на 27 лани.

Нинџа: Сето тоа што се случи на 27 април беше координирано, а како што масата се движеше кон Собранието, наредбите беа ...

4NEWS - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за 27 април минатата година на кој беа нападнати пратеници во Собранието, кажа дека се било организирано и координирано во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и хотелот „Мериот“ од каде ги примиле наредбите.

Бришковска: Запрепастена сум од исказот на Нинџа

4NEWS - 06.12.2018

Екс заменик министерката за правда Билјана Б. Бошковска вели дека денешното сведочење на Нинџа е неточно. „Во врска со наводите во медиумите од сведочењето на обвинетото лице Александар Басилевски, можам само да изјавам дека сум запрепастена од ...

Грујевски го направи Нинџа „Самурај“ со „магнум“ на УБК

24Инфо - 06.12.2018

Александар Василевски-Нинџа од 2015 година бил ангажиран од УБК под прекар ,,Самурај“ кој му го дал началникот на Петтата управа, Горан Грујевски во 2015 година, а немал ниту соодветно образование за таа функција, изјави тој на денешното рочиште за ...

ВМРО и УБК го организираа 27 април, Иванов требало да прогласи воена состојба

4NEWS - 06.12.2018

Нападот во Собрание на 27 април го организирало ВМРО-ДПМНЕ заедно со УБК. Вака денеска сведочеше пред судот обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Според него, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ бил поставен кај хотелот Мериот, од каде Билјана ...

Улогата на обвинетиот Нинџа во УБК и се за упадот на 27 април, според денешните изјави

Пулс24 - 06.12.2018

Почнувајќи од случувањата во 2015. година обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април минатата година.

Давидовиќ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ ја презел командата од МВР на 27 април

Пулс24 - 06.12.2018

Адвокатот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа , чија одбрана денеска на судењето за 27 април откри нови моменти за тоа како бил организиран упадот во Собранието, Звонко Давидовиќ рече дека по одбраната на неговиот клиент станува јасно дека ...

На Алберт Муслиу му монтирале камери дома

Фактор - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа како обвинет сведок на денешното рочиште за 27 април откри дека тој и УБК му монтирале камери на политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во неговиот дом со цел да го следат неговото движење додека траело објавувањето на ...

Нинџа делувал под кодно име „Самурај“

Фактор - 06.12.2018

Иако сите мислеле дека е неофицијално лице на Управата за безбедност и контраразузнавање, Александар Василевски бил ангажиран под кодно име „Самурај“ за да ги следи сите активности поврзани со неутрализирање на „бомбите“ на тогашната опозиција, беше ...

Нинџа му спушти среде судница на Бетмен дека едно време работел против ВМРО-ДПМНЕ па потоа бил награден со членство во ...

Пулс24 - 06.12.2018

При вкрстено испрашување се зајадоа Нинџа и Бетмен. Богдан Илиевски – Бетмен го праша Нинџа дали се сеќава дека бил и на протестите против изградба на црква на плоштадот, а и на протестите за убиството на Мартин Нешковски.

Шокантно сведочење на Нинџа: И Спиро Ристовски давал наредби на 27 април

Фактор - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во своето шокантно сведочење за настаните на 27 април денеска со име и презиме посочи кој давал наредби за упадот на 27 април во Собранието, но никој не очекуваше дека ќе го спомене и името на Спиро Ристовски, тогашниот ...

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

24Инфо - 06.12.2018

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска ...

Јанакиески, Ристовски, Бришковска, Божиновски и Чавков давале наредби за 27априлскиот упад?

Пулс24 - 06.12.2018

Нинџа ги разоткри функционерите кои ги давале наредбите за упадот во собранието на 27 април лани. Според него посочените биле на осмиот спрат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и секој имал свое задолжение.

Нинџа: имам сознанија дека ДУРЛОВСКИ, ДАМОВСКИ И БЕТМЕН беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 06.12.2018

„Зоран Заев, Зоран Верушевски и Оливер Спасовски беа следени од Петтата управа. Има документација за ова. Петтата управа почна да ги следи кога почна објавувањето на бомбите. Следевме и новинар.

Со сведочењето на телохранителот на Груевски кој на 27 април се јавил од Виена, завршува одбраната, остануваат само ...

Сакам да кажам - 05.12.2018

Со давање одбрана на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа денеска ќе заврши давањето искази на обвинетите, со што во судскиот процес за организираниот напад на Собранието остануваат уште завршните зборови.

Се редат истраги за „Крвавиот четврток“, одреден притвор за екс директор на УБК (видео)

Телма - 05.12.2018

И екс директорот на УБК Владимир Атанасовски заврши в притвор за крвавиот четврток. Откако пред два дена во судница тројца обвинети го посочија како еден од инволвираните во инцидентите, вчера доцна вечерта обвинителката Вилма Рускоска побара ...

Во четврток за настаните на 27. април ќе сведочи братот на Нинџа кој беше заедно со Груевски во Виена

Press24 - 05.12.2018

Судијката Добрила Кацарска на вчерашното судење информираше дека рочиштето за настаните на 27. април продолжува во четврток, на 6 декември. Тогаш, покрај исказот на Нинџа, ќе се сослушаат и тројца сведоци кои неговата одбрана ги предлага.

Стефан и Михаил Младеновски: Кои се браќата што открија детали за упадот во Собрание?

Независен - 05.12.2018

Браќата Стефан и Михаил Младеновски се првите обвинети за случајот „27 април“, кои пред јавноста и судот обелоденија детали за тоа кој го организирал влегувањето во Собранието. Иако тие двајца маскирани влегоа во Собрание, пред судот рекоа дека ќе ...

Седумдесет лица биле паралелна власт во тајната полиција

Независен - 05.12.2018

Јавното обвинителство ги следи исказите на рочиштата за упадот во Собранието, каде што деновиве се слушаат сведочења што фрлаат поинаква сенка на случувањата од ланскиот 27 април. Оттаму повторуваат дека во тек е предистражна постапка и во неа се ...

Кои се браќата Михаил и Стефан Младеновски: Лицата кои открија детали за упадот во Собрание

Бриф - 05.12.2018

Браќата Стефан и Михаил Младеновски се првите обвинети за случајот „27 април“, кои пред јавноста и судот обелоденија детали за тоа кој го организирал влегувањето во Собранието. Иако тие двајца маскирани влегоа во Собрание, пред судот рекоа дека ќе ...

Кои се браќата Михаил и Стефан Младеновски: Лицата кои открија детали за упадот во Собрание

iPortal - 05.12.2018

Браќата Стефан и Михаил Младеновски се првите обвинети за случајот „27 април“, кои пред јавноста и судот обелоденија детали за тоа кој го организирал влегувањето во Собранието. Иако тие двајца маскирани влегоа во Собрание, пред судот рекоа дека ќе ...

Се ближи крајот на процесот и пресуда за собраниските инциденти

Либертас - 04.12.2018

Од наредната недела се очекува стартот на завршните зборови за судскиот процес за собраниските инциденти. За два во кривичниот суд ќе се презентираат доказите на Александар Василевски – Нинџа, негова одбрана и тројца сведоци, меѓу кои братот на ...

УБК организатор на настаните од 27 април, тврдат дел од обвинетите

Н.Македонија - 04.12.2018

По повеќе од три месеци од судењето за настаните од „27 април“ вчера во Кривичниот суд првпат беше посочено дека Управата за бесбедност и контраразузнавање е организатор на упадот во Собранието на РМ.

Обвинетите за 27 април прозбореа : Упадот во Собранието го организирала УБК

Независен - 04.12.2018

Во едно сведочење, кое може да го промени целиот тек на судењето за настаните од 27 април, браќата Стефан Младеновски и Михаил Младеновски вчера изнесоа шокантни детали дека упадот бил организиран од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК).

УБК организатор на настаните од 27 април, a Иванов требало да прогласи воена сосотојба ,тврдат дел од обвинетите

Локално - 04.12.2018

По повеќе од три месеци од судењето за настаните од „27 април“ вчера во Кривичниот суд првпат беше посочено дека Управата за бесбедност и контраразузнавање е организатор на упадот во Собранието на РМ.

Сведоци во судот тврдат дека УБК е организатор на настаните од 27 април

1tv - 04.12.2018

По повеќе од три месеци од судењето за настаните од „27 април“ вчера во Кривичниот суд првпат беше посочено дека Управата за бесбедност и контраразузнавање е организатор на упадот во Собранието на РМ.

Се ближи крајот на процесот и пресуда за собраниските инциденти

1tv - 04.12.2018

Од наредната недела се очекува стартот на завршните зборови за судскиот процес за собраниските инциденти. За два во кривичниот суд ќе се презентираат доказите на Александар Василевски – Нинџа, негова одбрана и тројца сведоци, меѓу кои братот на ...

Обвинет за крвавиот четврток: Ексдиректорот на УБК планираше упад во ДИК со „молотови коктели“

Centar - 04.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со „молотови коктели“, рече Стефан ...

Пресврт на судењето за крвавиот четврток

Centar - 04.12.2018

Ти благодарам што собра храброст пред целиот македонски народ да ја кажеш вистината. Иако е малку задоцнето, сепак, благодарам, рече обвинетиот Горанчо Ангелов по сведочењето на обвинетиот Стефан Младеновски, во кое изнесе голем број информации за ...

УБК e организатор на настаните од 27 април, тврдат дел од обвинетите

MTM - 04.12.2018

По повеќе од три месеци од судењето за настаните од „27 април“ вчера во Кривичниот суд првпат беше посочено дека Управата за бесбедност и контраразузнавање е организатор на упадот во Собранието на РМ Тројца од обвинети изјавија дека биле ...

Обвинет за 27 април “пропеа”: УБК и Нинџа го организираа упадот во Собранието!

Фокус - 03.12.2018

На денешното рочиште за случајот “27 април” се случи пресврт, бидејќи обвинетиот Стефан Младеновски го разоткри целосното сценарио за “Крвавиот четврток”. Тој како организатори на упадот во Собранието ги посочи Александар Василевски Нинџа и Владимир ...

Ексдиректорот на УБК Атанасовски ги злоупотреби патриотските здруженија за напад на Собранието, ни рекоа Иванов ќе ...

Сакам да кажам - 03.12.2018

Луѓе кои немаат ни „п“ од патриотизам, а не знаат ниту колку краци има македонското знаме ги злоупотребија граѓаните поради личен интерес, сведочеше на денешното судење за организираниот напад на Собранието на 27 април лани обвинетиот Стефан ...

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

Сител - 03.12.2018

-Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Младеновски: Нинџа доби наредба од УБК да следи обвинители од СЈО

Фокус - 03.12.2018

Михаил Младеновски, обвинет за “27април” на денешното рочиште откри шокантни информации, односно дека постоела нелегална паралелна Петта управа, со која раководел тогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Обвинет за 27 април откри дека Нинџа со поддршка од директорот на УБК давал наредби за „крвавиот четврток“

МКД - 03.12.2018

По тројцата обвинети на судењето за „27 април“ кој се откажаа од давање на одбрана пред судот, на пултот за исказ во судница застана обвинетиот Стефан Младеновски. Овој обвинет пред да почне да зборува за настаните од 27 април, како и за периодот ...

Обвинет во “27 април”: Со молотови коктели требаше да се нападне зградата на ДИК!

Фокус - 03.12.2018

Неколку месеци пред упадот во Собранието, зградата на ДИК требало да се нападне со молотови коктели, за да се издејствува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ да се прифатат, а кои беа поднесени по парламентарните избори во 2016 година.

Младеновски: УБК беше организатор на упадот во собранието

Канал5 - 03.12.2018

УБК била директно инволвирана во организацијата на насилниот упад во Собранието на 27-ми април, открија обвинетите браќа Младеновски во нивното сведочење. Тие посочија дека главна врска меѓу групата маскирани лица предводени од Александар Василевски ...

Младеновски: По упадот во Собранието Бошковски донесе оружје со возило на УБК

Фокус - 03.12.2018

Откако на денешното рочиште за случајот “27април” се случи пресврт, односно обвинетиот Стефан Младеновски истакна дека зад упадот во Собранието стојат високи функционери во УБК, на чело со тогашниот директор Владимир Атанасовски, но и на Александар ...

Нинџа имал два блиндирани автомобили од УБК, значка и радио станица

Фокус - 03.12.2018

Александар Василевски Нинџа, обвинет во “27 април”, иако не бил вработен во УБК, сепак дејствувал како тамошен вработен, а располагал и со ресурси од управата, односно имал два блиндирани автомобили.

Обвинет за 27 април: Нинџа имаше џип, радио станица и значка од УБК

Нова ТВ - 03.12.2018

Александар Василевски Нинџа, обвинет за насилствата од 27 април, иако не бил вработен во УБК, сепак дејствувал како тамошен вработен, а располагал и со ресурси од управата, односно имал два блиндирани автомобили.

Советникот Синиша Алексовски се јавил И кажал оти Иванов ќе предложи воена состојба, И дека воена полиција чека на ...

Сакам да кажам - 03.12.2018

Обвинетиот Михаил Младеновски, братот на обвинетиот Стефан што денеска сведочеше пред него на судењето, ја даде својата одбрана како учесник во организираниот напад на Собранието на 27 април лани, почнувајќи со тоа дека овој датум е најцрниот во ...

Младеновски: Упадот во Собранието го организираше УБК

Алсат-М - 03.12.2018

УБК во соработка со криминални групи го организирала насилниот упад во Собранието на 27 април. Ова го изјави еден од обвинетите, Стефан Младеновски кој рече дека со месеци било планирано да не се дозволи промена на власта, а што завршило со упадот ...

Ќосето до Младеновски: Ти благодарам што собра храброст да ја кажеш вистината за 27 април

МКД - 03.12.2018

Откако обвинетиот Стефан Младеновски околу два часа пред судот даваше исказ и раскажа како течеле инструкците пред и за време на настаните од 27 април, прашања му поставуваа и обвинетите. Обвинетиот Горанче Ангелов-Ќосето пред да му постави прашања ...

Иванов требало да прогласи воена состојба, тврди обвинет за 27 април

Телма - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, тврди обвинет за „27 април"

Канал5 - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Синиша Алексовски од кабинетот на Иванов алармирал дека претседателот ќе прогласи воена состојба

МКД - 03.12.2018

Случувањата од 27 април беа претходно смислено сценарио и ако сите овде во судницава би ја кажале вистината и она што го знаат, би се откриле и нарачателите и главните виновници за тоа што се случи во Собранието.

Ти командуваше со акцијата за 27 април, му рече обвинет на Нинџа

МКД - 03.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, кој досега им постави прашања речиси на сите обвинети за 27 април, своето право го искористи и со обвинетиот Михаил Младеновски. Откако овој обвинет и неговиот брат пред судот до детали раскажаа како за упадот ...

Ексдиректорот на УБК Атанасовски барал да се фрлат бомби кај Шеќеринска И Шилегов дома, сведочеше обвинет кој носел ...

Сакам да кажам - 03.12.2018

Во 18.30 часот вечерва, обвинетиот за организираниот напад на Собранието на 27 април лани Захарие Симовски застана во Основниот суд Скопје 1 да ја дава својата одбрана на денешното рочиште.

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

Канал5 - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Уште во 2016 директорот на УБК наредил да се запалат домовите на Шекеринска и Шилегов

МКД - 03.12.2018

Захарие Симовски е уште еден од обвинетите за 27 април кој вечерва во Кривичниот суд ја изнесуваше неговата одбрана. Тој во судница кажа дека учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со иницијативата „За заедничка ...

Сведочење на обвинет за 27 април: Никола Бошковски имаше оружје во неговиот автомобил

А1 On - 03.12.2018

Обвинетиот за настаните од „крвавиот четврток“ во Собранието, Стефан Младеновски, во неговото денешно сведочење пред судот рече дека Никола Бошкоски имал паркирано возило во близина на Собранието, каде што имал автоматско и полуавтоматско оружје.

Ангелов до Младеновски: Благодарам што ја кажа вистината пред македонскиот народ

А1 On - 03.12.2018

Ти благодарам што собра храброст пред сиот македонски народ да ја кажеш вистината. Иако е малку задоцнето сепак благодарам, рече обвинетиот Горанчо Ангелов, по сведочењето на обвинетиот Стефан Младеновски , во кое изнесе голем број информации за 27 ...

Обвинет за „крвавиот четврток“: Поранешниот директор на УБК планираше упад во ДИК со молотови коктели

А1 On - 03.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со молотови коктели, рече Стефан ...

Младеновски „пропеа“ во судница за 27 април, добивал наредби од Нинџа, УБК го организирала упадот а Иванов требало да ...

Либертас - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Обвинет за 27 април: Кога излегов од Собранието сфатив дека сме изманипулирани од УБК

А1 On - 03.12.2018

Владимир Атанасовски преку Нинџа го остваруваше својот интерес и влијание врз патриотските здруженија. Го праќаше Нинџа да раководи со нив чија беше и целта да се направат, да се има целосна контрола врз патриотската мисла во Македонија, рече ...

Сведочење за „27 април“: Ексдиректорот на УБК, Атанасовски и Нинџа немаа добро мислење за Чавков, избегнуваа да го ...

А1 On - 03.12.2018

Поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски и Александар Василевски – Нинџа обвинет за „крвавиот четврток“ немаа добро мислење за ексдиректорот Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, односно немаа комуникација за овие работи, избегнуваа да ...

Обвинет за 27 април: Колите на Шилегов и Фрчкоски требаше да се дигнат во воздух, напаѓавме по наредба на УБК

А1 On - 03.12.2018

За време на протестите пред ДИК требаше колите на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. За време на протестите “За заедничка Македонија” физички беа напаѓани и навредувани новинари и други луѓе кои учествуваат во јавниот живот на ...

Случај 27 април - Младеновски тврди дека добивал инструкции од Нинџа

Р.С.Европа - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, тврди дека добивал наредби од обвинетиот Александар ...

Младеновски: По упадот во Собранието Бошковски донесе оружје со возило на УБК

Либертас - 03.12.2018

Откако на денешното рочиште за случајот “27април” се случи пресврт, односно обвинетиот Стефан Младеновски истакна дека зад упадот во Собранието стојат високи функционери во УБК, на чело со тогашниот директор Владимир Атанасовски, но и на Александар ...

Младеновски - Структури на УБК го креираа упадот на 27 април

Р.С.Европа - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Обвинет за „Крвавиот четврток“: УБК го организираше упадот во Собранието

24 Вести - 03.12.2018

П ретседателот Иванов на 27ми арпил требало да прогласи вонредна состојба. Ова денес во својот исказ пред судот го нагласи обвинетиот Михаил Младеновски, кој го нарече Упадот во Собранието свесно направена манипулациј.

Упадот во Собранието организиран од УБК, тврдат обвинети за „крвавиот четврток“

Глас на Америка - 03.12.2018

Двајца обвинети во детали сведочеа како тогашниот директор на УБК со дел од обвинетите го планирале и организирале упадот во Собранието на 27 април. Се подготвувале молотови коктели, палења на автомобили,престрелки па дури и прогласување на воена ...

Младеновски: Со молотови коктели требаше да се нападне зградата на ДИК!

Либертас - 03.12.2018

Неколку месеци пред упадот во Собранието, зградата на ДИК требало да се нападне со молотови коктели, за да се издејствува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ да се прифатат, а кои беа поднесени по парламентарните избори во 2016 година.

Обвинет за 27 април призна дека носел пиштол во Собрание, кажа дека носеле и Игор Југ и Јане Ченто

Либертас - 03.12.2018

Обвинетиот Захарие Симовски е третиот, по браќата Стефан и Михаил Младеновски, кои денеска даваат своја одбрана за случајот со 27 април. Како што кажа, тој од 2015 година му бил личен телохранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа и оттогаш ...

Симовски: Оружје имав јас, Игор Југ и Јане Ченто, се делеше од возило на УБК

24 Вести - 03.12.2018

П ретседателот Иванов на 27 ми арпил требало да прогласи вонредна состојба. Ова денес во својот исказ пред судот го кажа обвинетиот Михаил Младеновски, кој го нарече упадот во Собранието свесно направена манипулациј.

Случај 27 април - обвинет тврди дека имало наредба да се запалат домовите на Шекеринска и Шилегов

Р.С.Европа - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Обвинет за 27 април: Никола Бошкоски од УБК беше дел од организирањето на упадот во Собранието

Макфакс - 03.12.2018

(Фото: Никола Бошкоски) Според сведочењето на Стефан Младеновски, кој е обвинет за упадот во Собранието на 27 април минатата година, Никола Бошкоски, поранешен вработен во УБК кој избега од Македонија заедно со Горан Грујевски, директно бил вмешан ...

Ангелов до Младеновски: Ти благодарам што ја кажа вистината

Макфакс - 03.12.2018

Ти благодарам што собра храброст пред сиот македонски народ да ја кажеш вистината. Иако е малку задоцнето сепак благодарам, рече обвинетиот Горанчо Ангелов, по сведочењето на обвинетиот Стефан Младеновски , во кое изнесе голем број информации за 27 ...

Обвинет за 27 април: Бевте злоупотребени од Нинџа и директорот на УБК

+инфо - 03.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Стефан Младеновски денеска дава своја одбрана пред судот кој одговарајќи на прашање на Горан Ангеловски – Ќосето дали смета дека луѓето од патриотските здруженија се злоупотребени, посочи дека е сигурен оти биле злоупотребени ...

Обвинет за крвавиот четврток: Ексдиректорот на УБК планира упад во ДИК со „молотови коктели“

Макфакс - 03.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со молотови коктели, рече Стефан ...

Обвинет за 27 април: Зад упадот во Собрание стоела УБК

Независен - 03.12.2018

Луѓето кои маскирани упаднаа во Собрание на 27 април минатата година, додека траеле протестите биле на готовс и знаеле дека кога СДСМ ќе се обиде да формираат влада или да изберат претседател на Собранието ќе треба да се влезе во Собрание.

Обвинет за 27. април: Ексдиректорот на УБК планираше упад во ДИК со молотови коктели

Press24 - 03.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со молотови коктели, рече Стефан ...

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

Н.Македонија - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

Press24 - 03.12.2018

-Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

Независен - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Обвинет тврди дека Нинџа раководел со упадот во Собрание

Вечер - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, исказ даваше обвинетиот Стефан Младеновски, кој,тврдеше дека за упадот во Собранието добивал наредби од обвинетиот Александар ...

Сведоштво за 27 април: Кога излегов од Собранието, сфатив дека сме манипулирани од УБК

Макфакс - 03.12.2018

Владимир Атанасовски лично преку Александар Василевски – Нинџа ги остваруваше својот интерес и влијанието врз патриотските здруженија. Го праќаше Нинџа да раководи со нив, да се има целосна контрола врз патриотската мисла во Македонија, рече ...

Обвинет за 27 април раскажа дека се следело СЈО, се планирал напад и на ДИК, советик на Иванов рекол дека ќе има апсење

+инфо - 03.12.2018

Советникот за национална безбедност на претседателот Ѓорѓе Иванов, Синиша Алексовски, дал информација дека Иванов ќе прогласи воена состојба, пристапот до Скопје од Западна Македонија е блокиран и ќе се уапси парламентарното мнозинство поради ...

Обвинет за 27 април: Ексдиректорот на УБК не му веруваше на Чавков и го избегнуваше во организацијата за 27 април

Макфакс - 03.12.2018

Поранешниот директро на УБК, Владимир Атанасовски и Александар Василевски – Нинџа обвинет за „крвавиот четврток“ немаа добро мислење за ексдиректорот Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, односно немаа комуникација за овие работи, избегнуваа да ...

Обвинет за 27 април: Возилата на Шилегов и Фрчкоски требаше да се дигнат во воздух, напаѓавме по наредба на УБК

Макфакс - 03.12.2018

,,За време на протестите пред ДИК требаше возилата на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. За време на протестите ,,За заедничка Македонија” физички беа напаѓани и навредувани новинари и други луѓе кои учествуваат во јавниот ...

Обвинет за 27 април: Требаше да се дигнат во воздух возилата на Шилегов и Фрчкоски

+инфо - 03.12.2018

Обвинетиот Михаил Младеновски кој денеска дава своја одбрана пред судот за 27. април на крајот од својот исказ посочи дека упадот бил планиран два месеци од порано, дека уште за време на протестите пред ДИК имало инструкции да се палат возила и да ...

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието

Вечер - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Адвокатот на Атанасовски не им верува на браќата Младеновски

AKO - 03.12.2018

,,Обвинителството прави голема грешка, поклонувајќи им верба на обвинети кои се соочуваат со доживотен затвор и би кажале сѐ да го избегнат тао“-рече адвокатот на притворениот Владимир Атанасоваки, Јордан Апостолски.

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

Вечер - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски нареди да ги запалиме куќите на Шекеринска и Шилегов

Н.Македонија - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Сведочење за 27 април: Запалете ги домовите на Шилегов и на Шеќеринска

Независен - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

,,Пропеа“ уште еден обвинет за упадот во Собрание на 27 април

AKO - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Младеновски: Екс директорот на УБК планираше упад во ДИК со молотови коктели

Слободен Печат - 03.12.2018

Нинџа ни кажа доколку ДИК ги одбие приговорите на ДПМНЕ, насоките од Владимир Атанасовски се да се упадне насилно во ДИК и дека ќе има лица кои треба да фрлаат молотови коктели, изјави Стефан Младеновски, обвинет за упадот во Собранието на 27 април ...

Обвинетиот Младеновски во Судот: „Нинџа“ и УБК го организираа упадот во Собранието на 27 април!

ТВ21 - 03.12.2018

Обвинетиот Стефан Младеновски, денеска како сведок во Судот го откри главното сценарио за „27 април“ и упадот во Собранието. Тој истакна дека Александар Василевски познат како „Нинџа“ и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасов, се организатори ...

Пресврт на судењето за 27 април: „Нинџа и УБК го организираа нападот во Собрание“

365 - 03.12.2018

На денешното рочиште за случајот „27 април“, обвинетиот Стефан Младеновски откри дека постоело сценарио за „Крвавиот четврток“, а за организатори ги посочи Александар Василевски – Нинџа и Владимир Атанасов – тогашен директор на УБК.

Обвинет во “27 април”: Со молотови коктели требаше да се нападне зградата на ДИК!

Локално - 03.12.2018

Неколку месеци пред упадот во Собранието, зградата на ДИК требало да се нападне со молотови коктели, за да се издејствува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ да се прифатат, а кои беа поднесени по парламентарните избори во 2016 година.

Младеновски: Нинџа доби наредба од УБК да следи обвинители од СЈО

Локално - 03.12.2018

Михаил Младеновски, обвинет за “27април” на денешното рочиште откри шокантни информации, односно дека постоела нелегална паралелна Петта управа, со која раководел тогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Обвинет за 27 април “пропеа”: УБК и Нинџа го организираа упадот во Собранието!

Локално - 03.12.2018

На денешното рочиште за случајот “27 април” се случи пресврт, бидејќи обвинетиот Стефан Младеновски го разоткри целосното сценарио за “Крвавиот четврток”, пишува Фокус. Тој како организатори на упадот во Собранието ги посочи Александар Василевски ...

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

iPortal - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Младеновски: По упадот во Парламентот, Бошковски донесе оружје со возило на УБК

1tv - 03.12.2018

Откако на денешното рочиште за случајот „27април” се случи пресврт, односно обвинетиот Стефан Младеновски истакна дека зад упадот во Собранието стојат високи функционери во УБК, на чело со тогашниот директор Владимир Атанасовски, но и на Александар ...

Младеновски: Со молотови коктели требаше да се нападне зградата на ДИК!

1tv - 03.12.2018

Неколку месеци пред упадот во Собранието, зградата на ДИК требало да се нападне со молотови коктели, за да се издејствува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ да се прифатат, а кои беа поднесени по парламентарните избори во 2016 година.

Младеновски добивал инструкции од Нинџа за „27 април“

Локално - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, тврди обвинет за „27 април“

Локално - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Сведоштво:Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, а Иванов требало да прогласи воена состојба

iPortal - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Искази за „27 април“, Нинџа и екс-директорот на УБК дале наредба за нападите

ТВ21 - 03.12.2018

Стефан Младеновски, обвинет за организирање на насилните настани во Собранието, во своја одбрана рече дека на 27 април добил наредби од другиот обвинет, Александар Василевски -Нинџа. Тој пред судското тело рече дека тој ден, околу 14:00 го повикале ...

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, тврди обвинет за „27 април“

Бриф - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Ти комануваше со акцијата за 27 април, му рече обвинет на Нинџа

Нетпрес - 03.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа кој досега им постави прашања речиси на сите обвинети за 27 април, своето право го искористи и со обвинетиот Михаил Младеновски, пренесува мкд.мк . Откако овој обвинет и неговиот брат пред судот до детали ...

Обвинет за 27 април призна дека носел пиштол во Собрание, кажа дека носеле и Игор Југ и Јане Ченто

Нетпрес - 03.12.2018

Обвинетиот Захарие Симовски е третиот, по браќата Стефан и Михаил Младеновски, кои денеска даваат своја одбрана за случајот со 27 април. Како што кажа, тој од 2015 година му бил личен телохранител на обвинетиот Александар Василевски Нинџа и оттогаш ...

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

Локално - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

Слободен Печат - 03.12.2018

Во неговото хронолошко сведочење за настаните рече дека Василевски-Нинџа примал наредби од поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски и од началникот во Управата Никола Бошковски, кои биле во постојана ...

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запали домот на Шекеринска

1tv - 03.12.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Ангелов до Младеновски: Ти благодарам што ја кажа вистината за 27 април

24Инфо - 03.12.2018

Ти благодарам што собра храброст пред сиот македонски народ да ја кажеш вистината. Иако е малку задоцнето сепак благодарам, рече обвинетиот Горанчо Ангелов, по сведочењето на обвинетиот Стефан Младеновски, во кое изнесе голем број информации за 27 ...

Обвинет за крвавиот четврток: Ексдиректорот на УБК планираше упад во ДИК со молотови коктели

24Инфо - 03.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со молотови коктели, рече Стефан ...

Се организирал напад на ДИК со молотови коктели

Фактор - 03.12.2018

Никола Бошковски, кој бара азил во Грција како поранешен директор на УБК, во 2016-та подготвувал напад со молотови коктели на Државната изборна комисија доколку се одбијат приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за време на вонредните парламентарни избори.

Младеновски: Ни кажаа дека Иванов ќе прогласи воена состојба во 22 часот

Фактор - 03.12.2018

Стефан Младеновски, обвинет за настаните на 27 април лани, денеска на судското рочиште изнесе дополнителни детали со тоа што наведе дека оние кои упаднале во законодавниот дом подоцна биле смирувани да не се грижат, бидејќи шефот на државата „ќе ...

Обвинет за 27 април: Кога излегов од Собранието сфатив дека сме изманипулирани од УБК

24Инфо - 03.12.2018

Владимир Атанасовски лично преку Александар Василевски – Нинџа го остваруваше својот интерес и влијание врз патриотските здруженија. Го праќаше Нинџа да раководи со нив. чија беше и целта да се направат, да се има целосна контрола врз патриотската ...

Судење за „27 април“: Младеновски вели дека УБК го организирал упадот во Собрание

еМагазин - 03.12.2018

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, продолжи со исказот, во негова одбрана, на обвинетиот Стефан Младеновски, кој, според исказот, добивал наредби од обвинетиот ...

Обвинет за „27 април“: Возилата на Шилегов и Фрчкоски требаше да се дигнат во воздух

24Инфо - 03.12.2018

,,За време на протестите пред ДИК требаше возилата на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. За време на протестите ,,За заедничка Македонија” физички беа напаѓани и навредувани новинари и други луѓе кои учествуваат во јавниот ...

Обвинетиот Младеновски во Судот: „Нинџа“ и УБК го организираа упадот во Собранието на 27 април!

4NEWS - 03.12.2018

Обвинетиот Стефан Младеновски, денеска како сведок во Судот го откри главното сценарио за „27 април“ и упадот во Собранието. Тој истакна дека Александар Василевски познат како „Нинџа“ и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасов, се организатори ...

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, тврди обвинет за „27 април“

еМагазин - 03.12.2018

Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од структури во Управата за безбедност и контраразузнавање со цел некои луѓе да си ги задржат ...

Искази за „27 април“, Нинџа и екс-директорот на УБК дале наредба за нападите

4NEWS - 03.12.2018

Стефан Младеновски, обвинет за организирање на насилните настани во Собранието, во своја одбрана рече дека на 27 април добил наредби од другиот обвинет, Александар Василевски -Нинџа. Тој пред судското тело рече дека тој ден, околу 14:00 го повикале ...

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

MTM - 03.12.2018

– Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со ...

Кој носел оружје во Собранието на „крвавиот четврток“?

Фактор - 03.12.2018

Обвинетиот Захарие Симовски е третиот, по браќата Стефан и Михаил Младеновски, кои денеска даваат своја одбрана за случајот со 27 април лани, кога имаше упад во Собранието. Симовски призна дека носел пиштол во Собрание, а кажа и дека во прес салата ...