TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колегите бараат фер судење за капетанот на „Илинден“

А1 - 13.09.2009

Бродосопствениците од Охрид поведоа денеска иницијатива за потпишување петиција за фер судење на нивниот 23 годишен колега Сотир Филески, кој го управуваше ...

Колегите на Филески бараат фер судење

Телма - 13.09.2009

Бродосопствениците од Охрид поведоа денеска иницијатива за потпишување петиција за фер судење на нивниот 23 годишен колега Сотир Филески, кој го управуваше ...

Охриѓани, охридските капетани и бродари бараат независна и стручна истрага

Форум - 13.09.2009

Од несреќата не треба да произлезат нови страдања, особено не меѓу Македонија и Бугарија и нивните народи, апелираат охридските бродари.

Во вторник ќе почне вадењето на „Илинден“

Алсат-М - 13.09.2009

Охридските капетани обвинуваат дека Лојд праќа нестручно лице за техничка проверка на бродовите Од денес во Охрид е преставникот на сплитската компанија ...

Охридските бродови 14 години без детален преглед

Алфа - 13.09.2009

Врз бродовите на охридското пристаниште 14 години не е извршен детален технички преглед. Капетаните проговорија пред камерата на Алфа: претставникот на ...

Се формира здружение на граѓани за непристрасна истрага по случајот „Илинден“

Сител - 13.09.2009

Заповедниците на бродовите што пловат по Охридското Езеро и членовите на екипажите денеска во Охрид формираа Координативно тело за формирање граѓанско ...

Граѓаните бараат објективна истрага за несреќата со бродот Илинден во Охрид

Канал5 - 13.09.2009

Истрагата за потонувањето на бродот Илинден треба да се одвива објективно и без притисоци, а несреќата да не се користи за политички цели и нарушување на ...

Здружение на граѓани со истрага за „Илинден“

Кирилица - 13.09.2009

Координативното тело е составено од 13 лица, меѓу кои лица кои учествувале во спасувањето на преживеаните во несреќата, како и релевaнтни фактори Заповедниците ...

Колегите бараат фер судење за капетанот на „Илинден“

МРТ - 13.09.2009

Бродосопствениците од Охрид поведоа денеска иницијатива за потпишување петиција за фер судење на нивниот 23 годишен колега Сотир Филески, кој го управуваше ...

Дубина ќе го вади Илинден

Вечер - 13.09.2009

Сплитската фирма Дубина ќе го вади потонатиот брод Илинден од водите на Охридското Езеро, дознава Вечер од свои извори.

Колегите бараат фер судење за капетанот на „Илинден“

Макфакс - 13.09.2009

Бродосопствениците од Охрид поведоа денеска иницијатива за потпишување петиција за фер судење на нивниот 23 годишен колега Сотир Филески, кој го управуваше ...

Колегите бараат фер судење за Филески

Inpress - 13.09.2009

Охрид, 13. септември (ИНПРЕС) Колегите на Сотир Филески, капетанот на бродот „Илинден“, денеска покренаа иницијатива за потпишување петиција за фер судење на ...

„Дубина“ ќе го вади „Илинден“

Inpress - 13.09.2009

Охрид, 13. септември (ИНПРЕС) Денес попладне во Охрид пристигнува преставникот на Сплитската компанија „Дубина“ која ке го извлекува бродот „Илинден“ од водите ...

„Лојд“ испраќа нестручни лица, обвинуваат охридските капетани

Inpress - 13.09.2009

Охрид, 13. септември (ИНПРЕС) Неколку години наназад проверката на техничката исправност на бродовите кои пловат по Охридското езеро е нецелосна, тврдат ...

Капетанијата мува не ја лази за „Илинден“

Време - 12.09.2009

Охридската капетанија не прифаќа никаква одговорност за потонувањето на бродот „Илинден“ и трагедијата во која се удавија 15 бугарски туристи.

Супервизорот на „Лојд“ бега од новинарите по бродската несреќа

Утрински - 12.09.2009

Бранко Баиќ, претставник на фирмата „Германишер Лојд“, која неколку години наназад врши техничка проверка на бродовите што пловат по Охридско Езеро, ги ...

Нема тендер за потонатиот брод

Алфа - 12.09.2009

Транспорт и врски нема да распишува јавен повик за избор на фирма која ќе го вади потонатиот “Илинден“.

Хрватска фирма ќе го вади бродот „Илинден“

МРТ - 12.09.2009

Хрватска компанија ќе биде ангажирана за вадење на бродот „Илинден“, кој во саботата потона во Охридското езеро, при што се удавија 15 бугарски туристи.

Докторките славни во три држави

Inpress - 12.09.2009

Белград, 12. септември (ИНПРЕС) Вистински доказ за оние кои веруваат дека со нашите животи сепак управува некоја виша сила, или судбина, е приказната за ...

Потрага по 200 исчезнати во бродолом во Сиера Леоне

А1 - 11.09.2009

Повеќе од 200 луѓе, меѓу кои и голем број деца кои се враќале од одмор, се сметаат за исчезнати во водите на Сиера Леоне откако во вторникот вечерта потона ...

Инспекторите највиновни за бродската несреќа

Време - 11.09.2009

Охридската инспекција е најодговорна за последната трагедија во Охридско Езеро, во која се удавија 15 бугарски туристи од бродот „Илинден“, обвинија вчера од ...

Безбедноста на бродот не зависи од староста

Вест - 11.09.2009

Германската компанија "Германишер Лојд" која издава сертификати за регистрација на бродови, потврди дека при последната контрола на 23 мај годинава состојбата ...

Над 200 исчезнати по потонувањето на брод во Сиера Леоне

Вест - 11.09.2009

НАЈРОБИ/ФРИТАУН, 11 септември (ДПА) - Над 200 лица се исчезнати, а се стравува дека се мртви, во бродската несреќа која се случи на брегот на Сиера Леоне за ...

Се одолжува извлекувањето на „Илинден“

Утрински - 11.09.2009

ОХРИД - Мешовитата комисија што треба да ги истражи причините за потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро, при што се удавија 15 бугарски туристи, ...

За човечка грешка на брод нема поправен испит

Н.Македонија - 11.09.2009

Веста за трагедијата што се случи со бродот „Илинден“ на Охридско Езеро, каде што и официјално е потврдено дека има и 15 жртви, деновиве со невиден публицитет ...

Хрватска фирма ќе го вади бродот „Илинден“

Алфа - 11.09.2009

Хрватска компанија ќе биде ангажирана за вадење на бродот „Илинден“, кој во саботата потона во Охридското езеро, при што се удавија 15 бугарски туристи.

Бродот Илинден бил технички исправен, утври комисијата

Алсат-М - 11.09.2009

Сајлата, која се посочуваше како виновна, била исправна, а се скинала за време на возењето, вели за Алсат-М член на работната група од македо Во извештајот на ...

Шефот на Капетанијата не се чувствува одговорен

Дневник - 11.09.2009

Капетанијата не ја контролира техничката исправност на бродовите, а инспекторите никогаш не го фатиле „Илинден“ претоварен Тврдам дека јас и Капетанијата не ...

Осумдесет патници на потонатиот брод во Сиера Леоне брод можеби се удавени

Кирилица - 11.09.2009

Бројот на патниците, кои се удавиле во бродоломот во Сиера Леоне би можел да биде поголем од 80 лица, бидејќи според најновите податоци на него се наоѓале 300 ...

Хрватска фирма ќе го вади "Илинден"?!

Вечер - 11.09.2009

Хрватска компанија ќе биде ангажирана за вадење на бродот "Илинден", кој минатата сабота потона во Охридското Езеро, при што се удавија 15 бугарски туристи.

Хрватска фирма ќе го вади бродот „Илинден“

Макфакс - 11.09.2009

Хрватска компанија ќе биде ангажирана за вадење на бродот „Илинден“, кој во саботата потона во Охридското езеро, при што се удавија 15 бугарски туристи.

Хрватска компанија ќе го вади „Илинден“

Inpress - 11.09.2009

Охрид, 11. септември (ИНПРЕС) Бродот „Илинден“, кој потона во саботата кај месноста Елешец, при што се удавија 15 бугарски туристи, ќе го вади јрватска ...

Потонувањето на „Илинден“ - класичен случај на нереќа?!

Inpress - 11.09.2009

Охрид, 11. септември (ИНПРЕС) Бродот Илинден бил технички исправен - стои во извештајот кој бил подготвен од страна на работната група составена од експерти за ...

Потона брод во Сиера Леоне со 150 патници

А1 - 10.09.2009

Брод со 150 лица во него потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, ...

„Илинден“ на дно уште четири дена

Време - 10.09.2009

Валентина Стојанчевска Бродот „Илинден“, кој веќе пет дена се наоѓа на дното на Охридско Езеро, ќе остане под вода уште четири дена, изјави бугарскиот ...

Бродот „Илинден“ потонал и за време на Втората светска војна?

Утрински - 10.09.2009

Бродот „Илинден“, кој во саботата во смрт однесе 15 бугарски туристи, потонал вторпат. Ова за Радио Охрид вчера го изјави Петар Трајковски од Скопје, кој на ...

Засега три понуди за извлекување на потонатиот „Илинден“

Идивиди - 10.09.2009

Охрид, 9 септември (МИА) – Специјализирана фирма, со искуство во извлекување потонати бродови и пловни објекти, ќе биде ангажирана за извлекување на „Илинден“ ...

Фотографија од моментот на тонење на “Илинден“

Селотејп - 10.09.2009

На интернет е објавена фотографија на која се гледа бродот “Илинден“ во моментот на потонувањето. Потонал точно во 10 часот и 33 минути.

Потона бродот "Илинден" во Охридско езеро

Селотејп - 10.09.2009

Во водите на Охридското Езеро, на потегот над плажата "Корали" претпладнево потона бродот "Илинден", јавува охридското радио “Супер радио“, пренесува ...

Потона брод во Охридско езеро - 15 жртви

Здраво - 10.09.2009

аматерска фотографија / фотографија од читател Според очевидци се случило за неколку секунди, бродот како да се преполовил и потонал за неколку секунди.

Пукната сaјла причина за трагедијата?!

Здраво - 10.09.2009

Пукање на сајла со која се одржува балансот на бродот е најверојатно причина за трагедијата што се случи претпаднето на Охридското езеро.

На бродот имаше два елека за спасување

Здраво - 10.09.2009

Бугарската државјанка Јорданка Димитрова, една од преживеаните патници од бродот „Илинден“ што денеска потона во Охридско Езеро вели дека несреќата се случила ...

Капетанот на Илинден во притвор

Здраво - 10.09.2009

Поднесени се кривични пријави за „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот" против С.Ф и В.Ј.

Потона брод во Сиера Леоне со 150 патници

Алсат-М - 10.09.2009

На бродот имало голем број деца, кои оделе со своите родители во Фритаун да се запишат на училиште.

Брод со 150 патници потона во Сиера Леоне

Кајгана - 10.09.2009

Брод со 150 лица во него потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, ...

Во несреќата во Охрид присутна и бугарската разузнавачка служба

Форум - 10.09.2009

За време на настаните околу несреќата на бродот „Илинден“ евидентирано е присуство на вработен во бугарското разузнавање Високата државан делегасија од ...

Бродот „Илинден“ останува под вода уште четири дена

Н.Македонија - 10.09.2009

Комисијата за утврдување на причините за потонувањето на бродот вчера одлучи специјализирана фирма да биде ангажирана за извлекување на „Илинден“ од водите на ...

Се бара фирма која ќе го вади „Илинден“

Алфа - 10.09.2009

Иако Министерството за транспорт и врски денеска ќе распише јавен повик за избор на фирма која ќе го вади потонатиот “Илинден“, според неофицијални извори на ...

Дури двесте исчезнати при потонувањето на бродот во Сиера Леоне

Форум - 10.09.2009

По потонувањето на брод во средата во Сиера Леоне, полицијата соопштила дека се трага по повеќе од двесте лица од кои повеќето се деца на училишна возраст.

Потона брод со 150 патници во Сиера Леоне

Кирилица - 10.09.2009

Брод со 150 лица во него потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, ...

Брод со 150 патника потона во Сиера Леоне

Сител - 10.09.2009

Брод со 150 лица во него потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, ...

Потона брод во Сиера Леоне со 150 патници

МРТ - 10.09.2009

Брод со 150 лица потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, Фритаун.

Потона брод во Сиера Леоне со 150 патници

Канал5 - 10.09.2009

Брод со 150 лица во него потона во река, во реонот на селото Томбо, на 80 километри источно од главниот град на западната африканска држава Сиера Леоне, ...

Странските експерти си заминаа од Охрид, ќе се одбира фирма за извлекување на бродот

Кирилица - 11.09.2009

Надворешните членови на Комисијата формирана за утврдување на причините за минатонеделната бродска несреќа на Охридското Езеро во која животот го загубија 15 ...

Странските експерти заминаа, нема детали за „Илинден“

МРТ - 10.09.2009

Хрватскиот и бугарскиот тим на експерти, кои учествуваа во истрагата околу потонување на бродот „Илинден", денеска заминаа од Охрид.

Странските експерти си заминаа од Охрид

Сител - 10.09.2009

Надворешните членови на Комисијата формирана за утврдување на причините за минатонеделната бродска несреќа на Охридското Езеро во која животот го загубија 15 ...

Се удавија најмалку 70, повеќето деца!

Вечер - 10.09.2009

Најмалку 70 лица, повеќето деца, загинаа на враќање од градот Ватерлу каде ги поминале училишните празници, кога силна бура го преврте бродот со околу 200 ...

Странските експерти заминаа, нема детали за „Илинден“

Макфакс - 10.09.2009

Хрватскиот и бугарскиот тим на експерти, кои учествуваа во истрагата околу потонување на бродот „Илинден", денеска заминаа од Охрид.

Во несреќата во Охрид присутна и бугарската разузнавачка служба

Inpress - 10.09.2009

Скопје, 10. септември (ИНПРЕС) За време на настаните околу несреќата на бродот „Илинден“ евидентирано е присуство на вработен во бугарското разузнавање, јавува ...

Бродолом во Сиера Леоне - исчезнаа најмалку 200 луѓе

Inpress - 10.09.2009

Фритаун, 10. септември (ИНПРЕС) Најмалку 200 луѓе, меѓу кои голем број и деца, исчезнаа во средата во бродоломот што се случи во Сиера Леоне.

Александар Цветков - Имаме целосна помош од македонските власти за инцидентот со бродот "Илинден"

Inpress - 10.09.2009

Софија, 10. септември (ИНПРЕС) Нема нови информации од Македонија, во врска со случајот со потонатиот брод „Илинден", изјави за бугарските медиуми министерот ...

Со бродот „Илинден“ ни потона и образот

Време - 09.09.2009

Охрид живее во шок, а охриѓани се уште не можат да поверуваат дека во трагедијата на Охридско Езеро, што се случи завчера, кога бродот „Илинден“ потона во ...

Германци гарантирале за исправноста на „Илинден“

Време - 09.09.2009

Бродот „Илинден“ е изграден во 1924 година во Регенсбург, Германија, и бил дел од воената морнарица во времето на Кралството на СХС.

Потрага по дневникот на капетанот

Време - 09.09.2009

Бродот „Илинден“ ќе остане на дното на Охридско Езеро се додека не се набават воздушни балони со кои треба неоштетен да се извади од водата во близина на ...

Ба­лон ќе го вади "Илинден" од езерото

Вест - 09.09.2009

Специјалниот балон ќе биде донесен од Хрватска, кој треба да го извлече бродот што лежи на длабочина од 6 до 7 метри кај Елешец Мешовитата комисија, која треба ...

Потонатиот брод „Илинден“ ќе го извлекува хрватска компанија

Утрински - 09.09.2009

ОХРИД - Бродот „Илинден“ што потона во саботата и се удавија 15 бугарски туристи, најверојатно од водите на Охридско Езеро ќе го извлекува специјализирана ...

Хрватска фирма ќе го вади бродот за 300.000 евра?

Дневник - 09.09.2009

Бродот „Илинден“ е регистриран за 60 патници, но затоа што имал само 43 појаси за спасување, бил лимитиран дека не смее да превезува поголем број патници, ...

„Илинден“ потона во Охридско Езеро вторпат

Н.Македонија - 09.09.2009

Според сведочењето на скопјанец, во 1941 бродот што тогаш пловел под името „Краљ Петар“ бил потопен од германско-италијанските фашистички сили во нивниот напад ...

Засега три понуди за извлекување на потонатиот „Илинден“

Алфа - 09.09.2009

Специјализирана фирма, со искуство во извлекување потонати бродови и пловни објекти, ќе биде ангажирана за извлекување на „Илинден“ од водите на Охридското ...

Од германски „Лојд“ молчат за сертификатот на „Илинден“

Алфа - 09.09.2009

Бранко Баиќ, претставникот на фирмата “ Germanischer Lloyd “ , на 24.07. 2003-та година ставил потпис на документот со кој ја гарантира техничката исправност ...

Сакам да го заборавам ужасот од „Илинден“

Дневник - 09.09.2009

За жал, ниту еден од настраданите што ги извлековме од езерото не даваше знаци на живот и немаше шанси да се реанимира, раскажува за „Дневник“ Милутин ...

Германски „Лојд“ тврди дека бродот Илинден бил технички исправен

Алфа - 09.09.2009

Претставникот на германската осигурителна компанија, Germanischer Lloyd, Бранко Баиќ уште во јули 2003-тата ставил потпис на документ со кој гарантира дека ...

Во превртување на брод удавени до 105 лица

Форум - 09.09.2009

Светските агенции јавуват дека кај Сиера Леоне се случила тешка бродска несреќа. Информациите за бројката загинати се движи од 70 до 105 лица Меѓу настраданите ...

Извршено уште едно подводно снимање на „Илинден“

Кирилица - 09.09.2009

Посебен тим составен од нуркачи од Охрид вчера попладнето изврши ново подводни снимање на бродот „Илинден“ што во саботата потона во Охридското Езеро и притоа ...

Потонатиот брод Илинден ќе се извлекува денес

Канал5 - 09.09.2009

Потонатиот брод Илинден од водите на Охридското езеро според информации од дел од македонските агенции ќе се извлекува денес.

Експертиза на бродот „Илинден“

МРТ - 09.09.2009

Доколку временските услови бидат поволни бродот „илинден“ денеска треба да биде изваден од Охридското езеро за да се изврши детална експертиза за причините за ...

„Илинден“ нема да се извлекува од Охридското Езеро до среда

МРТ - 09.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, кој учествува во работата на Комисијата за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот ...

Извршено уште едно подводно снимање на „Илинден“

МРТ - 09.09.2009

Посебен тим составен од нуркачи од Охрид вчера попладнето изврши ново подводни снимање на бродот „Илинден“ што во саботата потона во Охридското Езеро и притоа ...

Вадењето на „Илинден“ закажано за денеска

МРТ - 09.09.2009

Вадењето на бродот „Илинден“ кој потона во саботата во Охридското езеро, при што се удавија 15 туристи од Бугарија, најверојатно ќе започне денеска, доколку ...

Три понуди за извлекување на „Илинден“

Кирилица - 09.09.2009

Понудите се од специјализирани фирми од Хрватска, Србија и Швајцарија Специјализирана фирма, со искуство во извлекување потонати бродови и пловни објекти, ќе ...

Специјализирана фирма ќе биде ангажирана за извлекување на „Илинден“ од водите на Охридското Езеро

Канал5 - 09.09.2009

Досега за извлекувањето на бродот Илинден од водите на охридското езеро се пријавиле три фирми, од Хрватска, Србија и од Швајцарија.

Руските туристи го скршија мразот и запловија по Охридското Езеро

Сител - 09.09.2009

Утрово после четири дена од несреќата која што се случи во водите на Охридското Езеро, бродовите Галеб и Александрија испловија на закажаната тура, руските ...

Сочувство до семејствата и до Бугарија

Вечер - 09.09.2009

Жителите на бугарскиот град Пирдоп и околината вчера се поклонија пред телата на настраданите туристи во бродската несреќа во Охридското Езеро.

“Илинден“ ќе остане под вода уште четири дена

Нетпрес - 09.09.2009

Бродот “Илинден“ што потона во саботата во Охридското езеро ќе остане под вода уште четири дена, изјавил за бугарските медиуми бугарскиот истражител Георги ...

Кога ќе се извлече бродот „Илинден“ на копно?!

Inpress - 09.09.2009

Охрид, 9 септември (ИНПРЕС) И покрај најавите дека акцијата за вадење на бродот „Илинден“ кој потона во саботата ќе започне денес, најверојатно бродот ќе се ...

Илинден доживеа втор бродолом?!

Inpress - 09.09.2009

Охрид, 9. септември (ИНПРЕС) Бродот „Илинден “ потона по втор пат, изјавил за Радио Охрид Петар Трајковски од Скопје, кој на почетокот од Втората светска војна ...

„Илинден“ останува под вода, охриѓани ќе собираат потписи за поддршка на Филевски

Inpress - 09.09.2009

Охрид, 9. септември (ИНПРЕС) Иако беше првично најавено за денеска, сепак не се започна со операцијата на вадење на бродот "Илинден" од водите на Охридското ...

“Илинден“ останува под вода најмалку уште четири дена

Inpress - 09.09.2009

Охрид, 9 септември (ИНПРЕС) Бродот “Илинден“ што потона во саботата во Охридското езеро ќе остане под вода уште четири дена, изјавил за бугарските медиуми ...

Уште едно подводно снимање на „Илинден“

А1 - 08.09.2009

Посебен тим составен од нуркачи од Охрид вчера попладнето изврши ново подводни снимање на бродот „Илинден“ што во саботата потона во Охридското Езеро и притоа ...

Трупот на „Илинден“ не е оштетен

А1 - 08.09.2009

Трупот на „Илинден“ никаде не е оштетен потврдија извори од истрагата, иако подводните снимања, биле заматени поради немирната вода, сепак не можело да се ...

Дали бил проверен бродот?

BBC - 08.09.2009

Охридската капетанија е надлежна за регулирање на сообраќајот по Охридското езеро, но оттаму, два дена по бродската несреќа во која настрадаа 15 бугарски ...

Бродската несреќа не смее да влијае врз односите меѓу Скопје и Софија

Deutsche Welle - 08.09.2009

Македонските и бугарските истажни органи тесно соработуваат во наоѓањето на причиините за несреќата на бродот„Илинден“.

Телата на загинатите во Охридско езеро префрлени во Софија

Р.С.Европа - 08.09.2009

По завршувањето на идентификацијата, синоќа во 22 часот со специјален лет беа транспортирани за Софија телата на бугарските државјани што настрадаа во ...

Бродот „Илинден“ денеска останува во Охридското езеро

Р.С.Европа - 08.09.2009

Бродот „Илинден“ најверојатно денеска и утре ќе остане на дното на Охридското езеро, изјави Георги Илиев, бугарскиот експерт во Комисијата која работи на ...

Извршено уште едно подводно снимање на „Илинден“

Алфа - 08.09.2009

Посебен тим составен од нуркачи од Охрид вчера попладнето изврши ново подводни снимање на бродот „Илинден“ што во саботата потона во Охридското Езеро и притоа ...

Четири компании заинтересирани за извлекување на „Илинден“

Алсат-М - 08.09.2009

Извлекувањето ќе ја чини Македонија околу 30.000 евра, а експертите ќе одлучат која команија и како ќе го извлекува бродот.

Каде е претставникот на “ Лојд“ кој гарантирал исправност на бродот?

Алфа - 08.09.2009

Наспроти барањето на бугарските истражители, бродот да се извади 24 часа по несреќата за да се направело детална експертиза врз него, “ Илинден“ пет дена по ...

Извршено уште едно подводно снимање на „Илинден“

Сител - 08.09.2009

Посебен тим составен од нуркачи од Охрид вчера попладнето изврши ново подводни снимање на бродот „Илинден“ што во саботата потона во Охридското Езеро и притоа ...

Бродовите засега укотвени на охридското пристаниште

Сител - 08.09.2009

Бродот Илинден беше исправен, сопственикот за него се грижеше како за свое чедо. Сотир Филески со бродови се занимава 10 години и сите го знаат дека од мали ...

Хрватска фирма ќе биде ангажирана за вадење на бродот „Илинден“

Канал5 - 08.09.2009

Специјализирана хрватска фирма од Сплит најверојатно ќе биде ангажирана за вадење на бродот „Илинден“ од Охридското Езеро, најави мешовитата комисија составена ...

Илинден ќе се вади со специјален балон од Сплит!?

Вечер - 08.09.2009

Балонот кој може да се наполни со сто метри кубни воздух треба да го подигне 30-тонскиот брод, но нашите извори велат дека дополнителен проблем ќе претставува ...

Блогот - последната оаза

Inpress - 08.09.2009

Охрид, 8. септември (ИНПРЕС) Блог, кратенка од изразот „web log”, е веб страна која обично е уредувана од еден човек која што содржи натписи, слики, видео и ...

Две лекарки од Србија несебично спасиле повеќе давеници од бродот „Илинден“

Inpress - 08.09.2009

Охрид, 8. септември (ИНПРЕС) Жаклина Спасиќ и Гордана Димитриќ, се двете лекарки кои спасија повеќе давеници при несреќата во која потона бродот Илинден.

Четири компании заинтересирани за вадење на бродот „Илинден“

Inpress - 08.09.2009

Охрид, 8. септември (ИНПРЕС) Во текот на утрешниот ден 4 заинтересирани компании од соседните држави треба да ги достават своите понуди за извлекување на ...

Елешани со свеќи и цвеќе за настраданите

А1 - 07.09.2009

Жителите на Елешец кои учествуваа во спасувањето на преживеаните од хаваријата на бродот „Илинден“, денеска напладне на плажата положија цвеќе и запалија свеќи ...

Извлекувањето на „Илинден“ ќе чека поволни временски услови

А1 - 07.09.2009

Извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското езеро треба да се одложи до денот кога ќе има поволни временски услови.

Имало ли можност да се избегне несреќата?

А1 - 07.09.2009

Од навигација до врзување јазли, познавање на метеорологијата, видови на мотори и давање медицинска помош. Пологање на писмен, усмен и практичен дел.

Од истрагата комплетирани се документите од медицинското вештачење

А1 - 07.09.2009

Доказите, зошто потона „Илинден“ и денеска ќе останата на дното од езерото. По барање на експертскиот тим од Хрватска нуркачите повторно вршеа подводни снимања ...

Извлекувањето на бродот „Илинден“ од Охридското езеро е најверојатно одложено

Deutsche Welle - 07.09.2009

Мешовитата комисија од Македонија, Бугарија и Хрватска изврши увид на местото на бродската трагедијата.

Колку се почитува Законот за јавна внатрешна пловидба?

Deutsche Welle - 07.09.2009

По големата бродска несреќа во Охрид од Капетанијата и натаму молк, а истрагата за потонатиот брод „Илинден“ продолжува.

Конечен биланс: 15 мртви во потонатиот "Илинден"

Вест - 07.09.2009

Петнаесет загинати бугарски државјани е конечниот биланс од големата несреќа во Охридското Езеро, во која потона бродот "Илинден".

Премијата за годишно осигурување - 120 евра

Вест - 07.09.2009

Според охридската Капетанија, бродот "Илинден" поседувал сертификат за пловидба од 29 мај годинава.

Влегвите в кајче, немат гајле!

Вест - 07.09.2009

Иако претоварените бродови беа секојдневна глетка и ова и минатите лета, надлежните не мрднаа ни со мал прст ситуацијата да се смени и да се обезбеди сигурност ...

"Вест" пред две години предупредуваше на претовареност

Вест - 07.09.2009

"Вест" во неколку наврати информираше дека бродовите во Охрид се пренатрупани со патници и оти при транспортот тие висат по оградите.

Последното патување на бродот стар 85 години

Утрински - 07.09.2009

Туристичкиот брод „Илинден“ последниве деветнаесет години без застој пловеше по водите на Охридското Езеро, превезувајќи туристи и патници.

„Го преживеавме Титаник, и' побегнавме на смртта“

Утрински - 07.09.2009

ОХРИД - Исплашени, шокирани, бледи. Четириесетина бугарски туристи успеаја да и' побегнат на смртта во бродската несреќа кај Охрид.

Кобна тура од Охрид кон Свети Наум

Утрински - 07.09.2009

ОХРИД - Македонија и Бугарија се завиено во црно по завчерашната бродска несреќа во близина на Охрид при што загинаа 15 бугарски туристи.

Повторно одложена операцијата за извлекување на "Илинден"

Телма - 07.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на Мешовитата комисија за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот нема да се ...

На бродот имало 56 патници

Н.Македонија - 07.09.2009

Педесет и шест патници превезувал бродот „Илинден“, кој завчера потона во водите на Охридско Езеро.

Доживеавме „Титаник“ во земја без море

Н.Македонија - 07.09.2009

Нуркачите од „Амфора“, професионалци и инструктори на специјалните единици на АРМ, први се нурнале кај потонатиот брод и ги извадиле жртвите од внатрешноста и ...

Денеска експертиза на бродот „Илинден“

Алсат-М - 07.09.2009

Доколку временските услови бидат поволни бродот „илинден“ денеска треба да биде изваден од Охридското езеро за да се изврши детална експертиза за причините за ...

Експертиза на бродот „Илинден“

Алфа - 07.09.2009

Доколку временските услови бидат поволни бродот „илинден“ денеска треба да биде изваден од Охридското езеро за да се изврши детална експертиза за причините за ...

„Илинден“ нема да се извлекува од Охридското Езеро до среда

Алсат-М - 07.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на мешовитата комисија за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот нема да се ...

„Илинден“ нема да се извлекува од Охридското Езеро до среда

Алфа - 07.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на мешовитата комисија за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот нема да се ...

Роднини на настраданите туристи во Охрид ќе вршат идентификација на телата

Форум - 07.09.2009

Роднини на 15 бугарски туристи, кои го загубија животот во завчерашната несреќа при потонување на бродот „Илинден“ во Охридското езеро, попладнево во ...

И натаму молк во охридската капетанија

Алфа - 07.09.2009

Mолк во охридската капетанија и по три дена од трагедијата која однесе 15 животи. Првиот човек на капатенијата, Љупчо Настески и натаму недостапен за јавноста ...

Илинден е регистриран за 60 не за 43 патници?

Алфа - 07.09.2009

Бродот Илинден е регистриран за 60 патници но затоа што имал само 43 појаси за спасување бил лимитиран дека не смее да превезува поголем број патници.

Десетина луѓе загинаа во бродска несреќа во Охрид

SETimes - 07.09.2009

07/09/2009 Еден прекрасен, сончев ден во Охрид се претвори во трагедија, кога еден од најстарите бродови на езерото потона, при што загинаа десетина бугарски ...

Записникот на охридската Капетанија доставен до МВР

Кирилица - 07.09.2009

Капетанијата на пристаништа вчера соопшти дека согласно со Законот за внатрешна пловидба во текот на саботниот ден, веднаш по трагичното потонување на бродот ...

Одложено извлекувањето на бродот „Илинден“

Кирилица - 07.09.2009

Во Капетанијата во Охрид вчера доцна попладне заврши првата средба на членовите на мешовитата Комисија, составена од експерти за внатрешна пловидба од ...

Поранешен капетан на „Илинден“ смета дека дефект на управувачкиот систем е главна причина за несреќата

Кирилица - 07.09.2009

Петар Василев, капетан на бродот „Александрија“ што прв пристигна во помош на патниците во несреќата на Охридското Езеро, но и човек кој самиот бил зад ...

Триесетдневен притвор за капетанот на „Илинден“

Кирилица - 07.09.2009

Истражен судија од Основниот суд во Охрид во саботата околу 23 часот му одреди мерка притвор во рок од 30 дена на капетанот на бродот „Илинден“ Сотир Филески ...

МВР: причина за несреќата во Охрид пукање на една од сајлите на бродот

Кирилица - 07.09.2009

Министерството за внатрешни работи во соопштението во врска со охридската несреќа наведува дека таа се случила во 10 часот и 30 минути, наспроти Авто кампот ...

Во Скопје трае обдукцијата врз телата на загинатите

Кирилица - 07.09.2009

На Институтот за судска медицина во Скопје заврши првата фаза од обдукцијата на телата на 15-те бугарски туристи што загинаа вчера при потонувањето на бродот ...

Мешовитата комисија бара повторно подводно снимање на бродот „Илинден“

Сител - 07.09.2009

Акцијата за извлекување на бродот „Илинден“ што завчера потона на дното на Охридското Езеро и со себе однесе 15 животи, најверојатно нема да се изведува ниту ...

Повторно подводно снимање на бродот, вадењето пак одложено

Кирилица - 07.09.2009

Поради лошото време најверојатно и денеска нема да се извлече бродот од водите на езерото Акцијата за извлекување на бродот „Илинден“ што завчера потона на ...

Мешовитата комисија бара повторно подводно снимање на бродот „Илинден“

Канал5 - 07.09.2009

Акцијата за извлекување на бродот „Илинден“ што завчера потона на дното на Охридското Езеро и со себе однесе 15 животи, најверојатно нема да се изведува ниту ...

Во тек идентификацијата на настраданите бугарски туристи

Сител - 07.09.2009

Роднини на 15. бугарски туристи, кои го загубија животот во завчерашната несреќа при потонување на бродот „Илинден“ во Охридското езеро, попладнево во ...

Идентификација на мртвите бугарски туристи денес во Бутел

Кирилица - 07.09.2009

Телата по завршената обдукција се поставени во капела во погребното претпријатие Бутел и се очекува нивна идентификација од страна на роднините Роднините на 15.

„Илинден“ до среда ќе остане во езерото

Кирилица - 07.09.2009

До тогаш ќе се продолжи со снимање на трупот на бродот од повеќе агли кои не беа опфатени со првото снимање Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на мешовитата ...

Бродот „Илинден“ до среда нема да се извлекува од Охридското Езеро

Сител - 07.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на мешовитата комисија за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот нема да се ...

„Илинден“ нема да се извлекува од Охридското Езеро до среда

Канал5 - 07.09.2009

Бугарскиот експерт Георги Илиев, член на мешовитата комисија за утврдување на причините за потонувањето на „Илинден“, денеска потврди дека бродот нема да се ...

Бродот „Илинден“ и натаму останува во водите близу „Елешец“

Канал5 - 07.09.2009

Бродот „Илинден“ и натаму останува во водите близу „Елешец“. Од капетанијата соопштија дека извлекувањето се одлага додека не се подобрат временските услови.

Стручњаци од регионот ќе ги испитуваат причините за потонувањето на Илинден

Сител - 07.09.2009

Трет ден Илинден е на дното на Охридското Езеро. Портокаловите плути потсетуваат каде заврши животот за петнаесетмината туристи.

Французинот Жерар Пика го сликал потонувањето на бродот

Канал5 - 07.09.2009

Горан Момировски : Што видовте на местото на несреќата? - Во тоа време тргнав со автомобил во правец кон Св.

Одложено извлекувањето на потонатиот брод “Илинден“

Нетпрес - 07.09.2009

Поради лошите временски услови на Охридското езеро Мешовитата комисија одлучила да се одложи извлекувањето на потонатиот брод “Илинден“ се додека времето нема ...

Шврговски го информирал Ситнилски за досега сработеното и што ќе се презема

Нетпрес - 07.09.2009

Јавниот обвинител на Македонија Љупчо Шврговски денеска имаше средба со првиот заменик на бугарскиот главен обвинител, Камен Ситнилски, разговарале за ...

Експертиза на бродот „Илинден“

Макфакс - 07.09.2009

Доколку временските услови бидат поволни бродот „илинден“ денеска треба да биде изваден од Охридското езеро за да се изврши детална експертиза за причините за ...

Елешани со свеќи и цвеќе за настраданите бугарски туристи

Макфакс - 07.09.2009

Жителите на Елешец кои учествуваа во спасувањето на преживеаните од хаваријата на бродот „Илинден“, денеска напладне на плажата положија цвеќе и запалија свеќи ...

Извлекувањето на „Илинден“ ќе чека поволни временски услови

Макфакс - 07.09.2009

Извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското езеро треба да се одложи до денот кога ќе има поволни временски услови.

Вадењето на „Илинден“ закажано за денеска

Макфакс - 09.09.2009

Вадењето на бродот „Илинден“ кој потона во саботата во Охридското езеро, при што се удавија 15 туристи од Бугарија, најверојатно ќе започне денеска, доколку ...

Денеска ќе биде извечен “Илинден“

Inpress - 07.09.2009

Охрид, 7. септември (ИНПРЕС) Два дена по трагичната несреќа која ја потресе македонската, но и светската јавност, денеска од водите на Охридското езеро се ...

Бранот го одложи вадењето на „Илинден“

Inpress - 07.09.2009

Охрид, 7 септември (ИНПРЕС) Вадењето на бродот „Илинден“ кој завчера потона во водите на Охридското Езеро кај автокампот „Елешец“ е одложено.

"Илинден" ќе остане под вода најмалку уште два-три дена?!

Inpress - 07.09.2009

Охрид, 7. септември (ИНПРЕС) Заради неповолните временски услови, потонатиот брод "Илинден" во кој се удавија 15 бугарски туристи нема да биде изваден од ...

Илинден е регистриран за 60 не за 43 патници?

Inpress - 07.09.2009

Охрид, 7. септември (ИНПРЕС) Бродот Илинден е регистриран за 60 патници но затоа што имал само 43 појаси за спасување бил лимитиран дека не смее да превезува ...