TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вистинскиот Јоханес и лажниот Хан

Република - 27.07.2019

„Овој Јоханес, што деновиве беше во Македонија, бара енергична борба против корупцијата и криминалот како и безусловно почитување на владеењето на правото и правната држава. , рече Јоханес.

Вистинскиот Јоханес и лажниот Хан

Н.Македонија - 27.07.2019

Jоханес Хан во Македонија, пратенички прашања, акциски план против лажни вести – три важни настани, но сепак мноштво дилеми. Вистински ли се случките или е некакво привидение? Зашто додека да профункционира владиното тело за откривање и борба против ...

Дилема: Кој Хан беше сега во Македонија?

Expres - 27.07.2019

„Овој Јоханес, што деновиве беше во Македонија, бара енергична борба против корупцијата и криминалот како и безусловно почитување на владеењето на правото и правната држава. „За Брисел владеењето на правото е црвената линија“, рече Јоханес.

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

24 Вести - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Канал5 - 26.07.2019

- Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. - Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на реформите, ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

+инфо - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

А1 On - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

ММС - 26.07.2019

Еврокомесарот, Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка, Ана Брнабиќ изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Сител - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Дијалогот Белград- Приштина, главна тема на средбата Хан- Вучиќ

Р.С.Европа - 26.07.2019

Eврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан синоќа во Белград се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ, со кого разговарал за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат.

Вучиќ: ЕУ не се грижи дека нема дијалог, сè додека нема конфликт

МКД - 26.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека политиката на Србија во дијалогот со Приштина мора да покаже трпеливост, а не нервоза и избрзаност. Вучиќ рече дека комесарот на ЕУ Јоханес Хан сака да се продолжат преговорите, но дека ЕУ не ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Слободен Печат - 26.07.2019

Тој нагласи дека сите политички чинители треба да ја имаат предвид иднината и интересите на граѓаните и државата и апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство.

ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ НА ЕУ ЗА ДАТУМ: За да блеска Македонија никој не смее да биде амнестиран од криминалот и корупцијата

Денешен - 26.07.2019

Судскиот систем мора да работи според правилата и тоа мора да го почитуваат сите, истакна вчера еврокомесарот Хоханес Хан, на тој начин кажувајќи ја црвената линија на ЕУ за датум за преговори за Македонија.

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

Либертас - 26.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан: Партиите што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство

Вечер Прес - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

24Инфо - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

Опсервер - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан – Брнабиќ: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучен елемент за натамошниот напредок на целиот регион

CivilMedia - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

Опсервер - 26.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан на средбата со Вучиќ повикал на забрзување на реформите

PressingTV - 26.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

24Инфо - 26.07.2019

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски.

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Локално - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Комесарот Хан и во Белград: Разговараше со Вучиќ

Фактор - 26.07.2019

Комесарот на ЕУ за соседска политика и преговорите за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, пристигна вчера во Белград, по пристигнувањето Хан се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Опсервер - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Нема датум за ЕУ во октомври без ново СЈО и борба против корупцијата и криминалот

еМагазин - 26.07.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан , кој беше во посета на земјава, не дипломатски, туку директно ни го кажа тоа што веќе сите го знаеме: нема датум за старт на преговорите со Европската Унија (ЕУ) во октомври или било кога без владеење на ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

Локално - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

CivilMedia - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

iPortal - 26.07.2019

Северна Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран

Н.Македонија - 26.07.2019

Временски поврзаните посети на високите претставници на ЕУ и на САД во Македонија, Јоханес Хан и Филип Рикер, уште од нивната најава македонската јавност ги процени како ангажман за спас на идејата за постоењето на СЈО (борба со организираниот ...

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

MakPress - 26.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Белград на заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, изјави дека на средбата разговарале за голем број теми, особено за препораките на извештајот за напредокот на Србија, кои треба да бидат ...

Црвените линии на Хан: Никој не смее да биде амнестиран

MakPress - 26.07.2019

Македонија работеше вредно и време е ЕУ да ги исполни своите обврски. Уверен сум дека во октомври ќе добиете зелено светло и веднаш ќе може да започнеме со преговорите. Но, затоа неопходно е да се продолжи со натамошно спроведување на реформите, ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран од одговорност во случаите на СЈО

IRL - 25.07.2019

Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови, рече еврокомесарот Јоханес Хан на денешната заедничка прес-конференција со премиерот Заев. Според него, клучно е до октомври да се усвои Законот за Јавно ...

Хан: Не е здраво некои земји да зависат од она што им го праќаат нивните граѓани од странство

Фокус - 25.07.2019

Претседателот Макрон во неговата последна посета во Белград за прв пат потврди дека процесот за пристапни преговори може и треба да се одвива паралелно, ова е голем чекор напред, рече еврокомесарот Јоханес Хан, на денешната прес конференција во ...

Заев: Никому да не оставиме аргумент против нас во октомври

Алсат-М - 25.07.2019

Да бидеме одговорни и никому да не му оставиме аргумент во октомври да ја доведе во прашање нашата стратешка цел, рече премиерот Заев на заедничката прес конференција со еврокомесарот Хан.

Заев: Портите за опозицијата за придонес во процесите остануваат отворени!

Алсат-М - 25.07.2019

На заедничката прес конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, премиерот Зоран Заев рече дека една од пораките што ги пренел е дека портите за соработка со опозицијата во процесите клучни за државата остануваат отворени и оти власта секогаш ќе ја ...

Хан: Времето не ви е изгубено, сработеното ќе се вреднува

Алсат-М - 25.07.2019

Сите реформи коишто ги правите денеска ќе помогнат за побрз пристапен процес, па така, реално, вие не губите време, рече еврокомесарот за проширување Јонахес Хан, одговарајќи на новинарско прашања во врска со неограниченото трпение на младите околу ...

Хан : Ве уверувам дека ќе добиете датум во октомври

Канал5 - 25.07.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска е во посета на земјава. Неговата, како и посетата на Рикер утре, доаѓаат во екот на аферата рекет, случувањата околу СЈО и предлог Законот за обвинителството.

Хан: Владеењето на правото е нашата црвена линија

Deutsche Welle - 25.07.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска од Скопје порача дека е убеден оти земјата во октомври ќе го добие долго очекуваниот датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ. Еврокомесарот Хан призна дека е дојден во Скопје да дискутира за ...

Никој не смее да биде амнестиран поради пропуштени рокови, кажа Хан за случаите на сјо

Сакам да кажам - 25.07.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан вели дека е клучно до октомври е да се усвои Законот за Јавно обвинителство кој нуди важни гаранции за владеење на правото и сите политички страни да покажат одговорност се во интерес на иднината на државата ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Канал5 - 25.07.2019

Меѓународниот фактор останува посветен на тоа земјата да испорача резултати во борбата со корупцијата и организираниот криминал.Еврокомесарот Јоханес Хан по средбите со државно-политичкиот врв во земјава дециден – земјава да продолжи со реформите.

Законот за Обвинителството е црвената линија на ЕУ за датум во октомври

Телма - 25.07.2019

Носењето на законот за Јавно обвинителство е најважната црвена линија на Европската унија за датум за преговори во октомври. Оваа порака денеска лично на политичките лидери им ја пренесе еврокомесарот, Јоханес Хан, кој рече дека допатувал во Скопје ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

24 Вести - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан: „Треба да продолжат реформите за датум во октомври“

ТВ21 - 25.07.2019

Сите политички партии да дозволат владеењето на правото да преовлада, бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата, истакна еврокомесарот Јоханес Хан по средбата со премиерот Заев.

Хан во Скопје, порача да се спроведат реформите и да се води бескомпромисна борба со криминалот

24 Вести - 25.07.2019

Расветлување на корупциските скандали, донесување на законот за ЈО и владеење на правото само тоа е вистинскиот пат за добивање на датум во октомври за отпочнување на прегоиворите на земјата со ЕУ кога практично му истекува и мандатот еврокомесарот ...

Хан: Побрзо да се дојде до решение за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за Законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Побрзо да се најде решение за законот за јавно обвинителство, апелира Хан

ТВ21 - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Хан ја повика Србија да го забрза процесот на реформи и владеењето на правото

Фокус - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан: Блиску сте за да направите голем чекор во октомври

Телма - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, еврокомесарот Хан ја истакна надежта дека во октомври Македонија ќе ги започне преговори за членство во ЕУ. Жали за јуни бидејќи земјата испорача се што се бараше од неа, но неопхоно е да се ...

Хан: Жалам за јуни, но потребни се и реформи

Алсат-М - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, рече еврокомесарот Хан, изразувајќи надеж дека тогаш Македонија би можело да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Хан изрази жалење за протпуштената можност во јуни, но како што рече, потребни ...

Хан: Целосно расветлување на корупциските скандали!

Алсат-М - 25.07.2019

Еврокомесарот Хан, побара целосно расчистување на корупциските скандали, додавајќи дека веднаш да се преземат чекори и да се обезбеди независно обинителство. – Сите политички партии треба да покажат отвореност за соработка и да бидат фокусирани на ...

Заев за случајот „Рекет“: Истрагата да продолжи, без разлика дали ќе води кон политичари

Фокус - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев, и еврокомесарот Јоханес Хан, на прес конференција по денешната средба се осврнаа и на случајот „Рекет“ за кој веќе е покрената истражна постапка. При тоа Заев и Хан порачаа дека никој не смее да биде амнестиран и дека истрагата ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Сител - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан: Некогаш мора и ЕУ да испорача, а не само вашата земја, но реформите мора да продолжат

Press24 - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан - Владеењето на правото да преовлада

Р.С.Европа - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев ја повикаа Европската унија да си го оддржи зборот и да ѝ даде датум за преговори на Македонија во октомври. Ова тие го истакнаа на заедничката прес-конференција во Клубот на пратеници во Скопје.

Хан: СЈО да продолжи да работи и покрај „Рекет“

Независен - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан побара да се осигура дека СЈО ќе продолжи со работа и покрај, како што рече, неодамнешниот инцидент во земјата без да го именува случајот „Рекет“. Според него сите политички сили треба да ја прифатат одговорноста и да се ...

(ВИДЕО) Хан: Уверен сум дека земјава во октомври ќе добие зелено светло

А1 On - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата во Владата по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека земјава во октомври ќе добие зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ.

Хан го повика Вучиќ да го забрза процесот на реформи

+инфо - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан: Мора да покажете нула толеранција кон корупцијата

Курир - 25.07.2019

Во Скопје дојдов да дискутирам за реформите со политичките лидери особено за владеењето на правото и правосудството. Сите политички сили треба да се фокусираат на стратегиската цел – евроатланските интеграции, порача еврокомесарот Јоханес Хан по ...

Заев: Истрагата за „Рекет“ да продолжи без разлика до кого ќе стигне

+инфо - 25.07.2019

Последните случувања во земјава со аферата „Рекет“, рече премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, е порака која владата ја испраќала за бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупцијата.

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

Сител - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Заев-Хан: Корупциските скандали целосно да се расчистат, а земјата да продолжи со реформите

МКД - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан побара целосно расчистување на корупциските скандали, обезбедување независно обинителство и продолжување на реформите, а ЕУ да го испорача ветеното и во октомври да даде зелено светло за почеток на преговори.

Во живо: Прес-конференција на Заев и Хан

Слободен Печат - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан: Владата да се фукусира на корупцијата и оранизираниот криминал

Нетпрес - 25.07.2019

Еврокомесарот Хан, побара целосно расчистување на корупциските скандали, додавајќи дека веднаш да се преземат чекори и да се обезбеди независно обинителство. Сите политички партии треба да покажат отвореност за соработка и да бидат фокусирани на ...

Хан: Станувам фосил во ЕУ

Слободен Печат - 25.07.2019

Јоханес Хан ја коментира номинацијата на Австрија тој повторно да биде комесар. Сега навистина станувам фосил во ЕУ, да бидеш номиниран по третпат е нешто невообичаено, досега имало само три вакви номинации, рече еврокомесарот Јоханес Хан на ...

(Видео) Хан: Независносто судство и борбата против криминалот и корупцијата и понатаму остануваат стратешка цел

Макфакс - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата во Владата по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека земјава во октомвир ќе добие зелено светло за почнување на преговорите со ЕУ.

Хан: Потребна е бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот!

+инфо - 25.07.2019

Во Скопје дојдов да дискутирам за реформите со политичките лидери особено за владеењето на правото и правосудството. Сите политички сили треба да се фокусираат на стратегиската цел – евроатланските интеграции, порача еврокомесарот Јоханес Хан по ...

Побрзо да се најде решение за законот за јавно обвинителство, апелира Хан

Сител - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Законот за Обвинителство услов за датум во октомври

Р.С.Европа - 25.07.2019

За датум во октомври неопходно е да продолжат реформите во правосудството и борбата против корупцијата и да се донесе Законот за Јавно обвинителство, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ЕУ сега треба да си го одржи зборот, рече Хан.

Хан: Владеење на правото и нула толеранција за корупцијата

Академик - 25.07.2019

За добивање на зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ потребно е реформите да продолжат, особено во делот на владеење на правото, истакна еврокомесарот Јоханес Хан, кој е во посета на земјава.

Хан: Никој не смее да биде амнестиран, законот за ЈО е клучен за датум во октомври

Алфа - 25.07.2019

Ги следиме последните случувања со внимание, и во една транзициска фаза во која се наоѓа земјава не смее да се дозволи никој да биде амнестиран – е клучната порака на еврокомесарот Хан кој од рано утрово ги почна средбите со клучните државни и ...

Хан: Во пресрет на клучните одлуки на ЕУ во октомври, важно е да се донесе законот за Јавно обвинителство

Глас на Америка - 25.07.2019

Премиерот рече дека ќе се преземат сите чекори што Брисел ги бара, но, очекува и Унијата да испорача датум како што самата се обврза СКОПЈЕ — Обединување на сите политички фактори заради стратешките цели на земјата - со таа порака еврокомесарот за ...

Хан: Блиску сте за да направите голем чекор во октомври

Press24 - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, еврокомесарот Хан ја истакна надежта дека во октомври Македонија ќе ги започне преговори за членство во ЕУ, рече денеска Хан на заедничка прес конференција со Заев.

Поранешни дипломати за Алфа: Посетата на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Алфа - 25.07.2019

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан, па и утрешната на американскиот ...

Хан: политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство

Press24 - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Заев: „Рекет“ да се истражи до крај, нема привилигирани и амнестирани

Р.С.Европа - 25.07.2019

Последните случувања во земјава со аферата „Рекет“ е порака која владата ја испраќа за бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупцијата, изјави премиерот Зоран Заев по денешната средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан донесе оптимизам но побара реформи, борба со корупцијата и закон за СЈО

Сител - 25.07.2019

Датумот во октомври ке го добиете, но Македонија ке мора да докаже дека цврсто гази по патот на правдата, порача еврокомесарот Хан во Скопје. Според него, во следниве два месеца е клучно да се донесе закон за јавно обвинителство кој ке биде ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Нова ТВ - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Прес-конференција на Заев и Хан (ВО ЖИВО)

+инфо - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан бара спроведување на реформите и бескомпромисна борба со криминалот

Нетпрес - 25.07.2019

Расветлување на корупциските скандали, донесување на законот за Јавното обвинителство (ЈО) и владеење на правото само тоа е вистинскиот пат за добивање на датум во октомври за отпочнување на прегоиворите на земјата со ЕУ кога практично му истекува и ...

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

Независен - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан пристигна во Белград: Со Вучиќ разговарале за дијалогот со Приштина и оставката на Харадинај

Слободен Печат - 25.07.2019

Претседателот Вучиќ му се заблагодарил на Хан на разбирањето и ангажманот во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Еврокомесарот за проширување, по посетата на Скопје, денеска попладне пристигна во дводневна посета на Белград и веднаш по ...

Заев: Напорно работевме и уверен сум дека во октомври конечно по 15 години ќе го добиеме долгоочекуваниот датум за ...

Press24 - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел. Уверен е дека во октомври конечно по 15 години ќе го добие долгоочекуваниот датум за ...

Заев: Нашите очи се фокусирани на октомври

Слободен Печат - 25.07.2019

Нашите очи се фокусирани на октомври очекуваме ЕУ да го одржи зборот и тогаш да ни даде датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, рече премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Законот за Обвинителство услов за датум во октомври

Press24 - 25.07.2019

За датум во октомври неопходно е да продолжат реформите во правосудството и борбата против корупцијата и да се донесе Законот за Јавно обвинителство, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ЕУ сега треба да си го одржи зборот, рече Хан.

Хан: Уверен сум дека одлуката ќе се донесе во октомври

Слободен Печат - 25.07.2019

Тој рече дека жали што одлука не е донесена уште во јуни, но уверен е дека земјите членки ќе дадат зелено светло во октомври. -Уверен сум дека оваа одлука ќе биде донесена во октомври некогаш мора и ЕУ да испорача вие вашето го направивте, рече ...

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

А1 On - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан жали што во јуни не добивме датум за преговори: Лидерите на ЕУ да ги испорачаат своите обврски

ММС - 25.07.2019

Време е лидерите на Европската унија да ги испорачаат своите обврски, некогаш и ЕУ мора да испорачува – изјави претпладнево еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, кој повторно е во посета на нашата земја.

Хан: Мора да покажете нула толеранција кон корупцијата!

+инфо - 25.07.2019

Во Скопје дојдов да дискутирам за реформите со политичките лидери особено за владеењето на правото и правосудството. Сите политички сили треба да се фокусираат на стратегиската цел – евроатланските интеграции, порача еврокомесарот Јоханес Хан по ...

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

24Инфо - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан во Скопје: Сите страни да работат против корупцијата и организираниот криминал и на заштита на инвеститорите

Фактор - 25.07.2019

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување, денеска во Скопје порача дека сите политички страни треба да работат посветено во борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и во правец на правната заштита на економските инвеститори, пред ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Република - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Заев за  „Рекет“: Истрагата да продолжи, без разлика дали ќе води кон политичари

Вечер Прес - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев, и еврокомесарот Јоханес Хан, на прес конференција по денешната средба се осврнаа и на случајот „Рекет“ за кој веќе е покрената истражна постапка. При тоа Заев и Хан порачаа дека никој не смее да биде амнестиран и дека истрагата ...

ХАН: Жалам што С. Македонија во јуни од ЕУ не доби датум, но заслужува да добие во октомври

Денешен - 25.07.2019

РС Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за добрососедство со ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Либертас - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Заев: Нашите очи се фокусирани на октомври

Република - 25.07.2019

Нашите очи се фокусирани на октомври очекуваме ЕУ да го одржи зборот и тогаш да ни даде датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, рече премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Прес-конференција на Заев и Хан

Република - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан порача да се продолжи со реформите и да се донесе Законот за јавно обвинителство

Мета - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан пристигна во Скопје и порача: Блиску сте за да направите голем чекор во октомври

iPortal - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, рече еврокомесарот Јоханес Хан, изразувајќи надеж дека тогаш Македонија би можела да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Хан изрази жалење за протпуштената можност во јуни, но како што рече, ...

Хан порача да се фокусираме на битката со корупцијата и криминалот

Тера - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев ја повикаа Европската унија да си го оддржи зборот и да ѝ даде датум за преговори на Македонија во октомври. Ова тие го истакнаа на заедничката прес-конференција во Клубот на пратеници во Скопје.

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Опсервер - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан: Жалам за јуни, но потребни се и реформи

24Инфо - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, рече еврокомесарот Јоханес Хан, изразувајќи надеж дека тогаш Македонија би можела да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Хан изрази жалење за протпуштената можност во јуни, но како што рече, ...

Сите очи вперени во октомври: Хан убеден во датум, Заев вели нема гаранции но оти заслужуваме (ВИДЕО)

PressingTV - 25.07.2019

Комесарот Јоханес Хан вели дека Северна Македонија доста направила и оти е сега време и Европската унија нешто да испорача.Тој е убеден дека земјава ќе добие датум за преговори и оти сите очи се вперени во октомври.

УТРИНСКИ ФОКУС: Хан не донесе ништо ново-испорача стари пораки

Фактор - 25.07.2019

*Сите страни да работат против корупцијата и организираниот криминал и на заштита на инвеститорите, порача од денешната прес конференција еврокомесарот Јоханес Хан. Тој и порача на Македонија да продолжи со реформите , а на ЕУ пак и порача да го ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

еМагазин - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан ќе бара трет комесарски мандат во Европската комисија

Република - 25.07.2019

Јоханес Хан е консензуален предлог на австриската влада за трет комесарски мандат во Европската комисија, објави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Владата на РСМ. Јоханес Хан е сѐ уште Комесар за проширување и добрососедска ...

Хан: Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение законот за јавно обвинителство

Локално - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Заев: До октомври да ги заокуржиме реформските процеси за датум за преговори со ЕУ

Локално - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел. Уверен е дека во октомври конечно по 15 години ќе го добие долгоочекуваниот датум за ...

Хан: Сите страни да работат против корупцијата

Вечер Прес - 25.07.2019

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување, денеска во Скопје порача дека сите политички страни треба да работат посветено во борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и во правец на правната заштита на економските инвеститори, пред ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Заев и Хан

24Инфо - 25.07.2019

Прес-конференција на Заев и Хан Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Локално - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан: Некогаш треба да испорачува и ЕУ не само вашата земја (ВИДЕО)

Локално - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одржуваа заедничка прес-конференција во Клубот на пратениците. Во Скопје дојдов да дискутиран за реформите и со владста и опозицијата,.

Хан рече дека земјава е блиску за голем чекор во октомври

Пулс24 - 25.07.2019

Утрово на заедничката прес-конференција во Клубот на пратеници во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев ја повикаа Европската Унија да си го оддржи зборот и да ѝ даде датум за преговори на Македонија во октомври.

Заев: Во октомври очекуваме ЕУ да си го одржи зборот

24Инфо - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел. Уверен е дека во октомври конечно по 15 години ќе го добие долгоочекуваниот датум за ...

На Хан му е жал што не добиме датум, но порача да не се разочаруваме (ВИДЕО)

PressingTV - 25.07.2019

Комесарот Јоханес Хан вели дека му е жал што Македонија не добила датум за почеток на преговори и оти за тоа не постоела едногласна одлука меѓу земјите членки. Сепак, тој побара да не очајуваме и оти е убеден дека во октомври ќе добиеме датум за ...

Хан: Владата да се фокусира на корупцијата и организираниот криминал

Точка - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата во Владата по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека земјава во октомври ќе добие зелено светло за почнување на преговорите со ЕУ.

ЗАЕВ: Со Хан споделивме искрени очекувања за решение за законот за јавно обвинителство

Денешен - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Заев – Хан: Северна Македонија се докажува како правна држава (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановски м. - 25.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран денеска одржа работна средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување кој е во еднодневна посета на нашата земја. По средбата со еврокомесарот Хан, на која присуствуваа и ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

PressingTV - 25.07.2019

Јоханес Хан на средбата со премиерот Зоран Заев нагласи дека никој не смее да биде амнестиран во случаите кои се водат и оти до октомври кога Македонија треба да добие датум од ЕУ, треба сите политички фактори да дадат максимум за исполнување на ...

Хан апелира конечно да се дојде до решение за Законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство, јавува МИА. „Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

ВО ЖИВО: Прес на Заев и Хан

Либертас - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан: Законот за ЈО е клучен за датум во октомври

Вечер Прес - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан апелираше до сите политички страни дека сега е време да покажат одговорност, во интерес на иднината на државата и граѓаните. Тој беше дециден дека за Брисел владеењето на правото е црвена линија и дека никој не смее да биде ...

Побрзо да се дојде до решение за законот за јавно обвинителство, апелира Хан

Опсервер - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Хан ги кажа црвените линии: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови!

Либертас - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Заев се гледал со второосомничениот кога се сретнувал со Ник од Австралија

Вечер Прес - 25.07.2019

Не смее да се дозволи никој да биде амнестиран, е клучната порака која ја испрати еврокомесарот Јоханес Хан при неговата посета на Македонија. Истрагата треба да продолжи, без разлика дали ќе води до обвинители или политичари, заеднички констатираа ...

Заев по средбата со Хан: Во октомври очекуваме ЕУ да си го одржи зборот

Либертас - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава по средбата со еврокомерарот Хан рече дека смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел.

Заев: Во октомври очекуваме ЕУ да си го одржи зборот

iPortal - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел. Уверен е дека во октомври конечно по 15 години ќе го добие долгоочекуваниот датум за ...

ХАН ВО СКОПЈЕ: Ќе има ли нови ветувања од европскиот комесар за Македонија

Фактор - 25.07.2019

Во земјава денеска престојува еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. Јоханес Хан ќе има средба а потоа и заедничко обраќање пред јавноста заедно со премиерот Зоран Заев.

Хан во Скопје: Какви пораки ќе донесе комесарот?

PressingTV - 25.07.2019

Комесарот за проширување Јоханес Хан по подолго време повторно е во Македонија. Неговото доаѓање се совпаѓа во можеби новата политичка криза во земјава. Она што јавноста најмногу ја интересира е аферата „Рекет“ за која постои сомневање дека се ...

Хан: Блиску сте за да направите голем чекор во октомври

Вечер Прес - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, еврокомесарот Хан ја истакна надежта дека во октомври Македонија ќе ги започне преговори за членство во ЕУ, рече денеска Хан на заедничка прес конференција со Заев.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција Зоран Заев и Јоханес Хан

Фактор - 25.07.2019

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан. Еврокомесарот рано утрово е на средба со Владиниот врв во Клубот на пратеници. Како што соопштија во јавноста ќе разговараат за реформите кои се ...

Заедничка прес конференција на Заев и Хан

CivilMedia - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот, Јоханес Хан, кој денеска е во посета на Северна Македонијa одржуваат заедничка прес-конференција во Клубот на пратениците. Освен со Заев, комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, денеска ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Бриф - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одржуваат заедничка прес-конференција во Клубот на пратениците. Освен со Заев, комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, денеска во Скопје ќе има средби и со ...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Република - 25.07.2019

Јоханес Хан на средбата со премиерот Зоран Заев нагласи дека никој не смее да биде амнестиран во случаите кои се водат и оти до октомври кога Македонија треба да добие датум од ЕУ, треба сите политички фактори да дадат максимум за исполнување на ...

Посетите на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Република - 25.07.2019

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан, па и утрешната на американскиот ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хан бара борба со корупцијата, по пресот упатена е закана до Заев

Фактор - 25.07.2019

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување, денеска во Скопје порача дека сите политички страни треба да работат посветено во борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и во правец на правната заштита на економските инвеститори, пред ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Бриф - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан: Блиску е октомври, веднаш да се обезбеди независно обинителство!

Вечер Прес - 25.07.2019

Жалам за јуни бидејќи земјата испорача се што се бараше од неа, но неопходно е да се спроведат реформите. Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, истакна еврокомесарот Јоханес Хан на денешната прес конференција со премиерот Зоран Заев.

Хан: Жалам за јуни, но потребни се и реформи

Бриф - 25.07.2019

-Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, рече еврокомесарот Хан на денешната заедничка прес конференција со премиерот Зоран Заев, изразувајќи жалење за протпуштената можност во јуни, но како што рече, потребни се и реформи.

Хан: Ги испорачавте реформите, ЕУ е на потег

Н.Македонија - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференција по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека земјава во октомври ќе добие зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ.

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Денар - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Јоханес Хан ќе биде номиниран за трет комесарски мандат во Европска комисија

AKO - 25.07.2019

Јоханес Хан, кој е во посета на Скопје, ќе трча за трет комесарски мандат во Европската комисија. Тој е консензуален предлог на австриската влада. Ова го објави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Владата на РСМ.

Заев: До октомври да ги заокружиме реформските процеси за датум за преговори со ЕУ

1tv - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека земјава заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ поради тоа што изминатите две години напорно работела на таа цел. Уверен е дека во октомври конечно по 15 години ќе го добие долгоочекуваниот датум за ...

Хан: Некогаш треба да испорачува и ЕУ не само вашата земја

1tv - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одржуваа заедничка прес-конференција во Клубот на ...

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

MakPress - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

Хан-Вучиќ: Србија да ги забрза реформите, особено на владеењето на правото

1tv - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан на средба вечерва во Белград разговараа за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат.

ХАН: Продолжете да испорачувате реформи, покажете нула толеранција кон корупцијата

Магазин - 25.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан кој денеска е во посета на Македонија, за да разговараат за реформите кои се однесуваат на евроинтегративните процеси на Македонија, а какви пораки и ветувања ќе и даде овој пат останува да слушнеме на прес конференцијата ...

Заев и Хан за „Рекет“ категорични: Никој нема да биде привилегиран и амнестиран

Скопје1 - 25.07.2019

Заев, и Хан, на енешната прес конференција проговорија и за случајот „Рекет“ за кој веќе е покрената истражна постапка. И премиерот и еврокомесарот категорични дека никој не смее да биде амнестиран и дека истрагата треба да продолжи без разлика дали ...

Хан го искара Вучуќ поради застојот во дијалогот со Приштина

Скопје1 - 25.07.2019

Датумот во октомври ке го добиете, но Македонија ке мора да докаже дека цврсто гази по патот на правдата, порача еврокомесарот Хан во Скопје. Според него, во следниве два месеца е клучно да се донесе закон за јавно обвинителство кој ке биде ...

Хан на средбата со Вучиќ повика на забрзување на реформите, особено на владеењето на правото

MakPress - 25.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан имаа средба вечерва во Белград, на која е разговарано за ситуацијата на Западен Балкан и за следните чекори на Србија на европскиот пат, јави ...

Хан апелираше до политичките партии за побрзо решение за законот за јавно обвинителство

MakPress - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Побрзо да се дојде до решение за законот за јавно обвинителство, апелира Хан

1tv - 25.07.2019

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска апелираше до политичките партии што побрзо да дојдат до решение за законот за јавно обвинителство. -Ги поттикнувам сите политички партии што побрзо да дојдат до решение.

Хан: Борбата против криминалот и корупцијата е клучна алатка за Евроинтеграциите

MakPress - 25.07.2019

Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за добрососедство со Бугарија.

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

1tv - 25.07.2019

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за ...

ВО ЖИВО: Хан и Заев за корупцијата и СЈО

Скопје1 - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот и политички врв во земјава.

Хан: Жалам за јуни, но блиску сте за да направите голем чекор во октомври

Скопје1 - 25.07.2019

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, рече еврокомесарот Хан на денешната пресконференција. Хан додаде дека корупцијата и оранизираниор криминал се главните точки на кои треба да биде фокусирана владата.

(ВО ЖИВО) Започнува прес – конференцијата на еврокомесарот Хан

Телма - 24.07.2019

Посета на к омесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан можете да ја следите во живо на Фејсбус страницата на Телма. ...