TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Вонредни парламентарни избори во Грција

Утрински - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот. На изборите ќе учествуваат 18 партии и четири коалиции.

Сириза: Историска победа за грчкиот народ

Утрински - 25.01.2015

Изборните резултати се „историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде почетна точка на промени ...

Излезни анкети: Сириза победи на изборите во Грција

Телма - 25.01.2015

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во ...

Сириза: историска победа за грчкиот народ

Телма - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Почна гласањето на предвремените парламентарни избори во Грција

Канал5 - 25.01.2015

Во Грција утрово се отворени избирачките места. Почна гласањето на предвремените парламентарни избори. Главен фаворит е екстремно левичарската партија Сириза чија евентуална победа би значела политички пресврт во Еврпа каде и некои други ...

Критични избори во Грција - Грците сакаат промени кон подобро

Канал5 - 25.01.2015

Странските и грчки новинари го окупираа училиштето каде што гласаше Ципрас, па лидерот на СИРИЗА и потенцијален кандидат за премиер, мораше изјавата по гласањето да ја даде качен на столче.

ИСТОРИСКА ПОБЕДА ЗА СИРИЗА НА ИЗБОРИТЕ ВО ГРЦИЈА

Телма - 25.01.2015

Според излезните анкети кои предвидуваат до 39,5 % од гласовите, Сириза е ќе има доволно пратеници за сама да формира влада УБЕДЛИВА ИСТОРИСКА ПОБЕДА ЗА СИРИЗА НА ИЗБОРИТЕ ВО ГРЦИЈА Според излезните анкети Сириза може да смета на 35.5 % - 39,5 % од ...

Неофицијални резултати: Сириза победник со 36 -38%

Канал5 - 25.01.2015

Агенциите за истражување на јавното мислење со затворањето на гласачките места ги објавија нивните прогнози за резултатите од предвремените парламентарни избори. Според 5 агенции за телевизиите Алфа, Мега, Антена, Нерит и Стар, Сириза ќе биде ...

Неизвесност до последен момент: СИРИЗА сама или во коалиција?

Канал5 - 25.01.2015

До последен момент нема да се знае дали Сириза ќе формира еднопартиска или пак коалициска влада. Според официјалните резултати од Министерството за внатрешни работи, СИРИЗА е во убедливо водство, но и недостига само 1 пратеник за апсолутно ...

Грците не очекуваат чуда од СИРИЗА

Дневник - 25.01.2015

Ниту историските избори, како што сите ги нарекуваат, ниту надежта дека нешто од утре ќе се смени, не успеа да ги смени навиките на Грците. Иако, по жестоката предизборна кампања, сите очекуваа дека на гласачките места ќе има редици за гласање, ...

ФОТО: Сириза победи, Самарас му честиташе на Ципрас

Утрински - 25.01.2015

Грчкиот премиер Антонис Самарас му честиташе на лидерот на Сириза Алексис Ципрас за победата на предвремените избори. Самарас рече дека ја почитува одлуката на грчкиот електорат. - Грчкиот народ се изјасни и сите ние ја почитуваме одлуката.

ДЕНЕСКА: Вонредни парламентарни избори во Грција

Телеграф - 25.01.2015

На изборите ќе учествуваат 18 партии и четири коалиции Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина . Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од ...

Првични резултати: Сириза победи во Грција

Курир - 25.01.2015

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во ...

ПРВИЧНИ ПРОЦЕНИ: СИРИЗА води пред Нова демократија со над 8%

Телеграф - 25.01.2015

Партијата на Алексис Ципрас според овие бројки треба да освои од 35,5 до 39,5 отсто од гласовите додека за партијата на Антонис Самарас се предвидуваат 23 до 27 проценти СИРИЗА победува со повеќе од осум поени предност пред Неа Деморкратија, ...

Грците денеска гласаат на вонредни парламентарни избори

Курир - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Излезни анкети: Сириза победи на предвремените парламентарни избори во Грција

Алфа - 25.01.2015

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од ...

Сириза: Историска победа за грчкиот народ

+инфо - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се „историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Сириза: историска победа за грчкиот народ

Алфа - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот ...

Сириза: Ова е историска победа за грчкиот народ!

Курир - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

„Солидарност“: Нова надеж на европската политичка сцена

А1 On - 25.01.2015

„Левичарското движење Солидарност со радост ја дочека победата на Сириза на изборите во соседна Грција. На Сириза и’ посакуваме успешен мандат и се надеваме ќе ја има силата да се справи со предизвиците кои ја очекуваат.

Сириза: Ова е историска победа за грчкиот народ!

Сител - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Сириза: Ова е историска победа за грчкиот народ!

Press24 - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Грците денеска гласаат на предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Партијата на Самарас го призна поразот!

Курир - 25.01.2015

Радикална левичарска партија Сириза, противник на државни мерки за штедење, освои убедлива победа на предвремените парламентарни избори во Грција, со повеќе од осум проценти предност во однос на толку екстремно десничарската владејачка партија, Нова ...

ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА: И Ципрас да победи, проблемите ќе останат

Телеграф - 25.01.2015

Според познавачите, промената на власта нема да значи драстична промена на позициите во однос на спорот со Македонија. Единствено е можно Ципрас да биде порасположен за разговор со македонските претставници, како што тоа го правеше Папандреу Избори ...

Парламентарни избори во Грција

Р.С.Европа - 25.01.2015

Во Грција денеска се одржуваат предвремени парламентарни избри,на кои се очекува најмногу гласови да освои екстремно левичарската партија Сириза.Победата на Сириза би можело да претставува политички пресврт во Европа каде и некои други ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Press24 - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Грците гласаат за промена

Нова ТВ - 25.01.2015

Грците денес излегуваат на парламентарни избори кои би можеле радикалната левица Сириза, која вети укинување на мерките за штедење, да ја донесат на власт. Кампањата на Сириза се водеше од желбата дека нешто мора да се стори бидејќи Грција нема ...

Нетпрес на изборите во Грција

Нетпрес - 25.01.2015

Продолжување со реформите што ги бараат меѓународните кредитори или радикални промени – на оваа дилема денеска својот одговор ќе го дадат близу 10 милиони гласачи во Грција. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, лидерот на Нова Демократија ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

+инфо - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Вонредни парламентарни избори во Грција, Европа во страв од Сириза

Алфа - 25.01.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, во предизборната кампања постојано бараше граѓаните да му дадат силна поддршка за да освои мнозинство во парламентот со кое самостојно ќе формира влада, но шансите за такво нешто сепак се многу мали Во Грција се ...

Сириза победи на предвремените парламентарни избори во Грција

+инфо - 25.01.2015

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Алфа - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот. На изборите ќе учествуваат 18 партии и четири коалиции.

МРТ на изборите во Грција: Анкетите и даваат предност на левичарската Сириза

МРТ - 25.01.2015

Грчките избори и овој пат заземаа размери на глобален настан... Продолжуање со реформите што ги бараат меѓународните кредитори или радикални промени – на оваа дилема денеска својот одговор ќе го дадат близу 10 милиони гласачи во Грција.

Сириза се спрема на борба со грчките олигарси

Нова ТВ - 25.01.2015

“Ние немаме никакви обврски кон олигарсите, ние имаме обврски кон народот!”, изјави Алексис Ципрас, лидерот на Сириза која вечерва најверојатно ќе освои можеби и апсолутно мнозинство со кое треба да ја води Грција во наредните години.

Сириза води со 35 до 39 отсто од гласовите, радикалната левица конечно на власт во Европа (ВИДЕО)

МКД - 25.01.2015

Радикално-левичарската грчка партија Сириза освои меѓу 35,5 и 39,5 проценти од гласовите на денешните национални парламентарни избори, оставајќи ја досега владејачката партија Неа демократиа за повеќе од 10 проценти зад себе, откриваат првичните ...

Сириза води на изборите во Грција

МРТ - 25.01.2015

Иако победата на Сириза е речиси извесна, за неколку часа ќе се знае и дали Ципрас ќе го освои потребното мнозинство од 151 пратеник за да може самостојно да формира влада... Според првичните резултати од денешните предвремени парламентарни избори ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Сител - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Солидарност: Сириза е нова надеж на европската политичка сцена

+инфо - 25.01.2015

Левичарското движење Солидарност со радост ја дочека победата на Сириза на изборите во соседна Грција, и посакува успешен мандат и се надева дека ќе ја има силата да се справи со предизвиците кои ја очекуваат.

Сириза официјално не носи ништо ново во однос на проблемот со името

Нова ТВ - 25.01.2015

Победничката Сириза која ќе ја формиура новата влада во Грција официјално не носи никаква промена во однос на позоциите на Грција во врска со проблемот за името и односите со Македонија. Надиа Валавани , раководител на комитетот за надоворешна ...

Победата на Сириза се слави и во Шпанија

Нова ТВ - 25.01.2015

Шпанската анти либерална партија Подемос во неделата вечер ја славеше победата на Сириза во Грција уште пред да пристигнат првите резултати. “Надежта доаѓа, стравот си оди. Сириза, Подемос – ние ќе победиме”, извика шефот на Подемос Пабло Иглесиас ...

Грција ќе го добие најмладиот премиер во последните 150 години

Телеграф - 25.01.2015

Панос Скурлетис, портпарол на СИРИЗА за телевизијата Мега кажа: „Јасно е дека имаме историска победа која испраќа порака што ги загрозува не само грчките граѓани, туку сите Европејци“ Грчката радикална левица СИРИЗА е пред историска победа на ...

Убедлива победа на Сириза на предвремените парламентарни избори во Грција

Алфа - 25.01.2015

Лидерот на движењето, 40- ет годишниот Алексис Ципрас би можел да стане најмладиот грчки премиер во последните 150 години но многу поважно, неговата победа ќе биде огромен поттик за левичарските партии низ цела Европа кои бараат сосем понакви начини ...

Ципрас: Денес Грција избира или катастрофално штедење или пристоен живот

Курир - 25.01.2015

“Денес правиме чекор кон враќањето на надежта, демократијата и достоинството на нашата земја”, изјави пред новинарите, лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, откако гласаше на избирачко место во Атина.

Првични резултати: Сириза победник на изборите во Грција

Р.С.Европа - 25.01.2015

Победник на предвремените парламентарни избори во Грција, според првичните неофицијални резултати, е партијата на крајната левица Сириза. Нецелосните првични податоци велат дека партијата на Алексис Ципрас освоила околу 36 проценти од гласовите, што ...

Сириза води на изборите во Грција

Нетпрес - 25.01.2015

Големо водство од 13 проценти на опозициската Сириза пред Нова Демократија покажуваат привичните резултати од гласањето во Грција. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, мнозинството од 10 те милиони гласачи го дадоа својот глас за ...

ГАРДИЈАН ЗА ПОБЕДАТА НА СИРИЗА: Северот да ја слушне пораката од југ

Телеграф - 25.01.2015

Минатото веќе не може да служи како водич за иднината, барем не во Грција, а можеби и во други делови на Европа“, наведуваат уредниците на Гардијан Британски Гардијан на резултатите од изборите во Грција реагираше со едиторијал во кој оценува дека ...

ВИДЕО Сириза ја слави победата со „Бела чао“

+инфо - 25.01.2015

Погледнете како Сириза ја слави победата на предвремените парламентари избори во Грција. Според последните бројки што ги објавивме, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во различните анкети се движи од 35,5 до 39,9 ...

Ципрас: Грците денеска бираат дали сака достоинствен живот

Нетпрес - 25.01.2015

“Денес правиме чекор кон враќањето на надежта, демократијата и достоинството на нашата земја”, изјави пред новинарите, лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, откако гласаше на избирачко место во Атина.

(ОБНОВЕНО) Последни анкети: Сириза освојува дури 39.5 отсто гласови

Нова ТВ - 25.01.2015

Сириза победува со повеќе од осум поени предност пред Неа Деморкратиа, јавуваат агенциите цитирајќи ги последните анкето направени на излезот од гласачките места. Разликата оди од 8,5 поени до 16,5 поени што покажува многу поголема разлика од она ...

Ципрас и ЕУ во потрага по "ново решение добро за сите"

Нова ТВ - 25.01.2015

«Ново решение коe ќе биде добро за сите.» Ова е пораката на Алексис Ципрас и неговата победничка Сириза кои во неделата ја освоија власта во Грција. «Новата влада е спремна да соработува и да преговара за прв пат со своите партнери за да се најде ...

Грција гласа на историски избори: Штедење или финансиска револуција

еМагазин - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Сириза победува во Грција

Вечер Прес - 25.01.2015

Радикалната левичарска партија Сириза води со 10 отсто проценти од гласовите покажуваат излезните анкети од предвремените парламентарни избори, пишува британски „Гардијан„. Имено, Сириза просечно освоила 37,5 од гласовите, Нова демократија 25 ...

Судбоносни избори во Грција: 4 можни сценарија

Локално - 25.01.2015

Грција стои на прагот на невиден настан: за прв пат во историјата на земјата нејзината влада може да биде предводено од претставник на радикалните леви сили. Левоцентристички, социјалистички премиери ја управувале земјата неколкупати, но толку ...

Грците на предвремените избори одлучуваат за иднината на земјата

Тера - 25.01.2015

Коалицијата на радикалната грчка левица Сириза е најголемиот фаворит на грчките предвремени парламентарни избори кои се одржуваат во неделата, бидејќи, судејќи според истражувањата на јавното мнение, Грците најверојатно се подготвени да ризикуваат ...

Грција денеска избира меѓу Ципрас и Самарас

Фактор - 25.01.2015

Изутрина во 7 часот стартуваа предвремените парламетарни избори во Грција. Главен фаворит на изборите е радикалната грчка левица Сириза, чија победа би можела да доведе до политички пресврт во Европа, како и обид Грција да ги смени условите од ...

Сириза: Историска победа за грчкиот народ

Локално - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Сириза води во Грција со 33-35% според exit poll анализа

Локално - 25.01.2015

Опозициската радикална левица Сириза добива поддршката на 33.5% и 35.5% од Грците на парламентарните избори во земјата и води пред владејачката партија со 6 до 10%. Ова го покажуваат првите податоци од излезните exit poll анализа, известува РИА ...

Ципрас: Денес Грција избира или катастрофално штедење, или пристоен живот

Локално - 25.01.2015

“Денес правиме чекор кон враќањето на надежта, демократијата и достоинството на нашата земја”, изјави пред новинарите, лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, откако гласаше на избирачко место во Атина.

Вонредни парламентарни избори во Грција

Денешен - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Сириза со убедливо водство пред Нова демократија на Андонис Самарас

Денешен - 25.01.2015

Левичарската грчка партија Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, ...

ВИДЕО: Сириза ја прославува победата со „Бела чао“

Либертас - 25.01.2015

Ви пренесуваме дел од еуфоријата во штабот на Сириза, неофицијалниот победник на парламентарните избори во Грција. Тие слават со песната Бела чао. Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо ...

Aнкети: Сириза освојува дури 39.5 отсто гласови

Локално - 25.01.2015

Сириза победува со повеќе од осум поени предност пред Неа Деморкратиа, јавуваат агенциите цитирајќи ги последните анкето направени на излезот од гласачките места. Разликата оди од 8,5 поени до 16,5 поени што покажува многу поголема разлика од она ...

Избори во Грција: Победа на Сириза, Нова демократија го призна поразот

Република - 25.01.2015

Радикална левичарска партија Сириза, противник на државни мерки за штедење, освои убедлива победа на предвремените парламентарни избори во Грција, со повеќе од осум проценти предност во однос на толку екстремно десничарската владејачка партија, Нова ...

Грција: Според анкетите, Сириза освојува дури 39.5 отсто гласови

Република - 25.01.2015

Според агенциите во Грција, Сириза победува со повеќе од осум поени предност пред партијата Неа Деморкратиа, на денешните избори кај нашиот јужен сосед. Партијата на Алексис Ципрас треба да освои од 35,5 до 39,5 отсто од гласовите, додека за ...

Голема победа на Сириза, заминуваат оние кои ја водеа Грција во минатите децении

Sky - 25.01.2015

СИРИЗА избива прва со потенцијално многу повисоко водство од очекуваното според првите неофицијални резултати од излезните анкети по затворањето на гласачките места. Според агенциите за рејтинг СИРИЗА ќе освои од 35,5 до 39,5 отсто, Нова демократија ...

СИРИЗА може да добие 158 места во грчкиот парламент

Локално - 25.01.2015

СИРИЗА може да заработи до 158 места во грчкиот парламент. Тоа значи дека ќе може да управува самостојно и да не влегува во коалиција со никого за да формира влада. Во исто време, “Нова демократија” ќе има 65-75 места.

Најголемите светски банки симулираат стрес-тест заради излегување на Грција од еврозоната

Локално - 25.01.2015

Најголемите светски банки имаат спроведено стрес-тест во средината на јануари, симулација на излегувањето на Грција од еврозоната по парламентарните избори, пренесува “Волстрит џурнал”, повикувајќи се на свои извори.

Сириза: Ова е историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето

Пулс24 - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се „историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза. Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака дека може да биде почетна ...

Во Грција вонредни парламентарни избори

Пулс24 - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Кои се трите сценарија што се пред новата власт Атина?

Локално - 25.01.2015

Три основни сценарија има пред новата власт во Атина, која се соочува со истата планина од 240 милијарди евра долг, како и досегашната влада на “Нова демократија”. Кабинет на радикалната левица СИРИЗА – или поточно коалиција со ПАСОК и To Potami, ...

СОЛИДАРНОСТ: Нова надеж на европската политичка сцена

Sky - 25.01.2015

Левичарското движење Солидарност со радост ја дочека победата на Сириза на изборите во соседна Грција. На Сириза и’ посакуваме успешен мандат и се надеваме ќе ја има силата да се справи со предизвиците кои ја очекуваат, се вели во денешното ...

Солидарност: Со радост ја дочекавме победата на СИРИЗА, идејата на автентичната левица е нужност во овие кризни времиња

Либертас - 25.01.2015

„Левичарското движење СОЛИДАРНОСТ со радост ја дочека победата на СИРИЗА на изборите во соседна Грција. На СИРИЗА и’ посакуваме успешен мандат и се надеваме ќе ја има силата да се справи со предизвиците кои ја очекуваат.

Сириза слави со речиси 40 отсто гласови

Фактор - 25.01.2015

Сириза изби пред Нова демократија со многу повисоко водство од она што се очекуваше пред изборите. Радикалната левичарска партија на Алексис Ципрас води со разлика од 8,5 до 16,5 отсто пред владеачката Нова демократија и според досегашните анкети за ...

(Видео) Сириза ја слави победата, Нова демократија го призна поразот

Локално - 25.01.2015

Радикална левичарска партија Сириза, противник на државни мерки за штедење, освои убедлива победа на предвремените парламентарни избори во Грција, со повеќе од осум проценти предност во однос на толку екстремно десничарската владејачка партија, Нова ...

Сириза води, во парламентот ќе влезе и Златна зора

Вечер Прес - 25.01.2015

Во Грција се оддржуваат вонредни парламентарни избори на кои а 19.449-те избирачки места се отворени од седум часот утрото до 19 часот попладне. Вкупно 250 места во парламентот ќе бидат поделени врз основа на освоените гласови, а дополнителни 50 ...

(ВИДЕО) Еуфорија во штабот на Сириза – ја прославуваат победата со „Бела чао“

Бриф - 25.01.2015

Сириза, неофицијалниот победник на парламентарните избори во Грција, слави со песната „Бела чао“. Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави ...

Сириза: Историска победа за грчкиот народ

Вечер Прес - 25.01.2015

Резултатите од изборите се „историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето", изјавил претставник на Сириза за грчките медиуми. Според претставникот на радикалната левичарска партија.

Победата на Сириза се слави и во Шпанија

Локално - 25.01.2015

Шпанската анти либерална партија Подемос, исто така, ја славеше победата на Сириза во Грција уште пред да пристигнат првите резултати. “Надежта доаѓа, стравот си оди. Сириза, Подемос – ние ќе победиме”, извика шефот на Подемос Пабло Иглесиас пред ...

ВИДЕО: Сириза убедлив победник на парламентарните избори во Грција, партијата на Самарас го призна поразот

Денешен - 25.01.2015

Радикална левичарска партија Сириза, противник на државни мерки за штедење, освои убедлива победа на предвремените парламентарни избори во Грција, со повеќе од осум проценти предност во однос на толку екстремно десничарската владејачка партија, Нова ...

Денеска вонредни парламентарни избори во Грција, Сириза води на анкетите

Либертас - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Добредојде Ципрас, чао Самарас

еМагазин - 25.01.2015

Радикалната левичарска партија Сириза води со 10 отсто проценти од гласовите покажуваат излезните анкети од предвремените парламентарни избори. Сириза просечно освоила 37,5 од гласовите, Нова демократија 25 проценти (од 23 до 27 отсто), а третото ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Република - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Шпанците ја слават победата на Сириза

Република - 25.01.2015

Шпанската антилиберална партија Подемос ја славеше победата на Сириза во Грција уште пред да пристигнат првите официјални резултати. - Надежта доаѓа, стравот си оди. Сириза, Подемос – ние ќе победиме – изјави шефот на Подемос Пабло Иглесиас пред ...

Сириза ќе ги добие изборите со 148 пратеници

Вечер Прес - 25.01.2015

Со преброени 40 отсто од гласачките ливчиња на вонредните парламентарни избори во Грција, извесно е дека радикалната левичарска партија Сириза на Алексис Ципрас ќе ги добие изборите со 148 пратеници односно само два помалку за да освои потребното ...

Браво Сириза!!! Има надеж и за Македонија!

Либертас - 25.01.2015

Во една скорешна колумна кажав дека – Ќе му текне на некој, а ќе види и оваа монополистичка опозиција што се случи во Шпанија со Подемос, во Грција со Сириза, во Германија со Линке и како преку протести и тешка организациска работа може да се ...

Сириза не носи промени во однос на името, ставот на партијата е ерга омнес

Либертас - 25.01.2015

Победничката Сириза која ќе ја формиура новата влада во Грција официјално не носи никаква промена во однос на позоциите на Грција во врска со проблемот за името и односите со Македонија, пишува НОВА .

ЕУ стравува, Грција излегува од еврозоната по изборите?!

Вечер Прес - 25.01.2015

Во Европската унија преовладува страв од нестабилност и слаба влада по денешните избори во Грција и не верува во сценариото за излез на оваа земја од еврозоната. Во Европската унија преовладува страв од нестабилност и слаба влада по денешните избори ...

Народот испиша историја, Грција врти нова страница

Вечер Прес - 25.01.2015

Новиот премиер на Грција, лидерот на радикалната левичарска партија Сириза, Алексис Ципрас во моментов оддржува победнички говор на Универзитетот во Атина. -Денеска поразена беше Грција на елитите и олигарсите.

Партијата на Андонис Самарас го призна поразот

Пулс24 - 25.01.2015

Радикалната левичарска партија Сириза, противник на државни мерки за штедење, освои убедлива победа на предвремените парламентарни избори во Грција, со повеќе од осум проценти предност во однос на толку екстремно десничарската владејачка партија, ...

Самарас му честиташе на Ципрас, победи Сириза на изборите во Грција

Република - 25.01.2015

Грчкиот премиер Антонис Самарас му честиташе на лидерот на Сириза Алексис Ципрас за победата на предвремените избори. Самарас рече дека ја почитува одлуката на грчкиот електорат. - Грчкиот народ се изјасни и сите ние ја почитуваме одлуката.

Сириза победува, Ципрас е новиот грчки лидер

Вечер Прес - 25.01.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, од европските политичари е критикуван за своите ставови во однос на долгот на Грција за кој самиот вели дека неговиот отпис значи развој за државата Радикалната левичарска партија Сириза, чиј претседател е Алексис ...

“Катастроjка” и “Дoлгокрација” ги доведоа Грците до изборот -Дали ЕУ?

Локално - 25.01.2015

Повеќето набљудувачи распостилаат апокалиптични предвидувања за тоа што ќе се случи во ЕУ, ако на власт во Грција се искачи радикалната левица СИРИЗА. Но, речиси сите молчат за тоа што токму ја катапултира СИРИЗА кон врвот – популизмот кој и ...

Самарас се надева на победа, Ципрас во водство!

Вечер Прес - 25.01.2015

Коалицијата на радикалната грчка левица Сириза е најголемиот фаворит на грчките предвремени парламентарни избори кои се одржуваат денеска. Според истражувањата на јавното мнение, Грците најверојатно се подготвени да ризикуваат со промените, но ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Локално - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Сириза: историска победа за грчкиот народ

Н.Македонија - 25.01.2015

Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде ...

Парламентарни избори во Грција

Н.Македонија - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на предвремените парламентарни избори во земјата. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот На изборите ќе учествуваат 18 партии и четири коалиции.

Излезни анкети: Сириза победи на предвремените парламентарни избори во Грција

Н.Македонија - 25.01.2015

Од 35 до 39,5 проценти од Грците гласале за Сириза на денешните предвремени парламентарни избори во Грција, покажуваат излезните анкети кои ги објавија грчките медиуми веднаш по затворањето на избирачките места Како што јави дописникот на МИА од ...

ЕУ стравува од економски хаос по изборите во Грција

Lider - 25.01.2015

Во Европската унија преовладува страв од нестабилност и слаба влада по денешните избори во Грција и не верува во сценариото за излез на оваа земја од еврозоната. Се подвлекува дека не може да се отстапи од договорот за “стегање на ременот“ и ...

Ципрас: Грција избира или катастрофално штедење или пристоен живот

Lider - 25.01.2015

“Денеска правиме чекор кон враќањето на надежта, демократијата и достоинството на нашата земја”, изјави пред новинарите, лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, откако гласаше на избирачко место во Атина.

Првични резултати: Сириза победи во Грција

Lider - 25.01.2015

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција. Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во ...

Вонредни парламентарни избори во Грција

Идивиди - 25.01.2015

Девет милиони и 808 илјади Грци денеска гласаат на вонредните парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Избирачките места, чија бројка изнесува 19.449, се отворени од седум до 19 часот.

Грција на крстопат

Канал5 - 24.01.2015

Целосна промена со СИРИЗА на власт или продолжување на истата политика со Самарас на кормилото? Ова е клучното прашање на кое утре ќе дадат одговор нешто помалку од 10 милиони Грци кои ќе гласаат на предвремените парламентарни избори во Грција.

Утре парламентарни избори во Грција, СИРИЗА со најголеми шанси

Сител - 24.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на утрешните избори во Грција, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ...

Ципрас: Во понеделник ќе заврши националното понижување и нарачките од странство

МРТ - 24.01.2015

Ваквите пораки на Ципрас предизвикуваат сериозна вознемиреност во Еврозоната, а најдиректна конфронтација за ова прашање има со Германија, која што предупреди дека очекува Грција и по изборите да ги исполнува веќе договорените услови од договорот за ...

Спроти изборите во Грција:Популарна Сириза

Р.С.Европа - 24.01.2015

Спроти изборите во Грција закажани за утре,анкетите покажуваат дека расте популарноста на левичарската партија Сириза,но не се предвидува нејзина апсолутна победа.Сириза која ја предводи Алексис Ципрас, над ривалската конзервативна Нова демократија ...

Ципрас: Штедењето мора да заврши пред стравот да ја уништи грчката демократија

Нова ТВ - 24.01.2015

Синоќа во Атина Сириза го одржа последниот митинг пред утрешните избори, на кои се очекува грчката левица да победи за прв пат во историјата на грчката држава. Последните анкети покажуваат дека Сириза ја зголемува предноста пред Нова демократија.

Ципрас: Во понеделник ќе заврши националното понижување и нарачките од странство

Нетпрес - 24.01.2015

Близу 10 милиони Грци утре ќе гласаат на парламентарните избори во Грција, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Според последните анкети, најмногу гласови ќе добие радикално левата партија Сириза, која што има 5, 3 проценти предност пред Неа ...

Вистинскиот Алексис Ципрас

МКД - 24.01.2015

Ова, пријатели мои, не е радикална левица. Ова е најнизок вид политички опортунизам. Ципрас и неговата партија ловат риба во матните води на длабоката финансиска и социјална грчка криза и ќе направат сè за да дојдат на власт.

Грција се подготвува за утрешните избори

Р.С.Европа - 24.01.2015

Грците утре гласаат на општи избори кои може да ја донесат на власт левичарската партија Сириза, која е против мерките на штедење, и да ја доведат земјата во коализија со меѓународните кредитори.

„Секој ден по малку полошо“: фрустрираните и очајни Грци пред утрешните избори (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2015

Грците утре ќе тргнат кон избирачките места за да го изберат својот нов парламент. Популистичката радикално-левичарска партија Сириза ги освои срцата на многу луѓе уморни од штедењето со својата порака за враќање на старите плати и предоговарање на ...

“Победата на СИРИЗА е несомнена” -by Самарас!

Локално - 24.01.2015

Степенот на важност на претстојните утрешни парламентарни избори во Грција е невозможно да се процени, но е јасно дека после нив политиката на целата Европска унија веќе никогаш нема да биде иста.

Грците утре ќе гласаат на општи избори

Тера - 24.01.2015

Грците утре гласаат на општи избори кои може да ја донесат на власт левичарската партија Сириза, која е против мерките на штедење, и да ја доведат земјата во коализија со меѓународните кредитори.

Подемот на СИРИЗА и неопходноста од промени: Грците му велат добредојде на Робин Худ!

Фактор - 24.01.2015

Грчкиот долг и исполнувањето на обврските кон меѓународните кредитори остануваат на товар на Грција независно од тоа кој ќе победи на изборите. Прашањето е како идната влада ќе се справи со обврските за да успее да ја одржи Грција на нозе, вели во ...

Завршува времето на Самарас и Папандреу! Ципрас е новата sвезда на политичката сцена!

Фактор - 24.01.2015

Грчките граѓани во можниот иден премиер Алексис Ципрас гледаат човек со визија за земјата. Популарноста на партијата Сириза е резултат на повеќе годишното незадоволство на граѓаните од реформите кои наместо да им го подобрат живот уште повеќе ја ...

Грција по 70 години се врти екстремно на лево: Европа нема да остане иста

еМагазин - 24.01.2015

Ретко кој веќе има дилема дека на утрешните парламентарни избори во Грција победник ќе биде левичарското движење СИРИЗА, предводено од Алексис Ципрас, новата ѕвезда на Европа, омразен од политичарите, но сакан од европските граѓани.

Во Грција последните состаноци и брифинзи пред утрешните избори

Локално - 24.01.2015

826 новинари од 45 земји ќе ги следат предвремените парламентарни избори во Грција утре. Претставниците на светските медиуми се со 35 отсто повеќе во споредба со претходните парламентарни избори во земјата во 2012 година, објавија медиумите во Атина.

Ципрас: Во понеделник ќе заврши националното понижување и нарачките од странство

Точка - 24.01.2015

Близу 10 милиони Грци утре ќе гласаат на парламентарните избори во Грција, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Според последните анкети, најмногу гласови ќе добие радикално левата партија Сириза, која што има 5, 3 проценти предност пред Неа ...

Економски стравови на ЕУ по одржувањето на грчките избори

Локално - 24.01.2015

Во Европската унија се чувствува стравот од нестабилност и слаба влада по изборите во Грција при што не се верува во сценарио земјата да излезе од еврото. Сепак, се потенцира дека не може да има прашања во врска со прекинот на програмата “стегање на ...

Економски страв на ЕУ од изборите во Грција

еМагазин - 24.01.2015

Во Еврпската унија преовладува страв од нестабилност и слаба влада по утрешните избори во Грција и не верува дека сценариото за излез на оваа земја од еврозоната. Се подвлекува дека неможе да се отстапи од договорот за “стегање на ременот“ и ...

Грците денес избираат меѓу промени и статус-кво

Sky - 24.01.2015

Бран промени и ново лице на политичката сцена или играње безбедно и задржување на политиката на постарите партии, ова е дилемата која денес ќе ја разрешат грчките граѓани на предвремените парламентарни избори.

Светот внимава на парите, Македонија на ставовите за спорот

Н.Македонија - 24.01.2015

Андонис Самарас од Нова демократија и Алексис Ципрас од СИРИЗА одамна се истакнаа како главни претенденти за премиерската функција. Се разликуваат според потеклото, политичкото искуство, ставовите за решавањето на економската криза, но и за односите ...

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

24 Вести - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синоќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Грција - економско градилиште

Deutsche Welle - 23.01.2015

Напуштање на еврозоната, отпишување на долговите, крај на европската политика на штедење - ако на изборите победи левичарската партија Сириза, се чини дека во Грција се’ е можно. Сиромаштијата во Атина се забележува дури на втор поглед: сопственик ...

Крај на жестоката изборна кампања во Грција

Телма - 23.01.2015

За само три дена, националното понижување ќе заврши. Ја бараме првата шанса за Сириза, која може да биде последна за Грција, порача 40-годишниот, Алексис Ципрас, лидер на најголемата опозициска партија, на завршниот предизборен митинг на плоштадот ...

Меркел до грчките гласачи – останете со нас

Канал5 - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите во Грција да останат со Европа. Во сржта на нашите вредности лежат принципи на солидарност, сакам и покај сите тешкотии, Грција да остане дел од нашата приказна, порача Меркел во Фиренца по ...

Меркел: Грција да остане дел од нашата приказна

Канал5 - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака Грција “да остане дел од приказната на ЕУ“ во пресрет на изборите во недела. Изборите би можеле да бидат одлучувачки за останувањето на земјата во еврозоната.

Сириза ја зголемува предноста прeд Нова демократија

Телма - 23.01.2015

Синоќа во Атина Сириза го одржа последниот митинг пред изборите в недела, на кои се очекува грчката левица да победи за прв пат во историјата на грчката држава. Последните анкети покажуваат дека Сириза ја зголемува предноста пред Нова демократија.

Напуштање на еврозоната и привремено враќање на драхмата се најдобро решение за Грција

Дневник - 23.01.2015

- Најдобро решение за проблемите на Грција би било прогласување одбивање на исплатата на долговите и привремено напуштање на единствената валута, вели во интервјуто за грчкиот весник „Kатимерини“ германскиот економист Ханс Вернер Зин, кој од ...

Илјадници Грци дојдоа да го чујат спасителот Ципрас

Дневник - 23.01.2015

„Се ближи крајот на нашето понижување, надежта доаѓа“. Со овие зборови лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, им се обрати на илјадниците Грци на завчерашниот голем митинг во центарот на Атина.

Што ако победат радикалите во Грција?

Р.С.Европа - 23.01.2015

Грција уште еднаш е на работ. По шест години рецесија и пет години драконски мерки за штедење наметнати од надвор, грчките гласачи в недела излегуваат на уште едни предвремени избори. Овој пат влогот не може да биде поголем, велат познавачите на ...

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

Press24 - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека сака Грција да остане дел од „нашата приказна“ непосредно пред изборите што може да бидат одлучувачки за останатите земји од еврозоната. - Во сржта на нашите вредности лежи солидарноста.

Грците веруваат дека со Ципрас ќе им биде подобро

Press24 - 23.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ветува, ...

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

Сител - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синиќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

Макфакс - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел во петокот изјавила дека сака Грција „да остане дел од нашата приказна“, во пресрет на изборите во недела кои би можеле да бидат одлучувачки за останувањето на земјата во Еврозоната, пренесува AFP.

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

Р.С.Европа - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сака Грција да остане дел од, како што рече, „нашата приказна“, непосредно пред изборите што може да бидат одлучувачки за останатите земји од еврозоната.

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

Алфа - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синиќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

+инфо - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синоќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Изборите во Грција нема да сменат ништо по прашањето за името

Алфа - 23.01.2015

Грција се наоѓа пред историски избори, кои за прв пат во модерната историја на земјата, на власт можат да ја донесат левицата. Грција се наоѓа пред историски избори, кои за прв пат во модерната историја на земјата, на власт можат да ја донесат ...

Ципрас тврди дека јули е рокот за договор со заемодавците

Макфакс - 23.01.2015

Челникот на коалицијата на грчката радикална левица Сириза, 40-годишниот Алексис Ципрас, во петокот ги отфрли тврдењата дека Грција мора до крајот на следниот месец да ја доврши ревизијата на условите за меѓународната финансиска помош, истакнувајќи ...

Ципрас: Во понеделник националното понижување ќе биде готово

Нетпрес - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синоќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција, пренесе МИА.

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

+инфо - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека сака Грција да остане дел од „нашата приказна“ непосредно пред изборите што може да бидат одлучувачки за останатите земји од еврозоната. - Во сржта на нашите вредности лежи солидарноста.

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

Сител - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека сака Грција да остане дел од „нашата приказна“ непосредно пред изборите што може да бидат одлучувачки за останатите земји од еврозоната. - Во сржта на нашите вредности лежи солидарноста.

АНКЕТА: Грците нема толку да гласаат за Ципрас колку што ќе гласаат против Самарас

Телеграф - 23.01.2015

Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и на она што го ветува, колку што е голем гневот на Грците кон сегашниот премиер Андонис Самарас, кого го обвинуваат за ситуацијата во која се наоѓа земјата СИРИЗА најверојатно ќе ...

МЕРКЕЛ: Сакам Грција да остане дел од нашата приказна

Телеграф - 23.01.2015

Официјално ЕУ и ММФ порачаа дека во случај СИРИЗА да дојде на власт во Грција, земјата ќе мора да продолжи со исплата на помошта одобрена за време на должничката криза Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака Грција да остане дел од ...

Ципрас: Блиску сме до ставање точка на националното понижување

МКД - 23.01.2015

Лидерот на опозициската грчка партија Сириза (Коалиција на радикалната левица) Алексис Ципрас изјавил дека е „блиску до ставање точка на националното понижување“, три дена пред парламентарните избори во Грција.

ЦИПРАС: Ќе им ставиме крај на наредбите од странство

Телеграф - 23.01.2015

Лидерот на СИРИЗА ги предводи силите што се против тешките мерки за штедење и се заканува со прекинување на исплатата на долгот кон европските кредитори, кој изнесува околу 240 милијарди евра Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица ...

Сириза најверојатно ќе победи на изборите во Грција

Нетпрес - 23.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ветува, ...

АНАЛИЗА: Малите политички партии во Грција пресудни за нова власт

Нетпрес - 23.01.2015

Малите грчки политички партии се целосно подготвени да направат остар лупинг на претстојните предвремени парламентарни избори за да си обезбедат место во парламентот преку прегратките на фаворизираната левица „Сириза” или пак „Нова Демократија“ на ...

Сириза најверојатно ќе победи на изборите во Грција

Точка - 23.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ветува, ...

Малите политички партии во Грција пресудни за нова власт

Точка - 23.01.2015

Малите грчки политички партии се целосно подготвени да направат остар лупинг на претстојните предвремени парламентарни избори за да си обезбедат место во парламентот преку прегратките на фаворизираната левица "Сириза" или пак "Нова Демократија" на ...

Ќе победи ли на изборите: Папандреу и Венизелос дадоа подршка на СИРИЗА

еМагазин - 23.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу објави дека е подготвен да соработува со веројатниот победник на предвремените парламентрани избори во Грција, Алексис Ципрас, само доколку СИРИЗА се согласи да биде одржан референдум за реформските ...

СИРИЗА повтори: Име со географска одредница за сите употреби

еМагазин - 23.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Ципрас: Во понеделник националното понижување ќе биде готово

Точка - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синоќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција, пренесе МИА.

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

Денешен - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синиќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Грците веруваат дека со Ципрас ќе им биде подобро

еМагазин - 23.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ветува, ...

Папандреу верува дека неговата партија ќе влезе во грчкиот Парламент

еМагазин - 23.01.2015

Во недела во грчкиот парламент ќе влезе нова политичка сила на вредности и принципи, рече претседателот на Движењето на демократи социјалисти (Кидисо) Јоргос Папандреу на синоќешниот изборен собир на партијата во Атина.

Меркел: Грција да остане дел од „нашата приказна“

Република - 23.01.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека сака Грција да остане дел од „нашата приказна“ непосредно пред изборите што може да бидат одлучувачки за останатите земји од еврозоната. - Во сржта на нашите вредности лежи солидарноста.

Ципрас победува -Грците ќе гласаат против штедењето!

Локално - 23.01.2015

На парламентарните избори во Грција во неделата Грците ќе се обидат да се ослободат од политиката на жестоки штедење, предводена досега од коалициската влада на премиерот Самарас, коментираат локалните медиуми .

Ципрас: Блиску е ставањето крај на националното понижување

Вечер Прес - 23.01.2015

Во понеделник националното понижување ќе биде готово. Ќе завршиме со наредбите од странство. Бараме прва можност за Сириза. Тоа може да биде последна можност за Грција, изјави Ципрас Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, ...

Ципрас: Блиску сме на крајот на националното понижување

Локално - 23.01.2015

Лидерот на опозициската коалиција на радикалната левица Сириза, Алексис Ципрас синиќа изјави дека е блиску до ставање крај на националното понижување, три дена пред парламентарните избори во Грција.

Грците веруваат дека со Ципрас ќе им биде подобро

Денешен - 23.01.2015

Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма и сето она што го ветува, ...

Со Ципрас ќе им биде подобро

Идивиди - 23.01.2015

Атина, 23 јануари 2015 (МИА) – Сириза најверојатно ќе победи на изборите в недела, со што нејзиниот лидер Алексис Ципрас би станал првиот левичарски премиер во историјата на Грција. Популарноста на Ципрас не се должи толку многу на неговата програма ...

Нова демократија и СИРИЗА се разликуваат во нијанси за Македонија

Дневник - 22.01.2015

Само нијанси ќе ги разликуваат билатералните грчко-македонски односи доколку се смени власта во Атина и доколку СИРИЗА, барем според досегашните прогнози, победи на изборите в недела. Но, драстични промени не се очекуваат, велат аналитичарите.

Самарас: Сириза сака режим на севернокорејски премиер

24 Вести - 22.01.2015

Грција и Нова Демократија ќе победат на изборите в недела, рече премиерот Андонис Самарас на синоќешниот главен изборен собир на партијата во конференцискиот центар во Солун. Самарас ја нападна Сириза, велејќи дека се обидува да воведе режим со ...

Сириза повтори: име со географска одредница за сите употреби

Утрински - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

СИРИЗА: Име со географска одредница за сите употреби

Телеграф - 22.01.2015

Генерално, националистичките страсти, кои повторно оживеаја на Балканот, се трн кој доколку не се лекува навреме со ефективни билатерални и мултилатерални иницијативи, се заканува да ја поткопа секоја стабилност и можност да се решат отворените ...

ЈУНКЕР: Кој и да победи во Грција, мора да ги почитува обврските

Телеграф - 22.01.2015

На прашањето дали во Брисел е тензично поради исчекувањето на изборните резултати и можноста СИРИЗА да дојде на власт во Атина, наследникот на Жозе Мануел Баросо одговори дека тензиите се секогаш високи во Брисел и тоа го карактеризира овој град ...

Јункер: Кој и да дојде на власт во Грција ќе мора да ги почитува обврските

+инфо - 22.01.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска уште еднаш ги предупреди граѓаните на Грција, на три дена пред предвремените парламентарни избори во оваа земја-членка на Европската унија, дека кој и да дојде на власт, ќе мора да се ...

Јункер: Кој и да дојде на власт во Грција ќе мора да ги почитува обврските

А1 On - 22.01.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска уште еднаш ги предупреди граѓаните на Грција, на три дена пред предвремените парламентарни избори во оваа земја-членка на Европската унија, дека кој и да дојде на власт, ќе мора да се ...

Ципрас: Единствен кој ќе банкротира е Самарас

Сител - 22.01.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас ги повика гласачите да и дадат на неговата партија јасна и моќна поддршка за да ја спроведе својата програма и да ја направи земјата посилна во преговорите со кредиторите, јави дописникот на МИА од Атина.

ГРЦИЈА: Самарас е убеден во победа на изборите

Телеграф - 22.01.2015

Тој ја нападна СИРИЗА, велејќи дека се обидува да воведе режим со „севернокорејски премиер“ Грција и Нова демократија ќе победат на изборите в недела , рече премиерот Андонис Самарас на синоќешниот главен изборен собир на партијата во ...

Ципрас: Единствен кој ќе банкротира е Самарас

Press24 - 22.01.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас ги повика гласачите да и дадат на неговата партија јасна и моќна поддршка за да ја спроведе својата програма и да ја направи земјата посилна во преговорите со кредиторите, јави дописникот на МИА од Атина.

Самарас: Сириза сака режим со севернокорејски премиер

Алфа - 22.01.2015

Грција и Нова Демократија ќе победат на изборите во недела, рече премиерот Андонис Самарас на синоќешниот главен изборен собир на партијата во конференцискиот центар во Солун Самарас ја нападна Сириза, велејќи дека се обидува да воведе режим со ...

Ципрас: Единствен кој ќе банкротира е Самарас

Алфа - 22.01.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас ги повика гласачите да и дадат на неговата партија јасна и моќна поддршка за да ја спроведе својата програма и да ја направи земјата посилна во преговорите со кредиторите Лидерот на Сириза Алексис Ципрас ги повика ...

Independent: Грчкиот Хари Потер кој може ја сруши Еврозоната

Макфакс - 22.01.2015

Лидерот на грчката партија СИРИЗА, Алексис Ципрас е „грчкиот Хари Потер кој може да ја сруши Еврозоната“, пишува британски Independent. Поранешниот комунист и посветен лидер во борбата против мерките за штедење, може радикално да ја промени Европа, ...

Далеку од православец: комунистот што може да ја промени Европа

МКД - 22.01.2015

Лидерот на левичарската Сириза, Алексис Ципрас, е далеку од грчки православец, и овој поранешен комунист може да ја урне еврозоната, пишува Индипендент. Ципрас е познат по посветената борба против мерките на штедење, а Индипендент наведува дека ...

СИРИЗА повтори: Име со географска одредница за сите употреби

Нетпрес - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Три дена до изборите во Грција: Европа одбројува – за Македонија ништо ново

Нетпрес - 22.01.2015

Грците одбројуваат, а со нив Европската Унија. Уште само три дена до парламентарните избори во Грција водството и натаму и припаѓа на опозициската Сириза. Евентуалното застанување на лидерот Алексис Ципрас на чело на земјата се очекува да донесе ...

Се вжештува ситуацијата во Грција пред изборите

МРТ - 22.01.2015

Ципрас, лидерот на Сириза, побара поддршка од гласачите за да ја направи земјата посилна во преговорите со кредиторите... Пред изборите в недела се вжештува ситуацијата во Грција, сите се убедени во победа.

Македонија и спорот со името главна тема за привлекување гласачи во Грција

Сител - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Самарас: Сириза сака режим со севернокорејски премиер

+инфо - 22.01.2015

Грција и Нова Демократија ќе победат на изборите во недела, рече премиерот Андонис Самарас на синоќешниот главен изборен собир на партијата во конференцискиот центар во Солун, јави дописникот на МИА од Атина.

Ципрас вети крај на ‘понижувањето’ на Грците

Макфакс - 22.01.2015

Лидерот на коалицијата на грчката радикална левица Сириза, 40-годишниот Алексис Ципрас, кому анкетите му предвидуваат победа на предвремените парламентарни избори во недела, во четвртокот навечер во главниот град Атина пред илјадници приврзаници ...

Сириза повтори: Име со географска одредница за сите употреби

Press24 - 22.01.2015

Име со географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

ЦИПРАС: Единствени што ќе банкротираат се Самарас и неговите партиски пријатели

Телеграф - 22.01.2015

Ципрас ги повика гласачите да ѝ дадат јасна и моќна поддршка на неговата партија за да ја спроведе програмата и да ја направи земјата посилна во преговорите со кредиторите Лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, ги повика гласачите да ѝ дадат јасна и ...

Сириза: Име со географска одредница за сите употреби

+инфо - 22.01.2015

Име со географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица, јави МИА.

Јункер: Кој и да дојде на власт во Грција ќе мора да ги почитува обврските

Република - 22.01.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска уште еднаш ги предупреди граѓаните на Грција, на три дена пред предвремените парламентарни избори во оваа земја-членка на Европската унија, дека кој и да дојде на власт, ќе мора да се ...

Индепендент анализира: СИРИЗА може да ја сруши Еврозоната!

Фактор - 22.01.2015

Лидерот на грчката партија СИРИЗА, Алексис Ципрас е „грчкиот Хари Потер кој може да ја сруши Еврозоната“, пишува британски Independent, пренесува Б92нет . Поранешниот комунист и посветен лидер во борбата против мерките за штедење, може радикално да ...

Јункер: Кој и да дојде на власт во Грција ќе мора да ги почитува обврските

Денешен - 22.01.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска уште еднаш ги предупреди граѓаните на Грција, на три дена пред предвремените парламентарни избори во оваа земја-членка на Европската унија, дека кој и да дојде на власт, ќе мора да се ...

Име со географска одредница за сите употреби!

Вечер Прес - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

ММФ не очекува Грција да ја напушти еврозоната

Локално - 22.01.2015

Меѓународниот монетарен фонд ja минимaлизира можноста Грција да ја напушти еврозоната, како резултат на претстојните парламентарни избори закажани за во недела, 25 јануари, кои претходно беа најавени од страна на левичарската партија “Сириза”, ...

Меркел: Грција да ја преземе одговорноста за долговите

Локално - 22.01.2015

Во пресрет на изборите во Грција, чии резултати можат да започнат нов бран на криза во еврозоната, германската канцеларка Ангела Меркел, ја предупреди Грција дека мора да ја преземе одговорноста за своите долгови.

Сириза: Име со географска одредница за сите употреби

Либертас - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Ројтерс: Како Грција и се врати на кризата

Локално - 22.01.2015

Грција се соочува со нова економска криза по серијата погрешни потези од страна на коалициската влада на Андонис Самарас, коментира Ројтерс. Грчкиот премиер направи грешка што се обиде порано да излезе од спасувачката програма.

Самарас: Сириза сака режим со севернокорејски премиер. Ципрас: Единствен кој ќе банкротира е Самарас

Вечер Прес - 22.01.2015

Лидерот на партијата Нова демократија, Андонис Самарас, повторно воведува „нетолеранција типична за грчката граѓанска војна, која му се гади на секој умерен и демократски граѓанин", рече Ципрас Грција и Нова Демократија ќе победат на изборите во ...

СИРИЗА испорача: Име со географска одредница за сите употреби

Локално - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Самарас: Сириза сака режим со севернокорејски премиер

Република - 22.01.2015

-Грција и Нова Демократија ќе победат на изборите во недела – рече премиерот Андонис Самарас на синоќешниот главен изборен собир на партијата во конференцискиот центар во Солун, јави дописникот на МИА од Атина.

СИРИЗА повтори: Име со географска одредница за сите употреби

Точка - 22.01.2015

Име со географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Три дена до изборите во Грција: Европа одбројува – за Македонија ништо ново

Точка - 22.01.2015

Грците одбројуваат, а со нив Европската Унија. Уште само три дена до парламентарните избори во Грција водството и натаму и припаѓа на опозициската Сириза. Евентуалното застанување на лидерот Алексис Ципрас на чело на земјата се очекува да донесе ...

Име со географска одредница за сите употреби

Идивиди - 22.01.2015

Сириза повтори: Атина, 22 јануари 2015 (МИА) – Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на ...

Сириза: Име со географска одредница за сите употреби

Lider - 22.01.2015

Име го географска одредница за сите употреби, а не само меѓу двете земји, е ставот на Сириза за прашањето за името на Македонија, кој го повтори Надија Валaвани, кандидат за пратеник на Коалицијата на радикалната левица.

Ципрас: Сириза ќе отвори нова страница за Грција

24 Вести - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас изјави дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добие силен мандат. - Лагите се завршени. В недела, Грција ќе земе длабок здив на оптимизам и доверба и ...

ЕУ повторно ќе го шутне проблемот

Дневник - 21.01.2015

Џејсон МИКО Европа повторно влегува во финансиска криза и повторно Грција е во центарот. Kога многумина во Европа, особено лидерите во ЕУ, помислија дека 2015 година ќе донесе подобри вести, Грција се најде во центарот на вниманието и тога само во ...

Ципрас: Сириза ќе отвори нова страница за Грција

Алсат-М - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. - Лагите се завршени.

ЦИПРАС: СИРИЗА ќе сврти нова страница за Грција

Телеграф - 21.01.2015

Време е Грција на просветлувањето да ги победи средниот век и мракот, Грција не е отпадник, нагласи Ципрас Лидерот на Коалицијата на радикалната левица, Алексис Ципрас, синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата ...

СИРИЗА: Ќе се откажеме од мерките за штедење, ако победиме на изборите

Телеграф - 21.01.2015

Лидерот на левите радикали изрази увереност во победата на својата партија на претстојните избори Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на ...

Папандреу би коалицирал со Ципрас!

Капитал - 21.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу објави дека е подготвен да соработува со веројатниот победник на предвремените парламентрани избори во Грција, Алексис Ципрас, само доколку Сириза се согласи да биде одржан референдум за реформските ...

Лепен се надева на победа на Сириза на грчките избори

Макфакс - 21.01.2015

Марин Лепен, претседателката на француската партија од крајната десница Национален фронт (FN), е една од најсилните од овој политички спектар во Европа, изјави оти се надева дека партијата на радикалната левица Сириза е победи на предвремените ...

Ципрас: Сириза ќе отвори нова страница за Грција

Алфа - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека ...

Ципрас: Сириза ќе отвори нова страница за Грција

Сител - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. - Лагите се завршени.

Сириза со победата ќе отвори нова страница за Грција

Локално - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. – Лагите се завршени.

Крајна поларизација четири дена пред изборите во Грција

Локално - 21.01.2015

Со тури, говори и остри судири продолжува кампањата пред закажаните за во неделапредвремени парламентарни избори во Грција. Дилемата е Самарас или Ципрас, целта и на двајцата е да привлечат што повеќе гласови од колебливите и нерешените за кого да ...

Ципрас: Сириза ќе отвори нова страница за Грција

Денешен - 21.01.2015

Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. – Лагите се завршени.

Венизелос:ПАСОК е подготвена да ја поддржи СИРИЗА по изборите

Локално - 21.01.2015

Грчката социјалистичка партија ПАСОК може да поддржи влада на екстремната партија СИРИЗА, како дел од “широк проевропски сојуз”, чија главна цел ќе биде да ја прекине програмата за спас за земјата, изјави во интервјуто за “Ројтерс”, лидерот на ...

Сириза ќе отвори нова страница за Грција

Идивиди - 21.01.2015

Атина, 21 јануари 2015 (МИА) - Лидерот на Коалицијата на радикалната левица Алексис Ципрас синоќа рече дека Грција на 26 јануари ќе сврти нова страница, откако неговата партија ќе добијат силен мандат. - Лагите се завршени.

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Алсат-М - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Грците се надеваат на промени на изборите

Deutsche Welle - 20.01.2015

Повисоки плати, подобра иднина - ветувањата на партијата Сириза добро минуваат кај гласачите во Грција. Левичарската партија добро котира на анкетите во пресрет на изборите. Какви се конкретните планови на Сириза? Надеж, повисоки плати и подобра ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

24 Вести - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите.

Десничарката Ле Пен ја поддржала левичарската Сириза

МКД - 20.01.2015

Ле Пен кажала дека во Европа постои фракција што се обидува да ги здружи луѓето против тоталитаризмот на Европската Унија и нејзините соученици од финансискиот пазар, пренесува Франс прес.

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Press24 - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Нетпрес - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите, ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Алфа - 20.01.2015

Анкетите покажуваат дека партијата на Папандреу е под цензусот, но тој е уверен дека ќе влезе во Парламентот. Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа ...

СИРИЗА ќе ги прекине мерките за штедење

Р.С.Европа - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА, во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари, ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

+инфо - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Еврозоната може и без Грција?

Правдико - 20.01.2015

Грција надвор од еврозоната? Таа тема долго време беше табу. Но, стравот полека како да исчезнува и во германската влада. Берлин сега смета дека може да се справи со излезот на Грција. Германската влада сака Грција да остане во еврозоната и не ...

Спор за името: што може да се очекува од влада на Сириза?

Правдико - 20.01.2015

Нов ветар, но дали и конкретни промени. Што може да очекува Македонија од изборите во Грција доколку се случи промена на власта? Евентуалната промена на власта во Атина може да даде нов импулс но тешко дека ќе предизвика и конкретни промени во ...

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Алфа - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг.

Сириза го зголемува водството

Макфакс - 20.01.2015

Грчката партија на крајната левица Сириза во вторник, на помалку од една недела пред парламентарните избори, го зголеми водството на изборните анкети од 4,5 на 6,6 отстотни бодови, покажуваат најновите податоци што ги пренесува dpa.

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Сител - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите.

ГРЦИЈА ПРЕД ИЗБОРИ: Расте рејтингот на СИРИЗА, младите сакаат промени

Телеграф - 20.01.2015

Ќе биде многу, многу тешко за Нова демократија да направи водство пред СИРИЗА. Само драматичен настан може да ги промени работите, проценува Кикос Мараѕидис, професор по политички науки од Универзитетот „Македонија“ Опозициската грчка партија СИРИЗА ...

Марин Ле Пен се надева на победа на Сириза

Макфакс - 20.01.2015

Марин Ле Пен, претседателката на францускиот Национален фронт, една од најсилните партии на крајната десница во Европа, изјави во вторникот дека се надева во победа на грчката радикална лева партија Сириза на парламентарните избори закажани за 25 ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Точка - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите, ...

Сириза го зголемува водството

Тера - 20.01.2015

Грчката партија на крајната левица Сириза во вторник, на помалку од една недела пред парламентарните избори, го зголеми водството на изборните анкети од 4,5 на 6,6 отстотни бодови, покажуваат најновите податоци што ги пренесува dpa.

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Локално - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите.

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Вечер Прес - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Локално - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Вечер Прес - 20.01.2015

Јоргос Папандреу Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за ...

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Н.Македонија - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Lider - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Идивиди - 20.01.2015

Атина, 20 јануари 2015 (МИА) - Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде ...

Папандреу не ја исклучува можноста за соработка со СИРИЗА

Lider - 20.01.2015

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу изјави вчера дека неговата новоформирана партија е отворена за соработка со СИРИЗА, доколку оваа левичарска партија се согласи, по парламентарните избори в недела, да биде одржан референдум за реформите.

СИРИЗА ќе се откаже од мерките за штедење ако победи на изборите

Денар - 20.01.2015

Главната грчка опозициска партија СИРИЗА во случај на победа на парламентарните избори на 25 јануари ќе се откаже од мерките за штедење во корист на сопствената програма за враќање на државниот долг, изјави лидерот на партијата Алексис Ципрас во ...

Ципрас побара од Грците да и овозможат на Сириза да формира мнозинска влада

24 Вести - 19.01.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас синоќа одржа говор во Волос, централна Грција, на кој ги повика граѓаните на изборите на 25 јануари да и овозможат на партијата да формира мнозинска влада.

Јункер ја потсети Грција дека треба целосно да ги исплати долговите

+инфо - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Ципрас побара од Грците да и овозможат на Сириза да формира мнозинска влада

Сител - 19.01.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас синоќа одржа говор во Волос, централна Грција, на кој ги повика граѓаните на изборите на 25 јануари да и овозможат на партијата да формира мнозинска влада.

Самарас: Победата на Нова демократија е за сите Грци кои сакаат земјата да остане во еврозоната

Сител - 19.01.2015

Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во врска со неговата победа на претстојните избори и ја нападна Сириза велејќи дека „нов меморандуми ќе дојде само со ...

САМАРАС: Победата на Нова Демократија е за сите Грци

Телеграф - 19.01.2015

Премиерот на Грција е убеден дека неговата партија ќе победи на изборите на 25 јануари и ја обвини противничката СИРИЗА за измама Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој ...

Ципрас побара од Грците да и овозможат на Сириза да формира мнозинска влада

+инфо - 19.01.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, синоќа одржа говор во Волос, централна Грција, на кој ги повика граѓаните на изборите на 25 јануари да и овозможат на партијата да формира мнозинска влада.

Самарас: Победата на Нова демократија е за сите Грци кои сакаат да останеме во еврозоната

+инфо - 19.01.2015

Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас, синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во врска со неговата победа на претстојните избори и ја нападна Сириза велејќи дека „нов меморандум ќе дојде само со ...

Самарас: Победата на Нова демократија е за сите Грци кои сакаат земјата да остане во еврозоната

Алфа - 19.01.2015

Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во врска со неговата победа на претстојните избори и ја нападна Сириза велејќи дека „нов меморандуми ќе дојде само со ...

Јовановски за РСМ: Лидерот на Сириза, со идентичен став за Македонија со оној на Самарас

Курир - 19.01.2015

Извесно е дека ставот на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас во однос на прашањето за Македонија е речиси идентичен со оној на Самарас и на Венизелос, изјави реномираниот македонски историчар и редовен професор на катедрата по историја при ...

ЈУНКЕР: Грција ќе си го врати долгот кој и да победи на изборите

Телеграф - 19.01.2015

Новата грчка влада треба да ги изврши преземените обврски, со тоа што ќе се придржува кон претходниот тек на реформите и ќе покаже дека е финансиски одговорна, рече Јункер Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба ...

Јункер: Грција треба да си ги исплати долговите и да продолжи со реформите

Нетпрес - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, објави МИА.

Јункер: Независно од изборите Грција целосно да ги плати долговите

Р.С.Европа - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Јункер: Грција независно од изборите треба целосно да ги исплати долговите

А1 On - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Јовановски: Ставот на Ципрас за Македонија е идентичен со оној на Самарас

Нетпрес - 19.01.2015

Извесно е дека ставот на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас во однос на прашањето за Македонија е речиси идентичен со оној на Самарас и на Венизелос. Ова го изјави реномираниот македонски историчар и редовен професор на катедрата по историја при ...

Сириза ја зголемува разликата една седмица пред изборите во Грција

Макфакс - 19.01.2015

Коалицијата на радикалната левица Сириза ја зголеми предноста во однос на владејачката партија од десниот центар Нова демократија на 4,6 отсто, покажа анкетата објавена во понеделникот, помалку од една седмица пред одржувањето на предвремените ...

ЛАГАРД ДО ГРЦИЈА: Долгот си е долг

Фактор - 19.01.2015

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард предупреди денес на последиците од обидите на европските земји да договорат нови услови за исплата на своите долгови, на само неколку дена пред изборите во Грција, на кои се очекува победа ...

Две сценарија за „денот потоа“ во Грција

Sky - 19.01.2015

Истекува последната недела од предизборната кампања за грчките избори. До последен момент СИРИЗА и Нова демократија ќе ги кршат копјата за освојување што повеќе гласови од неопределените гласачи, првите со надеж дека ќе успеат да соберат доволно ...

Самарас го плаши народот пред гласање

Вечер Прес - 19.01.2015

Самарас: Победата на Нова демократија е за сите Грци кои сакаат земјата да остане во еврозоната Андонис Самарас Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во ...

Вима: Се или ништо, додека економијата страда!

Локално - 19.01.2015

Конфликтот меѓу владата на премиерот Андонис Самарас и главната опозициска сила во лицето на левичарската коалиција СИРИЗА на Алексис Ципрас. Тоа е повод за загриженост. Исполнет со настани, кратка и концизна предизборна кампања во Грција влегува во ...

Самарас: Победа за Нова демократија за останување на Грција во еврозоната

Локално - 19.01.2015

Лидерот на “Нова демократија” и премиер на Грција Андонис Самарас одржа говор во Каламата, изразувајќи оптимизам за неговата победа на претстојните избори и напаѓаат СИРИЗА велејќи дека “со неа ќе дојде само нов меморандум”.

Грција по изборите треба целосно да ги исплати долговите

Вечер Прес - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Самарас контра:Победата на Нова демократија е земјата да остане во еврозоната

Локално - 19.01.2015

- Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во врска со неговата победа на претстојните избори и ја нападна Сириза велејќи дека „нов меморандуми ќе дојде само ...

Самарас најавува победа, ама превентивно ги плаши Грците со Сириза

Вечер Прес - 19.01.2015

Грчкиот премиер ја обвини Сириза за обид за измама на народот бидејќи, како што рече, ниедна европска земја нема да се согласи за намалување на грчкиот долг Грчкиот премиер Андонис Самарас вчера изјави дека е оптимист и дека ќе победи на изборите ...

Јункер: Грција независно од изборите треба целосно да ги исплати долговите

Локално - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Јункер: Грција независно од изборите треба целосно да ги исплати долговите

Н.Македонија - 19.01.2015

Грција независно од резултатите на предвремените избори овој месец, треба целосно да ги исплати своите долгови и да продолжи да ги спроведува договорените реформи, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер - Новата грчка ...

Власта може да се менува, долгот останува

Lider - 19.01.2015

На 25 јануари во Грција ќе се одржат предвремени парламентарни избори, на кои според досегашните анкети веројатен победник е СИРИЗА. Поради економската криза во земјата и реформите кои ги побараа меѓуанародните кредитори СИРИЗА, типува да ги добие ...

Победа за сите Грци кои сакаат земјата да остане во еврозоната

Идивиди - 19.01.2015

Атина, 19 јануари 2015 (МИА) - Лидерот на Нова демократија и премиер на Грција, Андонис Самарас синоќа одржа говор во Каламата, Пелопонез, на кој изрази оптимизам во врска со неговата победа на претстојните избори и ја нападна Сириза велејќи дека ...