TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведска нема да екстрадира свој државјанин на Турција поради спорот со НАТО

Centar - 08.04.2023

Владата на Шведска во четвртокот одби да го екстрадира својот државјанин обвинет за тероризам од Анкара, и покрај тоа што екстрадицијата беше меѓу претходните ветувања на Шведска за надминување на блокадата на Турција во нејзината кандидатура за ...

Овој полуостров е всушност вистинската причина за главоболката на Путин

Кумановски м. - 08.04.2023

Рускиот претседател Владимир Путин беше вознемирен од веста за влезот на Финска во НАТО алијансата, пред се затоа што отсега ќе дели 1.340 километри граница со најмоќната воена алијанса во светот, но од друга причина.

Шведска се согласи со барањето на Анкара за екстрадиција на турски државјанин

Локално - 08.04.2023

Шведска се согласи да го екстрадира турскиот државјанин, 29-годишниот Омер Алтун, кој беше осуден на 15 години затвор за измама во Турција. Оваа екстрадиција се случува во време кога Турција постојано одбива да се согласи за прием на Шведска во НАТО.

Путин, човекот кој би бил Крал на Европа му даде нов мозок и нов живот на НАТО

Нова ТВ - 07.04.2023

ЈОЗЕФ ЈОФЕ / Project Syndicate Кога Финска ја надмина последната пречка за членство во НАТО минатата недела, големите Западни весници ја закопаа приказната. Сепак, министерот за надворешни работи, Пека Хависто, со право ги прослави „ овие историски ...

Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: останува блокадата за НАТО

Макфакс - 07.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: останува блокадата за НАТО

24Инфо - 07.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: останува блокадата за НАТО

Centar - 07.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Како Владимир Путин го спаси НАТО

Независен - 07.04.2023

Кога Финска ја надмина последната пречка за членство во НАТО минатата недела, големите западни весници ја закопаа приказната. Сепак, министерот за надворешни работи Пека Хаависто штотуку ги прослави „овие историски денови“ – крајот на 75 години ...

Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: останува блокадата за НАТО

MTM - 07.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: Останува блокадата за НАТО

Точка - 07.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Како Путин го спаси НАТО

Frontline - 07.04.2023

Духовитоста и мудроста на Семјуел Џонсон нуди широко објаснување зошто Шведска наскоро ќе ја следи Финска во Алијансата. „Кога човек знае дека ќе биде обесен за две недели, прекрасно го концентрира умот“.

Шведска нема да екстрадира свој државјанин на Турција поради спорот со НАТО

Frontline - 07.04.2023

Владата на Шведска во четвртокот одби да го екстрадира својот државјанин обвинет за тероризам од Анкара, и покрај тоа што екстрадицијата беше меѓу претходните ветувања на Шведска за надминување на блокадата на Турција во нејзината кандидатура за ...

Захарова: САД промовираат сè што ја уништува европската безбедност

МКД - 06.04.2023

Влегувањето на Финска во НАТО и напорите на Шведска да се придружи на западниот воен пакт доведоа до крај на ерата на безбедноста во северна Европа, изјави портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Влезот на Финска во НАТО ќе помогне да се одврати руската агресија, рече Блинкен

Глас на Америка - 06.04.2023

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен рече дека влезот на Финска во НАТО ќе има големо влијание. „Финска исто така го прави сојузот, како целина, посилен. И тоа е важно само по себе. Мислам дека тоа може да има некои дополнителни придобивки во ...

Захарова со критики до Западот: По Југославија и Ирак – кој е следен за бомбардирање на НАТО

Макфакс - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето на алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

Будимпешта посочи дека на ниско ниво се односите со Шведска која бара поддршка за НАТО

Нетпрес - 06.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, посочи во четвртокот шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан и повика Стокхолм да преземе чекори за јакнење на меѓусебната доверба во настојувањата да ја добие поддршката од Будимпешта ...

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

Независен - 06.04.2023

Хелсинки – Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат ...

Захарова со критики до Западот: По Југославија и Ирак – кој е следен за бомбардирање на НАТО

24Инфо - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето на алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

Захарова со критики до Западот: По Југославија и Ирак – кој е следен за бомбардирање на НАТО

Centar - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето на алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

Захарова со критики до Западот: По Југославија и Ирак – кој е следен за бомбардирање на НАТО

MTM - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето на алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

НАТО се обидува да го узурпира целиот европски безбедносен систем, истакна Захарова

Н.Македонија - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

Захарова со критики до Западот: По Југославија и Ирак – кој е следен за бомбардирање на НАТО

Точка - 06.04.2023

Сè почесто се слушаат изјави за глобалната улога на алијансата од генералниот секретар Јенс Столтенберг. Се прави сè за да се направи светот уште поопасен, да се спречи постоењето на алтернативни центри на моќ способни да ја уништат хегемонијата на ...

Кога Шведска ќе созрее за НАТО?

Кумановски м. - 06.04.2023

Тие не губат надеж во Стокхолм, бидејќи Турција и Унгарија, кои сѐ уште се против влезот на Шведска, се под притисок на Вашингтон бидејќи поради војната во Украина сака да ги помести границите на алијансата на исток, кон Русија.

На Шведска ѝ е потребна поддршка од Унгарија за влез во НАТО. Унгарија: Односите се лоши

Кумановски м. - 06.04.2023

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави денеска шефот на кабинетот на премиерот Виктор Орбан и го повика Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за членство во НАТО.

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

MakPress - 06.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како „David's ...

Само еден ден откако стана членка на НАТО, Финска купи нов одбранбен ракетен систем од Израел

Слободен Печат - 05.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како „David’s ...

По влезот на Финска во НАТО, зошто Турција ја кочи Шведска?

Р.С.Европа - 05.04.2023

Руската инвазија на Украина ги убеди Шведска и Финска да се откажат од долгогодишната политика на воено неврзување. Финска и официјално стана 31 членка на НАТО, но Шведска ќе почека на зелено светло од Турција и Унгарија.

Што се менува со влезот на Финска во НАТО?

Либертас - 05.04.2023

Чисто математички гледано, копнената граница меѓу земјите на НАТО и Русија денеска ќе се удвои на 2.600 километри. 31-та членка на НАТО, Финска, дели 1.300 километри граница со Русија. Од Баренцовото Море на север до Финскиот залив на југ, границата ...

Захарова: Америка промовира се што ја уништува европската безбедност

А1 On - 05.04.2023

Влезот на Финска во НАТО и напорите на Шведска да се приклучи на алијансата ставија крај на ерата на безбедност во Северна Европа, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

Нова ТВ - 05.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како „David’s ...

Кремљ: Финска стана помала членка на НАТО без можност за влијание

Вечер Прес - 05.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби независноста, ...

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

Во Центар - 05.04.2023

– Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како ...

Русија: Со Финска во НАТО завршува ерата на безбедност во нордискиот регион

Во Центар - 05.04.2023

Проширувањето на НАТО „ја заврши оваа ера, целосно го затвори секој разговор за фактот дека овој регион е полн со безбедност. Ова е новата реалност“ Со официјалниот влез на Финска во НАТО и континуираните напори на Шведска да се вклучи во Алијансата ...

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Република - 05.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска денеска се приклучува на НАТО

Република - 05.04.2023

Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од една година, што го прави процесот најбрзиот прием на една земја во поновата историја на НАТО.

Финска со „Давидовата прачка“ ќе ја засилува противвоздушната одбрана

Н.Македонија - 05.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како „Давидова ...

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

MakPress - 05.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

Опсервер - 05.04.2023

– Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како ...

Курти ѝ честиташе на Финска: Ослободувањето на Косово и мирот се вткаени во мисијата на НАТО

Локално - 05.04.2023

Косовскиот премиер Аљбин Курти синоќа ѝ честиташе на Финска за приемот во НАТО. „Иако Косово сè уште не е членка на НАТО, нашето ослободување од геноцидната цел на Србија и мирот што го уживаме се длабоко вткаени во мисијата на Алијансата да ја ...

Нинисто: Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого

MakPress - 05.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на земјата во НАТО. „Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого.

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

MakPress - 05.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно ...

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

MakPress - 05.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

Frontline - 05.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА, пренесува МИА . Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана ...

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

MakPress - 05.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска го одбележа пристапувањето во НАТО со купување израелски одбранбен систем

CivilMedia - 05.04.2023

Еден ден по официјалниот прием во НАТО, Финска денеска објави дека одобрила купување на нов ракетен одбранбен систем од Израел, јави ДПА. Според проценката на финското Министерство за одбрана, системот за противвоздушна одбрана познат како „David’s ...

Блинкен: Членството на Финска во НАТО ќе ги унапреди нашите заеднички цели – мир и стабилност во Европа и стабилен ...

MakPress - 05.04.2023

На овој историски ден кога ја одбележуваме 74. годишнина на НАТО, исто така ја поздравуве Финска како 31. членка на НАТО, алијансата е посилна и побезбедна со Финска како сојузничка, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

MakPress - 05.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

НАТО ја удвои Должината на границата со Русија откако Финска И официјално стана 31. членка

Сакам да кажам - 04.04.2023

НАТО значително ја прошири својата граница со Русија откако и официјално ја прими Финска во своите редови како 31. членка. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто денеска го потпиша пристапниот документ и му го предаде на државниот ...

Русија најавува „контрамерки“ против проширувањето на НАТО

Deutsche Welle - 04.04.2023

Русија најави „контрамерки“ против проширувањето на НАТО. Детали не се наведуваат. Приемот на Финска во НАТО е „напад врз нашата безбедност и националните интереси на Русија“, изјави денеска (4.04) во Москва портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

Што се менува со влезот на Финска во НАТО?

Deutsche Welle - 04.04.2023

Финска се граничи со агресорот Русија. Оваа земја денеска (4 април, 2023) му се приклучува на НАТО, за време на состанокот во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите членки. Што значи тоа за Алијансата? Чисто математички гледано, ...

Руското министерство: Финска ќе нема право на глас во НАТО

Канал5 - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби независноста, ...

Русија: Опасна историска грешка на Финска (ВИДЕО)

МКД - 04.04.2023

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Финска направила опасна историска грешка со влегувањето во НАТО. „Политиката на воена неутралност на Хелсинки долго им служеше на финските национални интереси и беше важен фактор на изградба ...

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО, но погреши

Слободен Печат - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Финска стана 31-та членка на НАТО – двојно зголемувајќи ја границата која алијансата ја споделува со Русија

Телма - 04.04.2023

Финска стана 31-та членка на НАТО, со што двојно се зголеми и должината на границата на земјите членки на Алијансата со Русија. Финскиот министер за надворешни работи му го предаде документот за пристапување во НАТО на американскиот државен ...

Финска стана членка на НАТО

Р.С.Европа - 04.04.2023

Финска денеска стана 31-ва членка на НАТО, со што е завршена историската промена на безбедносната политика на земјата предизвикана од руската инвазија врз Украина. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто му го предаде официјалниот ...

Србија од утрово е покриена со снег

Сител - 04.04.2023

Србија од утрово е покриена од снежна прекривка. Снегот кој од синоќа ја зафати целата земја направи сериозни сообраќајни проблеми на целата територија на нашиот северен сосед. Српските медиуми пишуваат за неколку сообраќајни несреќи предизвикани од ...

Шојгу – Влезот на Финска во НАТО го зголемува ризикот од судири

Р.С.Европа - 04.04.2023

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека влегувањето на Финска во НАТО и потегот на НАТО да ја зголеми својата борбена готовност го зголемува ризикот од судири. Кремљ објави дека ќе биде принуден да преземе „контрамерки“ за да ја ...

Столтенберг за влезот на Финска во НАТО: Знамето ќе се вее како симбол на нашето единство

Канал5 - 04.04.2023

Финска од денеска и официјално 31. земја членка на НАТО. НАТО и кажа добредојде на 31-та земја членка. Знамето на Финска, која со децении беше воено неутралната држава од денеска се вее пред седиштето на Алијансата.

Границата на НАТО со Русија се удвои со влезот на Финска во Алијансата

МКД - 04.04.2023

Финска стана 31. членка на НАТО и во седиштето на сојузот беше подигнато нејзиното знаме. Финскиот министер за надворешни работи го потпиша документот за пристапување и му го предаде на американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Шојгу смета дека влезот на Финска во НАТО го зголемува ризикот од ширење на конфликтот

Слободен Печат - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на состанокот на раководството на руските вооружени сили.

(ФОТО) Финска официјално стана 31. членка на НАТО

360 степени - 04.04.2023

Одлуката на Финска да стане дел од НАТО стави крај на повеќедеценискиот неутрален статус на земјата во услови на согледани безбедносни ризици поради целосната инвазија на Русија на Украина.

Бајден го поздрави влегувањето на Финска во НАТО

Глас на Америка - 04.04.2023

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ѝ посака добредојде на Финска во НАТО Алијансата. Приклучувањето на Финска кон Алијансата доаѓа откако доби позитивен одговор од Турција по 11 месеци од апликацијата.

Финска од денеска и официјално 31 земја членка на НАТО

Канал5 - 04.04.2023

НАТО и кажа добредојде на 31-та земја членка. НАТО и кажа добредојде на 31-та земја членка. Финска од денеска се приклучува на Алијансата, откако доби зелено светло од Турција по 11 месеци од апликацијата.

Финска станува членка на НАТО

Слободен Печат - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Финска станува членка на НАТО

24 Вести - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинист o . – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Финска станува членка на НАТО

Сител - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Финска станува членка на НАТО

Канал5 - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. - Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Финска денеска се приклучува на НАТО Алијансата

Телма - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз.Приемот на земјата се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од една година. Земјата реши да аплицира за членство во воениот пакт по руската инвазија на ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Колку е важен влезот на Финска во НАТО?

Слободен Печат - 04.04.2023

Финска денес и официјално станува земја членка на НАТО. Со нејзиното членство практично НАТО речиси ќе ја удвои границата меѓу Алијансата и Русија, која има граница со Финска од дури 1.300 километри.

Кремљ реагираше на влезот на Финска во НАТО: Тоа е напад врз нашата безбедност

Канал5 - 04.04.2023

Руската државна новинска агенција РИА ја пренесе изјавата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, дека „влегувањето на Финска во НАТО е уште едно влошување на ситуацијата, а проширувањето на алијансата е нарушување на безбедноста на Русија“.

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

Канал5 - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. - Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Шојгу: Влезот на Финска во НАТО го зголемува ризикот од ширење на конфликтот

МКД - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на состанок на раководството на руските вооружени сили.

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

Сител - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Столтенберг за Путин: Тој го постигна спротивното од неговите воени цели

Фокус - 04.04.2023

Рускиот претседател Владимир Путин го постигна спротивното од неговите воени цели во Украина со започнувањето на „историскиот“ пристап на Финска во НАТО, кој ќе биде финализиран денеска, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ...

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Канал5 - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска официјална стана членка на НАТО, САД ги добија документите за пристапување

Слободен Печат - 04.04.2023

Финска е официјално членка на Северноатлантскиот сојуз, откако министерот за надворешни работи на земјата, Пека Хаависто , денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до Соединетите Американски Држави.

Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Фокус - 04.04.2023

Од денеска Финска и официјално е членка на НАТО откако финскиот министер за надворешни работи, Пека Хаависто во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Таа е 31вата земја што и пристапува на Алијансата, по С.

Блинкен: Членството на Финска во НАТО ќе ги унапреди нашите цели – мир и стабилност во Европа

Канал5 - 04.04.2023

На овој историски ден кога ја одбележуваме 74. годишнина на НАТО, исто така ја поздравуве Финска како 31. членка на НАТО, алијансата е посилна и побезбедна со Финска како сојузничка, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО, но погреши, со Финска сме пообединети

Канал5 - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Русија за влезот на Финска во НАТО: Ова ќе има негативни последици

Фокус - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Руско МНР: Финска стана мала членка на НАТО без можност да влијае на какви било одлуки

360 степени - 04.04.2023

Руското МНР потврди дека влезот на Финска во НАТО ќе има „негативен ефект“ врз билатералните односи меѓу двете земји Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја ...

Кремљ реагираше на влезот на Финска во НАТО: Тоа е напад врз нашата безбедност

А1 On - 04.04.2023

Руската државна новинска агенција РИА ја пренесе изјавата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, дека „влегувањето на Финска во НАТО е уште едно влошување на ситуацијата, а проширувањето на алијансата е нарушување на безбедноста на Русија“.

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Либертас - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Бајден: Путин погреши, денеска сме пообединети од кога и да било

Фактор - 04.04.2023

Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО, но погреши, вели американскиот претседател Џо Бајден. Вели дека Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“.

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Вечер Прес - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Финска станува членка на НАТО

Вечер Прес - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинист o . – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Финска денеска официјално станува членка на НАТО

Фактор - 04.04.2023

Финска денеска ќе влезе во НАТО, проширувајќи ја одбранбената алијанса на 31 членка, откако го надмина противењето од Турција. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека алијансата ќе го одбележи пристапувањето со церемонија на ...

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

Курир - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. -Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Макфакс - 04.04.2023

Финска денеска и официјално стана 31. членка на НАТО. Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Антонио Блинкен.

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Макфакс - 04.04.2023

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „ Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за ...

Финска најнова членка на НАТО – „Ерата на воена неутралност заврши, почнува нова ера“

ТВ21 - 04.04.2023

Северна Македонија веќе не е најновата членка на НАТО. Финска стана 31-та членка на Североатлантската Алијанса. Со свечена церемонија знамето на ова нордиска земја беше подигнато пред седиштето на НАТО во Брисел.

Шојгу со нови закани: Приклучувањето на Финска во НАТО го зголемува ризикот од конфликт

Либертас - 04.04.2023

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека приклучувањето на Финска во НАТО и напорите на Алијансата да ја зголеми нејзината борбена готовност го зголемуваат ризикот од конфликт.

Влезот на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, предупредува Шојгу

Вечер Прес - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, на состанокот на раководството на руските вооружени сили.

Финска денеска се приклучува на НАТО, Русија со реакција: Ќе го зајакнеме военото присуство на западот

Макфакс - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини. Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од ...

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Нова ТВ - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Први зборови на Столтенберг на денешната церемонија: Финска добива „железна гаранција“ за безбедност

Вечер Прес - 04.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно ...

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Курир - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Курир - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Нинисто: Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого

Курир - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на земјата во НАТО. „Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого.

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Курир - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

Курир - 04.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно ...

Финска официјално стана членка на НАТО

ТВ21 - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Бриф - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска станува членка на НАТО

Курир - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Вечер Прес - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

ОФИЦИЈАЛНО: Финска стана 31-та членка на НАТО

Вечер Прес - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Се огласи Шојгу по влезот на Финска во НАТО - какви мерки ќе преземе Русија?

Фактор - 04.04.2023

Финска денеска стана 31-ва членка на НАТО, а на руските власти тоа воопшто не им се допаѓа. „Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот“, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

ФИНСКОТО ЗНАМЕ СЕ РАЗВИОРИ ВО БРИСЕЛ Нордиската земја и официјално стана дел од НАТО

+инфо - 04.04.2023

Членот 5 од договорот за НАТО, моќна колективна безбедносна гаранција, сега важи и за Финска. Нападот врз една членка на алијансата е напад врз сите сојузници, пренесува ДПА. Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни ...

Блинкен: Членството на Финска во НАТО ќе ги унапреди нашите заеднички цели – мир и стабилност во Европа и стабилен ...

Курир - 04.04.2023

На овој историски ден кога ја одбележуваме 74. годишнина на НАТО, исто така ја поздравуве Финска како 31. членка на НАТО, алијансата е посилна и побезбедна со Финска како сојузничка, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Либертас - 04.04.2023

Одлуката на Финска да стане дел од НАТО стави крај на повеќедеценискиот неутрален статус на земјата во услови на согледани безбедносни ризици поради целосната инвазија на Русија на Украина.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

Курир - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

ВИДЕО: Финска влезе во НАТО

А1 On - 04.04.2023

Финска стана 31-ва членка на НАТО, а знамето на земјата беше кренато прд седиштето на алијансата. Финскиот министер за надворешни работи го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

Либертас - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО, но погреши, со Финска сме пообединети

ТВ21 - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Бајден: Путин сакаше да ги раздели Европа и НАТО, но со Финска Алијансата е пообединета од кога и да е

Вечер Прес - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Шојгу: Влезот на Финска во НАТО е ризик за ширење на конфликтот

Макфакс - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Како што јави Ројтерс, тој на состанокот на раководството на руските вооружени сили рече дека НАТО го зајакнува ...

Oд денеска и Финска е членка на НАТО

Република - 04.04.2023

Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО. Во седиштето на НАТО првпат ќе го подигнеме финското знаме.

Првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО – распоредува оружје на границата

Република - 04.04.2023

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата. , објави државната новинска агенција РИА. За пристапувањето на Финска во НАТО потврдија од кабинетот на ...

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

24Инфо - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Lider - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Кулеба во НАТО бара членство за Украина

Независен - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. – Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Во Центар - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Финска станува членка на НАТО

Нетпрес - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Lider - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска денеска се приклучува на НАТО, Русија со реакција: Ќе го зајакнеме военото присуство на западот

24Инфо - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини. Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од ...

Финска официјално стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

еМагазин - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето од Турција.

Финска утре официјално ќе стане членка на НАТО

Република - 04.04.2023

Финска ќе стане членка на НАТО во вторник, 4 април 2023 година, соопшти Кабинетот на претседателот Саули Ниинисто. ...

Кремљ се заканува по приемот на Финска во НАТО: Принудени сме да преземеме контрамерки

Независен - 04.04.2023

Од Москва рекоа дека приемот на Финска во НАТО денеска ќе го принуди Кремљ да преземе конкретни контрамерки и дека тоа е директно навлегување во безбедноста на Русија. „Кремљ смета дека ова е уште една ескалација на ситуацијата, дека проширувањето ...

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

24Инфо - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. – Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

Независен - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

24Инфо - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Финска официјална стана членка на НАТО

Денешен - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Шојгу: Приклучувањето на Финска во НАТО го зголемува ризикот од конфликт

24Инфо - 04.04.2023

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека приклучувањето на Финска во НАТО и напорите на Алијансата да ја зголеми нејзината борбена готовност го зголемуваат ризикот од конфликт.

Финска самата решава за евентуално присуство на војници на НАТО на своја територија

Нетпрес - 04.04.2023

Финска којашто во вторникот станува 31-та членка на Северноатлантскиот воен сојуз, решава дали на нејзината територија ќе бидат распоредени војници од другите земји членки и без нејзина согласност тие не можат да бидат распоредени, изјави во ...

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

Нетпрес - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. -Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

Во Центар - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Република - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

24Инфо - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Н.Македонија - 04.04.2023

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за интересите ...

ФОТОГАЛЕРИЈА | Финска и официјално стана 31. членка на НАТО!

Во Центар - 04.04.2023

Финска официјално стана 31. членка на НАТО во вторникот, откако американскиот државен секретар Eнтони Блинкен, чија земја е депозитар на Вашингтонскиот договор, ги презеде сите документи за ратификација на членството на Финска во пактот.

СТОЛТЕНБЕРГ: Од денеска Финска побезбедна со влезот во НАТО, а Шведска побезбедна поради влегувањето на соседот

Денешен - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

Независен - 04.04.2023

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно денеска во Стејт Департментот во САД го депонираше инструментот за пристапување кон Северноатлантскиот договор, со што Финска станува 31. земја-членка на Алијансата.

Кремљ по приемот на Финска во НАТО: Принудени сме да преземеме контрамерки

Република - 04.04.2023

Од Москва рекоа дека приемот на Финска во НАТО денеска ќе го принуди Кремљ да преземе конкретни контрамерки и дека тоа е директно навлегување во безбедноста на Русија. „Кремљ смета дека ова е уште една ескалација на ситуацијата, дека проширувањето ...

Финска денеска се приклучува на НАТО

Centar - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини. Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од ...

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

Н.Македонија - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

ПЕСКОВ: Кремљ ќе преземе контрамерки по приемот на Финска во НАТО

Денешен - 04.04.2023

Од Москва рекоа дека приемот на Финска во НАТО денеска ќе го принуди Кремљ да преземе конкретни контрамерки и дека тоа е директно навлегување во безбедноста на Русија. „Кремљ смета дека ова е уште една ескалација на ситуацијата, дека проширувањето ...

Шојгу: Влезот на Финска во НАТО е ризик за ширење на конфликтот

Centar - 04.04.2023

„Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот“, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу. Тој на состанокот на раководството на руските вооружени сили рекол дека НАТО го зајакнува својот антируски ...

Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Centar - 04.04.2023

Финска денеска и официјално стана 31. членка на НАТО. Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Антонио Блинкен.

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Centar - 04.04.2023

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „ Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за ...

Финска станува членка на НАТО

Независен - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинист o . – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Блинкен: “Членството на Финска во НАТО ќе ги унапреди нашите заеднички цели – мир и стабилност во Европа и стабилен ...

Во Центар - 04.04.2023

„ На овој историски ден кога ја одбележуваме 74. годишнина на НАТО, исто така ја поздравуве Финска како 31. членка на НАТО, алијансата е посилна и побезбедна со Финска како сојузничка “, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Бајден: “Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети!“

Во Центар - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Нетпрес - 04.04.2023

Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Нинисто: НАТО-членството на Финска не е насочено против никого, ние споровите ги решаваме по мирен пат

365 - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на земјата во НАТО. „Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого.

Финска официјално влезе во НАТО: Документите за пристапување потпишани во Брисел

Денар - 04.04.2023

Со свечена церемонија, чинот на потпишување на пристапните документи и нивно депонирање кај американски претставници, што беше организиран во седиштето на НАТО во Брисел, Финска од денеска и официјално е членка на оваа воена алијанса.

Кулеба во Брисел, една од целите е членство на Украина во НАТО

365 - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел и учеството на состанокот на Комисијата НАТО-Украина е пристапувањето на неговата земја во Алијансата.

Финска официјално стана 31-ва членка на НАТО

Кајгана - 04.04.2023

Финска денеска и официјално стана 31-ва членка на НАТО. Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Финска официјалнo стана членка на НАТО, Москва веднаш најави реакција

365 - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска денеска се приклучува на НАТО

Точка - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини. Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од ...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

365 - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. „Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може а да не влијае на природата на билатералните односи ...

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Кајгана - 04.04.2023

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за интересите ...

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Точка - 04.04.2023

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за интересите ...

Финска денеска се приклучува на НАТО

Кајгана - 04.04.2023

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз. Светските медиуми пишуваат дека ова е исклучително важно поради неколку причини. Приемот на Финска во НАТО се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од ...

Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Точка - 04.04.2023

Финска денеска и официјално стана 31. членка на НАТО. Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Антонио Блинкен.

Шојгу: Влезот на Финска во НАТО е ризик за ширење на конфликтот

Точка - 04.04.2023

„Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот“, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу. Како што јави „Ројтерс“, тој на состанокот на раководството на руските вооружени сили рекол дека НАТО го ...

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

365 - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Блинкен: Членството на Финска во НАТО ќе ги унапреди нашите заеднички цели – мир и стабилност во Европа и стабилен ...

Опсервер - 04.04.2023

– На овој историски ден кога ја одбележуваме 74. годишнина на НАТО, исто така ја поздравуве Финска како 31. членка на НАТО, алијансата е посилна и побезбедна со Финска како сојузничка, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но погреши, со Финска сме пообединети

Опсервер - 04.04.2023

Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да ги раздели Европа и НАТО“, соопшти денеска американскиот претседател Џо Бајден.

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: „Тоа е напад врз нашата безбедност, ќе мора да одговориме“

Локално - 04.04.2023

Руската државна новинска агенција РИА ја пренесе изјавата на портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, дека „влегувањето на Финска во НАТО е уште едно влошување на ситуацијата, а проширувањето на алијансата е навлегување во безбедноста на Русија“.

Финска станува членка на НАТО

CivilMedia - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинист o . Турскиот Парламент на 30 март го ратификуваше влезот на Финска во Северноатлантската алијанса, при што сите 276 присутни членови гласаа „за“.

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

Опсервер - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

MakPress - 04.04.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. Се разбира, ова (проширувањето на НАТО) не може, а да не влијае на природата на билатералните односи со ...

Руско МНР: Финска со влезот во НАТО се откажа од уникатниот идентитет и ја изгуби независноста

Опсервер - 04.04.2023

– Руското Министерство за надворешни работи денеска остро го осуди влезот на Финска во НАТО, нагласувајќи дека оваа нордиска земја нема да „влијае на никакви одлуки“. „Со влезот во НАТО, Финска се откажа од својот уникатен идентитет и ја загуби ...

Шојгу: Приклучувањето на Финска во НАТО го зголемува ризикот од конфликт

MakPress - 04.04.2023

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека приклучувањето на Финска во НАТО и напорите на Алијансата да ја зголеми нејзината борбена готовност го зголемуваат ризикот од конфликт.

Народот никој не го праша: Од денеска и Финска е во НАТО

PressingTV - 04.04.2023

Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО. Во седиштето на НАТО првпат ќе го подигнеме финското знаме.

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Локално - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска официјално стана членка на НАТО

Локално - 04.04.2023

Финска стана 31-ва членка на НАТО алијансата, а нејзиното знаме наскоро ќе биде подигнато во седиштето на алијансата. Шефот на финската дипломатија Пека Хависто денеска во Брисел, во седиштето на Северноатлантската алијанса, потпиша документ за ...

Столтенберг за Путин: „Го постигна спротивното од своите воени цели“

Локално - 04.04.2023

Рускиот претседател Владимир Путин го постигна спротивното од неговите воени цели во Украина со започнувањето на „историскиот“ пристап на Финска во НАТО, кој ќе биде финализиран денеска, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ...

Шојгу: Приклучувањето на Финска во НАТО го зголемува ризикот од конфликт

Опсервер - 04.04.2023

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека приклучувањето на Финска во НАТО и напорите на Алијансата да ја зголеми нејзината борбена готовност го зголемуваат ризикот од конфликт.

Столтенберг: Пристапувањето на Финска во НАТО ќе биде историски настан

Кумановски м. - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО подоцна денеска ќе биде историски настан и директен резултат на рускиот напад врз Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој рече дека Алијансата ќе се погрижи и Шведска да стане полноправна ...

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

MakPress - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. - Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Финска станува членка на НАТО

MakPress - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. - Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Столтенберг: НАТО нема да распореди војници во Финска без нејзина согласност

Локално - 04.04.2023

НАТО нема да распореди војници во Финска без согласност на земјата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. „Тоа е одлука на Финска. Нема да има војници на НАТО во Финска без согласност на Финска“, рече Столтенберг, пренесе ...

Столтенберг за приклучувањето на Финска во НАТО: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

Frontline - 04.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно ...

Финска денес станува следна членка на НАТО по Македонија

Локално - 04.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа изјави дека Финска денес ќе стане 31-ва членка на воената алијанса. „Од утре Финска станува полноправна членка на алијансата. Тоа ќе биде добар ден за безбедноста на Финска, за нордиската ...

Финска станува членка на НАТО

Бизнис Вести - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

CivilMedia - 04.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата .

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

MakPress - 04.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

CivilMedia - 04.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии “, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Бизнис Вести - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Финска станува членка на НАТО

Опсервер - 04.04.2023

Финска денеска ќе стане членка на НАТО, соопшти Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинистo. – Овој потег ќе ја направи Финска побезбедна земја, а Шведска ќе биде побезбедна како резултат на влезот на нејзиниот сосед во НАТО.

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

Frontline - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. – Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Финска официјална стана членка на НАТО

ММС - 04.04.2023

Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Кремљ: Русија ќе мора да преземе контрамерки поради влезот на Финска во НАТО

Локално - 04.04.2023

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека влезот на Финска во НАТО негативно ќе влијае на односите меѓу Москва и Хелсинки и дека Русија ќе биде принудена да преземе одмазднички мерки, вклучително и такви од воено-техничка ...

Финска официјално влезе во НАТО: Документите за пристапување потпишани во Брисел

Пулс24 - 04.04.2023

Со свечена церемонија, чинот на потпишување на пристапните документи и нивно депонирање кај американски претставници, што беше организиран во седиштето на НАТО во Брисел, Финска од денеска и официјално е членка на оваа воена алијанса.

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

CivilMedia - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. – Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Финска стана 31. членка на НАТО, Русија тврди дека се зголемува ризикот од судири

Мета - 04.04.2023

Русија предупреди дека ќе ја зајакне својата одбрана долж границата со НАТО ако алијансата распореди дополнителни трупи и опрема во Финска Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто денеска го потпиша пристапниот документ и му го предаде на ...

Нинисто: Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого

Бизнис Вести - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на земјата во НАТО. „Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого.

Шојгу: Влезот на Финска во НАТО го зголемува ризикот од ширење на конфликтот

Кумановски м. - 04.04.2023

Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот, изјави денеска рускиот министер за одбрана. Сергеј Шојгу на состанок на раководството на руските вооружени сили.

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

Опсервер - 04.04.2023

– Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата.

Кулеба: Членството на Финска во НАТО укажува на потребата за „ревидирање на стратегиите“

Опсервер - 04.04.2023

– Влезот на Финска во НАТО ја покажува потребата Алијансата да ги „ревидира сите стратегии“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обидот да лобира за идното членство на неговата земја, јави ДПА.

Финска официјална стана членка на НАТО откако САД ги доби документите за пристапување

Опсервер - 04.04.2023

– Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска станува 31-ва членка на одбранбената алијанса откако го надмина противењето ...

Кулеба: Една од целите на мојата посета на Брисел е членство на Украина во НАТО

Опсервер - 04.04.2023

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека една од целите на неговата денешна посета на седиштето на НАТО во Брисел е пристапувањето на неговата земја во Алијансата. – Приемот на Финска во НАТО покажува дека е дојдено време да се ...

Нинисто: Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого

Опсервер - 04.04.2023

– Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на земјата во НАТО. „Членството на Финска во НАТО не е насочено против никого.

Столтенберг: Финска добива „железна гаранција за безбедност“

Бизнис Вести - 04.04.2023

Финска добива „железна гаранција за безбедност“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јанс Столтенберг на почетокот на денешната церемонија за приклучување на Финска во Алијансата. Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто претходно ...

Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Тоа е напад врз нашата безбедност

Кумановски м. - 04.04.2023

Руската државна новинска агенција РИА ја пренесе изјавата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков дека „влегувањето на Финска во НАТО е уште едно влошување на ситуацијата, а проширувањето на алијансата е навлегување во безбедноста на Русија“.

Финска утре станува 31. членка на НАТО

Сакам да кажам - 03.04.2023

Финска утре ќе стане 31. членка на НАТО, објави генералниот секретар Јенс Столтенберг. Скандинавската држава се откажа од повеќедецениската воена неутралност и поднесе барање за членство во НАТО набргу по почетокот на руската инвазија на Украина.

Финска ја зголеми границата на НАТО со Русија

Глас на Америка - 03.04.2023

Влезот на Финска во НАТО ја удвојува руската граница со најголемиот безбедносен сојуз во светот. Овој потег е стратешки и политички удар за претседателот Владимир Путин, кој долго време се жалеше на проширувањето на НАТО кон Русија и делумно го ...

Финска утре ќе стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. „Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка“, изјави Столтенберг во ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане 31 членка на НАТО

Телма - 03.04.2023

Финска во вторник ќе стане 31 полноправна членка на НАТО и нејзиното знаме ќе биде подигнато пред седиштето на алијансата во Брисел, изјави генералниот секретар на меѓународната воена организација, Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Сител - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Јенс Столтенберг: Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО

Фокус - 03.04.2023

Утре Финска ќе стане 31-та полноправна членка на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО), а нејзиното знаме ќе биде подигнато пред седиштето на алијансата во Брисел, изјави генералниот секретар на меѓународната воена организација, Јенс ...

Столтенберг: Финска утре се приклучува на НАТО, и Украина ќе стане членка на Алијансата

360 степени - 03.04.2023

Процесот на ратификација во 30-те земји членки на НАТО беше завршен на 31 март со одобрението на турскиот парламент за пристапување на Финска, која поднесе барање за членство во НАТО во мај 2022 година Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

Финска утре влегува во НАТО

МКД - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопштено е од кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која ѝ се ...

Финска утре влегува во НАТО

Канал5 - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која и се дозволува ...

Русија ќе го зголеми военото присуство во западниот дел откако Финска ќе влезе во НАТО

МКД - 03.04.2023

Русија ќе ги зајакне своите воени капацитети во западните и северозападните региони, како одговор на влезот на Финска во НАТО, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко, пренесува РИА новости.

Прва реакција на Москва на утрешниот влез на Финска во НАТО

Канал5 - 03.04.2023

Финска утре ќе се приклучи на НАТО, што ќе ја направи побезбедна, а алијансата посилна, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, а Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата.

Воен аналитичар: Путин се преправа, ама Финска има 200.000 војници, ова е пораз!

Фокус - 03.04.2023

Воениот и безбедносен аналитичар Мајкл Кларк смета дека рускиот претседател Владимир Путин само се преправа дека не се грижи за вестите за влез на Финска во НАТО, а всушност „многу се грижи“.

Русија ќе го зајакне воениот потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Р.С.Европа - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Финска утре ќе стане членка на НАТО

Слободен Печат - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Вечер Прес - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

ФИНСКА УТРЕ ЌЕ СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО Столтенберг вели дека вторник ќе биде добар ден за безбедноста

+инфо - 03.04.2023

Во четвртокот, турскиот парламент го ратификуваше влезот на Финска во Северноатлантската алијанса, при што сите 276 присутни членови гласаа „за“. Финска утре ќе стане членка на НАТО, соопштија од кабинетот на претседателот на Финска, Саули Нинисто, ...

Прва реакција на Русија за влезот на Финска во НАТО: Ќе го зајакнеме нашиот воен потенцијал во западен и северозападен ...

А1 On - 03.04.2023

Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал во западните и северозападните правци како одговор на членството на Финска во НАТО. Ова го изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија, Александар Грушко. „Дел од мерките се веќе објавени.

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Курир - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Столтенберг: Финска утре ѝ се приклучува на алијансата, Украина исто така ќе стане членка на НАТО

Макфакс - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест на прес-конференција ја потврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Приклучувањето на Финска во НАТО утре ќе биде добар ден за ...

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Либертас - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Либертас - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Вечер Прес - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Стигна и првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО

Макфакс - 03.04.2023

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата. Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Груско изјави дека Русија ќе ги зајакне воените ...

Влезот на Финска во НАТО ќе создаде главоболки за Путин, но и за секој иден руски лидер

Фактор - 03.04.2023

За Русија не е сеедно тоа што Финска ќе биде дел од НАТО. Воениот и безбедносен аналитичар Мајкл Кларк изјави дека рускиот претседател Владимир Путин само се преправа дека не се грижи за вестите за влез на Финска во НАТО, а всушност „многу се грижи“.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

ТВ21 - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Финска утре влегува во НАТО

А1 On - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која и се дозволува ...

Финска утре влегува во НАТО

Курир - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која ѝ се дозволува ...

Пристигна реакцијата на Москва за влезот на Финска во НАТО

Вечер Прес - 03.04.2023

Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, што ќе ја направи побезбедна, а алијансата посилна, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, а Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата.

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Во Центар - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Финска утре ќе стане членка на НАТО

Нетпрес - 03.04.2023

Финска утре ќе стане членка на НАТО, соопштија од кабинетот на претседателот на Финска, Саули Нинисто, а оваа вест ја потврди и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесе Ројтерс.

Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

еМагазин - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, , лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Во Центар - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Финска утре станува членка на НАТО, соопшти Столтенберг

Н.Македонија - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на Финска пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка – изјави ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО

24Инфо - 03.04.2023

Финска утре ќе стане 31-та полноправна членка на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО), а нејзиното знаме ќе биде подигнато пред седиштето на алијансата во Брисел, изјави генералниот секретар на меѓународната воена организација, Јенс ...

Финска утре ќе стане членка на НАТО

Независен - 03.04.2023

Брисел – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави ...

Стигна и првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО

24Инфо - 03.04.2023

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата. Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Александар Груско, изјави дека Русија ќе ги зајакне воените ...

Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО, истакна Грушко

Н.Македонија - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Финска утре ќе стане членка на НАТО, најави Столтенберг

еМагазин - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во пресрет на средбата ...

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

365 - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Пристигна реакцијата на Москва за влезот на Финска во НАТО

Денар - 03.04.2023

Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, што ќе ја направи побезбедна, а алијансата посилна, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, а Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата.

Финска во вторник се приклучува кон НАТО, пристигна и првата реакција од Москва

Точка - 03.04.2023

Финска ќе се приклучи на НАТО пактот во вторник, со што ќе стане побезбедна, а Сојузот помоќен, рекол во понеделникот главниот секретар на воениот Северноатлантски сојуз Јенс Столтенберг, додека Москва веднаш најавила засилување на силите на западот ...

Финска утре влегува во НАТО

Кајгана - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која ѝ се дозволува ...

Стигна и првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО

Точка - 03.04.2023

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата. Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Александар Груско, изјави дека Русија ќе ги зајакне воените ...

Стигна првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО

Кајгана - 03.04.2023

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата. Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Александар Груско, изјави дека Русија ќе ги зајакне воените ...

Столтенберг: Финска утре ѝ се приклучува на алијансата, Украина исто така ќе стане членка на НАТО

Точка - 03.04.2023

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест на прес-конференција ја потврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Приклучувањето на Финска во НАТО утре ќе биде добар ден за ...

Финска утре официјално се приклучува на НАТО

Кумановски м. - 03.04.2023

Финска ќе стане членка на НАТО во вторник, 4 април 2023 година, соопшти Кабинетот на претседателот Саули Ниинисто. По тој повод, финскиот претседател ќе отпатува во Брисел и ќе присуствува на церемонијата за прием во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

4NEWS - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Москва: Ќе го зајакнеме воениот потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Пулс24 - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Финска утре влегува во НАТО

Локално - 03.04.2023

Финска во вторник официјално ќе стане членка на НАТО, најави финскиот претседател Саули Нинисте. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја потврди информацијата и додаде дека овој потег ќе ја направи земјата побезбедна, пренесува „Ројтерс“.

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Опсервер - 03.04.2023

Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска во и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во меѓувреме стасаа и првите реакции од Русија.

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

CivilMedia - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. Процесот на ратификација во 30-те земји членки на НАТО беше завршен на 31 ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Frontline - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. Процесот на ратификација во 30-те земји членки на НАТО беше завршен на 31 ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

Опсервер - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. – Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Столтенберг: Финска утре ќе стане членка на НАТО

MakPress - 03.04.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска утре ќе стане 31-ва членка на НАТО. - Утре ќе ја пречекаме Финска како 31-ва членка, изјави Столтенберг во ...

Столтенберг: Финска влегува во НАТО

Кумановски м. - 03.04.2023

Финска утре официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која ѝ се дозволува на ...

Прво проширување по С. Македонија – утре се дига знамето на Финска до членките на НАТО

4NEWS - 03.04.2023

Финска ќе влезе во НАТО во вторник, чекор што ќе ја направи Финска побезбедна, а алијансата посилна. Ова го соопшти генералниот секретар на Воениот сојуз, Јенс Столтенберг, цитиран од „Ројтерс“.