TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пописот покажа дека во Македонија помалку се раѓа, почесто се умира, другите се селат

МКД - 03.04.2022

Резултатите од минатогодишниот попис само го потврдија она на што веќе со децении предупредуваа демографите – македонските граѓани се иселуваат. Сите истражувања на јавното мислење досега покажале дека 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат ...

Пописот го потврди поразот – Македонските граѓани масовно се иселуваат

Алфа - 03.04.2022

Довербата за резултатите од пописот допонително ја разниша и скандалот, кога преку ноќ беа променети официјални бројки, а некои податоци дури беа и избришани. Но, како и да е – едно е сигурно, пописот покажа дека Македонските граѓани масовно се ...

ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА: Имаме документ од кој се гледа дека во пописот се изоставени 537.121 наши државјани кои речиси ...

Денешен - 03.04.2022

Партијата Единствена Македонија соопшти дека се фалсификувани бројките од Пописот 2021 што беа соопштени пред неколку дена. Во продолжение ставот на Единствена Македонија за пописот и фактитите кои се понудени од оваа партија: Според пописот, ...

Пописот покажа дека во Македонија помалку се раѓа, почесто се умира, другите се селат

Скопје инфо - 03.04.2022

Резултатите од минатогодишниот попис само го потврдија она на што веќе со децении предупредуваа демографите – македонските граѓани се иселуваат. Сите истражувања на јавното мислење досега покажале дека 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат ...

ТВ Алсат: Премиерот и партиите на Албанците со различни ставови за вработувањето (не)резиденти

360 степени - 02.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека балансерот како механизам за регулирање на правичната и соодветна застапеност на етничките заедници во државните институции треба да се заснова на бројот на резидентно население.

Тема на ТВ 24: Што покажа пописот за состојбата во градовите на истокот?

24 Вести - 02.04.2022

Зрновци. Денот намуртен, но раздвижено во административниот центар на најмалата општина во државата. Жителите велат добро се живее во нивната општина, подмладок има, ама се почесто среќата си ја бара низ светот.

ТВ Алсат: Премиерот и партиите на Албанците со различни ставови за вработувањето (не)резиденти

Либертас - 02.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека балансерот како механизам за регулирање на правичната и соодветна застапеност на етничките заедници во државните институции треба да се заснова на бројот на резидентно население.

Ковачевски ги искоментира податоците од пописот

Фактор - 02.04.2022

Левица и ВМРО-ДПМНЕ им направија лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот, вели премиерот Димитар Ковачевски. Тој во гостување во емисијата „360 степени “, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи ...

Премиерот и албанските партии во кавга за вработувањето (не)резиденти

Алсат-М - 02.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека балансерот како механизам за регулирање на правичната и соодветна застапеност на етничките заедници во државните институции треба да се заснова на бројот на резидентно население.

Во јавниот сектор се вработуваат резидентни граѓани

Република - 02.04.2022

Логично е при вработувањето во јавниот сектор да се зема предвид само резидентното население, вели премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“, прашан за тоа кои проценти од пописот ќе ги зема популарниот „балансер“ – од резидентното ...

Ковачевски за етничкиот балансер по пописот: Во јавниот сектор се вработуваат резидентни граѓани

360 степени - 01.04.2022

Логично е при вработувањето во јавниот сектор да се зема предвид само резидентното население, вели премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“, прашан за тоа кои проценти од пописот ќе ги зема популарниот „балансер“ – од резидентното ...

[Инфографик] Конечно се попишавме, а илјадници се отпишаа

Радио МОФ - 01.04.2022

По 19 години од последниот попис во 2002 година, Северна Македонија конечно се попиша . Првите податоци од пописот во 2021 година покажаа дека во земјава има 185.834 лица помалку или -9.18% од населението.

Отвори врата

Либертас - 01.04.2022

3. Не ги разбирам овие што викаат: „Не ги признавам резултатите од пописот“. Како резултатот на статистичка операција зависи од тоа дали некој ќе го признае или не? Дошле, те попишале, си кажал што те прашале, те запишале и – тука завршува муабетот.

Најдовски Перин: Пописот е договор на политичките партии за нивни интереси, а не за интересите на населението

Фактор - 01.04.2022

Пописот и натаму е топ тема во Македонија. Откако на 30 март беа објавени податоците за пописот спроведен во 2021 година, не стивнуваат партиските реакции и коментирањето на бројките. Големата македонска заедница во Австралија го бојкотираше ...

Пописот покажа намалување на населението за повеќе од 9% од 2002 година

Алсат-М - 01.04.2022

Податоците на Државниот завод за статистика за пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година покажуваат движења на демографските карактеристики во одредени аспекти. Вкупниот број на населението е 2 милиони 97 илјади 319.

Опозицијата ги оспорува резултатите од пописот, власта задоволна

Алсат-М - 01.04.2022

Опозициските партии ги оспоруваат резултатите од пописот. ВМРО-ДПМНЕ оценува дека пописот не е завршен, зашто Заводот за статистика не успеал да идентификува 7 отсто од граѓаните кои бојкотирале.

Државниот завод за статистика денеска ги објави официјалните резултати од Пописот

Алсат-М - 01.04.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Попишани, отпишани, новозапишани, допишани…

Н.Македонија - 01.04.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија, спроведен во септември 2021, предизвика дебатен процес во македонската јавност, во смисла на логично толкување на податоците добиени од најсложената статистичка операција, која во земјава не беше ...

Попис 2021: Јавниот простор се уништува во Скопје, бројот на станови зголемен за 30,6 отсто

Мета - 01.04.2022

Јавниот простор е ограничен ресурс, којшто треба внимателно да биде планиран и организиран за да го спречи урбанистичкиот хаос во еден град. Поразителни се најновите податоци на Државниот завод за статистика од минатогодишниот попис за главниот град.

Мангупот М. својот народ го нарече „тивко мнозинство“

Frontline - 01.04.2022

пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Немал сомнеж, вели Мицкоски, дека тие 130 илјади непопишани граѓани биле Mакедонци, ама ги разбирал зошто не се попишале. Зошто не се попишале (?), не кажува, ама ги разбира зошто не се попишале, велејќи ни дека „од вакви и ...

Трајанов: Пописот е неуспешен

24 Вести - 31.03.2022

Во емисијата „Студио 10“, претседателот на Демократскиот сојуз изјави дека првичните анализи на објавените податоци од пописот не се одраз на фактичката состојба. Тој смета дека пописот е неуспешен.

Трајанов: Албанците во Македонија ги има само 20 отсто

Сител - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

Павле Трајанов: Албанците се само 20 отсто во Македонија

Слободен Печат - 31.03.2022

Оолу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци, смета Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз.

Единствена Македонија: Пописот треба да се поништи

Сител - 31.03.2022

За Единствена Македонија пописот е неуспешен и треба да се поништи, а објавената бројност на Македонците по сите показатели е погрешна. Дотолку повеќе, вчера видовме голем револт кај народот по социјалните мрежи кои пописот го прогласија за најголем ...

Резултатите од спроведениот попис донесоа низа изненадувачки и интересни податоци

Канал5 - 31.03.2022

Поголем број на жени од мажи, но и поголем број на будисти за разлика од атеисти. Резултатите од спроведениот попис донесоа низа изненадувачки и интересни податоци за населението кое живее во Македонија.

Македонија „десеткувана“, изгубила 185.834 жители!

Слободен Печат - 31.03.2022

Според етничка припадност, 58,44 отсто од населението се изјаснило како Македонци, 24,30 отсто проценти како Албанци, 3,86 отсто како Турци, 2,53 отсто како Роми, 0,47 отсто како Власи, 1,30 отсто како Срби и 0,87 отсто како Бошњаци и др.

Серија партиски оспорувања и обвинувања за пописот

24 Вести - 31.03.2022

По 20 години населението се преброја, Македонија изгуби значеан дел - за две децении брои 185.834 жители помалку. Вкупно население Попис 2002 година - Попис 2021 година 2.022.547 1.836.713 Иако за 20 години имаме 9.2 проценти помалку бројот на ...

Пописот за власта е законски, опозицијата бара нов електронски попис

Телма - 31.03.2022

Власта задоволна од резултатите од пописот, опозицијата смета дека е противзаконски и отвора голем број дилеми и нејаснотии. Лидерот на Дуи Али Ахмети не ја исклучува можноста кога ќе дојде време за отворање на Уставот да се иницира дебата и за ...

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

24 Вести - 31.03.2022

Непопишани над 132 илјади граѓани Во резидентно население се вклучени и 132.269 граѓани кои не биле попишани, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица. Податоците за нив, како што објасни директорото на ДЗС Апостол ...

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Канал5 - 31.03.2022

Државниот завод за статистика (ДЗС) вчера ги објави податоците од спроведениот Попис 2021. Во Македонија живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат ...

Павле Трајанов: Албанците се само 20 отсто во Македонија, нивните лидери треба да превземат одговорност

Фактор - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

Трајанов: Овој попис е неуспешен, бројките не се одраз на реалната слика во Македонија и во дијаспората

Курир - 31.03.2022

„Јас знам дека оперативните евиденции не се функционални. Пописот според мене мислам дека со сите тие забелешки што ги има треба да се отстранат за да биде успешен. Ако во пописот и понатаму останува нерезидентно население тоа е тотално погрешен и ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пописот и денеска е топ тема, има реакции и забелешки

Фактор - 31.03.2022

ИМА РЕАКЦИИ И ЗАБЕЛЕШКИ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ПОПИСОТ Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани ...

Не гледаат исто на пописот! Според Власта процесот е успешен, опозицијата со сомнежи и не го прифаќа

ТВ21 - 31.03.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, бара Пописот на население да не се политизира бидејќи, како што вели, ја „подгрева“ состојбата меѓу етничките заедници. Додава дека резултатите се тие, дека се прифатени и поздравени од релевантните институции.

АЛБАНЦИТЕ СЕ САМО 20 ОТСТО ВО МАКЕДОНИЈА Демографски политики не се водат со иселеници

+инфо - 31.03.2022

Се радуваа на тоа што успеале 30 отсто да презентираат дека се Албанци. Но, ако 90 отсто се Македонци од оние околу 130.000 непопишани, тогаш колку ќе биде процентот на Албанци? Ќе биде околу 20 отсто, правевме анализа, но не треба да се радуваме на ...

Попис 2021: Македонија со 598.632 домаќинства, 839.174 станови и 51 лице над 100 години

Нова ТВ - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 милиони лица од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 отсто се Албанци, 3,86 отсто се Турци, 2,53 отсто се Роми, 1,3 отсто се Срби, 0,87 отсто се Бошњаци, 0,47 отсто се Власи , покажуваат податоците од Пописот на ...

Павле Трајанов: Албанците се само 20 отсто во Македонија

Либертас - 31.03.2022

Околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци, смета Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз.

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, помалку сме за 186 илјади жители

Lider - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

За Ахмети, Пописот е успешен

еМагазин - 31.03.2022

Претседателот на ДУИ, на својот Фејсбук напиша дека Македонија по 20 години има појасен увид во врска со целокупното население и процентот на заедници во државата. -Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентно население, додека во ...

Почна лицитирањето со етничката припадност на непопишаните

Независен - 31.03.2022

Прашањата каква етничка припадност имаат непопишаните 132.269 граѓани во Македонија и колкав е всушност процентот на Албанците станаа главна тема за политичка пресметка, откако се објавија резултатите од пописот.

Македонија во дебел минус

Н.Македонија - 31.03.2022

Вкупното резидентно население во Македонија на петти септември 2021 година изнесувало 1.836.713 жители, што е за 185.834 луѓе помалку во споредба со резултатите од претходниот попис на населението во 2002 година, кога имало 2.022.547 жители.

Игри со реториката или со бројките

Н.Македонија - 31.03.2022

Вчера ги добивме статистичките показатели од пописот со официјални бројки и резултати, потпишан и признаен од директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, и неговиот заменик Иљми Селами, како гаранти на веродостојноста на ...

Единствена Македонија: Пописот треба да се поништи

Press24 - 31.03.2022

Центар за комуникации на Единствена Македонија За Единствена Македонија пописот е неуспешен и треба да се поништи, а објавената бројност на Македонците по сите показатели е погрешна. Дотолку повеќе, вчера видовме голем револт кај народот по ...

Трајанов: Албанците во Македонија ги има само 20 отсто

Press24 - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

Албанците се 20 отсто во Македонија, демографски политики не се водат со иселеници

Нетпрес - 31.03.2022

Во Македонија живеат само 20 отсто Албанци и одговорност за тоа треба да преземат нивните политички лидери, вели претседателот на ДС, Павле Трајанов, во емисијата „Студио 10“ на ТВ24. Според Трајанов, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле ...

Пописот покажа - 186.000 жители помалку во Македонија

Скопје инфо - 31.03.2022

Пописот спроведен во 2021 година покажа дека во однос на 2002 година вкупното население во државата е намалено за 185.834 лица или за 9,2 отсто. Бројот на вкупното попишано население изнесува 2.097.319 лица.

Трајанов: Албанците во Македонија ги има само 20 отсто

24Инфо - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

Попис 2021: Преброени 1 836 713 жители, 598 632 домаќинства, 839 174 станови

Во Центар - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Македонија е десеткувана, забрзано старее

Мак. Весник - 31.03.2022

Според резултатите од пописот кои беа објавени вчера, во Македонија живеат 1.836.713 жители, што е намалување од 9,2 отсто, или 185.834 лица помалку во однос на последниот попис на населението од 2002 година.

Се пребројавме: Македонија има 1.836.713 жители

Press24 - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

НЕПОПИШАНИ НАД 132.000 ГРАЃАНИ: Многу реакции за пописот, задоволство кај Албанците и ДЗС, но не и кај Македонците, ...

Денешен - 31.03.2022

Бројни реакции има по вчерашното соопштување на резултатите од Попис 2021, кој беше поздравен од ЕУ, партиите на Албанците во власта и владејачкиот СДСМ. Но, големо незадоволство и реакции од бројките и како е спроведен пописот има и кај дел од ...

Попис 2021: Колку сме, толку сме, токму не сме

Република - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Зошто помалку од 50% од населението се изјасниле како православни христијани?

Република - 31.03.2022

Како дошло до тоа 242.579 граѓани или 13,21% процент од попишаното резидентно население се изјасниле само како Христијани, без притоа да ја изјаснат својата религиска група (православни, католици, протестанти итн.).

Бројот на населението во Гостивар се намалил за 21.000

Факултети - 31.03.2022

Во кои општини е забележан најголем пад на бројот на населението Податоците од пописот донесоа многу грижи по направените пресметки и уочувањето на фактот дека од последниот попис сме се намалиле за 185.834 лица.

Вкупното население во државава е намалено, пописот покажа 186.000 жители помалку

Кајгана - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

„Белата чума“ коси во Македонија – 207 испразнети населени места

Локално - 31.03.2022

По две децении од одржувањето на последниот попис во 2002 година, бројот на жители во земјата е намален за 185.834 лица или за 9,2 проценти. Тоа значи дека е изгубено население колку две или три поголеми општини во земјата.Пописот на населението и ...

Попис 2021 – Речиси 186 илјади жители помалку или за 9,2 % во однос на 2002 година

Frontline - 31.03.2022

Пописот спроведен во 2021 година покажа дека во однос на 2002 година вкупното население во државата е намалено за 185.834 лица или за 9,2 отсто. Бројот на вкупното попишано население изнесува 2.097.319 лица.

Помалку од 50% од населението се изјаснило како христијани без да ја наведат религиската група на која и припаѓаат

PressingTV - 31.03.2022

Како дошло до тоа 242.579 граѓани или 13,21% процент од попишаното резидентно население се изјасниле само како Христијани, без притоа да ја изјаснат својата религиска група (православни, католици, протестанти итн.).

Цела Македонија дојде во Скопје – Бројот на станови зголемен за 30 отсто, а во земјава има 207 празни населени места

ММС - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Реакции: Без попис – лошо, со попис – уште полошо?

Скопје1 - 31.03.2022

Истиот миг кога директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, ги соопшти официјалите резултати од пописот 2021, граѓаните ги преполнија социјалните мрежи со коментари. Речиси без исклучок искажуваат револт и бараат оставки од ...

Трајанов: Пописот е неуспешен, треба да се направат дополнителни проверки на податоците

Локално - 31.03.2022

Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното население, претежно Македонци, над 130.000 не се попишани. Овие бројки го наметнуваат заклучокот, дека пописот е неуспешен и за тоа ...

Намален бројот на жители во Североисточниот регион, во Куманово за 7.380, во Липково близу 5.500 жители помалку

Kumanovo News - 31.03.2022

Во сите шест општини во Североисточниот регион се бележи намалување на населението. Разликата е околу 20 илјади жители, во однос на предходниот и сегашниот попис. Во 2002 имало 172.787, а сега 152.972 жители.

Попис 2021: Речиси 35 отсто од населението е на возраст до 29 години [инфографик]

Мета - 31.03.2022

Во С. Македонија има вкупно 638.080 лица на возраст до 29 години, што е 34,7 отсто од вкупното резидентно население во државата, кое според последниот попис изнесува 1.836.713 лица. Од друга страна, пак, на возраст од 60 до над 85 години, се вкупно ...

Павле Трајанов: 90 отсто од непопишаните се етнички Македонци

Zoom - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

Трајанов: Албанците во Македонија ги има само 20 отсто

4NEWS - 31.03.2022

Според Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, околу 90 отсто од 132.269 граѓани кои не биле попишани како резидентно население, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1.836.713 лица, се етнички Македонци.

По СДСМ и Ахмети задоволен од пописот: Не беше лесно, но успеавме, граѓаните треба да ги прифатат бројките

MakPress - 31.03.2022

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во ексклузивното интервју за indeks.mk зборува за пописот и резултатите од овој процес. Во него Ахмети вели дека ова е еден статистички процес на кој беа ангажирани цели тимови.

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Бизнис Вести - 31.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Како Бугари се попишале 3.504 граѓани, 1.519 пријавиле Дека бугарскиот им е мајчин јазик

Сакам да кажам - 30.03.2022

3.504 македонски граѓани се изјасниле како Бугари на пописот од септември минатата, за кој што резултатите беа објавени денеска. Тоа е 0,19 отсто од населението во Македонија. Дека бугарскиот им е мајчин јазик на пописот пријавиле 1.519 граѓани, што ...

(ИНФОГРАФИК) Будисти и агностици – дел од религиските групи што ги немало во претходните пописи

360 степени - 30.03.2022

Според податоците од пописот, како агностици се декларирале 1 964 лица, а како будисти се изјасниле 894 од попишаните резиденти во земјава. Од попишаните резиденти, 355 се изјасниле како атеисти, а во групата на јеховини сведоци рекле дека припаѓаат ...

Попис на стари или пензионерите се нашата иднина

Deutsche Welle - 30.03.2022

Пописот ќе покаже колку брзо нацијата ни умира. Демографскиот проблем е огромен и прилично го засенува прашањето за етничката застапеност. Пишува Никола Тодоров. Денеска, конечно по 20 години ќе се објават податоците од .

Објавени резултатите од пописот 2021: Во земјава живеат 1 836 713 лица

360 степени - 30.03.2022

Вкупното попишано население е 2 097 319 лица, а за 132 260 лица податоците се преземени од административни извори Во Северна Македонија живеат 1 836 713 лица, според резултатите од пописот 2021, кој беше спроведен од 5 до 30 септември минатата ...

Ахмети се огласи за пописот: Во Скопје сега има 22,8% Албанци, наспроти 20,04% во 2002 г.

360 степени - 30.03.2022

Според табелите што ги пласира лидерот на ДУИ, од вкупно 260 606 лица опфатени со пописот како нерезидентно население172,942 или 66,36 отсто се етнички Албанци Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, изрази задоволство по објавувањето на податоците ...

„Белата чума“ ја покоси С. Македонија - бројот на жители намален за 185 илјади, 207 места останаа празни

Deutsche Welle - 30.03.2022

Изгубено е население колку две или три поголеми општини во земјата. Последниот попис покажа дека во земјата 207 населени места зјаат празни, без ниту еден останат жител. „Белата чума“ ја покоси Северна Македонија.

Во Северна Македонија живеат 1.836.713 граѓани, од нив 58,44% Македонци и 24,3% Албанци

Deutsche Welle - 30.03.2022

Државниот завод за статистика ги објави официјалните резултати од пописот кој што беше спроведен во септември 2021 година Државниот завод за статистика ги објави официјалните резултати од пописот кој што беше спроведен во септември 2021 година.

Попис 2021: Скопје има речиси 20 илјади жители и над 50 илјади стана повеќе од 2002 година

360 степени - 30.03.2022

Според последните податоци од пописот, во Скопје живеат 526 502 жители, што споредбено со пописот од 2002 година е за 19 576 лица повеќе, кога во Скопје живееле 506 926 граѓани Бројот на станови во Скопје, пак, е зголемен за над 50 илјади од 2002 ...

Реакции за пописот: Големо достигнување, или поразителни и некомплетни резултати

Deutsche Welle - 30.03.2022

За власта пописот е успешен, а за опозицијата е нецелосен. Но, најзагрижувачки е што бројките покажаа дека населението во Северна Македонија и старее и се намалува. Резултатите од за да се утврди бројката на жители во Северна Македонија предизвикаа ...

Пописот низ етничка призма: Во земјава живеат 58,44% Македонци, 24,3% Албанци, 7,2% „непрашани“, 3,8% Турци…

360 степени - 30.03.2022

Процентот на лица за кои податоците се преземени од административните извори од вкупно попишаното население изнесува 6,31 процент, а од резидентното население 7,2 проценти Вкупното попишано население 2 097 319 лица.

Демографски егзодус: Во 66 општини има помалку луѓе од пред две децении, само во 14 повеќе

360 степени - 30.03.2022

Гостивар, Кичево и Струга заедно имаат 50 000 жители помалку отколку во 2002 година, покажува споредбата која „360 степени“ ја направи со резултатите од пред две децении. Тоа се и трите општини во земјава кои изгубиле најмногу население во бруто ...

Во Македонија живеат 58,44% Македонци, 24,3% Албанци и 7,2% кои го бојкотирале пописот, а во дијаспората 66,36% Албанци ...

Сакам да кажам - 30.03.2022

Во Македонија живеат 58,44 отсто Македонци, 24,3 отсто Албанци, 3,86 отсто Турци, 2,53 отсто Роми, 1,3 отсто Срби, 0,87 отсто Бошњаци и 0,47 отсто Власи, според резултатите од пописот од 2021 година, денеска соопштени од директорот на Државниот ...

Ахмети за пописот: Не беше лесно, но успеавме да биде завршен успешно

Сител - 30.03.2022

Али Ахмети, претседателот на ДУИ упати честитка до институциите за завршената работа по објавените резултати од пописот на населението. -Им честитам на сите институции кои беа вклучени и го помогнаа пописот како процес кој започна во март минатата ...

Демократски сојуз реагира: Резултатите од Пописот не се одраз на реалноста

Слободен Печат - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. -Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од ...

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

Канал5 - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите. Но на прв поглед ги изразуваме нашите резерви во ...

Демократски сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на фактичката состојба

Р.С.Европа - 30.03.2022

Од партијата Демократски сојуз оценуваат дека првичните резултати на објавените податоци од пописот не се одраз на фактичката состојба. „Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од ...

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

Слободен Печат - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите. -Но на прв поглед ги изразуваме нашите резерви во ...

Алијаса за Албанците изрази резерви за веродостојноста на пописот

Р.С.Европа - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите, соопшти пратеникот на партијата Халил Снопче.

Алијанса за Албанците се сомнева во селективноста на резултатите од пописот

МКД - 30.03.2022

Ги изразуваме нашите резерви во веродостојноста на пописот, особено во два сегмента. Повеќе од 132.000 граѓани се импутирани и не попишани на терен, додека ние сметаме дека бројот од околу 260.000 грѓани кои живеат надвор не соодветсвува со ...

Демократски сојуз: Пописот е неуспешен и треба да се бара одговорност

Фокус - 30.03.2022

Партијата Демократски сојуз која е дел од владината коалиција, смета дека пописот е неуспешен, резултатите не се одраз на фактичката состојба и треба да се понесе одговорност за тоа. -Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, во ...

Аваја: Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

МКД - 30.03.2022

Целта на спроведувањето на пописот е генерирање на статистички податоци за креирање на политики, но овој попис не ја прикажува вистинската слика за процентот на Роми и сметаме дека спроведениот попис нема да помогне во креирањето на политиките во ...

Што откри пописот: Во РСМ живеат и Југословени, се говори и српскохрватски, но и хрватскосрпски јазик…

Слободен Печат - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1 836 713 жители. Од нив, 50.4 % се жени, а 49.6 % се мажи, покажаа резултатите од Пописот на население, домаќинства и становите во РСМ 2о21.

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Сител - 30.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Демократски сојуз: Резултатите од Пописот не се одраз на реалноста

24 Вести - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Податоците од пописот отвараат многу теми за разгледување во иднина

Телма - 30.03.2022

Резултатите од пописот отвараат повеќе теми кои на долг рок се многу значајни, оценија експертите во Топ Тема на Телма. Високата просечна старост на населението, големата разлика помеѓу бројот на станови и домаќинства, но и исклучително високиот ...

Попис 2021 - Македонија загуби 10 проценти од населението

Р.С.Европа - 30.03.2022

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ги објави податоците од спроведениот попис во 2021 година. Директорот на институцијата Апостол Симовски соопшти дека вкупното резидентно население во земјава изнесува 1.836.713 лица, а нерезидентното ...

Ахмети - Пописот даде појасна слика за бројот на жителите во земјава

Р.С.Европа - 30.03.2022

Претседателот на ДУИ Ахмети по објавувањето на резултати од пописот на населението изјави дека тој бил успешно спроведен, при што им честиташе на вклучените институции во статистичката операција.

Попис 2021: Во С. Македонија живеат 1.836.713 граѓани или 185 илјади помалку од последниот попис

Радио МОФ - 30.03.2022

Во Северна Македонија живеат 1.836.713 граѓани, од кои 58.44% се изјасниле како Македонци, 24.3% како Албанци, 3.86% Турци, 2.53% Роми, 0.47% Власи, 1.30% како Срби и 0.87% како Бошњаци. Од нив, 50.4% се жени, а 49.6% мажи, покажа првиот сет ...

Југословените „воскреснаа“ на пописот три децении по распадот на СФРЈ, ги има 5-пати повеќе од изјаснетите Евреи

Телма - 30.03.2022

Југословените се уште ги има во пописните одговори на жителите на Македонија. Според резултатите на пописот. 227 мажи и двојно помалку жени се изјасниле национално како Југословени, три децении по распадот на заедничката држава.

ВИДЕО: 58.44% Македонци, 24.30% Албанци живеат во Македонија, објавени резултатите од пописот

А1 On - 30.03.2022

Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54.21 се Македонци, 29.52 се Албанци, 3.98 се Турци, 2.34 се Роми, 1,18 се Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Резидентно население e 1.836.713 лица, изразено низ проценти е 58.44 проценти ...

Се пребројавме

Призма - 30.03.2022

Бројот на луѓето што живеат во Македонија изнесува 1.836.713, покажаа првите податоци од пописот спроведен во 2021 година, што денеска ги соопшти директорот на Државниот завод за статистика . Од нив, 58,4 отсто се Македонци, а 24,3 отсто се Албанци.

ДС: Повеќе од 130 илјади Македонци не се попишани, пописот е неуспешен

МКД - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот оценуваme дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното население, претежно ...

Бојкотирачите попишани, ама без етничка припадност

Фокус - 30.03.2022

132.269 лица се попишани преку преземени податоци од базите на податоци во земјава. За овие лица кои претставуваат 7,2 отсто од резидентното население нема податоци за етнички или верски карактеристики, бидејќи тоа се податоци кои не можат да се ...

Како Бугари се изјасниле 3.504 граѓани, повеќето се мажи

МКД - 30.03.2022

Пописот на населението покажа дека во Македонија 3.504 граѓани се изјасниле како Бугари според етничката припадност. Повеќето од нив се од машкиот пол, односно 2.121 се мажи, а 1.383 се жени.

Ахмети: Успешен попис, појасна слика за бројот на жители во земјава

МКД - 30.03.2022

„Пописот на населението даде појасна слика за бројот на жители во земјава: Албанците се 29,5% од вкупното население и 24,3% од резидентното население, додека во градот Скопје 22,8% (во споредба со 20,04% во 2002 година)", изјави лидерот на ДУИ Али ...

Попис 2021: Во Македонија живеат 1.836.713 жители - 58,4% Македонци, 24.3% Албанци

Сител - 30.03.2022

Во Македонија живеат 1. 836.713 граѓани. Шест месеци по завршувањето на пописот Државниот завод за статистика ги објави резултатите. Од граѓаните кои живеат во земјава 58,4% се изјасниле како Македонци, 24,3% како Албанци, а останатите се припадници ...

Ахмети за пописот: Oва не беше лесен предизвик, но успешно е завршен

Макфакс - 30.03.2022

Република Северна Македонија, по цели 20 години, денеска има појасен увид во врска со целокупното население и процентот на заедници во државата, напиша на социјалните мрежи лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој во прилог на објавата достви и статистика од ...

Попис 2021: Во Македонија живеат 1.836.713 граѓани, 58,44 % се Македонци, 24,3% Албанци

Канал5 - 30.03.2022

По 20 години од последниот успешен попис, Македонија официјално се преброја.. Речиси 186.000 граѓани помалку имало во Македонија во 2021 споредбено со 2002 година, покажаа резултати од пописот направен во септември лани..

Пописот низ бројки: Во Македонија има 51 лице над 100 години

МКД - 30.03.2022

Просечната возраст на населението во Македонија изнесува 40,08 години, а најголем процент од населението, 7% се во возрасната група од 40-44 години, покажуваат податоците од пописот. Густината на населеност во земјава изнесува 72,2 лица на км2, а ...

Македонци 54,21 %, Албанци 29,52 %: Ова се резултатите од Пописот 2021

Слободен Печат - 30.03.2022

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, Бошњаци, Роми 2,97 како и други, ова се резултатите од Пописот на населението и домаќиствата спроведен во текот на минатата година во ...

Попис 2021 - резидентно население: Македонци 58,44 %, Албанци 24,3 %

24 Вести - 30.03.2022

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентното население како Македонци се изјасниле 58,44 отсто од граѓаните, 24,3 се Албанци, 3,86 се изјасниле како Турци, 2,53 како Роми, 0,94 отсто се Власи, а 0,87 отсто Бошњаци.

ДЗС: 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци

Телма - 30.03.2022

Податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика покажуваат дека од вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи, информираше ...

Ахмети за Пописот: Денес имаме појасна слика во однос на процентите на заедниците

Слободен Печат - 30.03.2022

Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук ...

Попис 2021: Во Македонија живеат 1.836.713 граѓани, 185.834 луѓе помалку од пред 20 години

24 Вести - 30.03.2022

По две децении населението пребројано 2 милиони 097 илјади и 319 лица изнесува вкупно попишаното население. Во државава живеат 1 милион 836 илјади и 713 лица, додека 260 илјади 606 државјани повеќе од 1 година живеат во странство или се странци ...

2.097.319 попишани граѓани во Пописот во 2021 година

Телма - 30.03.2022

Државниот завод за статистика денеска објави дека вкпуно биле попишани 2.097.319 лица. Од нив вкупното резидентно население изнесува 1.836.713 милиони, додека пак 260.606 ...

Зошто помалку од 50% од населението се изјасниле како православни христијани?

Сител - 30.03.2022

Ја покажува ли пописот реалната верска карта во Македонија? Православните и Муслиманите се најзастапени, но она што „боде очи“ е е графата „Христијани“. Дури 242.579 граѓани, или 13,21% процент се изјасниле само како Христијани, без притоа да ја ...

„Попис 2021“: За 20 години Северна Македонија со 185 илјади граѓани помалку

Глас на Америка - 30.03.2022

1.836.713 граѓани живеат во Северна Македонија. Надвор од државата, повеќе од една година, живеат 260.606 лица со што се доаѓа до бројката од 2.097.319 граѓани на Македонија. Од попишаното резидентно население 58,4 отсто се Македонци, 24,3 отсто се ...

Будисти повеќе од атеисти

Призма - 30.03.2022

Доминантна религија во Македонија и понатаму е христијанската. Околу 60 проценти од населението припаѓа на различни верски заедници во рамките на христијанството или во апсолутни бројки тоа се нешто повеќе од милион граѓани, покажуваат податоците од ...

Во над 60 општини се намалило населението

Фокус - 30.03.2022

Вкупно 185 834 жители има помалку луѓе што живеат во земјава, во споредба со 2002 година, покажуваат податоците од пописот спроведен во септември 2021 година коишто беа објавени денеска. Во 2002 година имало 2 022 547 жители, а сега сме 1 836 713.

Македонија изгуби две Куманова меѓу два пописа

Р.С.Европа - 30.03.2022

Македонија брои 2,097 319 лица, од кои 1 836 713 живеат во државата. Луѓе кои повеќе од една година не живеат во земјава опфатени со пописот изнесува 260 606 лица. Од вкупното попишано население 54 проценти се изјасниле како Македонци, а 29,52 ...

Објавени резултатите од пописот: 58,44 отсто Македонци, a 24,30 отсто Албанци живеат во државата

Макфакс - 30.03.2022

Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54.21 се Македонци, 29.52 се Албанци, 3.98 се Турци, 2.34 се Роми, 1,18 се Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Резидентно население e 1.836.713 лица, изразено низ проценти е 58.48 проценти ...

Од резидентното население, 58,4 се Македонци, а 24,3 Албанци

Фокус - 30.03.2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Податоците покажуваат дека од вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 ...

Објавени резултатите од пописот, од вкупно резидентно население: Македонци 58,44 отсто, Албанци 24,3 отсто

Сител - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Во Македонија живеат 58,48 отсто Македонци и 24,3 отсто Албанци

Слободен Печат - 30.03.2022

Во Македонија живеат вкупно 1.836.713 граѓани. Од нив, како Македонци се изјасниле 58,48 отсто од граѓаните, 24,3 се Албанци, 3,86 се изјасниле како Турци, 2,53 како Роми, 0,94 отсто се Власи, а 0,87 отсто Бошњаци .

Ахмети: Пописот даде појасна слика за бројот на жители

Фокус - 30.03.2022

Пописот на населението даде појасна слика за бројот на жители во земјава: Албанците се 29,5% од вкупното население и 24,3% од резидентното население, додека во градот Скопје 22,8% (во споредба со 20,04% во 2002 година), изјави лидерот на ДУИ Али ...

Објавени податоците од пописот: Од вкупно попишаните Македонци се 54,25 отсто, Албанци 29,52 отсто

МКД - 30.03.2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Во Македонија, односно од резидентното население, како Македонци се изјасниле 58,44 отсто од граѓаните, а како Албанци ...

Руси и Американци меѓу попишаните, колку се изјасниле Југословени и Евреи?

Фокус - 30.03.2022

Југословените се уште ги има во пописните одговори на жителите на Македонија. Според резултатите на пописот, 227 мажи и двојно помалку жени се изјасниле национално како Југословени, така што вкупниот број на Југословени изнесува 344, односно 0,1% од ...

Демократски сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

А1 On - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. – Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од ...

Демократскиот сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

Макфакс - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. „Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од ...

Демократски сојуз: Резултатите од Пописот не се одраз на реалноста

Канал5 - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Во земјава живеат 46,14 отсто православни, 32,17 отсто муслимани: Во едно семејство има по 3,06 члена

Фактор - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесувало 1.836.713 жители, објави денеска Државниот завод за статистика како резултат на пописот кој беше одржан минатат година.

Непопишани над 132 илјади граѓани, речиси третина од населението живее во Скопје

Курир - 30.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Бриф - 30.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Завршија кавгите за процентуалната застапеност: Македонци 54,25 отсто, Албанци 29,52

Нова ТВ - 30.03.2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Податоците покажуваат дека од вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 ...

Мицкоски: Над 90 отсто од тие коишто не се изјасниле се дел од македонскиот народ

Фактор - 30.03.2022

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ, изјави дека овој попис е нецелосен и по промената на власта ќе направат нова статистичка операција која ќе биде реална и ќе биде спроведена по електронски пат.

ПОПИСОТ Е НЕУСПЕШЕН Партијата на Павле Трајанов бара дополнително пребројување на дијаспората

Курир - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

ГИ АНАЛИЗИРАМЕ РЕЗУЛТАТИТЕ Од Алијанса со резерва гледаат на веродостојноста на пописот

+инфо - 30.03.2022

Овие две точки ствараат големи дилеми околу тоа како е извршен попиот на овие граѓани, дали се опфатени сите граѓани или пак е извршена некоја селекција, вели Снопче. Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче денеска на прес ...

Ахмети за Indeks.mk: Пописот е точен и реален, сите граѓани треба да ги прифатат резултатите од него

Курир - 30.03.2022

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во ексклузивното интервју за indeks.mk зборува за пописот и резултатите од овој процес. Во него Ахмети вели дека ова е еден статистички процес на кој беа ангажирани цели тимови.

58.48 oтсто од населението се Македонци, 24.30 отсто Албанци – цената на бојкотот ја платија Македонците, 132 илјади ...

Курир - 30.03.2022

Вкупно резидентно население според изјаснувањето за етничка припадност. Македонци 58, 44% Албанци 24,30%. Во Македонија вкупниот број на населението изнесува 1.836.713 милиони жители. Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се ...

1.836.713 граѓани живеат во Македонија – од нив 58,44% Македонци, 24,3 Албанци

ТВ21 - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи.

Ахмети: Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентното население, им честитам на сите!

Курир - 30.03.2022

Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасен увид во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша на својот Фејсбук, лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако јавно беа објавени резултатите од страна на ДЗС, од ...

Пописот за СДСМ е успешен, иако беше оспорен за дел од коалициските партнери

Алфа - 30.03.2022

СДСМ се пофали – најголемата статистичка операција била успешно спроведена, согласно законите. Владејачката партија тврди дека биле попишани 99% од луѓето иако 7.2% се заведени само административно и технички и не се изјасниле за својата припадност.

Попис 2021: Во земјава живеат 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци и 24,3 Албанци (дпл)

OhridNews - 30.03.2022

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги соопшти директорот на ...

3.504 граѓани се изјасниле како Бугари

Курир - 30.03.2022

Во резултатите кои Државниот завод за статистика ги објави денеска може да се погледне и коплетна листа на сите етнички групи кои живеа на територијата на Македонија. Меѓу поголемите етнички неуставни заедници се следниве: 3.504 (0,19%) – Бугари ...

Во Македонија живеат 1.836.713 лица – Македонци 58,44 проценти, Албанци 24,3 проценти

ТВ21 - 30.03.2022

Вкупниот број на населението на Македонија е 2 милиони 97 илјади и 319 лица, додека резидентното население, односно оние кои живеат во земјава се 1.836 713 лица. Нерезидентното население е 260.606 лица.

Попис 2021: Во земјава живеат 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци и 24,3 Албанци

Бриф - 30.03.2022

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги соопшти директорот на ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Вечер Прес - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Ахмети: Честитки за пописот

Нова ТВ - 30.03.2022

Претседателот на ДУИ Ахмети во првата реакција по објавените резултати од пописот на населението упати честитка до институциите за завршената работа. „Им честитам на сите институции кои беа вклучени и го помогнаа пописот како процес кој започна во ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Бриф - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Ахмети: По 20 години Македонија има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците

ТВ21 - 30.03.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук профил објави дека по 20 години, Северна Македонија има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата „Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна ...

58.48 oтсто од населението се Македонци, 24.30 отсто Албанци – цената на бојкотот ја платија Македонците, 132 илјади ...

Пулс24 - 30.03.2022

Вкупно резидентно население според изјаснувањето за етничка припадност. Македонци 58, 44% Албанци 24,30%. Во Македонија вкупниот број на населението изнесува 1.836.713 милиони жители. Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се ...

АХМЕТИ ЗАДОВОЛЕН ОД ПОПИСОТ Во Скопје има 22,8% Албанци

+инфо - 30.03.2022

Албанците се 29,5% од вкупното население и 24,3% од резидентното население, во Скопје има 22,8% Албанци за разлика од 20,04% во 2002 година, напиша на Фејсбук лидерот на ДУИ Али Ахмети. Пописот на населението даде појасна слика за бројот на жители ...

1.137 ЈЕХОВИНИ СВЕДОЦИ, 96 СЛЕДБЕНИЦИ НА ХАРЕ КРИШНА Најмногубројни се христијаните, на второ место се муслиманите, а ...

+инфо - 30.03.2022

Интересно е тоа што конечните резултати од пописот прикажуваат реалативно мал број на атеисти коишто живеат во земјава (355), но затоа, пак, будисти се 894 лица, Хари Кришна се 96 лица, баптисти се 70 лица.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Симовски ги објави податоците од пописот, Левица не ги признава резултатите, ВМРО-ДПМНЕ вели дека тој ...

Фактор - 30.03.2022

СИМОВСКИ ГИ ОБЈАВИ ПОДАТОЦИТЕ ОД ПОПИСОТ Апостол Симовски, директорот на Државниот завод за статистика, на денешната презентација на резултатите од пописот на населението како еден од факторите за 132.260-мина кои не се попишале, а тоа се 7,2 отсто ...

Бојкотирачите попишани, ама без етничка припадност

Либертас - 30.03.2022

132.269 лица се попишани преку преземени податоци од базите на податоци во земјава. За овие лица кои претставуваат 7,2 отсто од резидентното население нема податоци за етнички или верски карактеристики, бидејќи тоа се податоци кои не можат да се ...

Според пописот Македонци 58,44 проценти, Албанци 24,30 од 1.836.713 жители

Бриф - 30.03.2022

По цели две децении од последниот попис во 2002 година, денеска беа презентирани податоците од пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, кој беше спроведен од 5-ти до 30-ти септември минатата година.

Куриозитети од пописот: 207 празни населени места, 51 лице на возраст над 100 години

Нова ТВ - 30.03.2022

Најмала според бројот на жители е општината Зрновци со 2 086 жители, а најголема е општината Куманово со 98 104 жители. Густината на населеност изнесува: 72.2 на км2. Пронајдени се 207 празни населени места.

Демократски сојуз: Пописот е неуспешен

Нова ТВ - 30.03.2022

Резултатите од пописот не се одраз на фактичката состојба, оценуваат од Демократскиот сојуз. „Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во ...

ПОПИСОТ Е НЕУСПЕШЕН Партијата на Павле Трајанов бара дополнително пребројување на дијаспората

+инфо - 30.03.2022

Овие бројки го наметнуваат заклучокот, дека пописот е неуспешен и за тоа треба да се бараат причините и одговорноста. Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката ...

3.504 граѓани се изјасниле како Бугари

ТВ21 - 30.03.2022

Денеска објавените резултати од спроведениот попис на населението покажуваат дека само 3.504 лица од Македонија се изјасниле како Бугари. Се работи за 0,19 отсто од населението во Македонија, додека пак дека бугарскиот им е мајчин јазик на пописот ...

Ахмети за Пописот: Денес имаме појасна слика во однос на процентите на заедниците

Либертас - 30.03.2022

Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук профил.

3.504 граѓани се изјасниле како Бугари

Вечер Прес - 30.03.2022

Денеска објавените резултати од спроведениот попис на населението покажуваат дека само 3.504 лица од Македонија се изјасниле како Бугари. Се работи за 0,19 отсто од населението во Македонија, додека пак дека бугарскиот им е мајчин јазик на пописот ...

ОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ: Во Македонија живеат 58,44 отсто Македонци, 24,3 проценти Албанци, непопишани 132.260

Фактор - 30.03.2022

Државниот завод за статистика ги објави резултатите од националниот попис во 2021. Во Македонија живеат 1.073.299 Македонци или 58,44 проценти, 446.245 Албанци или 24,3 отсто, 70.961 Турци (3,86%), 46.433 Роми (2,53%), 23.847 Срби (1,30 %), 16.042 ...

Партијата на Павле Трајанов бара дополнително пребројување на дијаспората

Либертас - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Вкупно попишани 2.097.319 граѓани

ТВ21 - 30.03.2022

Денеска на прес конференција, директорот на Државниот завод за статустика Апостол Симовски истакна дека во Пописот 2021 вкупно се попишани 2.097.319 граѓани. Од нив 1.836.713 се резидентно население, додека пак останатите 260.606 се нерезидентно ...

Колку сме вкупно население – денеска официјално ќе биде презентирано во Филхармонија

Нова ТВ - 30.03.2022

Резултатите од пописот кој се спроведе од во септември минатата година, а во дијаспората се спроведуваше од април до септември лани, ќе бидат објавени денеска, а според првичните резултати во Македонија живеат над 1,8 милиони граѓани.

СЕ ПРЕБРОЈАВМЕ – МАКЕДОНИЈА ИМА 1.836.713 ЖИТЕЛИ, Македонци – 58,44 отсто, Албанци – 24,3 %… ПОМАЛКУ СМЕ ЗА  9,2  ОТСТО ...

Вечер Прес - 30.03.2022

Опаѓа бројот на населението во земјава, при што вкупниот број на жители изнесува 1.836.713 лица, од кои 50,4% се жени, а 49,6% мажи, а во странство биле попишани 260.606 иселеници. Ова се првиот сет податоци од Пописот спроведен во септември 2021, ...

Демократскиот сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

Вечер Прес - 30.03.2022

Резултатите од пописот не се одраз на фактичката состојба, оценуваат од Демократскиот сојуз. „Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во ...

Реакција на Аваја – Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

Курир - 30.03.2022

Аваја преку реакција до јавноста вели дека не ги признава резултатите од пописот. „Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се ...

Ахмети честита и вели дека пописот е успешно спроведен

Фактор - 30.03.2022

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети е задоволен од пописот. Во статус на Фејсбук, тој им честиташе на институциите за реализираната статистичка операција. „Денеска Северна Македонија, по 20 години, има појасен увид во врска со целокупното население и ...

58,44% МАКЕДОНЦИ, 24,3% АЛБАНЦИ ИМА ВО ЗЕМЈАВА Објавени се бројките од пописот во Македонија

+инфо - 30.03.2022

Државна изборна комисија констатира дека во Македонија живеат 58,44 отсто Македонци, Албанци 24,3%, Турци 3,86%, Роми 2,53%, Срби 1,3%, Власи 0,47% и Бошњаци 0,8%. Нерезидентни се 260.606 граѓани, од кои 66,36% отсто се Албанци, 24,45% Македонци, ...

Снопче: Не може да се вреднува како веродостоен еден попис каде што на околу 8.5% од вкупното население не им се знае ...

ТВ21 - 30.03.2022

Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче денеска на прес конференција посочи дека партијата е во процес на разгледување на објавените резултати од пописот и наскоро ке излезе со детална анализа на истите.

Македонци 58.48%, Албанци 24.30% – Статистика ги објави резултатите од пописот

Алфа - 30.03.2022

Државниот завод за статистика по шест месеци ги објави податоците за вкупниот број на население. Според пописот спроведен лани во септември во Македонија има 1.836.713 граѓани. Од нив 58.48% се Македонци, 24.30% се Албанци, но заедно со дијаспората ...

Попис: 59% христијани, 32% муслимани

Алфа - 30.03.2022

Значително помал број на граѓани се изјасниле за православни христијани на пописот во 2021 год споредено со последното пребројување во 2002 година. За речиси 20 проценти е помал бројот на граѓаните кои на прашањето за верската припадност одговориле ...

Павле Трајанов: Резултатите од пописот не се реални, потребно е дополнително попишување

Мак. Весник - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, партијата Демократски сојуз на Павле Трајанов оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во ...

Во Скопје во 2002 – 20,04 отсто Албанци, во 2021 – 22,8 отсто

Денешен - 30.03.2022

-Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентното население, додека во градот Скопје 22,8% (од 20,04% во 2002 година).Им честитам на сите институции кои се вклучија и помогнаа Регистрацијата како процес кој започна во март минатата ...

3.504 граѓани се изјасниле дека се Бугари

Независен - 30.03.2022

Бројката на луѓето кои се изјасниле како Бугари на пописот изнесува 3.504, а 1.519 изјавиле дека бугарскиот јазик им е мајчин. Во проценти, бројот на Бугарите изнесува 0,19 отсто. На пописот во 2002 година имаше околу 1.500 лица кои се изјаснија ...

Официјални податоци од пописот: Македонци има 54,25 отсто, Албанци 29,52

Скопје инфо - 30.03.2022

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска на прес-конференција ги објави официјалните резултати од Пописот на земјата, кој што се спроведе од 5 до 30 септември 2021 година.

Како Бугари се попишале 3504 граѓани, будисти и јеховини сведоци има повеќе од атеисти

24Инфо - 30.03.2022

Од вкупното резидентно население во земјава (1.836.713), 847.390 жители се изјасниле за православни, а 590.878 жители се изјасниле за муслимани, покажуваат резултатите од Пописот 2021. На третото место (242.579) се лицата кои се изјасниле за ...

На Пописот како Македонци се изјаснило 58,44 отсто од резидентното население, 24,30 отсто како Албанци, 3,86 отсто како ...

Н.Македонија - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на земјава, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1.836.713 жители. Од нив, 50,4 проценти се жени, а 49,6 проценти се мажи. Според возрасната структура, најголем процент од населението (7 отсто) – се во возрасната група ...

3.504 граѓани се изјасниле како Бугари, а и 344 Југословени

Нетпрес - 30.03.2022

Во резултатите кои Државниот завод за статистика ги објави денеска може да се погледне и коплетна листа на сите етнички групи кои живеа на територијата на Македонија. Меѓу поголемите етнички неуставни заедници се следниве: 3.504 (0,19%) – Бугари ...

Објавени податоците од пописот: Од вкупно попишаните Македонци има 54,25 отсто, Албанци 29,52 отсто

Lider - 30.03.2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Податоците покажуваат дека од вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 ...

Ахмети слави: Успеавме

Мак. Весник - 30.03.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својата Фејсбук страна, триумфално прогласи дека пописот бил успешен, и се пофали со зголемениот процент на Албанци – ако се брои и дијаспората. Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна слика во ...

Југословените се уште ги има во пописните одговори на жителите на Македонија

Република - 30.03.2022

Југословените се уште ги има во пописните одговори на жителите на Македонија. Според резултатите на пописот. 227 мажи и двојно помалку жени се изјасниле национално како Југословени, три децении по распадот на заедничката држава.

Снопче за пописот: На прв поглед ги изразуваме нашите резерви во веродостојноста на овој процес

Press24 - 30.03.2022

Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче денеска на прес конференција посочи дека партијата е во процес на разгледување на објавените резултати од пописот и наскоро ке излезе со детална анализа на истите.

Алијанса со резерва гледаат на веродостојноста на пописот

Нетпрес - 30.03.2022

Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче денеска на прес конференција посочи дека партијата е во процес на разгледување на објавените резултати од пописот и наскоро ке излезе со детална анализа на истите.

Демократски сојуз бара дополнително пребројување на дијаспората

Нетпрес - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

51 жител на Македонија се постари од 100 години

Република - 30.03.2022

Пронајдени се 207 празни населени места, покажуваат податоците од пописот. Според возрасната структура, најголем процент од населението (7 отсто) – се во возрасната група од 40-44 години. Куриозитет е што во Македонија е попишанo 51 лицe на возраст ...

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

Република - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите, рече на денешната прес-конференција пратеникот Халил Снопче.

Ахмети: Пописот е точен и реален, сите граѓани треба да ги прифатат резултатите од него

Press24 - 30.03.2022

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во ексклузивното интервју за indeks.mk зборува за пописот и резултатите од овој процес. Во него Ахмети вели дека ова е еден статистички процес на кој беа ангажирани цели тимови.

Аваја – Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

24Инфо - 30.03.2022

Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се Турци, 2,53% се Роми, 1,3% се Срби, 0,47% се Власи и 0,87 % се Бошњаци.

Oд вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,

24Инфо - 30.03.2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Податоците покажуваат дека од вкупно попишаните лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 ...

Македонци - 54,21%, Албанци 29,52%: Ова се резултатите од Пописот

Press24 - 30.03.2022

Државната статистика ги објави бројките од пописот кој минатата година се спроведе во Македонија. Вкупниот број на попишани 2.097.319 лица од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население.

По две децении бројот на жители во Македонија е намален за 9,2 отсто

Press24 - 30.03.2022

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ги објави податоците од пописот во 2021 година, при што соопшти дека бројката на вкупно резидентно население во земјава изнесува 1.836.713 лица, додека на нерезидентно 260.606 лица.

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население

Lider - 30.03.2022

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Ова се резултатите од Пописот на населението и домаќинствата ...

Попис: Македонија има вкупно население од 2.097.319 лица од кои 54,21% Македонци и 29,52 Албанци

еМагазин - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Во Центар - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Македонците спаднаа на одвај половина од населението, Албанците одат накај една третина

Мак. Весник - 30.03.2022

Според пописот што беше извршен минатата година, Македонците се сведени на само 54.25 проценти од вкупниот број државјани на Македонија. Процентот на Албанците пораснал на 29,52. Оваа бројка ги вклучува и исселениците.

СИМОВСКИ ЗА ПОПИСОТ: Најпрофесионалната институција во земјава преброја 1.836.713 граѓани, од нив 58% Македонци, 24% ...

Денешен - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

51 жител на Македонија се постари од 100 години

Н.Македонија - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на земјава, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1.836.713 жители. Од нив, 50,4 проценти се жени, а 49,6 проценти се мажи. Според возрасната структура, најголем процент од населението (7 отсто) – се во возрасната група ...

Демократски сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

24Инфо - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Во Скопје живеат речиси трипати повеќе Македонци од Албанци

Press24 - 30.03.2022

Државната статистика ги објави бројките од пописот кој минатата година се спроведе во Македонија. Вкупниот број на попишани 2.097.319 лица од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население.

Во земјава има 51 лицe на возраст над 100 години

Скопје инфо - 30.03.2022

Просечната возраст на населението во Македонија е 40,08 години, покажаа официјалните податоци од Пописот 2021 кои денеска ги објави Државниот завод за статистика. Според возрасната структура, најголем процент од населението 7% - се во возрасната ...

Ахмети за пописот: Oва не беше лесен предизвик, но е успешно завршен

24Инфо - 30.03.2022

Република Северна Македонија, по цели 20 години, денеска има појасен увид во врска со целокупното население и процентот на заедници во државата, напиша на социјалните мрежи лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој во прилог на објавата достви и статистика од ...

Ахмети: Им честитам на институциите за успешно спроведениот попис

Press24 - 30.03.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, реагираше на социјалните мрежи откако беа објавени резултатите од Пописот кој беше спроведен во Република Македонија. Ахмети им честиташе на институциите за успешно спроведениот попис.

Демократски сојуз: Пописот е неуспешен

еМагазин - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба, велат од партијата. “Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во ...

АХМЕТИ: Албанците се 29,5 отсто во општата популација и 24,3 во населението во РСМ, им честитам на сите кои помогнаа во ...

Денешен - 30.03.2022

Денеска, РС Македонија по 20 години има појасен увид во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша на својот Фејсбук, лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако јавно беа објавени резултатите од страна на ДЗС, од Пописот 2021 ...

Објавени податоците од пописот – 58,44 отсто Македонци, вкупно 1.836.713 жители во земјава

Н.Македонија - 30.03.2022

Попишани се вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, истакна директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, при соопштувањето на резултатите од пописот спроведен минатата година.

Попис 2021: Вкупното население 2.097.319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Н.Македонија - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2.097.319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Објавени резултатите од пописот – Резидентно население: 58,48% Македонци, 24,3% Албанци…

Centar - 30.03.2022

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Ова се резултатите од Пописот на населението и домаќиствата ...

Ахмети за Indeks.mk: Пописот е точен и реален, сите граѓани треба да ги прифатат резултатите од него

Скопје инфо - 30.03.2022

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во ексклузивното интервју за indeks.mk зборува за пописот и резултатите од овој процес. Во него Ахмети вели дека ова е еден статистички процес на кој беа ангажирани цели тимови.

Ахмети: Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентното население, им честитам на сите!

Нетпрес - 30.03.2022

Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасен увид во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша на својот Фејсбук, лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако јавно беа објавени резултатите од страна на ДЗС, од ...

Ахмети: Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентното население, им честитам на сите!

Република - 30.03.2022

Денес, Република Македонија по 20 години има појасен увид во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша на својот Фејсбук, лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако јавно беа објавени резултатите од страна на ДЗС, од Пописот ...

Според Пописот: Најмала општина во земјава е Зрновци, а најголема Куманово

Република - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Реакција на Аваја: Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

еМагазин - 30.03.2022

Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се Турци, 2,53% се Роми, 1,3% се Срби, 0,47% се Власи и 0,87 % се Бошњаци.

Алијанса за Албанците: Резерви за веродостојноста на Пописот, ги анализираме резултатите

еМагазин - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од Пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ќе излезе со детална анализа на истите, велат од партијата.

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население

Република - 30.03.2022

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Ова се резултатите од Пописот на населението и домаќинствата ...

Ахмети задоволен од пописот, додаде уште некој процент Албанци

Независен - 30.03.2022

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, е задоволен од пописот, а особено што од 260.606 нерезидентни жители дури 66,36 отсто се етнички Албанци. Во статус на Фејсбук, тој им честиташе на институциите за реализираната статистичка операција и ...

Ахмети за пописот: Oва не беше лесен предизвик, но е успешно завршен

Centar - 30.03.2022

Република Северна Македонија, по цели 20 години, денеска има појасен увид во врска со целокупното население и процентот на заедници во државата, напиша на социјалните мрежи лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој во прилог на објавата достви и статистика од ...

3504 граѓани се попишале како Бугари

24Инфо - 30.03.2022

3.504 лица кои живеат во Македонија се изјасниле како Бугари, покажуваат денешните резултатит од спроведениот попис, кој се одржа помеѓу 5-ти и 30-ти септември минатата година. Ако се спореди со претходниот попис од 2002 година, тогаш само 1.487 ...

Фотографии од објавувањето на резултатите од пописот

Во Центар - 30.03.2022

Попис 2021: Во земјава живеат 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци и 24,3 Албанци (ДПЛ) Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 ...

Ромите не ги признаваат резултатите од пописот, им „фалат“ 50 отсто

Независен - 30.03.2022

Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани резидентни граѓани, Ромите се 1,3 отсто, а нерезидентно 1,02 отсто. На тоа реагираа од ромската организација „Ајава“ порачувајќи дека се избројани само половина и ...

Демократскиот сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

Centar - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. „Во дијаспората процените се дека само околу 10 % од Македонците се попишани, а во Македонија од резидентното ...

РЕАКЦИЈА: Во Македонија има најмалку 100 000 Роми, а сте попишале 46 000, иако тие не бојкотираа

Денешен - 30.03.2022

Аваја преку реакција до јавноста вели дека не ги признава резултатите од пописот. „Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се ...

Попис: Будисти и Јеховини сведоци има повеќе од атеисти

Република - 30.03.2022

Од вкупното резидентно население во земјава (1.836.713), 847.390 жители се изјасниле за православни, а 590.878 жители се изјасниле за муслимани, покажуваат резултатите од Пописот 2021. На третото место (242.579) се лицата кои се изјасниле за ...

ДС: Резултатите од пописот не се реални

Република - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Аваја: Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

Press24 - 30.03.2022

Аваја преку реакција до јавноста вели дека не ги признава резултатите од пописот. „Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се ...

Нови интересни детали од пописот: Колку жители се попишале како будисти, марсовци, џедаи...

Точка - 30.03.2022

Од вкупното резидентно население во земјава (1.836.713), 847.390 жители се изјасниле за православни, а 590.878 жители се изјасниле за муслимани, покажуваат резултатите од Пописот 2021. На третото место (242.579) се лицата кои се изјасниле за ...

Резултати од пописот: 58,44% Македонци, 24,30% Албанци, дури 21,32% не се ни православни ни муслимани

Кајгана - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1.836.713 жители. Од нив, 50,4% се жени, а 49,6% се мажи. Според возрасната структура, најголем процент од населението 7% - се во возрасната група ...

Во Македонија живеат 1.836.713 граѓани, 58,44 % се Македонци, 24,3 % се Албанци

Факултети - 30.03.2022

Населението во Македонија изнесува 1.836.713 граѓани, додека бројот на нерезидентното население е 260.606 лица, од оние што се опфатени со пописот, соопшти денеска директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

Во Македонија живеат 46,14 отсто православни, 32,17 отсто муслимани: Во едно семејство има по 3,06 члена

Женски магазин - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесувало 1.836.713 жители, објави денеска Државниот завод за статистика како резултат на пописот кој беше одржан минатат година.

За Бугари на пописот се изјасниле 3.504 граѓани

Кајгана - 30.03.2022

Како етнички Бугари на пописот спроведен минатата година се изјасниле 0,19% од вкупното попишано население во државава. Во резултатите кои Државниот завод за статистика ги објави денеска може да се погледне и коплетна листа на сите етнички групи кои ...

Ахмети со своја пресметка – Албанците се 31.51 отсто

365 - 30.03.2022

„Денеска, по 20 години, Република Северна Македонија има појасен увид во целокупното население и процентите на заедниците во земјата“, напиша на Фејсбук лидерот на ДУИ – Али Ахмети, некриејќи го задоволството од успешноста на пописот.

Објавени резултатите од пописот: 54.21 отсто од вкупно попишаните се Македонци, 29.52 отсто се Албанци

365 - 30.03.2022

Во Македонија живеат вкупно 1.836.713 граѓани, објави Државниот завод за статистика на прес-конференцијата на директорот Апостол Симовски, заменикот-директор – Илми Селами, и меѓународниот експерт од Словенија – Данило Доленц, по повод објавување на ...

Во Македонија живеат 58,44 отсто Македонци и 24,30 отсто Албанци

Денар - 30.03.2022

Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54,21 oтсто се Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 се Турци, 2,34 се Роми, 1,18 се Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 проценти се Власи. Резидентното население oд 1.836.713 лица изразено во проценти е: ...

(Видео) Објавени резултатите од пописот: 58,44 отсто Македонци, a 24,30 отсто Албанци

Точка - 30.03.2022

Државниот завод за статистика денеска ги објавува податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, 2021 година, кој што се спроведе од 5 до 30 септември 2021 година. Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54.21 се ...

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Опсервер - 30.03.2022

– Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Аваја: Ромите не ги признаваат резултатите од пописот

Локално - 30.03.2022

Според нашите проценки базирани на официјалните државни податоци, од 2002 година до 2020 година вкупниот број на родени Роми изнесува 32.000 Роми, додека бројката на умрени изнесува 8,500.

Меѓу попишаните има и Југословени, будисти и џедаи

Локално - 30.03.2022

Спроведениот попис покажа дека вкупното резидентно население на Република Северна Македонија изнесува 1 836 713 жители. Од нив, 50.4 % се жени, а 49.6 % се мажи. Според изјаснувањето за етничка припадност, 58.44 % проценти од населението се ...

ДС: Резултатите од пописот не се реални

Локално - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. „Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од ...

Кржаловски: Да се попишеа сите од дијаспората ќе бевме 2,4 милиони

Локално - 30.03.2022

Битно е што го завршивме пописот, колку и да се оспорувани. Мислам дека е професионално и стручно направен. Зад целосниот опфат стоеше објаснување дека ја дава целата бројка на резидентното население.

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови, помалите етнички заедници не ги ...

MakPress - 30.03.2022

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 ...

Во Македонија имаме 51 лице на возраст над 100 години

Тера - 30.03.2022

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1 836 713 жители. Од нив, 50.4 % се жени, а 49.6 % се мажи, соопшти Државниот завод за статистика објавувајќи ги резултатите од спроведениот попос.

Снопче: Не може да се вреднува како веродостоен еден попис каде што на околу 8.5% од вкупното население не им се знае ...

4NEWS - 30.03.2022

Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче денеска на прес конференција посочи дека партијата е во процес на разгледување на објавените резултати од пописот и наскоро ке излезе со детална анализа на истите.

Пописот е успешен, се пофали Симовски – Македонија има вкупното 2 097 319 лица, 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци…

ММС - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Попис 2021: Будисти и Јеховини сведоци има повеќе од атеисти [инфографик]

Мета - 30.03.2022

Населението кое живее во Македонија прикажало силна приврзаност со религијата, на спроведениот попис лани од Државниот завод за статистика (ДЗС) . Само 355 лица на минатогодишниот попис се впишале како атеисти (0,02 отсто од резидентното население), ...

Вкупно попишани 2.097.319 граѓани

4NEWS - 30.03.2022

Денеска на прес конференција, директорот на Државниот завод за статустика Апостол Симовски истакна дека во Пописот 2021 вкупно се попишани 2.097.319 граѓани. Од нив 1.836.713 се резидентно население, додека пак останатите 260.606 се нерезидентно ...

3504 граѓани се попишале како Бугари

Локално - 30.03.2022

3.504 лица кои живеат во Македонија се изјасниле како Бугари, покажуваат денешните резултатит од спроведениот попис, кој се одржа помеѓу 5-ти и 30-ти септември минатата година. Ако се спореди со претходниот попис од 2002 година, тогаш само 1.487 ...

Попис 2021: Во Македонија има 1.836.713 жители, од кои 526.502 лица живеат во Скопје

Мета - 30.03.2022

На Пописот што се спроведе минатата година се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население што живее во Македонија, додека 260.606 се нерезидентно население, изјави на денешната презентација на резултатите директорот на ...

Демократски Сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

MakPress - 30.03.2022

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Опсервер - 30.03.2022

– Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги соопшти директорот на ...

Пописот покажа: 58.44% Македонци, 24.30% Албанци живеат во Македонија

Скопје1 - 30.03.2022

Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54.21 се Македонци, 29.52 се Албанци, 3.98 се Турци, 2.34 се Роми, 1,18 се Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Резидентно население e 1.836.713 лица, изразено низ проценти е 58.44 проценти ...

Битола има 85.164 жители, според пописот во 2021 година, во 30.154 домаќинста и 43.724 станови

Битола Њуз - 30.03.2022

Според денес изнесените комплетно обработени податоци, собрани на пописот на населението извршен во 2021 година, в о Општина Битола живеат вкупно 85.164 жители. Овој број на битолчани се наоѓаат во 30.154 домаќинства и 43.724 станови кои се наоѓаат ...

Богоевски: Бојкотирачите се попишани, единствено нешто што бојкотираа беше самата македонска нација

Frontline - 30.03.2022

7,20% од резидентно население се попишани врз основа на податоци од други административни извори. За овие лица, ниту има, ниту ќе има податоци за нивната етничка припадност – тоа е личен податок кој може да биде евидентиран само врз основа на лично ...

Во Македонија живеат 344 „Југословени“ и 20 Филипинци

MakPress - 30.03.2022

Според резултатите на пописот. 227 мажи и двојно помалку жени се изјасниле национално како Југословени, три децении по распадот на заедничката држава. Вкупниот број на Југословени изнесува 344 односно 0,1% од вкупниот број на попишаното население.

Попис: Во Македонија живеат 1.836.713 граѓани-58,44% Македонци, 24,3% Албанци, 3,86% Турци…

Gostivarpress.mk - 30.03.2022

Државниот завод за статистика ги објави податоците од спроведениот Попис 2021. Вкупно попишаното население изнесува 2 милиони 97 илјади 319 лица. Резидентното население, односно оние кои живеат во земјава, се 1.836.713 лица.

Во Куманово живеат 55,8 % Македонци, 25.99 % Албанци, 6,25 % Срби, според пописот

Kumanovo News - 30.03.2022

Во Куманово живеат 55,8 отсто Македонци, 25,99 отсто Албанци, 6,52 отсто Срби, 2,85 отсто Роми, 0,15 отсто Турци , 0,12 отсто Власи, 0,04 отсто Бошњаци и 0,71 отсто други, 00,2 отсто што не се изјасниле, според резултатите од пописот од 2021 година, ...

ПОПИС: 51 жител на Македонија се постари од 100 години

Локално - 30.03.2022

Пронајдени се 207 празни населени места, покажуваат податоците од пописот. Според возрасната структура, најголем процент од населението (7 отсто) – се во возрасната група од 40-44 години. -Куриозитет е што во Северна Македонија е попишанo 51 лицe на ...

Ахмети: Пописот успешен, сега имаме појасна слика

Zoom - 30.03.2022

Ова е првата реакција на лидерот на ДУИ Али Ахмети за пописот и резултатите: Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата.

И Ахмети кажа што мисли за пописот, се фокусира на Албанците

Скопје1 - 30.03.2022

„Пописот на населението даде појасна слика за бројот на жители во земјава: Албанците се 29,5% од вкупното население и 24,3% од резидентното население, додека во градот Скопје 22,8% (во споредба со 20,04% во 2002 година)”, изјави лидерот на ДУИ Али ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

Бизнис Вести - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Во Општина Врапчиште живеат 19.842 лица, над 15.100 се Албанци, 3.099 Турци, 875 Македонци…

Gostivarpress.mk - 30.03.2022

Според податоците од Пописот 2021, кои беа објавени денес, бројот на резидентно население во Општина Врапчиште изнесува 19.842 граѓани, од кои 9 744 машки и 10.098 женски лица. Според националност 875 се Македонци, 15.109 Албанци, 3.099 Турци, 3 ...

Ромите во Македонија не ги признаваат резултатите од пописот

MakPress - 30.03.2022

Штотуку објавените резултати од пописот кажуваат дека од вкупниот број на попишани граѓани, резидентно население, 58, 44% се Македонци, 24,3% се Албанци, 3,86% се Турци, 2,53% се Роми, 1,3% се Срби, 0,47% се Власи и 0,87 % се Бошњаци.

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

MakPress - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите. -Но на прв поглед ги изразуваме нашите резерви во ...

Ахмети: Албанците се 29,5% во општата популација и 24,3% во резидентното население

Локално - 30.03.2022

Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасен увид во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата, напиша на својот Фејсбук, лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако јавно беа објавени резултатите од страна на ДЗС, од ...

1.836.713 граѓани живеат во Македонија – од нив 58,44% Македонци, 24,3 Албанци

4NEWS - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи.

Резултатите од Пописот: Од резидентното население Македонци има 58,44 отсто, Албанци 24,3

Локално - 30.03.2022

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска на прес конференција ги објави официјалните резултати од Пописот. Во своето обраќање тој истакна дека Државниот завод за статистика успеал да спроведе успешен попис.

Ахмети: По 20 години Македонија има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците

4NEWS - 30.03.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук профил објави дека по 20 години, Северна Македонија има појасна слика во однос на вкупното население и процентот на заедниците во државата „Денес, Република Северна Македонија по 20 години има појасна ...

Куманово најголема општина, но бројот на жители под 100.000

Кумановски м. - 30.03.2022

Куманово останува најголема општина во Македонија покажуваат податоците на Државниот завод за статистика по спроведениот попис на населението, домаќинствата и становите. Сепак Куманово има 98.104 жители, што е далеку помалку во споредба со пописот ...

Попис 2021: Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21% Македонци и 29,52% Албанци

MakPress - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Објавени податоците од пописот: Македонија има 54,25 отсто Македонци, 29,52 Албанци, 3,98 Турци…

PressingTV - 30.03.2022

Државниот завод за статистика денеска ги објави податоците од пописот, што беше спроведен во септември минатата година. Бројките говорат дека биле попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои во Македонија како резидентно население живеат 1.836.713 лица, ...

Во Македонија живеат 58,44 проценти Македонци, 24,3 проценти Албанци..

Zoom - 30.03.2022

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски ги објави конечните резултати од одржаниот попис. Според резултатите, во Македонија живеат 1.836.713 лица. Од нив, 58, 44 се изјасниле како Македонци, 24,3 проценти како Албанци, 3,86 како ...

Ќе го менуваме ли Уставот за само 3.504 граѓани кои се изјасниле како етнички Бугари?

ММС - 30.03.2022

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги соопшти директорот на ...

Државата не постои 30 години, а попишани 344 Југословени

PressingTV - 30.03.2022

Југословените се уште ги има во пописните одговори на жителите на Македонија. Според резултатите на пописот. 227 мажи и двојно помалку жени се изјасниле национално како Југословени, три децении по распадот на заедничката држава.

Според бројот на жители утврдени најголемата и најмала општина

Локално - 30.03.2022

Од вкупниот број попишанo резидентнo население, како Македонци се изјасниле 58,44 отсто од граѓаните, 24,3 се Албанци, 3,86 се изјасниле како Турци, 2,53 како Роми, 0,94 отсто се Власи, а 0,87 отсто Бошњаци.

Вкупното население 2 097 319 лица од кои 54,21 отсто Македонци и 29,52 Албанци

CivilMedia - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Од вкупното попишано население 54,21 % се Македонци, 29,52 % се Албанци, резидентно население 58,44 % Македонци и 24,30 ...

Frontline - 30.03.2022

Вкупно попишано население 2.097.319, вкупно резидентно попишано население 1. 836.713, нерезидентно население 260 606 На денешната презентација на резултатите од Пописот спроведен минатата година, директорот на Државниот завод за статистика, Апостол ...

Снопче: Не е веродостоен бројот од 12% граѓани во дијаспората

Gostivarpress.mk - 30.03.2022

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците соопшти дека во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална анализа на истите.

Попис во Општина Гостивар: Резидентни 59.770 граѓани, 33.076 Албанци, 12.807 Македонци, 7.597 Турци…

Gostivarpress.mk - 30.03.2022

Бројот на резидентно население (кое живее на подрачјето) во Општина Гостивар изнесува 59.770 граѓани, од кои 29 321 машки и 30 449 женски лица, покажуваат податоците од Пописот 2021. Според националност 12.807 се Македонци, 33.076 Албанци, 7.597 ...

Попис во Македонија: 54,25 отсто Македонци, 29,52 отсто Албанци…

ММС - 30.03.2022

По шест месеци конечно изглегоа официјалните податоци од пописот. Податоците покажуваат дека од вкупно попишани лица 54,25 отсто се Македонци, 29,52 отсто се Албанци, 3,98 Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи, ...

Според пописот во Македонија живеат 3504 Бугари

Zoom - 30.03.2022

Државниот завод за статистика ги објави резултатите од спроведениот попис. Според резултатите, во Македонија живеат 1.836.713 лица. Од нив, 58, 44 се изјасниле како Македонци, 24,3 проценти како Албанци.

Презентирани резултатите од пописот, мултикултурализмот меѓу младите во фокусот на ЦИВИЛ, ЕУ недоволно заштитена од ...

CivilMedia - 30.03.2022

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2. 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи, покажуваат податоците од Пописот 2021 што денеска ги ...

Отстранување на 20% од Уставот, ДУИ и АА очекуваат тоа да се случи кога ќе се отвори Уставот

ТВ21 - 29.03.2022

Не се согласуваат за многу работи, но ДУИ и Алијанса за Албанците го делат ставот дека од Уставот треба да се избрише дефиницијата за Албанците како „20%“. Пратеничката од редовите на интегративците, Арта Биљали-Зендели е убедена дека Албанците на ...

Отстранување на 20% од Уставот, ДУИ и АА очекуваат тоа да се случи кога ќе се отвори Уставот

Zoom - 29.03.2022

Не се согласуваат за многу работи, но ДУИ и Алијанса за Албанците го делат ставот дека од Уставот треба да се избрише дефиницијата за Албанците како „20%“. Пратеничката од редовите на интегративците, Арта Биљали-Зендели е убедена дека Албанците на ...