TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина милион

Канал5 - 27.09.2020

Според најновите податоци, од почетокот на пандемијата починале 1.000.341 лице. Бројот на починати од коронавирус во светот денес надмина милион, објави „Worldometers“. Според најновите податоци, од почетокот на пандемијата починале 1.000.341 лице.

Во Велика Британија повеќе од 5.600 новозаразени за 24 часа, починале 17

Канал5 - 27.09.2020

Во Велика Британија се регистрирани 5.693 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Тоа е благ пад во однос на вчерешниот ден кога се забележани 6.042 новозаболени, наведува агенцијата „Ројтерс“.

Во Индија скоро 6 милиони заразени со коронавирус

Канал5 - 27.09.2020

Бројот на заразени со коронавирус порасна на скоро 6 милиони со 88.600 новозаразени кои се регистрирани во последните 24 часа. Според податоците на тамошното Министерство за здравство, од почетокот на епидемијата со корнавирус во таа земја се ...

Хоспитализиран маж од Кавадарци, нови шест случаи на Ковид-19 во Тиквешијата

Фокус - 27.09.2020

Денеска се регистрирани шест нови пациенти во Тиквешијата заразени од корона вирус, информираат од Центар за јавно здравје Кавадарци. Станува збор за четири лица од Кавадарци, едно од Дисан и едно од Росоман.

Бугарија: 255 новозаразени, починале четири лица

Канал5 - 27.09.2020

Во Бугарија во последните 24 часа меѓу 5.074 спроведени тестови на коронавирус, резултатот бил позитивен кај 255 случаи. Во истиот временски интервал од последиците не Ковид-19 починале уште четири лица, пренесе „БТА“.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Фокус - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на корона вирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

24 Вести - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Заразени 33.133.542 лица – дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

ТВ21 - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до денеска умрела над еден милион лица. На сите континенти заразени се 33.133.542 лица, а оздравеле 24.469.132 лица. Попладнево светскиот сајт Woldmeters изброја дека во светот веќе умреле ...

Во Босна и Херцеговина регистрирани 123 новозаразени

Независен - 27.09.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина потврдени се нови 123 случаи со ковид-19, а оздравеа 115 лица. Во Федерацијата биле тестирани 429 примероци, а 62 биле позитивни. Досега се тестирани 153.678,а корона вирусот е потврден кај 17.442 лица.

Србија пријави нови 72 случаи со корона вирус, почина еден пациент

Независен - 27.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија регистрирани се 72 нови случаи, а едно лице почина. Тестирани биле 3.138 примероци. Според последните податоци на Министерството за здравство, на респиратор се 21 ...

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен Печат - 27.09.2020

Со новите 88.600 новоинфицирани во последните 24 часа бројот на заразени со коронавирус во Индија нарасна на речиси шест милиони, јавија индиските медиуми. Според податоците на индиското Министерство за здравство, од почетокот на епидемијата на ...

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од короната

Репортер - 27.09.2020

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од коронавирусот, сметаат британски научници кои објавиле документи на 188 страници. Тие се надеваат дека британскиот премиер Борис Џонсон ќе се откаже од новите рестрикции кои планира да ги воведе ...

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен Печат - 27.09.2020

Дневниот просек на новозаразени со вирусот ковид-19 во последната една недела во Брисел изнесува 2.305, односно 340 инфицирани на 100.000 жители, пренесува Вијести.ме. Станува збор за пораст од 460 инфицирани на ден во однос на средината на ...

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Макфакс - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемувањето од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Расте бројот на новозаразени од коронавирус во Чешка

Р.С.Европа - 27.09.2020

Вкупно 1.985 нови случаи на коронавирус се пријавени од чешките власти, со што вкупниот број на инфекции во земјата достигна 63.294 , вклучително 31.815 активни случаи и 588 смртни случаи.

Во Франција над 14.400 новозаразени

Макфакс - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани од Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Речиси 8.000 новозаразени во Русија, починаа 99 пациенти

Независен - 27.09.2020

Бројот на заразени со корона вирус во русија зголемен е за 7.867, а бројот на смртни случаи за 99, пренесе новинската агенција Тас. Со новитр заболени вкупно во Русија досега заразени беа 1.151.438.

Во Хрватска регистрирани нови 190 заболени

Независен - 27.09.2020

Во Хрватска во последните 24 часа потврдени се 190 новозаразени со Ковид-19, а во моментот активни се 1.316 случаи. Во болница се лекуваат 280 пациенти, а на респиратор се 23 лица. Починаа тројца пациенти.

Бугарија: 255 новозаразени, починаа четворица

Независен - 27.09.2020

Во Бугарија во последните 24 часа меѓу 5.074 тестирани на корона вирус, откриени се 255 позитивни случаи. Во ист временски интервал од последиците од Ковид-19 починаа четири пациенти, пренесе БТА: Бројот на излечени пациенти од Ковид-19 зголемен е ...

Речиси 1 милион луѓе починати со ковид-19 во светот

360 степени - 27.09.2020

Бројот на новозаразени со новиот коронавирус секојдневно се менува. Од почетокот на епидемијата до сега регистрирани се повеќе од 33 милиони лица со ковид-19. Во моментов активни се 7,6 милиони случаи, а над 24 милиони се водат како оздравени.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Макфакс - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

А1 On - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен Печат - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Сител - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Во Африка повеќе од 1,44 милиони заразени со ковид-19

+инфо - 27.09.2020

Јужна Африка има најголем број на инфекции, 668.529, а повеќе од 16.000 луѓе починале. Повеќе од 102.000 луѓе се заразени во Египет и речиси 6.000 починале. Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот ...

Во Црна Гора 116 новозаразени

Независен - 27.09.2020

Во Црна Гора денеска биле тестирани 545 примероци, а регистрирани се 116 нови случаи со корона вирус. Од последните пресек нема нови смртни случаи, а во моментот има 3.699 активни случаи. Вкупниот број починати останува 158. Оздравеле 88 пациенти.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус, починати се близу еден милион луѓе

А1 On - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Бројот на починати од ковид-19 во светот надмина еден милион

360 степени - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус од почетокот на епидемијата до денеска поччинале милион и 360 лица. ОВа го покажува сајтот „Вордометерс“ кој ги генерира податоците од сите релевантни здравствени инстутции во светот.

Вирусот зема замав и урива рекорди на заболени низ Европа

+инфо - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до денеска починале над еден милион лица. На сите континенти заразени се 33.133.542 лица, а оздравеле 24.469.132 лица. Попладнево светскиот сајт Worldmeters изброја дека во светот веќе ...

Брисел е новото европско жариште

Независен - 27.09.2020

Дневниот просек на новозаразени со вирусот Ковид-19 во последната седмица во Брисел е 2.305 односно 340 инфицирани на 100.000 жители. Во прашање е пораст од 460 дневно инфицирани во однос на средината на септември што Брисел го става на прво место ...

Речиси еден милион починати од корона вирусот во светот

Сител - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со корона вирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595.

ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ: Ковид-19 однесе над милион животи во светот

Фактор - 27.09.2020

Бројот на излекувани, сепак, донекаде е охрабрувачки ... Вирусот ковид-19 однесе милион животи во светот, а секоја петта жртва е Европеец, според сајтот „worldometers.info“. Бројот на смртни случаи од последиците од коронавирусот во светот денес ...

КОРОНАТА ГИ „ЈАДЕ“ САД: 49.871 новозаразени, 853 починати

Локално - 27.09.2020

Во САД денес се регистрирани 49.871 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени достигна 7.059.087, објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Според Ројтерс, починале 853 лица, односно вкупно 204.033.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Либертас - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

СЗО со најцрни можни сценарија: Бројот на жртви пред вакцината може да достигне два милиони

Поглед - 27.09.2020

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на СЗО за ...

Велика Британија: Повеќе од 5.600 пациенти за 24 часа

Локално - 27.09.2020

Во Велика Британија, во последните 24 часа се пријавени 5.693 случаи на коронавирус. Тоа е мало намалување во споредба со вчера, кога беа евидентирани 6.042 нови пациенти, според Ројтерс. Од последниот пресек, други 17 лица починаа како резултат на ...

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Опсервер - 27.09.2020

– Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Детален преглед во Скопје: Аеродром со најмногу заболени од Ковид-19

еМагазин - 27.09.2020

Министерството за здравство соопшти дека во Скопје досега имало 6881 случаи на Ковид-19, а од нив активни се 684. Сликата на активни случаи по општини Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 59 Гази Баба – 80 Аеродром – 109 Карпош – 83 Центар – 96 ...

И официјално, над 1 милион жртви во светот од КОРОНА ВИРУСОТ

Пулс24 - 27.09.2020

КОРОНА ВИРУСОТ продолжува да коси со застражувачка брзина. Денеска е забележана милионитата жртва. На дневно ниво скоро секој ден глобално се пријавуваат по над 300 илјади новозаразени. Додека смртноста се движи околу 6 илјади на дневно ниво, со ...

КОРОНА ВО ФРАНЦИЈА: Во последните 24 часа над 11.000 нови случаи

Локално - 27.09.2020

Франција денес регистрираше 11.123 нови случаи на заразени со коронавирус. Според Министерството за здравство, вкупниот број на случаи сега е 538.569. Во последните 24 часа починаа 27 лица, со што бројот на жртвите од Ковид-19 во оваа европска земја ...

Ден со речиси 8.000 новозаразени и 100 починати од Ковид-19 во Русија

Република - 27.09.2020

Бројот на заразени со корона вирус во Русија во последните 24 часа е зголемен за 7.867, а бројот на смртни случаи за 99. Со тоа вкупната бројка на заболени од Ковид-19 во Русија се искачи на 1.151.438.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Опсервер - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

24Инфо - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Frontline - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Во последното деноноќие во Бугарија има 255 нови позитивни на Ковид-19

Република - 27.09.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се регистрирани 255 позитивни случаи на Ковид-19, меѓу 5.074 тестирани. Во ист временски интервал од последиците од Ковид-19 починале четири пациенти, пренесе БТА.

Состојба во регионот: Хрватска денеска со најмногу заразени, најдобра ситуацијата во Србија

Република - 27.09.2020

Најмногу случаи на новозаразени со Ковид-19 во последните 24 часа забележа Хрватска, додека во Србија бројот на новозаразени е најмал. Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 72 нови случаи, а едно лице почина како последица на корона ...

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Точка - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Centar - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Centar - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемувањето од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Опсервер - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемувањето од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Брисел – ново европско жариште на вирусот

24Инфо - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемување од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Точка - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемување од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Во Франција над 14.400 новозаразени

Опсервер - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани од Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Во Франција над 14.400 новозаразени

24Инфо - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани до Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Во Франција над 14.400 новозаразени

Точка - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани од Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Во Франција над 14.400 новозаразени

Centar - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани од Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Во Босна и Херцеговина регистрирани 123 новозаразени

24Инфо - 27.09.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина потврдени се нови 123 случаи со ковид-19, а оздравеа 115 лица. Во Федерацијата биле тестирани 429 примероци, а 62 биле позитивни. Досега се тестирани 153.678,а корона вирусот е потврден кај 17.442 лица.

Во Индија регистирирани речиси шест милиони инфицирани од коронавирус

Вечер Прес - 27.09.2020

Со новите 88.600 новоинфицирани во последните 24 часа бројот на заразени со коронавирус во Индија нарасна на речиси шест милиони, јавија индиските медиуми. Според податоците на индиското Министерство за здравство, од почетокот на епидемијата на ...

Дали е Брисел новото европско жариште?

Курир - 27.09.2020

Дневниот просек на новозаразени со вирусот ковид-19 во последната една недела во Брисел изнесува 2.305, односно 340 инфицирани на 100.000 жители, пренесува Вијести.ме. Станува збор за пораст од 460 инфицирани на ден во однос на средината на ...

Во Хрватска регистрирани нови 190 заболени за 24 часа

Република - 27.09.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се потврдени 190 новозаразени со Ковид-19, а во истиот период починаа тројца пациенти. Во моментот активни се 1.316 случаи. Во болница се лекуваат 280 пациенти, а на респиратор се 23 лица.

Во Индија скоро 6 милиони заразени со коронавирус

Курир - 27.09.2020

Според податоците на тамошното Министерство за здравство, од почетокот на епидемијата со корнавирус во таа земја се заразиле 5.992.533 лица, а оздравеле 4.941.628, пренесе новинската агенција „АНИ“.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Либертас - 21.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.272.150 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.132.528 пациенти, а оздравеле 30.771.960 луѓе – Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 15.199 нови случаи на ...

Венко за kарантинот: Сите знаеме какви штети предизвикува kарантинот како мерkа, но од нас зависи каква есен ќе имаме

Поглед - 27.09.2020

Најавено отварање на границите без ПЦР тест. Таква координација меѓу земјите од регионот постои, а истата е поддржана од американската амбасада во Скопје, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Бројот на починати од ковид-19 во светот надмина еден милион

Република - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус од почетокот на епидемијата до денеска поччинале милион и 360 лица. Бројот на дијагностицирани со ковид-19 досега е 33 милиони и 133 илјади лица, а оздравени се 24 милиони и 469 илјади лица.

Единствен во Македонија: Во овој град нема активни случаи на заболени од Ковид-19

Фактор - 27.09.2020

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на Ковид – 19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца и Крушево и Пехчево со по тројца активни. Најмногу и натаму има во Скопје 684, по што следуваат Куманово со 182, Тетово – ...

Брисел e новото европско жариште на коронавирусот

Н.Македонија - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемување од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Во светот активни се речиси осум милиони случаи на коронавирус

Н.Македонија - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Вечер - 27.09.2020

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Ворлдометер“.

Во Франција над 14.400 новозаразени

Вечер - 27.09.2020

Во Франција, во саботата регистрирани се 14.412 нови случаи на коронавирус за 24 часа, а 39 лица починале од компликации предизвикани до Ковид-19. Оваа бројка е нешто помала од рекордните 16.000 регистрирани во четврток и петок.

Бројот на жртви од Ковид-19 во светот надмина еден милион

Expres - 27.09.2020

Пред истекот на деветтиот месец од официјалниот почеток на пандемијата од коронавирус во светот бројот на починати надмина еден милион и во моментов изнесува точно 1.001.481, а смртноста е 4 проценти.

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Вечер - 27.09.2020

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемувањето од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво ...

Починаа три лица, бројот на заразени од ковид-19 на „стандарно ниво“

Expres - 27.09.2020

И дернеска бројката на новозаразерни од Ковид -19 е околу 150 што изнудува прашања кои засега немаат одговор за ширењето на короната во земјава. Во последните 24 часа, од направени 1.224 тестирања, регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19.

Аеродром се врати со троцифрен број на активни Ковид-19 случаи, Центар втор на листата

MakPress - 27.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

MakPress - 27.09.2020

Повеќе од 8.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Африка вчера, со што вкупниот број на заразени на африканскиот континент достигна 1,44 милиони, соопшти Светската здравствена организација.

Официјално: Во светот од Ковид-19 починаа над еден милион луѓе

MakPress - 27.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до денеска умрела над еден милион лица. На сите континенти заразени се 33.133.542 лица, а оздравеле 24.469.132 лица. Попладнево светскиот сајт Woldmeters изброја дека во светот веќе умреле ...

САД го премина прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус

ТВ21 - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

Канал5 - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

Дневен преглед на состојбата со корона вирусот во светот: Бројот на починати се ближи до еден милион

Фокус - 26.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот корона вирус до сега се заразени 32.885.863 лица. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на Ковид-19 ...

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Канал5 - 26.09.2020

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица. Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 ...

Црна Гора: Тестирани 790, заразени 235 лица, починале тројца

Канал5 - 26.09.2020

Во Црна Гора во последните 24 часа се потврдени 235 нови случаи на заразени со Ковид-19 меѓи 790 тестирани примероци, додека од последиците на Ковид-19 починале три лица. Вкупниот број на активни случаи во Црна Гора во овој момент изнесува 3671, а ...

Во Србија 74 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Канал5 - 26.09.2020

Во Србија во последните 24 часа се забележани уште 74 нови случаи на корнавирус. Нема починати. Тестирани биле 5.513 лица. На респиратори се 22 пациенти, како што беше случај и претходниот ден.

Медицинска сестра почина од Ковид-19 , се анализира зголемената смртност од вирусот во земјава

Телма - 26.09.2020

Беше омилена кај пациентите и кај вработените – вака колегите се простија од Дијана Димоска, медицинска сестра која целиот свој живот работела во охридсјата општа болница – во својата кариера спасила многу човечки животи – но не успеа да ја добие ...

Светот се ближи кон еден милион мртви од ковид-19, СЗО вели дека бројката може да се удвои до појавата на вакцина

Сакам да кажам - 26.09.2020

Светската здравствена организација предупреди дека бројот на заразени и хоспитализирани со ковид-19 е во пораст во Европа, додека светот се ближи кон бројката од еден милион починати. Оттаму додаваат дека ситуацијата е алармантна бидејќи болниците ...

Осум нови случаи на корона вирус во Тиквешијата, меѓу инфицираните и здравствена работничка

Фокус - 26.09.2020

Денеска се регистрирани осум нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата, и тоа три во Кавадарци, три во Неготино, еден во Росоман и еден во Демир Капија, известуваат од Центар за јавно здравје Каваадрци.

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

Press24 - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Кајгана - 26.09.2020

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, САД го преминале прагот од 7 милиони лица инфицирани со коронавирусот. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Над седум милиони заразени со коронавирус во САД

Слободен Печат - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Расте бројот на заболени од ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

ММС - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

Сител - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

Во Босна и Херцеговина 235 новозаболени, починаа петмина

Независен - 26.09.2020

Во Босна и Херцеговина во саботата потврдени се 235 нови случаи на зараза со коронавирусот а пет заразени пациенти починале во изминатите 24 часа, според податоците од ентитетските здравствени власти.

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1 On - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

Во Црна Гора од 790 тестирани, дури 235 позитивни на Ковид-19

Независен - 26.09.2020

Во Црна Гора во последните 24 часа потврдени се 235 новозаразени меѓу 790 тестирани, додека од последиците на Ковид-19 починаа тројца пациенти. Вкупниот број активни случаи изнесува 3.671, а во последните 24 часа оздравеле 191 пациент.

Во Британија повторно дневна бројка од над 6.000 заразени

Макфакс - 26.09.2020

Во Велика Британија се пријавени 6.042 нови случаи на Ковид-19, како и 34 смртни случаи поврзани со ова заболување. Од почетокот на пандемијата, во оваа земја се забелжани 429.277 инфекции, додека 41.971 пациент починале како резултат на компликации ...

Во Грција 315 нови случаи со корона вирус

Независен - 26.09.2020

Во Грција денеска се регистрирани 315 нови случаи со Ковид-19, од кои 19 се откриени на граница. Според податоците на националната организација за јавно здравје, вкупно се заразени 17.228 луѓе, а досега починаа 376, пренесе АНА: Во моментот на ...

Црн рекорд во Украина, потврдени над 3 800 случаи на ковид во еден ден

360 степени - 26.09.2020

Во последните 24 часа, Украина забележа црн рекорд во регистрирање на нови случаи во овид-19. Како што соопштија украинските здравствени власти, дијагностицирани се 3 833 лица со ковид-19, а вкупно 76 пациенти починаа за едно деноноќие.

184 нови случаи на коронавирус во Словенија

Сител - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 184 нови инфекции со коронавирус со 2775 тестови, нешто помалку од претходниот ден, но епидемиолошката состојба не се подобрува, изјави официјален извор во саботата.

Во Скопје најмногу активни случаи на ковид има во Аеродром и Центар

360 степени - 26.09.2020

Од скопските општини со најмногу активни случаи се општините Аеродром и Центар, по 97 односно 91 активен случај. Од почетокот на епидемијата во земјава се регистрирани вкупно 17 483. Од нив бројката на оздравени пациенти е 14 516, на починати е 722, ...

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, нема нови жртви

Слободен Печат - 26.09.2020

Во претходните 24 часа во Србија не починал ниту еден пациент од последиците на коронавирусот, а присуство на вирусот лабораториски е потврдено кај 74 лица, пренесува Бета.рс. Според податоците објавени на сајтот ковид19.рс, тестирани се примероците ...

Во Србија 74 новозаразени, нема починати во последните 24 часа

Нетпрес - 26.09.2020

Во Србија од петокот до саботата не е пријавен ниеден смртен случај како последица од заразата со коронавирусот, а од направените 5.513 тестови 74 биле позитивни на Covid-19, објави српското министерство за здравство.

Речиси 33 милиони заразени од КОВИД-19, бројот на починати се ближи до еден милион

Независен - 26.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на Ковид-19 ...

Еден починат, 141 нови случаи на ковид 19

Р.С.Европа - 26.09.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на Ковид-19. Од нив најмногу заразени има во Скопје-51, а потоа следуваат Куманово со 12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, ...

Во Словенија 184 нови случаи на коронавирус, состојбата не се подобрува

Макфакс - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 184 нови инфекции со коронавирус со 2775 тестови, нешто помалку од претходниот ден, но епидемиолошката состојба не се подобрува, изјави официјален извор во саботата.

Хрватска со 212 новозаразени

Независен - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 212 случаи со корона вирус, а биле тестирани 4.575 луѓе. Активни се 1.333, меѓу кои 271 пациенти во болница од кои пак 25 на респиратор. Починаа тројца.

Во Србија 74 нови случаи

Независен - 26.09.2020

Во Србија во последните 24 часа забележани се уште 74 случаи со корона вирус. Нема починати. Тестирани биле 5.513 лица. На респиратор според послените информации на Министерството за здравстви има 22 пациенти, исто колку ...

Во Кина регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Макфакс - 26.09.2020

15 нови увезени случаи на Ковид-19 се регистрирани во Кина, објави Националната здравствена комисија.Се наведува дека досега се регистрирани 2.788 увезени случаи. Комисијата соопшти дека од новите случаи, девет биле пријавени во Сечуан, три во ...

Украина регистраше рекорден број на новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 26.09.2020

Во Украина е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирус за еден ден – 3833 лица, објави Советот за национална безбедност. Украина претходно на 17 септември имаше рекорден број новозаболени со Ковид-19 – 3584 година.

Во БиХ 233 нови коронаинфекции, пет починати

Нетпрес - 26.09.2020

Во Босна и Херцеговина во саботата потврдени се 233 нови случаи на зараза со коронавирусот а пет заразени пациенти починале во изминатите 24 часа, според податоците од ентитетските здравствени власти.

Не се поправа ситуацијата во Словенија, 184 новозаразани

Нетпрес - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 2.775 направени тестови на коронавирусот потврдени се 184 нови случаи на инфекцијата, малку помалку од ден претходно, но епидемиолошката ситуација не се поправа, соопштија во саботата здравствените власти.

Словенија регистрира 184 нови случаи со корона вирус

Независен - 26.09.2020

Во Словенија денеска се потврдени нови 184 сучаи со корона вирус, што е втор најголем дневен пораст на бројот на заразени. Направени се 2.775 тестови. Претходниот ден, кога беа потврдени 192 случаи на зараза, имаше многу повеќе тестирани.

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

Макфакс - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

Научниците откриле како да препознаете заразен човек со Ковид-19 без симптоми

USB - 26.09.2020

Кај младите луѓе кои што немаат типични симптоми на заразата коронавирус, се појавуваат некои промени на кои што треба да внимавате. Клиничката манифестација на Ковид-19 во последно време е сè помалку изразена или пак целосно отсутна кај децата и ...

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

Сител - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Најголемо зголемување на инфекции во Русија од јуни

Независен - 26.09.2020

Русија објави нови 7.523 случаи на корона вирус, најголемо дневно зголемување од 22 јуни, јави новинската агенција Тасс. Русија, исто така, пријави и 169 нови смртни случаи од вирусот, со што бројот на смртни случаи достигна ...

САД со повеќе од 7 милиони случаи со ковид-19

360 степени - 26.09.2020

САД достигна бројка над 7 милиони дијагностицирани пациенти со ковид-19 од кои во моментов активни се 2,5 милиони. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и ...

Во Тиквешко осум нови случаи во четирите општини

Слободен Печат - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

Во Грција уште 286 новозаразени од коронавирус

Макфакс - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Грција се регистрирани нови 286 случаи на инфекција со коронавирус, а уште три лица починаа. Според податоците објавени од Националната организација за јавно здравје, досега во Грција се евидентирани 16.913 лица заразени со ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

Либертас - 26.09.2020

Денеска се регистрирани осум нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата, и тоа три во Кавадарци, три во Неготино, еден во Росоман и еден во Демир Капија, известуваат од Центар за јавно здравје Каваадрци.

САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус

Локално - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко: Заразена 15-годишна девојка

еМагазин - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски , специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје потврди дека станува збор за три ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

Вечер Прес - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

MTM - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

Centar - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

Точка - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

Либертас - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус.Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

Вечер Прес - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Украина регистраше рекорден број на новозаразени со коронавирус за еден ден

Точка - 26.09.2020

Во Украина е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирус за еден ден – 3833 лица, објави Советот за национална безбедност. Украина претходно на 17 септември имаше рекорден број новозаболени со Ковид-19 – 3584 година.

Ковид 19 во светот: Досега починале 995.352 пациенти

Frontline - 26.09.2020

– Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на ...

Во Хрватска има 212 новозаразени со ковид-19

Република - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 212 случаи со корона вирус, а биле тестирани 4.575 луѓе. Активни се 1.333, меѓу кои 271 пациенти во болница од кои пак 25 на респиратор. Починаа тројца.

Во Грција уште 286 новозаразени од коронавирус

24Инфо - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Грција се регистрирани нови 286 случаи на инфекција со коронавирус, а уште три лица починаа. Според податоците објавени од Националната организација за јавно здравје, досега во Грција се евидентирани 16.913 лица заразени со ...

Падна првиот снег на Бјелашница

Опсервер - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 184 нови инфекции со коронавирус со 2775 тестови, нешто помалку од претходниот ден, но епидемиолошката состојба не се подобрува, изјави официјален извор во саботата.

Црно сценарио на СЗО: Ќе има два милиони жртви од коронавирусот

Република - 26.09.2020

Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на СЗО за вонредни ситуации, Мајк Рајан.

СЗО со црно предвидување: Два милиони луѓе може да умрат од коронавирус

Вечер Прес - 26.09.2020

Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на СЗО за вонредни ситуации, Мајк Рајан.

Во Словенија 184 нови случаи на коронавирус, состојбата не се подобрува

24Инфо - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 184 нови инфекции со коронавирус со 2775 тестови, нешто помалку од претходниот ден, но епидемиолошката состојба не се подобрува, изјави официјален извор во саботата.

Попладневен преглед на вести: 141 новозаразени, 2245 активни случаи на Ковид 19, правда за Ромите- протест против ...

Frontline - 26.09.2020

ФИЛИПЧЕ : Нови 141 заразени со Ковид 19, еден починат пациент, 2245 активни случаи. МЕДИЦИНСКА СЕСТРА од Охрид ја загуби битката со Ковид-19. ФИЛИПЧЕ : Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки.

Детален преглед во Скопје: Аеродром и Центар со најмногу активни случаи на Ковид-19

еМагазин - 26.09.2020

Министерството за здравство информира дека од почетокот на пандемијата во Скопје имало 6.832 случаи на Ковид-19, а активни се 650 случаи. Сликата на активни случаи по општини во Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 62 Гази Баба – 80 Аеродром – 97 ...

Аеродром повторно близу стотка по активни случаи, Центар не заостанува

Локално - 26.09.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа регистрирани се 141 случај со Ковид-19, направени се 1.559 тестирања, а оздравени се 94 лица. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да ...

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешијата, меѓу новозаразените e и здравствена работничка од ЈЗУ Неготино

Frontline - 26.09.2020

Денеска се регистрирани осум нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата, и тоа три во Кавадарци, три во Неготино, еден во Росоман и еден во Демир Капија, известуваат од Центар за јавно здравје Кавадарци.

ПОСЛЕДНИ 24 ЧАСА: Во Србија тестирани дури 5 513 лица, а само 74 позитивни, нема починати

Денешен - 26.09.2020

Во Србија во последните 24 часа се забележани уште 74 нови случаи на корнавирус. Нема починати. Тестирани биле 5.513 лица. На респиратори се 22 пациенти, како што беше случај и претходниот ден.

Од 2.245 активни случаи на ковид-19 во Македонија, во Скопје има 650 заразени, најмногу во Аеродром и во Центар

Република - 26.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2. 245.

СЗО изнесе најцрно корона-предвидување досега: Ќе има 2 милиони жртви

Точка - 26.09.2020

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на СЗО за ...

Во Србија 74 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Frontline - 26.09.2020

Во Србија во последните 24 часа се забележани уште 74 нови случаи на корнавирус. Нема починати. Тестирани биле 5.513 лица. На респиратори се 22 пациенти, како што беше случај и претходниот ден.

Бројот на починати од корона вирус во светот речиси еден милион

Република - 26.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на Ковид-19 ...

Во Грција уште 286 новозаразени од коронавирус

Точка - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Грција се регистрирани нови 286 случаи на инфекција со коронавирус, а уште три лица починаа. Според податоците објавени од Националната организација за јавно здравје, досега во Грција се евидентирани 16.913 лица заразени со ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

iPortal - 23.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 42.230.839 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.145.690 пациенти, а оздравеле 31.305.966 луѓе. Приштина – Во Косово во последните 24 часа официјално се регистрирани ...

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Вечер Прес - 26.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Во Црна Гора од 790 тестови дури 235 се позитивни на коронавирусот

24Инфо - 26.09.2020

Во Црна Гора во последните 24 часа потврдени се 235 новозаразени од направени 790 тестови, додека од последиците на Ковид-19 починале тројца пациенти. Вкупниот број активни случаи изнесува 3.671, а во последните 24 часа оздравеле 191 пациент.

Во Британија повторно дневна бројка од над 6.000 заразени

24Инфо - 26.09.2020

Во Велика Британија се пријавени 6.042 нови случаи на Ковид-19, како и 34 смртни случаи поврзани со ова заболување. Од почетокот на пандемијата, во оваа земја се забелжани 429.277 инфекции, додека 41.971 пациент починале како резултат на компликации ...

Во Грција уште 286 новозаразени од коронавирус

MTM - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Грција се регистрирани нови 286 случаи на инфекција со коронавирус, а уште три лица починаа. Според податоците објавени од Националната организација за јавно здравје, досега во Грција се евидентирани 16.913 лица заразени со ...

Хрватска 223 новоинфицирани лица од Ковид 19, Албанија 124 лица, Косово 46 лица, Словенија 192 лица

Бизнис Вести - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 новоинфицирани лица и пет смртни случаи, изјави денеска директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак. Новиот фокус е Домот за стари лица во Делнице, каде се заразени дури ...

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

24Инфо - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

Курир - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

Фактор - 26.09.2020

Во општина Центар според последните податоци има 96 активни случаи, а толку заболени има моментално и во скопската општина Аеродром. Со ова практично Центар го стаса Аеродром и сега е општина која го има непосакуваниот примат на листата на скопски ...

КК Куманово негативни на Ковид-19

Кумановски м. - 26.09.2020

Кошаркарите и стручниот штаб на КК Куманово се негативни на направениот тест на коронавирусот. Тестирањето следуваше откако Куманово минатиот викенд одигра пријателски натпревар во Работнички, а кој на почетокот на оваа недела објави дека има еден ...

Вонболнички услови починале 49 лица заболени од Ковид-19

еМагазин - 26.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје заклучно со 20 септември најголем број на смртни случаи од Ковид-19 се регистрирани на 19.06.2020 и 27.06.2020 година (12). Од вкупниот број регистрирани смртни случаи(701), најголем дел се на возраст ...

Вториот бран корона одново ќе ја подели Европа

Н.Македонија - 26.09.2020

Откако ковид-19 првпат беше регистриран кон крајот на минатата година во Кина, вирусот брзо се прошири низ целиот свет, вирусот го потресе секојдневниот живот и ја тестираше глобалната реакција на здравствената криза.

Шестмина новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 26.09.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 6 нови случаи на коронавирус, а од заразната болест оздравеле 5 лица. Бројот на активни случаи изнесува 123, од кои 94 се наоѓаат на домашно, а 29 на болничко лекување.

Во Кина регистрирани нови увезени случаи на ковид-19

Н.Македонија - 26.09.2020

Петнаесет нови увезени случаи на ковид-19 се регистрирани во Кина, објави Националната здравствена комисија.Се наведува дека досега се регистрирани 2.788 увезени случаи. Комисијата соопшти дека од новите случаи, девет биле пријавени во Сечуан, три ...

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од КОРОНА: Научниците објавија застрашувачки извештај!

Магазин - 26.09.2020

Речиси 75.000 луѓе може да умрат од болести кои не се поврзани со коронавирус, како резултат на мерките за карантин, наведува британскиот научник во документ на 188 страници. Тие се надеваат дека премиерот Борис Џонсон ќе се откаже од новите ...

Украина регистраше рекорден број на новозаразени со коронавирус за еден ден

Вечер - 26.09.2020

Во Украина е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирус за еден ден – 3833 лица, објави Советот за национална безбедност. Украина претходно на 17 септември имаше рекорден број новозаболени со Ковид-19 – 3584 година.

Во Кина регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Вечер - 26.09.2020

15 нови увезени случаи на Ковид-19 се регистрирани во Кина, објави Националната здравствена комисија.Се наведува дека досега се регистрирани 2.788 увезени случаи. Комисијата соопшти дека од новите случаи, девет биле пријавени во Сечуан, три во ...

Во Грција уште 286 новозаразени од коронавирус

Вечер - 26.09.2020

Во последните 24 часа во Грција се регистрирани нови 286 случаи на инфекција со коронавирус, а уште три лица починаа. Според податоците објавени од Националната организација за јавно здравје, досега во Грција се евидентирани 16.913 лица заразени со ...

Во Британија повторно дневна бројка од над 6.000 заразени

Вечер - 26.09.2020

Во Велика Британија се пријавени 6.042 нови случаи на Ковид-19, како и 34 смртни случаи поврзани со ова заболување. Од почетокот на пандемијата, во оваа земја се забелжани 429.277 инфекции, додека 41.971 пациент починале како резултат на компликации ...

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

Вечер - 26.09.2020

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега ...

Во Словенија 184 нови случаи на коронавирус, состојбата не се подобрува

Вечер - 26.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 184 нови инфекции со коронавирус со 2775 тестови, нешто помалку од претходниот ден, но епидемиолошката состојба не се подобрува, изјави официјален извор во саботата.

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

MakPress - 26.09.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

MakPress - 26.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Во САД веќе има седум милиони заразени со коронавирус

MakPress - 26.09.2020

Според Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот од седум милиони лица инфицирани со коронавирус. Откако пандемијата на почетокот најсилно ја погоди областа Њујорк, а потоа во текот на летото се префрли во југоисточниот и југозападниот дел ...

Раст на активните случаи во Скопје, Аеродром и Центар остануваат скопски жаришта, во Бутел исчезнува коронавирусот

MakPress - 26.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е 14516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2245.

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи во четирите општини

MakPress - 26.09.2020

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор ...

Бројот на заразени со корона во САД надмина 7 милиони

Канал5 - 25.09.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени бил најголем во средниот запад на државата.

Во Иран најголем број починати од Ковид-19 од 1 август

Канал5 - 25.09.2020

Бројот на жртви од коронавирусот во Иран е зголемен за 207- на 25.222, соопшти иранското министерство за здравство. Тоа е најголем број на смртни случаи од коронавирус во еден ден од 1 август, која се забележани 216 смртни случаи, наведува ...

Над 700.000 заразени со коронавирус во Шпанија

24 Вести - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина 7 милиони

24 Вести - 25.09.2020

Во САД, бројот на заразени со коронавирус надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи на 200.000. Според објавената статистика, во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од Ковид-19, над ...

Во Србија 75 новозаразени , едно лице починало

Канал5 - 25.09.2020

Според последните податоци, во Србија се регистрирани уште 75 лица заразени со коронавирус. Едно лице починало како резултат на вирусот. Вкупно 746 лица починале од ковид- 19 во Србија. Вкупно се тестирани 7.422 лица, а во моментов има 22 пациенти ...

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

ТВ21 - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Во Словенија рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Канал5 - 25.09.2020

Во Словенија, потврдени се 192 ново заразени со коронавирус во последните 24 часа од направен 3645 тестови и нема нови смртни случаи, објави денеска словенечката влада. Ова е најголем број на нови дневни инфекции од почетокот на епидемијата, во ...

Рекорден број новозаразени и во Полска и Словачка

Канал5 - 25.09.2020

Полска и Словачка денеска забележале рекорден број на новоинфицирани со коронавирус од почетокот на пандемијата, а Русија со над 7.000 дневни случаи се враќа на нивото од јуни, како што се шири епидемијата во Централна и Источна Европа.

Излечени повеќе од 24 милиони од коронавирус

ТВ21 - 25.09.2020

Повеќе од 24 милиони луѓе се опоравиле од светскиот коронавирус, според „Ворлдомерс“. Според веб-страницата, досега се излечиле 24.074.694 лица во светот од вирусот корона, од вкупно 32.643.232 заразени. Починаа 990.778 луѓе.

Девет починати и 143 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 25.09.2020

Девет починати од Ковид 19, во последните 24 часа. Најмладиот починат е 48 годишна жена на Охрид која има претходни заболувања. Продолжува црната бројка на починати од опасниот вирус. 721 луѓе починале од почетокот на пандемијата, а 17.343 се ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

А1 On - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина седум милиони

Сител - 25.09.2020

Во Соединетите Американски држави бројот на заболени со коронавирусот надмина седум милиони, а бројот на смртни случаи во таа земја надмина 200.000. Според статистиката на агенцијата Ројтерс во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од вирусот ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

+инфо - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Независен - 25.09.2020

Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја имале 65,6 од заразените.

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Независен - 25.09.2020

Шпанија – Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се ...

Во Шпанија над 700 илјади заразени со коронавирус

Слободен Печат - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели” во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Шпанија со најмногу случаи на ковид од европските земји

360 степени - 25.09.2020

Над 700 илјади лица во Шпанија изнесува вкупниот број на дијагностицирани со ковид-19 од почетокот на пандемијата. Властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се ...

Пандемијата досега: 32.5 милиони заразени, речиси милион починати

А1 On - 25.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595.

Бројот на заразени со корнавирус во САД надмина седум милиони

Нетпрес - 25.09.2020

Бројот на заразени со корона вирус во САД надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи над 200.000. Според објавената статистика, во САД од Ковид-19 умираат по повеќе од 700 луѓе на ден, а над ...

Значењето на 200.000 смртни случаи од Ковид-19

Окно - 25.09.2020

Ковид-19 досега уби 200 000 луѓе во САД. Многу Американци – вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп – го намалуваат значењето на оваа бројка фокусирајќи се на возраста и останатите заболувања на жртвите (кои вклучуваат вообичаени ...

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

А1 On - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Слободен Печат - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Значењето на 200.000 смртни случаи од ковид-19

МКД - 25.09.2020

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “.

Словенија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата – 192

Независен - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

[Став] Значењето на 200.000 смртни случаи од КОВИД-19

Радио МОФ - 25.09.2020

Пишува: Александар Фридман (Alexander Friedman) Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “.

Повеќе земји бележат рекорден број на новозаболени со ковид-19 во 24 часа

+инфо - 25.09.2020

Вкупниот број на случаи на заразени во Индија достигна 5,82 милиони. Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе.

СЗО: Бројот на смртни случаи од коронавирус може да достигне 2 милиони пред вакцинацијата

+инфо - 25.09.2020

Вкупниот број на смртни случаи од новиот коронавирус веќе се приближува до еден милион (990,095). Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба.

Над 7 милиони заразени од ковид-19 во САД

Слободен Печат - 25.09.2020

Во САД, бројот на заразени со коронавирус надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи на 200.000. Според објавената статистика, во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од Ковид-19, над ...

11 симптоми што укажуваат дека ковид-19 го нападнал и срцето

Слободен Печат - 25.09.2020

Веројатно и вие мислите дека ковид-19 е респираторна болест, но според досегашното искуство, тој може да биде и инфекција на срцето, како и на белите дробови, а новите истражувања постојано укажуваат на фактот дека последиците од болеста може да ...

СЗО: Смртните случаи од ковид-19 може да достигнат до два милиони, пред масовната вакцинација

360 степени - 25.09.2020

СЗО претходно соопшти дека не очекува масовна вакцинација против ковид-19 до средината на следната година Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред да почне масовна вакцинација, предупредува Светската ...

Пандемијата рекордно се шири во централна и источна Европа

Нетпрес - 25.09.2020

Полска и Словачка забележаа во петокот рекордни бројки на новозаразените со коронавирусот, Чешка вторпат по ред највисок број зарази од почетокот на епидемијата, а Русија со повеќе од 7.000 дневни случаи повторно е на нивото од јуни, во перидот кога ...

Бројот на заразените со коронавирус во САД помина 7 милиони

МКД - 25.09.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во САД надмина вчера седум милиони, што е повеќе од 20 отсто од бројот на заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразените бил најголем на американскиот Среден запад.

Во шест македонски градови има повеќе од 100 активни случаи на Ковид-19

А1 On - 25.09.2020

По Скопје, каде се регистрирани околу една третина од вкупниот број на пациентите активно заразени со коронавирус во земјава, уште во пет македонски градови бројката на активни случаи е поголема од 100 покажуваат последните податоци на ...

Цело КК Куманово негативно на Covid-19

Екипа - 25.09.2020

Сите кошаркари и членови на стручниот штаб на КК Куманово биле негативни на тестирањето за Covid-19 што беше извршено во текот на вчерашниот ден. Новото тестирање беше организирано бидејќи кумановци минатиот викенд играа со Работнички, а „центарци“ ...

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Независен - 25.09.2020

Швајцарија – Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Девет починати и 143 нови случаи на коронавирус во Македонија

Р.С.Европа - 25.09.2020

Во изминатото деноноќие се регистрирани 143 нови случаи на коронавирус во земјава, а девет луѓе починале, информира Министерството за здравство. Направени биле 1504 тестирања. Најголем број нови случаи се регистрирани во Скопје – 43, а потоа следат ...

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Макфакс - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

Макфакс - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Чешка и Русија со рекордни новозаболени

Независен - 25.09.2020

Чешка и Русија забележаа голем скок на новозаболени од корона вирусот. Според последните податоци, во Чешка регистрирани се 2.913 случаи со Ковид-19, што е втор највисок дневен пораст досега забележан во таа земја.

Вирусот не сопира во БиХ, денеска 248 новозаразени, шестмина починаа

Независен - 25.09.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се пријавени нови 248 заразени со корона вирус, а шест пациенти починаа. Во изминатите 24 часа во Федерацијата биле тестирани 1.415 примероци, а 173 биле позитивни.

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Макфакс - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Хрватска со нови 223 нови случаи, починаа петмина

Независен - 25.09.2020

Во последните 24 часа забележани се 223 нови случаи со корона вирус и бројот на активни случаи денеска изнесува 1.226. Меѓу нив 273 пациенти се на болничко лекување, а од нив 22 на респиратор. Починаа пет пациенти.

Србија со нови 75 случаи со корона вирус, почина еден

Независен - 25.09.2020

Според последните податоци во Србија регистрирани се уште 75 нови случаи со корона вирус во Србија. Од последиците од вирусот почина еден пациент, со што вкупната бројка достигна 746 лица. Тестирани биле 7.422. На респиратори се 22 пациенти.

СЗО: Бројот на смртни случаи може да достигне два милиона пред успешна вакцина

Слободен Печат - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Двојно зголем бројот на заразени во Велика Британија, 40 починати во еден ден

Слободен Печат - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се забележани 6.634 нови случаи на ковид-19, а починаа уште 40 лица. Вкупно во таа земја од коронавирус починаа 41.900 луѓе, што ја прави една од најпогоедните европски држави.

Над 500.000 лица заразени со коронавирус во Франција

Нетпрес - 25.09.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен Печат - 25.09.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

СЗО: Коронавирусот може да одземе два милиони животи пред да стигне вакцината

А1 On - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба, изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација (СЗО).

И понатаму голем број новозаразени во Германија

Независен - 25.09.2020

Во Германија потврдени се нови 2.153 случаи со корона вирус, соопшти денеска Институтот за инфектвини болести „Роберт Кох“. Во последните 24 часа регистрирани се 15 смртни случаи поврзани со вирусот, пренесе Ројтерс.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Press24 - 25.09.2020

Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја имале 65,6 од заразените.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

iPortal - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Дневен преглед на состојбата со корона вирусот во светот

Република - 25.09.2020

Според најновите податоци, во светот со корона вирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595.

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

24Инфо - 25.09.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

Курир - 25.09.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Точка - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Франција за прв пат објави повеќе од 500.000 случаи на коронавирус

Курир - 25.09.2020

Франција додаде 15.797 нови случаи со Ковид-19 во текот на изминатите 24 часа, со тоа вкупниот број на случаи со коронавирус регистрирани во земјата за прв пат надмина 500.000, откриваат во петокот здравствените власти на земјата, пренесува Франс24 .

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

24Инфо - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Над 4.300 лица ковид 19 го прележале без симптоми

24Инфо - 25.09.2020

Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја имале 65,6 од заразените.

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

iPortal - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Скопје инфо - 25.09.2020

Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја имале 65,6 од заразените.

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

MTM - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Опсервер - 25.09.2020

– Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски ...

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Либертас - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Република - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

24Инфо - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина седум милиони

Либертас - 25.09.2020

Бројот на заразени со корона вирус во САД надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи над 200.000. Според објавената статистика, во САД од Ковид-19 умираат по повеќе од 700 луѓе на ден, а над ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Опсервер - 25.09.2020

– Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Од почетокот на короната 700.000 заразени во Шпанија

Република - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Опсервер - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починаа пет лица.

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Точка - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Република - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

Опсервер - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

24Инфо - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

24Инфо - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

MTM - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

MTM - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Frontline - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Вирусот не запира во БиХ, денеска 248 новозаразени и шестмина починаа

24Инфо - 25.09.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се пријавени нови 248 заразени со корона вирус, а шест пациенти починаа. Во изминатите 24 часа во Федерацијата биле тестирани 1.415 примероци, а 173 биле позитивни.

Денеска 9 нови случаи во Прилеп

Тера - 25.09.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 9 нови случаи на коронавирус, а од заразната болест оздравеле 11 лица; Бројот на активни случаи изнесува 123, од кои 95 се наоѓаат на домашно, а 28 на болничко лекување; Во ...

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

Точка - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

24Инфо - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели” во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Во светот до денес заразени 32.515.427 лица со Ковид-19

Либертас - 25.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595.

Ковид-19 во светот: Во Италија задолжително носење маски и на отворено заради зголемениот број заразени, Индија руши ...

Frontline - 25.09.2020

Според најновите податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595.

СЗО: Короната ќе „покоси“ 2 милиони луѓе пред да пристигне вакцината

Локално - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од КОВИД-19 во светот може да се искачи на два милиони пред да започне да се користи ефективната вакцина и може да биде уште поголем доколку со координирана акција не се потисне пандемијата, соопшти во петокот Светската ...

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Курир - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Либертас - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Опсервер - 25.09.2020

– Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Опсервер - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Над 980 илајди лица во светот починале од коронавирусот

Тера - 25.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.209.019 лицe. Од нив починале 983.767 пациенти, а оздравеле 23.752.955 луѓе. Во Грција денеска се регистрирани 342 нови случаи на Ковид-19, а починаа девет лица.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

24Инфо - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Курир - 25.09.2020

Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот Ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја имале 65,6 од заразените.

СЗО: Бројот на смртни случаи од коронавирус може да достигне 2 милиони пред масовна вакцинација

Frontline - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

СЗО: Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиони пред масовна вакцинација

Бизнис Вести - 25.09.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

Американските научници открија како да препознаете заразен со корона без симптоми!

Локално - 25.09.2020

Клиничките манифестации на Ковид-19 неодамна станаа помалку изразени или целосно отсутни кај деца и адолесценти. Овие лица заразени со корона се нарекуваат асимптоматски случаи. За разлика од вообичаените симптоми – температура, кашлица, треска, ...

Американски научници со истражување: Како да препознаете заразен човек со Ковид-19 кој што нема никакви симптоми – оваа ...

Точка - 25.09.2020

Кај младите луѓе кои што немаат типични симптоми на заразата коронавирус, се појавуваат некои промени на кои што треба да внимавате. Клиничката манифестација на Ковид-19 во последно време е сè помалку изразена или пак целосно отсутна кај децата и ...

Короната ги наполни болниците во Франција, Германија и Велика Британија

Локално - 25.09.2020

Франција во моментов е дефинитивен рекордер во Европа според дневниот број на заболени со корона, а бројот на новозаразени за 24 часа надминува 13.000. Во болниците има близу 6.000 пациенти, а повеќе од илјада се на вештачка вентилација, за првпат ...

Најмногу новозаразени во Словенија

Локално - 25.09.2020

Во Словенија за 24 часа се потврдени 192 нови случаи на заразени со коронавирус, меѓу 3.645 тестирани, соопшти денеска Владата. Ова е најголем број откриени заразени за еден ден од почетокот на епидемијата, објави хрватската агенција Хина.

Франција за прв пат објави повеќе од 500.000 случаи на коронавирус

Република - 25.09.2020

Франција додаде 15.797 нови случаи со Ковид-19 во текот на изминатите 24 часа, со тоа вкупниот број на случаи со коронавирус регистрирани во земјата за прв пат надмина 500.000, откриваат во петокот здравствените власти на земјата, пренесува Франс24 .

Повеќе од 24 милиони луѓе се излечиле од коронавирус ширум светот

Локално - 25.09.2020

Повеќе од 24 милиони луѓе се опоравиле од коронавирус во светот, покажуваат податоците на страницата Worldometers. Најмногу заразени и мртви има во САД. Според веб-страницата, досега се излечиле 24.074.694 лица од светот од коронавирус, од вкупно ...

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Курир - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Курир - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

СЗО: Бројот на жртви од Ковид-19 може да достигне 2 милиони пред масовната вакцинација

Република - 25.09.2020

Бројот на смртност од коронавирус би можел да достигне 2 милиони ширум светот пред да се изгради и широко дистрибуира ефективна вакцина за коронавирус, изјави во петокот Извршниот директор на Светската здравствена организација, Мајк Рајан.

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

Опсервер - 25.09.2020

– Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Нови 15.797 случаи на Ковид-19 во Франција, потврдени повеќе од половина милион заразени луѓе

Локално - 25.09.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со коронавирус во Франција надмина половина милион луѓе. Во Франција, потврдени се уште 15.797 случаи на Ковид-19 во последните 24 часа, со што вкупниот број на луѓе позитивни на коронавирусот достигна 513.034 ...

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Фактор - 25.09.2020

Кратово е единствениот град во државата, кој има само 1 активен случај на коронавирусот, според податоците кои ги објави Министерството за здравство. Пехчево, Крушево и Неготино имаат по 3 случаи, а Демир Хисар 2.

Кај 30% од случаите на Ковид-19 присутни хронични здравствени состојби

еМагазин - 25.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје во однос на коморбидитети, од случаите на Ковид-19 во земјава кои се епидемиолошки истражени (16.715), кај 5.032 (30%) лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 3.482 лица имаат ...

Двојно зголем дневниот број на заразени во Велика Британија

Република - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се забележани 6.634 нови случаи на Ковид-19. Во истиот период починале уште 40 лица, со што вкупно во земјата од корона вирус починале 41.900 луѓе, што ја прави една од најпогодените европски држави.

Бројот на заболени во Соединетите држави надмина седум милиони, а повеќе од 200.000 луѓе починаа

Пулс24 - 25.09.2020

Во Соединетите држави, бројот на заразени со вирусот надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на смртни случаи во таа земја надмина 200.000. Според статистиката на агенцијата Ројтерс во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од ...

САД надмина седум милиони зарзени од Ковид-19

Република - 25.09.2020

Бројот на заразени со корона вирус во САД надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи над 200.000. Според објавената статистика, во САД од Ковид-19 умираат по повеќе од 700 луѓе на ден, а над ...

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина седум милиони

Денешен - 25.09.2020

Во САД, бројот на заразени со коронавирус надмина седум милиони, само неколку дена откако бројот на починати од Ковид-19 во таа земја се искачи на 200.000. Според објавената статистика, во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од Ковид-19, над ...

Кај 25,8% од заболените од Ковид-19 не се регистрирани никакви симптоми

еМагазин - 25.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица од Ковид-19, најчесто се регистрирани температура (65,6%), малаксаност (42,9%), кашлица (38,6%), главоболка (15,4%), болка во грло (14,9%), ...

Од Ковид-19 досега заболени 148 бремени жени и 926 здравствени работници

еМагазин - 25.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје oд случаите на Ковид-19 во земјава кои се епидемиолошки истражени (16.715), пријавени се 148 (0,9%) случаи кај бремени жени, од кои 40 биле хоспитализирани во текот на болеста.

Бројот на заразени во САД надмина 7 милиони

Локално - 25.09.2020

Во Соединетите Американски држави бројот на заболени со коронавирусот надмина седум милиони, а бројот на смртни случаи во таа земја надмина 200.000. Според статистиката на агенцијата Ројтерс во САД, повеќе од 700 луѓе умираат секој ден од вирусот ...

Во Кина само осум нови случаи на Ковид 19

Локално - 25.09.2020

Во последните 24 часа, во Кина се регистрирани осум нови случаи на вирусот Ковид 19, а сите нови случаи се поврзани со патувања во странство, соопштија денеска здравствените власти на таа земја.

Хрватска: 223 нови случаи на инфекција со Ковид 19

Локално - 25.09.2020

Во последните 24 часа евидентирани се 223 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска денеска достигна 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 22 се на респиратор.

Центар и Аеродром со по 96 активни случаи - ЕВЕ ЈА СОСТОЈБАТА ВО СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

Вечер - 25.09.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 43 позитивни на коронавирус во Скопје, а 42 се оздравени. Од почетокот на пандемијата во Скопје вкупната бројка на заразени со коронавирус изнесува 6782 од кои 626 се ...

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

Вечер - 25.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада. Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на ...

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Вечер - 25.09.2020

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени беше најголем на средниот запад на САД.

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Вечер - 25.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Починале пет лица.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Магазин - 25.09.2020

Денеска од Институтот на Јавно здравје, информираа дека дури една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на ИЈЗ како најчест симптом се јавува температурата, која ја имале 65,6 од ...

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

MakPress - 25.09.2020

Над 80 проценти од луѓето во Велика Британија не ги следат упатствата за самоизолација кога имаат симптоми на Ковид-19 или во случај да имале контакт со некој што е позитивен на тестот, покажува истражувањето спроведено од лондонскиот Кралски колеџ.

Центар се изедначи со Аеродром, овие две скопски општини остануваат жариште на коронавирусот

MakPress - 25.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17343, бројката на оздравени пациенти е 14422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2200.

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

MakPress - 25.09.2020

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус во Шпанија од почетокот на пандемијата надмина 700.000, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште, каде повеќе од една третина од сите пациенти се хоспитализирани во ...

Во Србија 83 заболени со корона од 6663 тестирани

Канал5 - 24.09.2020

Во последните 24 часа, во Србија биле тестирани 6663 лица за коронавирус, од кои 83 биле ново дијагностицирани. Едно лице починало, пренесува Блиц. 294 пациенти се хоспитализирани додека 22 биле на апарати за ...

Во Британија за една недела, двојно зголемен бројот на заразени

Канал5 - 24.09.2020

Во последните 24 часа, во Велика Британија се пријавени 6.634 нови случаи на ковид-19, а уште 40 лица починале. Вкупно 41.900 луѓе починале од коронавирус во земјата, што ја прави најпогодена европска земја.

Шпанија надмина 700.000 заразени со корона,состојбата се влошува

Канал5 - 24.09.2020

Вкупниот број заразени со коронавирус во Шпанија надмина 700.000 од почетокот на пандемијата, а властите предупредуваат на „тешки недели“ во Мадрид, густо населено жариште каде што има повеќе од една третина од хоспитализациите во земјата.

58 новозаразени со коронавирус во Скопје, вкупно 625 активни случаи во главниот град

А1 On - 24.09.2020

Според последните податоци на Министерството за здравство, во моментов во Скопје има 625 лица заразени со коронавирусот, а најмногу од нив се во општините Аеродром – 93, Центар – 89 и Гази Баба – 74.

Во Финска состојбата со коронавирусот се влошува, половина од новозаболените на возраст под 30 години

Макфакс - 24.09.2020

Финските власти предупредуваат дека пандемијата на Ковид-19 брзо се шири во земјата и дека се движи во „алармантна“ насока. 14-дневниот кумулативен број на случаи на Ковид-19 на 100.000 жители во Финска остана меѓу најниските во Европа со 15,5, ...

Во Словенија 122 нови случаи на коронаинфекции, нов пакет субвенции

Нетпрес - 24.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 2.848 тестови потврдени се 122 нови случаи на зараза со коронавирусот, 14 помалку отколку претходниот ден а забележани се и два смртни случаи, објави во четвртокот словенечката влада, која подготвува нов пакет ...

Околу 20 проценти од заразените со SARS-CoV-2 немаат симптоми на болеста

Panacea.mk - 24.09.2020

Иако се работи за 20 проценти, се смета дека и натаму тоа е голема бројка на луѓе, па затоа треба и понатаму да се носат заштитни маски за лице за да се спречи лицата кои имаат асимптоматска инфекција да ја шират на други лица, особено на јавни ...