TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

24 Вести - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Израел прогласи крај на примирјето

Deutsche Welle - 27.07.2014

Поради непрекинатата ракетна стрелба од Појасот Газа, Израел го прекина едностраното примирје. Армијата продолжи напади од воздух, море и копно, соопшти портпарол на војската.

Хамас го одби примирјето

Алсат-М - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Давутоглу: Израел одби еднонеделно примирје

Алсат-М - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за време на преговорите во Париз за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел, јави ДПА.

Израелската армија ги обнови нападите во Појасот Газа

Алсат-М - 27.07.2014

Израелската армија објави дека го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа како одговор на постојаните ракетни напади од страна на Хамас.

Хамас го одби примирјето, во Газа повторно се гине

Утрински - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Тројца Палестинци загинаа во обновената израелска операција во Појасот Газа

24 Вести - 27.07.2014

Тројца Палестинци денеска загинаа во Газа по обновената израелска операција во Појасот Газа, соопшти палестинската брза помош. Двајца мажи загинале при тенковски напад во близина на израелската ...

Хамас се согласи на ново примирје, но сега Израел не прифаќа

Утрински - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

Нема ново примирје во Појасот Газа

24 Вести - 27.07.2014

Израел попладнево соопшти дека не е подготвен за ново продолжување на прекинот на огнот, откако претходно Хамас се согласи на 24-часовно примирје што трбаше да стапи во сила во 14 часот по локално ...

Безредија на антиизраелските протести во Франција

Deutsche Welle - 27.07.2014

Во протестите во Париз против израелската воена акција во Појасот Газа дојде до судири. Демонстрациите не беа одобрени, а полицијата уапси над 70 лица. Во Германија протестите поминаа мирно.

Хамас прогласи ново 24-часовно примирје

24 Вести - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас прогласи ново 24-часовно примирје, со почеток во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време). - Во договор со Обединетите нации, поради положбата ...

Хамас ненадејно објави прекин на огнот

Deutsche Welle - 27.07.2014

Прво Хамас го игнорираше едностраното објавено примирје од страна на Израел и продолжи со испалување ракети. По израелскиот противудар, исламистите сега објавија 24-часовен прекин на огнот.

24 часовен прекин на огнот во Газа

Телма - 27.07.2014

Палестинската милитантна група Хамас објави нов 24 часовен прекин на огнот, откако претходно Израел ја продолжи воената операција бидејќи исламистите ги обновија ракетните напади од Газа.

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

Сител - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Израел го прекинува хуманитарното примирје

Нетпрес - 27.07.2014

Израел го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа, како одговор на постојаните ракетни напади од страна на Хамас. - По постојаните ракетни напади на Хамас за време ...

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

А1 On - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Давутоглу: Израел одби еднонеделно примирје

Алфа - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за време на преговорите во Париз за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел.

Израелската армија ги обнови нападите во Појасот Газа

А1 On - 27.07.2014

Израелската армија објави дека го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа како одговор на постојаните ракетни напади од страна на Хамас.

ГАЗА: Тројца Палестинци загинаа во обновената израелска операција

Телеграф - 27.07.2014

Хамас ги користи жителите на Газа, претворувајќи ги во живи штитови. Израелската армија ги напаѓа терористичките центри, ако жителите станат жртви, Хамас ќе сноси одговорност, бидејќи го отфрли ...

Израелската армија ги обнови нападите во Појасот Газа

Алфа - 27.07.2014

Израелската армија објави дека го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа како одговор на постојаните ракетни напади од страна на Хамас.

Давутоглу: Израел одби еднонеделно примирје

+инфо - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за време на преговорите во Париз за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел, јави ДПА.

ДАВУТОГЛУ: Израел одби еднонеделно примирје

Телеграф - 27.07.2014

Давутоглу, кој присуствуваше на преговорите изјави дека учесниците биле „многу блиску до постигнување на примирје, но Израел го отфрли предлогот во последната минута“ Шефот на турската дипломатија ...

Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје

А1 On - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје

Алфа - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје

+инфо - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

ХАМАС СЕ СОГЛАСИ: Сака ново 24-часовно примирје

Телеграф - 27.07.2014

Во договор со Обединетите нации, спротиставените групи се согласија да поддржат 24-часовно хуманитарно примирје, кое почнува денеска во 14 часот Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ...

Хамас се согласи на 24 – часовно примирје

Нетпрес - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24 – часовно примирје. -Во договор со Обединетите нации, поради положбата на нашиот народ како и за Рамазан Бајрам спротиставените групи се ...

Хамас го прифати 24-часовното примирје

Нова ТВ - 27.07.2014

Портпаролот на групата, Сами Абу Зухри, вели дека "како одговор на интервенцијата на ОН и со оглед на состојбата на нашиот народ и по повод празникот, договорено е меѓу фракциите на отпорот да го ...

Израел не прифаќа продолжување на примирјето

Алфа - 27.07.2014

Хамас го прекршува примирјето и продолжува да пука по нас. Во таква состојба Израел ќе направи се што е неопходно за да го заштити своето население, изјави израелскиот премиер Бенјамин Натанјаху.

Израелската армија ги обнови нападите во Појасот Газа

+инфо - 27.07.2014

Израелската армија објави дека го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа како одговор на постојаните ракетни напади од страна на Хамас.

Израел не прифаќа продожување на примирјето

А1 On - 27.07.2014

Израел попладнево соопшти дека не е подготвен за ново продолжување на прекинот на огнот, откако претходно Хамас се согласи на 24-часовно примирје што трбаше да стапи во сила во 14 часот по локално ...

Израел не прифаќа продожување на примирјето

Сител - 27.07.2014

Израел попладнево соопшти дека не е подготвен за ново продолжување на прекинот на огнот, откако претходно Хамас се согласи на 24-часовно примирје што трбаше да стапи во сила во 14 часот по локално ...

Тројца Палестинци загинаа во обновената израелска операција во Појасот Газа

Сител - 27.07.2014

Тројца Палестинци денеска загинаа во Газа по обновената израелска операција во Појасот Газа, соопшти палестинската брза помош. Двајца мажи загинале при тенковски напад во близина на израелската ...

Израел го продолжи примирјето во Газа за уште 24 часа, бројот жртви расте

Макфакс - 27.07.2014

Потесниот состав на ткн безбедносниот кабинет на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ноќта кон неделата одлучи да ги продолжи ткн хуманитарно примирје во палестинската енклава Појасот Газа за уште ...

Давутоглу: Израел одби еднонеделно примирје

Сител - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за време на преговорите во Париз за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел, јави ДПА.

Крај на примирјето: Израел продолжува со нападите по ракетирањето на Хамас

Нова ТВ - 27.07.2014

Израелската армија соопшти дека ги продолжува нападите во воздух, земја и море врз Газа, откако палестинските милитанти продолжија да ракетираат, одбивајќи го хуманитарното примирје, јавува Би-Би-Си.

Израел ги продолжува операциите во Газа откако Хамас го одби примирјето

Р.С.Европа - 27.07.2014

Израел соопшти дека продолжува со воените операции во појасот Газа откако Хамас го отфрли примирјето и започна со ракетни напади. Израел вчера објави 24-часовно продолжување на хуманитарниот прекин ...

Израел објави крај на примирјето, продолжува офанзивата во Газа

Макфакс - 27.07.2014

Израелската армија во неделата претпладне објави крај на хуманитарното примирје кое требаше да трае до неделата на полноќ и продолжување на своите воени операција во палестинската енклава Појасот ...

Израел го прекина хуманитарното примирје во Газа

Press24 - 27.07.2014

Израелската армија го прекина хуманитарното примирје во појасот Газа и ги обнови воените операции како одговор на непрекинатите пакетни напади од страна на Хамас.

Израел го продолжи примирјето во Газа за уште 24 часа, бројот жртви расте

Кајгана - 27.07.2014

Потесниот состав на безбедносниот кабинет на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа одлучи да ги продолжи хуманитарно примирје во палестинската енклава Газа за уште 24 часа, до неделата на ...

Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје

Сител - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

Израел продолжува со напади врз Газа откако Хамас го одби примирјето

Нова ТВ - 27.07.2014

Израел соопшти дека продолжува со воените операции во појасот Газа откако Хамас го отфрли примирјето и започна со ракетни напади. Израел вчера објави 24-часовно продолжување на хуманитарниот прекин ...

Хамас се согласува на 24-часовно примирје

Макфакс - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас го прифати во неделата напладне 24-часовното примирје во енклавата Појасот Газа коешто би требало да стапи на сила во 14 часот по локално време.

Хамас го прифати 24-часовното примирје

Р.С.Европа - 27.07.2014

Портпаролот на групата, Сами Абу Зухри, вели дека "како одговор на интервенцијата на ОН и со оглед на состојбата на нашиот народ и по повод празникот, договорено е меѓу фракциите на отпорот да го ...

ХАМАС: Бара повлекување на израелската војска од Газа

Телеграф - 27.07.2014

Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако населението не може да се врати во своите домови, посочи портпаролот на Хамас, Фавзи ...

Хамас прифати примирје со Израел

МРТ - 27.07.2014

Хамас прифати 24-часовно примирје со Израел, откако Тел Авив го укина претходниот прекин на огнот поради непрекинатиот ракетен оган од Газа. „Како одговор на проценката на Обединетите нации и земајќи ...

Нетанјаху рече дека израелските операции во Газа ќе продолжат

Р.С.Европа - 27.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека израелските воени операции во Газа ќе продолжат и дека тој го обвинува Хамас за кршење на прекинот на огнот.

Израел не прифаќа продожување на примирјето

Телеграф - 27.07.2014

Ова доаѓа откако претходно Хамас се согласи на 24-часовно примирје што требаше да стапи во сила во 14 часот по локално време Израел попладнево соопшти дека не е подготвен за ново продолжување на ...

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

+инфо - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Тројца Палестинци загинаа во обновената израелска операција во Газа

Либертас - 27.07.2014

Тројца Палестинци денеска загинаа во Газа по обновената израелска операција во Појасот Газа, соопшти палестинската брза помош. Двајца мажи загинале при тенковски напад во близина на израелската ...

Прекинато хуманитарното примирје, Израел ги обновува операции во Газа

Либертас - 27.07.2014

Израелската армија објави дека го прекинува хуманитарното примирје и ги обновува операциите во Појасот Газа како одговор на постојаните ракетни напади на Хамас.

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

Република - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје

Либертас - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје. „Во договор со Обединетите нации, поради положбата на нашиот народ како и за Рамазан Бајрам спротиставените групи се ...

Уапсени над 70 демонстранти во Париз на антиизраелските протести

Локално - 27.07.2014

Во протестите во Париз против израелската воена акција во Појасот Газа дојде до судири. Демонстрациите не беа одобрени, а полицијата уапси над 70 лица.

Нетанјаху не му верува на Хамас

Локално - 27.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека израелските воени операции во Газа ќе продолжат и дека тој го обвинува Хамас за кршење на прекинот на огнот.

Хамас се согласи на ново 24 часовно примирје

Локално - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24-часовно примирје, кое треба да почне во 14 часот по локално време (11 по средноевропско време).

Хамас ја отфрли одлуката за продолжување на примирјето во Газа

Либертас - 27.07.2014

Утрово Хамас ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. „Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Израел ги продолжи нападите над Газа, настрадаа тројца Палестинци

Фактор - 27.07.2014

Тројца Палестинци денеска се убиени во појасот Газа, бидејќи Израел ги продолжи воените операции на тоа подрачје, соопштија локалните служби на итната помош.

Хамас се согласува на 24-часовно примирје

Тера - 27.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас го прифати во неделата напладне 24-часовното примирје во енклавата Појасот Газа коешто би требало да стапи на сила во 14 часот по локално време.

Давутоглу: Израел одби еднонеделно примирје

Република - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за време на преговорите во Париз за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел, јави ДПА.

Израел објави крај на примирјето, продолжува офанзивата во Газа

Тера - 27.07.2014

Израелската армија во неделата претпладне објави крај на хуманитарното примирје кое требаше да трае до неделата на полноќ и продолжување на своите воени операција во палестинската енклава Појасот ...

(Фото) Во Газа убиени над 900 лица. Во светот расте бројот на протести против воената интервенција на Израел

еМагазин - 27.07.2014

Билансот на жртвите во Газа достигна над 900 лица, откако Израел ја почна операцијата „Раб на одбраната„, на 8 јули. Меѓународната заедница врши притисок врз двете страни да постигнат прекин на ...

Хамас го одби примирјето и бара повлекување на израелската војска од Појасот Газа

Локално - 27.07.2014

Хамас утрово ја отфрли одлуката на Израел да се продолжи примирјето за 24 часа. - Ниту еден хуманитарен прекин на огнот не е валиден без повлекување на изралеските тенкови од Појасот Газа и ако ...

Газа испука три ракети кон Израел

Тера - 27.07.2014

Неколку минути по официјалното завршување на хуманитарното примирје, од Газа биле испукани три ракети кон Израел, откако тој се согласи да го продолжи примирјето до полноќ.

Давитоглу: „Израел го одби договорот за еднонеделно примирје“

Либертас - 27.07.2014

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека израелската Влада го одбила договорот за еднонеделно примирје меѓу Хамас и Израел. Давутоглу, кој присуствуваше на преговорите во Париз ...

Еврејски активисти со кукли протестирале против нападите во Газа!

Н.Македонија - 27.07.2014

Активисти од групата „Евреите против геноцидот“ протестирале против убивањето деца во појасот газа, јави агенцијата Анадолија Членовите на групата се собрале пред Врховниот суд во Западен Ерусалим и ...

Израел не прифаќа продожување на примирјето

Н.Македонија - 27.07.2014

Израел попладнево соопшти дека не е подготвен за ново продолжување на прекинот на огнот, откако претходно Хамас се согласи на 24-часовно примирје што трбаше да стапи во сила во 14 часот по локално ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа во израелската офанзива

24 Вести - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на над илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Израел се согласи за продолжување на примирјето

24 Вести - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Израел се согласи да продолжи примирјето

Утрински - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

24 Вести - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Утрински - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Алсат-М - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Масовни протести во Газа, а бројот на жртвите се искачи на 800

Дневник - 26.07.2014

Додека Израелската армија продолжува со ракетните напади врз Газа, а бројот на настраданите Палестинци надмина 800, Палестинците во Западниот Брег одлучија да се дигнат на нозе и да ја покажат ...

Израел се согласи на дванаесет часа хуманитарно примирје

Deutsche Welle - 26.07.2014

Израелската војска соопшти денеска дека се согласила на 12-часовно хуманитарно примирје во борбите во Појасот Газа. Тоа примирје почна во 7 часот по македонско време и треба да трае до 19 часот.

Израел прифати 12 - часовно примирје што завршува вечерва во 19 часот

Канал5 - 26.07.2014

Израел вчеравечер се согласи на 12-часовен прекин на огнот поради хуманитарни причини во појасот Газа. Примирјето започна рано изутрина во 7 часот по македонско време и треба да трае вечерва до 19 ...

Од Париз се бара продолжување на прекинот на огнот во Газа

Deutsche Welle - 26.07.2014

Министрите за надворешни работи од седум земји повикаа на прекин на огнот меѓу израелските сили за безбедност и милициите на Хамас. Тие денеска во Париз ги сондираа можностите за долгорочен прекин на ...

Продолжено примирјето во Газа

Телма - 26.07.2014

Изрел се согласи да продолжи 12 часовното примирје. Не е познато дали Хамас се согласи на продолжување на примирјето кое истече во 17 часот по средноевропско време.

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

+инфо - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Бројот на загинати во Газа пред примирјето надмина 900

Макфакс - 26.07.2014

Непосредно пред почетокот на 12-часовното примирје меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас кое ја контролира енклавата Појасот Газа, гранати истрелани од израелски тенк убиле во ...

Средба во Париз посветена на траен прекин на огнот во Газа

Сител - 26.07.2014

Во Париз денеска се одржува средба посветена на меѓународните напори за постигнување траен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Дванаесетчасовен прекин на огнот во појасот Газа

Р.С.Европа - 26.07.2014

Дванаесетчасовниот прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во појасот Газа стапи на сила во 8 часот денеска, 19-ти ден од конфликтот во кој загинаа стотици лица.

Израел се согласи за продолжување на примирјето

Телеграф - 26.07.2014

Не е познато дали Хамас се согласи на продолжување на 12-часовното примирје Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време) ...

Продолжуваат борбите во Појасот Газа, бројот на загинати надмина 900

МРТ - 26.07.2014

И покрај најавеното дванаесет часовно примирје, на што се согласи Израел по посетата на државниот секретар Џон Кери, продолжија борбите во Појасот Газа.

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

Сител - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Шефовите на дипломатиите повикаа на продолжување на примирјето во Газа

Макфакс - 26.07.2014

Министрите за надворешни работи на седум земји повикаа во саботата од Париз на продолжување на 12-часовниот „хуманитарен“ прекин на огнот во палестинската енклава Појасот Газа меѓу Израел и ...

Се откриваат нови тела под урнатините во Газа, бројот на загинати надмина 1000

МРТ - 26.07.2014

Подобро да немаше примирје е помислата на жителите на Газа додека откриваат нови тела под урнатините. Уште 85 загинати и нивниот број се искачи на речиси илјада, главно цивили.

Израел се согласи за продолжување на примирјето

+инфо - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Над илјада мртви во Газа, Израел прифати продолжување на примирјето за четири часа

Макфакс - 26.07.2014

Најмалку илјади Палестинци загинале а околу шест илјади се ранети, најмногу цивили, во Појасот Газа од почетокот на израелската офанзива од 8-ми јули, додека шефовите на дипломатиите на седумте земји ...

Газа испука три ракети кон Израел, муслиманите низ целиот свет протестираат против нападите на Тел Авив (ВИДЕО)

МКД - 26.07.2014

Билансот на жртвите во Газа достигна над 900 откако Израел ја почна операцијата Раб на одбраната, на 8 јули. Меѓународната заедница врши притисок врз двете страни да постигнат прекин на огнот, додека ...

Четири деца загинаа од ракета истрелана врз Синај, во близина на Газа

Макфакс - 26.07.2014

Четири деца се убиени а уште пет луѓе се ранети во саботата кога ракета паднала во близина на неговата куќа во Рафах, египетски град на Синај во близина на границата со палестинската енклава Појасот ...

Хамас ја презема одговорноста за ракетирањето на Израел по примирјето

Макфакс - 26.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас коешто од 2007 година ја контролира енклавата Појасот Газа, во саботата навечер ја презема одговорноста за истрелувањето на седум ракети врз територијата на ...

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

А1 On - 26.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Израел се согласи за продолжување на примирјето

А1 On - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

А1 On - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Израел се согласи за продолжување на примирјето

Алфа - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

А1 On - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

А1 On - 26.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Алфа - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

ПАРИЗ: Средба посветена на траен прекин на огнот во Газа

Телеграф - 26.07.2014

Претходно беше најавено дека на средбата ќе присуствуваат шефовите на дипломатиите на Велика Британија, Германија, Италија, Катар, САД, Турција и Франција и високиот претставник за надворешна ...

Средба во Париз посветена на траен прекин на огнот во Газа

+инфо - 26.07.2014

Во Париз денеска се одржува средба посветена на меѓународните напори за постигнување траен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот - Хамас.

Средба во Париз посветена на траен прекин на огнот во Газа

А1 On - 26.07.2014

Во Париз денеска се одржува средба посветена на меѓународните напори за постигнување траен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Дванаесетчасовен прекин на огнот во појасот Газа

Нова ТВ - 26.07.2014

Дванаесетчасовниот прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во појасот Газа стапи на сила во 8 часот денеска, 19-ти ден од конфликтот во кој загинаа стотици лица.

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа, од нив 192 деца

Телеграф - 26.07.2014

Во израелската офанзива повредени се приближно 6.000 луѓе Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада . Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум ...

ПОЈАСОТ ГАЗА: Дванаесетчасовен прекин на огнот

Телеграф - 26.07.2014

Армијата на Израел најави дека ќе го почитува 12-часовното примирје, но дека ќе реагира во случај на напад врз нејзини војници или израелски цели и цивили Од утрово во 8:00 часот по локално време ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

+инфо - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Нетанјаху објави 12-часовен прекин на огнот во Газа, мировните иницијативи продолжуваат без успех

Макфакс - 26.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Натанјаху во разговор со американскиот државен секретар Џон Кери во петокот навечер изјавил дека израелската армија ќе ги сопре воените дејствија во палестинската енклава ...

Хамас се согласи на 12-часовното примирје

Макфакс - 26.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас кое од 2007 година управува со енклавата Појасот Газа каде од 8-ми јули израелската армија води офанзива во којашто загинаа повеќе од 850 луѓе, го прифати ...

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Сител - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

12-часовното примирје во Газа стапи во сила

Inpress - 26.07.2014

Ерусалим, 26. јули 2014 (ИНПРЕС) Во 08:00 часот по локално време стапи во сила 12-часовното хуманитарно примирје во Појасот Газа. Од 08:00 часот до 20:00 часот во регионот ќе биде на сила режим на ...

Протести во Њујорк поради убиствата во Газа

Inpress - 26.07.2014

Њујорк, 26. јули 2014 (ИНПРЕС) Околу 2.500 луѓе се собраа во близина на „Тајмс Сквер“ во Њујорк во знак на протест против воените дејствија на Израел во Појасот Газа.

ИЗРАЕЛ-ПОЈАСОТ ГАЗА: Што сака да постигне Израел, а што „Хамас“?

Телеграф - 26.07.2014

Што сака да постигне „Хамас“, организација која владее со Појасот Газа, и која голем дел од западните сили ја сметаат за терористичка организација? А што сака да постигне Израел? И на што се спремни ...

ВИДЕО: Израел во лажен град ги подготвува своите специјалци за војна

А1 On - 26.07.2014

Специјалци на израелската војска во моментов се ангажирани во појасот Газа, каде што е во тек голема акција против Хамас. Борбите во Газа се водат во тесни градски улици и тој начин на војување се ...

ВИДЕО: Ова се „терористичките тунели“ поради кои страда Газа

А1 On - 26.07.2014

Поради подземните премини, кои Хамас наводно ги користи за своите дејства, тежиштето на борбата во појасот Газа се префрли во подземјето. -Цела Газа е еден подземен град, а инфраструктурата која ...

Продолжено хуманитарното примирје во Појасот Газа

Локално - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време) хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Војува ли Израел?

Локално - 26.07.2014

Дилемите околу прашањето колку далеку може да стигне Израел, ги брануваат против ракетните напади од Газа. А тие продолжуваат. Но каде завршува легитимната самоодбрана и почнува агресивната воена ...

Хамас ја презема одговорноста за ракетирањето на Израел по примирјето

Република - 26.07.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас коешто од 2007 година ја контролира енклавата Појасот Газа, во саботата навечер ја презема одговорноста за истрелувањето на седум ракети врз територијата на ...

Дипломатите повикаа на продолжување на прекинот на огнот

Фактор - 26.07.2014

Шефовите на дипломатиите од САД, Европа и од Блискиот исток денеска повикаа на продолжување на 12-часовниот прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас и појасот Газа.

Средба во Париз посветена на траен прекин на огнот во Газа

Локално - 26.07.2014

Во Париз денеска се одржува средба посветена на меѓународните напори за постигнување траен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Од крвопролевањето во Газа: Ужаснат и скршен, таткото го држи телото на своето мртво бебе по 18-дневното бомбардирање!

Точка - 26.07.2014

Тот е едно од 800-те Палестинци - главно цивили од кои 120 деца - убиени по две неделното бомбардирање од страна на силите на Изреал. Врисоците од болка на уништениот татко кој во раце го држи ...

Израел одобри 12 часовно хуманитарно примирје на Појасот Газa

Локално - 26.07.2014

Израелската војска соопшти денеска дека се согласил на на 12-часовно хуманитарно примирје во борбите во Појасот Газа. Тоа примирје почна во 7 часот по македонско време и треба да трае до 19 ...

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа од утрово

Либертас - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Прекин на огнот во Газа, преговори во Париз

Фактор - 26.07.2014

Дванаесетчасовниот хуманитарен прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас во појасот Газа стапи на сила во седум часот, после 19 дена судири во кои загина повеќе стотици луѓе.

Убиени израелци пред дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Локално - 26.07.2014

Двајца израелски војници биле убиени при борба во појасот Газа синоќа , со што бројот на жртвитаеод израелска страна од почетокот на копнената операција достигна 37 лица, пренесе AFP.

12-часовното примирје во Газа стапи во сила

Локално - 26.07.2014

Во 08:00 часот по локално време стапи во сила 12-часовното хуманитарно примирје во Појасот Газа. Од 08:00 часот до 20:00 часот во појасот Газа ќе дејствува режим на хуманитарно примирје.

Израел се согласи за продолжување на примирјето

Република - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми. Не е познато дали Хамас се согласи на продолжување на 12-часовното примирје, кое истече во 17 часот ...

Њујорк протестира против убиствата во Газа

Локално - 26.07.2014

Околу 2.500 луѓе се собраа во близина на “Тајмс Скуер” во Њујорк во знак на протест против воените дејствија на Израел во Појасот Газа. Некои од демонстрантите дојдоа со палестински знамиња.

Израел одбил примирје во Газа, досега убиени над 800 Палестинци

Тера - 26.07.2014

Израел ноќеска го одбил предлогот на американскиот државен секретар Џон Кери за примирје во Газа, објавила израелската државна телевизија. „Безбедносниот кабинет едногласно го одбил предлогот на ...

Над илјада жртви во Појасот Газа меѓу нив 139 деца

Локално - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Каиро има клучна улога во спасувањето на Палестинците

Н.Македонија - 26.07.2014

За да се разбере коренот на сегашната фрустрација на организацијата, одговорот треба да се бара северно, а не западно од Газа. Епицентарот на растечкиот очај на Хамас лежи во политиките на новата ...

Израел го продолжи хуманитарното примирје во Појасот Газа

Н.Македонија - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време(21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа Не е познато дали Хамас се согласи на ...

Вештачки арапски град во кој израелските војници вежбаа за борба во Газа

Н.Македонија - 26.07.2014

Израелската војска која води улична борба во Газа со припадниците на Хамас се разликува по начинот на делување во споредба со претходните операции. Израелската војска за ваквиот начин на дејствување ...

Израел се согласи за продолжување на примирјето

Lider - 26.07.2014

Израел се согласи да го продолжи за уште четири часа, до полноќ по локално време (21 часот по средноевропско време), хуманитарното примирје во Појасот Газа, јавија израелски медиуми.

Дванаесетчасовен прекин на огнот во Појасот Газа

Lider - 26.07.2014

Од утрово во 8:00 часот по локално време (7:00 часот по средноевропско време) во сила стапи 12-часовен прекин на огнот во Појасот Газа меѓу Израел и палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас).

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Канал5 - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Утрински - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

Канал5 - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

24 Вести - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Израел го отфрли планот за примирје, нови жртви во Газа

Телма - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Алсат-М - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

ОН: Палестинците нема каде да се засолнат од нападите на Израел

Дневник - 25.07.2014

Заменик-секретарката на ОН за хуманитарни работи, Валери Амос, изрази вчера длабока загриженост поради с` поголемиот број жртви во Појасот Газа, предупредувајќи дека речиси и да е невозможно ...

Војната во Газа: Самоодбрана или воено злосторство?

Deutsche Welle - 25.07.2014

Колку далеку може Израел да оди во својата офанзива против Хамас во Појасот Газа? Експертите за меѓународно право се поделени околу тоа каде завршува правото на самоодбрана и почнува ...

Над 800 загинати во израелската офанзива во појасот Газа

Канал5 - 25.07.2014

Најмалку двајца Палестинци настрадаа во протестите на Западниот брег, а над 200 се повредени во судирот со полицијата. Околу 10 илјади Палестинци вчеравечер протестираа против израелската офанзива со ...

Кери предлага прекин на огнот на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 25.07.2014

Министерот за надворешни рабoти нa САД Џон Кери изготвил предлог за прекин на оног во Појасот Газа. Сѐ уште е неизвесно дали двете страни ќе го прифатат предлогот.

Мирни пропалестински протести и во Скопје

Канал5 - 25.07.2014

Поддршка за палестинскиот народ денеска дојде и од протесниот марш во Скопје. Да престанат убивањата на цивилното население во појасот Газа, побараа стотина граѓани кои се приклучија на глобалниот ...

Расте бројот на жртви во израелската воена офанзива во појасот Газа

24 Вести - 25.07.2014

Се разгоруваат немирите во појасот Газа. И по 18 дена од почетокот на судирите меѓу израелската војска и Хамас истрелувањето ракети околу Меѓународниот аеродром Бен Гурион се почеста слика.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

24 Вести - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Во Газа непрестано се гине, досега над 800 жртви

Утрински - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

ОН апелираат за прекин на судирите во Појасот Газа

24 Вести - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

24 Вести - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

24 Вести - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

ИЗРАЕЛСКА ОФАНЗИВА: Убиени најмалку 815 Палестинци и 34 Израелци

Телеграф - 25.07.2014

Според невладините организации, околу 80 проценти од убиените Палестинци се цивили, меѓу кои има многу жени и деца Во 18. дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа се убиени ...

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

+инфо - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

А1 On - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

А1 On - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

+инфо - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Курир - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

ЛОНДОНСКИ „САН“: Луѓето од Газа се жртви на „психопатите“ од Хамас

Телеграф - 25.07.2014

Британскиот воен експерт Ричард Кемп, укажува дека Израелците користат најсофистицирани средства за да се одбегнат цивилните жртви, преземајќи мерки какви не ги користи ниту една армија во светот ...

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

Сител - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Билансот на жртвите во Газа се искачи на над 800

Р.С.Европа - 25.07.2014

Најновите гранатирања во Израел ја доведоа бројката на палестински жртви во Газа до над 800. Портпаролот на палестинската Служба за итни случаи, Ашраф ал Кудра рече дека во воздушен напад врз една ...

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ: Протести за поддршка на Појасот Газа, ИВЗ против

Телеграф - 25.07.2014

Бараме македонската Влада јавно да го осуди она што се случува во Појасот Газа, како што тоа го направија многу држави во светот, велат организаторите Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се ...

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

Сител - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Масовни протести во Рамала против бомбардирањето на Израел

Макфакс - 25.07.2014

Додека Израелската армија продолжува со ракетните напади врз Газа, а бројот на настрадани Палестинци надмина 800, луѓето во Западниот брег одлучиле да се дигнат на нозе и да ја покажат својата ...

Напори за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 25.07.2014

Дипломатските напори за завршување на судирот меѓу израелските сили и радикалното палестинско движење хамас се интензивираат. Израел ја разгледува можноста за прекин на огнот што го предложи ...

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

Телеграф - 25.07.2014

Палестинските здравствени власти соопштија дека двајца млади луѓе биле убиени во селото Хавара во северниот дел на Западниот Брег, но засега не е позната причината за нивната смрт Четворица ...

Во израелски напад на училиште убиени и работници на ОН

МКД - 25.07.2014

Активисти на Обединетите нации загинале во израелски напад на училиште во Газа, објавил синоќа генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и „остро го осудил“ нападот.

Палестински „ден на гневот“ поради Газа

Р.С.Европа - 25.07.2014

Палестинските лидери денеска повикаа на протести во Западниот Брег за да се искаже гневот поради израелската офанзива во Газа. До ова дојде откако вчера 15 палестинци загинаа по израелското ...

ГАЗА: Загинати над 800 лица

Телеграф - 25.07.2014

Ова е најкрвавиот конфликт во Појасот Газа од воената операција во 2009 година Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот ...

Бан апелира за прекин на судирите во Појасот Газа

+инфо - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Масовни потреси го тресат Западниот брег (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.07.2014

Додека Израел продолжува со офанзивата врз Газа, а Хамас не престанува со ракетните напади врз цивилни цели, бројот на загинатите Палестинци надминал 800, а Западниот брег решил да се крене на нозе и ...

Пеколен круг во Газа, Израел и Хамс решени да одат докрај

Алфа - 25.07.2014

Исламистичкото движење Хамас иако инфериорно во посредба со моќната израелска армија упорно продолжува со истрелување на ракети кон еврејската држава.

ЧОМСКИ: Само Турција не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

Телеграф - 25.07.2014

Американскиот филозоф и активист ги обвини САД дека го поддржуваат Израел поради сопствените стратегиски интереси Турција е единствената држава што не ја прифаќа неправдата кон Палестинците.

Протести во Иран за поддршка на Палестинците

Р.С.Европа - 25.07.2014

Во Иран денеска се одржаа протести во знак на поддршка на Палестинците додека продолжува израелската офанзива врз Појасот Газа. Државните медиуми јавија дека милиони луѓе учествувале на протестите по ...

Давутоглу на средба со лидерот на Хамас

Р.С.Европа - 25.07.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу денеска ќе отпатува во Катар, каде ќе се сретне со лидерот на Хамас, Халед Мешал. Давутоглу ќе се обиде да го поттикне за планот за хуманитарно ...

Шефот на турската дипломатија на средба со лидерот на „Хамас“

Телеграф - 25.07.2014

Давутоглу ја откажал планираната посета на Франција за да отпатува во Катар и да придонесе за примирје Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу денеска ќе отпатува во Катар каде што ќе ...

Од протестите во Скопје против нападите на Израел врз Газа

МКД - 25.07.2014

Денеска во Скопје се одржа Марш на мирот, како поддршка на жртвите во појасот Газа. Целта на Маршот беше да се упати порака до Израел да престане да ги убива цивилите во Газа.

ПРОТЕСТ ЗА ГАЗА: Полицијата не дозволи демонстрантите да дојдат до Музејот на холокаустот

Телеграф - 25.07.2014

На платото пред пред влезот на Чаршијата беа поставени фотографии од случувањата во Појасот Газа и од убиствата на деца и цивили кои, според демонстрантите, ги извршиле израелските сили Стотина ...

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

+инфо - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Во Скопје Марш на мирот за поддршка на Газа

Сител - 25.07.2014

Со трогателни слики, транспаренти и извици – Израел терорист, денеска кај стоковната куќа мост беше одржан марш на мирот за поодршка на појасот Газа и секојдневното убивање на цивили во оваа област.

„Сан“: Луѓето од Газа жртви на „психопатите“ од Хамас

А1 On - 25.07.2014

Секојдневните слики на разурнување и на голем број човечки жртви, во 17-дневните судири меѓу израелската војска и припадниците на исламистичката организација Хамас, покажуваат дека луѓето во Газа се ...

Бан Ки-мун апелира за прекин на судирите меѓу Израел и Хамас

МРТ - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денес упати апел до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

А1 On - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Нетпрес - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори, пренесе МИА.

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

Сител - 25.07.2014

Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрлил предлозите за прекин на огнот во Појасот Газа и бара измени во планот, изјави владин претставник.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Сител - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Битки во Појасот Газа- ЕУ бара истрага за гранатирањето на училиштето на ОН

Нова ТВ - 25.07.2014

Припадниците на военото крило на Хамас убиле 10 израелски војници во градот Баит Ханоун, јави Анадолија. Според израелските медиуми, израелскиот владин кабинет го разгледува предлогот на ...

Израел одбил примирје во Газа, досега убиени над 800 Палестинци

МКД - 25.07.2014

Израел ноќеска го одбил предлогот на американскиот државен секретар Џон Кери за примирје во Газа, објавила израелската државна телевизија. „Безбедносниот кабинет едногласно го одбил предлогот на ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Сител - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

А1 On - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Израел не го прифаќа планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Телеграф - 25.07.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери предложи план за прекин на 18-дневните борби меѓу Израел и исламистите од движењето Хамас во Појасот Газа Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер ...

Бројот на жртви во Газа надмина 800

МРТ - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Палестина поднесе тужба до Израел во судот во Хаг

Телеграф - 25.07.2014

Правни експерти се сомневаат дека МКС ќе ја прифати палестинската тужба против Израел Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени ...

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

+инфо - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Алфа - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

БАН: Апел за прекин на судирите во Појасот Газа

Телеграф - 25.07.2014

Според израелските медиуми, американскиот државен секретар Џон Кери подготвил нов предлог за примирје меѓу Израел и „Хамас“ во Појасот Газа Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, ...

Бан апелира за прекин на судирите во Појасот Газа

Сител - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Бан апелира за прекин на судирите во Појасот Газа

А1 On - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Воените конфликти го уриваат туризмот – Израел ја губи битката

Фактор - 25.07.2014

Ова лето Омер Бендџоја започна работа како продавач на пијалоци, храна и разгледници на ридот, кој нуди една од најубавите панорамски глетки кон Ерусалим.

Денеска во Скопје протести за поддршка на Појасот Газа

Бриф - 25.07.2014

Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се одржи денеска во Скопје во организација на повеќе невладини организации и здруженија. Целта на маршот е да се испрати порака до Израел да престане со ...

Стоп за агресијата во Газа – мирен протест во Скопската Чаршија

Република - 25.07.2014

Порака „Стоп за агресијата во Газа“ денеска на мирниот протест во Старата Скопска чаршија група демонстранти испратија до меѓународната заедница и властите во Израел.

Бомбардирале засолниште: Погодено е училиштето на ОН во Газа, најмалку 15 мртви!

Точка - 25.07.2014

Како што пренесува BBC, ова е четврт пат за време на израелската офанзива против милитантите на Хамас да погодат некој од објектите на ОН. Во моментот на нападот во училиштето во Беит Ханун имало ...

Бан Ки-мун апелира за прекин на судирите во Појасот Газа

Денешен - 25.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Точка - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори, пренесе МИА.

Масовни протести во Рамала против бомбардирањето на Израел

Тера - 25.07.2014

Додека Израелската армија продолжува со ракетните напади врз Газа, а бројот на настрадани Палестинци надмина 800, луѓето во Западниот брег одлучиле да се дигнат на нозе и да ја покажат својата ...

(ВИДЕО) Масовни протести на Западниот Брег против израелската интервенција во Газа

Фактор - 25.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската воена операција во Газа надмина 800. Западниот Брег одлучи да се дигне на нозе и да ја покаже својата огорченост заради обновените насилства.

Денеска во Скопје протести за поддршка на Појасот Газа

Скопје инфо - 25.07.2014

Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се одржи денеска во Скопје во организација на повеќе невладини организации и здруженија. Целта на маршот е да се испрати порака до Израел да престане со ...

Живи бомби: Магариња и кучиња наполнети со експлозив - главно оружје на џихадистите!

Точка - 25.07.2014

Воените единици на Хамас подметнале бомби во кучиња и магариња, кои се темпирани да експлодираат и да уништат израелско воено тело во појасот Газа. Исто како и бомбашите-самоубијци и војниците ...

Палестинците го тужат Израел во Хаг,Нетанјаху го отфрили планот за прекин на огнот

Локално - 25.07.2014

Палестинските власти денеска пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг поднесоа тужба против Израел за воените злосторства извршени во Газа. Палестинскиот министер за правда Салем ал-Сака и јавниот ...

Палестинците го тужат Израел во Хаг за воени злосторства

Фактор - 25.07.2014

Палестинските власти денеска пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг поднесоа тужба против Израел за воените злосторства извршени во Газа. Палестинскиот министер за правда Салем ал-Сака и јавниот ...

Повеќе од 800 загинати во израелската операција во Газа

Либертас - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Над 800 убиени Палестинци од Израел

Локално - 25.07.2014

Израелската армија погоди во петокот наутро живеалиште во Газа, убивајќи еден од жителите. Така бројот на загинатите Палестинци од почетокот на израелската офанзива од 8 јули надминa800.

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

Денешен - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Од почетокот на нападите во Газа убиени со 800 Палестинци и 33 Израелци

Република - 25.07.2014

Најмалку двајца Палестинци се убиени на Западниот брег на протестите против израелската воена акција на Газа, соопштија официјални лица. Најмалку 10 илјади демонстранти маршираа од Рамала кон источен ...

Мртви се бројат и на Западниот Брег

Либертас - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

Република - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Укинување на блокадата на Газа во замена за примирје?

Н.Македонија - 25.07.2014

Хуманитарните организации алармираат на катастрофалната состојба во Газа, на која ѝ е потребно итно снабдување со основни прехранбени производи, јави Би-би-си Над 119.000 жители на Газа се сместени ...

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Н.Македонија - 25.07.2014

Палестинскиот министер за правда Салем ал Сака и јавниот обвинител во Газа, Исмаил Џабр, покренаа, преку адвокат во Париз, законска процедура против Израел поради 18-дневните судири меѓу борците на ...

Израел го отфрли планот за прекин на огнот во Појасот Газа, бара измени

Н.Македонија - 25.07.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери предложи план за прекин на 18-дневните борби меѓу Израел и исламистите од движењето Хамас во Појасот Газа Кабинетот за безбедност на израелскиот премиер ...

Вистината за судирите во Газа

365 - 25.07.2014

Во вестите за светот највознемирувачко секојдневие е она што се случува на Појасот Газа. Истовремено, пренесувајќи агенциски вести ние сме преплавени со мислења кои што од секоја насока ни посочуваат ...

Израелската операција продолжува, расте бројот на жртви во Газа

Утрински - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Лидерот на Хамас поддржува хуманитарно примирје

Алсат-М - 24.07.2014

Лидерот на Хамас Халед Мешаал изјави дека движењето нема да прифати никаков мировен предлог, што не ја прекинува блокадата на луѓето во Појасот Газа, пренесува ДПА.

Валери Амос – ситуацијата во Газа е ужасна

Канал5 - 24.07.2014

Хуманитарниот шефот на ОН Валери Амос бара прекин на огнот во Газа бидејќи тоа е од витално значење и оти ситуацијата е влошена. Амос на конференцијата на ОН во Токио потврди дека главен приоритет е ...

Ритче со поглед на војна

Deutsche Welle - 24.07.2014

На периферијата на Појасот Газа се собираат новинари и љубопитници и ги набљудуваат воените случувања. Има изблици на воодушевување од бомбашките напади, а малку сочувство со луѓето во Газа.

Газа: Досега загинаа 649 Палестинци и 31 Израелец

Телма - 24.07.2014

Високиот комесар на ОН за човекови права, Нави Пилај, ја осуди израелската офанзива во појасот Газа,оценувајќи дека постојат индикации дека официјален Тел Авив е виновен и за воени злосторства.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

24 Вести - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

ФОТО: Ова е најтажната фотографија која го зави светот во црно

Press24 - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст објави фотографија која дефинитивно ќе ви го скрши срцето. Оваа фотографија од Вселената е направена во моментот кога е срушен малезискиот авион. Погледнете..

Дипломатски напори за итно примирје во Газа

Р.С.Европа - 24.07.2014

САД, Турција, Катар и Египет, во последниве 5 дена работат интензивно на обезбедување итно примирје меѓу израелците и палестинците, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Ахмет ...

Најтажната слика досега: Астронаут ја фотографираше офанзивата во Газа од вселената

А1 On - 24.07.2014

Германски астронаут ја фотографираше најголемата израелска офанзива во Газа од меѓународната вселенска станица. Тој фотографијата ја нарече како „најтажната фотографија досега“.

Астронаут од вселената го сликал нападот врз Газа (ФОТО)

МКД - 24.07.2014

Германски астронаут успеал да ја фотографира воената зона во Газа од вселената, поточно од Меѓународната вселенска станица. Тој ја нарекол негова „најтажна фотографија досега“.

ОН: Палестинците нема каде да се засолнат од нападите на Израел

Макфакс - 24.07.2014

Заменик секретарот на Обединетоте нации за хуманитарни работи, Валери Амос, во четвртокот изрази длабока загриженост поради сè поголемиот број жртви во појасот Газа, предупредувајќи дека „скоро и да ...

Над 700 лица досега загинаа во Појасот Газа

Нова ТВ - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Најтажната фотографија: Од вселената сликал напад врз Газа

Нетпрес - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст го фотографирал израелскиот напад врз Појасот Газа од вселената. Тој објавил фотографии направени на повеќе од 320 километри над Земјата, од Меѓународната ...

Киднапирањата како оружје на Хамас

А1 On - 24.07.2014

Киднапирањата на војници и цивили во израелската јавност очигледно предизвикуваат поголемо внимание од случаите на убиствата. Хамас затоа сака да ги користи киднаперите како оружје и се обидува во ...

Најтажната фотографија: Војната во Газа се гледа од небото

Црнобело - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст кој работи на Меѓународната вселенска станица како геофизичар и вулканолог, на Твитер ја објави најтажната фотографија.

Нападнато училиште во Газа, седум жртви

Р.С.Европа - 24.07.2014

Палестинските власти соопштија дека најмалку седум лица загинале, а многу биле повреди во израелскиот напад на едно училиште на ОН во Појасот Газа. Според властите, во училиштето имало стотици луѓе ...

Ноам Чомски - САД уште еднаш го предадоа муслиманскиот свет

Inpress - 24.07.2014

Вашингтон, 24. јули 2014 (ИНПРЕС) Луѓето денес во светот премногу очекуваат од меѓународната заедница, која не постои и е само измама за обичниот народ, смета угледниот американски филозоф, професор ...

Експлозиите во Газа и Израел видени од вселената

Кајгана - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст на Twitter објави снимки од Меѓународната вселенска станица направени над Газа и Израел. Неговиот опис гласи дека ова се досега најтажните фотографии што ги има ...

Мадона со апел да прекине убивањето деца во Газа

А1 On - 24.07.2014

Овие цвеќиња се невини како децата во Газа! Кој има право да ги уништи? Никој! Прекинете го огнот!, напиша Мадона на ...

Најмалку 16 мртви, од кои шест деца и бебе, во училиште на ОН во Газа

Макфакс - 24.07.2014

Најмалку 16 лица, од кои седум деца меѓу кои и едно бебе, се убиени а околу 200 се ранети кога гранати од израелски тенкови погодиле училиште на Обединетите нации во Газа, изјави портпаролот на ...

ГАЗА: Бројот на жртви достигна над 700 лица

Телеграф - 24.07.2014

Според очевидци, палестинското крајбрежје е целосно во мрак поради претходниот напад врз главната електроцентрала Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

Сител - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

+инфо - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која, според нив, има централна улога во угнетувањето на ...

Бројот на жртви во Појасот Газа вчера достигна 707 лица

+инфо - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа.

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

А1 On - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

А1 On - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Курир - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Лидерот на Хамас поддржува хуманитарно примирје

Алфа - 24.07.2014

Лидерот на Хамас Халед Мешаал изјави дека движењето нема да прифати никаков мировен предлог, што не ја прекинува блокадата на луѓето во Појасот Газа..

Советот за човекови права на ОН ќе ја истражува израелската офанзива, САД се противат

Макфакс - 24.07.2014

Советот за човекови права при Обединетите нации со седиште во Женева, го засили во средата навечер притисокот врз Израел носејќи одлука што поскоро да испрати независна комисија којашто ќе спроведе ...

Медиуми: Над 50 израелски војници одбиле да служат

Макфакс - 24.07.2014

Повеќе од 50 израелски војници потпишале петиција за откажување од пополнување на редовите на постојаниот резервен состав на Војската на одбраната на Државата Израел (ЦАХАЛ), во знак на протест ...

Газа -прекинот на огнот од витално значење

Р.С.Европа - 24.07.2014

Хуманитарниот шефот на ОН Валери Амос изјави дека прекинот на огнот во Газа е од витално значење и дополни оти ситуацијата е влошена . Амос на конференцијата на ОН во Токио вчера рече дека главен ...

Кери: Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и Хамас

Алфа - 24.07.2014

Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по разговори во Израел и на Западниот брег.

Појасот Газа од вселената: „Ова е мојата најтажната фотографија досега“

Таратур - 24.07.2014

Во средата вечерта вооружениот судир во Појасот Газа беше толку жесток што испалувањето и истрелите на рактените плутони и другото оружје беа видливи и од вселената.

БАН ИНФОРМИРАН: Во училишта во Газа сместени ракети што подоцна „исчезнале“

Телеграф - 24.07.2014

Портпаролот на Бан соопшти дека Генералниот секретар на ОН изразил „револт“ поради овој инцидент Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека е „алармиран“ поради информациите дека во училишта ...

Палестински ракети биле сместени во училиштата во Газа

Макфакс - 24.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, истакнал во средата дека е „вознемирен“ поради наводите дека дел од палестинскиот ракетен арсенал бил сместен во училиштата со кои раководат ОН ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

Алфа - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

ХАМАС: Може хуманитарно примирје

Телеграф - 24.07.2014

Подготвени сме да го жртвувме животот, со цел да ставиме крај на блокадата, изјави Мешаал на прес конференција во главниот град на Катар, Доха Лидерот на Хамас Халед Мешаал изјави дека движењето нема ...

Израел треба да е во Германија

Оff.net - 24.07.2014

Израел и Палестина пак се пукаат. Цивилите пак гинат. Семејствата губат домови, хаосот продолжува. Пак. Ништо од ова немаше да се случува ако Израел беше сместен онаму каде што има логика: Во ...

САД ја укинаа забраната на летови за Тел Авив

Макфакс - 24.07.2014

Националната управа на авијацијата на САД доцна во средата ја укинала забраната за американските летови кон Израел, но предупредила дека ситуацијата е „многу променлива“ поради жестоките судири во ...

Бројот на жртви на Појасот Газа достигна над 700 лица

Нетпрес - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесе МИА.

Франција: Мирни протести за Газа

Нетпрес - 24.07.2014

Илјадници Французи мирно протестираа во Париз и уште неколку градови заради израелската офанзива во Газа. Демонстрантите се одзвале на повикот на левичарските партии, синдикатите, групите за заштита ...

Нови жртви во Израел преку ноќта, Хамас не попушта без укинување на блокада

Макфакс - 24.07.2014

Американската сојузна агенција за цивилно воздухопловство (FAA) ја укина во четвртокот забраната за авиокомпаниите за летовите за Израел, но предупреди на „многу нестабилната локална ситуација“, ...

Словенија: Протест за поддршка на Палестинците

Нетпрес - 24.07.2014

Во знак на поддршка на Палестинците во Газа, вчера во Љубљана е одржан протест пред претставништвото на Европската комисија во Словенија. Учесниците на протестот изразиле несогласување со политиката ...

Поранешни израелски војници ја одбија службата во резервниот состав

Локално - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Појасот Газа од вселената: „Ова е мојата најтажна фотографија досега“

Република - 24.07.2014

Вчерашниот конфликт во појасот Газа бил толку жестока што пожарот можел да се види од вселената. Германскиот астронаут Александар Герст на Твитер објавил фотографии направени на повеќе од 320 ...

САД ја укинаа забраната на летови за Тел Авив

Тера - 24.07.2014

Националната управа на авијацијата на САД доцна во средата ја укинала забраната за американските летови кон Израел, но предупредила дека ситуацијата е „многу променлива" поради жестоките судири во ...

Нови жртви во Израел преку ноќта, Хамас не попушта без укинување на блокада

Тера - 24.07.2014

Американската сојузна агенција за цивилно воздухопловство (FAA) ја укина во четвртокот забраната за авиокомпаниите за летовите за Израел, но предупреди на „многу нестабилната локална ситуација", ...

Франција: Мирни протести за Газа

Точка - 24.07.2014

Илјадници Французи мирно протестираа во Париз и уште неколку градови заради израелската офанзива во Газа. Демонстрантите се одзвале на повикот на левичарските партии, синдикатите, групите за заштита ...

Хамас го одби барањето за прекин на огнот во Појасот Газа

Локално - 24.07.2014

Лидерот на Хамас, Халед Мешаал, објави дека го отфрла примирјето со Израел во Појасот Газа се додека не биде укината блокадата наметната во 2006 година над палестинската енклава.

Фотографија од вселената: Ова е најтажната фотографија која сум ја направил

Точка - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александер Герст објавил фотографија од Газа од вселената, додавајќи дека тоа е најтажната фотографија која некогаш ја снимил. "Мојата најтажна фотографија до сега.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Точка - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесе МИА.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Локално - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Словенија: Протест за поддршка на Палестинците

Точка - 24.07.2014

Во знак на поддршка на Палестинците во Газа, вчера во Љубљана е одржан протест пред претставништвото на Европската комисија во Словенија. Учесниците на протестот изразиле несогласување со политиката ...

НАЈТАЖНАТА ФОТОГРАФИЈА: Судирот во Газа видлив од вселената!

Sky - 24.07.2014

Социјалните мрежи денеска се преплавени со една фотографија, „најтажната фотографија досега“, која ја снимил астронаутот на Меѓународната вселенска станица Александер Герст - станува збор за ...

Повеќе од 700 жртви во израелската операција во Газа

Либертас - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа.

Хамас: Примирје е можно само без блокади!

Фактор - 24.07.2014

Палестинското радикално движење Хамас е подготвено на примирје во судирот со Израел, но само ако биде укината 7-годишната израелска и египетска блокада врз Појасот Газа, објави лидерот на Хамас Халед ...

Халед Мешаал ги одби предлозите за мировен договор на Газа

Локално - 24.07.2014

Првиот човек на Хамас, Халед Мешаал одби било каков мировен предлог, но изрази подхотвеност за хуманитарно примирје во Газа, пренесува ДПА. - Подготвени сме да го жртвувме животот, со цел да ставиме ...

(ФОТО) Најтажната глетка од вселената над Газа

Фактор - 24.07.2014

Вчерашниот судир во појасот Газа бил толку жесток што експлозиите можеле да се видат од вселената. Германскиот астронаут Александар Герст објави фотографии на Твитер кои ги снимил од 320 километри ...

Киднапирањата како оружје на Хамас

Република - 24.07.2014

Киднапирањата на војници и цивили во израелската јавност очигледно предизвикуваат поголемо внимание од случаите на убиствата. Хамас затоа сака да ги користи киднаперите како оружје и се обидува во ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Израелско-палестинска војна за тунелите во Газа

Н.Македонија - 24.07.2014

Копнената офанзива на израелската армија во Газа е војна за уништување на подземните тунели, преку кои припадниците на палестинската организација Хамас ги користат за свое делување и влегување на ...

Кери во мировна мисија во Израел

Н.Македонија - 24.07.2014

Борбите меѓу израелската војска и вооружените палестински организации продолжуваат со голем интензитет Израелската армија продолжува со операцијата во Газа и покрај повиците за ставање крај на ...

Најтажната фотографија од вселената

Идивиди - 24.07.2014

- Мојата најтажна фотографија до сега, напишал германскиот астронаут Александер Герст, кој ја фотографирал Газа од Меѓународната вселенска станица. На фотографијата се гледа околината на Газа со ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Алсат-М - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Кога осудата на Израел станува анти-семитизам?

Deutsche Welle - 23.07.2014

Паралелно со ширењето на про-Газа протестите низ Европа расте и анти-еврејското расположение. Во дебатата која се отвори во Германија се бара дистинкција меѓу критика на израелската политика и омраза ...

Кери: Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и Хамас

Утрински - 23.07.2014

Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по разговори во Израел и на Западниот брег.

Седница на Советот на ОН за човекови права за ситуацијата во окупираните палестински територии

24 Вести - 23.07.2014

Советот на ОН за човекови права денеска во Женева ќе одржи вонредна седница за ситуацијата во окупираните палестински територии, вклучително Источен Ерусалим.

Во Газа драматично, бројот на загинати се искачи на 639

Утрински - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, пренесе ДПА. Бројот на палестински жртви во 16. ден од израелската воена операција се искачи на 639, ...

Блиски Исток: Кери гледа зрак надеж

Deutsche Welle - 23.07.2014

Американскиот министер за надворешни работи со своите разговори со Израел и Палестинците внесува малку надеж. Високиот комесар на ОН за бегалци, Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како ...

Кери: Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и Хамас

Канал5 - 23.07.2014

Има напредок за постигнување примирје меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по разговори во Израел и на Западниот брег.

ОН-Израел можеби извршил воени злосторства во Газа

Р.С.Европа - 23.07.2014

Високиот комесар за човекови права на ОН, Нави Пилај изјави дека Израел можеби извршил воени злосторства за време на воената офанзива против милитантите на Хамас во Појасот Газа.

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

Сител - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Кери-Има напредок во напорите за примирје

Р.С.Европа - 23.07.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека се направени неколку чекори напред во напорите да се постигне прекин на огнот помеѓу Израел и милитантите на Хамас кои го контролираат Појасот Газа.

ОН: Израел го прекршува законот, а можеби врши и воени злосторства во Газа

Макфакс - 23.07.2014

Израелските воени акции во Газа би можеле да се граничат со воени злосторства, соопшти во средата шефот на Обединетите нации за човекови права, Нави Пилај, но паралелно ги осудила и постојаните ...

Не стивнуваат нападите на Израел врз Газа

МРТ - 23.07.2014

Советот за безбедност на ОН денеска во Женева ќе одржи вонредна седница на која главан тема ќе биде кршењето на човековите права во Газа, откако над 650 луѓе, најмногу цивили и деца, загинаа во ...

Проклетите на овој свет

Окно - 23.07.2014

Како што ветив, еве уште слики од Газа. Не ја заборавајте Газа! Особено сега, кога копнените трупи на Нетанјаху сакаат да конечно да ја разорат. Физички и психички.

ОН: Израел можеби извршил воени злосторства со убивањето цивили

МКД - 23.07.2014

Најмалку десет Палестинци и два израелски војници загинале во синоќешните напади на Газа, додека расте бесот на Палестинците, кои го обвинуваат Израел дека ги прекршил сите меѓународни и морални ...

Судирот меѓу Израел и Хамас се прелева на Интернет (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.07.2014

Покрај речиси непрекинатите судири што се водат на теренот, Израел и Хамас водат и „онлајн-војна“ преку социјалните мрежи на Интернет, пренесува Асошиејтед прес.

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

А1 On - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Тунелите поради кои страда Газа (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2014

Поради комплицираната мрежа на подземни премини, кои терористичката организација Хамас ги користи при своите дејства, тежиштето на борбите во појасот Газа се премести во подземјето, пишува Вашингтон ...

Хамас го отфрли примирјето со Израел до укинување на блокадата на Газа

Макфакс - 23.07.2014

Лидерот во егзил на палестинското исламистичко движење Хамас, Халед Машал изјави дека склучување на примирје со Израел е невозможно сѐ додека не биде симната целосно израелската блокада на ...

ОН: Вонредна седница на Советот за човекови права

Телеграф - 23.07.2014

Палестинската набљудувачка мисија во ОН бара итно да биде испратена независна, меѓународна комисија, што ќе ги разгледа сите нарушувања на човековите права и на меѓународното хуманитарно парво во ...