TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Одбрамбената политика на Буш добра основа за дијалог

Вест - 05.05.2001

МОСКВА, (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека говорот за одбранбената политика што во четвроткот го одржа американскиот претседател Џорџ В. Буш е добра основа за дијалог за меѓународната безбедност.

Германија бара Буш да се откаже од проектот за противракетен штит

Вест - 04.05.2001

Берлин, 4 мај - Германија го повикува американскиот претседател Џорџ Буш да се откаже од реализација на контраверзниот проект за изградба на национален штит за противракетна одбрана, изјави вчера во Берлин шефот на германската дипломатија Јошка Фишер.

Лора Буш меѓу 50-те најубави на светот

Вест - 04.05.2001

ВАШИНГТОН, (Ројтерс) - Првата дама на Америка Лора Буш беше именувана за една од 50 најубави луѓе во светот на 2 мај, и на тој начин стана првата сопруга на еден американски претседател да биде на листата на списанието "Пипл".

Буш потврди дека САД сака противракетен штит, Русија против

Вест - 03.05.2001

Вашингтон 3 мај - Американскиот претседател Џорџ Буш ја потврди намерата на САД за разработување на стартегиски одбранбен систем против напади со балистички ракети и повика за напуштање на договорот за антибалистички ракети склучен меѓу САД и Русија во 1972 година со образложение дека дека ...