TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународната заедница притиска за истрага за содржината на „бомбите“

24 Вести - 18.04.2015

Меѓународната заедница го засилува притисокот за истражување на можните злоупотреби на владините функционери кои беа презентирани во прислушуваните разговори што ги објавува опозицијата, велат политичките аналитичари.

Пендаровски: Изјавата на Ју е најсериозната изјава дадена за Македонија

Нова ТВ - 18.04.2015

Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ за претседател на минатите избори, вчера во дебатната емисија "Патот кон" на АлсатМ телевизија изјави дека ја слушнал најсериозната изјава за Македонија од меѓународен претставник зборувајќи за изјавите на ...

Дипломати побараа одговорно однесување од власта и од опозицијата

Н.Македонија - 18.04.2015

Паралелно со ангажманот на претставникот на Стејт департментот, Хојт Ји, во решавањето на политичката криза, по иницијатива на САД, се вклучија и амбасадори на пет постојани членки во ОБСЕ Американскиот заменик на помошник-државниот секретар Хојт Ји ...

Европејците тактични, Американците практични

+инфо - 18.04.2015

Ќе има трета средба - тоа е најоптимистичкиот сигнал од втората средба меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ со тројцата европарламентарци во Брисел. Тоа значи дека решението за излез од кризата во која се наоѓа Македонија сè уште е далеку.

Ројтерс: Американците го зголемуваат притисокот врз Македонија

еМагазин - 18.04.2015

Пренесено од Ројтерс Соединетите Американски Држави ја повикаа Македонија да ги истражи можните докази за „злоупотреба на власта“, обелоденети со објавените прислушувања, за кои опозицијата вели дека покажуваат обемна контрола на власта врз судиите, ...

Помошникот државен секретар на САД Хојт Ји се сретна со Зоран Заев

24 Вести - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, имаше средба и со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Разговаравме и за скандалот со прислушувањето, разменивме мислење за тоа што треба да се направи.

Помошникот државен секретар на САД Хојт Ји на средба со лидерот на опозицијата Зоран Заев

24 Вести - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

Експерти: САД со директни пораки до Владата за надминување на политичката криза

24 Вести - 17.04.2015

Пораките на високиот претставник на САД Хојт Ји во Македонија се многу посилни и директно упатени кон владата на Никола Груевски од пораките кои претходно американската администрација ги праќаше кон Македонија, велат дел од експертите.

Ји: Меѓународната заедница нема готово решение за политичката криза

24 Вести - 17.04.2015

Нема двоен пристап кон Македонија во поглед на политичката криза во земјава, вели заменикот помошник државен секретар на САД за европски прашања Хот Брахан Ји. Тој појаснува дека Америка ќе соработува со Европската унија во насока на поддршка за ...

Хојт: Разговаравме за важноста на почитување на демократските вредности

Глас на Америка - 17.04.2015

Во дводневна посета на Македонија престојуваше висок американски претставник кој пренесе важна порака до политичките фактори во државата. Кризата мора да се реши врз основа на демократските принципи и Уставот во земјата.

Заев и Ји разговарале за можни решенија за излез од политичката криза

Нова ТВ - 17.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со делегацијата на САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник на државниот секретар на ...

ТОП ТЕМА: Експертите за пораките на Хојт Ји

Телма - 17.04.2015

Поранешната министерка за надворешни работи, Илинка Митрева и поранешните дипломати, Димитар Мирчев и Арсим зеколи со свои ставови и коментари за пораките на вискоиот функционер на Стејт Департментот, Хојт ...

Средба помеѓу Хојт Ји и Зоран Заев

Телма - 17.04.2015

Високиот функционер на Стејт департменот Хојт Ји е во дводневна посета на Скопје. Денеска ќе оствари средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој вчера побара Владата да постапува исто во сите случаи каде што има криминал или злоупотреби.

Владата сериозно да ги сфати обвинувањата против неа, како што ги сфаќа обвинувањата кон Заев

Вест - 17.04.2015

Американскиот заменик-помошник на државниот секретар за Европа и за Азија Хојт Ји вели дека власта треба да сериозно да ги земе предвид обвинувањата на опозицијата за прислушувањето, исто како што таа ги сфаќа обвинувањата кон лидерот на опозицијата ...

САД нема да сугерира решенија за излез од кризата

Телма - 17.04.2015

Македонските политичари сами треба да ја решат политичката криза. Високиот функционер на Стејт Департментот, кој веќе втор ден е во Скопје вели дека во наоѓање решенија нема ниту европски, ниту американски пристап.

Хојт со ДИК: Починителите на изборните нерегуларности секаде сносат одговорност

Нова ТВ - 17.04.2015

Заменик помошникот државен секретар на САД за Југоисточна Европа на средбата со членовите на Државната изборна комисија се интересирал како тие се соочуваат со наодите за изборни манипулации и нерегуларности кои се посочени во аферата со ...

Ји: Сите страни да се однесуваат одговорно

Телма - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Има доволно информации за истрага и против власта

Вест - 17.04.2015

Хојт предупредува дека Владата ќе ги изгуби довербата и кредибилитетот ако не ги почитува гаранциите што му ги дала, а без кредибилитет тешко се остваруваат целите Американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Ли уште еднаш истакна дека ...

Македонија нема да излезе од кризата со селективна правда

Deutsche Welle - 17.04.2015

Потсетувањето од Вашингтон на неопходноста од еднаков пристап кон предметите „Пуч“ и „Прислушкување“, укажува дека мониторингот врз Македонија е почнат и никој не ќе може да се самоамнестира од одговорност Македонија чмае, нејзината криза со секој ...

Ји-Одговорност од сите страни за надминување на политичката криза

Р.С.Европа - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји денеска се сретна со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев. Тема на разговорите била актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските ...

Хојт Ји на средба со лидерот на СДСМ Заев

Р.С.Европа - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

Хојт Ји: Потребно е решение, Македонија нема време

Р.С.Европа - 17.04.2015

Меѓународната заедница може да помогне во дијалогот и да ги охрабри властите да најдат излез, но нема готови решенија за политичката криза. Во моментот најважно е опозицијата и власта да седнат на маса и да договорат решение, бидејќи Македонија го ...

Јолевски-Ји: Македонија е спремна за влез во НАТО

МКД - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент Хојт Ји кој е во работна посета на Македонија.

Ји: Опозицијата назад во Собрание, власта да се позанимава со содржината на „бомбите“

МКД - 17.04.2015

Заменик-помошник државниот секретар на американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји побарал од Зоран Заев опозициската СДСМ да најде начин да се врати во Парламентот, заедно со сите засегнати страни да се однесуваат одговорно за надминување на ...

Средба на Заев со Хојт Ји

Фокус - 17.04.2015

Хојт вчера се сретна со премиерот Груевски и лидерот на ДУИ, Ахмети Високиот функционер на Стејт департменот Хојт Ји е во дводневна посета на Скопје. Во тек е неговата средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев .

Ли ја повика опозицијата да се врати во парламентот

Фокус - 17.04.2015

Но, тој повторно ја повика и владата да посвети внимание на содржината од објавените разговори, а не само на изворот на прислушувањето. Американскиот помошник државен секретар Хојт Ли , по денешната средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев , изјави ...

Хојт Ји не се сретна со Иванов и Зврлевски

Утрински - 17.04.2015

Американскиот дипломат во четвртокот и петокот како на филмска лента се среќаваше со сите луѓе што можат да помогнат во разрешувањето на кризата во Македонија, но еден човек беше оставен настрана - претседателот Ѓорге Иванов.

Хојт Ји: Има доволно информации да се отвори истрага

Утрински - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Хојт Ји, денеска имаше нова серија средби во Македонија, со главна порака потоа дека сите треба да си ја преземат својата улога, обвинувањата да се истражат и за нерегуларностите и ...

Евроатланските интеграции главна тема на средбата на Јолевски со Ји

Телеграф - 17.04.2015

Билатералната соработка во областа на одбраната од министерот Јолевски и заменик-помошникот државен секртар Ји, се вели во соопштението, била оцената како одлична Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик-помошникот државен ...

Сите страни да се однесуваат одговорно

Идивиди - 17.04.2015

Ји: опозицијата да се врати во Парламентот Скопје, 16 април 2015 (МИА) - Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник ...

ХОЈТ ЈИ: Сите страни да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во парламентот

Телеграф - 17.04.2015

Веруваме дека во секоја демократија е важно опозицијата да ја игра својата демократска улога, што значи дека треба целосно да учествува во институциите, вклучително и во парламентот, истакна Ји по средбата со Заев Актуелната политичка криза во ...

Ји по средбата со Заев: Владата да ги истражи сите околности и обвинувања за прислушувањето и коруцпијата

Локално - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар надлежен за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Хојт Ји денеска имаше средба со Зоран Заев во централата на Бихаќка. “Имав интересна средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев при што ...

Американскиот гостин денеска на средба со лидерот на опозицијата Заев

Локално - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

Танјуг: Сигурна граѓанската војна- Американците ја решаваат кризата во Македонија

Локално - 17.04.2015

Во Скопје во четврток престојува заменик-помошник државен секретар за европски прашања Хојт Ји и американскиот амбасадор во Даниел Баер ОБСЕ, а македонските медиуми сугерираат дека Вашингтон, заедно со Брисел, е вклучен во македонското политичко ...

Хојт Ји уште еднаш ги повика и власта и опозицијата на одговорност

Алфа - 17.04.2015

Втор ден посета со иста порака. Заменик-помошник државниот секретар на САД, Брајан Хојт Ји, денеска по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја испрати истата порака која ја упати вчера по средбата со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Заев очекува САД позасилено да се вклучи во барањето на излез од политичката криза

Тера - 17.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, во петокот оствари средба со висока делегација од САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник ...

Јолевски - Ји: Членството во НАТО е приоритет за Македонија

Точка - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во петокот оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Македонија, на која разговараа за евроатланските ...

Ји: Сите да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во Собранието

Точка - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран ...

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Канал5 - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Средба на Заев со Брајан Ји

Бриф - 17.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска оствари средба со висока делегација од САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник на ...

Ји: Сите страни да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во Парламентот

Канал5 - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Заменик-помошникот државен секретар на САД Ји на средба со членовите на ДИК

Канал5 - 17.04.2015

Изборни нерегуларности во помал обем се случуваат и во развиени демократски земји, но сторителите на направените нерегуларности сносат одговорност. Доколку тоа не се случи и во Република Македонија може да се доведе под прашалник и нејзиното ...

Хојт Ји: Двете страни да изнајдат решение, а Владата да ги истражи сите обвинувања

А1 On - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Хојт Ји на средба со Зоран Заев

А1 On - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

Ји: Изборните нерегуларности влијаат врз интегритетот на институциите во државата

+инфо - 17.04.2015

Изборни нерегуларности во помал обем се случуваат и во развиени демократски земји, но сторителите на направените нерегуларности сносат одговорност. Доколку тоа не се случи и во Република Македонија може да се доведе под прашалник и нејзиното ...

Утрешен „Слободен печат“: Американецот Ји му покажа жолт картон на Груевски

+инфо - 17.04.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Американецот Ји му покажа жолт картон на Груевски - Одмаздата не е правда - интервју со Арсим Зеколи - Холограмот куршум не го бие - уводник на Сашо Кокаланов - Архитектонски елефантијазис - колумна на ...

Пендаровски: Пораката на Ји е најсериозна изјава дадена против македонската влада

+инфо - 17.04.2015

Станува збор за најсериозна изјава дадена против македонската влада по последниве 20 години, кометира професорот по меѓународна политика Стево Пендаровски, откако високиот претставник на Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, побара Владата да ги ...

Хојт Ји: Двете страни да изнајдат решение, а Владата да ги истражи сите обвинувања

+инфо - 17.04.2015

Имав интересна средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев при што разменивме мислења за ситуацијата во Македонија и за заедничката цел за членство во Европската унија и НАТО. Силно веруваме дека има можност Македонија да се интегрира во двете евроатлански ...

Амбасадорите на ОБСЕ на средба со Ахмети : СДСМ да се врати во собранието

Канал5 - 17.04.2015

СДСМ да се врати во Собранието, а политичкиот дијалог во Брисел да тече. Ова е предлогот за разрешница на политичката криза на лидерот на ДУИ, Али Ахмети што на денешната средба им го посочил на постојаните претставници од мисијата на ОБСЕ во Виена, ...

Хојт Ли: Опозицијата да се врати во Собранието и да се расчистат сомневањата за криминални дејства

Н.Македонија - 17.04.2015

Опозицијата да се врати во Собранието и да се расчистат сите сомневања и индиции за криминални дејства што произлегуваат од прислушуваните разговори АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ВКЛУЧУВААТ ВО ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА Ова е главната порака на американскиот заменик на ...

Денес во 11ч: Заев ќе се сретне со Хојт Ји

Фактор - 17.04.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев денеска во Скопје е најавено да оствари средби со заменик помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Хојт Ји. Средбата е закажана за во 11 часот во седиштето на СДСМ.

Ји: Сите страни да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во Парламентот

Press24 - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Press24 - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Никовски за РСМ: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Press24 - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Сител - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Хојт Ји побара од Заев СДСМ да се врати во Собранието

Сител - 17.04.2015

Сите страни да се однесуваат одговорно и да бараат излез од кризата. Високиот американски дипломат Хојт Ји по вториот ден во Скопје и средбата со лидерот на СДСМ Зоран Заев излезе со истата порака- скандалчот со незаконското прислушување да се реши ...

САД го притиска Скопје за расчистување на скандалот со прислушување

Фактор - 17.04.2015

Македонија треба да направи истражување на можните индиции за „злоупотреба на службената положба“. Ова е препораката дадена од официјалниот претставник на американската влада, кој беше во посета на Скопје, и оствари средби со државниот врв вчера, и ...

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

МРТ - 17.04.2015

Армијата на Република Македонија е целосно интероператибилна со армиите на земјите членки на НАТО, за што е потврда и учеството во НАТО мисијата во Авганистан... Министерот за одбрана, Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен ...

Ји: Сите да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во Собранието

Нетпрес - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран ...

Никовски: САД стојат зад правна разврска на случајот „Пуч“

Нетпрес - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот „Пуч“, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Нетпрес - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Американците и порачаа на Владата сериозно да ги испита обвинувањата за злоупотреба на службената должност

еМагазин - 17.04.2015

Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за Европа и Азија, кој е во посета на земјата порача сите инволвирани страни во случајот „Пуч“ и аферата со прислушувањето сериозно да се зафатат со решавањето на кризата која настана како резултат ...

Средба на денот: Хојт Ји и Зоран Заев

1.мк - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија , односно Високиот функционер на Стејт департменот, Хојт Ји денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Хојт Ји е со надеж дека опозицијата ќе може да се врати во ...

Хојт Ји: Опозицијата да се врати во Собранието

МРТ - 17.04.2015

Да се истражат наводните телефонски прислушувања, побара американскиот дипломат... Местото на опозицијата е во Собранието, како во сите демократски држави- изјави Хојт Брајан Ји, задолжен за Европа и Евроазија во Стејт Департментот, по средбата со ...

Хојт Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, одговорно однесување од сите страни

МРТ - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и Азија, Хојт Брајан Ји ги повтори вчерашните ставови. Од Заев побарал да се однесува конструктивно, опозицијата да се врати во Собранието, а Владата целосно да го истражи случајот за наводите за ...

Кабинет на Груевски: Актуелната ситуација во земјата штети на имиџот на државата

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на реалниот финански пазар и започнете да заработувате пари? Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денекa се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на ...

Никовски: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Република - 17.04.2015

Посетата на заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Курир - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

НИКОВСКИ ЗА РСМ: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Fox.mk - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Никовски: САД стојат зад правна разврска на случајот „Пуч“

Денешен - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот „Пуч“, оценува амбасадорот Ристо Никовски за Пулт на Радио Слободна Макеоднија.

Никовски за РСМ: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Курир - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

ДЕЛЕГАЦИЈА НА САД НА СРЕДБА СО ЗАЕВ: Еве за што разговараа!

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и генералниот секретар ...

Хојт Ји: Власта да се посвети и на прислушувањето и на содржината на разговорите

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на реалниот финански пазар и започнете да заработувате пари? Еднакво сериозно власта да се посвети на содржината на прислушуваните разговори, колку што ги зема сериозно обвинувањата против ...

ДУИ: Вашингон да му помогне на Брисел да се реши политичката криза

Fox.mk - 17.04.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во амбасадата на САД оствари средба со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент како и со американскиот ...

ВО МОМЕНТОВ: Висок претставник од САД на средба кај Зоран Заев - еве детали

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на реалниот финански пазар и започнете да заработувате пари? Ве известуваме дека денеска, во 11.00 часот, во седиштето на СДСМ, претседателот Зоран Заев ќе се сретне со Хојт Брајан Ји, заменик ...

Јолевски се сретна со Хојт Ји

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Зоран Јолевски, министерот за одбрана, денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и за Азија во ...

Јолевски - Ји: Членството во НАТО е приоритет за Македонија

Макфакс - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во петокот оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Македонија, на која разговараа за евроатланските ...

Заев очекува САД позасилено да се вклучи во барањето на излез од политичката криза

Макфакс - 17.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, во петокот оствари средба со висока делегација од САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник ...

Членството во НАТО е приоритет за Македонија

Вечер - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Хојт Ји на средба со членовите на ДИК

Вечер - 17.04.2015

Изборни нерегуларности во помал обем се случуваат и во развиени демократски земји, но сторителите на направените нерегуларности сносат одговорност. Доколку тоа не се случи и во Република Македонија може да се доведе под прашалник и нејзиното ...

Јолевски на средба со високиот преставник од САД Хојт Ји

Пулс24 - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Никовски: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Пулс24 - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Никовски за РСМ: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Lider - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Ји: Сите да се однесуваат одговорно, опозицијата да се врати во Собранието

Lider - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Хојт Ји по средбата со Груевски: Разговаравме и за можните злоупотреби на власта

Нова ТВ - 16.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, по денешната средба со премиерот Груевски изјави дека Владата и нејзините партнери мора да ја решат кризата врз основа на демократските принципи и Уставот во земјата.

Хојт Ји:Процесуирање на случаите против владини претставници

Телма - 16.04.2015

Кризата во Македонија има многу лица. Бараме од владата да ги процесурира и случаите за можни злоупотреби сторени од владини претставници, со исто толкава сериозност како што се води случајот против Заев.

Премиерот Груевски се сретна со американскиот дипломат Ји

Р.С.Европа - 16.04.2015

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни, како што соопшти владината прес-служба, ги поздравиле одличните односи кои постојат помеѓу Република ...

Ахмети и Хојт Ји разговарале за политичката криза

Р.С.Европа - 16.04.2015

Вашингтон да ги охрабри партнерите во Брисел за да продолжи со поинтензивен процес на преговори меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, особено во пресрет на министерскиот состанок на НАТО во мај, порачал лидерот на ДУИ Али Ахмети на средбата со Хојт Ји, заменик ...

Ахмети бара активно учество од Брисел и Вашингтон

Deutsche Welle - 16.04.2015

Лидерот на ДУИ, Ахмети бара поголем ангажман од Брисел и Вашингтон за надминување на политичката криза во земјата. СДСМ денеска објавува нова „бомба“ во Охрид. Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети бара директно вклучување на Европската комисија ...

Весниците за преговорите во Брисел и новата „бомба“

Р.С.Европа - 16.04.2015

Во зависност од уредувачката политика, некои весници објавуваат повеќе информации, а некои само оние најнужните во врска со „бомбите“ на СДСМ и преговорите во Брисел. Политичката криза во земјава, овој пат втората рунда преговори помеѓу претставници ...

Американците доаѓаат

Р.С.Европа - 16.04.2015

Американскиот висок политичар Хојт Ји со политичкиот врв ќе ја скенира состојбата во земјата. Партиите го очекуваат со нивните познати ставови. Утре во посета доаѓа уште една делегација на странски дипломати.

Хојт Ји: Власта да се зафати и со содржината на „бомбите“

Р.С.Европа - 16.04.2015

Важно е прислушувањето, но и содржината на разговорите, порача високиот американски дипломат Хојт Ји по средбата со премиерот Груевски. Ја повика владата со партнерите да работи на решавање на кризата.

Како до деблокада на интеграцијата во НАТО и ЕУ

МКД - 16.04.2015

Централно внимание на денешната средба меѓу шефот на македонската дипломатија и заменик помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања беше посветено на обидите на Република Македонија за деблокада на инеграцијата во НАТО и ...

ДУИ: Вашингтон да го охрабри Брисел за решавање на кризата

Утрински - 16.04.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД се сретна со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, како и со ...

Хојт Ји: Исти аршини за случајот за можна злоупотреба на власта и за случајот против Заев

МКД - 16.04.2015

Заменик-помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Ли, по средбата со премиерот рече дека кризата во Македонија има повеќе лица, разни аспекти. Побара од владата да ги процесуира случаите за можни злоупотреби сторени ...

ДУИ: Вашингон да му помогне на Брисел да се реши политичката криза

МКД - 16.04.2015

Вашингтон да ги охрабри партнерите во Брисел за да продолжи со поинтензивен процес на преговорите меѓу страните, особено во пресрет на министерскиот состанок на НАТО во мај, побарал претседателот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во амбасадата ...

По Брисел и Вашингтон реши да се позанимава со македонската политичка криза

МКД - 16.04.2015

Денеска во Скопје со премиерот Никола Груевски ќе се сретне високиот американски дипломат, заменик-помошникот државен секретар за европски прашања Хојт Ји. Тема на разговорите ќе биде политичката криза во Македонија.

САД: Владата да преземе одговорност за можната злоупотреба на моќта

Фокус - 16.04.2015

Власта да им се врати на евроатлантските принципи, истакна американскиот помошник државен секретар Ли, кој денеска оддржа средба со премиерот Груевски, а утре треба да се сретне со опозицискиот лидер Заев.

Порака од САД: Владата треба да преземе одговорност

Утрински - 16.04.2015

Високиот функционер на американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, денеска ја повика Владата да преземе одговорност за можната злоупотреба на својата моќ и околу содржината на објавените аудиоснимки да одговори со иста сериозност како што се и ...

ПОПОСКИ-ЈИ: Надградување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и САД

Телеграф - 16.04.2015

На средбата централно внимание беше посветено на обидите на Република Македонија за деблокада на инеграцијата во НАТО и Европската Унија, согласно главните стратешки определби на нашата држава Министерот за надворешни работи на Република Македонија, ...

АХМЕТИ: Вашингтон да го охрабри дијалогот во Брисел

Телеграф - 16.04.2015

Како што соопшти ДУИ, Ји и Ахмети разговарале за политичката криза во Македонија, придонесот на ДУИ за надминувањето на актуелната криза, како и за интеграцијата на Македонија во НАТО Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али ...

Ји во име на САД: Важно e прислушувањето, ама и содржината на разговорите е важна

Локално - 16.04.2015

Власта да се посвети подеднакво сериозно на содржината на прислушуваните разговори, колку што ги зема сериозно обвинувањата против лидерот на опозицијата Зоран Заев, порача американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, ...

Ахмети на “брифинг” кај Ји и Бејли во амбасадата на САД

Локално - 16.04.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска попладне во Амбасадата на САД се сретна со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, како и ...

Хојт Ји: И власта и опозицијата да почитуваат она за што се избрани

Алфа - 16.04.2015

САД побараа надминување на политичката криза во земјава, со порака и до власта и до опозицијата да го исполнат она за кое се демократски избрани. Ова денеска на државниот и политички врв на Македонија им го испорача заменик-помошник државниот ...

Средба Попоски - Ји

Канал5 - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Премиерот Груевски се сретна со заменик помошникот државен секретар на САД Ји

Канал5 - 16.04.2015

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни, како што соопшти владината прес-служба, ги поздравиле одличните односи кои постојат помеѓу Република ...

Ахмети со Ји: ДУИ подготвена за конкретен придонес за излегување од кризата

+инфо - 16.04.2015

Претседателот Ахмети ја изрази подготвеноста на ДУИ да даде конкретен придонес кон итното надминување на состојба на политичката криза во земјата, исто така и да им помогне на пријателските држави во меѓународната заедница, за да можат тие да ни ...

Ји по средбата со Груевски: Владата да ги преиспита сите обвинувања, вклучувајќи и можна корупција на функционери

+инфо - 16.04.2015

Владата и нејзините партнер мора да се ангажираат за решавање на кризата врз основа на демократските принципи и Уставот, но мора се види дали имало злоупотреби од власта порача денеска заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија, ...

Ји: СДСМ да се врати во парламентот

Канал5 - 16.04.2015

САД се загрижени за последните случувања во земјава. Македонија да се фокусира на евроатланската интеграција и што поскоро да излезе од политичката криза. Заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји од Скопје ги повика власта и ...

Груевски оствари средба со Хојт Ји

Фактор - 16.04.2015

Премиерот Груевски денеска оствари средба со г-дин Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. На средбата беа поздравени одличните односи кои постојат помеѓу Република Македонија и Соединетите Американски ...

Средба Попоски - Ји

Сител - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Груевски на средба со Хојт Ји

Press24 - 16.04.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија.

Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, кризата да се надмине со заедничка работа

Press24 - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Премиерот Груевски се сретна со заменик помошникот државен секретар на САД Ји

Press24 - 16.04.2015

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни, како што соопшти владината прес-служба, ги поздравиле одличните односи кои постојат помеѓу Република ...

ХОЈТ ЈИ: СО ЗАЕДНИЧКИ НАПОРИ ДА СЕ НАДМИНЕ КРИЗАТА

Сител - 16.04.2015

- ХОЈТ ЈИ: СО ЗАЕДНИЧКИ НАПОРИ ДА СЕ НАДМИНЕ КРИЗАТА - РАЗНОГЛАСИЕ ВО ОПОЗИЦИЈАТА- ТРЕБА ЛИ ДА СЕ ПРЕГОВАРА ЗА АМНЕСТИЈА ЗА „ПУЧ“? - ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ТВРДИ: СДСМ ГИ ПРИСЛУШУВА ГРАЃАНИТЕ - ТРИБИНА НА ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ИМА ПРОГРАМА ЗА СОРАБОТКА СО ...

Ји: СДСМ да се врати во Парламент и да ја преземе улогата за која е избрана

Нетпрес - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Средба Попоски - Ји

МРТ - 16.04.2015

Соговорниците разговараа за сeвкупните односи меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави, при што беше истакнат заемниот интерес за натамошно надградување на стратегиското партнерство...

Груевски ќе се сретне со заменик помошникот државен секретар на САД

Нетпрес - 16.04.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Средбата ќе се одржи во Владата на Република ...

Попоски се средна со Хојт Ји

Fox.mk - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна посета на ...

Попоски и Ји разговараа и за актуелните политички процеси во Македонија

Република - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Груевски остари средба со Хојт Ји

Fox.mk - 16.04.2015

Македонскиот премиер Никола Груевски, оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни ги поздравија одличните односи кои постојат помеѓу Република Македонија и Соединетите ...

Попоски оствари средба со Ји

Курир - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Груевски оствари средба со Хојт Ји

Макфакс - 16.04.2015

Македонскиот премиер Никола Груевски, во четвртокот оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни ги поздравија одличните односи кои постојат помеѓу Република Македонија и ...

Попоски се средна со Хојт Ји

Макфакс - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски во четвртокот оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во ...

Хојт Брајан Ји: Опозицијата да се врати во Собранието

Република - 16.04.2015

Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување на кризата и да ја реафирмира својата посветеност на патот кон ЕУ и НАТО и вредностите врз кои овие институции се основани Опозицијата да се врати во Собранието и да ја презеде улогата ...

Груевски ќе се сретне со Хојт Ји

Република - 16.04.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија.

Премиерот Груевски се сретна со заменик помошникот државен секретар на САД Ји

Денешен - 16.04.2015

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни, како што соопшти владината прес-служба, ги поздравиле одличните односи кои постојат помеѓу Република ...

Груевски на средба со Хојт Ји

Курир - 16.04.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија.

Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, кризата да се надмине со заедничка работа

Денешен - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Средба Ахмети - Хојт Ји

Макфакс - 16.04.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во четврок попладето во амбасадата на САД оствари средба со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент ...

Ји: СДСМ да се врати во Парламентот и да ја презеде улогата за која е избрана

Курир - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Ји: Во кризата има правен процес за објавувањето на снимките, но и прашања за можна злоупотреба на владина сила

Макфакс - 16.04.2015

Осознаваме дека во оваа криза има правен процес кој е во тек и се однесува на одговорност за прислушувањето или објавувањето на снимките, и тоа е важен аспект, но исто така имаше и прашања во врска со можност за злоупитреба на владина сила, кои мора ...

Политичката криза мора да се реши

Вечер - 16.04.2015

Како што соопшти ДУИ, Ји и Ахмети разговарале за политичката криза во Македонија, придонесот на ДУИ за надминувањето на актуелната криза, како и за интеграцијата на Македонија во НАТО. Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али ...

Решете се - дома!

Вечер - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, кризата да се надмине со заедничка работа

Вечер - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Попоски оствари средба со Ји

Пулс24 - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, кризата да се надмине со заедничка работа

Lider - 16.04.2015

Актуелната политичка криза и начините за нејзиното надминување биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со премиерот Никола Груевски. Тој побара Владата да работи заедно со партнерите за надминување ...

Средба Попоски – Ји

Lider - 16.04.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Хојт Ји, кој престојува во работна ...

Премиерот Груевски се сретна со заменик помошникот државен секретар на САД Ји

Lider - 16.04.2015

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања. Двете страни, како што соопшти владината прес-служба, ги поздравиле одличните односи кои постојат помеѓу Република ...

Во посета на Македонија Хојт Ли, висок претставник на САД

24 Вести - 15.04.2015

По преговорите во Брисел, притисокот за решавање на политичката криза ќе се засили и во Македонија, со инволвирање и на Соединетите Американски Држави. Од денеска во дводневна посета на земјата ќе престојува Хојт Ји, заменик-помошник државен ...

Меѓународната заедница сè поприсутна во Македонија

МКД - 15.04.2015

Во Брисел денеска најголемите македонски партии, владеачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ, разговараат за политичката криза во Македонија под контрола на тројца европратеници. Веќе наредната недела на оваа тема ќе дискутираат и шефовите на ...

Политичкиот дијалог кризира - Брисел импровизира

Вечер - 15.04.2015

Додека Брисел бара решение за политичката криза со македонските претставници, лидерите на власта и опозицијата во Скопје денеска ќе дочекаат високи дипломати од САД. Според најавите, во земјава денес пристигнува помошникот на државниот секретар ...