TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руските дипломати протерани од САД пристигнуваат во Москва

Р.С.Европа - 01.04.2018

Првиот авион со руски дипломати, кои беа протерани од САД по труењето на поранешниот шпион во Велика Британија, слета на московскиот аеродром Внуково. Државната новинска агенција ТАСС објави денеска дека во авионот се превезуваа 46 вработени од ...

Во Москва слета првиот авион со протераните дипломати од САД

Канал5 - 01.04.2018

Првиот авион со руски дипломати протерани од страна на САД слетал денеска на аеродромот Внуково во Москва, пренесе агенцијата Франс Прес, директно од аеродромот. Авионот II – 96 превезувал 46 руски дипломати со семејствата, пренесе агенцијата „ТАСС“.

Русија побара од Велика Британија да собере повеќе од 50 дипломати

Локално - 01.04.2018

Русија бара од Велика Британија да си врати дома уште над 50 свои дипломати во врска со влошената конфликт со Западот поради аферата со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсберската на 4 ...

Новиот МНР на Германија: Западот има потреба од Русија

Стандард - 01.04.2018

Новиот министер за надворешни работи на Германија, Хајко Мас ја потврди волјата на Западот за дијалог со Русија, без оглед на меѓусебното протерување на дипломати за случајот „Скрипал“. Во интервјуто објавено во неделното издание на германското ...

Германија сака да ја врати довербата со Русија по конфликтот Скрипал

Локално - 01.04.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас сака да го продолжи дијалогот со Русија и постепено да ги подобри односите по масовното протерување на дипломати поради нападот со нервни материја против поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во ...

Москва протерува 50 британски дипломати

24 Вести - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Русија одговори, протеран еден македонски дипломат од Москва

МКД - 31.03.2018

Во денешното соопштение на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација се вели дека се преземени реципрочни мерки како одговор на протерувањето нејзини дипломати од триесетина земји, меѓу кои и од Македонија.

Русија: Велика Британија да го намали дипломатскиот персонал

Р.С.Европа - 31.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Велика Британија мора да го намали својот дипломатски персонал во Русија. Захарова рече дека Велика Британија ќе мора да намали "малку повеќе од 50" од своите ...

Москва протерува 50 британски дипломати

Алсат-М - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Русија ќе протера уште 27 британски дипломати

Нова ТВ - 31.03.2018

Русија ќе протера вкупно 50 британски дипломати. Властите во Москва претходно соопштија дека ќе протераат 23 британски дипломати, реципроцитетно на бројот на руски дипломати кои мораа да ја напуштат Велика Британија.

Руското МНР го информираше Карајанов за контрамерките против Македонија

Алсат-М - 31.03.2018

Руското министерство за надворешни работи го информираше македонскиот амбасадор во Москва, Гоце Карајанов, за контрамерките што Москва ќе ги преземе кон официјално Скопје по протерувањето на рускиот дипломат.

Москва протерува 50 британски дипломати

А1 On - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Русија им порача на Британците: Уште 50 дипломати испратени дома

Сител - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Британија мора да врати над 50 свои дипломати од Русија

Нетпрес - 31.03.2018

Русија ѝ порачала на Велика Британија да повлече „нешто повеќе од 50 дипломати и технички персонал“ по спорот во врска со труењето на поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал за што Лондон поддржан од западните сојузници ја обвинува ...

Ќе биде ли протеран македонскиот амбасадор од Русија?

ТВ21 - 31.03.2018

Руското министерство за надворешни работи, вчера ги повика на средба дипломатите од 23 земји, меѓу кои и амбасадорот на Македонија делегиран во Русија. Тие добиле протесна нота од руската Федерација, како контра-одговор за протерувањето на руските ...

Москва протерува 50 британски дипломати...

Н.Македонија - 31.03.2018

Москва протерува 50 британски дипломати Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Русија протера македонски дипломат од Москва

AKO - 31.03.2018

На 30 март, Министерството за надворешни работи на Руската федерација, ги повика шефовите на дипломатските мисии од Австралија, Албанија, Германија, Данска, Ирска, Шпанија, Италија, Канада, Латвија, Литванија, Македонија, Молдавија, Холандија, ...

Москва протерува еден македонски дипломат

Бриф - 31.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов вчера бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Москва протерува 50 британски дипломати

Орбис - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Контрамерки од Русија: Москва протерува 50 британски дипломати

Бриф - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Москва протерува 50 британски дипломати

Независен - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Кремљ: Русија не започна дипломатска војна!

Локално - 31.03.2018

Кремљ рече дека тие не започнала дипломатската војна со Западот по што следеле протерување на американските дипломати. Ова беше реакција на координираната акција на Велика Британија и нејзините сојузници по отруениот шпион.

РУСИЈА ИМ ПОРАЧА НА БРИТАНЦИТЕ: Дома мора да испратите уште 50 дипломати

Фактор - 31.03.2018

Русија и порача на Велика Британија дека мора да повлече „нешто повеќе од 50“ од своите дипломати. Русија веќе на одреден начин и возврати на Британија протерувајќи 23 дипломати на таа змеја, како одговор на претходни протерување на истиот број ...

Русија брка уште 50 британски дипломати

Стандард - 31.03.2018

Русија ја извести Британија дека таа мора да врати во својата татковина над 50 британски дипломати во одговор на дејствијата на Лондон по труењето на ексагентот Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија, пренесе Ројтерс.

И Русија протерува македонски дипломат

еМагазин - 31.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Москва протерува 50 британски дипломати

еМагазин - 31.03.2018

Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати.

Москва протерува еден македонски дипломат

Бизнис Вести - 31.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов вчера бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Македонскиот амбасадор бил повикан во руското МНР

Фокус - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протерува руски дипломати

Телма - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Бугарија нема да протера руски дипломати

Нова ТВ - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Борисов: Не сметаме дека Бугарија треба да протера руски дипломати (ВИДЕО)

МКД - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипаљ", изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов, пренесува БГНЕС . Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската Унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во ...

Руското МНР го повика македонскиот амбасадор, се подготвуваат контра мерки

МКД - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји, меѓу нив и Македонија

24 Вести - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Нова ТВ - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат.

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји

Алсат-М - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

24 Вести - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Алсат-М - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Москва: САД се обидуваат да ги врбуваат протераните руски дипломати

Алсат-М - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска американските разузнавачки служби дека се обидуваат да ги врбуваат руските дипломати, кои се протерани од САД поради труењето на поранешниот двоен шпион, Русинот Сергеј Скрипал во Велика ...

Бугарија нема да протера руски дипломати ќе одржува дијалог со Москва

Р.С.Европа - 30.03.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека неговата земја не планира да протера руски дипломати поради труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал во Англија. Според него, Бугарија која претседава со Европската унија, треба да ...

Русија ги повикала амбасадорите на земјите кои протераа дипломати

Р.С.Европа - 30.03.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека повикале 30 амбасадори од земјите кои протераа руски дипломати поради труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал во Британија со цел да им дадат известување за одговорот на ...

Русија протера дипломати на земјите што протераа руски дипломати

Фокус - 30.03.2018

Русија протера дипломати од 23 земји кои протераа нејзини дипломати, меѓу кои е и Македонија. Руското Министерство за надворешни работи денеска објави дека ги известило амбасадорите на 23 земји дека ист број на нивни дипломати се прогласени за ...

Дебата: Македонија меѓу истокот и западот

Алсат-М - 30.03.2018

Блокирањето на спорот за името, а со тоа и членството во НАТО е едно од можните сценарија кои можат да дојдат како контра одговор на Русија за протерување на нејзините дипломати од земјава.

Русија протера дипломати на 23 земји, меѓу нив Македонија

Р.С.Европа - 30.03.2018

Русија им предаде протестна нота на амбасадори на 23 земји, кои протераа руски дипломати поради случајот Скрипал, а како одговор исти број на дипломати од тие земји, кои работат во дипломатски мисии во Русија, се прогласени за персона нон грата, ...

Бела куќа: Активностите на Москва значат натамошно влошување на односите САД - Русија

Глас на Америка - 30.03.2018

Кремљ врачи протесни ноти до државите кои протераа руски претставници заради случајот Скрипал Руското Министерство за надворешни работи на претставници на странски држави, кои ги протераа руските дипломати, им дадоа протесни ноти, информирајќи ги за ...

Русија донесе одлука за протерување дипломати од западните земји

Нова ТВ - 30.03.2018

Русија нареди протерување на повеќе дипломати од западните земји како реципроцитет на мерките што ги презедоа повеќе држави порадитруењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Сител - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

Сител - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Канал5 - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Македонскиот амбасадор бил повикан во руското МНР

Либертас - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

Алфа - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов.

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна

Либертас - 30.03.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска предупреди дека односите меѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живеевме за време на Студената војна”. Неколку дена откако САД најавија дека ќе протераат 12 руски ...

Македонскиот амбасадор бил повикан во руското МНР

+инфо - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи повикува западни дипломати кои ги запознава со реципрочни мерки откако нивните земји се солидаризираа со Велика Британија во врска со случајот Скрипал и протераа руски дипломати.

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати

Сител - 30.03.2018

Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако германските власти таков потег презедоа во понеделникот. - Таквата одлука на Москва не е изненадување за нас, наведе во соопштение министерот за надворешни ...

Протеран и македонскиот дипломат: Русија нареди протерување дипломати од 23 земји

Сител - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Москва протерува еден македонски дипломат – Амбасадорот останува

Либертас - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

+инфо - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Москва: САД се обидуваат да ги врбуваат протераните руски дипломати

Сител - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска американските разузнавачки служби дека се обидуваат да ги врбуваат руските дипломати, кои се протерани од САД поради труењето на поранешниот двоен шпион, Русинот Сергеј Скрипал во Велика ...

Руското МНР повика западни дипломати за да ги запознае со реципрочните мерки за случајот Скрипал

Сител - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи повика денеска високи дипломатски претставници за да ги запознае со реципрочните мерки што ги презема поради труењето на поранешниот двоен руски шпион Сергеј Скрипал во Британија.

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

Кајгана - 30.03.2018

Софија, 30 март 2018 (МИА) - Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со ...

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати

Либертас - 30.03.2018

Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако германските власти таков потег презедоа во понеделникот. – Таквата одлука на Москва не е изненадување за нас, наведе во соопштение министерот за надворешни ...

Мас: Германија и натаму е за дијалог со Русија

Сител - 30.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас потврди дека Русија протерала четворицата германски дипломати, но додаде дека Берлин останува отворен за дијалог со Москва. - Вестите од Москва не се изненадување.

Македонскиот амбасадор во Москва повикан во руското министерство

Нетпрес - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор во Москва, Гоце Карајанов, во петокот како и повеќето европски дипломати во руската престолнина бил повикан во Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, каде што бил информиран за мерките што руската страна ќе ...

Кремљ: Путин сака подобрување на односите со другите држави

Алфа - 30.03.2018

Песков нагласи дека не се согласува со оцената на Администрацијата на САД дека одлуката на Русија за протерување на 60 американски дипломати укажува дека Москва не е заинтересирана за дипломатија.

Мас: Германија останува подготвена за дијалог со Русија

Макфакс - 30.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас денеска изјави оти неговата земја останува подготвена за дијалог со Русија, но дека протерувањето на четворицата руски дипломати бил исправен потег.

Русија: Протерани 60 дипломати од САД

МРТ - 30.03.2018

Министерот за надворшени работи Лавров предупреди дека и останатите земји кои разрешија дипломатски персонал треба да очекуваат пропорционален одговор од официјална Москва. Русија протера 60 американски дипломати и го затвори конзулатот во Санкт ...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

А1 On - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Вашингтон тврди: Москва нема оправдување за протерувањето на американските дипломати

Макфакс - 30.03.2018

САД сметаат дека Русија нема оправдување за протерувањето на 60 американски дипломати и за затворањето на американскиот конзулат во Санкт Петербург. Стејт департментот соопшти дека со таквата одлука Москва покажува дека не е заинтересирана за ...

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

Макфакс - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати во врска со случајот „Скрипал“, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов. Борисов нагласи дека неговата земја, која моментно претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија ...

Руското МНР повика западни дипломати за да ги запознае со реципрочните мерки за случајот Скрипал

Алфа - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи повика денеска високи дипломатски претставници за да ги запознае со реципрочните мерки што ги презема поради труењето на поранешниот двоен руски шпион Сергеј Скрипал во Британија.

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

А1 On - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Србија нема да протерува руски дипломати

А1 On - 30.03.2018

Амбасадорот на Србија во Русија, Славенко Терзиќ во Министерството за надворешни работи на Русија го испорачал ставот на официјален Белград дека нема да се протеруваат руски дипломати. -Околу прашањето за протерување на руски дипломати од Србија ...

Русија го возвраќа ударот по протерувањето на 140 руски дипломати од 25 држави

Сител - 30.03.2018

Русија одлучи да го возврати ударот, по протерувањето на 140 руски дипломати од 25 држави поради случајот Скрипаљ. Први на мета се најдоа Соединетите држави. 60 американски дипломати се протерани,а ќе биде затворен и американскиот конзулат во Санк ...

Кремљ: Путин сака подобрување на односите со другите држави

А1 On - 30.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин и натаму смета дека за Русија е подобро да ги унапреди односите со другите земји и покрај одлуката за протерување на десетина западни дипломати, како реакција на мерките што ги презеде Западот поради труењето на ...

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати

Алфа - 30.03.2018

Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако германските власти таков потег презедоа во понеделникот. Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако ...

Москва: САД се обидуваат да ги врбуваат протераните руски дипломати

Алфа - 30.03.2018

Во соопштението се нагласува дека постои „зголемување на провокациски дејствија врз руски дипломати“ откако САД донесоа одлука за протерување 60 руски дипломати од мисии во државата. Руското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска ...

Германско МНР: Подготвени сме за дијалог со Русија, но одлуката за протерување дипломати беше исправна

А1 On - 30.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас денеска изјави оти неговата земја останува подготвена за дијалог со Русија, но дека протерувањето на четворицата руски дипломати бил исправен потег.

Како протерувањето на дипломати влијае нa Русија?

Кајгана - 30.03.2018

Повеќе од 20 земји протераа повеќе од 140 руски дипломати поради случајот Скрипал. Но, дали тоа може да влијае на руската дипломатската мрежа? Тоа и не делува како голем проблем за нив, пишува „BBC“.

Реципрочен одговор: Русија протерува македонски дипломат

Алфа - 30.03.2018

На сите им беа врачени протесни ноти, а од Кремљ соопштија дека ќе бидат протерани одреден број дипломати од 23 земји, меѓу нив и од Македонија. Со оглед дека амбасадорот Карајанов е единствениот македонски претставник во Москва Еден македонски ...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР по протераниот дипломат

Press24 - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

Press24 - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји...

Н.Македонија - 30.03.2018

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона ...

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија се како за време на Студената војна...

Н.Македонија - 30.03.2018

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија се како за време на Студената војна Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека односите меѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живеевме за време на Студената војна".

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати...

Н.Македонија - 30.03.2018

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако германските власти таков потег презедоа во понеделникот.

Борисов: Бугарија нема да протерува руски дипломати...

Н.Македонија - 30.03.2018

Борисов: Бугарија нема да протерува руски дипломати Бугарија нема да протерува руски дипломати како одговор на труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал, за што британската влада ја обвини Москва, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Бриф - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

Локално - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Независен - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји

Стандард - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Локално - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Амбасадорот останува ама еден македонски дипломат ќе биде протеран од Москва

Локално - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Кремљ: Путин сака подобрување на односите со другите држави

Стандард - 30.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин и натаму смета дека за Русија е подобро да ги унапреди односите со другите земји и покрај одлуката за протерување на десетина западни дипломати, како реакција на мерките што ги презеде Западот поради труењето на ...

Москва: САД се обидуваат да ги врбуваат протераните руски дипломати

Независен - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска американските разузнавачки служби дека се обидуваат да ги врбуваат руските дипломати, кои се протерани од САД поради труењето на поранешниот двоен шпион, Русинот Сергеј Скрипал во Велика ...

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји

Орбис - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

Вашингтон тврди: Москва нема оправдување за протерувањето на американските дипломати

Точка - 30.03.2018

САД сметаат дека Русија нема оправдување за протерувањето на 60 американски дипломати и за затворањето на американскиот конзулат во Санкт Петербург. Стејт департментот соопшти дека со таквата одлука Москва покажува дека не е заинтересирана за ...

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

Точка - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати во врска со случајот „Скрипал“, изјави денеска бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Борисов нагласи дека неговата земја, која моментно претседава со Европската Унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија ...

Руското МНР повика западни дипломати за да ги запознае со реципрочните мерки за случајот Скрипал

Орбис - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи повика денеска високи дипломатски претставници за да ги запознае со реципрочните мерки што ги презема поради труењето на поранешниот двоен руски шпион Сергеј Скрипал во Британија.

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

Независен - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Руските власти протеруваат четворица германски дипломати

Независен - 30.03.2018

Русија одлучи денеска да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка откако германските власти таков потег презедоа во понеделникот. - Таквата одлука на Москва не е изненадување за нас, наведе во соопштение министерот за надворешни ...

Русија бара одговори од 30 амбасадори за протераните дипломати

Локално - 30.03.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека повикале 30 амбасадори од земјите кои протераа руски дипломати поради труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал во Британија со цел да им дадат известување за одговорот на ...

Русија протера четворица германски дипломати

Локално - 30.03.2018

Русија одлучи да протера четворица германски дипломати како реципрочна мерка. Гермaнија во понеделникoт протера четворица руски дипломати поради случајот ...

Мас: Германија и натаму е за дијалог со Русија

Независен - 30.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас потврди дека Русија протерала четворицата германски дипломати, но додаде дека Берлин останува отворен за дијалог со Москва. - Вестите од Москва не се изненадување.

Русија нареди протерување дипломати од 23 земји, меѓу нив и од Македонија

Независен - 30.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни дипломати се прогласени за персона нон грата.

РУСИЈА ВРАЌА: Меѓу оние кои се персона нон грата има и македонски диломат

Фактор - 30.03.2018

Руската Федерација започна со протерување на дипломати од повеќе земји, меѓу кои има и еден македонски допломат. Ова е реципрочна мерка на одлуката на 25 држави да прогласат за персона нон грата над 160 руски дипломатски претставници во знак на ...

Москва ги протера европските дипломати

Локално - 30.03.2018

Русија нареди протерување на повеќе западни дипломати како одговор на акциите на Западот во врска со случајот Скрипал, велат светските агенции. Москва ги повика амбасадорите на неколку земји-членки на ЕУ да им кажат за реципрочни мерки.

Русија почна да го возвраќа ударот

Фактор - 30.03.2018

Лавината предизвикана од труењето на двојниот руски агент Сергеј Скрипаљ во Велика Британија и натаму набира сила. Меѓусебните препукувања на Западот, Главно САД и Велика Британија со Русија не стивнуваат.

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР по протераниот дипломат

Маркукуле - 30.03.2018

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече Руската федерација откако Македонија одлучи да протера руски дипломат, ...

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

24Инфо - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Бугарија нема да протера руски дипломати

еМагазин - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични ...

Вашингтон тврди: Москва нема оправдување за протерувањето на американските дипломати

Sky - 30.03.2018

САД сметаат дека Русија нема оправдување за протерувањето на 60 американски дипломати и за затворањето на американскиот конзулат во Санкт Петербург. Стејт департментот соопшти дека со таквата одлука Москва покажува дека не е заинтересирана за ...

Борисов: Бугарија нема да протера руски дипломати

Sky - 30.03.2018

Бугарија нема да протера руски дипломати во врска со случајот „Скрипал“, изјави денеска бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Борисов нагласи дека неговата земја, која моментно претседава со Европската Унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија ...

Односите на САД и Русија се враќаат во времето на Студената војна

Кумановски м. - 30.03.2018

loading... Однисте помеѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живееме за време на Студената војна“, вели генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш.

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Алсат-М - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Грузија протера руски дипломат поради случајот Скрипал

Р.С.Европа - 29.03.2018

Грузија донела одлука да протера руски дипломат како одговор на случајот Скрипал. Грузиското МНР преку соопштение ја осуди употребата на хемиско оружје на територијата на Британија со што, како што е наведено, претставувало сериозна закана по ...

Русија призна: Меѓу протераните има и разузнавачи

МКД - 29.03.2018

Меѓу руските дипломати протерани од западните земји поради случајот „Скрипаљ“ има и разузнавачи, изјави шефот на руската разузнавачка служба (СВР) Сергеј Наришкин. „Меѓу соработниците на Министерството за надворешни работи има официјални ...

Москва протерува 150 западни дипломати

Телма - 29.03.2018

Москва најави дека ќе протера 150 западни дипломати и дека ќе го затвори американскиот конзулат во Санкт Петерсбург Русија ќе протера пропорционален број на дипломати од сите земји кои протераа руски дипломати поради случајот „Скрипал“, изјави ...

Германија сака место во Советот за безбедност

Deutsche Welle - 29.03.2018

Шеф-дипломатот на рекламна турнеја: Хајко Мас за Германија бара непостојано место во Советот за безбедност на Обединетите Нации. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во Њујорк ја зацврсти кандидатурата на Германија за непостојано ...

Руски разузнавачко енергетски игри во Македонија

Телма - 29.03.2018

Рокот за заминување на протераниот руски дипломат уште тече, а од МНР не соопштуваат официјално какви разузнавачки активности презел и какви класифицирани документи се обидел да набави. Токму овие две активности беа додадени во досието за ...

Дипломатската катастрофа на Владимир Путин

Deutsche Welle - 29.03.2018

Кремљ ќе продолжи да се бори против Западот без никакви правила, а дипломатскиот бојкот тоа нема да го спречи, оценува рускиот новинар Константин Егерт. За Москва, повлекувањето ќе значи пораз. „Не ми се верува!“.

Русија протера 60 американски дипломати

Нова ТВ - 29.03.2018

Русија протера 60 американски дипломати и го затвори американскиот конзулат во Санкт Петербург, како одговор на акцијата на САД поради случајот со труењето во Велика Британија. Овој потег беше соопштен од рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Канал5 - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Сител - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Кајгана - 29.03.2018

Скопје, 29 март 2018 (МИА) - Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Алфа - 29.03.2018

Тој кажа дека Русија ги отфрла сите обвинувања за случајот „Скрипал“, труење на татко и ќерка руски државјани во британскиот град Солзбери. Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на ...

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна

+инфо - 29.03.2018

Неколку дена откако САД најавија дека ќе протераат 12 руски дипломати од ОН поради случајот Скрипал, Гутереш ги повика Вашингтон и Москва повторно да воспостават линија на комуникација со цел да се спречи каква било појава на напнатост.

Грузија протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

Сител - 29.03.2018

Грузија ќе протера еден руски дипломат поради употреба на хемиско оружје на територијата на Велика Британија, се наведува во соопштението на грузиското Министерство за надворешни работи. Руски дипломат, кој работи во Амбасадата на Швајцарија во ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

+инфо - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Словенија порачува: Не одиме против Русија заради некаков банален случај

Таратур - 29.03.2018

Словенскиот министер за надворешни работи на Словенија, Карл Ерјавец, изјави дека на словенската влада нема да ѝ предложи примена на дипломатски мерки против руската дипломатија како знак на солидарност со Велика Британија.

Русија ќе протера 60 американски дипломати

Макфакс - 29.03.2018

Русија ќе протера 60 американски дипломати како одговор на неодамнешната одлука на Вашингтон да протера исто толку руски дипломати поради случајот „Скрипал“. Исто така, Москва најави затворање на американскиот конзулат во Санкт Петербург.

Рускиот амбасадор: Протерувањето на дипломатот е непријателски чекор, наскоро ќе има санкции

Макфакс - 29.03.2018

По тврдењата на Министерството за надворешни работи, дека протераниот руски дипломат ја шпионирал Македонија, амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчарбек вели дека иако побарале докази, тие не добиле.

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Press24 - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Словенија одбива да се солидаризира со В. Британија и нема да протера руски дипломати

AKO - 29.03.2018

Министерот за надворешни работи на Словенија, Карл Виктор Ерјавец, изјави дека владата нема да предложи примена на дипломатски мерки кон Русија заради солидарност кон Велика Британија. „Мислам дека е потребно да се расчисти што се случило во ...

„Гардијан“: Зошто Нов Зеланд им го заврте грбот на пријателите и одби да протера руски дипломати...

Н.Македонија - 29.03.2018

„Гардијан“: Зошто Нов Зеланд им го заврте грбот на пријателите и одби да протера руски дипломати Одлуката на новозеландската лабуристичка влада да не се приклучи на колективната меѓународна акција против Русија и да протера дипломати и можни шпиони ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

CivilMedia - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика Британија во ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Локално - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика Британија во ...

(ВИДЕО) Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Бриф - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика Британија во ...

Велика Британија разменила многу тајни информации со сојузниците

Локално - 29.03.2018

Лондон на сојузниците им доставил невообичаено многу информации за нападот со отров врз екс-шпионот Сергеј Скрипал. Тоа веројатно овозможило протерување на руски дипломати од толку многу земји во светот.

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна

Слободен Печат - 29.03.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска предупреди дека односите меѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живеевме за време на Студената војна”. Неколку дена откако САД најавија дека ќе протераат 12 руски ...

Девете земји кои не ги протераа руските дипломати имаат добро оправдување

Репортер - 29.03.2018

Повеќе од 25 држави на три континенти во понеделникот најавија дека ќе ги протераат или веќе ги имаат протерано руските дипломати. Вкупниот број на протерани дипломати е најмалку 144. Но, и во самата Европска унија постојат неколку земји кои се ...

РУСИЈА ГО ВРАЌА УДАРОТ: 60 дипломати си одат од земјата

Фактор - 29.03.2018

Русија протера 60 американски дипломати и го затвори американскиот конзулат во Санкт Петербург. Oва е одговор на акцијата на САД поради случајот со труењето во Велика Британија. Потегот на Русија го соопшти рускиот министер за надворешни работи, ...

Грузија протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

Орбис - 29.03.2018

Грузија ќе протера еден руски дипломат поради употреба на хемиско оружје на територијата на Велика Британија, се наведува во соопштението на грузиското Министерство за надворешни работи. Руски дипломат, кој работи во Амбасадата на Швајцарија во ...

Германија бара место во Советот за безбедност

Локално - 29.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хаико Мас, апелираше до Германија да добие место во Советот за безбедност на ОН во 2019 и 2020 година , пренесе Дојче Веле. Берлин е подготвен да преземе поголема одговорност, изјави Мас пред ОН.

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Орбис - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна

Независен - 29.03.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска предупреди дека односите меѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живеевме за време на Студената војна". Неколку дена откако САД најавија дека ќе протераат 12 руски ...

Гутереш предупреди дека претстои нова Студена војна

Стандард - 29.03.2018

Генералниот секретар на ОН, Антониу Гутереш предупреди денеска дека односите меѓу Русија и САД се влошуваат и се доближуваат до ситуација „слична“ на Студената војна, пренесоа светските агенции.

Руската надворешна политика сега се урна, а што е следно?

Локално - 29.03.2018

Протерувајќи руските дипломати нема да се реши кризата по атентатот на Сергеј Скрипал. Кремљ ќе ја продолжи својата војна против Западот. Бојкотот нема да го спречи. Напротив, тој ќе ја консолидира својата позиција, предвидува Константин Егерт во ...

Не застанале зад Британците: Овие 9 земји на ЕУ нема да протераат руски дипломати, а еве и зошто

Точка - 29.03.2018

Повеќе од 25 држави на три континенти во понеделникот најавиле дека ќе протераат или веќе протерале руски дипломати. Вкупниот број на протерани дипломати е најмалку 144. Меѓутоа, и во самата Европска унија постојат неколку земји кои одлучиле да не ...

Европа: Силна демонстрација на руската агресија

Стандард - 29.03.2018

Традиционалните политички и економски односи со Русија не можеа да ги спречат повеќето источноевропски земји да се приклучат кон протерување на руски дипломати по случајот „Скрипал“. И ако за земјите-членки на ЕУ станува збор пред се за солидарност ...

Кремљ ќе продолжи да се бори без правила со Западот

Стандард - 29.03.2018

„Не верувам!“ – така ги прекорувал уметниците, според нивните мемоари, таткото на современата руска театарска школа, Константин Станиславски, штом останал незадоволен од нивната претстава.

Рускиот амбасадор: Македонија не обезбеди докази како основ за протерување на нашиот димпломат

еМагазин - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак на денешната прес конференција изјави дека ма кедонската страна не сакала да обезбеди докази за тврдењата за делувањето на рускиот дипломат Тој кажа дека Русија ги отфрла сите обвинувања за случајот ...

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Маркукуле - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Русија се закани: дефинитивно ќе се осветиме за протерувањето на руските дипломати

Бизнис Вести - 29.03.2018

Русија дефинитивно ќе се освети за протерувањето на руските дипломати од бројни западни и источноевропски влади, но тоа ќе го направи кога сама ќе одлучи кое е примерно време, изјавил во средата портпаролот на Кремљ Димитриј Песков.

Русија протера 60 американски дипломати

24Инфо - 29.03.2018

Русија протера 60 американски дипломати Русија протера 60 американски дипломати и го затвори американскиот конзулат во Санкт Петербург, како одговор на акцијата на САД поради случајот со труењето во Велика Британија.

Русија го возврати ударот – Еве го нивниот најнов потег

Sky - 29.03.2018

Русија ќе протера 60 американски дипломати како одговор на неодамнешната одлука на Вашингтон да протера исто толку руски дипломати поради случајот „Скрипал“. Исто така, Москва најави затворање на американскиот конзулат во Санкт Петербург.

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин

Нова ТВ - 28.03.2018

Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ...

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати

Алсат-М - 28.03.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Ердоган потенцира дека само затоа што одредени земји преземале чекори врз основа на тврдење, „ние не мораме да ...

Црна Гора протера руски дипломат

Р.С.Европа - 28.03.2018

Црна Гора прогласи руски дипломат за непожелно лице поради случајот со труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал во Британија. Според соопштението, дипломатот има рок од седум дена да ја напушти земјата и властите за тоа ја известиле ...

Нов Зеланд сака да избрка руски шпиони... ама не може да најде такви

МКД - 28.03.2018

„Тука немаме руски непријавени разузнавачи. Да имавме, ќе ги избркавме“, рече премиерката. Нов Зеланд би сакал да им се придружи на другите земји во протерувањето на непријавените руски шпиони за да покаже солидарност со Велика Британија.

Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Нова ТВ - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Зошто протерувањето на руските дипломати е тешка стратегиска грешка

Deutsche Welle - 28.03.2018

Германскиот весник „Велт“ во денешното издание оценува дека солидарната одлука за протерување на руски дипломати од повеќе земји на ЕУ е стратешка грешка која само му оди на рака на Путин и неговата политика на поделби.

Велика Британија разменила многу тајни информации со сојузниците

Deutsche Welle - 28.03.2018

Лондон на сојузниците им доставил невообичаено многу информации за нападот со отров врз екс-шпионот Сергеј Скрипал. Тоа веројатно овозможило протерување на руски дипломати од толку многу земји во светот.

Експертите со различни ставови за протерувањето на рускиот дипломат

Алсат-М - 28.03.2018

Одлуката на Владата да протера еден рускиот дипломат од амбасадата на таа земја во Скопје, експертите ја оценуваат различно. Според Исмет Рамадани, со овој потег владата не само што ја потврдува евроатлантската определба, туку реагира и на ...

Молк по протерувањето руски дипломат од Македонија

Глас на Америка - 28.03.2018

Од Русија може да се очекува блокада кон нашите земјоделски производи, но можен е и колапс на македонската армија, рече лидерот на проруската "Единствена Македонија" СКОПЈЕ — Тивок дипломатски ден или „затишје пред бура“ во македонско-руските односи ...

Германија: Русија може да ги замени протераните дипломати

МКД - 28.03.2018

Русија може да ги замени протераните дипломати од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труењето на поранешниот шпион во Велика Британија. „Ги прогласивме дипломатите за персона нон грата во согласност со член 9 од Виенската конвенција за ...

Словенија „одбива послушност“: Не сакаме против Русите поради нејасен и бизарен случај

МКД - 28.03.2018

Министерот за надворешни работи на Словенија Карл Ерјавец изјави дека на владата нема да ѝ предложи примена на дипломатски мерки на солидарност со Велика Британија. Словенечката влада утре треба да расправа за случајот на нападот со нервен отров врз ...

Одлуката на Македонија да протера руски дипломат нема да се одрази врз ЕУ и НАТО

Глас на Америка - 28.03.2018

Потпретседателот на Атлантскиот совет во Вашингтон вели дека однесувањето на држвата е соодветно на нејзината аспирација ВАШИНГТОН — Дејмон Вилсон, потпретседател на Атлантскиот совет во Вашингтон, вели дека одлуката на Македонија за протерување на ...

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

А1 On - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Канал5 - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин

Сител - 28.03.2018

Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ...

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати

Алфа - 28.03.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на ...

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Кајгана - 28.03.2018

Скопје, 28 март 2018 (МИА) - Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Црна Гора протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

А1 On - 28.03.2018

Црна Гора се придружи на поддршката за Обединетото Кралство и еден руски дипломат прогласи за непожелно лице и за тоа ја извести Амбасадата на Руската Федерација Подгорица. – Владата на Црна Гора донесе одлука да прогласи еден дипломатски ...

Рјабков: Русија го проценува нивото на непријателство

А1 On - 28.03.2018

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков изјави дека Москва ќе го процени нивото на непријателство од страна на Вашингтон и Лондон кон Русија пред да одговори на протерувањето руски дипломати.

Бошњаковски: Нема ништо ново од Москва ВИДЕО

+инфо - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Црна Гора протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

+инфо - 28.03.2018

Црна Гора се придружи на поддршката за Обединетото Кралство и еден руски дипломат прогласи за непожелно лице и за тоа ја извести Амбасадата на Руската Федерација Подгорица. – Владата на Црна Гора донесе одлука да прогласи еден дипломатски ...

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин

Алфа - 28.03.2018

Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија.

И Црна Гора ќе протера руски дипломат

Нетпрес - 28.03.2018

Владата на Црна Гора прогласи за персона нон грата еден руски дипломат акредитиран во руската амбасада во Подгорица. Таквата одлука следи откако 20 земји го следеа примерот на Лондон и протераа руски дипломати во знак на солидарност со Велика ...

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Алфа - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Како изреагира Путин после протерувањето на руски дипломат од Македонија

Panika.be - 28.03.2018

На јутјуб се појави видео од претседателот на Русија, Владимир Путин, како свири позната македонска песна. Експертите велат дека ова била неговата реакција откако дознал дека Македонија протерала руски дипломат.

Листа на држави кои протераа руски дипломати поради труењето на Скрипал

Макфакс - 28.03.2018

Вкупно 26 земји во светот протераа вкупно 121 руски дипломат како одговор на труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија. Според британската премиерка, Тереза Меј, ова е најголемо координарно протерување на руски ...

И Црна Гора протерува руски дипломат

Макфакс - 28.03.2018

Владата на Црна Гора прогласи за персона нон грата еден руски дипломат акредитиран во руската амбасада во Подгорица. Таквата одлука следи откако 20 земји го следеа примерот на Лондон и протераа руски дипломати во знак на солидарност со Велика ...

Апасиев го избриша статусот на Фејсбук за протерувањето на рускиот дипломат

Сител - 28.03.2018

Откако МНР во понеделникот одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија заради случајот со труењето со нервен гас на двојниот руски шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Солсбери на Фејсбук се огласи Димитар ...

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати

+инфо - 28.03.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Ердоган потенцира дека само затоа што одредени земји преземале чекори врз основа на тврдење, „ние не мораме да ...

Рјабков: Русија го проценува нивото на непријателство

Алфа - 28.03.2018

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков изјави дека Москва ќе го процени нивото на непријателство од страна на Вашингтон и Лондон кон Русија пред да одговори на протерувањето руски дипломати.

И натаму нема одговoр на протерувањата: Москва чека да види до каде ќе оди непријателството од Западот

Макфакс - 28.03.2018

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, денеска изјави дека Москва има намера првично да го процени нивото на непријателство кое доаѓа од Вашингтон и Лондон кон Русија, а потоа да одговори на протерувањето на дипломатите.

Словенија нема да се солидаризира со Велика Британија: Случајот со Скрипал е нејасен и бизарен

А1 On - 28.03.2018

Министерот за надворешни работи на Словенија, Карл Ерјавец изјави дека неговата влада нема да предложи примена на дипломатски мерки против Русија во знак на солидарност со Велика Британија.

Владата тврди дека Русија се уште не одговорила со реципроцитет за протерувањето на нивниот дипломат

Алфа - 28.03.2018

Москва уште не и најавила на македонската влада реципроцитет или сличен потег после одлуката на Скопје да го протера рускиот дипломат Москва уште не и најавила на македонската влада реципроцитет или сличен потег после одлуката на Скопје да го ...

Словенечкиот министер за надворешни работи смета дека случајот со Скрипал е нејасен и бизарен

Макфакс - 28.03.2018

Министерот за надворешни работи на Словенија, Карл Ерјавец изјави дека владата нема да предложи примена на дипломатски мерки од солидарност кон Велика Британија. „Најпрво мислам дека е потребно да се расчисти што се случило во Солзбери, станува збор ...

Москва нема да брза со одговор по протерувањата на дипломатите

Макфакс - 28.03.2018

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков рече дека Москва не брза да одговори, по бранот на протерувања на руски дипломати. Рјабков вели дека Русија промислено и темелно ќе размисли во врска со одговорот на отфрлањето на ...

Дел од германската SPD го критикува прогонот на руски дипломати

Нетпрес - 28.03.2018

Одлуката на Берлин за протерување руски дипломати како израз на солидарност со Велика Британија поради наводното труење со нервен агенс на поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал, ги подели челниците на Социјалдемократската партија на ...

Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат...

Н.Македонија - 28.03.2018

Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски ...

„Едно тврдење“ не е доволно за Турција да протерува руски дипломати...

Н.Македонија - 28.03.2018

„Едно тврдење“ не е доволно за Турција да протерува руски дипломати Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“.

Црна Гора протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

Press24 - 28.03.2018

Црна Гора се придружи на поддршката за Обединетото Кралство и еден руски дипломат прогласи за непожелно лице и за тоа ја извести Амбасадата на Руската Федерација Подгорица. - Владата на Црна Гора донесе одлука да прогласи еден дипломатски ...

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин...

Н.Македонија - 28.03.2018

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, ...

Москва се закани со остар одговор ...

Н.Македонија - 28.03.2018

За руските власти, ваквиот потег на САД и на уште десетици други земји, кои исто така најавија протерување руски дипломати, претставува „провокативен гест на солидарност“ Москва се закани дека остро ќе одговори на одлуката на САД да протераат 60 ...

Македонија на линија на огнот, однадвор и одвнатре...

Н.Македонија - 28.03.2018

Додека за МНР и шефот на дипломатијата Никола Димитров одлуката за протерување руски дипломат од Македонија е оправдана и била донесена „во тесна консултација“ со нашите сојузници и партнери од ЕУ и од НАТО, претседателот на државата Ѓорге Иванов ...

Стварно ли рускиот дипломат бил закана? Сите земји што протераа руски дипломати зашто биле шпиуни

365 - 28.03.2018

Ова е најголемото колективно протерување на руски дипломати во светската историја, ама истовремено и најголемото протерување на наводни руски разузнавачки офицери, вели британската премиерка Тереза Меј.

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Стандард - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Бошњаковски: Немаме одговор од Москва за протераниот дипломат

Независен - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати

Независен - 28.03.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Ердоган потенцира дека само затоа што одредени земји преземале чекори врз основа на тврдење, „ние не мораме да ...

Бошњаковски: Владата засега нема одговор од Москва за протераниот дипломат

Орбис - 28.03.2018

Владата во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на македонските власти да протерат руски дипломат, поради случајот Скрипал.

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин

Независен - 28.03.2018

Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ...

И Црна Гора протерува руски дипломат

Точка - 28.03.2018

Владата на Црна Гора прогласи за персона нон грата еден руски дипломат акредитиран во руската амбасада во Подгорица. Таквата одлука следи откако 20 земји го следеа примерот на Лондон и протераа руски дипломати во знак на солидарност со Велика ...

Русија со закани: Ќе се одмаздиме за протерувањето на руските дипломати

Фактор - 28.03.2018

Русија дефинитивно ќе се одмазди за протерувањето на руските дипломати од бројни западни и источноевропски влади, но тоа ќе го направи кога сама ќе одлучи кога е примерно време, изјавил во средата портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков.

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати

Орбис - 28.03.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Ердоган потенцира дека само затоа што одредени земји преземале чекори врз основа на тврдење, „ние не мораме да ...

Русија го проценува нивото на непријателство

Независен - 28.03.2018

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков изјави дека Москва ќе го процени нивото на непријателство од страна на Вашингтон и Лондон кон Русија пред да одговори на протерувањето руски дипломати.

Зошто протерувањето на руските дипломати е тешка стратегиска грешка

Локално - 28.03.2018

Германскиот весник „Велт“ во вчерашното издание оценува дека солидарната одлука за протерување на руски дипломати од повеќе земји на ЕУ е стратешка грешка која само му оди на рака на Путин и неговата политика на поделби.

Црна Гора протерува еден руски дипломат поради „Случајот Скрипал“

Стандард - 28.03.2018

Црна Гора се придружи на поддршката за Обединетото Кралство и еден руски дипломат прогласи за непожелно лице и за тоа ја извести Амбасадата на Руската Федерација Подгорица. – Владата на Црна Гора донесе одлука да прогласи еден дипломатски ...

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин

Орбис - 28.03.2018

Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ...

Москва гневна на протерувањето на дипломатите: Русија ги обвини САД за колосална уцена

Независен - 28.03.2018

Министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини САД за „колосална уцена“ и рече дека во модерната Европа останале само неколку независни држави. Се смета дека протерувањето на 140 Руси од 25 земји е најголемо во досегашната историја.

Кога се тепаат слоновите, тревата страда

Независен - 28.03.2018

Рускиот дипломат е протеран од земјава не само поради солидарност со САД и Велика Британија за случајот Скрипал, туку и поради тоа што бил шпион, соопштија вчера македонските власт. Според министерот за надворешни работи Никола Димитров, Русинот ...

Продолжува дипломатската војна против Русија: И Белгија протера руски дипломат, остануваат уште само 10 земји членки на ...

Точка - 28.03.2018

На листата со земји кои што се солидаризираа со Велика Британија и протераа руски дипломати се придружи и Белгија, по што останаа само 10 земји членки на ЕУ кои што се уште го немаат сторено тоа.

(Видео) Не би требало да има нарушување во односот меѓу Македонија и Русија, вели Заев

Sky - 28.03.2018

Премиерот Зоран Заев потврди дека постојат сомненија поткрепени со документација дека рускиот дипломат кој е протеран од Македонија, ја загрозил безбедноста на земјата. Премиерот вели дека за оваа одлука е консултиран и претседателот Ѓорге Иванов.

За сега нема најави за реципрочни или други мерки од Русија за Македонија

еМагазин - 28.03.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес конференција, посочи дека македонската Влада во моментов нема никаков одговор од Москва во врска со тоа дали ќе воведе некакви реципрочни или други мерки, како одговор на одлуката на ...

И Црна Гора протерува руски дипломат

Sky - 28.03.2018

Владата на Црна Гора прогласи за персона нон грата еден руски дипломат акредитиран во Амбасадата на Русија во Подгорица. Таквата одлука следи откако 20 земји го следеа примерот на Лондон и протераа руски дипломати во знак на солидарност со Велика ...

Трамп разговараше со Меркел и Макрон за протерувањето руски дипломати

Sky - 28.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со првите луѓе на Франција и Германија кои ги поддржале координираните протерувања на руски дипломати, како одговор на руското труење на поранешниот шпион на британска територија, соопшти Белата ...

Листа на држави кои протераа руски дипломати поради труењето на Скрипал

Sky - 28.03.2018

Вкупно 26 земји во светот протераа вкупно 121 руски дипломат како одговор на труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија. Според британската премиерка, Тереза Меј, ова е најголемо координарно протерување на руски ...

Велика Британија разменила многу тајни информации со сојузниците за Скрипал

Канал 77 - 28.03.2018

Лондон на сојузниците им доставил невообичаено многу информации за случајот со нападот со отров врз екс-шпионот Сергеј Скрипал. Тоа веројатно овозможило протерување на руски дипломати од толку многу земји во светот.

Русија се закани предмалку: Дефинитивно ќе се осветиме за протерувањето на амбасадорите

Sky - 28.03.2018

Русија дефинитивно ќе се освети за протерувањето на руските дипломати од бројни западни и источноевропски влади, но тоа ќе го направи кога сама ќе одлучи кое е примерно време, изјавил во средата портпаролот на Кремљ Димитриј Песков.

Се протеруваат руските дипломати, „малите“ земји под притисок

Кумановски м. - 28.03.2018

loading... Бурата предизвикана со атентатот на поранешниот двоен руски шпион Сергеј Скрипаљ во Велика Британија не стивнува. Во заедничка акција со сојузниците, Лондон започна најголемо колективно протерување на наводни руски разузнавачки ...

Македонија ќе протера руски дипломат, Москва се закани со последици

Нова ТВ - 27.03.2018

Министерството за надворешни работи вчера соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал, со што стана дел од повеќето земји кои на ваков начин реагираа на скандалот во Британија, кој доведе со прекинување на дел ...

Лавров: Протерувањето руски дипломати е под притисок и уцена на САД

Нова ТВ - 27.03.2018

Mинистерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денеска оцени дека одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска – Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни ...

Лавров: Западните земји протеруваат руски дипломати под уцена на САД

Телма - 27.03.2018

Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. – Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат извинување ...

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

24 Вести - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до врв на ...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме

Нова ТВ - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Таа, исто така, ја истакна одлуката на НАТО да протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата.

Протерувањето руски дипломати е кулминација на руското однесување

Нова ТВ - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до кулминација на ...

Бугарија и Словенија немаат намера да бркаат руски дипломати

Фокус - 27.03.2018

Голем број земји не го следат чекорот на Британија да протерат руски дипломати поради случајот Скрипал, како што тоа вчера го направи Македонија на изненадување на јавноста. Иако за разлика од Македонија се членки на ЕУ, Бугарија и Словенија ...

Aпасиев: Протеруваш дипломат од земја која те признава под уставното име!

МКД - 27.03.2018

Димитар Апасиев, доцент на Правен факултет на универзитетот „Гоце Делчев" од Штип и член на партијата Левица, на својот Фејсбук профил ја критикува одлуката на Македонија да протера еден руски дипломат во знак на солидарност со Велика Британија во ...

Протерувањето на дипломатите е „провокативен акт“, тврди Русија

Телма - 27.03.2018

Претседателот Владимир Путин ќе биде оној што ќе ја донесе конечната одлука за одмаздничките мерки против американските и европските земји што што протераа руски дипломати. Засега, руското министерство за надворешни работи ја проучува ситуацијата и ...

Москва отворена за стратешки разговори со Вашингтон и покрај протерувањето на дипломатите

Deutsche Welle - 27.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Ријабков изјави дека Москва остро ќе одговори на протерувањето на 60 руски дипломати од САД, но е и натаму отворена за стратешки разговори за стабилност со Вашингтон.

Про и контра исфрлањето на руски дипломат од Македонија

Deutsche Welle - 27.03.2018

Во очекување на реакцијата од официјална Москва по одлуката на Скопје да исфрли руски дипломат од земјата, се вжештија социјалните мрежи со про и контра ставови во врска со одлуката. Одлуката на македонската Влада да исфрли еден руски дипломат од ...

Лавров: Протерувањето руски дипломати е под притисок и уцена на САД

24 Вести - 27.03.2018

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД. „Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат извинување ...

Рускиот дипломат бил вмешан и во обиди за пенетрирање во високите ешалони на власта

24 Вести - 27.03.2018

Протеравањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку истиот бил вмешан и во активности на руското разузнавање кои целеле кон инсталирањето руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, дознава ...

„Проклети да се предавниците“: Протест на плоштад за протерувањето на рускиот дипломат

Фокус - 27.03.2018

Група од четериесетина граѓани во моментов протестираат на плоштадот Македонија поради протерувањето рускиот дипломат од Македонија. Демонстрантите носат македонски и руски знамиња и се пушта песната „Проклети да се ...

Лавров: Ги протеруваат дипломатите под уцена од САД

МКД - 27.03.2018

Одлуката за протерување на руските дипломати, од страна на некои западни земји, е резултат на притисок и уцена од САД, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, додавајќи дека во модерна Европа остануваат само „неколку независни ...

„Западот неосновано ја казнува Русија“

Deutsche Welle - 27.03.2018

Русија се чувствува неправедно третирана поради протерувањето на нејзините дипломати од над 20 земји во светот и планира контрамерки. „Западот неосновано ја казнува Русија“. Така отприлика гласи збирно реакцијата на руските претставници по ...

Русија најави дека ќе им возврати на САД за протерување на дипломатите

Глас на Америка - 27.03.2018

Американските власти наредија 60 руски дипломати обвинети за шпионажа да ја напуштат државата во рок од една недела Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека неговата Влада ќе им возврати на САД, кои вчера наредија 60 руски ...

Македонија се позиционира на Запад, Русија ќе ја влече на Исток

Р.С.Европа - 27.03.2018

Протераниот руски дипломат излегол од својот мандат, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров. Дел од експертите со став дека Русија ќе возврати дипломатски, но порачуваат дека Македонија конечно треба да влезе во НАТО за да не биде ...

Протераниот руски дипломат ја шпиунирал Македонија

Телма - 27.03.2018

Протераниот руски дипломат од Македонија се обидувал да добие класифицирани информации важни за безбедноста на земјава. Ова денеска го соопшти шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, како втор аргумент поради кој МНР синоќа донесе одлука ...

Рускиот дипломат претставувал безбедносна закана за Македонија

Алсат-М - 27.03.2018

Рускиот дипломат е протеран од Македонија не само поради координација со западните сојузници и солидарност со Велика Британија за случајот „Скрипал“, туку и поради сознанијата дека тој се обидувал да добие безбедносни информации.

Протеран руски дипломат од Македонија

МРТ - 27.03.2018

Министерството за надворешни работи во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација во Република ...

Од Македонија протеран руски дипломат – Димитров вели дека тоа го прават од солидарност

Таратур - 27.03.2018

Од Министерството за надворешни работи официјално изјавија дека донесле одлука од земјава да протера еден дипломат на Руската Федерација заради случајот Скрипал, во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатија од 1961 година.

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Кајгана - 27.03.2018

Скопје, 27 март 2018 (МИА) - Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 ...

Македонија протера руски дипломат, Моска се заканува, Лондон поздравува

Канал5 - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Македонија протера руски дипломат, Моска се заканува, Лондон поздравува

+инфо - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Идивиди - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

ТВ21 - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

(Видео) Не би требало да има нарушување во односот меѓу Македонија и Русија, вели Заев

Макфакс - 27.03.2018

Премиерот Зоран Заев потврди дека постојат сомненија поткрепени со документација дека рускиот дипломат кој е протеран од Македонија, ја загрозил безбедноста на земјата. Премиерот вели дека за оваа одлука е консултиран и претседателот Ѓорге Иванов.

Лавров: Руските дипломати се протеруваат под притисок на САД

Сител - 27.03.2018

- Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. - Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат ...

Лавров: Западните земји протетуваат руски дипломати под уцена на САД

А1 On - 27.03.2018

Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. – Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат извинување ...

Захарова: Москва адекватно ќе одговори на протерувањето руски дипломати

ТВ21 - 27.03.2018

Москва адекватно ќе одговори на одлуките на Вашингтон и повеќе западни земји за протерувањето руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Захарова: Москва адекватно ќе одговори на протерувањето руски дипломати

Кајгана - 27.03.2018

Москва, 27 март 2018 (МИА) - Москва адекватно ќе одговори на одлуките на Вашингтон и повеќе западни земји за протерувањето руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

Алфа - 27.03.2018

Џонсон во интервју за Би-Би-Си изјави дека Велика Британија и нејзините сојузници немаат никаков судир со рускиот народ, туку само со администрацијата на претседателот Владимир Путин. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави ...

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Алфа - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, ...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме

Сител - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Таа, исто така, ја истакна одлуката на НАТО да протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата.

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

А1 On - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

А1 On - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до врв на ...

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Сител - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. - Заедно со Обединетото кралство и другите наши сојузници и партнери, Австралија презема дејствија ...

Белгија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Сител - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради случајот со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, соопштија локалните медиуми. Одлуката била донесена на состанокот на премиерот Шарл Мишел и неговите ...

Aпасиев: Протеруваш дипломат од земја која те признава под уставното име за да и угодиш на земја која не те признава ни ...

Сител - 27.03.2018

Димитар Апасиев, доцент на Правен факултет на универзитетот „Гоце Делчев" од Штип и член на партијата Левица, на својот Фејсбук профил ја критикува одлуката на Македонија да протера еден руски дипломат во знак на солидарност со Велика Британија во ...

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

Сител - 27.03.2018

- Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. - Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Апасиев: Кај учевте дипломатија, бе, гревчиња?

Нетпрес - 27.03.2018

Димитар Апасиев, доцент на Правен факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип и член на Президиумот на партијата Левица, на својот профил на „Фејсбук“ ја критикува одлуката на Македонија да протера еден руски дипломат во знак на солидарност со ...

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

+инфо - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Лавров: Протерувањето руски дипломати е под притисок и уцена од САД

ТВ21 - 27.03.2018

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД. „Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат извинување ...

24 Вести: Рускиот дипломат бил протеран и поради вмешаност во разузнавачки активности

Таратур - 27.03.2018

Протерувањето на рускиот дипломат не било последица само на солидаризација за случајот „Скрипал“ туку и поради негова наводна вмешаност во активности на руското разузнавање кои целеле кон инсталирањето руски агенти во високите ешалони на дел од ...

Израелски министер: Израел веројатно нема да протерува руски дипломати

Алфа - 27.03.2018

Израелскиот министер за градежништво Јоав Галант изјави денеска дека Израел мора да работи она што е во негов интерес, а не во интересите на другите, и дека веројатно нема, како западните земји, да протерува руски дипломати.

Грција, Австрија и Португалија одбија да бркаат руски дипломати

Канал5 - 27.03.2018

Вчера САД, Канада, Украина и уште четиринаесет земји-членки на ЕУ најавија протерување руски дипломати. Грција, Австрија и Португалија одбија да бркаат руски дипломати. Руското министерство за надворешни работи пак соопшти дека протерувањето на ...

Димитров: Рускиот дипломат се обиде да добие класифицирани информации

ТВ21 - 27.03.2018

Рускиот дипломат е протеран поради две причини. Првата е солидрност за случајот Скрипал, а втората, и многу побитна излегување од рамките на делување од страна на рускиот дипломат, односно пречекорување на надлежности, се обидел да добие сензитивни ...

И Австралија протера руски дипломати

Макфакс - 27.03.2018

По САД, Канада и повеќе земји од Европската Унија, и Австралија ќе протера руски дипломати поради труењето на рускиот шпион. Последна држава која одлучи поради солидарност со Велика Британија, на чија територија се отруени двојниот руски шпион ...

И Австралија протерува руски дипломати, Москва го обвинува НАТО

Кајгана - 27.03.2018

После САД, Канада и повеќе од половина европски земји, руски дипломати поради труењето на рускиот шпион ќе протера и Австралија. Од Москва пристигнуваат нови реакции. Последната земја која одлучи, од солидарност кон Велика Британија, во која земја е ...

Русија се закани со одмазда за протерувањето на нејзините дипломати низ светот

Макфакс - 27.03.2018

Руската влада се закани со одмазда за досега најголемите масовни протерувања на руски дипломати во историјата, откако повеќе од 20 држави ја поддржаа акцијата на Обединетото Кралство во врска со труењето на поранешниот руски шпион во Салсбери.

Протерани над 100 руски дипломати од 20 земји, Москва најави- ќе одговори соодветно

МРТ - 27.03.2018

Русија против Западот, кој почна против Кремљ дипломатска офанзива. Протерани над стотина руски дипломати од 20-тина земји, само Вашингтон прогласи за „персона нон грата“ 60-тина диполматски претсавници на Руската Федерација.

Словачкиот премиер објасни зошто нема да протера руски дипломати

Нетпрес - 27.03.2018

Словачка ќе постапува одговорно во случајот на труењето на поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал во јужна Англија, но од друга страна, пак, јасно истакнува дека нема да потклекне под ниеден притисок и нема да прави непотребни ...

ТВ21 дознава – Неофицијално, Александар Алексеев е протераниот руски дипломат

ТВ21 - 27.03.2018

Александар Алексеев, првиот советник за култура, образование, наука и спорт во Руската амбасада во Македонија, неофицијално е дипломатот кој Македонија одлучи да го протера поради обид за добивање на сензитивни и класифицирани информации.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врвот на меѓународната фрустрација

Макфакс - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека координираното протерување руски дипломати покажува дека користењето нервен агенс над поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Британија довело до врвот на меѓународната ...

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

ТВ21 - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Лавров: Руските дипломати се протеруваат под притисок на САД

Макфакс - 27.03.2018

Одлуките за протерување на руски дипломати донесени од некои западни земји, се резултат на притисоци и уцени од САД, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. „Кога земји протеруваат еден или двајца дипломати, а притоа ни ...

Нов Зеланд сака да протера руски шпиони, но не може да пронајде ниту еден

Макфакс - 27.03.2018

Властите во Нов Зеланд изјавија дека со задоволство би протерале руски шпиони од својата земја, во знак на солидарност со Велика Британија за труењето на поранешниот таен агент Сергеј Скрипал, но проблемот е што на својата територија не можат да ...

Лавров: Ќе одговориме, нема да толерираме вакво однесување

МРТ - 27.03.2018

Западот почна дипломатска офанзива против Кремљ. Протерани над стотина руски дипломати од 20-тина земји, само Вашингтон прогласи за „персона нон грата“ 60-тина диполматски претсавници на Руската Федерација.

Ирска протерува еден руски дипломат

Сител - 27.03.2018

- Ирска ќе протера еден руски дипломат поради нападот со нервен агенс врз рускиот разузнувач Сергеј Скрипал во англсикиот град Солзбера, за што британската Влада ја обвини Москва, изјави денеска ирскиот министерот за надворешни работи, Симон Ковенеј.

Москва најави адекватен одговор- земји членки на ЕУ и НАТО чекаат расветлување на случајот „Скрипал“

Алфа - 27.03.2018

Москва адекватно ќе одговори на одлуката на Вашингтон и дел од европските земји кои протераа руски дипломати, изјави портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Димитров: Протераниот руски дипломат излегол од својот мандат

Канал5 - 27.03.2018

Одлуката за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија не е избрзана, уверува шефот на дипломатијата Никола Димитров. Тврди – донесена е на основа на внимателно размислување и анализа, а се заснова на два елементи – првиот е познат – ...

Димитров: Рускиот дипломат не е протеран од Македонија само заради Скрипал - со активностите излегол од својот мандат

Сител - 27.03.2018

Рускиот дипломат е протеран од земјава не само поради солидарност со Британија и ЕУ за случајот Скрипал туку и поради тоа што излегол од рамките на својот мандат. Министерот Димитров тврди дека постојат докази оти дипломатот со своите активности ја ...

И Ирска протерува руски дипломат

Нетпрес - 27.03.2018

Ирска ќе протера еден руски дипломат поради наводниот напад со нервен агенс во Англија за кој британската влада ја обвинува Русија, објави во вторникот ирскиот министер за надворешни работи Сајмон Ковени.

Земјоделците во паника од евентуалното руско ембарго, поради протерување на руски дипломат од земјава

Сител - 27.03.2018

Македонските земјоделци во грч. Пред стартот на сезоната исплашени се од најавениот руски одговор. Дали тој ќе значи ембарго за увоз на македонски производи? Дури 60% од вкупните колични овошје и зеленчук завршува на рускиот пазар.

Белгија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Алфа - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради случајот со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, соопштија локалните медиуми. Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради ...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме

Алфа - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на ...

Трамп разговараше со Меркел и Макрон за протерувањето руски дипломати

Макфакс - 27.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со првите луѓе на Франција и Германија кои ги поддржале координираните протерувања на руски дипломати, како одговор на руското труење на поранешниот шпион на британска територија, соопшти Белата ...

ВИДЕО: Протест против протерувањето на руски дипломат во Скопје

А1 On - 27.03.2018

Група од триесетина граѓани попладнево протестираше против протерувањето на руски дипломат од Македонија. Со македонски и руски знамиња и патриотска музика, групата се упати од плоштадот „Македонија“ во Скопје до руската амбасада, каде што ...

И Белгија одлучи да протера руски дипломат

Макфакс - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи да протера еден руски дипломат како одговор на труењето на поранешниот руски шпион и неговата ќерка во Велика Британија. „Имајќи ја предвид тежината на случувањата и големата веројатност дека Русија е вмешана во нападот, ...

Израел веројатно нема да протерува руски дипломати

+инфо - 27.03.2018

Галант, поранешен воен командант задолжен за јужен Израел, изјави дека Русите не го сметаат Израел за непријател поради повеќе причини. Израелскиот министер за градежништво Јоав Галант изјави денеска дека Израел мора да работи она што е во негов ...

Русија се заканува по протерувањето на дипломатот од Македонија

Press24 - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Пролетна епидемија на протерување дипломати...

Н.Македонија - 27.03.2018

Пролетна епидемија на протерување дипломати Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера информира дека 14 земји-членки на Европската Унија протеруваат руски дипломати. Паралелно со тоа, преку агенциите стигна и веста дека истата мерка е ...

Лавров: Западните земји протеруваат руски дипломати под уцена на САД...

Н.Македонија - 27.03.2018

Лавров: Западните земји протеруваат руски дипломати под уцена на САД Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Press24 - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. - Заедно со Обединетото кралство и другите наши сојузници и партнери, Австралија презема дејствија ...

Ирска протерува еден руски дипломат...

Н.Македонија - 27.03.2018

Ирска протерува еден руски дипломат Ирска ќе протера еден руски дипломат поради нападот со нервен агенс врз рускиот разузнувач Сергеј Скрипал во англсикиот град Солзбера , за што британската Влада ја обвини Москва, изјави денеска ирскиот министерот ...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме...

Н.Македонија - 27.03.2018

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал.

Израел веројатно нема да протерува руски дипломати...

Н.Македонија - 27.03.2018

Израел веројатно нема да протерува руски дипломати Израелскиот министер за градежништво Јоав Галант изјави денеска дека Израел мора да работи она што е во негов интерес, а не во интересите на другите, и дека веројатно нема, како западните земји, да ...

Рускиот дипломат бил вмешан и во обиди за пенетрирање во високите ешалони на власта

Тера - 27.03.2018

Протеравањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку истиот бил вмешан и во активности на руското разузнавање кои целеле кон инсталирањето руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, дознава ...

Нов Зеланд би ги протерал руските шпиони, но не може да ги пронајде...

Н.Македонија - 27.03.2018

Нов Зеланд би ги протерал руските шпиони, но не може да ги пронајде Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн и министерот за надворешни работи Винстон Питерс порачаа дека би протерале руски дипломати од државата, кога би успеале да ги пронајдат, ...

Русија и светот: Ова не е нова Студена војна, ова е многу полошо

365 - 27.03.2018

Исфрлувањето на бројни дипломати од САД и ЕУ неизбежно го наметнува прашањето: Дали тоа пред нашите очи почнува да се одигрува нова Студена војна? Некои аналитичари тврдат да, а другите тврдат дека е всушност многу полошо.

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Независен - 27.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Кои се држави протераа руски дипломати

Локално - 27.03.2018

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати , во која се вклучи и Македонија поради случајот Скрипал. Македонското МНР соопшти дека е протеран еден дипломат од амбасадата на Русија во Скопје.

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

CivilMedia - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Орбис - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Во знак на солидарност со ЕУ, руски дипломат ќе биде протеран од Македонија

Фактор - 27.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти дека донеле одлука од земјава да протера еден дипломат на Руската Федерација заради случајот Скрипал, во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатија од 1961 година.

Гарет: Протерувањето на руски дипломат е моќен израз на солидарност од Македонија

Локално - 27.03.2018

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, преку објава на социјалната мрежа „Твитер“ ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал.

Рускиот дипломат бил дел од обидите за инсталирање агенти во власта во Македонија?

Мета - 27.03.2018

Протерувањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку тој бил вмешан и во активности на руското разузнавање за инсталирање на руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, објави „Телевизија ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

МК News - 27.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

МК News - 27.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Захарова: Москва адекватно ќе одговори на протерувањето руски дипломати

Орбис - 27.03.2018

Москва адекватно ќе одговори на одлуките на Вашингтон и повеќе западни земји за протерувањето руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

Орбис - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Захарова: Москва адекватно ќе одговори на протерувањето руски дипломати

Независен - 27.03.2018

Москва адекватно ќе одговори на одлуките на Вашингтон и повеќе западни земји за протерувањето руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

Слободен Печат - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

Локално - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до врв на ...

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Слободен Печат - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. – Заедно со Обединетото кралство и другите наши сојузници и партнери, Австралија презема дејствија ...

Белгија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Локално - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради случајот со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, соопштија локалните медиуми. Одлуката била донесена на состанокот на премиерот Шарл Мишел и неговите ...

Aпасиев: Протеруваш дипломат од земја која те признава под уставното име за да и угодиш на земја која не те признава

МК News - 27.03.2018

Димитар Апасиев, доцент на Правен факултет на универзитетот „Гоце Делчев” од Штип и член на партијата Левица, на својот Фејсбук профил ја критикува одлуката на Македонија да протера еден руски дипломат во знак на солидарност со Велика Британија во ...

Низа западни земји не ја следат политиката на Лондон

Стандард - 27.03.2018

Нов Зеланд уверува дека сакал да се придружи кон координираната акција на западните земји во врска со „Случајот Скрипал“ и да протера руски шпиун, но не открила таков во земјата. – Спроведовме проверки во Нов Зеланд.

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

CivilMedia - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. – Заедно со Обединетото кралство и другите наши сојузници и партнери, Австралија презема дејствија ...

Ирска протерува еден руски дипломат

Независен - 27.03.2018

Ирска ќе протера еден руски дипломат поради нападот со нервен агенс врз рускиот разузнувач Сергеј Скрипал во англсикиот град Солзбера, за што британската Влада ја обвини Москва, изјави денеска ирскиот министерот за надворешни работи, Симон Ковенеј.

Белгија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Орбис - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради случајот со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, соопштија локалните медиуми. Одлуката била донесена на состанокот на премиерот Шарл Мишел и неговите ...

Меј: 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати

Независен - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Таа, исто така, ја истакна одлуката на НАТО да протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата.

Рускиот дипломат бил вмешан и во обиди за пенетрирање во високите ешалони на власта

Шеталиште - 27.03.2018

Протеравањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку истиот бил вмешан и во активности на руското разузнавање кои целеле кон инсталирањето руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, дознава ...

Израелски министер: Израел веројатно нема да протерува руски дипломати

Независен - 27.03.2018

Израелскиот министер за градежништво Јоав Галант изјави денеска дека Израел мора да работи она што е во негов интерес, а не во интересите на другите, и дека веројатно нема, како западните земји, да протерува руски дипломати поради труење на ...

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

Орбис - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до врв на ...

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Орбис - 27.03.2018

Australian Prime Minister designate Malcolm Turnbull with Deputy Prime Minister designate Julie Bishop during a press conference in the Blue Room, after winning the Australian Federal leadership in a party ballot vote, at Parliament House in ...

„Неврзаните“ што нема да протераат руски дипломати

Локално - 27.03.2018

Иако голем број на земји одлучија поради случајот Скрипал да ги протераат руските дипломати, некои не сакаат тоа да го направат. Бугарската агенција “BGNES”, повикувајќи се на изјавата на Министерството за надворешни работи на земјата, јави дека ...

Најмалку 23 земји протераа руски дипломати

Шеталиште - 27.03.2018

Најмалку 23 земји, од кои 17 членки на Европска унија, го поддржаа обвинувањата на Велика Британија за вмешаност на Русија во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал со невропаралитичка супстанција „новичок“, поради што најавија ...

Притисокот врз Москва расте: Шведска ќе протера руски дипломати, Исланд ќе го бојкотира Светското првенство?

Локално - 27.03.2018

Шведските власти синоќа потврдија дека тие ќе бидат 14-та земја членка на Европската унија која ќе протера руски дипломати. „Обидот за убиство во Солсбери е многу поголемо прашање од билатералните прашања помеѓу Обединетото Кралство и Русија“, ...

Протераниот Руски дипломат се обидел да добие класифицирани информации

Независен - 27.03.2018

Македонија протера еден Руски дипломат, а затоа земјава имала две причини. - Првата е солидрност за случајот Скрипал, а втората, и многу побитна излегување од рамките на делување од страна на рускиот дипломат, односно пречекорување на надлежности, ...

И Австралија протера руски дипломати

Точка - 27.03.2018

По САД, Канада и повеќе земји од Европската Унија, и Австралија ќе протера руски дипломати поради труењето на рускиот шпион. Последна држава која одлучи поради солидарност со Велика Британија, на чија територија се отруени двојниот руски шпион ...

Русија се закани со одмазда за протерувањето на нејзините дипломати низ светот

Точка - 27.03.2018

Руската влада се закани со одмазда за досега најголемите масовни протерувања на руски дипломати во историјата, откако повеќе од 20 држави ја поддржаа акцијата на Обединетото Кралство во врска со труењето на поранешниот руски шпион во Салсбери.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врвот на меѓународната фрустрација

Точка - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека координираното протерување руски дипломати покажува дека користењето нервен агенс над поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Британија довело до врвот на меѓународната ...

Ирска протерува еден руски дипломат

Орбис - 27.03.2018

Ирска ќе протера еден руски дипломат поради нападот со нервен агенс врз рускиот разузнувач Сергеј Скрипал во англсикиот град Солзбера, за што британската Влада ја обвини Москва, изјави денеска ирскиот министерот за надворешни работи, Симон Ковенеј.

Димитров: Рускиот дипломат не е протеран од Македонија само заради Скрипал – со активностите излегол од својот мандат

МК News - 27.03.2018

Рускиот дипломат е протеран од земјава не само поради солидарност со Британија и ЕУ за случајот Скрипал туку и поради тоа што излегол од рамките на својот мандат. Министерот Димитров тврди дека постојат докази оти дипломатот со своите активности ја ...

Белгија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Независен - 27.03.2018

Белгиската влада одлучи денеска да протера еден руски дипломат поради случајот со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, соопштија локалните медиуми. Одлуката била донесена на состанокот на премиерот Шарл Мишел и неговите ...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме

Орбис - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Таа, исто така, ја истакна одлуката на НАТО да протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата.

Трамп разговараше со Меркел и Макрон за протерувањето руски дипломати

Точка - 27.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со првите луѓе на Франција и Германија кои ги поддржале координираните протерувања на руски дипломати, како одговор на руското труење на поранешниот шпион на британска територија, соопшти Белата ...

Апасиев: Вазалство не значи меѓународна политика

Фактор - 27.03.2018

Димитар Апасиев, активистот и член на Левица, упати најжестоки критики до Министерството за надворешни работи за одлуката да протера руски дипломат од амбасадата на Руската Федерација во Македонија како солидарен потег кон Велика Британија.

Џонсон: Протерувањето руски дипломати е врв на фрустрациите поради однесувањето на Москва

CivilMedia - 27.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека координираното протерување руски дипломати покажало дека користењето нервен агенс во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, довело до врв на ...

Австралија протерува двајца руски дипломати, Ирска денеска ќе ја објави одлуката

Локално - 27.03.2018

Австралија ќе протера двајца руски дипломати како одговор на нападот во Англија со нервен агенс, соопшти денеска австралискиот премиер Малком Турнбул. – Заедно со Обединетото кралство и другите наши сојузници и партнери, Австралија презема дејствија ...

Тие не ги следат ЕУ и САД: Овие земји нема да ги протераат руските дипломати

Точка - 27.03.2018

Иако голем број на земји одлучиле поради случајот Скрипал да ги протераат руските дипломати, некои не сакаат тоа да го направат. Бугарската агенција "BGNES", повикувајќи се на изјавата на Министерството за надворешни работи на земјата, јавила дека ...

Дали по протерувањето на амбасадорот, Македонија ја изгуби Русија во битката за името?

Репортер - 27.03.2018

Македонија ќе сноси последици поради протерувањето на рускиот дипломат, објавиле од Амбасадата на Русија во Скопје на нивниот твитер профил. Тоа е објавено откако македонското министерство за надворешни работи, соопштило дека донела одлука да го ...

Кои држави протераа руски дипломати?

Фактор - 27.03.2018

Најмалку 23 земји, од кои 17 членки на Европска унија, го поддржаа обвинувањата на Велика Британија за вмешаност на Русија во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал со невропаралитичка супстанција „новичок“, поради што најавија ...

ЕУ и САД во одмаздничка акција против Москва: Масовно се протеруваат руските дипломати

Независен - 27.03.2018

САД вчера протераа 60 руски дипломати како казна за Москва за труењето во Солсбери и како начин да се заштити земјата од шпионажа. Американската одлука е само едно од многуте протерувања вчера на руски дипломати од земјите членки на Европската ...

Во Скопје протеран руски дипломат, во Москва почнаа „Денови на македонската зимница“

Мета - 27.03.2018

Додека во Македонија, МНР донесе одлука за протерување на руски дипломат заради случајот „Скрипал“, во исто време во Москва почна манифестацијата „Денови на македонската зимница“ која од вчера се одржува во огромниот комплекс „Фуд сити“ во Москва.

Тереза Меј после објавувањето на дипломатска војна против Русија порачува: Стоиме рамо до рамо со ЕУ и НАТО

Точка - 27.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј порача дека одлуката на бројните земји да протераат руски дипломати е дипломатски одговор против Русија после големиот скандал со труењето на Скрипал. Експертите тврдат дека целата афера ја тестирала врската на ...

Притисокот врз Москва расте: Шведска ќе протера руски дипломати, Исланд ќе го бојкотира Светското првенство?

Точка - 27.03.2018

Шведските власти синоќа потврдија дека тие ќе бидат 14-та земја членка на Европската унија која ќе протера руски дипломати. „Обидот за убиство во Солсбери е многу поголемо прашање од билатералните прашања помеѓу Обединетото Кралство и Русија“, ...

Русија - секогаш добар непријател: Сите светски сили ѝ покажаа солидарност на Британија, но никој не оди до крај

Точка - 27.03.2018

Никој во ЕУ не сака целосно да се „замери“ со Русија, иако сите покажуваат солидарност со Британците во случајот Скрипал, коментираат германските медиуми и констатираат дека ЕУ неретко ја користи Русија како непријател, по што се обединуваат сите.

Еве како беше протеран рускиот дипломат од Македонија

Sky - 27.03.2018

Министерството за надворешни работи објави дека одлучило да протера еден дипломат на Руската Федерација во Македонија заради случајот Скрипал. „МНР во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото ...

Димитров на Твитер: Одлуката за протерување руски дипломат е заштита на безбедносните интереси

еМагазин - 27.03.2018

Ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на Македонија.

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Канал 77 - 27.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

И Австралија протерува руски дипломати, Москва го обвинува НАТО

24Инфо - 27.03.2018

После САД, Канада и повеќе од половина европски земји, руски дипломати поради труењето на рускиот шпион ќе протера и Австралија. Од Москва пристигнуваат нови реакции. Последната земја која одлучи, од солидарност кон Велика Британија, во која земја е ...

Москва отворена за стратешки разговори со Вашингтон и покрај протерувањето на дипломатите

Канал 77 - 27.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Ријабков изјави дека Москва остро ќе одговори на протерувањето на 60 руски дипломати од САД, но е и натаму отворена за стратешки разговори за стабилност со Вашингтон.

Апасиев: “Кај учевте дипломатија бе гревчиња”

Маркукуле - 27.03.2018

После објавата на македонското министерство за надворешни работи дека Македонија ќе се солидаризира со Велика Британија поради случајот “Скрипаљ” и ќе протера еден руски дипломат, со свој коментар на Фејсбук се огласи професорот Димитар Апасиев.

Апасиев: Кај учевте дипломатија, бе, гревчиња?

Поглед - 27.03.2018

Димитар Апасиев, доцент на Правен факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип и член на Президиумот на партијата Левица, на својот профил на „Фејсбук“ ја критикува одлуката на Македонија да протера еден руски дипломат во знак на солидарност со ...

По протерувањето на руски дипломат, ќе ја смени ли Русија одлуката за признавање на Македонија под уставното име

еМагазин - 27.03.2018

Без да наведат повеќе детали, од Руската амбасада во земјава најавија дека Македонија ќе сноси последици за одлуката за протерување на руски дипломат која како што соопштија од македонското МНР е донесна по консултации со сојузници и партнери од ЕУ ...

Македонија и Русија 24 години имаа дипломатски односи без никаква дамка: Направи ли Владата погрешен чекор?

еМагазин - 27.03.2018

Откако Македонија одлучи да протера руски дипломат во знак на солидарност со Велика Британија и сојузниците од Западот се поставува прашањето каква надворешна политика спроведува Владата, посебно кон Русија, земја која отсекогаш имала коретни односи ...

Димитров: За протерување на рускиот дипломат од Македонија има и безбедносна причина

еМагазин - 27.03.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска изјави дека одлуката за протерување на рускиот дипломат од Македонија е донесена по внимателно размислување и анализа. „Одлуката се заснова на два елемента, едниот е меѓународен, односно ...

Трамп размислува за протерување руски дипломати во знак на солидарност со Британија

МКД - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за протерување дел од руските дипломати во САД во знак на поддршка на Британија околу случајот со труењето на рускиот двоен шпион во Англија, објавија неименувани извори од Белата куќа.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Алсат-М - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Телма - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбери во почетокот на месецот.

Туск: Четиринаесет ЕУ држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал

Алсат-М - 26.03.2018

Четиринаесет европски држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд ...

САД и Франција протеруваат руски дипломати поради труењето на Скрипал

Нова ТВ - 26.03.2018

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за протерување на 60 руски дипломати, наводни шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот, ...

Руски дипломати протерани од САД и 14 земји членки на ЕУ

Р.С.Европа - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп наредил протерување на околу 60 руски дипломати од земјата и го затворил рускиот конзулат во Сиетл поради нападот со нервен гас на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија, а ...

Досега наредби за протерување на 128 руски дипломати од мисии во ЕУ, САД, Канада, Украина

Алсат-М - 26.03.2018

Вкупно 105 руски дипломати од мисии во држави од Европската унија како и од САД, Канада, Украина ќе бидат протерани во одговор на труењето на двојниот шпион Сергеј Скрипал на 4 март во Солисбери во Британија.

Трамп избрка 60 руски дипломати, тоа го сторија уште 15 земји

МКД - 26.03.2018

САД и нивните европски сојузници протераа десетици руски дипломати во координиран одговор на труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди 60 руски дипломати да ја напуштат земјата.

Русија најави одговор на протерувањето дипломати

Алсат-М - 26.03.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска реагираше на протерувањето на дипломати на земјата од САД, Канада и 14 земји членки на ЕУ, како и од Украина и посочи дека се работи за непријателски акт.

Русија најави одговор на протерувањето дипломати на земјата

Р.С.Европа - 26.03.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска реагираше на протерувањето на дипломати на земјата од САД, Канада и 14 земји членки на ЕУ, како и од Украина и посочи дека се работи за непријателски акт.

Македонија се приклучи во протерувањето руски дипломати, Москва најавува одговор

Р.С.Европа - 26.03.2018

Македонија, во ист ден со САД, 14 земји членки на ЕУ, како и Канада и Украина, најави протерување на руски дипломати поради нападот со нервен гас на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во британскиот град Салсбери.

Зошто 16 земји ги избркаа руските дипломати

МКД - 26.03.2018

Ова преминува во најсериозната дипломатска криза меѓу Русија и Западот по одземањето на Крим од страна на Москва, вели Би-би-си . Британските сојузници САД, Канада и голем број членки на ЕУ денеска протераа десетици руски дипломати во координиран ...

Москва ќе протера 60 американски дипломати, тврди пратеник од Горниот дом на рускиот парламент

24 Вести - 26.03.2018

Москва ќе протера најмалку 60 членови од персоналот на американските дипломатски мисии во Русија, како одговор на одлуката на Вашингтон да протера руски дипломати. Тоа го тврди Владимир Џабаров, пратеник од Горниот дом на рускиот парламент и заменик ...

Масовно се протеруваат руски дипломати

24 Вести - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

САД ќе протераат 60 руски дипломати

Глас на Америка - 26.03.2018

Белата куќа соопшти дека ова е одговор за нападот со нервен агенс врз поранешен руски шпион и неговата ќерка во Британија САД ќе протераат 60 руски дипломати од земјата, како одговор на нападот врз поранешен руски шпион и неговата ќерка во Британија.

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Алсат-М - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Македонија ќе протера еден руски дипломат како солидарност кон Велика Британија и ЕУ

Фокус - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи денеска објави дека Македонија ќе протера еден руски дипломат од земјава во знак на солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

И Македонија протерува еден руски дипломат

МКД - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот „Скрипаљ“, во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година.

Кремљ повторно тврди дека нема ништо со случајот Скрипал

Нова ТВ - 26.03.2018

Кремљ соопшти денеска дека Москва не е виновна за труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал откако САД, Канада и држави од Европската унија протеруваат руски дипломати поради скандалот. – Жалиме поради тие одлуки.

Македонија протерува еден руски дипломат поради случајот Скрипал

Р.С.Европа - 26.03.2018

Македонија одлучи да протера еден руски дипломат, поради случајот Скрипал, информира МНР. Во соопштението се наведува дека одлуката е донесена „во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото ...

Македонија протера руски дипломат

Телма - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. „Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Македонија протера руски дипломат поврзан со случајот Скрипал

Глас на Америка - 26.03.2018

СКОПЈЕ - Македонија ќе протера еден дипломат на Русија од државата поради негова поврзаност со случајот Скрипал. Ова предмалку го соопшти министерството за надворешни работи преку официјално соопштение.

Гарет ја поздрави одлуката за протерување руски дипломат од Македонија

Р.С.Европа - 26.03.2018

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал. Гарет на Твитер напиша дека ја поздравува одлуката на Македонија „како дел од исклучителната, заедничка акција на ...

Малески: Русија ја турка Македонија во сојузот со западните демократии

Нова ТВ - 26.03.2018

Првиот министер за надворешни работи на Република Македонија, Денко Малески, за ситуацијата која се случува денес со протерувањето на руските дипломати од западните земји, меѓу кои и Македонија, коментира дека многу од симптомите наликуваат на она ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Алсат-М - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

24 Вести - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Земји на ЕУ им се придружија на САД во протерувањето руски дипломати

Глас на Америка - 26.03.2018

Повеќето од земјите на ЕУ, им се приклучија на САД во прогонување на десетици руски дипломати, во координирана одмазда за труењето на поранешниот руски шпион во Британија на 4-ти март. Британската влада за нападот ја обвини Русија.

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Алсат-М - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. – Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Руска амбасада - Одговорноста за последиците од протерувањето руски дипломат е во Македонија

Р.С.Европа - 26.03.2018

Одговорноста за последиците по одлуката за протерување руски дипломат од Македонија целосно ќе биде на македонска страна, реагира руската амбасада во Македонија на Твитер. Руската амбасада смета дека протерувањето нивен дипломат е исклучително ...

Русија ќе им се одмазди на сојузниците на Британија поради протерувањето на дипломатите

МКД - 26.03.2018

Претседателот Владимир Путин ќе биде оној што ќе ја донесе конечната одлука за одмаздничките мерки против американските и европските земји што ги бркаат руските дипломати. Засега, руското Министерство за надворешни работи ја проучува ситуацијата и ...

Гарет за протерувањето на рускиот дипломат: Моќен израз на солидарност

Фокус - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет вечерва ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера руски дипломат од земјава. -Ја поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една исклучителна, обединета акција од меѓународната заедница ...

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме солидарни со Британија и за заштита на безбедноста на Македонија

МКД - 26.03.2018

Денес ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и за да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на МНР

Нова ТВ - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет вечерва ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера руски дипломат од земјава. -Ја поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една исклучителна, обединета акција од меѓународната заедница ...

МНР протерува руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

24 Вести - 26.03.2018

Македонското министерство за надворешни работи вечерва одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија заради случајот со труењето со нервен гас на двојниот руски шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Солсбери.

Москва остро реагира на протерувањето руски дипломат од Македонија

Deutsche Welle - 26.03.2018

Македонија одлучи да им се приклучи на земјите-членки на ЕУ кои протераа руски дипломати во знак на солидарност со Велика Британија. Руската амбасада возврати со остра реакција и предупредување Македонија и Русија влегоа во откако македонското МНР ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Нова ТВ - 26.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Димитров за протерувањето на рускиот дипломат: Ги штитиме сопствените безбедносни интереси

Фокус - 26.03.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вечерва преку својот Твитер профил го искоментира протерувањето на рускиот дипломат од земјава. -Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна ...

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

А1 On - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Алфа - 26.03.2018

Според висок претставник од Белата куќа, „48 лица за кои се знае дека вршат разузнавачки работи“ од рускиот Конзулат во Сиетл и 12 од руската мисија во ОН имаат седум дена да ги напуштат САД.

Трамп нареди протерување на 60 руски дипломати од САД поради нападот со нервен гас во Англија

Сакам да кажам - 26.03.2018

Претседателот Доналд Трамп нареди протерување на 60 руски дипломати од САД, како реакција на нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал со нервен гас во Англија. Слични мерки најавија и Франција, Германија и Украина, како и некои други европски ...

Туск: Четиринаесет ЕУ држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал

Кајгана - 26.03.2018

Четиринаесет европски држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Во рамките на оваа изјава на Туск, Франција донесе одлука за протерување четворица руски дипломати поради ...

Трамп нареди протерување на 60 руски дипломати

Макфакс - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 руски дипломати, поради труењето на пораншениот шпион Скрипал во Британија, објави Би-Би-Си. Германија, Франција и Украина исто така објавија дека ќе протераат руски дипломати од ...

Германија протерува четворица руски дипломати поради случајот Скрипал

Идивиди - 26.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи изјави денеска дека Берлин наредил протерување четворица руски дипломати поради случајот Скрипал, во момент кога државите од Европската унија преземаат притисок врз Москва.

Масовно се протеруваат руски дипломати

А1 On - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

Руските дипломати протерани од 14 европски земји

Канал5 - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска соопшти дека 14 земји на ЕУ протерале руски дипломати и оти не се исклучуваат додатни мерки во наредните денови и недели, во солидарност со Британија по повод случајот „Скрипал“.

Москва ќе протера 60 американски дипломати, тврди пратеник од Горниот дом на рускиот парламент

А1 On - 26.03.2018

Москва ќе протера најмалку 60 членови од персоналот на американските дипломатски мисии во Русија, како одговор на одлуката на Вашингтон да протера руски дипломати. Тоа го тврди Владимир Џабаров, пратеник од Горниот дом на рускиот парламент и заменик ...

ЕУ масовно протерува руски дипломати

+инфо - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

Москва: Непријателски чекор, ќе реагираме на протерувањето

Алфа - 26.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето на руски дипломати од западните држави е „непријателски чекор“ и најави дека ќе реагираат на него. Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето ...

Досега наредби за протерување на 128 руски дипломати од мисии во ЕУ, САД, Канада, Украина

Алфа - 26.03.2018

Вкупно 105 руски дипломати од мисии во држави од Европската унија како и од САД, Канада, Украина ќе бидат протерани во одговор на труењето на двојниот шпион Сергеј Скрипал на 4 март во Солисбери во Британија.

Во Албанија прогласени двајца руски дипломати за непожелни

Алфа - 26.03.2018

Албанија денеска прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека нивните активности во земјата не одговараат на пријавениот дипломатски статус. Албанија денеска прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека ...

Трамп протера 60 наводни руски шпиони од САД

МРТ - 26.03.2018

Трамп нареди да се протераат 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал... Американскиот претседател Доналд Трамп нареди да се протераат 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на ...

САД, Канада и 14 европски земји протеруваат руски дипломати, Москва ќе го возврати ударот

Макфакс - 26.03.2018

САД, Канада и најмалку 14 земји на ЕУ, вклучувајќи ги Германија и Франција, донесоа одлука за протерување на руски дипломати во врска со случајот на труење на поранешниот разузнавач, Сергеј Скрипал.

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати

А1 On - 26.03.2018

Од 14 земји членки на Европската унија ќе бидат протерани 30 руски дипломати во глобална координирана акција како одговор за Москва поради труењето на поранешен двоен шпион во Велика Британија. Тоа се цифри што ги објави агенцијата АФП.

Шведските власти протеруваат еден руски дипломат

Алфа - 26.03.2018

Шведска денеска соопшти дека ќе протера еден руски дипломат поради нападот во Британија врз поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал. Шведска денеска соопшти дека ќе протера еден руски дипломат поради нападот во Британија врз поранешниот руски ...

Москва: Непријателски чекор, ќе реагираме на протерувањето

Сител - 26.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето на руски дипломати од западните држави е „непријателски чекор“ и најави дека ќе реагираат на него. Во соопштението од Министерството се истакнува дека Русија остро протесира ...

И Македонија ќе протера еден руски дипломат поради скандалот со Скрипал

А1 On - 26.03.2018

„Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација ...

МНР протера руски дипломат од Македонија

Курир - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Македонија покажува солидарност со ЕУ: Од земјава ќе биде протеран еден руски дипломат

Макфакс - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи попладнево објави соопштение во кое се наведува дека во знак на солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, донесена е одлука од земјава да биде протеран еден дипломат на Руската ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Канал5 - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Кајгана - 26.03.2018

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. „Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите ...

И Македонија ќе протера еден руски дипломат поради скандалот со Скрипал

Алфа - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи попладнево објави соопштение во кое се наведува дека во знак на солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, донесена е одлука од земјава да биде протеран еден дипломат на Руската Федер ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

+инфо - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација ...

Македонија протера руски дипломат

ТВ21 - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со, како што велат, нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на ...

Москва: Западните земји слепо ја следат Британија, следува одговор

Канал5 - 26.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ќе одговори на одлуката на голем број западни земји да ги протераат руските дипломати, а нивните влади ги обвини дека “слепо ги следат“ своите британски сојузници во судирот со Москва.

Словенија нема да протера денеска ниту еден руски дипломат

+инфо - 26.03.2018

За ова прашање владата во оставка ќе расправа в четврток. Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец.

Македонија ќе протера руски дипломат поради случајот Скрипал

Нетпрес - 26.03.2018

Македонија одлучи да протера еден руски дипломат, поради случајот Скрипал, информира МНР. Во соопштението се наведува дека одлуката е донесена „во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Канал5 - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада на Твитер: Македонија ќе има последици од протерувањето руски дипломат

+инфо - 26.03.2018

„Владата донесе одлука да протера руски дипломат. Целосна одговорност за последиците од оваа провокација и исклучително непријателски чин без преседан во руско-македонските односи ќе ја носи македонската страна“, објави руската амбасада на Твитер.

Руска амбасада: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

А1 On - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

И Македонија протера руски дипломат поради случајот Скрипал

Сакам да кажам - 26.03.2018

Македонија протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија поради случајот Скрипал, соопшти Министерството за надворешни работи. Како што велат од МНР, одлуката е донесена во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ...

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Сител - 26.03.2018

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се ...

Руската амбасада се огласи на „Твитер“: Последиците за протераниот дипломат ќе ги сноси македонската страна

Макфакс - 26.03.2018

Руската амбасада во Македонија со објава на социјалната мрежа „Твитер“ реагираше, откако попладнево македонското МНР ја пренесе одлуката за протерување на еден руски дипломат од земјава. „Македонската влада протера руски дипломат од Скопје.

Руска амбасада: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Кајгана - 26.03.2018

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден ...

Чарлс Гарет: Ја поздравувам одлуката на МНР за протерување на руски дипломат

А1 On - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи , да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал.

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Канал5 - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. - Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Руска амбасада: Ќе има последици од протерувањето на руски дипломат

Нетпрес - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

+инфо - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. „Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Гарет: Протерувањето на руски дипломат е моќен израз на солидарност од Македонија

Макфакс - 26.03.2018

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, преку објава на социјалната мрежа „Твитер“ ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал.

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Сител - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Словенија нема да протера денеска ниту еден руски дипломат

Сител - 26.03.2018

Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Голем број членки на ЕУ денеска одлучија да протераат одреден број руски ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Сител - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. - Ја поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме за заштита на безбедноста на Македонија

+инфо - 26.03.2018

Денес ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и за да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Канал5 - 26.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

А1 On - 26.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Сител - 26.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

САД и ЕУ се солидаризираат во протерувањето на руските дипломати...

Н.Македонија - 26.03.2018

САД ќе протераат 60 руски дипломати поради труењето на Скрипал САД нареди протерување на 60 руски дипломати, за кои Вашингтон смета дека се шпиони, поради труењето на Сергеј Скрипал во Велика Британија, објавува „Гардијан“.

И Канада протерува руски дипломати...

Н.Македонија - 26.03.2018

И Канада протерува руски дипломати Канадските власти одлучија да протераат четворица руски дипломати, соопштија официјални лица. Мерката е преземена како одговор за труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал во Солисбери, во Британија на 4 ...

Москва ќе протера 60 американски дипломати...

Н.Македонија - 26.03.2018

Москва ќе протера 60 американски дипломати Москва ќе протера најмалку 60 членови од персоналот на американските дипломатски мисии во Русија, како одговор на одлуката на Вашингтон да протера руски дипломати.

Уште три земји протеруваат руски дипломати...

Н.Македонија - 26.03.2018

Уште три земји протеруваат руски дипломати Романија, Хрватска и Финска ќе протераат по еден руски дипломат. Тие се придружија на глобалната координирани акција за протерување на руски дипломати поради труењето на Сергеј Скрипл и неговата ќерка ...

Москва: Непријателски чекор, ќе реагираме на протерувањето...

Н.Македонија - 26.03.2018

Москва: Непријателски чекор, ќе реагираме на протерувањето Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето на руски дипломати од западните држави е „непријателски чекор“ и најави дека ќе реагираат на него.

И Македонија ќе протера руски дипломат

365 - 26.03.2018

Вкупно 105 руски дипломати од мисии во држави од Европската унија како и од САД, Канада, Украина ќе бидат протерани во одговор на труењето на двојниот шпион Сергеј Скрипал на 4 март во Солисбери во Британија.

МНР протера руски дипломат

Press24 - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати...

Н.Македонија - 26.03.2018

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати Од 14 земји членки на Европската унија ќе бидат протерани 30 руски дипломати во глобална координирана акција како одговор за Москва поради труењето на поранешен двоен шпион во Велика ...

Бурна реакција од руската амбасада: Одговорноста од непријателскиот чин ќе ја носи македонската страна

Press24 - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Македонија ќе протера еден руски дипломат заради солидарност со В. Британија

AKO - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и заради солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската ...

Имаме поздрав од руската амбасада

365 - 26.03.2018

По повод протерувањето на руски дипломат и од Македонија, што Русија го смета за непријателски акт, Русија не пропушти да ни испрати мало поздравче преку официјалниот твитер профил на руската амбасада во Македонија.

Руска амбасада: Македонија ќе има сериозни последици заради непријателскиот чин на протерување дипломат

AKO - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО...

Н.Македонија - 26.03.2018

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал.

Македонија протера руски дипломат, Русија со реакција

Тера - 26.03.2018

Македонија одлучи да протера еден руски дипломат, поради случајот Скрипал, информира МНР. Во соопштението се наведува дека одлуката е донесена „во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото ...

Руска амбасада: Македонија ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат...

Н.Македонија - 26.03.2018

Руска амбасада: Македонија ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Press24 - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. - Ја поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР...

Н.Македонија - 26.03.2018

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал.

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме за безбедноста на Македонија

Press24 - 26.03.2018

Денес ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и за да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси...

Н.Македонија - 26.03.2018

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна ...

Франција протерува четворица руски дипломати

Бриф - 26.03.2018

Франција донесе одлука за протерување четворица руски дипломати поради скандалот со труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Британија, соопшти МНР на ...

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Локално - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Туск: Четиринаесет ЕУ држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал

Бриф - 26.03.2018

Четиринаесет европски држави протеруваат руски дипломати поради случајот Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд ...

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Орбис - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Германија протерува четворица руски дипломати поради случајот Скрипал

Орбис - 26.03.2018

Германскиот министер за надворешни работи изјави денеска дека Берлин наредил протерување четворица руски дипломати поради случајот Скрипал, во момент кога државите од Европската унија преземаат притисок врз Москва.

Туск: Можни дополнителни мерки против Русија

Орбис - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на ЕУ протерале руски дипломати од своите земји и додаде дека дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања не се исклучени.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Бриф - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Руските дипломати протерани од 14 европски земји

Локално - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, денеска соопшти дека 14 европски земји ги протерале рудките дипломати и дека не може да исклучи дека во следните денови нема да има дополнителни мерки, како знак на солидарност по повод случајот со ...

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал (ДПЛ)

Орбис - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Москва ќе протера 60 американски дипломати, тврди пратеник од Горниот дом на рускиот парламент

Орбис - 26.03.2018

Москва ќе протера најмалку 60 членови од персоналот на американските дипломатски мисии во Русија, како одговор на одлуката на Вашингтон да протера руски дипломати. Тоа го тврди Владимир Џабаров, пратеник од Горниот дом на рускиот парламент и заменик ...

Масовно се протеруваат руски дипломати

Орбис - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Стандард - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Туск: 14 земји членки на Европска унија протераа руски дипломати

Стандард - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

Руски делегати протерувани од САД и Франција поради труењето на Скрипал и неговата ќерка

Фактор - 26.03.2018

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за протерување на 60 руски дипломати, наводни шпиони од САД како резултат на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка, француското Министерствот за надворешни ...

И Хрватска ќе протера еден руски дипломат

Локално - 26.03.2018

Претседателот на Владата на Хрватска, Андреј Пленковиќ рече дека Хрватска ќе протера еден руски дипломат, како солидарност со Британија, каде беше затруен поранешен руски шпион и неговата ќерка.

Досега наредби за протерување на 128 руски дипломати од мисии во ЕУ, САД, Канада, Украина

Орбис - 26.03.2018

Вкупно 105 руски дипломати од мисии во држави од Европската унија како и од САД, Канада, Украина ќе бидат протерани во одговор на труењето на двојниот шпион Сергеј Скрипал на 4 март во Солисбери во Британија.

Руски дипломати протерани од САД и 14 земји членки на ЕУ

Независен - 26.03.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираше дека досега 14 земји членки на Европска унија протерале руски дипломати од своите земји. Тој додаде дека не исклучува дополнителни европски мерки, како што се натамошни протерувања.

Уште три земји протеруваат руски дипломати

Орбис - 26.03.2018

Романија, Хрватска и Финска ќе протераат по еден руски дипломат. Тие се придружија на глобалната координирани акција за протерување на руски дипломати поради труењето на Сергеј Скрипл и неговата ќерка Јулија, кои на беа нападнати со нервен гас во ...

Листа на земји кои до сега одлучија да протераат руски дипломати

Орбис - 26.03.2018

Листа на земји кои одлучија да се придружат на глобалната координирана акција на протерување на руски дипломати поради труењето на Сергеј Скрипл и неговата ќерка Јулија, кои на беа нападнати со нервен гас во Солсбери.

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Слободен Печат - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбури во почетокот на месецот.

Штотуку започна дипломатска војна против Русија: САД и половина Европа ќе протеруваат руски дипломати!

Точка - 26.03.2018

Американските власти донесоа одлука да протераат руски дипломати, а на одлуката на Вашингтон и претходно на Лондон, ќе се приклучат уште 14 земји на Европската унија плус Украина. 60 руски дипломати кои што работат во Соединетите Американски Држави ...

Москва: Непријателски чекор, ќе реагираме на протерувањето

Орбис - 26.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето на руски дипломати од западните држави е „непријателски чекор“ и најави дека ќе реагираат на него. Во соопштението од Министерството се истакнува дека Русија остро протесира ...

Во Албанија прогласени двајца руски дипломати за непожелни

Орбис - 26.03.2018

Албанија денеска прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека нивните активности во земјата не одговараат на пријавениот дипломатски статус. Рускиот амбасадор во Албанија, Александар Карпушин денеска беше повикан во албанското ...

Западот му објави дипломатска војна на Путин

Репортер - 26.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп наложил денеска од САД да се избркаат 60 руски дипломати, како и да се затвори рускиот конзулат во Сиетл, поради труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипаљ во Британија.

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати

Стандард - 26.03.2018

Од 14 земји членки на Европската унија ќе бидат протерани 30 руски дипломати во глобална координирана акција како одговор за Москва поради труењето на поранешен двоен шпион во Велика Британија. Тоа се цифри што ги објави агенцијата АФП.

Глобална координирана акција за протерување руски дипломати

Орбис - 26.03.2018

Од 14 земји членки на Европската унија ќе бидат протерани 30 руски дипломати во глобална координирана акција како одговор за Москва поради труењето на поранешен двоен шпион во Велика Британија. Тоа се цифри што ги објави агенцијата АФП.

Шведските власти протеруваат еден руски дипломат

Орбис - 26.03.2018

Шведска денеска соопшти дека ќе протера еден руски дипломат поради нападот во Британија врз поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал. – Обидот за убиство во Солсбери е покрупно прашање од билатералните прашања на Велика Британија и Русија, ...

Во Албанија прогласени двајца руски дипломати за непожелни

Независен - 26.03.2018

Албанија денеска прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека нивните активности во земјата не одговараат на пријавениот дипломатски статус. Рускиот амбасадор во Албанија, Александар Карпушин денеска беше повикан во албанското ...

Овие држави одлучија да ги протераат руските дипломати

Слободен Печат - 26.03.2018

Вкупно 105 руски дипломати од мисии во држави од Европската унија како и од САД, Канада, Украина ќе бидат протерани во одговор на труењето на двојниот шпион Сергеј Скрипал на 4 март во Солисбери во Британија.

И Македонија протера еден руски дипломат

Бриф - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Стандард - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Македонија протера руски дипломат поради случајот Скрипал

Независен - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протера руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Орбис - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

МНР протерува руски дипломат согласно консултациите со ЕУ и НАТО

Локално - 26.03.2018

Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 држави во светот денеска се преземаат такви потези поради труењето со нервен агенс на двојниот руски шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Солсбери.

Москва: На непријателски чекор, ќе реагираме!

Локално - 26.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека протерувањето на руски дипломати од западните држави е „непријателски чекор“ и најави дека ќе реагираат на него. Во соопштението од Министерството се истакнува дека Русија остро протесира ...

Македонија протерува руски дипломат поради труењето на Скрипал

Фактор - 26.03.2018

Поради труењето на Скрипал, руски дипломат ќе биде протеран од Македонија. Одлуката на македонското МНР е донесена по консултации со сојузници и партнери од ЕУ и НАТО. - Министерството за надворешни работи во тесна консултација со нашите сојузници и ...

Словенија нема да протера денеска ниту еден руски дипломат

Орбис - 26.03.2018

Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Голем број членки на ЕУ денеска одлучија да протераат одреден број руски ...

Словенија не се одлучила да протера ниту еден руски дипломат

Независен - 26.03.2018

Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Голем број членки на ЕУ денеска одлучија да протераат одреден број руски ...

Словенија нема да протера денеска ниту еден руски дипломат

Слободен Печат - 26.03.2018

Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Голем број членки на ЕУ денеска одлучија да протераат одреден број руски ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Стандард - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада: Македонија ќе ги трпи последиците од протерувањето на рускиот дипломат

Независен - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Москва и се закани на МАКЕДОНИЈА, МНР возврати- ја штитиме нашата безбедност!

Локално - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Орбис - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Бриф - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Бриф - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. – Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Орбис - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. – Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Гарет за протерувањето на рускиот дипломат: Моќен израз на солидарност

Стандард - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во РМ, Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот „Скрипал“. „Ја поздравувам одлуката на Македонија како дел од исклучителната, заедничка акција на меѓународната заедница ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Независен - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. - Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

МНР протера еден дипломат на Руската Федерација поради случајот Скрипал

Денар - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. – Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на македонското МНР

Локално - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. – Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Руска амбасада на Твитер: За овој неоправдан чекор на протерување, одговорност ке сноси македонската страна

Фактор - 26.03.2018

На преземениот чекор од страна на МНР, протерување на руски дипломат од Македонија поради труењето на Скрипал се огласи руската амбасада во Македонија со објава на социјалната мрежа „Твитер“. „Македонската влада протера руски дипломат од Скопје.

Руска амбасада: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Слободен Печат - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Герет ја поздрави одлуката на МНР за протерување на рускиот дипломат

Слободен Печат - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското Министерство за надворешни работи, да протера еден руски дипломат од земјава, поради случајот Скрипал. – Го поздравувам одлуката на Македонија, како дел од една ...

Гарет со пофалби за Македонија поради протерувањето на руски дипломат

Фактор - 26.03.2018

Се огласи и амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет. Тој преку објава на социјалната мрежа „Твитер“ ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал.

Руската амбасада се огласи на „Твитер“: Последиците за протераниот дипломат ќе ги сноси македонската страна

Точка - 26.03.2018

Руската амбасада во Македонија со објава на социјалната мрежа „Твитер“ реагираше откако попладнево македонското МНР ја пренесе одлуката за протерување на еден руски дипломат од земјава. „Македонската влада протера руски дипломат од Скопје.

Македонија протера руски дипломат, за Москва потегот е непријателски и неоправдан

Мета - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи објави дека одлучило да протера еден дипломат на Руската Федерација во Македонија заради случајот Скрипал. „МНР во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото ...

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме за заштита на безбедноста на Македонија

Слободен Печат - 26.03.2018

Денес ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и за да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Гарет: Протерувањето на руски дипломат е моќен израз на солидарност од Македонија

Точка - 26.03.2018

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, преку објава на социјалната мрежа „Твитер“ ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал.

Димитров за протерувањето на рускиот дипломат: Ги штитиме сопствените безбедносни интереси

Стандард - 26.03.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, по одлуката на Министерството за надворешни работи да протера еден дипломат на Руската Федерација, вечерва на Твитер напиша дека „потегот е во целосна солидарност со Велика Британија“, како и да за ...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Локално - 26.03.2018

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги заштитиме сопствените безбедносни интереси на ...

Ќе има ли и од Македонија: Масовно протерување на руски дипломати низ целиот свет

еМагазин - 26.03.2018

Албанија е последната земја за сега, која одлучи да прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека нивните активности во земјата не одговараат на пријавениот дипломатски статус.

Македонија вечерва протера руски дипломат – еве што се случи

Sky - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи попладнево објави соопштение во кое се наведува дека во знак на солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, донесена е одлука од земјава да биде протеран еден дипломат на Руската ...

И Македонија протера руски дипломат

еМагазин - 26.03.2018

Министерството за надворешни работи соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во ...

Словенија за сега не протерува руски дипломати

еМагазин - 26.03.2018

Словенија не се одлучила да протера некој од дипломатите на Русија поради случајот во Салзбери, потврди денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Голем број членки на ЕУ денеска одлучија да протераат одреден број руски ...

Македонија покажува солидарност со ЕУ протера еден руски дипломат

24Инфо - 26.03.2018

Македонија покажува солидарност со ЕУ протера еден руски дипломат Македонија ќе протера еден дипломат на Русија од државата поради негова поврзаност со случајот Скрипал. Ова предмалку го соопшти министерството за надворешни работи преку официјално ...

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

24Инфо - 26.03.2018

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по ...

Руска амбасада на Твитер: Македониja ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

еМагазин - 26.03.2018

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за надворешни работи да протера еден руски дипломат поради случајот ...

Руска амбасада: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Маркукуле - 26.03.2018

– Владата донесе одлука да протера руски дипломат. Целосна одговорност за последиците од оваа провокација и исклучително непријателски чин без преседан во руско-македонските односи ќе ја носи македонската страна, објави руската амбасада на Твитер.

Вечерва тешки зборови од амбасадата на Русија во Скопје: Ова е нивната порака откако беше протеран еден дипломат

Sky - 26.03.2018

Руската амбасада во Македонија со објава на социјалната мрежа „Твитер“ реагираше откако попладнево македонското МНР ја пренесе одлуката за протерување на еден руски дипломат од земјава. „Македонската влада протера руски дипломат од Скопје.

Британскиот амбасадор Гарет: Одлуката за протерување на руски дипломат е моќен израз на солидарност

еМагазин - 26.03.2018

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал. Тој на Твитер напиша дека ја поздравува одлуката на Македонија „како дел од исклучителната, заедничка ...

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме за заштита на безбедноста на Македонија

24Инфо - 26.03.2018

Димитров: Рускиот дипломат го протеруваме за заштита на безбедноста на Македонија Денес ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со ...

РЕАГИРА РУСКА АМБАСАДА: Одговорноста за последиците за протерувањето на рускиот дипломат ќе биде на македонска страна

Поглед - 26.03.2018

Одговорноста за последиците по одлуката за протерување руски дипломат од Македонија целосно ќе биде на македонска страна, реагира руската амбасада во Македонија на Твитер. Руската амбасада смета дека протерувањето нивен дипломат е исклучително ...