TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарон реши да ослободи 110 палестински радикали

А1 - 27.07.2003

Изреалската влада на вонредно заседание и со мнозинство гласови реши денеска да ослободи од затвор повеќе десетици активисти на радикалните организации Хамас и Исламски џихад. За таквото решение што го предложи премиерот Ариел Шарон, позитивно се изјасниле 14-ет министри, додека девет биле против.

Ослободени 350 палестинци од израелските затвори

Вест - 24.07.2003

ТЕЛ АВИВ, 23 јули - Израелскиот владин Кабинет вчера донесе одлука да ослободи 350 палестински затвореници, меЃу кои, засега, нема припадници на радикалните палестински движења Хамас и Исламски џихад, јави Израелското радио. Кабинетот даде "зелено светло" за ослободување на 350 затвореници чии ...

Израел ослободи 350 Палестинци

Утрински - 24.07.2003

Амнестија во интерес на блискоисточниот мир Ерусалим - Израелската Влада денеска одлучи да ослободи 350 палестински затвореници, меѓу кои нема да има припадници на радикалните движења Хамас и Исламски џихад. Владина комисија го подготвила списокот врз основа на листа на имиња на притворени ...

Израел ослободи 350 Палестинци

А1 - 23.07.2003

Израелската Влада денеска одлучи да ослободи 350 палестински затвореници, меѓу кои нема да има припадници на радикалните движења Хамас и Исламски џихад. Владина комисија го подготвила списокот врз основа на листа на имиња на притворени Палестинци од страна на разузнавачката служба Шин Бет.

Абас ќе бара САД да го притиснат Израел за мир

Вест - 23.07.2003

КАИРО, 23 јули, (Ројтерс) - Палестинскиот премиер Махмуд Абас вчера изјави дека при својата посета на Вашингтон ќе побара од САД да го притиснат Израел да ги имплементира чекорите од "мапата" за израелско-палестинскиот мир. Абас в петок треба да разговара со американскиот претседател Џорџ Буш во ...