TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД го поддржуваат процесот за името

Дневник - 01.11.2008

САД го поддржуваат процесот за името. Официјален Вашингтон ќе продолжи да го поддржува процесот што посредникот Метју Нимиц го води за решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје, соопшти американскиот Стејт департмент. - Очигледно е дека ние сакаме да видиме решение на македонското прашање за името. Нимиц работи за надминување на разликите.

САД го поддржуваат Нимиц

А1 - 31.10.2008

Официјален Вашингтон ќе продолжи да го поддржува процесот што медијаторот Метју Нимиц го води за решавање на разликите околу името меѓу Атина и Скопје, соопшти американскиот Стејт департмент. „Очигледно е дека ние сакаме да видиме решение на македонското прашање за името. Нимиц работи на надминување на разликите.

Бакојани ги нарече Американците саботери

Време - 31.10.2008

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, ги обвини САД дека се обидуваат да го саботираат процесот на преговори со Македонија за спорот со името, а предлогот на посредникот Метју Нимиц може да биде употреблив само со значителни корекции. Пред комисијата за одбрана и надворешна политика Бакојани изрази незадоволство во однос на вмешувањето на САД во спорот со името.

Вашингтон сака да види решение на спорот за името

Алсат-М - 31.10.2008

Вашингтон ќе продолжи да го поддржува процесот што медијаторот Нимиц го води за решавање на разликите околу името меѓу Атина и Скопје, соопшти американскиот Стејт департмент. „Очигледно е дека сакаме да видиме решение на македонското прашање за името. Нимиц работи на надминување на разликите.

За Атина предлогот на Нимиц е проблематичен

Утрински - 31.10.2008

За Атина предлогот на Нимиц е проблематичен. Атина - Грчкиот министер за надворешни работи, Дора Бакојани, го оцени како „проблематичен“ и „незадоволителен“ предлогот на меѓународниот посредник Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје, јавуваат грчките медиуми.

Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името

Нетпрес - 31.10.2008

Грција бара од Метју Нимиц јасни услови за преговорите во спорот со Македонија за името, објавува весникот “Катимерини“. “Првичните набљудувања на грчката страна на последниот предлог на медијаторот на ООН, и забелешката дека ако не се разјаснат правилата на играта поточно кој од Македонија преговара, не може да има напредок“ му кажал во телефонски разговор грчкиот преговарач Адамандиос Василакис ...

САД сакаат решение за името и го поддржуваат Нимиц

Макфакс - 31.10.2008

Официјален Вашингтон ќе продолжи да го поддржува процесот што медијаторот Метју Нимиц го води за решавање на разликите околу името меѓу Атина и Скопје, соопшти американскиот Стејт департмент. „Очигледно е дека ние (САД) сакаме да видиме решение на македонското прашање за името. Нимиц работи на надминување на разликите.

СДСМ и „бугарашите“ конечно настапуваат со заедничка платформа

Н.Македонија - 31.10.2008

За збунетите Македонци претставува вистинска енигма како да ги урамнотежат своите традиционални сфаќања за пријателство, партнерство, своето поимање на поддршката со демонстрирањето на отворено политичко насилство, притисок, закани и уцени кои ни ги упатуваат нашите евро-атлантски пријатели.

Димитров и Протуѓер се враќаат - Бакојани незадоволна

А1 - 30.10.2008

Никола Димитров и Мартин Протуѓер се на пат кон Македонија. По пристигнувањето од Њујорк пред претседателот Црвенковски и премиерот Груевски ќе ги изнесат деталите од средбата со медијаторот за името, Нимиц. Неофицијално се дознава дека македонските преговарачи на средбата во Њујорк ја истакнале македонската позиција дека државата нема да си игра со националните интереси.

Грција е на потег во преговорите

Дневник - 30.10.2008

Македонија му соопшти на посредникот Метју Нимиц се' што требаше да му соопшти и сега Грција е на потег, е единствената порака што вчера ја испрати македонската страна во преговорите за името. Шефот на грчката дипломатија, Дора Бакојани, изрази незадоволство од мешањето на САД во спорот за името, откриено по објавувањето американски дипломатски документ.

Атина незадоволна од мешањето на САД во спорот со Македонија

Алсат-М - 30.10.2008

Шефот на грчката дипломатија, Дора Бакојани изразила незадоволство од мешањето на САД во спорот за името, откриено по објавувањето на американски дипломатски документ. „Едно е да се изрази интерес за поттикнување и помагање на преговорите, а друго е обид за директно или индиректно саботирање“, посочила Бакојани пред парламентарната Комисија за одбрана и надворешна политика, пренесува ...

Бакојани - бјрм поттикнува национализам и ја демонизира Грција

Телма - 30.10.2008

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани го оцени како „проблематичен“ и “незадоволителен“ предлогот на меѓународниот посредник Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје во врска со името на Македонија, јавуваат грчките медиуми.

Македонија со цел пакет забелешки за Нимиц

Дневник - 30.10.2008

Македонскиот преговарачки тим вчера на посредникот Метју Нимиц му ги изнесе забелешките на Република Македонија запоследниот предлог за решавање на спорот со името. Преговарачот Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, на средбата што траеше околу еден и пол час, според неофицијалните информации, му изнеле на Нимиц забелешки за речиси сите идеи во ...

Црвенковски бара ОН да го гарантираат македонскиот идентитет

Дневник - 30.10.2008

Писмената гаранција на Обединети нации дека името и јазикот на нашиот народ се македонски ќе не' доближи до разумен компромис помеѓу Македонија и Грција за спорот за името, изјави прексиноќа шефот на државата Бранко Црвенковски.Тој зборуваше на јавната трибина насловена како „Македонија - предизвици и перспективи“, која се одржа во Струмица.

Нимиц ги слушна аргументите на Скопје, на Бакојани не и' се брза

Утрински - 30.10.2008

МНР ќе реагира на заканувачките пароли на воената парада во Солун. Димитар Чулев. Метју Нимиц ги дозна аргументите на Македонија кои се однесуваат на неговиот последен пакет-идеи и во кој проблематичен е делот кој се однесува на македонскиот јазик и македонската нација.

Црвенковски бара писмена гаранција за идентитетот

Утрински - 30.10.2008

Црвенковски бара писмена гаранција за идентитетот. СТРУМИЦА – „Демократските процеси во Македонија се блокирани и уназадени поради нискиот демократски капацитет на актуелната власт“. Ваква оцена за состојбата во државата даде претседателот Бранко Црвенковски на трибината „Македонија - предизвици и перспективи“, што се одржа завчеравечер во Струмица.

Кротко „не“ за предлогот на Нимиц

Време - 30.10.2008

Македонските преговарачи Никола Димитров и Мартин Протуѓер вчера во Њујорк на посредникот од ОН Метју Нимиц му го пренесоа македонскиот став во врска со неговиот последен предлог за решавање на спорот со Грција за името. Иако досега тоа не е официјално соопштено, со своите забелешки Македонија дефакто го отфрли предлогот на Нимиц, онака како што беше формулиран на 8 октомври.

Атина незадоволна од мешањето на САД во спорот со името

Макфакс - 30.10.2008

Шефот на грчката дипломатија, Дора Бакојани изразила незадоволство од мешањето на САД во спорот за името, откриено по објавувањето на американски дипломатски документ. „Едно е да се изрази интерес за поттикнување и помагање на преговорите, а друго е обид за директно или индиректно саботирање“, посочила Бакојани пред парламентарната Комисија за одбрана и надворешна политика, пренесува грчкиот ...

Бакојани: Предлогот на Нимиц е проблематичен и незадоволителен

Кирилица - 30.10.2008

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани го оцени како „ проблематичен“ и “незадоволителен“ предлогот на меѓународниот посредник Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје во врска со името на Македонија, јавуваат грчките медиуми.

Димитров и Протуѓер на средбата со Нимиц во Њујорк ги “реафирмираа аргументите“ на Македонија

Нетпрес - 30.10.2008

Македонските преговарачи Никола Димитров и Мартин Протуѓер на едночасовната консултативна средба со посредникот Метју Нимиц во неговата адвокатска канцеларија во Њујорк ги изложиле позициите на Република Македонија во однос на неговиот последен пакет идеи. “Беа понудени и реафирмирани аргументите кои стојат зад интересите на државата и нацијата. Разговаравме за процесот.

Димитров и Протоѓер го информираа Нимиц

Кирилица - 30.10.2008

По средбата во адвокатската канцеларија на Нимиц, како што јави известувачот на Гласот на Америка на македонски јазик, амбасадорот Димитров изјави дека на медијаторот му биле презентирани македонските позиции и аргументите кои стојат зад државните и националните интереси. Димитров оцени дека средбата била корисна, но не откри детали од разговорите.

Македонските преговарачи во спорот со името Никола Димитров и Мартин Протуѓер попладнево му ги пренесоа забелешките ...

Макфакс - 30.10.2008

Димитров – Ги реафирмиравме аргументите што се во интерес на Македонија. Њујорк /29/10/ 17:40. Македонските преговарачи во спорот со името Никола Димитров и Мартин Протуѓер попладнево му ги пренесоа забелешките на медијаторот Метју Нимиц. Димитров и Протуѓер на Нимиц му ги пренеле познатите позиции на Република Македонија во однос на неговиот последен пакет идеи, јавија електронските медиуми.

Атина ги прифаќа предлозите на Нимиц, како основа за преговори

Нетпрес - 30.10.2008

Намерите на Атина се во најскоро време да ги предаде забелешките за предлозите на пакетот идеи на Метју Нимиц за решавање на спорот со името, пишува денеска грчкиот весник “Навтемборики“. Тоа вчера во грчкиот парламент го објавила министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани. Според неа, пакетот на медијаторот на ООН “се прифаќа како основа за преговори“.

Бакојани-предлогот на Нимиц е проблематичен и незадоволителен

Сител - 30.10.2008

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани го оцени како „проблематичен“ и “незадоволителен“ предлогот на меѓународниот посредник Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје во врска со името на Македонија, јавуваат грчките медиуми. - Во предлогот на Нимиц има многу нејаснотии и само доколку тие бидат корегирани, би можел да послужи како основа за пронаоѓање решение за проблемот, истакна ...

Скопје го брани идентиетот, Атина се плаши од притисок

Форум - 30.10.2008

Позицијата на Македонија за идеите на Нимиц засега официјално не се соопштува. Единствена официјална реакција беа првичните изјави на Црвенковски и на Груевски дека последните идеи на Нимиц без сериозни корекции не се добра основа за решение Црвенковски синоќа на трибина во Струмица повтори дека решение е можно само со прифаќање на македонската нација и јазик како основа на националниот идентитет.

Катимерини: Скопје настојува за “македонски јазик“ и идентитет

Нетпрес - 30.10.2008

Преговарачкиот тим на Скопје повторно бил непопустлив при средбата со специјалниот посредник на ООН Метју Нимиц, пишува денеска грчкиот весник “Катимерини“. Средбата се одржа вчера во Њујорк. Преговарачите ги претставиле забелешките кои се однесувале на последниот пакет идеи на Нимиц за решавање на спорот со името.

Преговарачите во Њујорк го бранеле националниот интерес

Н.Македонија - 30.10.2008

Македонија се залага за компромис и за продолжување на преговорите со Грција, но ниту по една цена нема да тргува со националниот идентитет. Ова е пораката што македонските преговарачи Никола Димитров и Мартин Протоѓер му ја пренеле на медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, на вчерашната средба во Њујорк. - Разговаравме за процесот.

„Спорот со името може брзо да се реши“

BBC - 29.10.2008

Додека македонскиот преговарачки двоец Димитров - Протоѓер е на средба во Њујорк со посредникот во македонско грчкиот спор Метју Нимиц, се пренесува ставот на претседателот Бранко Црвенковски дека ако се гарантира за македонскиот јазик и нација, можно е брзо решавање на спорот со името.

Македонија нема да си игра со националниот идентитет

А1 - 29.10.2008

Се очекува на средбата, која е организирана на барање на Македонија, Димитров и Протоѓер да му ја пренесат позицијата според која Македонија е за компромис и не ги напушта преговорите, но дека по ниту една цена нема да си игра со националниот идентитет. Извори во македонската Влада не сакаат да коментираат дали со Нимиц ќе зборуваат за детали од последниот негов предлог, даден пред дваесет дена.

Го информиравме Нимиц за позициите и реакциите на Република Македонија во однос на пакетот-идеи

Канал5 - 29.10.2008

- Денеска заедно со Мартин Протуѓер остваривме консултативна средба со медијаторот Метју Нимиц којашто траеше час и половина. Го информиравме за позициите и реакциите на Република Македонија во однос на пакетот - идеи што тој ни го презентираше на 8-ми октомври исто така овде во Њујорк.

Бакојани: Ние сме за договор, не бавно, но и не ни се брза

Канал5 - 29.10.2008

Само со суштински забелешки и разјаснувања последниот предлог на Метју Нимиц може да претставува основа за решение – Дора Бакојани ја кажа оценката на грчката влада за понудата на посредникот од 8-ми октомври. Во денешниот настап пред комитетот за надворешни работи на грчкиот парламент шефицата на дипломатијата рече дека грчката влада се уште не ги пратила своите забелешки до медијаторот.

Димитров и Протоѓер во Њујорк на средба со Нимиц

Канал5 - 29.10.2008

Скопје, 29 октомври (МИА) - Mакедонскиот преговарач Никола Димитров и шефот на кабинетот на македонскиот премиер Мартин Протоѓер денеска во Њујорк ќе имаат средба со посредникот на ОН, Метју Нимиц. Според најавите, на средбата Димитров и Протоѓер треба да ги претстават позициите на македонскиот државен врв во врска со последниот предлог на Нимиц презентиран на 8 октомври во Њујорк.

Бакојани: Предлогот на Нимиц има и прифатливи и неприфатливи одредби за Грција

Алсат-М - 29.10.2008

Последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц содржи прифатливи точки за Грција, но и одредби кои се против нејзините интереси што треба да бидат разјаснети, изјавила шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Министерката ова го изјавила пред членовите на парламентарните комисии за надворешни работи и за одбрана на која брифирала за текот на процесот за решавање на спорот за името.

Координиран молк пред средбата со Нимиц

Утрински - 29.10.2008

Дали Димитров и Протоѓер носат предлози за измени на предлогот на Нимиц или ќе го отфрлат. Димитар Чулев. Македонија избра координиран молк пред денешната средба на македонските претставници во грчко-македонскиот спор околу името со медијаторот Метју Нимиц.

Во Њујорк се бранат националните интереси

Дневник - 29.10.2008

Димитров и Протоѓер, по консултациите со претседателот исо премиерот, во Њујорк имаат можност да ја претстават позицијата, која оди во линија со македонските национални интереси, изјави министерот Милошоски. Џонс и Милошоски не изнесоа детали поврзани со забелешките на пакетот на Нимиц. Македонскиот преговарач за името Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот, денеска во ...

Одговорот за Нимиц испратен во Њујорк

Време - 29.10.2008

Горан Момировски Со усогласени ставови меѓу претседателот и премиерот и јасна „линија“ на заштита на националните интереси, македонскиот преговарачки тим во спорот за името со Грција вчера замина во Њујорк на средба со посредникот од ООН, Метју Нимиц.

Македонија ќе се соочи со изолација

Вест - 29.10.2008

Македонскиот преговарач во спорот за името Никола Димитров заедно со шефот на премиерскиот кабинет МАртин Протоѓер вчера заминаа за њујорк каде денеска ќе му ги пренесат забелешките на посредникот Метју Нимиц во врска со последниот предлог од 8 октомври.

Димитров и Протуѓер денеска на средба со Нимиц

Алсат-М - 29.10.2008

Македонските преговарачи во спорот со името, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, денеска на средба со медијаторот Метју Нимиц ќе ги соопштат забелешките што Македонија ги има во врска со неговиот последен предлог. Одлуката на македонскиот државен врв дојде по неодамнешната посета на заменик помошникот на државниот секретар на САД Стјуарт Е. Џонс на Македонија.

Македонскиот став му Е соопштен НА медијаторот нимиц

Телма - 29.10.2008

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ, НИКОЛА ДИМИТРОВ И МАРТИН ПРОТОЃЕР ВО ЊУЈОРК НА МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ МУ ГИ ПРЕЗЕНТИРАА ПОЗИЦИИТЕ И АРГУМЕНТИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА НЕГОВИОТ ПОСЛЕДЕНИ ПАКЕТ ИДЕИ. ПО ЕДНО И ПОЛЧАСОВНАТА СРЕДБА АМБАСАДОРОТ ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА ВО ОВАА ФАЗА ОД ПРЕГОВОРИТЕ НЕ МОЖЕ ДА ЈАВНО ДА ГИ ОТВОРА СУШТИНСКИТЕ ПРАШАЊА, БИДЕЈЌИ ТОА МОЖЕ ДА БИДЕ КОНТРАПРОДУКТИВНО ЗА МАКЕДОНИЈА.

Во Њујорк се одржа нова рунда на преговори за прашањето за името

Алсат-М - 29.10.2008

По средбата со посредникот на ОН Метју Нимиц , преговарачот Никола Димитров рече дека на оваа средба се поднесени аргументите од македонска страна, но не даде детали за што разговарале. Иако официјално не беше потврдено, медиумите во Македонија и Грција дознаа дека во предлогот на Нимиц е вклучено и името “Северна Република Македонија“ како варијанта за решавање на спорот.

Димитров и Протоѓер во Њујорк: Ги реафирмиравме аргументите за државата и нацијата

Канал5 - 29.10.2008

Само што заврши едночасовната консултативна средба што преговарачот Никола Димитров и шефот на кабинетот на Премиерот Мартин Протоѓер ја имаа со специјалниот посредник Метју Нимиц во неговата адвокатска канцеларија во Њујорк. Беа пренесени познатите позиции на РМ во однос на неговиот последен пакет идеи, истакна Димитров.

Димитров и Протоѓер во Њујорк на средба со Нимиц

Сител - 29.10.2008

Mакедонскиот преговарач Никола Димитров и шефот на кабинетот на македонскиот премиер Мартин Протоѓер денеска во Њујорк ќе имаат средба со посредникот на ОН, Метју Нимиц. Според најавите, на средбата Димитров и Протоѓер треба да ги претстават позициите на македонскиот државен врв во врска со последниот предлог на Нимиц презентиран на 8 октомври во Њујорк.

Предлогот на Нимиц има и прифатливи и неприфатливи одредби за Грција

Сител - 29.10.2008

Последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц содржи прифатливи точки за Грција, но и одредби кои се против нејзините интереси што треба да бидат разјаснети, изјавила шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред членовите на парламентарните комисии за надворешни работи и за одбрана на која брифирала за текот на процесот за решавање на спорот за името.

Македонија му ја претставува својата позиција на Нимиц за предлогот за име

Нетпрес - 29.10.2008

Грчкиот преговарач Адамандиос Василакис не е поканет да присуствува на средбата меѓу Метју Нимиц и преговарачкиот тим на Македонија, која ќе се одржи денеска во Њујорк објавува грчката телевизија “Нет“. “Се очекува преговарачите да му ја соопштат позицијата на Македонија на медијаторот на ООН, за неговиот последен пакет идеи за решавање на спорот со името, презентиран на 8 октомври, годинава.

Прифаќаме само фер компромис, гарантиран од ООН

Сител - 29.10.2008

Шефот на државата Бранко Црвенковски синоќа јасно го кажа својот став за преговорите со Грција. - Сега директно ќе кажам кој е мојот став за преговорите со Грција. Ако е можно низ преговорите да дојдеме до разумен компромис како што јас го нарекувам, со кој ќе се гарантира нашиот идентитет, или уште подиректно ќе кажам, ако со печат на ООН се гарантира дека нашиот народ ќе остане Македонски ...

Димоторв и Протоѓер го информирале Нимиц за позициите за неговиот пает идеи

Нетпрес - 29.10.2008

Димоторв и Протоѓер го информирале Нимиц за позициите за неговиот пает идеи Македонскиот преговарач за името, Никола Димитров, и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на Премиерот Никола Груевски, денеска попладне во Њујорк имаа 90-минутна средба со медијаторот на ООН, Метју Нимиц, на која ги пренеле позициите на Македонија во однос на неговиот последен пакет идеи.

Атина ја префрлa врз Скопје одговорноста за успорувањето при решавање на спорот со името

Нетпрес - 29.10.2008

Грција ниту брза, ниту успорува, во однос на спорот за името со Скопје, изјавила грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, при информирање на комисијата за надворешни работи и одбрана на парламентот, за текот на преговорите по спорот, објави грчкото радио “Сити“.

Бакојани: Грција останува на позицијата едно име со географска одредница

Кирилица - 29.10.2008

Последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц содржи прифатливи точки за Грција, но и одредби кои се против нејзините интереси што треба да бидат разјаснети, изјавила шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред членовите на парламентарните комисии за надворешни работи и за одбрана на која брифирала за текот на процесот за решавање на спорот за името.

Димитров и Протуѓер на средба со Нимиц

Макфакс - 29.10.2008

Македонските преговарачи во спорот со името, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, денеска на средба со медијаторот Метју Нимиц ќе ги соопштат забелешките што Македонија ги има во врска со неговиот последен предлог. Одлуката на македонскиот државен врв дојде по неодамнешната посета на заменик помошникот на државниот секретар на САД Стјуарт Е. Џонс на Македонија.

На Грција не и се брза за името

Макфакс - 29.10.2008

Атина ниту брза, ниту успорува во врска со решавање на прашањето за разликите со Скопје околу името. Ова денеска го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани на состанокот со парламентарните комисии за надворешна политика и безбедност, на кој информираше за текот на процесот на разговорите за изнаоѓање решение за името.

Бакојани: Предлогот на Нимиц е незадоволителен по низа точки

Нетпрес - 29.10.2008

Предлогот на специјалниот посредник на ООН во спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, е незадоволителен по низа точки, кои што или подлежат на отфрлање, или се проблематични и нејасни. Само со неопходните корекции тој текст може да биде основа за постигнување на спогодба, изјавила грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, цитирана од електронското издание на грчкиот весник ...

САД ја повикуваат Македонија да го прифати последниот предлог на Нимиц

Нетпрес - 29.10.2008

Повик до Македонија да го прифати последниот пакет идеи на медијаторот на ООН за спорот со името, Метју Нимиц, направи помошник државен секретар на САД, Даниел Фрид, пишува денеска грчкиот весник “Навтемборики“. “Пред група новинари од Македонија, Фрид изјави дека со прифаќањето на пакетот на специјалниот посредник на ООН, иднината на земјата ќе стане светла.

Димитров и Протоѓер во Њујорк на средба со Нимиц

Кирилица - 29.10.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски по вчерашната средба со заменик помошникот на државниот секретар на САД Стјуарт Е. Џонс во Скопје изјави дека по консултациите што Димитров и Протоѓер ги имаа со претседателот Бранко Црвенковски и со премиерот Никола Груевски имаат можност да ја претстават позицијата која оди во линија на македонските национални интереси.

Димитров и Протуѓер ќе ја изложат позицијата на Скопје

Форум - 29.10.2008

Македонскиот преговарач во разговорите за името со Атина, амбасадорот Никола Димитров и шефот на кабинетот на македонскиот премиер Мартин Протуѓер денеска заминуваат во Њујорк на средба со медијаторот Нимиц Во Њујорк, преговарачите на Република Македонија во спорот за името со Република Грција на преговорите кои се водат под пакровителстовото на Обединетите нации, ќе се сретнат со посредникот ...

На Нимиц повторно му се презентираат македонските национални интереси

Вечер Прес - 29.10.2008

На Нимиц повторно му се презентираат македонските национални интереси. Црвенковски, кој е автор на референцата ПЈРМ, прво рече дека за него е прифатливо името Република Македонија (Скопје), нешто што воопшто не е предмет на разговори, за сега да се огласи за да се амнестира себеси како претседател на државава, и одговорноста ја префрла само на Владата, која е само дел од извршната власт, па вели ...

Нимиц ќе го слушне македонскиот став за предлогот

Н.Македонија - 29.10.2008

Преговарачите Никола Димитров и Мартин Протоѓер денеска во Њујорк ќе се сретнат со посредникот Метју Нимиц, кој од нив очекува да го слушне ставот на македонскиот државно-владин врв за последниот пакет предлози за името. Неизвесно е кој став ќе му го пренесат преговарачите на Нимиц, бидејќи државно-владиниот врв по двете заеднички средби не излезе со информација дека е постигнат договор и дали ...

Македонските преговарачи во Њујорк

BBC - 28.10.2008

Македонските преговарачи во спорот за името со соседна Грција денеска патуваат во Њујорк на нова средба со посредникот од Обединетите Нации Метју Нимиц. Димитров и Протоѓер треба да го пренесат одговорот од Скопје на последниот предлог на медијаторот, кој сугерираше промена на името на државата во Северна Македонија и различни елементи околу нацијата и јазикот.

Димитров и Протоѓер со нова порака до Нимиц

А1 - 28.10.2008

Mакедонскиот преговарачки тим замина на средба со Нимиц по консултациите претседателот и премиерот, а позицијата која што ќе ја претстави таму е во линија со национални интереси. По средата на премиерот Груевски и шефот на дипломатијата со заменик-помошник државниот секретар на САД, Стјуарт Џонс, Милошоски изјави дека земјата останува во преговорите следејќи ги своите национални интереси, поради ...

„Идентитетот ќе се зачува во НАТО и ЕУ“

BBC - 28.10.2008

Никола Димитров и Мартин Протоѓер, македонскиот преговарачки двоец во процесот за надминување на разликите со Грција околу државното име, заминаа за Њујорк на средба со посредникот Метју Нимиц. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски не открива со какви инструкции заминуваат Димитров и Протуѓер во Њујорк, освен дека имале консултации со државниот врв.

Македонскиот став ќе му биде соопштен на Нимиц

Телма - 28.10.2008

Македонските преговарачи во спорот што го има Грција со името на Македонија, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, денеска заминуваат за Њујорк. Двајцата преговарачи треба на медијаторот Метју Нимиц да му ги соопштат забелешките што ги има Македонија на неговиот последен предлог.

Димитров и Протоѓер заминуваат во Њујорк на средба со посредникот Метју Нимиц

Канал5 - 28.10.2008

Скопје, 28 октомври (МИА) - Македонскиот преговарач во спорот со Грција околу името на Македонија, Никола Димитров и шефот на кабинетот на македонскиот премиер, Мартин Протоѓер денеска заминуваат за Њујорк на средба со посредникот на ОН во разговорите, Метју Нимиц.

Со што одат Димитров и Протоѓер кај Нимиц?

Канал5 - 28.10.2008

Американската администрација очекува Македонија суштински да ги продолжи преговорите за името во Обединетите Нации за позитивен финиш со членство во НАТО. Најновата порака од Вашингтон во Скопје ја пренесе високиот претставник на Стејт Департментот Стјуарт Џонс.

Црвенковски: Со разумен компромис да се реши спорот за името со Грција

Канал5 - 28.10.2008

Со разумен компромис да се реши спорот за името со Грција е заложбата на претседателот на државата Бранко Црвенковски, изнесена на вечерашнава трибина во Струмица, која е дел од серијалот средби со граѓаните под наслов Македонија-предизвици и перспективи.

САД силно не' притискаат за името

Дневник - 28.10.2008

САД: Прифатете го предлог на Нимиц, со мали измени, и влезете во НАТО за пет недели Американскиот помошник-државен секретар Даниел Фрид ги повика македонските лидери да го прифатат последниот предлог на посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, со мали забелешки. Тоа, според него, би било за доброто на земјата и на нејзините граѓани.

Димитров и Протоѓер заминаа во Њујорк на средба со Нимиц

Алсат-М - 28.10.2008

Македонските преговарачи во спорот со Грција околу името, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, денеска заминуваат за Њујорк на средба со посредникот на ОН во разговорите, Метју Нимиц која ќе се одржи утре. Според најавите, на средбата со Нимиц закажана за утре, Димитров и Протоѓер треба да ги претстават позициите на македонскиот државен врв во врска со неговиот последен предлог презентиран на 8 ...

Со двојно вето против „Скопје“

Време - 28.10.2008

Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО се додека не се најде решение за името, се закани вчера повторно шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во интервју за грчкиот весник „Та неа“. - Атина ќе се согласи Скопје да стане дел од ЕУ и од НАТО само кога ќе постигнеме договор за заемноприфатливо решение за името - рече Бакојани.

Димитров и Протуѓер на Нимиц ќе му ги соопштат забелешките

Макфакс - 28.10.2008

Македонските преговарачи во спорот што го има Грција со името на Македонија, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, денеска заминуваат за Њујорк. Двајцата преговарачи треба на медијаторот Метју Нимиц да му ги соопштат забелешките што ги има Македонија на неговиот последен предлог.

Македонија ќе го информира Нимиц за својата позиција

Нетпрес - 28.10.2008

Маедонија ќе го информира медијаторот на ООН во спорот со името, Метју Нимиц, за позицијата во однос на неговиот последен пакет идеи за решавање на спорното прашање, објавува грчки “Њуз Ин“. “Македонската делегација утре ќе има средба со посредникот на ООН. Не е јасно каква е позицијата на Македонија во врска со пакетот идеи на Нимиц.

Фрид: Решете го спорот со името за пет недели

Макфакс - 28.10.2008

Останаа уште пет недели до министерскиот состанок на НАТО и тоа време искористете го за наоѓање решение за името. Ова, како што пренесе Алсат, доцна синоќа во Вашингтон го порача американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Даниел Фрид.

Димитров и Протоѓер на средба со посредникот Метју Нимиц

Сител - 28.10.2008

Македонскиот преговарач во спорот со Грција околу името на Македонија, Никола Димитров и шефот на кабинетот на македонскиот премиер, Мартин Протоѓер денеска заминуваат за Њујорк на средба со посредникот на ОН во разговорите, Метју Нимиц. Според најавите, на средбата со Нимиц закажана за утре, Димитров и Протоѓер треба да ги претстават позициите на македонскиот државен врв во врска со неговиот ...

Претседателот Црвенковски на трибина во Струмица

Кирилица - 28.10.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе одржи трибина-средба со граѓаните на Струмица на тема “Македонија – предизвици и перспективи“. Трибината ќе се одржи во Центарот за култура “Антон Панов“ во Струмица со почеток во 20 часот.

Димитров и Протоѓер заминуваат во Њујорк на средба со посредникот Метју Нимиц

Кирилица - 28.10.2008

Според најавите, на средбата со Нимиц закажана за утре, Димитров и Протоѓер треба да ги претстават позициите на македонскиот државен врв во врска со неговиот последен предлог презентиран на 8 октомври во Њујорк. Иако официјално не беше потврдено, во медиумите во Македонија и во Грција, беше објавено дека предлогот на Нимиц го вклучувал и името „Република Северна Македонија“, како ...

Спорот со името да се реши за пет недели

Вечер Прес - 28.10.2008

Останаа уште пет недели до министерскиот состанок на НАТО и тоа време искористете го за наоѓање решение за името, изјавил американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид, пренесуваат агенциите. Според него купувањето време нема да помогне и нема да го олесни преговарачкиот процес.

Бакојани: Во ЕУ и во НАТО само со решено име

Н.Македонија - 28.10.2008

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани повторно се закани дека Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО сè додека не се најде решение за името, пренесува МИА. - Атина ќе се согласи Скопје да стане дел од ЕУ и од НАТО само кога ќе постигнеме договор за заемно прифатливо решение за името - истакна Бакојани во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“.

Даниел Фрид: Предлогот на Нимиц е добар, искористете го

Н.Македонија - 28.10.2008

Ако Македонија влезе во ЕУ и во НАТО, ако ги развие и својата демократија и економија, тоа ќе биде потврдата за вашиот идентитет, смета Даниел Фрид, американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања. Во разговорот со група македонски новинари во Вашингтон, Фрид изјави дека е грешка ако се мисли дека идентитетот е заробеник на целата оваа ситуација.

Да се стави крај на дипломатската војна Скопје-Атина

А1 - 27.10.2008

Во координација на кабинетите на претседателот Црвенковски и премиерот Груевски, преговарачите Димитров и Протоѓер утре заминуваат во Њујорк. Се очекува двајцата да имаат средба со медијаторот Нимиц на која што ќе ги пренесат позициите за спорот за името. Одлуката на македонскиот државен врв дојде пред денешната посета на високиот американски дипломат во Скопје.

Бакојани: Без решение за името нема ЕУ и НАТО

А1 - 27.10.2008

Треба одговор од наша страна. Да им кажеме дека ЕУ и НАТО ни се важни само доколку нашиот идентитет не е во прашање.А идентитетот не подразбира тоа сто го набројуваат Фрчко и Бранко, туку тоа е името Република Македонија.Само да потсетам, Македонија е света земја, не само заради христијанството или исламот и мултикултуризмот, туку името нејзино е името на мајката божја според каменот од Розета.

Мислете на идните генерации им порача Фрид на македонските лидери

Алсат-М - 27.10.2008

„Има уште пет недели до министерскиот состанок на НАТО и времето искористете го за наоѓање решение за името“ порача американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Даниел Фрид . Купувањето време нема да помогне и нема да го олесни преговарачкиот процес рече тој сугерирајќи им на македонските лидери да работат сериозно на последниот предлог на посредникот Метју Нимиц за решавање на ...

Димитров и Протоѓер в среда на консултативна средба со Нимиц во Њујорк

Канал5 - 27.10.2008

В среда во Њујорк Метју Нимиц се среќава со македонскиот преговарачки тим Никола Димитров – Мартин Протоѓер. Медијаторот се надева дека ќе ја слушне македонската позиција за неговиот последен предлог, иако државно-владиниот врв имаше два неуспешни обида да изгради усогласен став за понудата на Нимиц.

Бакојани: Без решение за името нема влез во НАТО и ЕУ

Алсат-М - 27.10.2008

Грција денеска повтори дека ќе продолжи да ја блокира евроатлантската интеграција на Македонија се додека не се реши прашањето за разликите околу името. „Само тогаш кога ќе стигнеме до еден договор за заемно прифатливо решение на прашањето за името, ќе се согласиме на членство на Скопје во Европската унија и НАТО“, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Бакојани: Скопје во ЕУ и НАТО само со решено име

Канал5 - 27.10.2008

Атина, 27 октомври (МИА) - Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани повторно се закани дека Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО се додека не се најде решение за името. - Атина ќе се согласи Скопје да стане дел од ЕУ и НАТО, само кога ќе постигнеме договор за заемно прифатливо решение за името, истакна Бакојани во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“.

Бакојани - можна блокада на евроинтеграцијата на "скопје"

Телма - 27.10.2008

„Само тогаш кога ќе стигнеме до еден договор за заемно прифатливо решение на прашањето за името, ќе се согласиме на членство на Скопје во Европската унија и НАТО“, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора ...

Бакојани- Скопје во ЕУ и НАТО само со решено име

Сител - 27.10.2008

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани повторно се закани дека Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО се додека не се најде решение за името. - Атина ќе се согласи Скопје да стане дел од ЕУ и НАТО, само кога ќе постигнеме договор за заемно прифатливо решение за името, истакна Бакојани во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“.

Бакојани: Скопје во ЕУ и НАТО само со решено име

Кирилица - 27.10.2008

- Атина ќе се согласи Скопје да стане дел од ЕУ и НАТО, само кога ќе постигнеме договор за заемно прифатливо решение за името, истакна Бакојани во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“.. Таа тврди дека Грција застапува доследна позиција во преговорите за името и има цел да се најде решение. Тоа, според неа, би требало да биде едно име со географска одредница за севкупна употреба.

Атина: Членството на Македонија во ЕУ и НАТО ќе биде блокирано без решение за името, изјави Бакојани

Р.С.Европа - 27.10.2008

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани повторно се закани дека Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО се додека не се најде заемно прифатливо решение за името. Таа во интервју за весникот Та неа вели дека Грција застапува доследна позиција во преговорите за името и има цел да се најде решение.

Бакојани: Ќе се согласам за влез на Скопје во ЕУ и НАТО само кога ќе се реши проблемот со името

Нетпрес - 27.10.2008

Напата политика во однос на Скопје има единствена цел, а тоа е решавање на спорот со името.. Ова во интерју за грчкиот весник “Та Неа“ го изјавила министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани.. Според неа, Атина е апсолутна стабилна во своите позиции за името.