TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седиштето на Арафат мета на Израел

А1 - 31.03.2002

Израелските војници се обиделе денеска да се пробијат до уредот на палестинскиот лидер Јасер Арафат во неговата резиденција во Рамалах, но се судриле со неговите чувари, соопштија палестински извори. Еден израелски портпарол веднаш демантираше дека војниците ја нападнале зградата во која се наоѓа ...

Советот за безбедност бара повлекување на израелските сили од Рамалах

А1 - 30.03.2002

Советот за безбедност на ОН усвои доцна синоќа резолуција со која бара повлекување на израелските сили од Рамалах и од другите палестински градови. Во текстот на резолуцијата 1402 Советот за безбедност повикува на „повлекување на израелските сили од палестинските градови, вклучувајќи го и Рамалах“ ...

Арафат се крие во бункер во Рамалах

А1 - 30.03.2002

Израелските тенкови денеска влегоа во Витлеем. По синоќешните борби во кои загинале 7 Палестинци, а 40 се ранети, седиштето на палестинскиот лидер Јасер Арафат во Рамалах е целосно уништено. Израелските сили заробиле 145 Палестинци.

Израел го прогласи Арафат за непријател, влезе во неговиот штаб во Рамалах

Вест - 30.03.2002

Израелски војници мочаат на sидот од штабот на Арафат во Рамалах РАМАЛАХ, Западен Брег, 30 март- (АП) - Израел вчера го прогласи Јасер Арафат за непријател, ги опколи овој град на Западниот брег и го уништи седиштето на палестинскиот лидер, како дел од воената операција од широки размери што ја ...

Штабот на Арафат изграден од Британците

Утрински - 30.03.2002

Интересна историја на објектот на палестинската власт РАМАЛАХ - Израелските војници вчера размениле оган со безбедносните сили на палестинскиот претседател Јасер Арафат во внатрешноста на објектот изграден за време на британскиот мандат во Палестина, во триесеттите години.

Тенкови пукаа во штабот на Арафат во Рамалах

Утрински - 30.03.2002

РАМАЛАХ - Израел вчера го прогласи палестинскиот лидер Јасер Арафат за непријател, а неговите единици извршија напад и се пробија во претседателскиот штаб на Западниот Брег, предизвикувајќи оружени престрелки во кои загинаа пет лица.

Палестинците нема да потклекнат

Утрински - 30.03.2002

Обраќање на палестинскиот лидер РАМАЛАХ - Јасер Арафат остро одговори на израелскиот воен напад врз претседателскиот објект на Западниот Брег, кој се случи вчера, изјавувајќи дека Палестинците никогаш нема да се откажат од борбата за независна држава.

Израелски тенкови удрија врз Арафат

Дневник - 30.03.2002

ЖЕСТОКА АКЦИЈА ПОД КОМАНДА НА ПРЕМИЕРОТ ШАРОН Израелскиот премиер Ариел Шарон објасни дека цел на акцијата е да се уништи "темелот не теророт" и да се изолира Арафат, кој "направил терористичка коалиција против Израел" Израелски тенкови и специјалци вчера ја нападнаа резиденцијата на Јасер Арафат ...

Израел го прогласи Арафат за непријател

А1 - 29.03.2002

„Израелскиот премиер Ариел Шарон им објави војна на Палестинците и го повика светот да ја запре израелската опсада на комплексот згради во кои престојува палестинскиот лидер Јасер Арафат“, изјави денеска висок палестински претставник.

Шеснаест загинати во палестински самоубиствен напад во Нетанија

Вест - 29.03.2002

Шеснаесет лица загинаа прексиноЌа во нападот на палестински самоубиец во израелскиот град Нетанија, а бројот на повредените би моЖел да достигне и до стотина, соопШтија полицијата. НапаЃаЧот самоубиец влегол во холот на хотелот во Нетанија и се разнел со бомбата меѓу луѓето кои го прославувале ...

Арапскиот самит го прифати саудискиот мировен план

Вест - 29.03.2002

БЕЈРУТ, Либан, (Ројтерс) - Арапскиот самит во Бејрут едногласно го прифати саудискиот план за мир на Блискиот Исток, велат делегатите. Тие велат дека сите лидери на арапските земји на вториот ден од заседавањето го поддржале планот предложен од саудискиот принц Абдула, кој му нуди на Израел ...

Бомбаш - самоубиец уби 20 лица во Нетанија

Утрински - 29.03.2002

Ново влошувањ?на ситуацијат?на Блискиот Исто? додека трае арапскио?Сами?/span> Бомбаш - самоубие?уб?20 лица во Нетанија ЕРУСАЛИМ - Израелскио?премие?Арие?Шаро?се консултираше со неговиот ше? на одбранат? откако Израел вчер?силн?реагираш?на палестинскио?самоубиствен бомбашки напа?во ...

Палестинец—бомба експлодираше меѓу стотици Израелци што празнуваа Пасха

Дневник - 29.03.2002

САМОУБИСТВЕН НАПАД ВО НЕТАНЈА Терорист-самоубиец од палестинската група Хамас вчера уби најмалку 16 Израелци и рани уште 140, активирајќи бомба во хотел каде што се славел еврејскиот празник Пасха, јави Ројтерс. Хамас соопшти дека "маченикот" Абдел Басет Одех (23) го извршил нападот за да ги ...

Арапите му го понудија на Израел саудиското маслиново гранче

Дневник - 29.03.2002

САМИТ НА АРАПСКАТА ЛИГА ВО БЕЈРУТ Атракција на самитот беше помирувањето на Ирак со арапските земји што беа сојузници на САД за време на Заливската војна Арапските лидери на самитот во Бејрут едногласно го поддржаа блискоисточниот мировен план на саудискиот престолонаследник и му понудија траен мир ...

Продолжува самитот на Арапската лига

А1 - 28.03.2002

Самитот на лидерите на арапските земји, на кој се очекува да биде поддржан саудискиот мировен план со Израел денеска треба да продолжи во Бејрут. Се очекува да присуствува и палестинската делегација, која вчера го напушти самитот во знак на протест што не беше емитуван говорот на лидерот на ...

Oсуда на нападот во Нетанија

А1 - 28.03.2002

Петнаесет лица загинаа синоќа во нападот на палестински самоубиец во израелскиот град Нетанија, а бројот на повредените би можел да достигне и до стотина, соопштија полицијата. „Напаѓачот самоубиец влегол во холот на хотелот Парк во Нетанија и се разнел со бомбата“, ја пренесуваат агенциите ...

Саудискиот принц понуди нормализирање на односите со Израел

Вест - 28.03.2002

ВО БЕЈРУТ ПОЧНА САМИТОТ НА АРАПСКАТА ЛИГА БЕЈРУТ, Либан, (АП) - Саудискиот принц Абдула вчера предложи Арапската Лига да му понуди на Израел "нормализирање на односите" во замена за признавање на Палестинска држава и правото на бегалците да се вратат.

Сирија го отфрли мировниот план на саудискиот принц Абдула

Утрински - 28.03.2002

Долгоочекуваниот арапски Самит во Бејрут почна со поделеност меѓу клучните играчи БЕЈРУТ - Престолонаследникот на Саудиска Арабија, принц Абдула, вчера на арапскиот Самит, побара поддршка на неговиот план за "нормални односи" со Израел, во замена за повлекување на Израел од целокупната окупирана ...

Убиени двајца странски набљудувачи

Утрински - 28.03.2002

На Западниот Брег ХЕБРОН - Палестински напаѓач во полициска униформа застрелал два члена на меѓународна набљудувачка група која во вторникот вечерта поминувале по еден пат на Западниот Брег, изјави еден од мониторите. Претставници на палестинската власт негираа дека за нападот биле одговорни ...

Клучните арапски лидери го бојкотираа самитот во Бејрут

Дневник - 28.03.2002

НЕОЧЕКУВАН ПОТЕГ НА ХОСНИ МУБАРАК И КРАЛОТ АБДУЛАХ Египетскиот претседател Хосни Мубарак и јорданскиот крал Абдулах во последен момент го откажаа учеството на самитот на Арапската лига во Бејрут на кој се расправа за блискоисточниот мировен план на саудискиот престолонаследник, јави Ројтерс.

Палестинец со израелски куршуми застрелал меѓународни набљудувачи!?

Дневник - 28.03.2002

ИНЦИДЕНТ КАЈ ХЕБРОН Палестинските власти веднаш демантираа дека нивните сили за безбедност се одговорни за нападот и истакнаа дека инцидентот се случил во реон што го контролираат израелските сили за безбедност Вооружен Палестинец во полициска униформа завчера застрелал двајца меѓународни ...

Самитот на Арапската лига нема среќна ѕвезда

А1 - 27.03.2002

Мировниот план за Блискиот Исток, предложен од страна на Саудиска Арабија, се наоѓа во фокусот на самитската средба на Арапската лига, што од денеска започнува во главниот град на Либан, Бејрут. Палестинскиот лидер Јасер Арафат, кој практично се наоѓа во куќен притвор, го откажа своето учество, а ...

Израел не го пушти Арафат на арапскиот самит

Утрински - 27.03.2002

И покрај големиот американски притисок, Ариел Шарон не попушта ЕРУСАЛИМ - Израел вчера соопшти дека палестинскиот претседател Јасер Арафат не ги исполнил условите за присуство на арапскиот самит, игнорирајќи го американскиот притисок да му дозволат да отпатува во Бејрут за да го дополни значењето ...

Мубарак му вели на Арафат: "Не оди во Бејрут"

Утрински - 27.03.2002

Порака на египетскиот претседател БЕЈРУТ- Египетскиот претседател Хосни Мубарак, во интервју објавено вчера, го советуваше палестинскиот претседател Јасер Арафат да не патува за Бејрут на арапскиот самит кој треба да се одржи оваа недела, поради тоа што Израел можеби нема да му дозволи да се врати.

Понуда што тешко се одбива

Утрински - 09.03.2016

Турција понуди „дил“ за решавање на мигрантското цунами, на потег е ЕУ Во очекување на „европското решение“ за бегалската криза која, како ненадејно „цунами“, ја измести европската комоција и на површина го исфрли сето разногласие на Унијата.

Ако Арафат отиде во Бејрут, нема да се врати

Дневник - 27.03.2002

МУБАРАК ПРЕДУПРЕДУВА Мубарак оцени дека предложениот мировен план е поволен за Израел, чија главна стратегија е безбедност и стабилност на еврејската држава во арапско соседство Египетскиот претседател Хосни Мубарак вчера го советуваше својот палестински колега Јасер Арафат да не патува на ...

Израел ги прифаќа условите за прекин на огнот

А1 - 26.03.2002

Израелската влада соопшти изутрината дека ги прифаќа условите за прекин на огнот на американскиот мировен посредник Антони Зини, и покрај извесни „резерви“. Извори блиски на владата во Тел Авив тврдат дека рано изутринава бил постигнат консензус на состанокот на проширениот владин кабинет што траел ...

Арафат ќе патува во Бејрут ако има потпише примирје

Вест - 26.03.2002

Палестинец повикува да се престане со пукањето што го разменуваа изралските војници и палестинските борци во еброн на Западниот Брег ЕРУСАЛИМ, (АП) - И покрај американскиот притисок да му се овозможи на Јасер Арафат да присуствува на круцијалниот арапски самит оваа недела, Израел нема да ја повлече ...

Барање за палестинска држава со Ерусалим како главен град

Утрински - 26.03.2002

Шефовите на дипломатиите почнаа разговори пред Арапскиот самит во Бејрут БЕЈРУТ - Арапските министри за надворешни работи вчера се подготвуваа за арапскиот самит кој на Израел ќе му понуди мир и нормални односи доколку се откаже од целокупната окупирана арапска територија.

САД немаат докази дека Арафат нарачал оружје од Иран

Дневник - 26.03.2002

по ИЗВЕШТАЈОТ НА "ЊУЈОРК ТАЈМС" Американскиот потпретседател Ричард Чејни и неговите најблиски советници немаат докази за извештајот дека палестинскиот лидер Јасер Арафат склучил воен сојуз со Иран, јави Ројтерс. Весникот "Њујорк тајмс", повикувајќи се на израелски разузнавачки извори, завчера ...

Арапите му нудат мир на Израел за да се повлече од окупираните територии

Дневник - 26.03.2002

СПРОТИ САМИТОТ НА АРАПСКАТА ЛИГА ВО БЕЈРУТ Израел мора да прифати и независна палестинска држава со Источен Ерусалим како главен град Лидерите на арапските земји на претстојниот самит во Бејрут ќе му понудат на Израел мир, но само ако еврејската држава целосно ги повлече своите трупи од окупираните ...

Убиен Палестинец и Израелец

А1 - 25.03.2002

Еден Палестинец бил убиен, а најмалку двајца се повредени откако израелски тенкови и оклопни возила влегоа синоќа во палестинскиот бегалски камп Бразил во јужниот дел на појасот Газа, соопштија палестински извори. Израелски воен претставник не го коментираше упадот, но рече дека Палестинците од ...

Перес тврди дека е можно примирје на Блискиот Исток

Вест - 25.03.2002

Сиријци палат американско знаме вчера во Дамаск. Неколку илјади Сиријци протестираа поради "израелското насилство врз палестинскиот народ и американската поддршка на еврејската држава" Пекинг, 25 март - Израелскиот министер за надворешни работи Шимон Перес вчера изјави дека постои "добра можност" ...

Палестинци убија израелска доселеничка

Утрински - 25.03.2002

Продолжува бранот на насилство на Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ- Палестински напаѓачи вчера застрелале еврејска доселеничка, во услови кога американскиот пратеник Ентони Зини се подготвува да ги обнови разговорите во обид да го зацврсти израелско-палестинскоти примирје пред одржувањето на Арапскиот самит ...