TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија и понатаму актуелна тема во Грција

Канал5 - 28.01.2018

Средбата Заев – Ципрас во Давос, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, но пред се внатрешно политичките несогласувања во Грција околу позициите во разговорите за името се главните теми во грчките медиуми, како во неделните изданија на грчките весници ...

Македонија и понатаму актуелна тема во Грција

Слободен Печат - 28.01.2018

Средбата Заев – Ципрас во Давос, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, но пред се внатрешно политичките несогласувања во Грција околу позициите во разговорите за името се главните теми во грчките медиуми, како во неделните изданија на грчките весници ...

Македонија и понатаму актуелна тема во Грција: „Скопска криенка“

+инфо - 28.01.2018

Real news, пишува дека „Нова Македонија“ е името што го преферира Атина, а го отфрла „Македонија – Скопје“. Средбата Заев – Ципрас во Давос, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, но пред се внатрешно политичките несогласувања во Грција околу ...

Македонија и денеска актуелна тема во грчките медиумите

Либертас - 28.01.2018

Средбата Заев Ципрас во Давос, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, но пред се внатрешно политичките несогласувања во Грција околу позициите во разговорите за името се главните теми во грчките медиуми, како во неделните изданија на грчките весници и ...

Македонија топ тема во Грција

еМагазин - 28.01.2018

Средбата Заев – Ципрас во Давос, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, но пред се внатрешно политичките несогласувања во Грција околу позициите во разговорите за името се главните теми во грчките медиуми, како во неделните изданија на грчките весници ...

Лидерска средба за името

Сакам да кажам - 27.01.2018

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети пристигнаа во Клубот на пратеници каде треба да разговараат за последните ...

Координативен состанок на државниот врв - ќе се разгледува рамката од Нимиц

Press24 - 27.01.2018

Премиерот Зоран Заев на денешниот координативен состанок треба да го запознае шефот на државата и лидерите на главните политички партии за разговорите и ветувањата што му ги даде на грчкиот премиер Ципрас во Давос, како и за отстапките што ќе ги ...

Република моја земја, Наша земја, Земјата која ја претставувам...

МКД - 27.01.2018

Неволноста на Заев да го употреби официјалното име на Македонија на средбата во Давос е несоборлив доказ дека тој и неговата инсталирана влада се подготвени да го сменат името. На 24 јануари на маргините на Светскиот економски форум во Давос, ...

Кому му служат Заев и Ципрас

Нова ТВ - 27.01.2018

Ова е најава на едни нови, тажни, кобни времиња, ако Заев и Ципрас дојдат до решение за името. Требаше навреме да знаеме, требаше навреме да ги спречиме да се родат, да не водат, да дозволиме да им се спомене името.

Ципрас и Заев во Давос – почеток што ветува

Либертас - 27.01.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Првпат гледаме двајца насмеани премиери, на Грција и на Македонија како по три часа дијалог, откако поминаа три децении тешки и мачни разговори на нивните претходници кои не постигнаа ...

Ципрас и Заев во Давос – почеток што ветува

iPortal - 27.01.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Првпат гледаме двајца насмеани премиери, на Грција и на Македонија како по три часа дијалог, откако поминаа три децении тешки и мачни разговори на нивните претходници кои не постигнаа ...

Првиот чекор направен, се чека доаѓањето на Нимиц

Алсат-М - 26.01.2018

Средбата на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев во Давос, ден по незиното одржување, продолжува да доминира во грчките медиуми. Првичните реакции во медиумите кај јужниот сосед за разговорите во Давос, јавува дописникот ...

Заев и Ципрас во потрага по внатрешен консензус за името

Deutsche Welle - 26.01.2018

Македонскиот и грчкиот премиер денеска и утре одржуваат консултации во рамките на своите владини коалиции и со опозицијата во обид да изнајдат внатрешен консензус за решавање на деценискиот спор.

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Алсат-М - 26.01.2018

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за ...

Ципрас го информира грчкиот државен и политички врв за средбата со Заев

Телма - 26.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го информира државниот и политички врв во земјата за разговорите со Заев во Давос. Откако утрово го брифираше министерот за одбрана и лидер на десичарската Независни Грци, Панос Каменос, за исходот од трочасовната ...

Заев: Македонија се врати на светската политичка сцена

Канал5 - 26.01.2018

Македонија се врати повторно на светската мапа - премиерот Заев задоволен од стореното во Давос. 2018 е историска година не само за Македонија туку и за регионот но и за Европската Унија, е заедничкиот заклучок по средбата на Заев и Хан.

Заев и Ципрас бараат внатрешен консензус, утре средби во Атина и во Скопје, ќе се прифати ли рамката на Нимиц?!

ТВ21 - 26.01.2018

Заев и Ципрас, утре го собираат државниот врв на консултации за името. Македонскиот премиер тоа ќе го стори во Клубот на пратеници, грчкиот пак во премиерската палата во Атина. Политичките раководство во двете земји утре ќе одлучат дали последниот ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

Канал5 - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан. Премиерот Заев го информираше еврокомесарот Хан за средбата со премиерот ...

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

24 Вести - 26.01.2018

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за ...

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

ТВ21 - 26.01.2018

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за ...

Хан се сретна со Заев во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Канал5 - 26.01.2018

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес-служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Првиот чекор направен, се чека доаѓањето на Нимиц

24 Вести - 26.01.2018

Средбата на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев во Давос, ден по незиното одржување, продолжува да доминира во грчките медиуми. Првичните реакции во медиумите кај јужниот сосед за разговорите во Давос, се дека средбата ...

ЕК: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

Нова ТВ - 26.01.2018

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Макфакс - 26.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Средба Заев- Хан во Давос

МРТ - 26.01.2018

Хан уште еднаш го повторил неговиот став дека средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, е добра вест која покажува храброст, визија и државништво. Во Давос, премиерот Заев на средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

Политички координации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц

Сител - 26.01.2018

Премиерот Заев на денешниот координативен состанок треба да го запознае шефот на државата и лидерите на главните политички партии за разговорите и ветувањата што му ги даде на грчкиот премиер Ципрас во Давос, како и за отстапките што ќе ги направи ...

Заев во Давос: Реформите се клучни за напредок на државата

МРТ - 26.01.2018

Премиерот Заев во Давос на средба со комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Информирал за состанокот со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Очекува поместување во евроинтегративните процеси.

Заев и Хан на средба во Давос

Стандард - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан. Заев го информирал еврокомесарот за средбата со премиерот на Република ...

Заев во Давос го информирал Хан за резултатите од средбата со Ципрас

+инфо - 26.01.2018

Еврокомесарот истакнал дека средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ. Премиерот Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан.

Средбата Заев-Ципрас и автопатот "Пријателство" топ тема во Грција - се чека Нимиц

Press24 - 26.01.2018

Средбата на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев во Давос, ден по незиното одржување, продолжува да доминира во грчките медиуми, каде се коментира дека климата е позитивна.

Во Давос средба Заев- Хан

МРТ - 26.01.2018

Се очекува во фокусот да бидат македонските евроинтеграции. Еврокомесарот Хан средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција ја оцени како добра вест... Во Давос, според најавите, премиерот Заев ќе оствари средба со еврокомесарот за соседска ...

Заев во Давос ќе се сретне и со Хан

МКД - 26.01.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев, според најавите, ќе се сретне со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан во рамките на Светскиот економски форум (ВЕФ) во Давос. Се очекува во фокусот на средбата да бидат македонските ...

Во Давос средба Заев- Хан, утре координација за името

МРТ - 26.01.2018

Во Давос средба на премиерот Заев со еврокомесарот Хан. Во фокусот македонските евроинтеграции. Утре пак, координација на државно- партискиот врв за иницијалната рамка за решавање на разликата за името, предложена од медијаторот Нимиц...

Премиерот Заев и Јоханес Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

Слободен Печат - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан. Премиерот Заев го информираше еврокомесарот Хан за средбата со премиерот ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

А1 On - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан. Премиерот Заев го информираше еврокомесарот Хан за средбата со премиерот ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Точка - 26.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Заев и Ципрас во потрага по внатрешен консензус за името

Локално - 26.01.2018

Македонскиот и грчкиот премиер денеска и утре одржуваат консултации во рамките на своите владини коалиции и со опозицијата во обид да изнајдат внатрешен консензус за решавање на деценискиот спор.

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Вечер Прес - 26.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Sky - 26.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Локално - 26.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување Јоханес Хан, во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Од владината прес служба информираат дека Заев го запознал Хан со резултатите од средбата ...

Утре консултации на власта, опозицијата и претседателот за името- дали е можен консензус?

Вечер Прес - 26.01.2018

Премиерот Заев ќе може во сабота да го запознае шефот на државата и лидерите на главните политички партии за разговорите и ветувањата што му ги даде на грчкиот премиер Ципрас во Давос, како и за отстапките што ќе ги направи Атина.

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ

Либертас - 26.01.2018

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за ...

Хан на Заев му повторил дека со Ципрас покажал храброст, визија и државништво

Мета - 26.01.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Светскиот економски форум во Давос, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан кого го информирал за средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас, за постигнатиот резултат од ...

Заев и Хан во Давос: Средбата со Ципрас е многу добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

Тера - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Давос, Швајцарија, имаше средба со комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан. Премиерот Заев го информираше еврокомесарот Хан за средбата со премиерот ...

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ...

Н.Македонија - 26.01.2018

Заев-Хан: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, регионот и за ЕУ Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу ...

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

ТВ21 - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер“, Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша ...

Заев и Ципрас во Давос ветија отстапки за да се забрза решавањето на спорот со името

Сакам да кажам - 25.01.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас одржаа тричасовна средба во рамките на Светскиот економски форум во Давос, на која што ветија дека ќе направат отстапки во знак на добра волја, со цел да се забрза финиширањето на ...

Позитивни реакции во грчките медиуми за средбата Заев – Ципрас

Алсат-М - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот ...

Позитивни реакции во грчките медиуми за средбата Заев - Ципрас

Канал5 - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во ...

Идентитет и Иредентизам

Deutsche Welle - 25.01.2018

Средбата во Давос е добро придвижување кон кристализирање на ставовите околу спорот и директно соочување на аргументите на највисоко ниво во кое се оцртуваат двете болни точки на преговорите - идентитетот и иредентизмот.

Владата не открива многу детали за средбата во Давос

Алсат-М - 25.01.2018

На синоќешната средба на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас каде се истакна посветеноста во борбата против иредентизмот, не се дава никаква информација од страна на Владата за можни измени на Уставот, ниту пак за отстранување на ...

Партиите ја поздравија средбата Заев – Ципрас

ТВ21 - 25.01.2018

Средбата во Давос е позитивен чекор, оценуваат претставници на сите парламентарни партии во Македонија. Но освен тоа, опозициската ВМРО ДПМНЕ вели дека им е несфатлива одлуката за преименување на скопскиот аеродром и автопатот север-југ, како што ...

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

А1 On - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер“, Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша ...

Реакции за средбата Заев-Ципрас, меѓународната заедница го поздрави напредокот во дијалогот

Сител - 25.01.2018

Средбата Заев Ципрас може да придонесе во градењето позитивна клима меѓу двете земји, но е нејасен потегот на македонскиот премиер за преименување на автопатот и аеродромот во државата, реагира опозициската вмро-дпмне..

Фото: Средби на Заев со лидерите од регионот

Press24 - 25.01.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на социјалната мрежа Фејсбук, објави фотографии од средбите со лидерите во Давос. Тој вчера имаше неколкучасовна средба со грчкиот колега Алексис Ципрас, потоа оствари средба и со потпретседателот на Европската банка за ...

Името, законот за јазиците и ракометот - топ тема во медиумите

Р.С.Европа - 25.01.2018

Медиумите пишуваа за средбата во Давос за името, посетата на Нимиц на Скопје и Атина, враќањето на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за Законот за јазиците, судењето на случаите на СЈО, поразот на ракометарите.

Хан: средбата Заев-Ципрас е добра вест

Р.С.Европа - 25.01.2018

Комесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан на Твитер оцени дека средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра вест. „Таа покажува храброст, визија и државотворност.

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Р.С.Европа - 25.01.2018

Грчката опозициска партија „Нова демократија“ по средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос соопшти дека неопходни предуслови за постигнување решение за спорот со името е промена на уставот и елиминација на ...

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

Макфакс - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер“, Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша ...

Хан: Средбата Заев- Ципрас е добра вест

МРТ - 25.01.2018

Решавањето на ова прашање кое и предолго трае, ќе биде добро за двете земји, за регионот и за Европа, оцени на „Твитер“ еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан. Средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и ...

Заев- Ципрас: Отворен разговор и градење доверба

МРТ - 25.01.2018

Во Давос, прва средба на премиерите Заев и Ципрас. Обид да се направи исчекор напред кон решение на спорот. Македонскиот премиер е оптимист дека ќе се најде решение што ќе биде достоинствено и за двете држави.

Грчките медиуму со позитивни реакции по средбата на Заев со Ципрас

Press24 - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во ...

Позитивни реакции во грчките медиуми за средбата Заев – Ципрас

Стандард - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страниц на весниците, беа прва тема во ...

Грчките медиуми и опозицијата скептични и по гестот на Заев

Нетпрес - 25.01.2018

Грчките медиуми и опозицјата во четвртокот изразуваат неверување во однос на реакцијата што ден претходно во швајцарски Давос ја најави македонскиот премиер Зоран Заев на средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, дека прифаќа промена на ...

Грчки медиуми: Заев и Ципрас подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол

Слободен Печат - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во ...

Идентитет и Иредентизам

Локално - 25.01.2018

Средбата во Давос е добро придвижување кон кристализирање на ставовите околу спорот и директно соочување на аргументите на највисоко ниво во кое се оцртуваат двете болни точки на преговорите – идентитетот и иредентизмот.

Реакции за средбата Заев-Ципрас, меѓународната заедница го поздрави напредокот во дијалогот

Вечер Прес - 25.01.2018

Средбата Заев Ципрас може да придонесе во градењето позитивна клима меѓу двете земји, но е нејасен потегот на македонскиот премиер за преименување на автопатот и аеродромот во државата, реагира опозициската вмро-дпмне..

Идентитет и Иредентизам

Либертас - 25.01.2018

Средбата во Давос е добро придвижување кон кристализирање на ставовите околу спорот и директно соочување на аргументите на највисоко ниво во кое се оцртуваат двете болни точки на преговорите – идентитетот и иредентизмот.

Идентитет и Иредентизам

iPortal - 25.01.2018

Средбата во Давос е добро придвижување кон кристализирање на ставовите околу спорот и директно соочување на аргументите на највисоко ниво во кое се оцртуваат двете болни точки на преговорите – идентитетот и иредентизмот.

Коментар на грчката опозициска Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Локално - 25.01.2018

За грчката опозициска партија Нова демократија, промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, се неопходните предуслови за постигнување на заедничко решение. Со соопштение се огласи оваа партија која реагираше на средбата на Заев и ...

Хан: Средбата Заев – Ципрас е многу добра вест

Тера - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, оценувајќи ја како многу добра вест.

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

Вечер Прес - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер", Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша дека ...

Хан: Заев и Ципрас покажаа храброст, визија и државништво

CivilMedia - 25.01.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, вчерашната средба помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас на „Твитер“ ја оцени како многу добра вест.

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Либертас - 25.01.2018

Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение. Од опозициската партија, јавува дописникот на МИА од Атина, преку соопштение реагираат за средбата на Заев и Ципрас ...

Заев и Ципрас во Давос договорија промена на името на автопатот (фото+видео)

Кумановски м. - 25.01.2018

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска оствари средба со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас во Давос, Швајцарија, каде што двајцата шефови на влади учествуваат на годинешниот Светски Eкономски Форум.

Јоханес Хан: Решението за името ќе биде добро за двете земји, регионот и за Европа

Локално - 25.01.2018

По средбата на Алексис Ципрас и Зоран Заев во Давос во Швајцарија, еврокомесарот Јоханес Хан оцени дека тоа е добра информација. „Средбата на Ципрас и Заев е добра вес Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност.

Дали ладниот Давос ги затопли односите меѓу Заев и Ципрас или ќе ја одмрзе националистичката реторика?

Фактор - 25.01.2018

Првата официјална средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас го постави правецот во кој во наредниот период ќе се одвиваат преговорите меѓу Македонија и Грција со што се добива нова надеж дека има простор за конструктивност и изнаоѓање на ...

Хан: Заев и Ципрас покажаа храброст, визија и државништво

iPortal - 25.01.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, вчерашната средба помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас на „Твитер“ ја оцени како многу добра вест.

Хан: Средбата Заев-Ципрас покажува храброст, визија и државотворност

Либертас - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, оценувајќи ја како многу добра вест.

Професорот Апасиев му се заканува на Заев

Вечер Прес - 25.01.2018

Професорот на штипскиот универзитет Гоце Делчев и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Заев дека може да се соочи зо затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на потчинетост во однос на Грција.

Хан: Заев и Ципрас покажаа храброст, визија и државништво

Мета - 25.01.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, вчерашната средба помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас на „Твитер“ ја оцени како многу добра вест.

Заев и Ципрас ги отворија вратите на пријателство меѓу двете држави

CivilMedia - 25.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера се сретна со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас во Давос, Швајцарија, каде што двајцата шефови на влади учествуваат на годинешниот Светски економски форум .

Грчката опозиција го критикува Ципрас

Вечер Прес - 25.01.2018

Според оваа партија, неопходен предуслов за решавањето на проблемот е ревизијата на Уставот на Македонија. Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение.

Хан: Средбата Заев – Ципрас е многу добра вест

Канал 77 - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, оценувајќи ја како многу добра вест.

Позитивни реакции во грчките медиуми за средбата Заев – Ципрас

Либертас - 25.01.2018

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во ...

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

Точка - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер“, Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша ...

Премиерот Заев од средбата со Ципрас во Давос: Оваа средба откочи процеси, сакаме да стоиме рамо до рамо за да си ...

Бриф - 25.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска оствари средба со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас во Давос, Швајцарија, каде што двајцата шефови на влади учествуваат на годинешниот Светски Eкономски Форум.

„Фејсбук“ ја призна Македонија во име на Ципрас

Sky - 25.01.2018

„Заеднички изјави со македонскиот премиер Зоран Заев“, гласеше на англиски постот на официјалниот фејсбук-профил на грчкиот премиер Алексис Ципрас што се однесуваше на прес-конференцијата во Давос.

Хан: Средбата помеѓу Заев и Ципрас е добра вест

Sky - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ја поздрави средбата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. На својот профил на „Твитер“, Хан ја оцени средбата како многу добра вест и напиша дека ...

Хан: Средбата Заев - Ципрас е многу добра вест...

Н.Македонија - 25.01.2018

Хан: Средбата Заев - Ципрас е многу добра вест Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, оценувајќи ја како многу добра ...

Што ќе договорат Заев и Ципрас во Давос...

Н.Македонија - 25.01.2018

За викендов е најавена лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев, претседателот на државата Ѓорге Иванов, како и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, на која ќе се дискутира за предлозите на Нимиц Новиот пакет на идеи за ...

Хан: Средбата Заев - Ципрас е многу добра вест

Идивиди - 25.01.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, оценувајќи ја како многу добра вест.

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

Канал5 - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Наскоро ќе има лидерска средба со Иванов за името, потврди владиниот портпарол Бошњаковски

Сакам да кажам - 24.01.2018

Предлозите на посредникот на ОН Метју Нимиц за решение на спорот со името ќе бидат тема на средбата на лидерите на политичките партии со претседателот Ѓорге Иванов, која што ја организираат кабинетот на министерот за надворешни работи Никола ...

Прва средба Заев – Ципрас во Давос во обид да се направи пробив во преговорите за името

Канал5 - 24.01.2018

Во овие моменти треба да започне првата билатерална средба меѓу премиерите на Македонија и Грција Заев и Ципрас. Средбата ќе се одржи во Давос на светскиот економски форум – и доаѓа во време кога се интензивирани разговорите за спорот за ...

Средбата Заев и Ципрас ќе дефинира до каде е процесот за името

Телма - 24.01.2018

По средбата Заев – Ципрас денеска во Давос, во Скопје во наредните денови ќе се одржи лидерска средба за да се изгради широк национален консензус за процесот околу името. Потврда за учество на средбата стигна од ВМРО-ДПМНЕ, како и од Кабинетот на ...

Заев на средба со Ципрас во Давос (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2018

Почна средбата во Давос меѓу премиерите на Макеоднија и на Грција . На маргините на Сверскиот економски форум во Давос во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и на Геција , Зоран Заев и Алексис Ципрас .

Започна средбата Заев-Ципрас, не кажуваат дали ќе дадат изјава

Фокус - 24.01.2018

Предмалку започна средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во рамки на Светскиот економски форум во Давос. Се очекува на средбата да се разговара за начите на решавање на спорот со името, а присуствуваат и ...

Прва средба на Заев – Ципрас во Давос

Телма - 24.01.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас се среќаваат во Давос, Швајцарија, на средба која се разговара за прашања за решавање на спорот околу името. Ова е прва средба на двајцата премиери, која се случува во период кога и ...

Заев на твитер ја објави средбата со Ципрас

Сакам да кажам - 24.01.2018

Премиерот Зоран Заев ја најави средбата со премиерот на Грција Алексис Ципрас со слика и порака на официјалниот твитер профил: Отворено разговараме и градиме меѓусебна доверба во интерес на граѓаните.

Андов: Средбата во Давос е исклучително важна

24 Вести - 24.01.2018

Средбите во Давос отсекогаш биле важни вели поранешниот претседател на законодавниот дом Стојан Андов во разговор за тв 24. Иако ова е прва билатерална средба на ниво на премиерите Заев и Ципрас, сепак Андов вели прашањето за името не е непознато на ...

Средба Заев – Ципрас: Прв официјален состанок на првите луѓе на Македонија и Грција

ТВ21 - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се сретнаа на маргините на економскиот форум во Давос. Првата официјална средба меѓу челниците на двете држави засега не дава никакви информации, бидејќи се очекува, но не е сигурна и ...

Заев и Ципрас на заедничка прес конференција: Да се зајакне европската иднина на Западниот Балкан

Канал5 - 24.01.2018

На заедничката прес конференција во Давос премиерите на Македонија и на Грција Заев и Ципрас рекоа дека треба да се унапредат односите меѓу двете земји . Алексис Ципрас изјави ,,Ние сме политичари на новата генерација и ќе се трудиме да ги ...

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Канал5 - 24.01.2018

Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение. Од опозициската партија, преку соопштение реагираат за средбата на Заев и Ципрас во Давос и упатуваат критики до ...

Хан: Средбата на Заев и Ципрас покажа храброст и државотворност

Фокус - 24.01.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан вечерва по средбата на Заев и Ципрас објави реакција на својот твитер профил. -Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност.

Хан: средбата на Ципрас и Заев е добра вест

Канал5 - 24.01.2018

На твитер се огласи и еврокомесарот Јоханес Хан. Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање ќе биде добро за земјите, за регионот и за Европа – напиша Хан, кој во петок во Давос ќе ...

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

Телма - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

ТВ21 - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Апасиев со предупредување до Заев: Пет години затвор за тој што ќе ја потчини државата

Фокус - 24.01.2018

Димитар Апасиев , професорот на штипскиот универзитет Гоце Делчев и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Зоран Заев дека може да се соочи со затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на ...

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

24 Вести - 24.01.2018

Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение. Преку соопштение реагираат за средбата на Заев и Ципрас во Давос и упатуваат критики до грчкиот премиер дека не може ...

Средба Заев- Ципрас во Давос

ТВ21 - 24.01.2018

На маргините на Светскиот економски форум во Давос, денеска средба на премиерите на Македонија и на Грција, Заев и Ципрас. Главна тема на средбата ќе биде името и досегашниот тек на разговорите и пакетот предлози на медијаторот Метју Нимиц.

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

Алсат-М - 24.01.2018

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

ТВ21 - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Средбата Заев - Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Алсат-М - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Преговорите за името во фокусот на првата директна средба Заев-Ципрас во Давос

Канал5 - 24.01.2018

Прашањата поврзани со преговорите за името ќе се најдат на денешната агенда меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на нивната средба во Давос на маргините на Светскиот економски форум.

Преговорите за името во фокусот на првата директна средба Заев-Ципрас во Давос

24 Вести - 24.01.2018

Прашањата поврзани со преговорите за името ќе се најдат на денешната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос на маргините на светскиот економски форум.

Средба Заев-Ципрас во Давос

Телма - 24.01.2018

Прашањата поврзани со преговорите за името ќе се најдат на денешната агенда меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на нивната средба во Давос на маргините на Светскиот економски форум.

Средбата меѓу Заев и Ципрас - главен лакмус за процесот!

Deutsche Welle - 24.01.2018

Надежите се подигнати на високо ниво, а според дипломатски извори, „се очекува од двајцата премиери да произлезат нови импулси на соработка и изрази на добра волја, кои ќе им дадат дополнителна енергија на разговорите“ Клучна средба! И грчките ...

„Момент на вистината“ меѓу Ципрас и Заев во Давос

Deutsche Welle - 24.01.2018

Грчките медиуми јавуваат дека Атина има многу резерви околу евентуалниот договор и забелешки за членот 49 од македонскиот Устав. Ципрас во Давос сака да види дали Заев навистина е заинтересиран за договор Вниманието на јавноста во Македонија и ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Курир - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Околу три часа трае средбата Заев-Ципрас во Давос (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2018

Пред повеќе од два часа почна средбата на премиерот на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос. Главна тема на средбата е пакетот понуден од посредникот на ОН ...

И по два часа, сè уште нема бел чад од Давос

+инфо - 24.01.2018

Двајцата премиери најпрво имаа тет-а-тет средба, а потоа на неа се приклучија и шефовите на дипломатиите на двете земји, Димитров и Никос Коѕијас. Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас вечерва на маргините на Светскиот ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Нетпрес - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

ВИДЕО: Заедничка изјава на Заев и Ципрас по одржаната средба

А1 On - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и Грција денеска во Давос одржаа двочасовна средба, на која што се приклучија и двајцата министри за надворешни ...

(Видео) Заеднички прес на Заев и Ципрас

Макфакс - 24.01.2018

Заедничка прес-конференција на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, по средбата во ...

ВО ЖИВО Пресот на Заев и Ципрас

+инфо - 24.01.2018

Тие ја завршија својата прва средба која траеше повеќе од два часа. Во моментов се одржува заедничка прес конфренција меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, Швајцарија. Тие ја завршија својата прва средба која траеше повеќе од два ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

А1 On - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Ципрас: Мора да најдеме решение за сите употреби, Заев: Немаме иредентистички аспирации кон соседот

МКД - 24.01.2018

„Не само што сакаме да го решиме спорот со името туку и да ги поставиме билатералните односи на цврста основа, на меѓусебно почитување, што значи дека прво мора да се избориме со иредентизмот, во сите негови форми, со гаранции дека нема да оставиме ...

Владата прифати дел од грчките барања - ќе ги менува имињата на аеродромот и автопатот

Алфа - 24.01.2018

Покажавме дека имаме политичка визија и волја за надминување на долгогодишниот спор кој трае 25 години. Покажавме дека имаме политичка визија и волја за надминување на долгогодишниот спор кој трае 25 години.

Ципрас го нарече Заев „македонски премиер"

Press24 - 24.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, по неколку часовната средба со премиерот Зоран Заев во Давос, го нарече македонски премиер. Тој го напиша тоа на социјалната мрежа ...

На фејсбук-профилот на Ципрас: „Заеднички изјави со македонскиот премиер, г. Зоран Заев“

МКД - 24.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на својот официјален профил на Фејсбук пред околу 1 час објави пост со наслов: „Заеднички изјави со македонскиот премиер, г. Зоран Заев“ на англиски јазик, употребувајќи ја за Грците спорната придавка што го означува ...

Заев и Ципрас најавија отстапки за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 24.01.2018

Автопатот Александар Велики ќе се преименува во автопат Пријателство, а ќе се смени и името на аеродромот Александар Велики, рече премиерот Зоран Заев по повеќе од двочасовната средба со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос.

Заев и Ципрас најавија отстапки за да се реши спорот за името

Press24 - 24.01.2018

Алексис Ципрас и Зоран Заев денеска неколку часа разговараа во Давос, а потоа изнесоа детали за средбата. Автопатот Александар Велики ќе се преименува во автопат Пријателство, а ќе се смени и името на аеродромот Александар Велики, рече премиерот ...

„Фејсбук“ ја призна Македонија во име на Ципрас

Макфакс - 24.01.2018

„Заеднички изјави со македонскиот премиер Зоран Заев“, гласеше на англиски постот, на официјалниот фејсбук-профил на грчкиот премиер Алексис Ципрас што се однесуваше на прес-конференцијата во Давос.

Ципрас: Се обврзав да ги поддржам процесите што мојата влада ги кочи

МКД - 24.01.2018

„Зоран ме информираше дека е спремен веднаш да преземе важни иницијативи за надминување на нашите реални разлики прагматично и одговорно, а од моја страна јас исто така соопштувам дека врз таа основа сум подготвен да ги поддржам процедурите што ...

Реакција на Хан: Решението за името ќе биде добро за двете земји, регионот и за Европа

МКД - 24.01.2018

Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање кое и предолго трае ќе биде добро за двете земји, за регионот и за Европа.

Хан: Средбата на Ципрас и Заев е добра вест

+инфо - 24.01.2018

За петок е најавена средба на еврокомесарот Хан со премиерот Заев во Давос. Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање ќе биде добро за земјите, за регионот и за Европа.

Средбата Заев - Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Алфа - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со ...

Хан: Решението за името ќе биде добро за двете земји, регионот и Европа

Press24 - 24.01.2018

Јоханес Хан денеска реагираше на средбата Заев-Ципрас во Давос. - Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање кое и предолго трае ќе биде добро за двете земји, за регионот и за ...

(Видео) Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во ЕУ

Макфакс - 24.01.2018

Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во евроинтеграциите. Ова е една од поентите на грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на обраќањето во Давос по средбата со премиерот Зоран Заев.

Апасиев до Заев: Постои затворска казна за тој што ќе ја потчини Македонија

Нетпрес - 24.01.2018

Професорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Заев дека може да се соочи зо затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на потчинетост во однос на Грција.

Хан на Твитер: Средбата меѓу Заев и Ципрас е добра вест

Стандард - 24.01.2018

„Средбата меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра работа. Покажува храброст, визија и државност. Решавањето на долгогодишното прашање ќе биде добро за земјите, за регионот и Европа“. Ова го напиша на Твитер еврокомесарот за проширување и соседска ...

Преговорите за името во фокусот на првата директна средба Заев-Ципрас во Давос

Слободен Печат - 24.01.2018

Прашањата поврзани со преговорите за името ќе се најдат на денешната агенда меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на нивната средба во Давос на маргините на Светскиот економски форум.

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

Курир - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

Press24 - 24.01.2018

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на ...

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

Press24 - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Лидерска средба за предлогот на Нимиц

МРТ - 24.01.2018

Кабинетот на министерот за надворешни работи Димиторв е во координација со Кабинетот на претседателот Иванов за организација на средба за рамката на која ќе бидат присутни повеќе политички субјекти.

Време е за македонското прашање во смрзнатиот Давос - средбата Заев - Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Сител - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Апасиев го предупреди Заев: Постои затворска казна за тој што ќе ја потчини Македонија!

Таратур - 24.01.2018

Професорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Заев дека може да се соочи зо затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на потчинетост во однос на Грција.

Македонско- грчка средба на премиерско ниво на маргините на Светскиот економски форум во Давос

Press24 - 24.01.2018

На маргините на Светскиот економски форум во Давос, сега и официјално, за 15 часот е најавена македонско- грчка средба на премиерско ниво. Во агендата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе доминираат теми поврзани со преговорите за името.

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Слободен Печат - 24.01.2018

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски.

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Заев и Ципрас

Курир - 24.01.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска за прв пат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. „Започна средбата со премиерот на Република Грција, Ципрас.

Почна средбата Заев-Ципрас во Давос (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2018

Почна средбата меѓу двајцата премиери на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Давос, Швајцарија во рамки на Светскиот економски форум, дознава Плусинфо од владини извори.

Се’ уште трае средбата Заев-Ципрас во Давос (ВИДЕО)

Нетпрес - 24.01.2018

Пред три часа почна средбата на премиерот на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос. Главна тема на средбата е пакетот понуден од посредникот на ОН Метју ...

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

Р.С.Европа - 24.01.2018

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на ...

Денеска во Давос прва средба меѓу Заев и Ципрас

МКД - 24.01.2018

Зоран Заев, претседателот на Владата на Република Македонија и Алексис Ципрас, премиерот на Грција денеска во Давос, Швајцарија, на маргините на Светскиот економски форум ќе се сретнат за првпат.

Во Давос денес сефте средба меѓу Заев и Ципрас

Таратур - 24.01.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, денеска во Давос, Швајцарија, на маргините на Светскиот економски форум ќе остварат прва меѓусебна средба. Главна тема на средбата ќе биде името и досегашниот тек на ...

Сè уште трае средбата Заев-Ципрас

Р.С.Европа - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас попладнево на маргините на Светскиот економски форум во Давос околу 16 часот ја почнаа својата прва директна средба, на која се очекува да бидат разгледани прашања поврзани со процесот ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Макфакс - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Средба Заев- Ципрас во Давос

МРТ - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и на Грција денеска на средба на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Главна тема на средбата ќе биде името и досегашниот тек на разговорите и пакетот предлози на медијаторот Метју Нимиц...

Се уште трае средбата Заев-Ципрас

Слободен Печат - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас вечерва на маргините на Светскиот економски форум во Давос околу 16 часот ја почнаа својата прва директна средба, на која се очекува да бидат разгледани прашања поврзани со процесот за ...

Во Давос по земи или остави

Нетпрес - 24.01.2018

Темава „Создавање заедничка иднина во растргнатиот свет“, чиниш се дистанцира од популизмоти национализмот. Се разбира, економската елита собрана во Давос своите бизниси не ги води во една држава туку во светот како целина.

Изјавите на Заев и на Ципрас (ВИДЕО)

+инфо - 24.01.2018

Тие ја завршија својата прва средба која траеше повеќе од два часа. Во моментов се одржува заедничка прес конфeренција меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Давос, Швајцарија.

Внатрешната дебата одлучувачка за решение на спорот

Нова ТВ - 24.01.2018

Градењето доверба, релаксирани односи и соработка помеѓу Грција и Македонија е една од двете централни точка на средбата што денес во швајцарскиот скијачки центар Давос ќе се одржи помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Хан: Средбата на Ципрас и Заев е добра вест

Нетпрес - 24.01.2018

Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање кое и предолго трае ќе биде добро за двете земји, за регионот и за Европа.

Катимерини: Атина е загрижена поради иредентистичките елементи во македонскиот устав

МКД - 24.01.2018

Членот 49, на пример, ја нагласува важноста на „правата на луѓето што му припаѓаат на македонскиот народ во соседните земји и на раселените Македонци“, вели Катимерини . Во екот на зголемени тензии и во Грција и во поранешната југословенска ...

Грчката опозиција го критикува Ципрас

+инфо - 24.01.2018

Според оваа партија, неопходен предуслов за решавањето на проблемот е ревизијата на Уставот на Македонија. Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение.

Професорот Апасиев му се заканува со затвор на премиерот Заев

Курир - 24.01.2018

Пред денешната средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Давос, Швајцарија, Апасиев цитира законска основа за кривично гонење на претседателот на владата. Професорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ и член на раководството на партијата Левица го ...

Реакција на Хан: Решението за името ќе биде добро за двете земји, регионот и за Европа

Алфа - 24.01.2018

Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност. Решавањето на ова прашање кое и предолго трае ќе биде добро за двете земји, за регионот и за Европа.

Средба меѓу Заев и Ципрас како исчекор кон решение за името

Р.С.Европа - 24.01.2018

Претстојната средба на премиерите на Македонија и на Грција, од владината прес- служба велат дека претставува исчекор кон решение на спорот за името. Наскоро ќе се одржи и широка средба со претседателот Иванов и политичките фактори за рамката на ...

Што донесе Давос: Добра волја, отстапки и подготвеност за решение

Нова ТВ - 25.01.2018

Отстапки на двете земји, подигнување на преговорите на ниво на шефови на дипломатии, но и цврста заложба за интензивирање на процесот за решавање на спорот за името, договорија на вчерашната прва директна средба премиерите на Македонија и на Грција, ...

Денеска во Давос прва средба меѓу Заев и Ципрас

Сител - 24.01.2018

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на ...

Македонско- грчка средба на премиерско ниво на маргините на Светскиот економски форум во Давос

МРТ - 24.01.2018

На маргините на Светскиот економски форум во Давос, сега и официјално, за 15 часот е најавена македонско- грчка средба на премиерско ниво. Во агендата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе доминираат теми поврзани со преговорите за името...

Бошњаковски: Средбата во Давос е исчекор напред кон решение за спорот за името

МРТ - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на прес- конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Нова Демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Press24 - 24.01.2018

Од Нова Демократија денеска реагираа по средбата Ципрас-Заев во Давос. - Решавањето на проблемот меѓу Грција и ПЈРМ како неопходен предуслов ја има ревизијата на Уставот на соседната земја за да се смени нејзиното име и да се елиминираат ...

Почна средбата Заев-Ципрас во Давос (ВИДЕО)

+инфо - 24.01.2018

По денешната прва директна средба на Заев и Ципрас најавена е координација на македонскиот државен и политички врв во сабота во Клубот на пратениците Почна средбата меѓу двајцата премиери на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

ВИДЕО: Започна средбата помеѓу Заев и Ципрас

А1 On - 24.01.2018

Започна средбата помеѓу премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, на маргините од Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Заев пред четири дена изјави дека верува оти помеѓу две земји, кои се пријатели и ...

Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во ЕУ

А1 On - 24.01.2018

Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во евроинтеграциите. Ова е една од поентите на грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на обраќањето во Давос по средбата со премиерот Зоран Заев.

(Видео) Во тек е средбата помеѓу заев и Ципрас

Макфакс - 24.01.2018

Во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос. На средбата се очекува да бидат разгледани прашањата поврзани со процесот за решавање на спорот со името.

Средба Заев-Ципрас во Давос - во сабота лидерска средба за предлогот на Нимиц

Сител - 24.01.2018

Додека светот ја крои економската политика, во Давос Македонија и Грција кројат план за решавање на деценискиот проблем. Прва средба помеѓу Заев и Ципрас, но и прв разговор по новата рамка која Нимиц минатата недела им ја предаде на преговарачите.

Во Давос почна средбата меѓу Заев и Ципрас

Стандард - 24.01.2018

Започна средбата на премиерот на Македонија, Зоран Заев и на Република Грција, Алексис Ципрас. Главна тема на средбата се очкува да биде спорот за името и досегашниот тек на разговорите и пакетот предлози на медијаторот Метју Нимиц.

Започна средбата на Заев и Ципрас во Давос

Нова ТВ - 24.01.2018

Владата на Република Македонија преку соопштение ја информираше јавноста дека штотуку започна средбата меѓу премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос.

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Press24 - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

А1 On - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Кајгана - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Хан по средбата Заев и Ципрас: Средбата е добра вест – решението за името ќе биде добро за двете земји, за регионот и ...

Локално - 24.01.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер ја коментираше првата средба на двајцата премиери на Македонија и на Грција, Зоран Заев и на Алексис Ципрас. „Средбата на Ципрас и Заев е добра вест. Таа покажува храброст, визија и државотворност.

Хан: Средбата на Ципрас и Заев покажува храброст, визија и државотворност

Фактор - 24.01.2018

Средбата на Ципрас и Заев е добра вест, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан по средбата на премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Грција, Алексис Ципрас во Давос. „Таа покажува храброст, визија и државотворност.

Апасиев со предупредување до Заев: Пет години затвор за тој што ќе ја потчини државата

Локално - 24.01.2018

Димитар Апасиев, професорот на штипскиот универзитет Гоце Делчев и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Зоран Заев дека може да се соочи со затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на ...

ВИДЕО: Заев и Ципрас се сретнаа во Давос

Либертас - 24.01.2018

Во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос, на која како што се очекува ќе бидат разгледани прашања поврзани со процесот за решавање на спорот со името.

ЌЕ СЕ РЕШАВА ЛИ ИМЕТО НА МАКЕДОНИЈА ВО ДАВОС: За половина час средба Заев-Ципрас

Фактор - 24.01.2018

Во 15 часот е закажана средбата меѓу двајцата премиери Заев и Ципрас. Тие на маргините на форумот во Давос ќе разговараат за темата која ги „зовре“ страстите на Грчките граѓани кои одржаа протести а најавуваат и нов во престолнината на нашиот јужен ...

(Видео) Во тек е средбата помеѓу Заев и Ципрас

Sky - 24.01.2018

Во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Светскиот економски форум во Давос. На средбата се очекува да бидат разгледани прашањата поврзани со процесот за решавање на спорот за името.

И Али Ахмети на лидерската средба за името

Локално - 24.01.2018

На лидерската средба, в сабота во Клубот на пратениците во Скопје, на која претседателите на најголемите политички партии ќе разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, ќе учествува и претседателот на ...

Политичките лидери наскоро на средба кај Иванов за преговорите за името

Канал 77 - 24.01.2018

Во секој момент треба да почне средбата на македонскиот премиер, Зоран Заев со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Средбата чиј почеток е најавен за 15 часот се случува во рамки на Светскиот економски форум во Давос.

Лидерска средба кај Иванов за името

еМагазин - 24.01.2018

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски.

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

Пулс24 - 24.01.2018

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој учествуваат шефови на држави и влади, други ...

Андов за ТВ24: Средбата во Давос е исклучително важна

Локално - 24.01.2018

Средбите во Давос отсекогаш биле важни вели поранешниот претседател на законодавниот дом Стојан Андов во разговор за ТВ 24 . Иако ова е прва билатерална средба на ниво на премиерите Заев и Ципрас, сепак Андов вели прашањето за името не е непознато ...

ВО ЖИВО: Почна средбата Заев - Ципрас

Фактор - 24.01.2018

Започна средбата на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, во Давос, Швајцарија. Дополнително, премиерите ќе одлучат дали ќе имаат заедничка изјава за медиумите после средбата.

Заев и Ципрас во снежниот Давос го топат мразот за името

Мета - 24.01.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска за прв пат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. „Започна средбата со премиерот на Република Грција, Ципрас.

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името

Република - 24.01.2018

Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во Владата владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Заедничка изјава на Заев и Ципрас по одржаната средба

Локално - 24.01.2018

Премиерите на Македонија и Грција денеска во Давос одржаа двочасовна средба, на која што се приклучија и двајцата министри за надворешни ...

Започна средбата Заев – Ципрас во Давос

Република - 24.01.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас се среќаваат денеска во Давос, Швајцарија, на средба која се разговара за прашања за решавање на спорот околу името. Ова е прва средба на двајцата премиери, која се случува во период кога и ...

Ципрас: Мора да најдеме решение за сите употреби, Заев: Немаме иредентистички аспирации кон соседот

Тера - 24.01.2018

„Не само што сакаме да го решиме спорот со името туку и да ги поставиме билатералните односи на цврста основа, на меѓусебно почитување, што значи дека прво мора да се избориме со иредентизмот, во сите негови форми, со гаранции дека нема да оставиме ...

Во живо: Заедничка изјава на Заев и Ципрас (видео)

Република - 24.01.2018

По денешниот состанок во Давос, премиерите Заев и Ципрас излегоа со изјави пред новинарите. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright).

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Канал 77 - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Средбата меѓу Заев и Ципрас – главен лакмус за процесот!

Бриф - 24.01.2018

Клучна средба! И грчките медиуми, но и дипломатски извори во Македонија и Грција, со овие два збора ја дефинираат денешната средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Поглед - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

И Али Ахмети на лидерската средба за името

Мета - 24.01.2018

На лидерската средба, в сабота во Клубот на пратениците во Скопје, на која претседателите на најголемите политички партии ќе разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, ќе учествува и претседателот на ...

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Започна средбата помеѓу премиерот Заев и премиерот на Република Грција, Ципрас

iPortal - 24.01.2018

Започна средбата на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, во Давос, ...

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Фактор - 24.01.2018

После 15 години, македонска делегација повторно ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос. Досега според познавачите во Давос, учествувале само Киро Глигоров , Борис Трајковски и Стојан Андов , кои добиле покани и кои ја претставувале ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Sky - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Тера - 24.01.2018

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски.

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Либертас - 24.01.2018

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски.

Клучни преговори Заев-Ципрас за името почнуваат во Давос

Локално - 24.01.2018

Премиерите на Република Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денска ќе го одржат клучниот состанок во врска со спорот за името во швајцарското одморалиште Давос, каде се одржува Светскиот економски форум.

„Фејсбук“ ја призна Македонија во име на Ципрас

Точка - 24.01.2018

„Заеднички изјави со македонскиот премиер Зоран Заев“, гласеше на англиски постот на официјалниот фејсбук-профил на грчкиот премиер Алексис Ципрас што се однесуваше на прес-конференцијата во Давос.

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот

Локално - 24.01.2018

Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение. Од опозициската партија, јавува дописникот на МИА од Атина, преку соопштение реагираат за средбата на Заев и Ципрас ...

ВИДЕО: Заеднички прес на Заев и Ципрас

Либертас - 24.01.2018

Следете ја во живо заедничката изјава меѓу премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, по средбата остварена вечерва на маргините на Светскиот економски форум во ...

Маратонска средба Заев - Ципрас: Крајното решение мора да биде прифатливо за двете страни

Фактор - 24.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас по средбата со нашиот премиер, Зоран Заев во Давос изјави дека се борат да најдат решение за името. Вели дека на Балканот има национализам, а регионот мора да се фокусира на предзвиците за 21 век како безбедност, ...

ВО ЖИВО: Заев и Ципрас прес - Аеродромот менува име - слушнете кое

Вечер Прес - 24.01.2018

Во моментов се одржува заедничка прес конфeренција меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Давос, Швајцарија. Тие ја завршија својата прва средба која траеше повеќе од два ...

(Видео) Заедничка изјава на Заев и Ципрас

Точка - 24.01.2018

Заедничка изјава на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас по средбата во Давос. Зоран Заев Алексис Ципрас "28th ...

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Локално - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Заев по средбата со Ципрас: Ќе се смени името на автопатот и скопскиот аеродром

еМагазин - 24.01.2018

Премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во Давос најави промена на името на скопскиот аеродром „Александар Велики“ и автопатот кој го носи истото име.

Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во ЕУ

Точка - 24.01.2018

Грција ќе ги откочи процесите за напредок на Македонија во евроинтеграциите. Ова е една од поентите на грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на обраќањето во Давос по средбата со премиерот Зоран Заев.

Средбата меѓу Заев и Ципрас – главен лакмус за процесот!

Либертас - 24.01.2018

Надежите се подигнати на високо ниво, а според дипломатски извори, „се очекува од двајцата премиери да произлезат нови импулси на соработка и изрази на добра волја, кои ќе им дадат дополнителна енергија на разговорите“, пишува Дојче веле .

Средбата Заев – Ципрас во фокусот на грчките медиуми

Либертас - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Заев и Ципрас ќе се сретнат во 15 часот: Атина не отстапува од ерга омнес

еМагазин - 24.01.2018

Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа. Паралелно со заминувањето на грчкиот премиер во швајцарскиот зимски ски центар, ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Тера - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Момент на вистината за Заев и Ципрас

CivilMedia - 24.01.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на Светскиот економски форум во Давос, денеска попладне. Оваа средба ќе се одржи во денови на зајакнати активности на двете влади и обновени националистички тонови на двете страни од границата.

Видео ЖИВО Давос! Средба Заев -Ципрас

Локално - 24.01.2018

Започна средбата на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, во Давос, Швајцарија. Во прилог Ви испраќаме видео инсерти и фотографии од средбата.

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Вечер Прес - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Прва средба помеѓу Заев и Ципрас

Точка - 24.01.2018

По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, полето на преговори за решение на спорот за името ќе се префрли и во Давос, каде што Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум ќе ја имаат првата ...

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Мета - 24.01.2018

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњакоски.

Апасиев го заплашува Заев со затвор!?

CivilMedia - 24.01.2018

Пред денешната средба на Заев и Ципрас која ќе се одржи во Давос, Швајцарија, Димитар Апасиев член на Левица и асистент на Правниот факултет на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, на својот Фејсбук профил го „предупредува“ премиерот Зоран Заев! ...

(ВИДЕО) Прва средба Заев-Ципрас

еМагазин - 24.01.2018

Во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос, на која централна тема е спорот со името. На средбата присуствуваат и министрите за надворешни работи на двете ...

Прва средба на Заев и Ципрас во Давос...

Н.Македонија - 24.01.2018

Прва средба на Заев и Ципрас во Давос Во тек е средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Светскиот економски форум во Давос, на која како што се очекува ќе бидат разгледани прашања поврзани со ...

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името...

Н.Македонија - 24.01.2018

Бoшњаковски: Средбата во Давос исчекор кон решение за спорот за името Средбата во Давос на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е исчекор напред кон решение за спорот за името, изјави на денешната прес-конференција во ...

Преговорите за името во фокусот на првата директна средба Заев-Ципрас во Давос...

Н.Македонија - 24.01.2018

Преговорите за името во фокусот на првата директна средба Заев-Ципрас во Давос Прашањата поврзани со преговорите за името ќе се најдат на денешната агенда меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на нивната средба во Давос ...

Во Грција со умерен оптимизам ја очекуваат средбата во Давос...

Н.Македонија - 24.01.2018

Во Грција со умерен оптимизам ја очекуваат средбата во Давос Особено е важна и клучна средбата во Давос, а разговорите за името се пренесуваат на највисоко ниво, коментираат грчките медиуми во пресрет на денешната средба на премиерите на Македонија ...

Средбата Заев - Ципрас во фокусот на грчките медиуми...

Н.Македонија - 24.01.2018

Средбата Заев - Ципрас во фокусот на грчките медиуми Учеството на Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос и средбите со Зоран Заев и Кристин Лагард, се главните теми во грчките медиуми во изминатите 24 часа.

Неколкучасовна средба на премиерите Заев и Ципрас во Давос за решавање на спорот за името

AKO - 24.01.2018

,, Отворено разговараме и градиме меѓусебна доверба во интерес на граѓаните“- е кусата порака на Фб профилот на премиерот Зоран Заев. Во 15 часот започна средбата меѓу Заев и грчкиот премиер Ципрас, на која се зборува за решавање на проблемот со ...

По средбата Заев-Ципрас во Давос, лидерска средба за името во Скопје

Алсат-М - 23.01.2018

По средбата Заев-Ципрас во Давос и по враќањето на премиерот во земјава се очекува лидерска средба за прашањето за името на која ќе се анализира процесот. Состанокот го најави вицепремиерот Османи кој оценува дека има оптимизам кај двете страни во ...

Заев денеска на средба со Ципрас во Давос

Фокус - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од денеска до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, ...

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Давос

Алсат-М - 23.01.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Давос, Швајцарија во рамките на барањето решение за долгогодишниот спор околу името. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на ...

Собир на светските лидери во Давос, средбата Заев - Ципрас закажана за утре

24 Вести - 23.01.2018

Првата директна средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас е закажана за утре во Давос. Лидерите на двете земји ќе се сретнат во рамки на светскиот економски форум, кој официјално започнува денеска, а ќе трае до 26 ...

Средбата Заев - Ципрас клучна за името, оценка на грчките медиуми

Канал5 - 23.01.2018

Особено важна и клучна е средбата во Давос, а разговорите за името се пренесуваат на највисоко ниво, ова се најчестите коментари во грчките медиуми во пресрет на средбата на двајцата премиери.

Преговорите за името пред најсериозен тест, утре средба Заев-Ципрас

Канал5 - 23.01.2018

Утре на најголемиот светски економски форум во Давос, Швајцарија, ќе се одржи првата билатерална средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција Заев и Ципрас. Од владата освен најава за средбата не соопштуваат повеќе детали.

Средбата Заев – Ципрас ќе покаже во која насока се движат разговорите за името

Телма - 23.01.2018

Македонија и Грција се блуску до некои прашања за решенија околу спорот за името и утрешната средба меѓу премиерите на двете земји Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос ќе покаже во која насока се движи процесот.

Во Атина најавени протести, во Давос средба Заев-Ципрас

24 Вести - 23.01.2018

Зајакнувањето на односите меѓу Македонија и Грција во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период и анализа на досега постигнатото во преговорите меѓу двете земји за прашањето за името, се на агендата на утрешната прва директна средба ...

Скопје и Атина фокусирани на Давос

МРТ - 23.01.2018

Очекувањата се да има напредок во насока на изнаоѓање на едно заемно прифатливо решение. Од македонската Влада велат дека се во тек консултациите, се прават напори процесот да биде инклузивен.

Утре во Давос Заев и Ципрас, а потоа Нимиц со шефовите на дипломатиите ќе разговараaт за името

МКД - 23.01.2018

Утре на маргините на Светскиот економски форум во Давос премиерите Зоран Заев и Андонис Самарас ќе имаат средба на која главна тема ќе биде спорот што Грција го има со уставното име на Македонија.

Заев со интензивна агенда во Давос

Стандард - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од 24 до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и ...

Иницијатива постои, координација пред средбата со Ципрас нема да има

Сител - 23.01.2018

Премиерот Заев дефинитивно ќе оствари прва средба со грчкиот премиер Ципрас во Давос без претходна координација со Претседателот Иванов и најголемата опозициска партија по предлогот на Нимиц.

Што може да се очекува од средбата на Заев и Ципрас во Давос?

Нова ТВ - 23.01.2018

Отвореното прашање за името меѓу Македонија и Грција по над две децении стагнација, во моментов е во фокусот на една оптимистичка атмосфера, а истото утре ќе се најде на маса помеѓу најодговорните претставници на двете држави, на средбата на ...

Грчки медиуми: Средбата Заев-Ципрас клучна за решението на спорот

Слободен Печат - 23.01.2018

Особено важна и клучна е средбата во Давос, а разговорите за името се пренесуваат на највисоко ниво, ова се најчестите коментари во грчките медиуми во пресрет на средбата на двајцата премиери.

Атина и Скопје фокусирани на Давос

Сител - 23.01.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Давос, Швајцарија во рамките на барањето решение за долгогодишниот спор околу името. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на ...

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Давос

Р.С.Европа - 23.01.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Давос, Швајцарија во рамките на барањето решение за долгогодишниот спор околу името. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на ...

Заев ќе се сретне со Ципрас во Давос

Press24 - 23.01.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев, заедно со својот грчки колега, премиерот Алексис Ципрас, ќе се сретне во Давос, Швајцарија, а тема меѓу соговорниците е секако долгогодишниот спор за името.

Сите ја очекуваат средбата Заев – Ципрас

Нова ТВ - 23.01.2018

Преговорите за името и најавената средба Заев – Ципрас во Давос се во фокусот на грчката, но и на македонската јавност. Аналитичарите и медиумите во Грција оценуваат дека главен проблем и во двете земји ќе биде да се обезбеди внатрешна политичка ...

Атина и Скопје фокусирани на Давос

Слободен Печат - 23.01.2018

Преговорите за името и најавената средба Заев – Ципрас во Давос, и натаму се во фокусот на грчката, но и на македонската јавност. Големо внимание предизвика и завчерашниот протест во Солун на кој се бранеше терминот „Македонија“, по што реакции ...

Утре во Давос средба Заев- Ципрас

МРТ - 23.01.2018

Владата ги анализира предлозите на Медијаторот Нимиц, се вложуваат напори за инклузивност на процесот. Утре на маргините на самитот во Давос, средба на премиерите Заев и Ципрас... Утре на маргините на Светскиот економски форум во Давос, средба на ...

Заев со интензивна програма на учество во Давос, средба и со премиерот Ципрас

А1 On - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од 24 до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и ...

Средбата Заев-Ципрас ќе се одржи утре во Давос

МКД - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев, кој учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, утре ќе има средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас, потврди владината прес служба. Заев, освен со Ципрас, ќе има средба и со еврокомесарот за европска соседска ...

Заев со интензивна агенда во Давос, во фокусот е утрешната средба со Ципрас

+инфо - 23.01.2018

Заев, како што соопшти Владата, ќе има средба и со еврокомесарот Јоханес Хан в петок. Зајакнување на односите меѓу двете земји во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период, како и анализа на досега постигнатото во обновените преговори ...

Средби со Ципрас и Хан на агендата на Заев во Давос

Макфакс - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев од 24 до 26 јануари ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на најголемите компании во ...

Ципрас и Заев денеска ќе направат клучен пробив кон решение за спорот за името?

+инфо - 23.01.2018

Аналитичарите оценуваат дека премиерите на Грција и на Македонија ќе отворат фронт министрите за надворешни работи да најат добар компромис. Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, кој учествува на годинашниот Светски економски форум во ...

Заев ќе се сретне со Ципрас во Давос

Нетпрес - 23.01.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев, заедно со својот грчки колега, премиерот Алексис Ципрас, ќе се сретне во Давос, Швајцарија, а тема меѓу соговорниците е секако долгогодишниот спор за името.

Грчките медиуми: Средбата Заев – Ципрас клучна за името

Либертас - 23.01.2018

Особено важна и клучна е средбата во Давос, а разговорите за името се пренесуваат на највисоко ниво, ова се најчестите коментари во грчките медиуми во пресрет на средбата на двајцата премиери.

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Давос

Тера - 23.01.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Давос, Швајцарија во рамките на барањето решение за долгогодишниот спор околу името. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на ...

Премиерот Заев со интензивна програма на учество во Давос, средба и со премиерот Ципрас

Бриф - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од 24 до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и ...

Заев во Давос ќе се сретне со Ципрас, Хан и ќе учествува на панел-дискусии

Мета - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија каде во среда, на 24 јануари ќе се сретне со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, а во петок (26 јануари) со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Со кој се ќе се сретне Заев во Давос?

еМагазин - 23.01.2018

Зајакнување на односите меѓу двете земји во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период, како и анализа на досега постигнатото во обновените преговори меѓу Македонија и Грција за прашањето за името, ќе бидат во фокусот на утрешната прва ...

Во Атина најавени протести, во Давос средба Заев-Ципрас

Локално - 23.01.2018

Зајакнувањето на односите меѓу Македонија и Грција во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период и анализа на досега постигнатото во преговорите меѓу двете земји за прашањето за името, се на агендата на утрешната прва директна средба ...

По митингот во Солун утре е Давос, а кои се кочничарите на решението за името?

Локално - 23.01.2018

Митингот во Солун заврши .Утре е средбата во Давос. Преговорите за името и натаму монета за поткусурување за партиски политички профит, а не за евроинтеграции на Македонија и покрај сите заложби на владите во Атина и Скопје.

Средби со Ципрас и Хан на агендата на Заев во Давос

Вечер Прес - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев од 24 до 26 јануари ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на најголемите компании во ...

Митингот во Солун нема да влијае на разговорите со Македонија

Локално - 23.01.2018

Митингот во Солун нема да влијае на разговорите со Македонија., во ова е убеден грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцис. Според неговите зборови, настанот едноставно ја покажува позицијата на многумина во Грција на оваа тема.

Грците се пребројуваат пред средбата на Ципрас и Заев

Фактор - 23.01.2018

Грчките опозициски партии видоа одлична можност да се промовираат себеси и да ја нападнат владата на премиерот Алексис Ципрас со тврди националистички настапи. Пред утрешната средба меѓу грчкиот премиер Ципрас и македонскиот премиер Заев која треба ...

Атина и Скопје фокусирани на Давос

Либертас - 23.01.2018

Преговорите за името и најавената средба Заев – Ципрас во Давос, и натаму се во фокусот на грчката, но и на македонската јавност. Големо внимание предизвика и завчерашниот протест во Солун на кој се бранеше терминот „Македонија“, по што реакции ...

Средби со Ципрас и Хан на агендата на Заев во Давос

Sky - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев од 24 до 26 јануари ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на најголемите компании во ...

Пет сличности помеѓу Заев и Ципрас

еМагазин - 23.01.2018

Премиерот на Македонија, Зоран Заев и премиерот на Грција, Алексис Ципрас во Давос деновиве ќе ја имаат својата прва средба, по која ќе биде многу појасно до кај се преговорите за спорот со името и дали на повидок е решение.

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Фактор - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев ќе има средба со претседателот, Ѓорѓе Иванов, лидерот на ДУИ, Али Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Ќе разговараат за името, предлогот на медијаторот Метју Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот ...

Заев со интензивна агенда во Давос, во фокусот првата директна средба со Ципрас

Либертас - 23.01.2018

Зајакнување на односите меѓу двете земји во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период, како и анализа на досега постигнатото во обновените преговори меѓу Македонија и Грција за прашањето за името, ќе бидат во фокусот на утрешната прва ...

Средби со Ципрас и Хан на агендата на Заев во Давос

Точка - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев од 24 до 26 јануари ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на најголемите компании во ...

Атина очекува напредок по средбата Заев-Ципрас во Давос

Локално - 23.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев утре ќе ја остварат првата меѓусебна билатерална средба на маргините на Светскиот економски форум во швајцарскиот Давос.

(ВИДЕО) 360˚ Владите во Атина и во Скопје на тест за отпорноста на притисок – што ќе донесе средбата Заев-Ципрас?

Либертас - 23.01.2018

Напорите за решавање на прашањето за името се во деликатна фаза. Ако процесот ги издржи притисоците што доаѓаат од повеќе страни и не пропадне уште во оваа етапа, тогаш можно е да влезе во нова, посуштинска фаза, во која ќе почнат да се наѕираат ...

Заев со интензивна агенда во Давос, во фокусот првата директна средба со Ципрас

Бриф - 23.01.2018

Зајакнување на односите меѓу двете земји во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период, како и анализа на досега постигнатото во обновените преговори меѓу Македонија и Грција за прашањето за името, ќе бидат во фокусот на утрешната прва ...

Атина и Скопје фокусирани на Давос...

Н.Македонија - 23.01.2018

Атина и Скопје фокусирани на Давос Преговорите за името и најавената средба Заев-Ципрас во Давос и натаму се во фокусот на грчката, но и на македонската јавност. Големо внимание предизвика и завчерашниот протест во Солун на кој се бранеше терминот ...

Заев со интензивна агенда во Давос, во фокусот првата директна средба со Ципрас...

Н.Македонија - 23.01.2018

Заев со интензивна агенда во Давос, во фокусот првата директна средба со Ципрас Зајакнување на односите меѓу двете земји во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период, како и анализа на досега постигнатото во обновените преговори меѓу ...

Сите погледи кон Давос...

Н.Македонија - 23.01.2018

Спорот со Грција навлегува во една подинамична и поделикатна фаза, во која сите погледи се насочени кон претстојната прва средба на премиерите на двете земји, Заев и Ципрас, во Давос, по која се очекува многу работи да бидат појасни Некои од грчките ...

Заев во Давос во среда ќе има средба со Ципрас, денеска ги слуша обраќањата на Макрон,Јункер, Меркел…

AKO - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од 24 до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и ...

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев – Ципрас

ТВ21 - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

Очекуваме напредок од средбата ципрас-заев во Давос, рече портпаролот на грчката влада

Сакам да кажам - 22.01.2018

На средбата Заев – Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно заемно прифатливо решение, изјави портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, јави дописникот на државната Агенција МИА од Атина.

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев – Ципрас

Телма - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

Ѕанакопулос: Од средбата Заев- Ципрас очекуваме напредок кон решение

Алсат-М - 22.01.2018

На средбата Заев – Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение, изјави портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос. Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави ...

Ѕанакопулос: Од средбата Заев- Ципрас очекуваме напредок кон решение

Канал5 - 22.01.2018

На средбата Заев - Ципрас, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно заемно прифатливо решение , вели портпаролот на грчката влада. Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот редовен брифинг со новинарите рече дека сите прашања ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Алсат-М - 22.01.2018

Посредникот на ОН, Метју Нимиц, ќе ги посети Скопје и Атина во следните десет дена за да ги извести шефовите на двете земји за последната рунда разговори, но исто така и за предлозите. Од Владата во Скопје велат дека ги анализираат предлозите кои ...

Ѕанакопулос: Од средбата Заев- Ципрас очекуваме напредок кон решение

ТВ21 - 22.01.2018

На средбата Заев – Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение, изјави портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, објави МИА.

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев - Ципрас

Канал5 - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

Грчки медиуми: Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев - Ципрас

+инфо - 22.01.2018

Не е исклучено Ципрас и Заев на 24 јануари во Давос да излезат со заедничко соопштение дека е направен прогрес во решавањето на прашањето за името. Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите ...

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев - Ципрас

Сител - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

Ѕанакопулос: Од средбата Заев- Ципрас очекуваме напредок кон решение

Слободен Печат - 22.01.2018

На средбата Заев – Ципрас, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно заемно прифатливо решение , вели портпаролот на грчката влада. Димитрис Ѕанакопулос, јавува дописникот на МИА од Атина, на денешниот редовен брифинг со ...