TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балканот во канџите на снегот и студот

Deutsche Welle - 12.02.2012

Снегот и студот што го зафатија Балканот отсекоа голем број села во планинските региони и предизвикаа проблеми во сообраќајот и во снадувањето со електрична енергија и основни намирници.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

24 Вести - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

По воздушен пат извршен дотур на храна и лекови во 17 села во Кавадарци, Велес и Градско

24 Вести - 12.02.2012

Вкупно 17 села во општините Кавадарци, Велес и Градско беа опфатени со денешната акцијата за дотур по воздушен пат на потребните намирници до населените места кои се отсечени поради снегот, соопшти ...

Повеќе лавини на патот Маврово - Дебар

Утрински - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Без храна и лекови останаа шест села во Гостиварско

МКД - 12.02.2012

Шест села во Гостиварско веќе трет ден се целосно отсечени од цивилизацијата поради непрекинатите снежни врнежи. Станува збор за селата Горјане, Ѓурѓевиште, Ново Село, Пожаране, Калиште и Врањовце во ...

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Алфа - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

По воздушен пат извршен дотур на храна и лекови во 17 села

Н.Македонија - 12.02.2012

Вкупно 17 села во општините Кавадарци, Велес и Градско беа опфатени со денешната акцијата за дотур по воздушен пат на потребните намирници до населените места што се отсечени поради снегот, соопшти ...

Трети ден отсечени повеќе села во гостиварскиот регион

+инфо - 12.02.2012

Интензивните врнежи од снег ја влошија состојбата во сообраќајот во гостиварски регион, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

ФОТО: И Ѓорге Иванов доставува храна за најзагрозените

+инфо - 12.02.2012

Претседателот Ѓорге Иванов тргна во достава на храна за најзагрозените. Според фотографијата на порталот Прес 24, Иванов со армиски хеликоптер Ми-8 ќе посети жители на места зафатени од снежни наноси ...

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Сител - 12.02.2012

Снегот кој сеуште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

МРТ - 12.02.2012

Tweet Снегот кој сеуште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

И претседателот Иванов во мисија за помагање на најзагрозените

Канал5 - 12.02.2012

Денеска попладнево на хуманитарната мисија на АРМ која помагаше во десетина отсечени села се приклучи и претседателот на државата Ѓорге Иванов.

Сител репортажа од доставување помош со хеликоптер

Сител - 12.02.2012

Малку постабилно и ведро време е се што им е потребно на хеликоптерите на АРМ за да полетаат и да достават храна и друг вид помош во местата кои се отсечени поради снежното невреме.

Снегот го отсече туристичкиот центар Маврово

Вечер - 12.02.2012

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика Снегот кој се уште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема ...

Снегот го отсече туристичкиот центар Маврово

Press24 - 12.02.2012

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема ...

Маврово отсечено од светот поради снежните врнежи

Sky - 12.02.2012

Снегот кој интензивни паѓа допринесе за воведување целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика. Утринава на патот Маврови Анови - Дебар регистрирани се неколку лавини, а една ...

Во општина Врапчиште повеќе села отсечени веќе три дена

Sky - 12.02.2012

Веќе трет ден во општина Врапчиште има најмногу отсечени села. Поради висината на снежната покривка која достигнува и над метар од локалната самоуправа утрово побараа помош од Дирекцијата за заштита ...

ФОТО: Претседателот Иванов со хеликоптер ќе доставува храна за загрозените од снегот

Press24 - 12.02.2012

Два армиски хеликоптери Ми-8 се подготвени да полетаа и да достават помош за најзагрозените во местата отсечени поради снегот.

ФОТО: Во хеликоптер со претседателот Иванов- достава на храна за најзагрозените

Press24 - 12.02.2012

Претседателот Иванов со армиски хеликоптер Ми-8 тргна во достава на храна за ...

Фото: Претседателот Иванов со хеликоптер доставуваше помош до најзагрозените

Sky - 12.02.2012

Заедно со тимот на АРМ и два армиски хиликоптери Ми-8 претседателот на Макеоднија, Ѓорге Иванов полетаа да им достават помош на најзагрозените региони кои што се отсечени поради снежното ...

Со хеликоптер доставени храна и лекови во 17 завеани села

Sky - 12.02.2012

Во 17 завеани села во општините Кавадарци, Велес и Градско, денеска по воздушен пат со хеликоптер беа доставени потребните намирници, соопшти Центарот за управување со кризи.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Макфакс - 12.02.2012

Продолжените интензивни снежни врнежи на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села e оневозможено снабдувањето со храна и лекови.

Балканот завеан од снег

Deutsche Welle - 11.02.2012

Ниските температури оставија илјадници луѓе на Балканот без електрична енергија и го зголемија бројот на починати од студот. Обилните снежни врнежи и силниот ветар се очекува да потраат до понеделник.

Во гостиварско над илјада жители отсечени поради снегот

Р.С.Европа - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.Од општина Врапчиште, на чија територија се овие населени места велат дека ...

Екстремно невреме на балканот

Телма - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Викендов ќе здивнеме, од вторник ќе мрзнеме

Н.Македонија - 11.02.2012

Планираните активности за дотур на продукти до завеаните села по воздушен пат се откажани, откако 25-те села што снегот ги отсече беа снабдени со основните продукти за живот - Основните продукти за ...

1.500 жители отсечени поради снегот во 75 села

Алфа - 11.02.2012

Поради лошите временски услови предизвикани од обилните снежни врнежи во последните 2 дена отсечени се 75 села низ земјава со околу 1500 жители.

Снегот го завеа Балканот

+инфо - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

1.500 жители на шарпланински села заробени, градоначалникот вели дека има елементарна непогода!

+инфо - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

Балканот завеан поради обилните снежни врнежи

Сител - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Балканот завеан поради обилните снежни врнежи

МРТ - 11.02.2012

Tweet Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Во Врапчиште непроодни патишта, отсечени 1.500 жители

Сител - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

Хеликоптерот достави помош и храна до две кочански села

Sky - 11.02.2012

На неколкуте планински села во Кочанско кои поради лошата временска состојба останаа отсечени од градот, во Петокот им беше доделена помош – пакети со храна и лекови.

Балканот блокиран во снег - голем број граѓани отсечени од цивилизацијата

Press24 - 11.02.2012

Хеликоптер на Оружените сили на БиХ, кој летал на релација Сараево-Гацко-Билеќа, принудно слетал денеска кај Калиновика поради влошените временски услови.

Балканот загрозен поради обилните врнежи на снег

Курир - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Снегот отсече околу 1 500 жители на територијата на општина Врапчиште

Sky - 11.02.2012

Во подножјето на Шар Планина поради снежните врнежи се отсечени шест села со околу 1 500 жители. Поради снежните врнежи кои се се поинтензивни од попладнево под дебела снежна покривка останаа ...

1.500 жители се отсечени заради непроодни патишта

Press24 - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

Втора снежна акција на армиските хеликоптери

Утрински - 10.02.2012

Центарот за кризи ги снабдуваше отсечените села во Липково, Ранково, Крива Паланка и Новаци Продолжува воздушната акција за обезбедување основни средства за жителите во селата завеани од снежните ...

Откажан дотурот на намирници во завеаните села

Утрински - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Хеликоптерска помош за завеаните

Н.Македонија - 10.02.2012

Армијата со своите летала достави пакети во дваесетина отсечени села Два армиски хеликоптери вчера доставуваа храна, лекови и средства за хигиена во отсечените делови на Македонија.

Хеликоптерите со намирници за дел од завеаните села денеска не полетаа

+инфо - 10.02.2012

Откажан е денешниот планиран дотур на намирници за завеаните села поради лошото студено време и снежните врнежи, информираше Координативното тело за справување со состојбата во Македонија.

Армиски хеликоптери носат храна и лекови во завеаните села

Канал5 - 10.02.2012

Четириесетина села целосно се блокирани, сообраќајот по сите патишта се одвива во отежнати и зимски услови, се уште стои забраната за движење на тешки товарни возила по планинските превои.

Се пробиваат патишта во должина од 40 километри до 10 завеани села во општина Нагоричане

Канал5 - 10.02.2012

Од денеска почнува расчистување на 40 километри локални патишта до 10 завеани села во општина Старо Нагоричане. Над 15 дена близу 800 жители од овој дел на Македонија живеат отсечени од светот.

Дваесет дена козјачките села отсечени од светот

Канал5 - 10.02.2012

Се трошат последните резерви од храната за добитокот но и залихите од основните прехранбени продукти во десетте завеани села во општината Старо Нагоричане.

Храна, лекови и хигиенски средства за луѓето од отсечените села

Сител - 10.02.2012

Храна, лекови и хигиенски средства. Три хеликоптери на АРМ и денес ги снабдија со намирници критичните села. Беше предвидено акцијата да се одвива во 7 општини и 24села во Македонија.

Околу 200 жители во Мариовско и натаму отсечени поради снегот

Канал5 - 10.02.2012

Мариовските села Зовиќ, Градешница, Будимирци, Старавина, Груништа, Ивени, Грумази и Скочивир и натаму се отсечени од светот.

Интензивните врнежи од снег ги приземјиа хеликоптерите- помошта за завеаните не може да се достави

Канал5 - 10.02.2012

Поради лошите временски услови откажани се денешните активности за дотур на потребните намирници со армиските хеликоптери.

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

Сител - 10.02.2012

На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

МРТ - 10.02.2012

Tweet На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Откажан дотурот на намирници во завеаните села поради лошото време

МРТ - 10.02.2012

Tweet Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Хеликоптерите приземјени, дотурот на храна и лекови стопиран

Вечер - 10.02.2012

Завеаните жители во планинските села во повеќе региони од државата вчера останаа без потребната помош во храна и лекови поради новите врнежи на снег и лошото време.

Поради лошото време откажан дотурот на намирници во завеаните села

Курир - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Отсечените села денеска нема да добијат храна заради снегот

Нетпрес - 10.02.2012

Дотурот на потребните намирници со хеликоптер до граѓаните кои останаа отсечени во неколку македонски села предвиден за денеска е откажан поради лошите временски услови, информира Центарот за ...

Лошото време ја одложи доставата на храна во отсечените села

eReporter - 10.02.2012

Поради лошите временски услови се откажани активностите кои беа предвидени за денес, за дотур на потребните намирници по воздушен пат за жителите во отсечените села.

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

Курир - 10.02.2012

На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Снегот ги приземји хеликоптерите- нема помош за завеаните

Press24 - 10.02.2012

Поради лошите временски услови откажани се денешните активности за дотур на потребните намирници со армиските хеликоптери.

Лошото време го стопира дотурот на помош по воздушен пат

Sky - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија поради лошите временски услови донесе одлука, денешните активности за дотур на потребните намирници по воздушен пат да се откажат.

Завеаните останаа без помош, хеликоптерите приземјени поради невремето

БезПардон - 10.02.2012

Поради лошите временски услови, се откажа денешниот дотур на намирници за завеаните села, соопшти Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и ...

Хеликоптерите со намирници не полетаа до завеаните села

Фама - 10.02.2012

Намирници за завеаните села поради лошото студено време и снежните врнежи денеска не беа доставени, информираше Координативното тело за справување со состојбата во Македонија.

Стопирано доставувањето на помош со хеликоптери

Макфакс - 10.02.2012

Поради неповолните временски услови Координативното тело за справување со состојбата како последица на студеното време и снежните врнежи одлучи да се прекине доставувањето на намирници за завеаните ...

Помош за планинските села во Кочанско

Inpress - 10.02.2012

Кочани, 10. февруари 2012 (ИНПРЕС) На неколкуте планински села во Кочанско кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска ќе им биде доделена помош - пакети со храна и лекови.

Поради лошото време, се стопира дотурот на помош по воздушен пат

Inpress - 10.02.2012

Скопје, 10. февруари 2012 (ИНПРЕС) Поради лошите временски услови, Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи, одлучи да се ...

Храна за отсечените села со армиски хеликоптери

Утрински - 09.02.2012

Координативното тело за справување со снежните состојби ќе ги обезбедува жителите на Сопиште, Студеничани и Чучер-Сандево со храна и лекови Армиски хеликоптери тргнаа во акција за спас на населението ...

Телма „се проби“ до завеани кумановски села

Телма - 09.02.2012

Залихите на храна се при крај, добитокот ни е гладен, а струја немавме воопшто цела недела. Од шести јануари сме завеани и отсечени од цивилизацијата, раскажува Боро Милошевски од селото Длабочица до ...

Храна и лекови за завеаните со армиски хеликоптери

Н.Македонија - 09.02.2012

Најзагрозени се скопскиот, прилепскиот и кумановско-липковскиот регион велат од Центарот за управување со кризи. Од утре синоптичарите најавуваат нови снежни врнежи, кои ќе се интензивираат в недела ...

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе носат храна и лекови до завеаните села во Македонија

+инфо - 09.02.2012

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат храна, лекови и средства за лична хигиена до завеаните планински села во Македонија.

Хеликоптерите последна надеж во завеаните села

Вечер - 09.02.2012

Целиот Балкан е парализиран поради невидениот студ, а властите во речиси сите држави со хеликоптери доставуваат храна и лекови во отсечените места Три хеликоптери на АРМ вчера ја доставуваа ...

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат храна и лекови во завеаните села

Press24 - 09.02.2012

Дирекцијата за заштита и спасување да се ангажира градежна механизација за расчистување на патните правци Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат залихи во завеаните села.

Во Тетово сите патишта проодни, градоначалникот Беџети во посета на планинските села

Sky - 09.02.2012

Сади Беџети градоначалник на Општина Тетово, денеска ги посети тетовските планински села, Шипковица, Бродец, Вешале и Бозовце , каде одблиску ја виде состојбата по вонредната ситуација создадена од ...

Отсечени 80 села, во 28 општини нема настава

Утрински - 08.02.2012

Центарот за управување со кризи е во постојан контакт со жителите од отсечените делови и доколку има потреба од храна и медицински лекови, ќе интервенира со своја механизација Поларната зима ...

Екипа на телма со хеликоптер до завеаните села

Телма - 08.02.2012

Екипажот подготвен, пакетите со храна, лекови и средства за лична хигиена натоварени во хелихоптерите. Вака не’ пречекаа припадниците на Воздухопловниот Винг кои беа задолжени за трнаспорт на овие ...

Илјада луѓе завеани од снежната бура

Дневник - 08.02.2012

Бројот на завеаните села и луѓе се намалува од ден во ден благодарение на напорите на екипите за расчистување, вели Душко Петровски, раководител на секторот за операции во ЦУK Околу илјада жители на ...

Снегот изолира илјада луѓе во 80 села

Дневник - 08.02.2012

Околу илјада жители на осумдесет планиски села во земјава се изолирани од светот бидјеќи снежните врнежи ги затрупаа патиштата во должина од 150 километри кон нив, соопштија денеска во државниот ...

Храна и лекови за завеаните со хеликоптер на АРМ

Алфа - 08.02.2012

Хеликоптери на АРМ им разнесуваа храна и лекови на завеаните. Од воениот аеродром денеска полетаа два. Едниот, помош однесе во селата под Караџица, на Црн врв и Патишка река, а другиот во кој леташе ...

Со хеликоптер пратени храна и лекови до најзагрозените места

МРТ - 08.02.2012

Tweet 40-тина села целосно се отсечени поради снежните врнежи. Најзагрозени се скопскиот, прилепскиот и кумановско-липковскиот регион.

Хеликопетри со храна и лекови тргнаа кон отсечените села

Press24 - 08.02.2012

Денеска се одржа прва седница на Координативното тело составено од владини министри, претставници на најзагрозени општини и институции надлежни за справување со кризи.

Армијата ќе интервенира во отсечените места

Курир - 08.02.2012

Владата на Република Македонија денеска формираше координативно тело за снежното време кое ја зафати државата, поради што се отсечени повеќе општини и села.

Армиски хеликоптери ќе носат храна и лекови до отсечените села

Нетпрес - 08.02.2012

Хеликоптери на АРМ денеска и утре ќе им носат храна и лекови на жителите на околу 40-тина села во општините Студеничани, Сопиште и Чучер Сандево кои се отсечени поради снегот, одлучило денеска ...

Илјадници завеани во скопските села

Макфакс - 08.02.2012

По обилните врнежи од снег патните правци до повеќе планински села низ Македонија се непроодни, а илјадници луѓе остнаа завеани.

Хеликоптери ќе носат храна и лекови до отсечените села

Макфакс - 08.02.2012

Хеликоптери на армијата на Република Македонија во среда и четврток ќе им носат храна и лекови на жителите на отсечените села од општина Студеничани, Сопиште и Чучер Сандево.

Хеликоптери на АРМ ќе интервенираат во завеаните села

Македонија24 - 08.02.2012

Македонија - Македониjа 24, , Хеликоптери на АРМ ќе интервенираат во завеаните села, "Формирано е координативно тело составено од повеќе институции и претставници од општините со цел да се носат ...

Завеани 1000 луѓе во 80 села...

24 Вести - 07.02.2012

1000 жители од 80 села, поради снежните навеви, сеуште се отсечени од преостанатиот дел од државата. Мнозинството од завеаните населни места се планиски и имаат само по неколку жители.

Целосно завеани 80 села, околу 1.000 граѓани отсечени од цивилизација

МКД - 07.02.2012

Околу осумдесет села во земјава, со над 1.000 жители, се целосно завеани со снег и отсечени од цивилизација, соопшти Центарот за управување кризи на денешната прес-конференција.

80- отсечени села, во Македонија снег и утре

Сител - 07.02.2012

Осумдесетина села со приближно 1000 жители остануваат отсечени од снегот. 150 километри патни правци се блокирани во Македонија.

Околу 1.000 селани се отсечени поради снегот

Нетпрес - 07.02.2012

Околу 1.000 жители во околу 80 планински села се отсени од остатокот од светот поради високата снежна покривка и неможноста на надлежните да го пробијат патот до овие населени места.

Снегот отсече 80 села во Македонија со околу 1000 жители

eReporter - 07.02.2012

Бројката на отсечени села во моментот изнесува близу 80, во кои живеат оклу 800 до 1000 жители, соопшти денеска Центарот за Управување со кризи.

Снегот отсече 80 села

Курир - 07.02.2012

Од Центарот за управување со кризи информираат дека на територијата на Р. Македонија поради снежното време отсечени се 80 села, кои се на повисоки места.

Во земјава околу 1000 лица кои живеат во планинските села се отсечени од светот

Sky - 07.02.2012

Снежните врнежи кои ја погодија територијата на Македонија до сега отсекле околу 80 села, кои се на повисоки места. Бројката од вчерашните 300 лица, отсечени лица денеска пораснала на 800 до 1000 ...

80 села затрупани во снег

БезПардон - 07.02.2012

Обилните врнежи од снег кои деновиве ја зафатија целата територија на Македонија не престануваат да создаваат проблеми. На планинските делови каде има населени места, 1000 жители од 80 села се ...

Отсечени 80 македонски села поради снежното време

Македонија24 - 07.02.2012

Македонија - Македониjа 24, , Отсечени 80 македонски села поради снежното време, "На територијата на Р. Македонија отсечени се 80 села, кои се на повисоки места, информираше портпаролот од Центарот ...

Македонија затрупана со снег, повеќе патишта непроодни

Р.С.Европа - 06.02.2012

Повеќе локални патишта низ Македонија се непроодни поради наноси од снег, покажуваат податоците на Центарот за управување со кризи. Расчистувањето на патиштата ќе продолжи и денеска.

Снегот ја прекина наставата, десетина села завеани

Глас на Америка - 06.02.2012

Метеоролозите во Македонија најавуваат нови врнежи. Македонија осамна под дебела снежна покривка. Први непријатната страна на снегот ја почувствуваа возачите ионие кои од викенд-одморот се вратија на ...