TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

Нова ТВ - 18.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков за телевизија 24 Вести. Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не ...

Повисока плата може, казни и штрајк - не, став на прилепските наставници

Нова ТВ - 18.01.2015

Претставници на синдикалните организации на основните и средните училишта од Прилеп вчера се оградија од одлуката на претседателот на СОНК Јаким Неделков за организирање Генерален штрајк во образованието.

СОНК ќе тужи градоначалници

Телма - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите членови нема да не ...

Неделков: СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Утрински - 18.01.2015

Претседателот на Синдикатот изјави дека штрајкот ќе се одвива така што вработените ќе одат на работа, но нема да ги извршуваат своите работни задачи Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот ...

СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Р.С.Европа - 18.01.2015

Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот генерален штрајк, соопшти на денешната прес-конференција претседателот на СОНК Јаким Неделков.

СОНК ќе ги тужи градоначалниците и директорите кои ќе се обидат да го спречат штрајкот

Радио МОФ - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите членови нема да не ...

СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Идивиди - 18.01.2015

Скопје, 18 јануари 2015 (МИА) - Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот генерален штрајк, соопшти на денешната прес-конференција претседателот на СОНК Јаким Неделков.

ЈАКИМ НЕДЕЛКОВ: СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Телеграф - 18.01.2015

Штрајкот ќе се одвива така што вработените ќе одат на работа, но нема да ги извршуваат своите работни задачи Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот генерален штрајк, соопшти на денешната ...

Членови на СОНК во повеќе градови против штрајк

Телеграф - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Пробиштип, по одржаната средба со директорите на училиштата и градоначалникот Тони Тоневски, денеска на прес-конференција соопштија дека нема да го поддржат најавениот штрајк на раководството на СОНК Членови на Синдикатот за ...

СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Локално - 18.01.2015

Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот генерален штрајк, соопшти на денешната прес-конференција претседателот на СОНК Јаким Неделков.

СОНК не отстапува – Штрајк ќе има!

Локално - 18.01.2015

Тужби против градоначалници, директори, но и против сите оние кои спротивно на законот ќе се обидат да го спречат штрајкот на СОНК најави првиот човек на синдикатот Јаким Неделков.Градоначалниците пак во своевидна кампања преку провладините медиуми ...

СОНК ќе тужи градоначалници кои ќе го попречуваат штрајкот

Бриф - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите членови нема да не ...

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат штрајкот

+инфо - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите членови нема да не ...

Прес на СОНК во Пробиштип: Штрајк нема да има

Канал5 - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Пробиштип, по одржаната средба со директорите на училиштата и градоначалникот Тони Тоневски, денеска на прес-конференција соопштија дека нема да го поддржат најавениот штрајк на раководството на СОНК.

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои го попречуваат организирањето на штрајкот

Либертас - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции,пренесува Телма. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите ...

СОНК ќе поднесува тужби до градоначалници

Sky - 18.01.2015

СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, градинките и културните институции, објави Телма. Жестоките притисоци кои локалните власти ги вршат врз нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз наставниците во струмичко

Нетпрес - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Реалноста е сосема поинаква.

Членови на СОНК во повеќе градови против штрајк

МРТ - 18.01.2015

Просветните работници му откажуваат поддршка на претседателот Неделков, бидејќи сметаат дека тој води битка само за свои лични интереси. Во вторник без проблем ќе започне наставата во Битола...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува преку своите медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица

Пулс24 - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Реалноста е сосема поинаква. Притисоците врз наставниците и професорите во струмичко ги прави токму СДСМ.

Членовите на СОНК од Валандово и Дојран се противат на одлуката за штрајк во вторник

Пулс24 - 18.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Валандово и Дојран велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник. Според него, наставниците не го поддржуваат најавениот штрајк и во вторник редовно ...

Претставниците на СОНК во Пробиштип нема да штрајкуваат

Курир - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Пробиштип, по одржаната средба со директорите на училиштата и градоначалникот Тони Тоневски, денеска на прес-конференција соопштија дека нема да го поддржат најавениот штрајк на раководството на СОНК.

СОНК ќе тужи градоначалници

Вечер - 18.01.2015

Денеска и скопските градоначалници заедно на прес конференција објавија дека во главниот град нема да има штрајк СОНК ќе ги тужи градоначалниците кои ќе го попречат организирањето и одржувањето на генералниот штрајк на вработените во училиштата, ...

СОНК Демир Капија: Манипулација е дека штрајкот на Неделков е борба за нашите работнички права

Курир - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Демир Капија не го поддржуваат најавениот штрајк за вторник од страна на раководството на СОНК. - Чиста манипулација е одлуката за штрајк на претседателот на СОНК Јаким Неделков и луѓето околу него дека наводно се работи за ...

Членови на СОНК од Валандово и Дојран против одлуката за штрајк

Курир - 18.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Валандово и Дојран велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник. Според него, наставниците не го поддржуваат најавениот штрајк и во вторник редовно ...

Во повеќе градови членовите на СОНК нема да штрајкуваат

Курир - 18.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Пробиштип, Демир Капија, Валандово, Дојран...велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Притисоците врз наставниците во струмичко ги прави СДСМ

Курир - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Реалноста е сосема поинаква.

Членови на СОНК од Демир Капија против одлуката за штрајк

Lider - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Демир Капија не го поддржуваат најавениот штрајк за вторник од страна на раководството на СОНК. – Чиста манипулација е одлуката за штрајк на претседателот на СОНК Јаким Неделков и луѓето околу него дека наводно се работи за ...

СОНК Демир Капија: Манипулација е дека штрајкот на Неделков е борба за нашите работнички права

Maxim - 18.01.2015

Членовите на СОНК од Демир Капија не го поддржуваат најавениот штрајк за вторник од страна на раководството на СОНК. - Чиста манипулација е одлуката за штрајк на претседателот на СОНК Јаким Неделков и луѓето околу него дека наводно се работи за ...

Членови на СОНК од Валандово и Дојран против одлуката за штрајк

Lider - 18.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Валандово и Дојран велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник. - Сите услови за одвивање на наставата се исполнети.

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

24 Вести - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков. Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно исполнети, а ...

По разговорите со директорите, просветарите нема да излезат на штрајк

Нова ТВ - 17.01.2015

Наставниците од Гостивар, Виница, Кривогаштани, Македонска Каменица, Делчево, Кавадарци, Прилеп, Преспа и Охрид нема да излезат на генерален штрајк кој го организира СОНК на 20 јануари. Директоротите на училиштата од Македонска Каменица информираат ...

СОНК не отстапува од штрајкот и покрај притисоците

Радио МОФ - 17.01.2015

СОНК нема да отстапи од најавениот штрајк во вторник (20 јануари). Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков , а пренесува ТВ 24 Вести .

Членови на СОНК во повеќе градови против штрајк

Алфа - 17.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Ресен, Охрид, Прилеп.. велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник. Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Ресен, Охрид, ...

По разговорите со директорите, просветарите нема да излезат на штрајк

Локално - 17.01.2015

Наставниците од Гостивар, Виница, Кривогаштани, Македонска Каменица, Делчево, Кавадарци, Прилеп, Преспа и Охрид нема да излезат на генерален штрајк кој го организира СОНК на 20 јануари. Директоротите на училиштата од Македонска Каменица информираат ...

НЕМА ШТРАЈК: Наставата продолжува редовно во повеќе места ширум земјава

Фактор - 17.01.2015

После средбите на градоначалниците ширум земјава кои оствариле средби со локалните представници на СОНК, како и со наставниците и професорите заклучуваме дека одлуката на СОНК за генерален штрајк на 20 јануари нема да се почитува и дека наставата во ...

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

Локално - 17.01.2015

СОНК станува на ставот штрајк во вторник ќе има. Првиот човек на СОНК, Јајим Неделков за 24 вести вели дека учебната година ќе започне без наставници и ученици. Синдикалниот лидер посочува дека барањата се основани и нема да отстапат доколку не ...

СОНК не попушта, штрајк ќе има и покрај притисоците!

Фактор - 17.01.2015

Откако голем број директори и градоначалници ширум земјава се сретнаа и се произнесоа со ставот дека не ја прифаќаат одлуката на СОНК за генерален штрајк од СОНК за 24 Вести велат дека нема да отстапат од штрајкот најавен за првиот ден од второто ...

СОНК од Охрид не го поддржува штрајкот, бара преговори

Точка - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Прилепскиот огранок на СОНК против најавениот генерален штрајк

Канал5 - 17.01.2015

Претставници на наставниот кадар од сите основни и средни училишта во Прилеп, членови на СОНК и претседатели на основните организации на СОНК во прилепските училишта денеска на прес-конференција соопштија дека се против одржување на најавениот ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

А1 On - 17.01.2015

СОНК станува на ставот штрајк во вторник ќе има. Првиот човек на СОНК, Јајим Неделков за 24 вести вели дека учебната година ќе започне без наставници и ученици. Синдикалниот лидер посочува дека барањата се основани и нема да отстапат доколку не ...

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

+инфо - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков. Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно исполнети, а ...

Охридски одбор на СОНК не поддржува штрајк

Канал5 - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Охридските наставници нема да штрајкуваат

OhridNews - 17.01.2015

Наставниците од Охрид нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК кој според најавите треба да започне во вторник на 20-ти јануари, информираа денеска од охридскиот Регионален одбор на СОНК.

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Н.Македонија - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.

Охридски одбор на СОНК не поддржува штрајк

Сител - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Членови на СОНК во повеќе градови против штрајк

Сител - 17.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Ресен, Охрид, Прилеп.. велат дека се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник. Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на ...

СОНК од Охрид не го поддржува штрајкот, бара преговори

Нетпрес - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Охридскиот огранок на СОНК против одлуката на раководството за штрајк

Press24 - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Ристески: Професорите нема да штрајкуваат за интереси на претседателството на СОНК

Сител - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

Штрајкот на СОНК без поддршка и во Кавадарци

Press24 - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.

(ВИДЕО) Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

Либертас - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков за 24 Вести . Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно ...

СОНК Охрид не дава поддршка на штрајкот

Press24 - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Press24 - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

Членството на СОНК му го сврте грбот на раководството

Сител - 17.01.2015

Раководствот на СОНК ја губи поддршката од членството . Се повеќе наставници од внатрешноста му го вртат грбот на претседателството. Во вторник нема да штрајкуваат. Велат за подобрување на условите за работа може да се зборува откако ќе се избере ...

Настава наместо штрајк: Членови на СОНК од цела Македонија му откажуваат поддршка на раководството

МРТ - 17.01.2015

На овој начин велат членовите на СОНК, раководството сака да си ги задржи челните позиции. Не успеа досега да ни помогне и затоа ја изгуби нашата доверба велат тие... Штрајкот нема да биде на агендата на наставниците од внатрешноста.

СОНК Охрид не дава поддршка на штрајкот

Денешен - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Денешен - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

Членовите на СОНК од Прилеп: Станува збор за лична битка на Неделков за свои интереси

Денешен - 17.01.2015

Претставници на наставниот кадар од сите основни и средни училишта во Прилеп, членови на СОНК и претседатели на основните организации на СОНК во прилепските училишта денеска на прес-конференција соопштија дека се против одржување на најавениот ...

Штрајкот на СОНК без поддршка и во Кавадарци

Курир - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

СОНК Охрид не дава поддршка на штрајкот

Курир - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Охридскиот огранок на СОНК против одлуката на раководството за штрајк

Курир - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Вечер - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Охридските наставници нема да штрајкуваат

Спектра ТВ - 17.01.2015

Наставниците од Охрид нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК кој според најавите треба да започне во вторник на 20-ти јануари, информираа денеска од охридскиот Регионален одбор на СОНК.

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Курир - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

И прилепскиот огранок на СОНК против најавениот генерален штрајк

Вечер - 17.01.2015

Претставници на наставниот кадар од сите основни и средни училишта во Прилеп, членови на СОНК и претседатели на основните организации на СОНК во прилепските училишта денеска на прес-конференција соопштија дека се против одржување на најавениот ...

Членови на СОНК од Велес нема да штрајкуваат

Курир - 17.01.2015

Просветни работници и членови на СОНК од Велес денеска на прес-конференција соопштија дека се против одлуката на раководството на СОНК за организирање штрајк. - Учениците и нивните родители не треба да имаат грижи, затоа што сите наставници ќе бидат ...

Охридски одбор на СОНК не поддржува штрајк

Lider - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

И во Кавадарци штрајкот на СОНК без поддршка

Maxim - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

СОНК Охрид не дава поддршка на штрајкот

Maxim - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

Охридскиот огранок на СОНК против одлуката на раководството за штрајк

Maxim - 17.01.2015

Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопшти дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството во ...

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Maxim - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

Притисоци или слободна волја пред штрајкот на СОНК

24 Вести - 16.01.2015

Градоначалниците низ цела Македонија се среќаваат со локалните представници на СОНК, како и со наставниците и професорите. Резултат на средбите се соопштенија дека во повеќе градови нема да се почитува одлуката на Синдикатот за образование и наука ...

Поделби во СОНК пред најавениот штрајк

Утрински - 16.01.2015

Членови од Штип, Радовиш, Кавадарци, Свети Николе и Гевгелија се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Штип, Радовиш, Кавадарци, Свети Николе и Гевгелија ...

СОНК не се откажува од штрајкот

Алсат-М - 16.01.2015

Никој и ништо не може да нè натера да се откажеме од намерата за штрајк од 20-ти јануари, освен ако нашите барања целосноно не бидат исполнети. Претседателот на СОНК Јаким Неделков, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на Алсат, рече дека 87% од ...

За штрајкот, СОНК нема поддршка од членови во повеќе градови

Телеграф - 16.01.2015

Околу 20 професори и наставници од штипските основни и средни училишта денеска на прес-конференција најавија дека на 20 јануари нема да штрајкуваат како што најави нивниот гранков синдикат Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ...

Членови на СОНК во повеќе градови против штрајк!?

Локално - 16.01.2015

По најавата за штрајк од страна на претседателот на СОНК, противниците, членови на Синдикатот од Штип, Радовиш, Кавадарци, Свети Николе и Гевгелија се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник.

Членството на СОНК против штрајк

Алфа - 16.01.2015

Расте незадоволството меѓу членовите на СОНК. Се повеќе наставници и професори, членови на Синдикатот, од повеќе училишта од цела Македонија, застанаа контра најавениот штрајк. Според нив, идејата за бојкот на воспитно образовниот процес на ...

За штрајкот, СОНК нема поддршка ни од училиштата во Велес

Точка - 16.01.2015

Училиштата во Велес нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на Велес Славчо Чадиев, кој го пренесе ставот на директорите на основните и на средните училишта во градот со кои денеска имал ...

И Штипските наставници не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Точка - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денеска објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми: - Штипските наставници и ...

Неделков: Не се откажуваме од намерата за штрајк!

Бриф - 16.01.2015

Никој и ништо не може да нè натера да се откажеме од намерата за штрајк од 20-ти јануари, освен ако нашите барања целосноно не бидат исполнети. Претседателот на СОНК Јаким Неделков, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на Алсат, рече дека 87% од ...

Химна на СОНК

А1 On - 16.01.2015

„Во сите времиња, зад секоја бура, зад нас стои синдикат за образование, наука и култура“, ова е првата строфа од химната на Синдикатот за образование, наука и култура . Натаму, во химната се посочува борбата на сндикалците, дека не подлегнуваат на ...

Професорот Давчевски, главен контрапротестант-член на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.01.2015

Наставникот од ОУ „Кочо Рацин“, Ангел Давчевски во Свети Николе е главниот контра протестант за штрајкот на СОНК. Државната новинска агенција МИА , го цитираше токму ставот на Давчевски, кој смета дека актуелното раководство на СОНК одлуката ја ...

Раздор во СОНК – се намалува поддршката за штрајк

Канал5 - 16.01.2015

Раздорот во Самостојниот Синдикатот за образование, наука и култура се повеќе се продлабочува. Иницијативата која вчера ја објавија скопските наставници – членови на СОНК добива се’ поголема поддршка од останатите членови на Синдикатот од другите ...

Балџиева, член на СОНК ама и симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.01.2015

Како и за секој протест против Владата, така и за СОНК се појавија “контраши“ кои треба да го амортизираат незадоволството. Овој пат наставничката Лидија Балџиева од основното училиште “Димитар Македонски“ истапи против претседателот на СОНК, Јаким ...

Охридскиот Сонк молчи за престојниот штрајк на професорите

ТВМ - 16.01.2015

Од охридскиот регионален одбор на Синдикатот за образование, наука и култура молк за престојниот штрајк на просветните работници. Никој не сака да го коментира денешниот состанок на општинската со претставници од синдикалните организиции, какоц став ...

Сте ја слушнале ли химната на СОНК?

think.mk - 16.01.2015

Образование. Наука. Култура. Области околу кои последно време овде се кршат сериозни дебати. Вработените во овие области имаат синдикат кој се вика СОНК. А СОНК има нова химна. Замислете го тој дел од кремот на ова општество (луѓето задолжени за ...

Дамјановски до просветарите од Куманово: Следете ги инструкциите на СОНК

Кумановски м. - 16.01.2015

По најавата за генерален штрајк на просветните работници закажан за вторник, неколку градоначалници денес излегоа со известување дека во нивните општини нема поддршка за прекин на наставата, додека кумановскиот градоначалник, Зоран Дамјановски, за ...

Контрадикторни ставови за почетокот на штрајкот во битолските училишта

Орбис - 16.01.2015

Регионалната канцеларија на СОНК денес најави дека битолскиот огранок активно ќе земе учество во најавениот генерален штрајк на вработените од образованието науката и културата на 20 јануари.

Дел од членството на СОНК нема да штрајкува

Н.Македонија - 16.01.2015

Сѐ уште е нејасно дали родителите треба да ги носат децата во училиште. На прашањето што да прават родителите, од СОНК одговараат само дека за наставата се надлежни директорите. Неодамна усвоените законски измени предвидуваат во вакви случаи да има ...

Членови на СОНК во повеќе градови против одлуката за штрајк

Нетпрес - 16.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од Штип, Радовиш, Кавадарци, Свети Николе и Гевгелија се против одлуката на раководството за штрајк во училиштата од вторник, пишува МИА.

Членови на СОНК во Штип и Радовиш против највениот генерален штрајк

Press24 - 16.01.2015

Наставници и професори од Радовиш денеска објавија дека сите основни и средни училишта и детски градинки во нивната општина на 20-ти јануари ќе работат. Иванка Спасова наставник од Радовиш вели дека учениците и децата кои се згрижуваат во детските ...

Сѐ поголем бројот на наставници што рекоа „не“ за штрајкот на СОНК

Република - 16.01.2015

Расте бројот на наставници кои нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК најавен за 20 јануари. Поголема група на професори и наставници од Ресен, Штип, Радовиш, Крива Паланка, Берово, Охрид, Прилеп, Демир Капија денеска објавија дека нема да ...

Јаким Неделков од СОНК ја губи поддршката

Нетпрес - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно, објави порталот Курир.

Јаким Неделков од СОНК ја губи поддршката од базата

Press24 - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно.

За штрајкот, СОНК нема поддршка ни од училиштата во Велес

Нетпрес - 16.01.2015

Училиштата во Велес нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на Велес Славчо Чадиев, кој го пренесе ставот на директорите на основните и на средните училишта во градот со кои денеска имал ...

Велешките училишта нема да го поддржат штрајкот

Press24 - 16.01.2015

Училиштата во Велес нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на Велес Славчо Чадиев, кој го пренесе ставот на директорите на основните и на средните училишта во градот со кои денеска имал ...

Светиниколските наставници порачаа дека 20 јануари ќе биде работен ден

Република - 16.01.2015

Наставници и професори од Свети Николе денеска порачаа дека 20 јануари ќе биде работен ден во сите училишта во нивната општина. Бараат да се повлече одлуката за штрајк бидејќи, како што велат, актуелното раководство ја донело заради лични интереси и ...

Членството на СОНК му го врти грбот на двоецот Неделков - Цветановски

Сител - 16.01.2015

Штрајкот на СОНК губи од масовност. Се повеќе членови му го вртат грбот на раководството. Според нив, со штрајкот, врвот на синдикатот сака да си обезбеди подобра иднина само засебе и повторно да бидат реизбрани во октомври.

Нема одложување на наставата во кваредчките училишта

Press24 - 16.01.2015

Кавадаречките наставници на 20 јануари ќе бидат на своите работни места во училниците каде и што припаѓаат и каде што човечката, моралната и пред се професионалната етика ги обврзува да бидат и да работат единствено во интерес на најмладите.

И Штипските наставници не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Нетпрес - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денеска објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми: - Штипските наставници и ...

Просветните работници обвинуваат: Раководството на СОНК води лични битки

МРТ - 16.01.2015

Уверени се дека штрајкот е лична агенда на нивниот претседател Јаким Неделков, но и на Дојчин Цветановски за да добијат уште еден мандат на изборите во октомври кога ќе се бира новото раководство...

Наставници и професори од Штип нема да штрајкуваат и јавно прашаа: Ако ние ги учиме децата дека улицата не е место за ...

1.мк - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денес објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми: - Штипските наставници и ...

Во Прилеп нема штрајк, наставата ќе започне да се одвива на 20-ти Јануари

10без10 - 16.01.2015

Првичната одлука за штрајк беше донесена во септември, кога синдикатот побара зголемување на платите, укинување на казните за екстерното тестирање, како и да се поедностави работата со електронскиот дневник.

Штипскиот огранок на СОНК не го подржува штрајкот

Денешен - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денес објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми.

Јаким Неделков од СОНК целосно ја губи поддршката од базата

Пулс24 - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно.

Велешките училишта нема да го поддржат штрајкот

Курир - 16.01.2015

Училиштата во Велес нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на Велес Славчо Чадиев, кој го пренесе ставот на директорите на основните и на средните училишта во градот со кои денеска имал ...

Членови на СОНК од Штип не го поддржуваат штрајкот

Курир - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денес објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми.

Нема одложување на наставата во кавадаречките училишта

Курир - 16.01.2015

Кавадаречките наставници на 20 јануари ќе бидат на своите работни места во училниците каде и што припаѓаат и каде што човечката, моралната и пред се професионалната етика ги обврзува да бидат и да работат единствено во интерес на најмладите.

Членовите на СОНК од Радовиш се против личните битки на раководството

Курир - 16.01.2015

Професори и наставници од средното училиште, основите училишта и предучилишните установи во општина Радовиш нема да го поддржат штрајкот на СОНК. -Основците и средношколците и малите дечиња од градинките од Радовиш нема да бидат жртви на политиките ...

Јаким Неделков од СОНК ја губи поддршката од базата

Курир - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно.

Јаким Неделков од СОНК ја губи поддршката од базата

Maxim - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно.

Мултиетничкиот синдикат за образование со поддршка на штрајкот најавен за 20 јануари

24 Вести - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) дава поддршка на најавениот штрајк во образованието најавен за 20 јануари. Истовремено, како што стои во соопштението, МЕСО ги повикува своите членови, како и вработените во образованието кои не се ...

Група наставници против штрајкот на СОНК

24 Вести - 15.01.2015

Пет дена пред најавениот штрајк на СОНК, група наставници од неколку основни и средни училишта се огласија дека нема да го поддржат штрајкот во образованието. Велат дека тие се за екстерното тестирање, иако предвидува казни за наставниците, а ги ...

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржува штрајкот на СОНК

Нова ТВ - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) соопшти дека го поддржува штрајкот кој е најавен за 20 јануари, на првиот ден од второто полугодие на оваа учебна година. Во соопштението од МЕСО се повикуваат сите членови и вработени во образованието ...

Дел од СОНК контра одлуката за штрајк

Телма - 15.01.2015

Членови на СОНК бараат штрајкот да се одложи до завршувањето на изборите за ново раководство на синдикатот во октомври. Го обвинуваат претседалот Јаким Неделков дека ги мобилизира наставниците од лични причини, односно во функција на негов реизбор.

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржува генералниот штрајк на СОНК

Фокус - 15.01.2015

Тие ги повикуваат сите членови и вработени во образованието, кои не се синдикално организирани, да се вклучат во генералниот штрајк. Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) го поддржува штрајкот на СОНК, кој е најавен за 20 јануари.

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржува штрајкот најавен од СОНК

Радио МОФ - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) го поддржува најавениот штрајк во образованието од СОНК за 20 јануари 2015 година. Синдикатот, ги повикува своите членови, како и вработените во образованието кои не се синдикално организирани, да се ...

Раздор во СОНК

Алсат-М - 15.01.2015

Раздор во членството на СОНК во пресрет на најавениот штрајк. Лидија Балџиева и Лидија Дојчиновска, и двете членки на СОНК, се против протестот најавен за 20 јануари. Побараа тој да се одложи до завршување на изборот на новото раководство на ...

Во СОНК имаат различни ставови за најавениот штрајк

Телеграф - 15.01.2015

Смешно е да си играат со нас и на секои три месеци да нè тераат на штрајкови без јасни концепти и цели, изјави Лидија Балџиева, одделенски наставник во ОУ „Димитар Македонски“ и 33 години член на СОНК Членови на Синдикатот за образование, наука и ...

И СОНК доби „контра-СОНК“

Локално - 15.01.2015

По најавите на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк на просветните работници денеска се појави и „контра-СОНК“, група наставници, членови на синдикатот кои бараат да биде откажан закажаниот штрајк.

Дел од членовите на СОНК против одлука за штрајк

Алфа - 15.01.2015

Дел од членовите побараа да се откаже најавениот штрајк, затоа што како што велат, доколку се одржи ќе оди само на штета на учениците и образовниот процес. Дел од членовите на СОНК, контра раководството.

СОНК: Се прават секакви обиди за минирање на најавениот штрајк

Фактор - 15.01.2015

Наставници од неколку основни и средни училишта во државава му изразија непослушност на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура и најавија дека нема да го поддржат најавениот штрајк на пет дена пред активирањто на најавената мерка на ...

Се минира штрајкот на СОНК

+инфо - 15.01.2015

Градоначалниците на Прилеп, Велес, Охрид, Берово, Новаци, Пробиштип и Демир Капија од директорите на основните и средните училишта чуле дека во нив нема да се поддржи штрајкот на СОНК. Ова следува откако вчера членови на СОНК на прес-конференција ...

Раздвоеност во СОНК, бараат откажување на штрајкот

Точка - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Вакви обвинувања денес упатија голем дел од членовите на СОНК, наставници од различни училишта.

Дел од наставниците против генералниот штрајк на СОНК најавен за вторник

Канал5 - 15.01.2015

Дел од наставниците од средните и основните училишта, членови на СОНК, не го поддржуваат генералниот штрајк најавен за во вторник. Тие сметаат дека претседателот Јаким Неделков штрајкот го организира поради лични интереси во пресрет на изборите во ...

И СОНК доби „контра-СОНК“

А1 On - 15.01.2015

По најавите на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк на просветните работници денеска се појави и „контра-СОНК“, група наставници, членови на синдикатот кои бараат да биде откажан закажаниот штрајк.

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржува најавениот штрајк на СОНК

+инфо - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) соопшти дека дава солидарна поддршка на штрајкот кој е најавен за 20 јануари, на првиот ден од второто полугодие на оваа учебна година. Во соопштението од МЕСО се повикуваат сите членови и вработени во ...

Дел од СОНК контра одлуката за штрајк, барањето за повисоки плати било нереално

Либертас - 15.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се против одлуката на нивниот претседател Јаким Неделков за генерален штрајк во училиштата од 20 јануари. Бараат штрајкот да се одложи до завршување на изборите за ново раководство на СОНК ...

Мултиетничкиот синдикат за образование со поддршка на штрајкот на СОНК

Либертас - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) даде солидарна поддршка на најавениот штрајк во образованието од СОНК во септември минатата година и дава солидарна поддршка и на штрајкот најавен за 20 јануари 2015 година.

Претставници на СОНК: Не го поддржуваме штрајкот

Press24 - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Тие сметаат дека Неделков ги мобилизира наставниците на штрајк од лични причини - за неговата кампања за ...

И СОНК доби „контра-СОНК“

Sky - 15.01.2015

По најавите на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк на просветните работници денеска се појави и „контра-СОНК“, група наставници, членови на синдикатот кои бараат да биде откажан закажаниот штрајк.

Синдикалците контра раководството на СОНК – Штрајкот е од лични мотиви на претседателот

Сител - 15.01.2015

Личниот интерес на Јаким Неделков, поважен од учениците и наставниците. Дел од членството на СОНК му го сврте грбот на претседателот, нема да го поддржат штрајкот. Неделков со нереални барања за повисока плата од 25% сака да си обезбеди уштете еден ...

Раздвоеност во СОНК, бараат откажување на штрајкот

Нетпрес - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Вакви обвинувања денес упатија голем дел од членовите на СОНК, наставници од различни училишта.

Група членови на СОНК нема да штрајкуваат

МРТ - 15.01.2015

Обвинуваат дека зад протестот се кријат лични интереси на првиот синдикалец Јаким Неделков. Алармираат ако се реализира штрајкот ќе биде на штета на учениците и на образовниот процес... Група членови на СОНК нема да штрајкуваат и бараат одложување ...

Членови на СОНК против одлуката на раководството за штрајк во училиштата

Сител - 15.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се против одлуката на нивниот претседател Јаким Неделков за генерален штрајк во училиштата од 20 јануари. Бараат штрајкот да се одложи до завршување на изборите за ново раководство на СОНК ...

Не го поддржуваме штрајкот, тоа е лична битка на Неделков за уште еден мандат

Пулс24 - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Вакви обвинувања денес упатија голем дел од членовите на СОНК, наставници од различни училишта.

Членови на СОНК против одлуката на раководството за штрајк во училиштата

Денешен - 15.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се против одлуката на нивниот претседател Јаким Неделков за генерален штрајк во училиштата од 20 јануари. Бараат штрајкот да се одложи до завршување на изборите за ново раководство на СОНК ...

Претставници на СОНК: Не го поддржуваме штрајкот, тоа е лична битка на Неделков за уште еден мандат

Курир - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Вакви обвинувања денес упатија голем дел од членовите на СОНК, наставници од различни училишта.

Претставници на СОНК: Не го поддржуваме штрајкот

Maxim - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Тие сметаат дека Неделков ги мобилизира наставниците на штрајк од лични причини - за неговата кампања за ...

Членови на СОНК против одлуката на раководството за штрајк во училиштата

Lider - 15.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се против одлуката на нивниот претседател Јаким Неделков за генерален штрајк во училиштата од 20 јануари. Бараат штрајкот да се одложи до завршување на изборите за ново раководство на СОНК ...

Поради најавата за штрајк на наставниците неизвесен почетокот на второто полугодие од учебната година

Фактор - 13.01.2015

По најавата од СОНК дека повторно ќе го активира генералниот штрајк, кој започна во септември минатата година пред почетокот на учебната година, се понеизвесно е дали учениците навреме ќе почнат со второто полугодие по зимскиот распуст.

Отворено писмо на СОНК: До кога вака?

Локално - 13.01.2015

Од 20-ти јануари Синдикатот на вработените во образование, наука и култура стапуваат во генерален штрајк кој ќе ги опфати сите установи од културата и просветата, односно градинките, основните и средните училишта, ученичките и студентските домови.

Отворено писмо на СОНК: До кога вака?

А1 On - 13.01.2015

Од 20-ти јануари Синдикатот на вработените во образование, наука и култура стапуваат во генерален штрајк кој ќе ги опфати сите установи од културата и просветата, односно градинките, основните и средните училишта, ученичките и студентските домови.

Се готват списоци со заменски наставници

Канал 77 - 13.01.2015

На најавата на штрајкот на просветните работници на 20-ти јануари, Министерството за образование и наука ќе одговори со ангажирање на заменски работници. Претседателот на СОНК Јаким изјави дека законот тоа го дозволува.

На просветарите им пукна филмот: Штрајк на 20 јануари сè додека не добијат 25 отсто повисока плата!

+инфо - 13.01.2015

Попуштија нервите на просветните работници. Од 20-ти јануари стапуваат во генерален штрајк кој ќе ги опфати сите установи од културата и просветата, односно градинките, основните и средните училишта, ученичките и студентските домови.

СОНК на штрајк, Министерството се заканува со заменски наставници

24 Вести - 12.01.2015

Дали учениците на време ќе ја почнат наставата од второто полугодие или ќе имаат продолжен распуст останува неизвесно, по најавата на СОНК дека се подготвуваат за генерален штрајк. Преговорите кои со ресорните министерства се водеа изминативе три ...

СОНК штрајк на 20 ти јануари

Ирис - 12.01.2015

Синдикатот за образование и наука денеска го достави известувањето за стапување во Генерален штрајк на 20-ти јануари до министерствата за образование, труд и социјала и култура. Првиот синдикалист, Јаким Неделков, вели дека доколку во текот на оваа ...

Кумановските наставници ќе се приклучат на штрајкот

Kumanovo News - 12.01.2015

Над 1500 просветните работници од кумановските оновни и средни училишта на 20 јануари ќе се приклучат на штрајкот на просветните работници што го организира СОНК. Наставниците бараат зголемување на платите за 25 отсто, поедноставување на ...