TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов вирус на грип отпорен на „Тамифлу“

А1 - 22.11.2009

Вирусот на новиот грип отпорен на лекови почна да се шири меѓу пациенти во една болница во Велс, а по се изгледа дека станува збор за облик кој не реагира на ...

Пет нови сомнителни случаи од вирусот А Х1Н1

А1 - 22.11.2009

Подготвени ли се медицинските установи во земјава за прием на заболени од новиот тип на грип. Воената болница во Скопје заедно со инфективните одделенија во ...

Две пациентки болни од грип во тешка состојба

Телма - 22.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани пет нови пациенти, сомнителни за инфлуенца A H1N1, соопшти ...

Пет нови случаи на свински грип, еден во тешка состојба

Алсат-М - 22.11.2009

Пет нови пациенти за кои се сомнева дека се заразени од новиот вид на грип А (Х1Н1) се примени на Клиниката за инфективни болести во Скопје во последниве во ...

Во аптеките нема Тамифлу

Канал5 - 22.11.2009

Тамифлу нема – овој беше одговорот на фармацевтите за граѓаните кои денеска сакаа да гo купат лекот.

Нов вирус на грип отпорен на „Тамифлу“

Алсат-М - 22.11.2009

Вирусот на новиот грип отпорен на лекови почна да се шири меѓу пациенти во една болница во Велс, а по се изгледа дека станува збор за облик кој не реагира на ...

Македонија - Здравствениот системполека попушта

Време - 22.11.2009

Бројот на заболени од новиот тип на грип е во постојан пораст, а 60 пациенти поради потешка здравствена состојба се лекуваат на Клиниката за инфективни болести.

Нема „тамифлу“ ниту за хронично болните

Дневник - 22.11.2009

Граѓаните чии блиски од семејството се разболеле од свинскиот грип веќе два дена не можат да го добијат лекот „тамифлу“ , иако се во групата на хронично болни ...

Втора жртва на новиот грип во Косово

Дневник - 22.11.2009

Грипот А(Х1Н1) ја однесе и втората жртва во Косово, соопшти косовското Министерство за здравство.

Пет нови сомнителни случаи на вирусот А (Х1Н1), од кои еден во тешка општа состојба

Сител - 22.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие хоспитализирани се пет нови пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), информираат од ...

Би-Би-Си: Новиот вирус на грипот отпорен на “тамифлу“

Нетпрес - 22.11.2009

Вирусот на новиот грип што е отпорен на “тамифлу“, се појавил меѓу пациентите во една болница во Велс.

Петмина нови хоспитализирани поради Х1Н1

Нетпрес - 22.11.2009

Пет лица се хоспитализирани во изминативе 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје поради симптоми на инфлуенца А Х1Н1, информираат од ...

Нов вирус на грип отпорен на „Тамифлу“

Сител - 22.11.2009

Вирусот на новиот грип отпорен на лекови почна да се шири меѓу пациенти во една болница во Велс, а по се изгледа дека станува збор за облик кој не реагира на ...

Нов вирус на грип отпорен на „Тамифлу“

Алфа - 22.11.2009

Вирусот на новиот грип отпорен на лекови почна да се шири меѓу пациенти во една болница во Велс, а по се изгледа дека станува збор за облик кој не реагира на ...

Нови 5 заболени од свински грип задржани на Инфективна

Алфа - 22.11.2009

55 годишната пациентка која веќе 4 дена е на Инфективната клиника е во многу тешка состојба, се` уште е на апарати за дишење и нема никаква промена во ...

Околу 50% од заболените од новиот грип се тинејџери

Сител - 22.11.2009

Свинскиот грип најмногу ги напаѓа помладите, особено тинејџерите. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје од вкупно 350 заболени лица во ...

Пет нови случаи на свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 22.11.2009

Во изминатите 24 часа, на Клиниката за инфективни болести во Скопје, се примени 5 нови пацинети за кои се сомнева дека се заболени од новиот тип на грип Х1Н1, ...

Пет нови случаи на заразени со новиот грип

Макфакс - 22.11.2009

Александра Милевска 22 ноември 2009 Скопје Пет нови пациенти со симптоми дека се заразени со инфлуенца А Х1Н1 хоспитализирани се во текот на последното ...

Пет нови случаи на заразени со новиот грип

МРТ - 22.11.2009

Пет нови пациенти со симптоми дека се заразени со инфлуенца А Х1Н1 хоспитализирани се во текот на последното деноноќие на Клиниката за инфективни болести во ...

Во Косово втора жртва НА новиот грип

Сител - 22.11.2009

Косовското министерство за здравство соопшти дека е регистрирана втората жртва од новиот грип,А/Х1Н1, јави дописникот на МИА од Тирана.

„Тамифлу“ и „Реланца“ не се за деца

Алсат-М - 21.11.2009

Ново истражување покажа дека антивирусните лекови Тамифлу и Реланца, изработени за лечење на сезонскиот грип, можат да го скусат траењето на болеста за еден ...

Втора жртва од свински грип во Косово

Р.С.Европа - 21.11.2009

Во Косово денеска починала девојка од новиот тип на вирус Х1Н1, што е втора жртва од свинкиот грип во таа земја, соопштиле од тамошното министерство за ...

Вирусот на свинскиот грип мутира и е отпорен на Тамифлу

Кирилица - 21.11.2009

Научниците забележаа дека мутирани примероци од вирусот на свинскиот грип се значително поопасни и отпорни на лекот Тамифлу Светската здравствена организација ...

Пренесување на сојот на вирусот A(H1N1)

Форум - 21.11.2009

Британските здравствени власти во петок соопштија дека ја испитуваат можноста за пренесување на овој вид вирус од човек на човек, кој е отрпорен на ...

Нов вирус - отпорен на Тамифлу

Inpress - 21.11.2009

Атланта/Женева, 21. ноември (ИНПРЕС) Америчканските здравствени власти соопштија дека четири лица заболени од новиот грип во сојузната држава Северна Каролина ...

Тамифлу откажува?

Оn.net - 21.11.2009

Во Британија и САД кај неколку хоспитализирани пациенти е регистриран свински грип што е отпорен на лекот Тамифлу, и според првичните информации некои од нив ...

Вирусот - отпорен на Тамифлу

ЗаЗабава - 21.11.2009

Светската здравствена организација (WHO) потврди дека истражува примероци на A/H1N1 од Норвешка за кои веруваат... ...

Лекарите поисплашени од грипосаните

Н.Македонија - 21.11.2009

На матичните лекари не им е јасно на кого да му го пропишуваат лекот „тамифлу“, за кој им дозволија да издаваат рецепти Новиот грип и најновите мерки за ...

Хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип

А1 - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

Османи: Граѓаните прво да се обратат кај матичниот лекар

А1 - 20.11.2009

Вирусот ескалираше, дали надлежните ќе успеат да ја задржат под контрола ситуацијата. Ќе помогне ли турската помош во вакцини додека стаса нарачаната доза.

Се испитува од што почина скопјанецот

Утрински - 20.11.2009

Посебна медицинска комисија ќе испитува дали првата жртва на новиот грип во земјава е последица на медицински пропуст на матичниот лекар или, пак, опасниот ...

Македонија - Лекарите му одмогнаа на починатиот?

Време - 20.11.2009

Мими П.Шушлеска Пациентот што почина од свински грип бил здрав, без некое друго заболување, но, најверојатно, матичниот лекар направил пропустот во лекувањето.

Хоспитализирани уште 22 болни од грип

Телма - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

Тамифлу ќе се купува со рецепт од матичен лекар

Вест - 20.11.2009

Комисијата за пандемски грип вчера одлучи да дозволи матичните лекари да препишуваат рецепт за лекот против пандемскиот грип, со кој тамифлу ќе може да се купи ...

Починатиот скопјанец не бил во ризична група

Вест - 20.11.2009

Пациентот на Инфективната клиника е донесен со силно изразена бронхопневмонија, со засегања на срцевиот мускул, имал недостиг на кислород во крвта, и изразита ...

Стравот ја наполни Инфективна клиника

Утрински - 20.11.2009

Пациенти со симптоми на грип чекаат и по пет часа за да бидат прегледани на Инфективната клиника во Скопје.

Една жена заболена од новиот грип се бори за живот

МРТ - 20.11.2009

Четири исклучително тешки случаи со симптоми од новиот грип имало на Инфективната клиника во Скопје, тројца од нив се стабилизирани, додека една жена се уште ...

Седма жртва од свинскиот грип во Хрватска

Форум - 20.11.2009

Епидемијата на новиот грип A(H1N1)во Хрватска ја однесе и седмата жртва во болница во Пожега, во Славонија, почина 41-годишен маж кој во саботата бил примен во ...

Две жени заболени од свински грип се во тешка состојба

Алфа - 20.11.2009

Состојбата на 55-годишната жена од Скопје која веќе неколку дена дише со помош на апарати како поседица од свинскиот грип – се уште е тешка.

Седма жртва од епидемијата на новиот грип во Хрватска

Кирилица - 20.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска ја однесе и седмата жртва - во болница во Пожега, во Славонија, почина 41-годишен маж кој во саботата бил примен во ...

Хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип

Сител - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

Починатиот од свински грип е скопјанец

МРТ - 20.11.2009

Триесет и две годишниот пациент кој вчера попладне почина од свински грип на Клиниката за инфективни болести, не е тетовчанец, туку е од Скопје.

Хоспитализирани нови 22 пациенти со симптоми на H1N1

Кирилица - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

Тамифлу ќе се продава и во аптеките

Кирилица - 20.11.2009

Од денеска тамифлу и во аптеките, одлучи Комисијата за пандемски грип Тамифлу може да се продава и во аптеките и пациентите ќе можат да го купат доколку им го ...

Хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип

Кајгана - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

Трета жртва на новиот грип во Чешка

Алфа - 20.11.2009

Новиот грип од типот А (Х1Н1) ја зеде и третата жртва во Чешка, откако денеска во болницата во Карлови Вари почина 56-годишен маж.

Седма жртва од епидемијата на новиот грип во Хрватска

Алфа - 20.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска ја однесе и седмата жртва - во болница во Пожега, во Славонија, почина 41-годишен маж кој во саботата бил примен во ...

Хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип

Алфа - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрални состојби се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти ...

22 нови заболени од новиот грип во Скопје

Р.С.Европа - 20.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 22 нови пациенти со симптоми на новиот грип, соопшти Министерството за здравство.

Здравство апелира да се заштити идентитетот на пациентите од Х1Н1

Нетпрес - 20.11.2009

Министерството за здравство апелира до медиумите да се почитуваат одредбите од Законот за заштита на правата на пациентите и да не се објавуваат личните и ...

Сите на Инфективна, и болните и здравите

Н.Македонија - 20.11.2009

На клиника одат и болни и здрави. Болните за себе, здравите за болните роднини, но има и такви што прават метежи поради стравот и дошле иако не исконтактирале ...

Докторка заболена од новиот грип?

А1 - 19.11.2009

56-годишната пациентка заболена од новиот тип на вирус се уште се бори за живот на Инфективната клиника.

Седум заболени деца од грипот А Х1 Н1, жената се уште се бори за живот

Канал5 - 19.11.2009

Починатиот 32 годишен тетовец немал хронично заболување и не спаѓал во ниедна ризична група.. Вирусот А Х1 Н1 брзо се развивал..

Прв смртен случај од новиот грип

Вест - 19.11.2009

На Клиниката за инфективни болести вчера почина 32-годишен маж инфициран со вирусот А(Х1Н1), кој завчера бил примен со висока телесна температура и отежнато ...

Нов критичен случај на свински грип, од денеска тамифлу и во аптеките

Алсат-М - 19.11.2009

Уште еден пациент во критична состојба со симптоми на грипот A -Х1Н1 е хоспитализиран во Клиниката за инфективни болести во Скопје и веднаш е ставен на ...

Починатиот не бил од ризична група

Дневник - 19.11.2009

Пациентот бил прегледан од својот матичен лекар. Дали викендот е „виновен“ за изгубеното драгоцено време и зошто болниот веднаш не бил упатен на клиниката се ...

Македонија - Двајца се борат за живот

Време - 19.11.2009

Пациент на 32-годишна возраст, кој е болен од новиот грип, е приклучен на апарати за дишење и се бори за живот на Клиниката за инфективни болести.

Новиот грип ја зеде првата жртва кај нас

Утрински - 19.11.2009

Новиот грип вчера ја зеде првата жртва. Станува збор за 32 годишен маж кој на Инфективната клиника бил примен во понеделникот со симптоми на пандемски грип и ...

Грипот А/Х1Н1 ja зема првата жртва во Македонија

Нетпрес - 19.11.2009

Свинскиот грип ја однесе и првата жртва во Македонија. Починатиот од овој пандемски грип е 32-годишен маж од Тетово, кој завчера бил хоспитализиран на ...

Една жена заболена од новиот грип се бори за живот

Алфа - 19.11.2009

Четири исклучително тешки случаи со симптоми од новиот грип имало на Инфективната клиника во Скопје, тројца од нив се стабилизирани, додека една жена се уште ...

Починатиот од свински грип е скопјанец

Макфакс - 19.11.2009

Мирјана Стојановска 19 ноември 2009 Скопје Триесет и две годишниот пациент кој вчера попладне почина од свински грип на Клиниката за инфективни болести, не е ...

Официјално потврдена првата жртва на новиот грип

МРТ - 19.11.2009

Министерот за здравство Бујар Османи вечерва потврди дека во Македонија починала првата жртва, маж на 32 години, како последица од новиот грип А Х1Н1.

Докторка заболена од свински грип

Форум - 19.11.2009

Заболена е првата докторка од свински грип во Македонија, според информациите на А1, оттаму објавија дека оваа информација е неофицијална и никој ја нема ...

Една жена заболена од новиот грип се бори за живот

Макфакс - 19.11.2009

Скопје Четири исклучително тешки случаи со симптоми од новиот грип имало на Инфективната клиника во Скопје, тројца од нив се стабилизирани, додека една жена се ...

Нови 38 заболени од Х1Н1, се активираат инфективните одделениja и во другите градови

Нетпрес - 19.11.2009

Потврдени се уште 38 нови заразени со новиот вирус од типот А Х1Н1, информираше денеска директорот на Клиниката за инфективни болести, доктор Ѕвонко Миленковиќ.

Починатиот од грипот А/Х1Н1 бил хоспитализиран во критична состојба

Нетпрес - 19.11.2009

Пациентот кој што вчера попладне почина на Клиниката за инфективни болести бил примен и хоспитализиран со крајно тешка клиничка слика.

Прв смртен случај од грипот А (Х1Н1) во Македонија

Кајгана - 19.11.2009

Триесет и две годишниот маж кој завчера беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести со висока температура и отежнато дишење, е првата жртва на ...

Ќе заседава комисијата за пандемиски грип, по првиот смртен случај

Р.С.Европа - 19.11.2009

Комисијата за пандемиски грип денеска треба да одржи состанок по кој ќе бидат соопштени детали за случајот на 32- годишниот пациент кој е е првата жртва на ...

Ќе се истражува за смртта на скопјанецот

Сител - 19.11.2009

Првата жртва на свинскиот грип во Македонија 32-годишниот скопјанец немал хронична болест. На Инфективната клиника бил хоспитализиран во тешка здравтвена ...

Нови мерки против епидемија по првата жртва од грипиот

Алфа - 19.11.2009

По вчерашниот прв смртен случај од свинскиот грип, Комисијата за пандемски грип денеска презема нови мерки за спречување на епидемија од овој вирус.

Во Хрватска досега 6 луѓе починале од свински грип

Р.С.Европа - 19.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска ја однесе и шестата жртва, соопштуваат од хрватското Министерство за здравство.

Од грипот А (Х1Н1) во Италија починаа 70 лица

Inpress - 19.11.2009

Рим, 19. ноември (ИНПРЕС) Бројот на жртвите од грипот А (Х1Н1) во Италија достигна 70 лица, објавија локалните медиуми.

Шеста жртва на новиот грип во Хрватска, во Словенија драстичен раст на заболени од новиот грип

Кирилица - 20.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска ја однесе и шестата жртва, 55-годишен маж од Репушница кај Кутина, кој вчера попладне во болницата во Сисак починал од ...

Во Србија болеста е лабораторски докажана кај 306 пациенти

Inpress - 19.11.2009

Белград, 19. ноември (ИНПРЕС) Бројот на починатите од свинскиот грип во Србија се покаќи на 13. Институтот за јавно здравје„Батут” соопшти дека досега ...

Шест починати од свински грип во Хрватска

Inpress - 19.11.2009

Загреб, 19. ноември (ИНПРЕС) Хрватските здравствени власти соопштија дека досега во земјата има 6 починати од свински грип.

Се зголемува бројот на заразени со свински грип во Грција

Нетпрес - 19.11.2009

Значително се зголемил бројот на случаите на заразени со свински грип во Грција, пишува денеска грчкиот весник “Навтемборики“, пренесува Нетпрес.

Расте бројот на заболени, се активираат инфективните одделенија

Вечер Прес - 19.11.2009

Процентот на заболени кои се хоспитализираат се зголемува. Поради ова, активирани се инфективните одделение во сите градови низ Македонија, а во Скопје од ...

Прва жртва на свинскиот грип во Македонија

Н.Македонија - 19.11.2009

Триесет и двегодишниот мажод грипот се лекувал три дена, по што неговото здравје нагло се влошилоИзвештаите од теренот покажуваат дека најмногу работа имаат ...

Прва жртва од свински грип во Македонија

А1 - 18.11.2009

Почина еден од двајцата пациенти, кои беа тешко заболени од новиот тип на вирус А Х1Н1. Станува збор за 32-годишен маж кој бил примен завчера со висока ...

Прва жртва на свинскиот грип во Македонија

Алсат-М - 18.11.2009

Свинскиот грип ја зема првата жртва во земјава јавуваат попладнево македонските медиуми. Според неколку телевизии кои се повикуваат на болнички извори од ...

Почина еден од двајцата пациенти, кои беа тешко заболени од новиот грип

Канал5 - 18.11.2009

Почина еден од двајцата пациенти, кои беа тешко заболени од новиот грип. Тоа е 32-годишен маж кој бил примен завчера со висока температура и отежнато дишење.

Министерот Османи ја потврди првата жртва на новиот грип

Канал5 - 18.11.2009

Прва жртва на свински грип во Македонија. 32- годишен маж, кој завчера бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести со висока температура и отежнато ...

Прва жртва на грипот во Македонија

Дневник - 18.11.2009

Триесет и двегодишен маж, кој вчера почина на Клиниката за инфективни болести од компликации на белите дробови, е првата жртва на свинскиот грип во Македонија, ...

Прв смртен случај од новиот грип

Телма - 18.11.2009

Министерството за здравство одбива да ја потврди информацијата според која еден пациент тешко заболен од вирусот А (Н1N1) починал попладнево.

За заболените од новиот грип ќе се информира неделно, а не дневно

Канал5 - 18.11.2009

Министерството за здравство ја спушта топката за свинскиот грип - од денеска нема да излегуваат со дневни извештаи за новите заболени туку само со неделни..

Прв смртен случај од грипот А (Х1Н1) во Македонија

Сител - 18.11.2009

Триесет и две годишниот маж кој завчера беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести со висока температура и отежнато дишење, е првата жртва на ...

Двајца пациенти болни од свински грип во тешка состојба

Сител - 18.11.2009

55- годишна жена се бори за живот на Инфективната клиника откако нејзината здравствена состојба се влошила по добивањето на свински грип.

Потврдени седум нови случаи од грипот А (Х1Н1)

Кирилица - 18.11.2009

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, во изминатото деноноќие се хоспитализирани пет нови пациенти, со симптоми на грип, на кои им е дадена ...

Во Иран досега од свински грип починале 100 луѓе

Р.С.Европа - 18.11.2009

Во Иран од новиот тип на грип Х1Н1 досега починале 100 луѓе, од кои 42-ца минатата недела, соопштиле денеска од иранското министерство за здравство.

Нови девет хоспитализирани од грипот А(Х1Н1)

Макфакс - 18.11.2009

Маја Поповска 18 ноември 2009 Скопје Нови девет лица со симптоми на новиот тип на грип, се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Прва жртва од свински грип во Македонија

Алфа - 18.11.2009

32 годишен маж почина на Инфективната клиника во Скопје од компликации предизвикани од свински грип, дознава Алфа од извори од Министерството за здравство.

Нови девет заболени од свинскиот грип

Нетпрес - 18.11.2009

Во изминатите 24 часа се регистрирани нови 9 лица заболени од новиот грип на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, информираат од Министерството ...

Медиуми - Прва жртва на новиот грип во Македонија

Макфакс - 18.11.2009

Маж на возраст од 32 години е првата жртва на новиот грип А Х1Н1 во Македонија. Човекот починал попладнево на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Во Србија 306 заразени од А Х1Н1

Нетпрес - 18.11.2009

Заклучно со 17 ноември во Србија се потврдени вкупно 306 случаи на новиот грип, соопштила Националната референтна лабораторија.

Прва жртва од свински грип во Македонија

Кирилица - 18.11.2009

32 годишен маж почина на Инфективната клиника во Скопје од компликации предизвикани од свински грип Пациентот бил примен завчера со висока температура и ...

Прва жртва на свинскиот грип во Македонија

Р.С.Европа - 18.11.2009

На Инфективната клиника во Скопје денеска починал човек од свински грип, што е прва жртва на новиот тип на грип во земјата.

Официјално потврдена првата жртва на новиот грип

Макфакс - 18.11.2009

Скопје Министерот за здравство Бујар Османи вечерва потврди дека во Македонија починала првата жртва, маж на 32 години, како последица од новиот грип А Х1Н1.

Министерот Османи потврди смртен исход на пацинет и за утре најави состанок на Комисијата за пандемиски грип

Inpress - 18.11.2009

Скопје, 18. ноември (ИНПРЕС) Министерот за здравство Бујар Османи и официјално потврди дека попладнево почина 32.годишниот маж од Скопје, кој само пред 48 часа ...

Прв смртен случај од грипот А (Х1Н1) во Македонија

Идивиди - 18.11.2009

Скопје, 18 ноември (МИА) - Триесет и две годишниот маж кој завчера беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести со висока температура и отежнато ...

Македонија - Грипот стигна и кај најмладите

Време - 17.11.2009

Само една година и три месеци има најмалиот пациент што е болен од новиот тип на грип. Тој се лекува на Клиниката за инфективни болести затоа што има ...

Нови 7 заболени, училиштата не се затвораат заради грипот

Алсат-М - 17.11.2009

Продолжува да се зголемува бројот на заразени од грипот A (Х1-Н1) во Македонија. Во последните 24 часа регистрирани се седум нови позитивни случаи на грип.

Едногодишно бебе заболе од новиот грип

Утрински - 17.11.2009

Опасниот вирус ги нападна и најмладите. Според најновиот епидемиолошки извештај, меѓу заразените се и две мали деца.

Тодоров - Нема затварање на училиштата заради свинскиот грип

Inpress - 17.11.2009

Охрид, 17. ноември (ИНПРЕС) Забраната за екскурзии во Македонија и надвор од државава е се уште на сила, и ќе се применува се додека постојат закани од ...

Во Србија досега од свински грип починале 11 луѓе

Р.С.Европа - 17.11.2009

Во Србија денеска починал уште еден човек за кој постојат сомневања дека е заболен од свински грип.

Нови седум заболени од вирусот Х1Н1

Нетпрес - 17.11.2009

Нови седум случаи на новиот вирус А Х1Н1 се регистрирани во Македонија во изминатово деноноќие, информираат од Министерството за здравство.

Нови седум случаи на А(Х1Н1)

Макфакс - 17.11.2009

Александра Милевска 17 ноември 2009 Скопје Нови седум случаи на заразени со новиот тип на вирус А(Х1Н1) регистрирани се во последните 24 часа, соопшти ...

Само седум случаи на заболени од свински грип

Сител - 17.11.2009

Матичните лекари нема да го почитуваат правилникот за издавање на боледување во период кога свинскиот грип ја полни Инфективната клиника.

Прва жртва на свински грип во БиХ

Нетпрес - 17.11.2009

Прва жртва на свински грип во Босна и Херцеговина. Станува збор за четириесетгодишен човек кој во недела вечер починал во Мостар, потврдено е синоќа во ...

Над 300 заразени од свински грип

МРТ - 17.11.2009

Бројот на заразени од свински грип во Македонија се искачи на 334 лица, од кои половината се веќе излекувани.

Грипот А(Х1Н1) донесе страв и паника на Балканот

Нетпрес - 17.11.2009

Грипот што веќе некое време го тресе светот дојде и на Балканот. Бројката на заразени лица од свинскиот грип значително расте секој ден и од ден на ден станува ...

Седум нови грипосани

Вечер Прес - 17.11.2009

Нови седум случаи на новиот вирус А (Х1Н1) се регистрирани во Македонија во изминатово деноноќие, информираа од Министерството за здравство.

Свинскиот грип не запира, две дечиња во болница

Н.Македонија - 17.11.2009

Лекарите завчера хоспитализирале бебе старо една година и дете со неполни три години заразени со новиот вирус А/Х1Н1.

Над 300 заболени од свински грип

А1 - 16.11.2009

Од денеска сите лица со симптоми на грип ќе се третираат како заболени од новиот А Х1М1.Лабораториски анализи ќе се прават само на ризичните групи.

Петта жртва на А Х1Н1 во Хрватска

А1 - 16.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска ја однесе и петтата жртва. Во загрепската Клиника за заразни болести почина 53-годишен жител на Загреб кој бил ...

Досега регистрирани 334 болни од новиот грип

Телма - 16.11.2009

Бројот на заразени од новиот грип во Македонија се искачи на 334 лица, од кои половината се веќе излекувани.

"Тамифлу" само за ризичните групи?

Вест - 16.11.2009

Комисијата за пандемски грип денес треба да одлучи дали антивирусниот лек "тамифлу" ќе им се дава само на најтешките случаи заболени од вирусот Х1Н1, бидејќи ...

Викендов нови 54 позитивни случаи на грип

Утрински - 16.11.2009

Во текот на викендот во лабораторијата на Институтот за јавно здравје се добиени 54 позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1), информираа вчера од ...

И бебе заболе од новиот грип

Дневник - 16.11.2009

Едногодишно и тригодишно дете, кое не посетувале градинка, се засега најмалите пациенти со свински грип, кои биле примени на Клиниката за инфективни болести.

Над 300 заболени од грипот

Алсат-М - 16.11.2009

Веќе нема да се води евиденција на заболените, туку само на тешките случаи Бројот на заразени од свинскиот грип во Македонија достигна 334 лица.

Нови 54 заболени од грипот

Дневник - 16.11.2009

Во последните 24 часа се добиени 54 позитивни резултати на новиот грип од типот А (Х1Н1), информираат од Министерството за здравство.

Македонија - Грип во дискотека не удира!?

Време - 16.11.2009

Мими П. Шушлеска Родителите не ги пуштаат децата да одат в училиште, но затоа во изминативе три дена не можеа да ги спречат да одат во дискотеките и во ...

Во Македонија досега 334 луѓе заболени од свински грип

Р.С.Европа - 16.11.2009

Досега во Македонија се регистрирани 334 случаи на заболени од новиот свински грип, соопштиле од Министерството за здравство.

Лабораториски ќе се испитуваат само тешките случаи И ризичните групи

Сител - 16.11.2009

Едногодишно и тригодишно дете се најмладите пациенти на инфективната клиника заболени од свински грип. Според лекарите нивната здравствена состојба е стабилна.

Петта жртва на вирусот Х1Н1 во Хрватска

Нетпрес - 16.11.2009

На Клиниката за заразни болести “Др. Гран Михалјовиќ“ во Загреб вчера починал маж на 53-години. Тој во болницата била донесен пред десет дена со вирусно ...

Над 300 заразени од свински грип

Алфа - 16.11.2009

Бројот на заразени од свински грип во Македонија се искачи на 334 лица, од кои половината се веќе излекувани.

Нови мерки за борба со грипот

Алфа - 16.11.2009

Докторите излегоа со нова стратегија за лекување на свинскиот грип по веста дека повеќе од триста граѓани се болни и дека вирусот циркулира меѓу населението.

Нови 54 заболени во последниве 24 часа

Кајгана - 16.11.2009

54 ново заболени од свински грип. Ова досега е најголема бројка на новозаразени за едно деноноќие.

Уште една жртва на новиот грип во Хрватска

Кирилица - 16.11.2009

Епидемијата на новиот грип во Хрватска вчера ја однесе и петата жртва. Во загребската Клиника за заразни болести почина 53-годишен жител на Загреб кој бил ...

Речиси 300 заболени од А Х1Н1 во Србија

Нетпрес - 16.11.2009

Во Србија досега лабораториски биле потврдени 295 случаи на заболени од вирусот на новиот грип, нотирал српскиот Институт за јавно здравје “Батут“, јавува ...

Над 300 заразени од свински грип

Макфакс - 16.11.2009

Сашо Таневски 16 ноември 2009 Скопје Бројот на заразени од свински грип во Македонија се искачи на 334 лица, од кои половината се веќе излекувани.

Од новиот грип лабораториски ќе се испитуваат само тешките случаи

Кирилица - 16.11.2009

До денес регистрирани се 334 случаи на заболени од новиот грип од типот А (Х1Н1), од кои половина се излекувани, а другите примаат соодветна терапија Од ...

Тамифлу ќе се зема со рецепт од матичен лекар?!

Вечер Прес - 16.11.2009

Јованка Костовска, претседател на Комисијата за пандемски грип, најави дека на следната седница Комисијата ќе го разгледа прашањето лекот "тамифлу" да им биде ...

Грипот ќе се лекува со чајче, „тамифлу“ за ризичните?

Н.Македонија - 16.11.2009

Викендов во лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени се 89 позитивни резултати на новиот тип вирус.